Rondje van Het Huis! Derde huurflat aan Laan van Ouderzorg REGIO Kagers doof voor lokroep van nieuwe gemeente Teylingen iets dan lof voor HSL-tunnelbouwers >ddel en achterklap hebben gewonnen' Nu 50% korting. klagen gemeentesecretaris haalt uit naar Alphense wethouders Vastgoedontwikkelaar willigt wens Leiderdorpse raad in Leiderdorpse markt wellicht verplaatst LEIDEN - BREESTRMT 121 - TEL. (071) 512 50 36 DIABETICI KUNNEN IN DEZE VESTIGING TERECHT VOOR SCREENING VAN HET NETVLIES Het Rondje van Het Huis is dé gelegenheid om uw collectie voordelig uit te breiden. Kom daarom nu naar Het Huis Opticien^Noor 50% korting op een unieke collectie merkmonturen die gezien mag worden. Tot ziens bij Het Huis Opticiensl Het Huis Rinck ter Groenendijk n den rijn - Waarom igen is? De Alphense Iers moesten haar niet |aarom niet? Omdat ze tn eerlijk was. Of ze dat n kreeg? Nee, want bin- Alphens college regeren achterklap. De lezing eentesecretaris Marjo ie vorige week na am- aar dienstverband on- ontslagen werd, liegt 1. „De wethouders heb- de intentie om iets aan van achterbaks gedoe deren." grote verdriet zit Marjo inds een week thuis in ig. Het stadhuis, tot vo- sk haar werkplek, mag neer in. Adema is boos ietig om haar ontslag, zij niet zag aankomen, enig nadenken weet de rsoon in de affaire die !ns stadsbestuur in p houdt, naar eigen •recies wat haar de das t gedaan. I die conclusies niet h houden. Dat is niet M haar loopbaan, die flitsend verliep en in Alphen een nieuw hoogtepunt had moeten bereiken. Dat weet ze zelf ook. „Als ik nu mijn mond houd, zou de schade misschien nog beperkt blijven. Maar daar pas ik voor. Ik wil nu mijn ver haal doen, om het ontslag ten minste nog enige zin te geven. Natuurlijk beschadig ik mezelf hier mee, want: wie neemt nu een gemeentesecretaris aan die de wethouders er in de krant van langs geeft? Maar er moet iets veranderen in Alphen. En daar heb ik dit wel voor over, ja." Hoe heeft het mis kunnen gaan tussen ervaren wethouders en de secretaris met uitmuntende staat van dienst? Doorslagge vend was volgens Adema een uitje met het college, vier we ken voor haar ontslag, naar Sas- senheim - heidagen, in jargon, om te brainstormen. Ze liet er daar geen misverstand over be staan dat de bestuurscultuur binnen het college haar nog al tijd niet aanstond, ondanks eer der gemaakte afspraken tot meer openheid en eerlijkheid. „We spraken af dat we niet meer over elkaar maar met el kaar zouden gaan praten. Vertel iemand nu eens in zijn gezicht wat je niet bevalt, in plaats van achter iemands rug. Want zo ging het nog altijd binnen het college en één van mijn op drachten was nu juist om dat te veranderen. Iedereen was het met dat streven eens, zo bleek." Maar vier weken later kreeg ze - zonder dat ze ook maar iets vermoedde, benadrukt ze - te horen dat haar stijl niet bij die van het college paste en dat zij per direct werd ontslagen. „Die hele gang van zaken was type rend voor wat er daar mis is. Niemand zei mij voor dat ont slag dat ik iets verkeerds gezegd of gedaan had, daar in Sassen- heim. Maar ik werd er wel om ontslagen. Het was weer in de wandelgangen gebeurd, achter mijn rug om." Er is nog een belangrijke reden geweest. Eén van de directeu ren binnen de gemeentelijke organisatie kreeg van Adema een negatieve beoordeling. „Ik vond dat ze haar werk niet goed deed. Bij een tweede rapporta ge, maanden later, heb ik het zelfde geconstateerd. Ik gaf mijn mening. Maar dat is niet gewaardeerd. Mijn botsing met haar heeft mij parten gespeeld, vrees ik. Zij heeft goede banden met leden van het college." Met welke van de zes wethou ders zij vooral botste, wil ze niet zeggen. Wel wil ze benadrukken dat burgemeester Schoof niet de kwade genius was. „Met Ni co heb ik aanvaringen gehad, maar altijd open en eerlijk. Mijn discussies met hem hebben nooit tot achterbakse zaken ge leid. Maar een burgemeester kan niet om de mening van zijn wethouders heen." In de ogen van Adema heeft zij verloren van roddel en achter klap. „Het was een cultuurbot sing. Het college kon niet met mijn kritiek omgaan, waardoor een machtsstrijd