verzet tegen oorlog Irak BUITENLAND Wereldwijde steun voor anti-corruptieverdrag VN VS straffen 'Afghaanse agentes wekken agressie op bij mannen' Geen contracten wederopbouw Nederlandse vrachtvaarder kapseist Vader Zarife woest na romantische sms'jes Italië in de ban van vergiftigde dranken Bossen en Russen centraal op klimaattop Duitsland helpt bij opbouw nieuwe politiemacht in Afghanistan RAF-lid Wagner na 24 jaar cel vrijgelaten Ruzie in Duits kabinet over nucleaire export Santos blijft r Angola De Angolese presi- |e Eduardo dos Santos is Ji als leider van de rege- ijlks b e vri j dingsb ewe - i Angola (MPLA). Er wa- jet partijcongres geen jhdidaten. De 61-jarige ijtos regeert Angola al [79. Dos Santos' voor- istische bewind heeft ige en slepende bur - ig gevoerd en overleefd Ineenstorting van de weging Unita. Die Jeid door Dos Santos' in kf2002 vermoorde aarts- s Savimbi. woensdag 10 december 2003 ghai wil iverbod nson Foto: Reuters «jiturier strandt üidpoolbasis 7i- De Australische l! ier Jon Johanson is de 4tjie solo de Zuidpool is 2cdogen. Na zijn vlucht ®fiij vanmorgen - ge- o2n door de harde wind - 6t zelfgebouwd eenmoto- tuigje op de Amerikaan- 5( urdo Zuidpoolbasis. j-hij nu gestrand omdat oerikanen weigeren hem se of te verkopen om naar gjug te vliegen. 3C mderen ert kromtaal i? - De taalstrijd heeft os Jelgië weer doen voe- gc regering van de deel- oc ïanderen heeft een oi st van de nationale d per kerende post te- 9cuurd, omdat de Neder- 'ertaling abominabel 75 e zware ingevallen zit- aard tussen de verschil- evoegdheidsniveaus", se n van de kromme zin- 5c ;en wet over veiligheid j\ lemische industrie. De 32ie milieuminister Sannen 5? zijn ambtenaren de tekst 25 repen, toen ze de origi- mse versie hadden ge- Vlaamse regering eist 10 st in begrijpelijk Neder- 091 weigert het wetsvoor- 11 e huidige vorm te on- 30 nen. 54 3 tagraf in nda ontdekt - In het noorden van is een massagraf ont- ïojet de verminkte licha- n 70 mensen. Dat heeft tuur van het district Lira, !t massagraf is ontdekt, gemaakt. Het gaat waar- '5 jk om slachtoffers van ent offensief van de re ran het Verzetsleger van (LRA). Het LRA nam jaar geleden de wapens n de regering in Kampa- s zijn oprichting zijn an een miljoen mensen lucht gejaagd en duizen- insen, vooral burgers, De beweging ontvoert deren om die te mis- als soldaat of seksob- merida/ap - Regeringen uit de gehele wereld zijn gisteren be gonnen met de ondertekening van het eerste wereldwijde ver drag tegen corruptie. Onder de eerste ondertekenaars waren de Amerikaanse minister van fi nanciën John Ashcroft en de Mexicaanse president Vicente Fox. De VN-Conventie tegen Corruptie maakt gerechtelijk onderzoek mogelijk tegen ban ken in witwasparadijzen en pla veit de weg voor processen waarmee mogelijk gestolen gel den kunnen worden terugge kregen. De conventie maakt geen onderscheid tussen rijk en arm als het aankomt op het op sporen en opeisen van verdacht geld, dat niet zelden belandt op rekeningen van banken in rijke landen. De verwachting is dat de conventie deze week door ruim honderd landen zal wor den ondertekend. Voor de in werkingtreding van het verdrag zijn ten minste dertig handte keningen nodig. Het verdrag heeft aanzienlijke steun in ont wikkelingslanden. De Verenig de Naties leggen er de nadruk op dat corruptie niet alleen een probleem van de ontwikke lingslanden is, maar evenzeer van de rijke landen. Ashcroft herinnerde er aan dat nog geen tien jaar geleden smeergelden werden beschouwd als een doodnormale aangelegenheid, in veel gevallen onontbeerlijk om belangrijke zakelijke trans acties tot stand te brengen. Niet zelden konden de bedragen door degene die ze verstrekte in het eigen land worden afgetrok ken van de belastingen. Ook het Nederlandse bedrijfsleven deed volop mee aan het betalen van smeergeld. De Zuid-Afrikaanse afgevaar digde Geraldine Fraser-Moleke- ti zei dat corruptie een wereld wijd probleem is, dat met name ook geldt voor leidinggevenden van multinationals die 'zwaai end met hun