Kredietbeoordelaar zet Ahold fors terug SLIPS, sboff ECONOMIE DE 4E GRATIS Schandaal bij Italiaanse zuivelgigant Parmalat Zalm rekent op beter ondernemingsbestuur 3 SLOGGI 'Code kan schandalen niet voorkomen' CAO personeel in de thuiszorg Geen bijstorting voor beleggers aandelenlease Supermarktconcern een van elf 'gevallen engelen' Overuren kaarsenmakers Rabobank gaat terug naar het platteland Stakingen bedreigen biefstuk op kerstmenu Kunststof onder A2 iche sector WAO'ers - De grafische indu- anverwante sectoren listens 660 WAO'ers anche binnen drie jaar [eer aan de slag te ko- hulp kan bestaan uit een stageplek of een t staat in een conve- staatssecretaris Rutte lie zaken gisteren heeft met vertegenwoordi- het Koninklijk Ver- I Grafische Onderne- de Vereniging de Ne- Dagblapers en vak- na schrapt splaatsen Jc - Kabelexploitant kchrapt tachtig ar- atsen. Het bedrijf heeft jndernemingsraad een dcoord bereikt over d plan voor vijftig [die het bedrijf gedwon- n verlaten. Door na- terloop, het niet verlen- lijdelijke contracten j vertrek van externe I, verdwijnen nog eens jeidsplaatsen. Met de- jgelen wil de kabelex- jetere financiële resul- |en. Casema bedient in nd 1,35 miljoen huis- woensdag 10 december 2003 3 >n verliezen ig Dumeco d - Vleesverwerker Du- g vooruitlopend op atie werknemers :tief stellen. Dat heeft br in Zutphen geoor- Feen kort geding dat ndgenoten, De Unie en Brijvenbond hadden innen. De bonden jde kosten van het ge- 0 euro, betalen. „Het werkgever vrij geen ge- ken van de arbeid werknemer mits aan de ling tot doorbetaling wordt voldaan", aldus Dumeco wacht een katie waarbij 231 ge- p ontslagen vallen. loruitlopend had het bn onbekend aantal pers op non-actief ge- ingst voor sabotage. e handel s verder weg De lidstaten van de andelsorganisatie ïllen er niet in slagen iderhandelingen over iberalisering van de indel voor 15 decem- rvatten. De voorzitter lgemene Raad van de rlos Perez del Castillo, gisteren gezegd. De leden proberen al tober om de zoge- Doha-ronde een nieu- lis te geven. In septem- Aeen WTO-conferentie exicaanse Cancün op iele uit. vbedrijven >er over 2004 De bouwsector alsnog geen einde aan Dmische tegenspoed Het aantal bedrijven ang van zaken in de volgend jaar ongunstig is scherp gestegen. Dat een onderzoek van het isch Instituut voor de verheid (EIB) onder hoofdaannemers. Het de sector in twee on- op. In de grond-, wa- regenbouw heerst grote ïeid. Bijna alle bedrij- rzien ongunstige ont- tigen. Gemiddeld ver- jen onderneming een (aling van 7 procent. amsterdam/den haag/anp - De vakbonden en de werkgevers hebben een akkoord bereikt over een nieuwe CAO in de thuiszorg. Het personeel krijgt per 1 december 1,5 procent meer loon. Bovendien zorgt een verandering van de loonschalen voor een loonstijging van ge middeld 0,3 procent. Dat heb ben de vakbonden vanmorgen bekendgemaakt. Het personeel in de thuiszorg en de verpleeg- en verzorgings tehuizen heeft weken actie ge voerd voor een nieuwe CAO. Gisteren waren drieduizend verpleegsters uit verpleeg- en verzorgingshuizen en uit de thuiszorg in Amsterdam nog bijeen. Volgens Abvakabo FNV en CNV Publieke Zaak zullen de acties niet ophouden. „Wij gaan door met actievoeren zo lang er geen nieuw bod ligt van de werkgevers", zegt J. van Pij pen. Volgens Arcares, de koepel van verpleeg- en verzorgingshuizen, is het niet de bedoeling dat de gesprekken in een patstelling raken. Bij de verpleeg- en ver zorgingstehuizen is nog geen CAO-aJkkoord. amsterdam/gpd met een aandelenleaseproduct van onder andere Dexia hoeven niet bij te storten om zo aan hun financiële verplichtingen te voldoen. De toezichthouder AFM heeft twee financiële in stellingen vrijgesteld van de verplichting dat klanten genoeg geld op hun rekening moeten hebben staan als onderpand. De ontheffing geldt alleen voor lopende of te verlengen aande- lenleaseproducten- en overeen komsten waarbij aan het einde van de looptijd een schuld kan overblijven, of voor lopende en nieuwe producten waarbij aan het einde alles automatisch is afgelost. Financiële instellingen zijn bij dergelijke producten wettelijk verplicht er op toe te zien dat de Idanten genoeg geld op de rekening hebben staan om aan hun verplichtingen te kunnen voldoen. In de praktijk betekent dit dat klanten met een beleggingsproduct geld bij moet storten op de rekening zodra ze verder in het rood ko men te staan. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Het door financiële schandalen achtervolgde Ahold- concern heeft van kredietbe oordelaar Standard and Poor's een fikse draai om de oren ge kregen. Het bureau wier 'rating' over de hele wereld wordt ge volgd, zette het supermarktcon cern flink terug. Ahold was één van de elf bedrij ven die door Standard and Poor's in zijn jaaroverzicht werd omschreven als 'gevallen engelen', samen met onder meer ThyssenKrupp en British Airways. De voorziene teruggang van het Ahold-concem - dat een ramp jaar achter de rug heeft - was de grootste van alle elf. KPN mocht zich verheugen in de positieve aandacht van Stan dard and Poor's. Het Neder landse telecombedrijf werd een fractie hoger beoordeeld dan France Télécom en 02, die eveneens werden beloond met een betere rangschikking. De inspanningen van deze con cerns om eerst de eigen huis houding op orde te brengen voordat aan verdere expansie wordt gedacht, begint resultaat op te leveren, zo staat in het jaarrapport. Het bureau heeft het afgelopen jaar de kredietwaardigheid van egmond - In Nederland gaat jaarlijks 3,5 kilo kaars per persoon in vlam op. Daarmee gaat ons land aan kop in Europa. Vooral in de laatste weken van het jaar is de kaars erg populair. De kaarsenmakers van de Egmondse abdij maken deze dagen overuren. Zij zijn volop bezig met de kerstproductie. Foto: GPD/Joop Boek londen/anp - De Italiaanse le vensmiddelenproducent Par malat, het grootste zuivelbedrijf van Europa, lijkt 500 miljoen euro van beleggers in rook te hebben laten opgaan. Het con cern verkeert in crisis. De han del in aandelen Parmalat aan de beurs in Milaan werd giste ren opgeschort en de raad van commissarissen kwam in spoedzitting bijeen. De 500 miljoen euro, een kwart van de marktwaarde van Par malat, was belegd in het inves teringsvehikel Epicurum, zete lend op de Caymaneilanden. De zuivelmaker had het geld met verscheidene obligatiele ningen binnengehaald. Beleg gers lijken al hun geld kwijt te zijn. Er is grote twijfel of Parma lat binnenkort nog wel over zijn eigen kasgelden kan beschikken en zijn grote schuldenlast kan financieren. De verantwoordelijken bij Par malat moeten de raad uitleggen waarom ze zoveel geld naar het belastingparadijs hebben ge sluisd en wie de bevriende rela ties" die achter het mysterieuze Epicurum schuilgaan. Behalve in Epicurum heeft de levensmiddelenproducent ook belegd in een met de Ameri kaanse zakenbank Citigroup opgezet fonds Buconero, Itali aans voor het zwarte gat. Daar mee is vervolgens weer geld ge leend aan bedrijven van Parma lat. Het lijkt op de financiële constructies waarmee Ameri kaanse concerns als Enron en Dynegy indertijd hun boekhou ding opvijzelden. Beleggers zijn volledig verrast door de financiële crisis. Voor heen stond Parmalat aange schreven als een solide onder neming, ondanks de torenhoge schuldenlast van 6 miljard eu ro. Die schulden zijn ontstaan door tal van overnames in de afgelopen jaren. Het voormalige lokale familie bedrijf van Calisto Tanzi is uit gegroeid tot een van de grootste zuivelbedrijven van de wereld. Het concern bezit in Italië mer ken als KYR yoghurt en is in de VS, met onder andere Sunnyda- le Farms milk, een van de grootste melkleveranciers. Par malat is eigenaar van voetbal club Parma. De problemen kwamen naar buiten met de onthulling van het investeringsfonds en de aankondiging het te liquideren. 1303 bedrijven in West-Europa vergeleken met de situatie van het jaar daarvoor en kwam tot de slotsom dat de vooruitzich ten bij 27 procent van de on derzochte bedrijven somberder zijn geworden. Dat percentage is aanzienlijk meer dan het jaar daarvoor toen voor 17 procent van de bedrijven een negatieve prognose werd afgegeven. Bij slechts 7 procent werd een optimistischer jaar 2004 ver wacht, terwijl 65 procent van de bedrijven 'stabiel' blijven. Stan dard and Poor's verwacht dat vooral nutsbedrijven en bedrij ven in de sectoren bouwmateri alen, transport en consumptie goederen het moeilijk gaan krij gen. utrecht/gpd - Rabobank Inter national gaat zich de komende jaren nog meer toeleggen op het product waarmee het moe