ontstond. Die voerde ik met open vizier, an deren niet. Ik heb verloren." Hoe het met haar verder moet? „Ik zou dolgraag terugkeren, maar met het huidige college heeft dat geen zin. Dan zou het na een maand weer misgaan. Deze mensen willen niet veran deren." En dus eindigt de zaak voor de rechter, met vermoede lijk een gouden handdruk als uitkomst. „Dat is slecht voor de gemeente en dat vind ik jam mer. Maar ik wil mijn gelijk ha len omdat ik er recht op heb, en omdat de waarheid boven tafel moet komen. De waarheid is dat achterbaks gedoe binnen het college de stad schaadt. Een vreselijke conclusie, maar de enige juiste." Burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn doen geen uitspraken over het ont slag van Adema. ,-vz&x-Z<; -jde jubileert P veiling - De agrarische na- •niging Vanade viert be- end jaar haar vijfjarig 1 met een grootscheep- r Op vrijdag 6 februari nade in het HSL-infor- ntrum in de Leider- jospolder ondermeer [voorwerpen van de ij, zoals gereedschap te maken, en diensten vluchten boven de a toegangskaartjes voor in de HSL-boortunnel. jpbrengst wil Vanade ds oprichten waaruit de ng activiteiten als rond- ngen en streekmarkten Wie nog interessante rpen op zolder heeft en Jiikbaar wil stellen aan kan contact opnemen .n 071-5018372. HDC973 mmm donderdag 11 december door Ruud Sep kaag - De inwoners van Kaageiland staan niet te springen om bij de nieu we gemeente Teylingen te worden gevoegd. Kaag hoort bij Alkemade, en dat kan ook na de herindeling van Warmond, Sassenheim en Voorhout maar beter zo blijven. Op de speciaal belegde vergadering van de dorps raad Kaag was gisteravond vanaf het begin duidelijk dat de Kagers geen zin hebben in een avontuur met een nieuwe gemeente. Het voltallig aan wezige college van Warmond kon daaraan helemaal niets veranderen. De stemming over de vraag bij welke gemeente Kaag zou moeten horen is zo duidelijk, dat het er even naar uit ziet dat de discussiebijeenkomst al na vijf minuten voorbij is. De allereerste spreker houdt meteen een vurig plei dooi voor Alkemade. Die gemeente heeft altijd gul bijgedragen aan de be kostiging van de pont naar het eiland. Alkemade is van nature ingesteld op kleine dorpskernen, terwijl het nieu we Teylingen straks helemaal wordt opgeslokt door fiisieperikelen en daardoor onmogelijk aandacht kan besteden aan die paar bewoners van dat afgelegen eilandje. Het pleidooi oogst een luid applaus. Na de vraag van dorpsraadvoorzitter Hans Bruijn of er iemand een tegengeluid wil la ten horen, blijft het angstig stil. Daar na klinkt er opnieuw applaus en trek ken verschillende aanwezigen la chend de conclusie dat ze wel naar huis kunnen gaan om voetbal te kij ken. Maar dan is er achterin de zaal toch iemand die de belangrijkste vraag van de avond stelt: wat kan de gemeente Teylingen voor Kaag betekenen? De Warmondse burgemeester Vosjan krijgt de kans om haar gemeente aan de Kagers te verkopen, maar in plaats daarvan komt zij met een schets van de achtergrond van de herindeling en geeft zij een eigen visie op de manier waarop Kaag in de discussie is geko men. .Alkemade en Leiderdorp heb ben in de discussie ingebracht dat zij bij een herindeling allebei een stuk van het Lage Land claimen. Daaraan willen wij best tegemoet komen, maar dan vinden we wel dat Kaag naar de nieuwe gemeente moet." Kaag als wisselgeld voor de War mondse polders waarop Leiderdorp en Alkemade hun oog hebben laten vallen. Daarmee krijgt Vosjan de han den niet op elkaar. Zeker niet van burgemeester Meerburg van Alkema de. „Wij hebben nooit gedacht dat Kaag als wisselgeld kan dienen in de herindelingsdiscussie. Wij houden van iedereen in de gemeente even veel. Dat geldt ook voor de Kagers." Inderdaad. Meerburg krijgt wel ap plaus. De zaal blijft echter aandringen: Wat is de reden dat Warmond Kaageiland wil hebben? Is het alleen maar een verhaal van we raken zoveel hectare kwijt dus daar willen we ook wat voor terug? Vosjan speelt de vraag door aan haar wethouders. Die betogen vervolgens dat het voor de ontwikke ling van het toerisme rond de Kager- plassen belangrijk is dat het