chequeboeken' naar ontwikkelingslanden ko men. De secretaris-generaal van de VN, Kofi Annan, sprak van een belangrijke doorbraak waarmee een groot probleem in veel ontwikkelingslanden ein delijk kan worden aangepakt. Hij wees er op dat in veel lan den corrupte elites jarenlang miljarden hebben opgestreken. Het verdrag vereist van de aan gesloten landen dat zij maatre gelen nemen tegen corruptie, klokkenluiders beschermen en regeringen steunen bij het op sporen van gestolen gelden. Het pact gaat niet zover dat het regeringen verplicht tot de ver nietiging van geheimhoudings clausules waarop banken zich beroepen of tot opheffing van Corruptie-onderzoek in Turkije Het Turkse parlement gaat een corruptie-onderzoek instellen tegen oud-premier Mesut Yilmaz en vijf andere voormalige be windslieden. Yïlmaz, die in 1999 premier was en vice-premier in de vorige Turkse regering van premier Bulent Ecevit, wordt er van verdacht een zakenrelatie te hebben bevoordeeld bij de pri vatisering van een bank. Het schandaal leidde tot de val van zijn kabinet in 1999. De regering van premier Erdogan heeft bij haar aantreden aangekondigd het bestrijden van corruptie als een van haar belangrijkste taken te zien. Veel commentatoren zet ten echter vraagtekens bij de initiatieven voor onderzoeken naar leden van de vorige regering, die deels politiek gemoti veerd zouden zijn. de parlementaire onschend baarheid waarachter sommige policiti zich verschuilen. Daar entegen zijn er wel waarborgen opgenomen op grond waarvan politici op hun handelwijze kunnen worden aangesproken en bankdocumenten kunnen worden opgevraagd. Niet ieder een is blij met het verdrag. On geveer honderd antiglobalisten waren naar het Mexicaanse Meridan gekomen om te pro testeren tegen wat zij noemen 'het globaliseren van de corrup tie door de VN'. washington/rtr-ap-gpd - Met bedrijven uit landen die tegen de oorlog in Irak waren, worden on der geen beding contracten af gesloten voor de wederopbouw van het land. Dat blijkt uit een memo van de Amerikaanse on derminister van defensie, Paul Wolfowitz, die gisteren open baar is gemaakt. Nederlandse bedrijven mogen dus wél inschrijven op de pro jecten met een totale waarde van 18,6 miljard dollar, maar andere bondgenoten zoals Frankrijk, Duitsland, Canada en België zijn uitgesloten van de aanbesteding. In het memo van 5 december rechtvaardigt Wolfowitz het be sluit door de te wijzen op de 'vi tale veiligheidsbelangen' van de Verenigde Staten in Irak. Alleen landen die een militaire en/of een financiële bijdrage leveren, kunnen daarom meedingen naar de contracten. De Ameri kaanse regering heeft in het verleden al gewaarschuwd dat landen die zich verzetten tegen de invasie, daarvan de conse quenties zouden merken. De laatste maanden leken de verhoudingen zich te normali seren, maar Frankrijk, Duits land en Rusland weigeren nog altijd iedere concrete steun aan de VS. Volgens de Democrati sche senator en buitenlandspe cialist Joe Biden is het besluit een 'nodeloze klap' in het ge zicht van bevriende naties, is de albany - De Stellamare van de Nederlandse rederij Jumbo ligt op haar kant in de ha ven van Albany, bij New York. Drie bemanningsleden worden vermist, mogelijk zitten ze in het schip opgesloten. Volgens een woordvoerder van de rederij hing in de twee kranen op de Stellamare vlak voor het ongeval een vliegwiel met een gewicht van 300 ton. Het stuk hing volgens de woordvoerder net boven het ruim toen de Stellamare door nog onbekende oorzaak slagzij maakte naar bakboord en omsloeg. Vijftien be manningsleden belandden in het ijskoude water van de Hudson River. De mannen zijn teruggeklauterd op het omgeslagen schip. Reddingswerkers konden hen in veiligheid brengen. Een aantal is met onderkoelingsverschijnselen opgenomen in het ziekenhuis. De Stellamare is geregisteerd in Willemstad, Curacao en vaart met een Russische be manning. Foto: AP Hai - Fietsen mag vanaf ld jaar niet meer in de be- öcste straten van Sjanghai, aan het stadsbestuur p populairste vorm van jrmoet ruim baan