derbedrijf groot is geworden: bankdiensten voor de voedsel- en landbouwsector. Daarbij wordt de stap gemaakt naar 'minder ontwikkelde' landen als Rusland en China. Dat heeft Rik van Slingelandt, lid van de Raad van Bestuur en voorzitter van Rabobank Inter national, gezegd bij een presen tatie van de toekomstige strate gie. Van Slingelandt ziet voor de buitenlandse tak van de coöpe ratieve bank nog veel groeimo gelijkheden. „Overal op de we reld zie je dat de grote banken zich terugtrekken van het plat teland en zich concentreren in de grote steden. Daardoor komt er ruimte voor de Rabobank, want wij zoeken juist het platte land op." Dit zogeheten 'country ban king' maakt momenteel 25 pro cent van de winst van Rabo bank International uit. „In 2006 moet dat percentage zijn opge lopen naar vijftig", aldus Van Slingelandt. Rabobank is al 25 jaar actief in het buitenland, met name in de VS en Australië. 1 passagiers Schiphol - De luchthaven |l heeft in november issagiers verwerkt dan fde periode vorig jaar. lal reizigers steeg bijna [it tot drie miljoen. Na lieve gevolgen van de h Irak, de slechte eco- n de angst voor de do- bngziekte SARS, lijkt het fersvervoer zich te her- Bldus Schiphol. Met uit- pg van het vervoer op Kmerika was in novem- lle regio's sprake van [et aantal vliegtuigbewe- itleef 1,9 procent achter ïfde maand vorig jaar. intie euro in -{rondwet l- Nederland lijkt te rekenen op een betere jving van de begrotings- )or de euro. In een ntwerp voor een Euro- tndwet heeft huidig EU- ïr Italië mogelijkheden toep bij het Europese Justitie opgenomen, als toch te hoge be- blijft houden. ^ring-Balkenende heeft extra garanties ge- ^HHet blijft nog de vraag ^Kering de toegezegde ver genoeg vindt gaan. utrecht/anp - Het biefstukje voor de kerst wordt bedreigd door stakingen in slachterijen. Vertegenwoordigers van vak bondsleden binnen FNV Bond genoten zijn voor acties in de vleessector. De leden zijn boos omdat het overleg over een nieuwe CAO voor de branche begin december vastliep. Volgende week beslissen de ge zamenlijke FNV-leden in de sector of stakingen moeten doorgaan, aldus FNV Bondge noten. De kaderleden willen de werkgevers in de slachterijen zo dwingen op de CAO-voorstellen van de bond iri te gaan. J. Klijn, onderhandelaar bij FNV Bond genoten, wil nog voor de kerst dagen in actie komen. „De slachterijen waar actie gevoerd gaat worden, verwerken rund en varkensvlees. Dus de kans bestaat dat daar minder van in de schappen komt te liggen", aldus Klijn. De kalkoen op het kerstmenu loopt geen gevaar door de sta kingen, zegt FNV Bondgenoten. „De bedrijven die gevogelte verwerken hebben een eigen CAO." De onderhandelingen over de CAO in de vleessector liepen op 2 december vast. Werkgevers en bonden zijn het vooral oneens over de lonen. De werknemers eisen een structurele loonsver hoging van 1 procent, plus een eenmalige verhoging van 1 pro cent per 1 oktober, de datum waarop de nieuwe CAO moet ingaan. De werkgevers willen geen enkele loonsverhoging voor de circa 15.000 mensen die in de vleessector werken. Een ander breekpunt is het werken op zaterdag. Nu wordt er volgens de CAO in principe niet op zaterdag gewerkt. Ge beurt dat bij uitzondering toch, dan staat er een toeslag tegen over van 37,5 procent. De werk gevers willen van de zaterdag een gewone werkdag maken. (advertentie) NU OOK EXTRA KORTING OP SHIRTS Geldig van 1 t/m 31 december 2003 zolang de voorraad strekt. breukelen - Weilanden in Breukelen worden voor zien van een laag van doeken van kunststof. Daar op komt straks zand zodat de bodem kan inklin ken. Zo wordt voorkomen dat in de toekomst de extra rijstroken van de A2 letterlijk in de veenbo- dem wegzakken. De verbreding van een van de drukste snelwegen van Nederland moet in 2011 klaar zijn. Foto: ANP/Ton Borsboom den haag/anp - Minister Zalm (financiën) vertrouwt erop dat de code van Morris Tabaksblat het ondernemingsbestuur op een hoger plan zal tillen. Bedrij ven zullen met een goed ver haal moeten komen als ze van de voorstellen voor deugdelijk bestuur afwijken, zei de minis ter gisteren bij de presentatie. Volgens de minister zijn de voorstellen van Tabaksblat 'een belangrijke, maar slechts een eerste stap'. De bestuurders en commissarissen van onderne mingen