Premie ziektekosten 15 procent omhoog MASTERCLASS BINNENLAND 1 Politie rolt internationaal drugsnetwerk op anish Desk CDA en PvdA blokkeren ontslag burgemeesters Onderweg naar huis Gemeenten zetten asielzoekers niet uit Balkenende in hemd gezet Bontjassen cadeau Donner betaalt terugvlucht Antilliaanse bolletjesslikkers 3IndiaanCharlie wil voor straf naar Alaska Populariteit EU sterk gedaald AEL-post op AIO to. t ingezet Hn vandalen dnd - Een Hema-taart is mond het nieuwste wa- en vandalisme. Buurt- irs die zorgen dat de po ldalen oppakt, worden i met een speciale He rt. Gisteravond hebben ironers in het gebied een kregen waarin ze wor- roepen de politie te ze zien dat er iets ield. tersbazen I opgepakt I- De politie heeft in Sit- (erochtend zes verdach- jén familie aangehou- zouden betrokken zijn |t bij geweld tegen de po- 21 november. De politie Idens de massale vecht- jenover een menigte mensen, die een inval inten in een drugspand rden te verhinderen. Iteren werd een agent 'n door een 23-jarige n van een verdachte. er onderzoekt smijterij UWV Ug - Minister De Geus zaken) heeft oud-Ka- Meijer gevraagd een on- te doen naar mogelijke ijterij bij de huisvesting uitkeringsinstantie )e UWV kwam in op- {door berichten over as- isch hoge kosten bij de ug van de directieka- n haar burelen in Am- o chillen in In1 mens kleiner lel 1AG - De verschillen tus- fpaagste en de hoogste in- i in Nederland worden I jaar ietsje kleiner. Dat t berekeningen die mi le Geus (sociale zaken) Tweede Kamer heeft d. De oppositie had ge it onder dit kabinet de Heen maar rijker worden rmen alleen maar ar- it is niet zo, stelt de mi- 'ÏÏn 2004 is volgens hem van een marginale nivel- j ran 0,2 procent, zoals het worden van de inko- d kstraf voor slijk vuurwerk irschillen heet. k -V an Voor de rechtbank in zijn werkstraffen van 180 uur geëist tegen innen die in december ir het illegale vuurwerk dat een Enschedeër ilijk het leven kostte. e de werkstraffen eiste :ier van justitie voor bei- men een voorwaardelij- ;aa mgenisstraf van een half- fjj et slachtoffer, een 29-ja- ,jan uit Enschede, kwam de jaarwisseling om het toen hij probeerde een lamde titaniumshell met 1Ifgemaakte lanceerinrich- te schieten. De vuur- a om ontplofte vlak bij zijn i vast voor el iwenhandel - Met de arrestatie van jarige inwoner van n (Groningen) denkt de PPn pinrip tp hphhpn op een einde te hebben ge- aan vrouwenhandel woensdag lo december 2003 den haag/gpd - Het collectief ontslag van burgemeesters in 2006, zoals minister De Graaf voor ogen heeft, gaat niet door. Een Kamermeerderheid van re geringspartij CDA en oppositie partij PvdA zal dat plan van daag in een debat torpederen. De Graaf wil alle 500 benoemde burgemeesters ineens vervan gen door burgemeesters die rechtstreeks door het volk zijn gekozen. CDA-Kamerlid Spies vindt dat de minister van bestuurlijke vernieuwing te hard van stapel loopt. Zij heeft een sterke voor keur voor een gefaseerde invoe ring van de gekozen burge meester. PvdA-woordvoerder Dubbelboer eist dat De Graaf de invoeringsdatum uitstelt, omdat hij ontevreden is met diens voorstellen. Ook het be oogde massaontslag vindt in de ogen van de sociaal-democraat geen genade. Als het aan De Graaf ligt, wordt de burgemeester straks via een eigen verkiezingsprogramma rechtstreeks door de kiezer ge kozen. Of de burgemeester dat programma kan uitvoeren is echter onzeker, omdat de ge meenteraad een eigen kiezers mandaat heeft. De burgemees ter blijft, net als nu, voorzitter van het college en van de ge meenteraad. CDA en PvdA eisen dat de bur gemeester straks wordt onthe ven van zijn taak als voorzitter van de gemeenteraad. „Hij komt in een onmogelijke spa gaat", oordelen