hele ge bied onder één bestuur komt. Dat dat niet helemaal strookt met het uitruil- verhaal van Vosjan, is geen probleem. „Heeft ze dat zo gezegd?" wil wet houder Van Klinken in de pauze we ten. „Nou, dan heeft ze een paar din gen door elkaar gehaald. Want het is niet de bedoeling om aan de ene kant een stuk van de oevers af te staan aan andere gemeenten om aan de andere kant Kaageiland in te lijven." Hoewel de uitslag voorspelbaar is, houdt de dorpsraad de komende we ken nog een enquête onder de inwo ners van Kaag en Buitenkaag over de bestuurlijke toekomst van het eiland. Op grond van die enquête stuurt de dorpsraad begin januari een reactie op de herindelingsdiscussie naar de provincie. (advertentie) door Janneke Dijke leiderdorp - Vastgoedontwikke laar Vesteda gaat drie in plaats van twee woontorens aan de Laan van Ouderzorg in Leider dorp verhuren. Het plan om twee torens te verhuren en twee te verkopen is van de baan, zo bleek gisteravond tijdens een in formatiebijeenkomst voor bewo ners over het centrumplan. Ve steda verwacht te weinig be langstelling van kopers. De ge meente is tevreden, maar enkele aspirant-kopers zijn teleurge steld omdat er maar één woon toren met koopappartementen overblijft. Vesteda maakte het voornemen vorige week aan de gemeente bekend. Die reageerde direct positief, meldde gemeenteamb tenaar Rob van de Loo. Hij is als projectleider betrokken bij het omtoveren van de Laan van Ouderzorg in een parkprome nade. De woontorens zijn in eerste instantie bedoeld voor ouderen uit Leiderdorp. Leiderdorp vindt het een prima plan van Vesteda, omdat de ge meente aanvankelijk wilde dat alle vier de woontorens ver huurd zouden worden. Dat was tot twee jaar geleden ook het plan. Omdat de gemeenteraad de vier torens te fors vond, ont wierp de woningbouwer smal lere exemplaren. Dit had tot ge volg dat elke etage twee appar tementen kreeg, in plaats van drie woningen per woonlaag. Het aantal appartementen daalde hierdoor van 144 naar 96. Vesteda was daartoe alleen bereid als de helft van de ap partementen verkocht mochten worden. Morrend ging de ge meenteraad akkoord. Vesteda kreeg de eis mee dat minimaal twee van de vier torens ver huurd moeten worden. Volgens Van de Loo komt Ve steda niet alleen tegemoet aan de wens van de gemeenteraad, maar past de wijziging ook in de uitkomst van het onderzoek naar de woonbehoefte dat Lei derdorp dit jaar liet uitvoeren. „Daaruit blijkt dat er relatief veel ouderen zijn die hun wo ning willen verkopen en de winst willen 'opeten'. Dat het nu drie huurflats worden, is ons een lief ding waard." De enige Rechtszaak De Contactgroep Vogelwijk probeert het verleggen van de kruising van de Laan van Ouderzorg met de Van Die- peningenlaan tegen te hou den. De gemeente Leider dorp gaat deze kruising ver leggen omdat de eerste woontoren precies op die plek wordt gebouwd. De contactgroep heeft een ver zoek om een voorlopige voorziening gedaan bij de rechtbank in Den Haag. De zaak dient waarschijnlijk vol gende week. De gemeente is zeker van zijn zaak en gaat ervan uit dat de rechtszaak geen vertraging oplevert. koopflat komt te staan op de kruising van de Laan van Ou derzorg met de Van Diepenin- genlaan en wordt begin vol gend jaar als eerste gebouwd. De wensen van Leiderdorp zijn voor Vesteda niet de aanleiding om van koers te veranderen. De vastgoedontwikkelaar ziet dat de markt voor koopapparte- menten van rond de drie ton niet meer zo gunstig is als een paar jaar geleden. Appartemen ten met een maandhuur van 1.000 euro verwacht Vesteda wel te kunnen slijten. Sommige aanwezigen vonden dan ook dat de gemeente de wensen van Vesteda klakkeloos volgt. Ook waren er mensen teleurgesteld die een flat willen kopen. Zij zijn bang dat ze achter het net vissen omdat er nu maar 24 in plaats van 48 woningen te koop zijn. Kritiek was er van sommige mensen op de afspraak tussen Vesteda en Vereniging De Ou derzorg. De leden van de ver eniging huren de 24 apparte menten in de derde flat, gezien vanaf winkelcentrum Santhorst. Velen van hen staan al sinds 1996 ingeschreven. Nu bekend is geworden dat