maken k auto. Sjanghai heeft op jvolking van meer dan 20 m ongeveer 9 miljoen fiet- k>or de toenemende wei- kunnen steeds meer men- fch echter een auto ver- >ek Bush te 5,8 miljoen Het bezoek dat de kaanse president George 'orige maand aan Londen heeft de Britse politie 8 miljoen euro gekost, ft van het geld ging naar uliere salarissen van de agenten, de rest is ver- igvoor overtijd, catering, r en uitrusting. ;ische minister s overvallen Overvallers hebben de che minister van econo- e zaken Moerman in de van maandag op dinsdag r woning in Gent overval- 7 minister en haar man 1 gas in het gezicht gespo- de overval. De overval len met slechts een klei- it aan de haal, maar richt- ri een grote ravage aan in ining van de liberale be- vrouwe. Het nieuws gistermiddag naar bui- in de oppositie in de Ka- 7g van de behandeling ïle vragen, omdat nog deels versuft was tet voorval. aksaray/gpd - Het proces tegen de vader van de 18-jarige Zarife Gökkaya uit Almelo is gisteren door de rechtbank in de Turkse stad Aksaray een maand uitge steld. Wel stond de vader giste ren kort voor de rechter wegens de moord op zijn dochter. Twee soldaten begeleiden een uitge bluste özkan Gökkaya gisteren naar zijn plek in de rechtszaal. Hij is flink vermagerd en grijs geworden. De Turkse inwoner van Almelo werd 12 augustus dit jaar gear resteerd nadat hij in Turkije zijn dochter had doodgeschoten met een jachtgeweer. Dp twee waren op dat moment op va kantie in Turkije. Vader en dochter hadden in de nacht voor haar dood - zoals wel va ker - ruzie over Zarifes uitbun dige gedrag en haar relatie met een gehuwde man, toen ze worden onderbroken door een paar 'romantische berichten' van Zarifes minnaar die bin nenkomen op haar gsm. Gök kaya wordt woest als hij de be richtjes ziet. Wat daama gebeurde werd op de zitting van gisteren niet be sproken. De rechters besloten de zaak aan te houden, omdat de moe der en broer van het slachtoffer niet zijn verschenen op de zit ting. Het is de bedoeling dat zij op 8 januari wel naar de recht bank in Aksaray komen om als getuige te worden gehoord. rome/anp - rtr - In heel Ita lië groeit de angst voor ver giftigde melk en frisdranken. Na Noord-Italië sloegen de autoriteiten gisteren onder meer in Rome alarm. De po litie sluit niet uit dat een ra dicale anti-kapitalist of een milieuactivist achter de sa botage zit. Met een injectie spuit zijn kleine hoeveelhe den bleekmiddelen en reini gingsmiddelen in de plastic flessen of kartonnen verpak kingen gespoten. De autori teiten roepen consumenten op om krachtig op de ver pakking te drukken, om zo eventuele gaatjes te ontdek ken. milaan/gpd - De aanleg van bossen staat vandaag en mor gen centraal op de negende in ternationale klimaatconferentie in Milaan. Het voorstel is rijke landen te laten betalen voor het aanleggen van bossen in arme landen. Milieuministers gaan in Milaan vastleggen hoe dat pre cies moet. Bossen kunnen de hoeveelheid kooldioxide broeikasgas - in de lucht ver minderen. Internationaal is al jaren gele den afgesproken dat landen de uitstoot van broeikasgassen moeten verminderen. Volgens diverse klimaat- en milieurap porten warmt de aarde op door de uitstoot van vervuilende stoffen. Daardoor kan de ge- door onze correspondent Wierd Duk berlun - Ze hebben sieraden om hun polsen, dragen make up en lopen op hoge hakken, en op hun hoofd hebben ze een enorme politiepet. In hun groe ne parade-uniformen stellen twee agentes van het nieuwe Afghaanse politiekorps zich voor in Berlijn. Duitsland helpt Afghanistan bij de opbouw van een min of meer moderne rechtsstaatDit jaar werden behalve 14 miljoen euro ook 48 patrouillewagens geschonken voor de ontwikke ling van de nieuwe Afghaanse politiemacht. Duitse politie functionarissen adviseren hun collega's in Kaboel en de ver woeste politieacademie is door de Duitsers herbouwd. De twee vrouwen, Nafisa Sahar en Shafika Qurashi, krijgen in Duitsland tien dagen de moge lijkheid om te kijken hoe hun westerse collega's werken. Meest opvallend? ,,Hoe wij door