Extra geld voor ambulancezorg auping store. BINNENLAND 2 'Aanslagen in Irak zijn echt nooit helemaal te voorkomen vision Misschien is dit wel het mooiste: iets moois cadeau bij iets moois. Nederlandse politiemensen naar Macedonië zouden we zeggen. Kerkfusie startsein juridische strijd Dansen op het muziekfestival et is de meest internationale versie van Hét Bed. Minstens zes Baalbergen Meubelen Ambachtsweg 11-13, Katwijk 071-4028151 Casba Wonen -r -«$ cd'tje fileleed n gratis cd moet het |ite fileleed rond de A7 roningse Leek verzach- d wordt voorafgaand terk aan de provinciale ir de A7 uitgedeeld. De izend cd's worden 11 icember uitgedeeld aan Jbilisten die voor het |t staan te wachten. inde ovatie Terpstra 1AC - De Tweede Kamer steren met een staande fscheid genomen van L irlementariër Erica L a. Zij is onlangs gekozen ■zitter van sportkoepel HiSF. Terpstra was het Httende Kamerlid. Ze sinds 1977 deel uit van ■lenient. enende kan r ontvangen AG - Premier Balkenende laf volgende week lag weer gasten ontvan- ïet Catshuis, sinds 1963 jÉtswoning van de minis- ■ident. Het Catshuis is e staking hauffeurs gen - Het busvervoer in Groningen heeft gister- enige tijd stil gelegen in wilde staking van jurs. Die zetten hun bus kant vanwege een con st vervoersbedrijf Arriva !t nieuw dienstrooster. visbevrijder' en rije voeten Justitie in Tokyo heeft nde Nederlander A. Cor- n 11 (35) vrijgelaten, die irresteerd toen hij tien n* len probeerde te bevrij- ij kreeg een boete. Cor- n wilde in Taiji walvissen en door een net open te i. ten korpschef ie Amsterdam •en - Korpschef Bernard Vl (48) van de regiopolitie >n vertrekt naar Am - Weiten volgt daar Jelle *op als chef. woensdag lo december 2003 den haag/anp - Nederland heeft vijftien politiemensen aangeboden aan de Europese politiemissie in Macedonië. De missie van de Europese Unie, die zal bestaan uit ongeveer tweehonderd functionarissen, moet het land helpen met de hervorming van het politieap paraat en de bestrijding van de georganiseerde misdaad. Dat hebben de ministers Kamp (defensie), Bot (buitenlandse zaken) en Remkes (binnenland se zaken) gisteren bekend ge maakt. De missie begint op 15 decem ber onder de naam Proxima. Het is niet voor het eerst dat Nederland een bijdrage levert aan de stabilisatie van Macedo nië. In 2001 steunde Nederland de door de NAVO geleide ope ratie Essential Harvest, in 2002 de operatie Amber Fox en in 2003 de door de EU geleide mi litaire operatie Concordia. Daarnaast geeft Nederland de komende drie jaar jaarlijks 23 miljoen euro ontwikkelingsgeld aan Macedonië. Na het uiteenvallen van Joego slavië riep Macedonië op 17 september 1991 de onafhanke lijkheid uit. Spanningen tussen de etnische Macedoniërs en et nische Albanezen mondden in februari 2001 uit in geweldda digheden. Bemiddeling van de EU en de NAVO leidde in au gustus 2001 tot de onderteke ning van het Ohrid-vredesak- koord, waarin afspraken zijn opgenomen die moeten leiden tot een multi-etnische samenle ving in Macedonië. De hervor ming van het politieapparaat is een van die afspraken. den haag/anp-gpd - Minister Hoogervorst (Volksgezondheid) trekt meer geld uit om proble men in de ambulancezorg op te lossen. De Tweede Kamer dwong hem gisteren tot die toezegging tijdens de behandeling van de begroting volksgezondheid. Aanvankelijk wilde de minister niet meer dan 18 miljoen euro extra besteden aan de uitbrei ding van het netwerk van am bulances in Nederland. Met dat geld kunnen de aanrijtijden (bijvoorbeeld naar de plek van een ongeval) in diverse regio's, zoals Noord-Brabant, worden bekort. Maar de coalitiefracties vinden dat niet genoeg. Een Kamermeerderheid van WD, D66 en CDA wil dat de minister nog eens 12 miljoen extra opzij legt voor de ambu lances. Hoogervorst wilde zich niet laten vastpinnen op een bedrag, maar zei te verwachten dat hij wel ongeveer 12 miljoen euro meer kan vrijmaken. „Voor de eerdere achttien mil joen moeten 27 nieuwe ambu lances worden gekocht en circa vijftig gespecialiseerde ver pleegkundigen worden gezocht. Dat wordt nog een hele toer", voorspelde de minister» Maar hij is bereid daarna de resteren de knelpunten in de ambulan cezorg op te lossen. Tenzij de begrotingstekorten verder oplo pen, aldus Hoogervorst. Tijdens het debat kreeg Tweede Kamerlid Buis (CDA) de wind van voren van de oppositiepar tijen Christenunie en SP. Zij vinden dat het CDA te weinig doet om het koopkrachtverlies van chronisch zieken en gehan dicapten te beperken. Groen links noemde de reparatiepo gingen van het kabinet een 'rommelig, broddelig breiwerk je'. Vandaag praat de Kamer verder over de gevolgen van de bezui nigingen op de inkomens van minima, chronisch zieken en gehandicapten. utrecht - Een gehandicapte danst met haar begeleider tijdens een optreden op het muziekfestival 'Maak de droom waar'. Meer dan«i4.ooo gehandicapten kwamen naar het festival in de Jaarbeurs. Foto: ANP/Robin Utrecht garderen/gpd - De 'bezwaar den', de hervormden die zich verzetten tegen de aanstaande kerkfusie, willen