'Amalia wordt emotioneel dametji GESPREK VAN DE DAG Gestalkte Jerney door de knieën Ooievaars Paragnosten, astrologen, numerologen en gelaatslezers buigen zich over nieuwe prinses n WOEN5DAC lO DECEMBE DAGELIJKS LEVEN ~Z-Ul E-EN BecrjE- OP DE- -ZUSJE- PASSE,Al? MENSELIJK De Italiaanse voetbaltrainer NEVIO SCALA is gisteren in Moskou maar net ont snapt aan de BOMAANSLAG die aan zeker zes mensen het leven kostte. Scala had een half uur voor de explosie nog in de lobby van hotel National gezeten. Sca la was in het stadscentrum aanwezig in verband met zijn presentatie als nieuwe trainer van Spartak Moskou. Hij heeft een contract voor een jaar getekend. Een KOSTUUM dat de Ame rikaanse actrice MARILYN MONROE in de film The Se ven Year Itch droeg, is in Hollywood voor ruim 49.000 euro geveild. De opbrengst van de verkoop van het broekpak met sjaal is be doeld voor een museum van Hollywood-memorabilia. Monroe droeg het broekpak vol glitters kort in de kome die van Billy Wilder uit 1955. Het is deze maand precies vijftig jaar geleden dat de beroemde actrice de playmate was in de eerste Amerikaanse Playboy. In to taal bracht de veiling voor het Hollywood Filmmuseum bijna 420.000 euro op. Vei lingmeester was de 71-jarige actrice Debbie Reynolds (Singin' In The Rain), een fervent pleitbezorger voor het museum. Foto: Reuters Sinds de arrestatie van de zanger MICHAEL JACKSON hebben de autoriteiten tevergeefs geprobeerd contact met zijn KINDEREN op te nemen. Maatschappe lijk werkers werden keer op keer niet toegelaten tot het landgoed van de ster, de Neverland Ranch in Californië. Zij wilden met de twee zonen Michael I en Mi chael II en dochter Paris praten, nadat bekend was geworden dat hun vader wordt verdacht van seksueel misbruik van een ex-kankerpatiëntje op zijn ranch. Jackson kwam na zijn arrestatie op 18 november op borgtocht vrij. Daarna is hij niet meer in het openbaar gezien. Jackson heeft tot nu toe alle aanklachten te gengesproken. Er lijkt nu nieuw bewijs te zijn opgedoken dat in het voordeel van de popster pleit. Een zes uur durende OPERATIE om de door kanker aangetaste blaas van de 66-jarige NOORSE KONING Harald V te verwijde ren is volgens de artsen zonder complicaties verlopen. Er zijn geen sporen van uitzaaiing ge vonden. De aangetaste blaas is vervangen door een gereconstru eerde blaas. Harald blijft waar schijnlijk drie weken in het zie kenhuis en zal daarna nog twee tot drie maanden moeten revali deren. Zijn 30-jarige zoon Haak on, de kroonprins, neemt in die periode zijn taken waar. Harald besteeg de troon in januari 1991 bij de dood van zijn vader, Olav V. Hij is de derde koning van het moderne Noorwegen. Modeontwerpster STELLA MCCART NEY (32) boekt met haar eigen kle ding vooralsnog WEINIG SUCCES. Volgens Britse media heeft het mode huis van de dochter van ex-Beatle Paul McCartney in het boekjaar 2002/2003 een verlies geleden van 4,5 miljoen pond (6,3 miljoen euro). Daarmee is het verlies verdubbeld ten opzichte van vorig jaar. De krant Daily Tele graph noemt het bovendien verontrus tend dat de omzet slechts 616.000 euro bedroeg. Volgens het modeblad Drapers jaagt McCartney haar klanten weg door „experimenten en veel te ho ge prijzen". De modeontwerpster heeft onlangs nieuwe zaken geopend in Lon den, New York en Los Angeles. Ze zegt zelf dat de bedrijfsresultaten conform de verwachtingen zijn. SERENA WILLIAMS wordt de BEST BETAALDE SPORT VROUW ter wereld. Ze haalt daardoor haar zus Venus in, die deze status momenteel bezit. Serena tekent volgens de Ameri kaanse sportzender ESPN bin nenkort een zeer lucratief con tract met sportfabrikant Nike. Als Williams op de tennisbaan goed presteert, kan haar dat in acht jaar 45 miljoen euro ople veren. Inclusief andere sponsor contracten zou de 22-jarige Amerikaanse per jaar ongeveer op 12 miljoen euro uitkomen, prijzengeld niet meegerekend. Haar zus strijkt momenteel bui ten de tennisbanen ongeveer 11 miljoen per jaar op. Venus is mo menteel in onderhandeling met Nike-concurrent Reebok, over verlenging van haar bestaande contract. Serena staat nog tot het einde van dit jaar onder con tract bij Puma. De zesvoudige grandslamwinnares verdient met die verbintenis elk jaar 'slechts' 2 miljoen euro. Deze wereld laat weinig ruimte voor verrassing. Jam mer is dat. Willem-Alexander en Mdxima zullen dat ook zo ervaren. Dat ze daarom niet tevoren wilde we ten of het een jongen of een meisje was. Dat ze nog een sprankje