hoogwaardigheidsbekle ders hier serieus worden geno men", zegt Shafika Qurashi, enigszins verbaasd. De Duitse Shafika Ourashi. Foto: GPD/Karsten Hennig rood-groene regering speelt graag - ook mondiaal - een emancipatorische rol en ha mert daarbij op vrouwenrech ten. Ook de regering-Karzai wil vrouwen, na twintig jaar bur geroorlog, maatschappelijk meer verantwoordelijkheid ge ven en mondiger maken. On dermeer door hen tot politie agente op te leiden. Dit stuit echter op problemen. „Veel families vinden het te ge vaarlijk als hun dochters agent worden", vertelt Nafisa Sahar, eerstejaars studente aan de po litieacademie in Kaboel. „Het land is immers nog lang niet veilig." En er zijn meer rede nen. „Vrouwen in uniform lok ken agressie uit bij mannen", weet Qurashi. „Het komt voor dat wij in onze woonwijken worden beschimpt en bele digd." Qurashi werkte al bij de politie voordat de fundamenta listische Taliban in Afghanistan de macht overnamen en een streng moslimregime vestigden. Voor vrouwen in openbare functies was destijds geen plaats meer. Na de verdrijving van de Taliban keerde Shafika Qurashi, evenals andere vrou welijke collega's, terug naar het ministerie van binnenlandse zaken: ongesluierd en niet lan ger bang. Maar Afghanistan blijft een conservatief islamitisch land. Zo mogen de agentes niet op straat werken. Bovendien dra gen ze geen wapens, hoewel ze op de academie wel in de om gang met wapens worden ge traind. Qurashi: „We doen vooral administratief werk en worden erbij gehaald als vrou welijke arrestanten moeten worden ondervraagd en onder zocht." Het is voor het eerst sinds tien jaar dat de nationale politieacademie weer vrouwen onder de studenten telt. Een kleine zeventig zijn er in de af gelopen maanden afgestu deerd. Tien van hen werken buiten de hoofdstad: in vrou wengevangenissen of op het vliegveld, waar zij ondermeer vrouwelijke passagiers fouille ren. Dat de Afghaanse rechtstaat nog ver weg is, blijkt uit het re laas van professor Soraya Pai- kan, rechtsgeleerde aan de uni versiteit van Kaboel. Zij maakte onlangs een reis langs vrou wengevangenissen in Kaboel, Mazar-i-Sharif en Kandahar. Hier trof zij voornamelijk wou wen aan die wegens huiselijk geweld op de vlucht waren ge slagen en daarom waren gear resteerd. „Ze zitten daar met hun kinderen", vertelt de we tenschapper. „En als ze vrijko men moeten ze oppassen dat ze niet ook nog door hun fami lies worden gestraft." Afghanistan, kortom, is met westerse democratieën niet te vergelijken, wil Soraya Paikan maar zeggen. „Pas als de stem men van vrouwen net zoveel gewicht in de schaal leggen als die van mannen kunnen we over vooruitgang spreken." Amerikaanse veiligheid er hele maal niet mee gediend en ver vreemden de VS zich zo van landen die ze in Irak nog hard nodig zullen hebben. De Amerikanen hebben bijna 16 miljard euro gereserveerd voor 26 grote projecten voor de wederopbouw van Irak. Onder meer olieraffinaderijen, wegen, huizen en het communicatie netwerk in het land moeten worden hersteld. Naast Ameri kaanse en Iraakse bedrijven staan in het memo van Wolfo witz nog eens 61 landen ge noemd die kunnen meedingen naar de lucratieve opdrachten. De secretaris-generaal van de NAVO, Lord Robertson, heeft gisteren tegenover de BBC-ra- dio verklaard dat het bondge nootschap zijn rol in Irak niet zal uitbreiden vóór 2004. Ame rika heeft gevraagd om het in zetten van NAVO-troepen in Irak. „Het zou een organisatie onder grote druk zetten die al onder druk staat door Afghanistan", zei Robertson. Hij noemde het „niet onmogelijk" dat volgend jaar op een gegeven moment een grotere rol door de lidsta ten wordt voorgesteld, maar dan moet eerst de situatie in Af ghanistan zijn verbeterd. De NAVO beperkt zich in Irak momenteel tot logistieke steun aan een door Polen geleide di visie, bestaande uit 9.500 man schappen uit 17 landen. middelde temperatuur stijgen met alle gevolgen vandien. De poolkappen kunnen smelten en de skigebieden komen zonder sneeuw te zitten. Op de conferentie zal met ar