Spies en Dub belboer. De gekozen burgemeester kan pas in 2007 worden ingevoerd, omdat er een grondwetswijzi ging voor nodig is. Dat heeft di recteur Pans van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) gisteren gezegd in het tv- programma Netwerk. utrecht - Zeulend met een kerstboom liep deze vrouw gistermiddag laat met haar fiets aan de hand weer terug naar huis. De kerstbo menverkoop is sinds het vertrek van sinterklaas in volle gang. Foto: ANP/Robin Utrecht rotterdam/anp - De nationale recherche heeft een omvangrijk internationaal vertakt Israëlisch drugsnetwerk opgerold. De po litie heeft achttien verdachten aangehouden. Onder hen is een 29-jarige Israëliër, die als hoofdverdachte wordt be schouwd. Hij verbleef illegaal in Amsterdam. De organisatie handelde vol gens de nationale recherche in zowel synthetische drugs (lsd, xtc) als in cocaïne en hasj. De organisatie was behalve in Ne derland ook in Nieuw-Zeeland, Japan, India, Brazilië, Spanje en Frankrijk actief. Onder de naam Voodoo begon nen de politie en de douane in Nieuw-Zeeland in de zomer van 2002 een onderzoek naar de invoer van grote hoeveelhe den xtc-tabletten uit Neder land. Tijdens het rechercheren naar vier drugskoeriers kwam Nederland telkens als land van herkomst van de drugs in beeld. De nationale recherche bracht daarna samen met buitenland se politiediensten het vanuit Amsterdam aangestuurde drugsnetwerk in kaart. De poli tie hield de hoofdverdachte op 27 november aan, nadat hij op Schiphol geld had overhandigd dat vermoedelijk van de drugs handel afkomstig was. Hierna volgden de arrestaties van zestien andere verdachten, onder wie zes Israëli's, een Bul gaarse, een inwoner van Servië- /Montenegro en acht Neder landers. Ook heeft de politie verscheidene woningen in Am sterdam en Utrecht doorzocht. In totaal zijn twee miljoen Ja panse yen (omgerekend 15.690 euro), ruim 40.000 euro, een vuurwapen, 25.000 xtc-tablet- ten, 1500 lsd-strips en een kilo amfetamine in beslag geno men. Eind november zijn er in ver band met deze zaak ook nog zes verdachten in Brazilië aan gehouden. Daar werd nog eens ongeveer 20 kilo cocaïne en 60.000 euro onderschept. De politie in Oostenrijk wist een koerier van de organisatie in de kraag te vatten. Hij had een compressor bij zich die vol met xtc-tabletten bleek te zitten. In Peru is nog een man gearres teerd die 1,5 kilo cocaïne bij zich droeg. De politie hield maandag ook nog een Neder landse verdachte in Maarssen aan. Hij was in het bezit van 500 xtc-pillen. den haag/gpd - De ziektekos tenpremie voor een gemiddeld huishouden gaat volgend jaar met 15 procent omhoog. Dat komt neer op bijna dertig 30 per maand. Tot nu toe werd aange nomen dat de stijging ongeveer 7 procent zou zijn, maar door de verhoging van de wettelijke bij dragen over 2004 valt de totale premie aanzienlijk hoger uit. Dat blijkt uit een onderzoek van de internetsite Independer, die sa menwerkt met FNV Bondgeno ten en de Consumentenbond. De verzekeraars verhogen hun premies volgend jaar met mini maal 7 procent. Er zijn zelfs en kele uitschieters van 20 pro cent. De wettelijke bijdragen gaan 24 procent omhoog. „Per saldo is de premieverhoging daardoor veel groter dan de verzekeraars willen doen voor komen", zegt de woordvoerder van Independer. De koepelor ganisatie Zorgverzekeraars Ne derland zei eind vorige maand nog dat de verzekeraars kunnen volstaan met 3,5 procent omdat ze dit jaar aanzienlijk minder kosten hebben gemaakt dan verwacht. Begin dit jaar ging het Natio naal Instituut voor Budgetvoor lichting (Nibud) bij de bereke ning van de koopkrachtplaatjes nog uit van een premieverho ging van 3 procent in 2004. Eni ge tijd later kwamen