na vrijdag naar de burgerlijke rechter stappen. Op die dag nemen - naar alle waarschijnlijkheid - de her vormden, gereformeerden en luthersen het officiële besluit om samen te gaan in de Protes tantse Kerk in Nederland. Een deel van de orthodoxe her vormden heeft gewetensbezwa ren tegen de komst van de nieuwe kerk. Die groep scherpt nu de juridische wapens. Verze keringsconsulent Zetzema uit Putten loopt zich zelfs al warm met een 'predikantenpakket' voor rechtsbijstand aan be zwaarde dominees. Rechtsbij- standverzekeraar Das is de zaak aan het bestuderen voor een aantal dominees. De bezwaar den willen de rechter om een zogenaamde 'verklaring voor recht' vragen. Die moet de be zwaarden meer duidelijkheid geven over de vraag hoe sterk ze juridisch staan tegenover de synode. Die stelt dat het geld en de kerkgebouwen na de fusie aan de nieuwe kerk toebeho ren. De bezwaarden die niet meegaan, zouden er geen aan spraak op kunnen maken. Gaat vrijdag de kogel door de kerk en blijkt er een meerderheid te zijn voor de het fusiebesluit, dan willen de bezwaarden snel stappen ondernemen, zegt pre dikant Op 't Hof. den haag/gpd - De regering wil het verblijf van de militairen verlengen tot 1 augustus vol gend jaar. Mogelijk komt daar na opnieuw een verzoek om de Nederlanders er nog een half jaar te laten zitten. Het ziet er naar uit dat een Kamermeer derheid morgen akkoord gaat met de verlenging tot augustus als minister Kamp (Defensie) de garanties dan in een finaal overleg nog eens hardop uit- spreelrt. Alleen een aantal PvdA'ers, Groenlinks en de SP is tegen. Er zal nooit genoeg in formatie zijn om aanslagen op militairen in Irak te voorkomen. Maar Kamp is ervan overtuigd dat Nederland alle relevante in lichtingen krijgt die de Britten verzamelen. Dit meldde hij gis teren tijdens een speciale brie fing voor Tweede-Kamerleden. Hij schetste daarin de veilig heidssituatie in Irak, en met na me in de zuidelijke provincie Al Muthanna waar 1100 Neder landse militairen toezien op de stabiliteit. De Kamer wil veilig heidsgaranties na de recente zelfmoordaanslag in Nassiryah waarbij 19 Italianen omkwa men. De stad ligt vlakbij Al Muthanna. Om te voorkomen dat een soortgelijke aanslag kan plaats vinden op een Nederlands mili tair pand in de provinciehoofd stad As Samawah, wordt de weg daar nu verlegd. Al Muthanna was en is de rustigste provincie van heel Irak, aldus Kamp, al sluit de militaire inlichtingen dienst grootschalige aanslagen niet uit. Volgens hem zijn in Irak 3000 tot 4000 criminelen actief die aanslagen plegen, voornamelijk voor financieel gewin. Daarnaast lopen volgens schattingen nog enkele honder den tot enkele duizenden terro risten en al Qaeda-leden rond. Om precies te weten wat er rondschuimt in Al Muthanna, heeft Nederland 78 comman do's gestuurd die inlichtingen moeten verzamelen. Die gaan vooral de woestijn in. Deze ei gen informatie komt bovenop de inlichtingen die de Britten en de Nederlandse mariniers al verzamelen. De commando's blijven zolang de militaire top dat nodig vindt, maar het is waarschijnlijk dat ze na een week of vier alweer terugkeren, aldus Kamp. Indien nodig, gaan ze later weer terug. Het is de bedoeling dat Irake zen vanaf maart volgend jaar langzamerhand zelf verant woordelijk worden voor de vei ligheid in Al Muthanna. Dan staan 700 agenten en 90 grens bewakers in de startblokken om het werk van de Nederlanders beetje bij beetje over te nemen. In Al Muthanna komen volgend jaar 600 Japanse militairen die zich vooral bezig gaan houden met humanitaire hulp; het op knappen van ziekenhuizen en waterleidingen. (advertentie) Op de poef (in vier kleuren leer) kunt u zitten. Vóór u gaat liggen. Of vóór u echt opstaat. Wieltjes rijden, als u dat wilt. In een handig stalen bakje houdt u een kleine voorraad aan. Tissues, pepermuntjes, uw reservebril, uw favoriete sieraad. En bóven de poef buigt zich, vrijstaand en soepel, een stalen tafel. Aluminumkleurig. Afneembaar. Geknipt voor een ochtendei en een nachtmutsje. Maar het beste nieuws is dit: u krijgt de poef cadeau, deze maand, december 2003, als u een complete Royal koopt, voor twee personen. Bij een Auping Vision Store. Daar kent men de voorwaarden. En daar heeft men het volledige Auping assortiment. U kijkt naar boven en ziet de Royal 370. De jong ste versie van Hét Bed. Het oogt sober, heeft een internationale uitstraling en is hoogst com fortabel. Dankzij de verstelbaarheid, de ventilatie en de verwarming. Maar ook door de vele extra's. Van hoofdbord tot bankje aan het voeteneind, van matglazen tafeltje tot bijzondere nachtkastjes, van leeslicht tot bedkarpet. Luxe te over, niet waar? Nou, sommige mensen willen méér, nog meer. En wij houden niemand tegen. Vandaar dat wij u even wijzen op de fonkelnieuwe Royal poef. Een welkome aanwinst, vinden we. Auping weet wat mensen willen. www.auping.nl BAALBERGEN SICEN STIJL IN Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude 071-5899346 -t

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5