zo'n 700 men sen geïnteresseerd zijn in de 96 flats, begint het te kriebelen bij mensen er graag willen wonen. Sommige mensen klaagden dat zij nooit gehoord hebben dat ze lid kunnen worden van de ver eniging en spraken van achter kamertjespolitiek. Anderen vin den dat onzin en zeiden dat de vereniging nooit verstoppertje heeft gespeeld. leiderdorp - De gemeente Lei derdorp overweegt om de markt te verplaatsen van de Van Diepeningenlaan naar het plein bij het gemeentehuis. Over een paar maanden veran dert het kruispunt pal naast de warenmarkt in een bouwput als gevolg van de bouw van de eer ste van vier woontorens aan de Laan van Ouderzorg. „We hebben geprobeerd de markt iets te verplaatsen, maar dat lijkt niet te lukken", zei ge meentelijk projectleider Rob van de Loo gisteren tijdens een informatieavond over het cen trumplan voor bewoners. „Daarom bekijken we of de markt voor een paar jaar op de Statendaalder kan staan." Vol gens hem zijn daar stroom- en andere voorzieningen voor de marktkooplui aanwezig. Het idee is inmiddels bespro ken met de winkeliers van Santhorst, die de markt elke donderdagochtend als buur man hebben. De marktkooplui moeten nog op de hoogte wor den gebracht. De tijdelijke ver plaatsing duurt drie tot vier jaar. Tot een paar jaar geleden stond de warenmarkt altijd in de Hoofdstraat in het oude dorp. V- mmÊ; 1 ran voorpagina rouDE-dorp - De tun- van het Franse is hebben met de bouw Iroene Hart-tunnel hun rtje afgegeven. Dat elk geval Frans Vahle, ifgelopen jaren bij de janisatie HSL als pro- lider verantwoordelijk ir de bouw van de tun- fcben een goed gevoel fee boortechniek", zegt LZe hebben in Parijs tigen in dienst die con- lerlei adviezen geven. Ze met een tomeloze inzet en energie en ze blijven scherp tot het allerlaatste moment. De mensen met wie ik te maken heb, werken naar onze begrip pen onaanvaardaar lang. Ze ventig uur per week is geen uit zondering." Bouygues is dan ook niet voor niets één van de grootste tun- nelboorders ter wereld. Maar dat wil niet zeggen dat de bouw van de Groen Hart-tunnel een routineklus was. „De aannemer moest aan de slag in een vreemd gebied en met een ma chine die groter is dan machi nes die ooit eerder werden ge bouwd. Maar de tunnelbou wers hebben zich snel aange past aan de omstandigheden." De projectbegeleider is ook vol lof voor de manier waarop de bouwer de logistiek rond de tunnelbouw op orde had. „Het bijzondere van dit project is dat alle materialen door het werk heen moeten worden aange voerd. In het begin is dat niet zo'n probleem, want je begint met een kort tunneltje. Maar de weg die de spullen door de tun nel moeten afleggen wordt na tuurlijk steeds langer, en dan wordt er terwijl er nog wordt geboord ook al begonnen met het storten van vloeren en het bouwen van een scheidings wand. Toch heeft dat er niet toe geleid dat het boorproces moei lijker ging lopen." Eigenlijk kwamen de tunnel bouwers tijdens het hele bouw proces maar één serieus pro bleem tegen: het boren verliep zo voorspoedig dat de bouwers van de vluchtschachten het tempo niet konden bijbenen. Dat begon al bij de eerste schacht in de polder Achtho- ven. Daar moest de boormachi ne vlak voor de schacht tijdelijk worden geparkeerd omdat de bouwers nog niet klaar waren. Nu zitten de bouwers in een vergelijkbare situatie. Toch zal Vahle niet zeggen dat de bou wers van de vluchtschachten de bouw onnodig hebben opge houden. „Nee, er is goed gean ticipeerd op de onverwacht ho ge snelheid van de boormachi ne. Daardoor is het ook moge lijk om de boor half januari al te ontvangen." Hebben de bouwers ook niet mazzel gehad dat ze helemaal geen tegenvallers hebben ge had? Vahle moet lachen. „Als zo'n aannemer het moet heb ben van mazzel, dan blijft hij niet lang meer aannemer. Nee, ik denk dat die mannen goed weten waar ze mee bezig zijn. Of ze hiermee voor Nederland hun visitekaartje hebben afge geven? Absoluut." unnelboor Aurora heeft het laatste deel van haar reis, vanaf de vluchtschachten bij de Bent en langs de Nu, in een hoog tempo afgelegd. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17