het Cen traal Planbureau (CPB) en het kabinet op 5 procent. De vak centrale Unie/MHP voor mid delbaar en hoger personeel waarschuwde medio september dat het wel eens 8 of 9 procent zou kunnen worden. Voor 2003 voorspelde het CPB een gemiddelde premieverho ging van 6 procent. De werke lijk stijging bedraagt evenwel 10,5 procent. Een gemiddeld huishouden betaalt daardoor dit jaar 2287 euro aan premie. Dat wordt 2644 euro. Independer heeft een onder zoek gedaan onder 5000 huis houdens. Daaruit komt naar voren dat ze 20 tot 25 procent op de premie kunnen besparen als ze een zorgvuldiger keuze maken en aangeven wat ze wel en niet belangrijk vinden. „Veel mensen betalen voor zaken waar ze zelden of nooit gebruik van maken", zegt de woord voerder. tilburg/gpd - Zolang minister Verdonk (vreemdelingenzaken) het terugkeerbeleid voor asiel zoekers niet goed heeft gere geld, weigeren gemeenten uit geprocedeerde asielzoekers op straat te zetten. „Desnoods blij ven we mensen voorlopig voor eigen rekening huisvesten", zegt de Tilburgse wethouder Mevis, tevens lid van het Plat form Asiel van de Vereniging Nederlandse Gemeenten. Een stuwmeer van 6000 tot 7000 asielzoekers dreigt ko mende maanden uit de opvang te worden gezet, zegt directeur Van Tilborg van de kerkelijke vluchtelingenorganisatie Inlia. Met name in de noordelijke provincies is Inlia al bezig met grootschalige noodopvang. Me vis sluit niet uit dat die ook in Brabant en andere provincies nodig blijkt. De Tilburgse wethouder Mevis verwacht dat zeer vele asielzoe kers binnenkort een afwijzing krijgen. „Het zijn veelal gezin nen met kinderen. Ik voorzie dan ook buitengewoon veel el lende. Onze oproep voor een ruimere pardonregeling is, vrees ik, een gelopen race." De minister moet volgens hem nu wel zorgen voor een gedegen terugkeerbeleid. „Zolang dat ontbreekt, werken we aan uit zetting niet mee." 1 vooral Braziliaanse 'en tot prostitutie werden zet. De arrestant is eige an Escortservice Noord, idrijf dat zich in Brazili- e' vrouwen specialiseerde. aaI woning van de man en op Ires in De Wilp (eveneens ngen) trof de politie vier °J iaanse vrouwen aan. id versiteit werpt 1 op dwalingen witoncHT - De juridische fa- 1 vlt van de Universiteit tricht (UM) gaat veroor- en bijstaan die menen ten hte vast te zitten. Maas- se rechtenstudenten be- jvoor mensen die langer ier jaar de gevangenis in en, of er mogelijk sprake is en rechterlijke dwaling, leidde de UM vandaag, roject Gerede Twijfel is 'voor Nederland. In Ame- :ft een aantal juridische iten al zo'n project. Daar [men volgens de UM spec- resultaten geboekt. (advertentie) De gewraakte advertentie. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/gpd - Premier Bal kenende overweegt juridische stappen tegen ziektekosten verzekeraar Azivo. Die plaatste afgelopen zaterdag een pagi nagrote advertentie in de Haagsche Courant, waarop de premier in zijn hemd staat. Balkenende laat weten de af beelding 'smakeloos' te vin den. De advertentie verwijst naar het kabinetsplan om de ko mende vier jaar 2,3 miljard eu ro te bezuinigingen op de zorg. Daardoor verdwijnen medische behandelingen en medicijnen uit het zieken- 'teztari f°nds- Bij de foto staat: 'Wie de gezondheidszorg uitkleedt, staat zelf in zijn hemd'. Directeur Van den Heuvel van Azivo reageert verbaasd. Hij heeft nog niets gehoord van de premier en wil het liever heb ben over diens beleid dan over de vorm waarop Azivo dat aan de kaak stelt. „Het gaat over de plannen van het kabinet en Balkenende is de kapitein van het schip. Je moet de adver tentie zien als een noodkreet." Bij Azivo is lang gediscussieerd over de vraag of het wel gepast was de premier in zijn onder- hemd af te