zullen de code samen met de aandeelhouders handen en voeten moeten geven. Voor al institutionele beleggers, zoals pensioenfondsen, zullen hun tanden moeten laten zien, al dus Zalm. Het Nederlandse bedrijfsleven moet aan het einde van de hui dige kabinetsperiode tot de kopgroep in de wereld horen wat deugdelijk ondernemings bestuur betreft. Dat heeft de re gering zich voorgenomen. Het kabinet belooft ook snel te re gelen dat bedrijven de maatre gelen van Tabaksblat moeten toepassen of anders verplicht zijn uit te leggen waarom ze richtlijnen naast zich neerleg gen De oppositiepartijen PvdA en GroenLinks reageerden teleur gesteld op de definitieve versie van de gedragscode. Groen links wil snel een Kamerdebat met het kabinet over de afge zwakte code van Tabaksblat. De FNV vindt het tijd worden dat het kabinet ingrijpt en met wet geving de 'excessief hoge belo ning' van topbestuurders aan pakt. „Het is mooi dat de code- Tabaksblat er nu ligt, maar het zijn niet de twee benen waarop het behoorlijk bestuur in het bedrijfsleven kan steunen", al dus vice-voorzitter K. Roozem- ond. De FNV-bestuurster wijst erop dat het kabinet eerder heeft ge dreigd de dik betaalde onder nemingsbestuurders fiscaal aan te pakken. „Vervolgens heeft de regering zich verschuild achter de code-Tabaksblat door te zeggen dat ze daarvan eerst de definitieve versie wilde afwach ten. Welnu, die ligt er en nu moet het kabinet leveren wat het heeft toegezegd." Het CNV vindt het jammer dat sommige moedige punten zijn teruggedraaid in het uiteindelij ke pakket regels dat het ver trouwen in ondernemingen moet verbeteren. De vakcentra le is 'enigszins teleurgesteld' in de definitieve code van de com- missie-Tabaksblat, aldus CNV- bestuurder Van Splunder. door Miranda Megens den haag - Schandalen bij beursgeno teerde ondernemingen en grote salaris stijgingen voor de top hebben het ver trouwen in bestuurders ondermijnd. Morris Tabaksblat werkte het afgelopen halfjaar met bedrijven en beleggers aan een code die een einde moet maken aan het grote graaien door de top en aan de voordeeltjes die de leden van het old- boys-netwerk elkaar toebedelen. Een korte toelichting van de oud-topman van Unilever op de code 'Tabaksblat'. De code moet het ongenoegen en wan trouwen over het bedrijfsleven wegne- n^n. Betekent dit dat een boekhoud schandaal zoals bij Ahold niet meer voorkomt als de code is ingevoerd? „Een code kan boekhoudschandalen niet voorkomen. Maar gedragsregels kunnen wel helpen. Door de code zou den betrokkenen bij een onderneming sneller vragen moeten gaan stellen en conclusies trekken. Het beste dat je van de code kunt hopen, is dat je inzicht krijgt in wat zich in de onderneming af speelt." Gaan beloningen van bestuurders om laag door uw code? „De code gaat 1 januari in en zal niet meteen invloed hebben op bestaande beloningen. Dat zal geleidelijk aan ko men." U kreeg 257 reacties op uw conceptcode. Wat waren de meest opvallende? „De reacties varieerden van een zin tot een boekwerk. Een partij had de code volledig herschreven. Maar er waren ook emotionele reacties. Mensen die echt boos waren over wat er allemaal gezegd werd over beloningen en mij dat wilden laten weten." Opstandige commissarissen hielden in augustus zelfs nog een bijeenkomst. „Die bijeenkomst heeft een heel ver keerde lading gekregen, het is nooit een opstand geweest. Ik heb zelf aangebo den de code uit te leggen en erbij gezegd dat de code overeind zou blijven. Vele aanwezigen waren geschokt door de commotie die erover ontstond. Ze heb ben mij erover gebejji en gezegd dat het nooit de bedoeling was." Waar ging de voornaamste kritiek op die bijeenkomst over? „Die ging over de beloningen. Ja, ook over het punt dat nu is aangepast. Men sen vroegen: wat wil je ermee bereiken dat de variabele beloning maximaal 50 procent van de totale beloning mag zijn. Bedrijven, beleggers en politici zeiden 'doe dat maar anders'." U zegt in de code niets over maximale sa larisstijgingen. „Salarisstijgingen zijn onderworpen aan de wetten van vraag en aanbod. Het is niet mogelijk dat in een code te regelen. We kunnen wel proberen excessen in te 4 dammen en daarom moeten we ervoor zorgen dat de code levend blijft

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9