gusogen gekeken worden naar de Russen. Uit alle macht zul len de milieuministers lobbyen om hen het zogeheten Kyoto- klimaatverdrag te laten onder tekenen. Rusland is belangrijk voor dit verdrag; dit land is in zijn eentje verantwoordelijk voor 17 procent van de totale uitstoot van broeikasgas. Ame rika, goed voor 36 procent van de uitstoot, heeft al geweigerd om Kyoto te ondertekenen. Het levert nadeel op voor zijn eco nomie, aldus Washington. Tribunaal in Irak Irak krijgt een eigen oorlogstribunaal dat de ernstigste misda den tijdens het regime van Saddam Hussein gaat berechten. Volgens Younadem Kana, een van de 25 leden van de Iraakse bestuursraad, zullen kopstukken als ex-minister van buiten landse zaken Tariq Aziz, voormalig wee-president Taha Yassin Ramadan en Ali Hassan al-Majid, alias Xli Chemicali, voor het tribunaal gebracht worden. Ook Saddam zal, als hij levend ge vangen wordt genomen, voor het tribunaal terecht moeten staan. Het zal ook zaken behandelen die betrekking hebben op de oorlog tussen Iran en Irak van 1980 tot 1988, de inval in Koe weit in 1990 en de aanvallen met chemische wapens op Koerdi sche dorpen in de jaren tachtig. wiesbaden/ap - De voormalige RAF-terrorist Rolf Clemens Wagner is gisteren vrijgelaten uit de gevangenis. Eerder deze week kreeg de 59-jarige Wag ner, die 24 jaar van zijn levens lange gevangenisstraf heeft uit gezeten, gratie van de Duitse president Johannes Rau. Eigen lijk zou hij pas vandaag vrijko men, maar dat werd op zijn verzoek een dag vervroegd, om de verwachte grote mediabel angstelling te ontlopen. Wagner werd in 1979 in Zürich gearresteerd na een overval op de Zwitserse Volksbank. Hij werd in Duitsland tot levens lang veroordeeld voor de moord, in 1977, op de Duitse werkgeversvoorzitter Hanns- Martin Schleyer en vier andere personen. In Duitse cellen zitten nu nog vier veroordeelde RAF-leden vast: Eva Haule, Birgit Hoge- feld, Brigitte Mohnhaupt en Christian Klar. Die laatste zit sinds 1982 levenslang uit voor Rolf Clemens Wagner bij zijn ar restatie. Foto: AP de moord in 1977 op procu reur-generaal Siegfried Buback, bankier Jürgen Ponto en werk geversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer. Omdat de strafvol trekking bij wet is beperkt tot 26 jaar kan hij in 2009 zijn vrijla ting tegemoet zien. berlijn/gpd - Een 'politieke kernsplitsing' en het 'einde van een mannenvriendschap'. De Duitse pers put zich uit in me taforen om de bekoelde ver houding tussen bondskanselier Gerhard Schroder (SPD) en zijn coalitiepartner Joschka Fischer (Groenen) te omschrijven. De twee zouden een hoogoplopen de ruzie hebben over Schröders wens om nucleaire installaties naar het buitenland te verko pen. Met name de voorgenomen verkoop aan China van de stil gelegde plutoniumfabriek bij Hanau is bij Groenen-leider en minister van buitenlandse za ken Fischer in het verkeerde keelgat geschoten. Fischer was er notabene zelf twaalf jaar ge leden als milieuminister van de deelstaat Hessen voor verant woordelijk dat de opwerkings fabriek, gebouwd voor een slor dige 200 miljoen euro door Sie mens, nooit in gebruik werd ge nomen. Peking is bereid voor de instal latie 50 miljoen euro te betalen - een bedrag dat in de Duitse pers met sarcasme wqrd ont haald. Vandaag vergBert de Bondsdag, op aandringen van de liberale oppositiepartij FDP, over de kwestie. De kritiek van de Groenen is deels principieel, deels wordt Schroder verweten tijdens zijn bezoek aan China, vorige week, te eigenmachtig te zijn opgetre den. Schroder kondigde zijn toestemming voor de verkoop aan, kennelijk zonder overleg met zijn achterban en met Fi scher. Joschka Fischer zou over een 'communicatieramp' heb ben gesproken. Ook binnen Schröders eigen SPD heerst ontstemming over het 'imperia le' optreden van de kanselier. Omdat de rood-groene regering de huidige negentien atoomfa- brieken op den duur wil sluiten, is het volgens critici ongepast om nucleair materiaal naar het buitenland door te verkopen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7