beelden. „We heb ben ook juridisch advies inge wonnen over mogelijke gevol gen", aldus Van den Heuvel. „We zijn niet bang." Azivo adverteerde alleen in de Haagse Courant, omdat de verzekeraar slechts in de Haagse regio actief is. Rotterdam - Rotterdamse daklozen lopen sinds gisteren in tweedehands bontjassen. In de Paulus- kerk kregen 33 daklozen warme kleding van de dierenbelangenorganisatie PETA. Het zijn krijger tjes van voormalige bontdragers die hun jas naar de organisatie hebben opgestuurd. „We ontvan gen duizenden bontjassen van mensen die van mening zijn veranderd over het doden van dieren voor kleding", zei campagnedirecteur Gifford van PETA. Onder anderen Playboy-model Kimberley Hefner en actrice Barbara Bach gaven hun jas weg. „Normaal verbranden of begraven we ze, of we gebruiken ze voor anti-bont modeshows. Voor de kerst vonden we het een mooi idee ze cadeau te doen aan mensen die in de winter wel wat warmte kunnen gebruiken." Foto: ANP/Arie Kievit den haag/gpd - Justitieminister Donner gaat het retourticket betalen van Antilliaanse drugs koeriers die op Schiphol wor den opgepakt. Het is niet de be doeling dat Antillianen en Arubanen die tegen de lamp lo pen in Nederland blijven omdat zij geen vliegticket naar huis kunnen betalen, schrijft Don- (advertentie) ner de Kamer. Ondanks alle maatregelen ko men er per jaar nog steeds 20.000 drugskoeriers aan op Schiphol, bleek deze zomer. Van hen wordt nu 10 tot 20 procent aangehouden. Vooral uit de Antillen komen veel bol letjesslikkers naar Nederland. Donner wil de pakkans vergro ten door alle vluchten uit de Antillen te controleren. Antillianen en Arubanen met een Nederlands paspoort kun nen niet gedwongen worden Nederland te verlaten. Toch wil Donner niet dat zij hier blijven als zij zonder dagvaarding wor den heengezonden of hun straf hebben uitgezeten. Het gaat meestal om arme mensen van wie het retourticket naar de An tillen is verbeurd verklaard of verlopen omdat zij zijn gearres teerd. Zij hebben geen inkom sten en zouden gedoemd zijn in Nederland een zwervend be staan te leiden. „Om redenen van veiligheid is dit niet ge wenst", aldus de minister. Voor oeaieraoressen: 20-6794633 (TUOENS bukaihiw.) roermond/gpd - Krijgshaftig betreedt de ruig bebaarde Charlie de rechtbank in Roer mond. Op zijn grotendeels kaalgeschoren hoofd prijkt een hanenkam, die ter hoogte van de nek overgaat in een paar denstaart. Zijn kleding is die van een Siouxkrijger. Niet origi neel, maar de imitatie lijkt aar dig. Alleen de spraak van het bleekgezicht verraadt hem. Geen gebarentaal of rooksigna len, maar plat Amsterdams. In onvervalst Mokums draait de 55-jarige Charlie er niet om heen dat hij begin juni zijn ex- vrouw heeft proberen te ver drinken. Hij bekent ook dat hij zijn vrouw begin dit jaar in hun huis in Weert een tomahawk naar het hoofd heeft gesmeten. Wie Charlie ziet, krijgt bij het horen van de gebeurtenissen in Weert het beeld voor ogen van een indiaan die een schreeu wende squaw aan de haren het water in sleurt. Zo ging het ook in juni. De ex-vrouw van Char lie had zijn hondje meegeno men en daardoor raakte hij van de kook. „Wie aan mijn hondje komt, komt aan mij", zei de Amsterdamse indiaan. Hij zocht de vrouw op die op een bankje aan de Biest in Weert zat, greep haar bij de haren en sleurde haai' naar het water. Pas toen omstanders hem over meesterden, stopte hij op haar hoofd onder water te duwen. In de ogen van Charlie was er sprake geweest 'van verhoren en niet van verzuipen'. Officier van justitie Kemp en advocaat Dierrichs weten niet goed welke straf passend is voor Charlie. Zelfheeft hij een idee. „Dat ze mij maar loslaten in de buurt van Alaska. Dat is voor iedereen het beste." Kemp en Dierrichs zien toch meer in de opname in een psychiatrisch ziekenhuis. Om te beginnen voor één jaar. De rechters laten over veertien dagen hun oordeel weten. Toyota Previa. Vanaf 36.190,-/€ 680,- per maand. Vergelijkingen met TGV's en Boeings zijn op hun plaats. Comfortabel reizen moet je leren waarderen. 'Full size' op weg naar de top! Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl leaseprijs (Toyota Lease) o.b.v. lull operational lease, 48 mnd. en 20.000 km p.|. e»d BTW en brandstol. Gecalculeerd met 75* no claim. Prip «cl. BTW, escl kosten rijklaar maken en swv.i(denngsbijdrage Brand- stotverbruik vaneen van 7,21/100 km (13.9 km/l) tot 10,817100 km (9,3 km/l). C02 191- 259 gr/km. Wegingen voorbehouden Oistr. louwman 6 Parqu B V TOYOTA n vertrouwen De site deed ook onderzoek naar de dienstverlening van de verzekeraars. Daaruit kwam IZZ als beste naar voren met een waardering van 7,7 en AGIS als slechtste met 5,7. Ziekteverzuim zorg moet fors omlaag Zorgverzekeraars willen het zieltteverzuim op hun kanto ren met 15 procent terug dringen. Ook moet de groep werknemers die last heeft van een hoge werkdruk met minimaal 10 procent ver minderen. Om dit mogelijk te maken zijn maatregelen afgesproken die ziektever zuim, werkdruk- en RSl- klachten vroegtijdig moeten aanpakken. Daarvoor is on geveer anderhalf miljoen eu ro beschikbaar. Maatregelen die nu zijn afgesproken zijn onder meer het ontwerpen van gebruiksvriendelijke software en meer voorlich ting en trainingen. brussel/anp - De steun bij de bevolking voor de Europese Unie is in vrijwel alle EU-lan- den sterk gedaald. De populari teit van de Unie staat op het laagste niveau sinds het voor jaar van 1997, blijkt uit eerste resultaten van een enquête, die gisteren zijn gepubliceerd. Slechts 48 procent van de on dervraagden noemt het een goede zaak dat zijn land lid van de Unie is. Dat is een afname van 6 procent in een halfjaar tijd. Het is voor het eerst sinds zes jaar dat minder dan de helft van de bevolking blij is met het lidmaatschap. Regelrechte te genstanders zijn er overigens niet veel (15 procent). De mees ten weten het niet. Vooral in Nederland is de po pulariteit van de Unie sterk af genomen. Nederlanders zijn van oudsher voorstander van het lidmaatschap en zijn dat in meerderheid nog steeds, maar in de enquête is nog maar 62 procent voor de EU. Dat is een afname met 11 procent. De enquête is afgenomen in ok tober en de eerste dagen van november. Dat was de periode waarin werd geruziet over het Stabiliteitspact, maar nog voor het besluit viel om dat pact aan de kant te schuiven. De tanen de populariteit van de Unie komt op een slecht moment. Komend weekeinde hopen de Europese leiders hun onder handelingen over een Europese grondwet af te ronden. In een aantal landen, waaronder waar schijnlijk Nederland, mag de bevolking zich per referendum over het resultaat uitspreken. amsterdam/anp - Actievoerders van de Arabisch Europese Liga (AEL) hebben gisteravond een controlepost ingesteld op de ringweg AIO aan de westkant van Amsterdam. De AEL wilde zo herinneren aan het begin van de eerste intifada, de op stand van de Palestijnen in de bezette gebieden, op 9 decem ber 1987. De politie beëindigde de actie, omdat de situatie le vensgevaarlijk was, aldus een woordvoerder. Bij de actie werden op de AIO alle auto's stilgehouden. De ac tievoerders deelden folders uit Zo wilden zij Nederlanders er aan herinneren dat niet ieder een vrij is om te gaan en staan waar en wanneer hij wil. Bij het beëindigen van de actie door de politie werden vier ac tievoerders gearresteerd, aldus een politiewoordvoerder.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3