avontuur wilden inbouwen. Niet alles uitre kenen en op een rijtje hebben. De verbazing en het wonder nog even apart leggen voor het grote moment. Maar toen het prinsenkind een meisje bleek, was het gedaan met de verrassing. Wie kwamen daar aange vlogen? De gieren van het internet. Gejaagd streken zij neer op hun gading langs de digitale snelweg, de kaal gevreten kop diep weggezonken in mottige vedertooi. Onder hun vlerken staken woordenboeken. Eenmaal op hun mestvaalt, hielden ze die ondersteboven. Ber gen meisjesnamen dwarrelden omlaag, een bak 'do meinnamen' als spoeling. Domeinnamen, daar moet ieder ander van afblijven. Al is de naam die je vader en moeder hebben bedacht nog zo prachtig. Dat is aas van de gieren. Daar kun je niet meer bij. Nog voor de avond viel in Den Haag en ziekenhuis Bronovo zat 'Beatrix'digitaal achter slot en grendel, was 'Emma' vastgelegd en lag 'Juliana' stevig aan banden. Ook 'Wilhelmina' was verslonden door gulzige snavels aan zo'n groen, geel en purper getinte kop, vol wratten en lellen, zoals de encyclopedie op mijn laptop dat on guur gevogelte beschrijft. Het mag een wonder heten dat 'Catharina-Amalia' niet was weggekaapt. Misschien kwam het doordat Catharina geen populaire naam is onder de Oranje's. Er heeft een vrij obscure mevrouw met die voornaam in de 17de eeuw aan het stadhouderlijke hof gebivak keerd. Veel Catharina's genieten besproken gedrag. In Engeland liet Hendrik VIIIzijn vijfde echtgenote die Catharina Howard heette, het mooie maar ontuchtige hoofd afhakken. Rusland had meer Catharina'sEén was dochter van een lijfeigene, analfabeet maar boe- renslim, oorspronkelijk bedoeld als maitresse maar weldra volop in de echtelijke sponde en keizerin. En natuurlijk Catharina de Grote, die het land machtig en modern maakte, zich omgaf met alle filosofen van haar tijd, met haar onverzadigbare libido grossierde in minnaars, daarenboven een dierenvriend was die zich bij hoge nood deed bestijgen door haar lievelings- hengst. Op Catharina waren de gieren van het internet dus niet gekomen en ook niet op Amalia, een naam die je inderdaad meer verbindt met keukenprinsessen dan met echte. Zo heeft de jonge vader tussen alle gefladder en niets ontziend gierengebroed uiteindelijk zijn slag kunnen slaan. 'Catharina-Amalia' was nog beschikbaar. Maar de claim was snel achterhaald en de verrassing was er af. Jammer voor ons onderdanen en zeker jammer ste „Het wordt een bezig bijtje, ik weet het zeker." Nathalia van Domme len -specialiteiten handlijnkunde en kaartduiden- heeft nog geen tijd gehad om haar kaarten te leg gen. Maar de gelaatslezeres heeft ook genoeg aan het oortje van de jonge prinses. Het binnenste randje steekt uit en dat is volgens de boe ken veelzeggend. Net als het wip neusje: „Het zal een leergierig kindje worden". Astrologe Ingrid Rosso is meteen naar haar computer gelopen toen het geboortetijdstip bekend werd. Zijn tijd en plaats bekend, dan is het een koud kunstje om een ge- boortekaart te maken. Daarop staat precies welke sterren hun in vloed laten gelden. „De zon staat in boogschutter, wat wil zeggen dat het kind heel enthousiast is", stelt Rosso. De ascendant is schorpioen. „Gelukkig. Als de na druk te veel op boogschutter ligt, kan het toch wat oppervlakkig worden. Maar een schorpioen wil altijd diepgang." Kritisch, analy tisch en zorgzaam, analyseert ze verder. „En je kunt tranen met haar lachen." Ook menig numeroloog heeft zich al over de boreling gebogen, al thans over de geboortedatum. Ron Malestein heeft zitten tellen: 7-12-2003 levert opgeteld vijftien op, waarvan de samenstellende delen (één en vijf) samen het ge boortegetal zes geven. Dat bete kent: kwaliteit, mooie kleding en muzikaal. Maar ook een tikje pas sief en wat teruggetrokken. Nee, dus zeker geen bezig bijtje. "Ik denk niet dat het iemand is die graag in de belangstelling zal staan. Wat natuurlijk niet wil zeg gen dat ze geen goede koningin hoeft te zijn." Omdat ze op de ze vende is geboren, zal ze ook intuï tief en gevoelig zijn. ,,Als ze een jaar of tien is, zul je dat echt wel zien", zegt de numeroloog. Paragnost Marius Inderfurth wist het twee jaar geleden al 'absoluut zeker': er zou eerst een meisje ko men. En hij kreeg gelijk. Maar hij is paragnost en geen kaartenlezer. Hij behoort dus tot het koren en niet tot het kaf, zegt hij. „Voor spellingen aan de hand van een oortje, daar zet ik echt vele vraag tekens bij." Toch geeft gelaatslezeres Van Dommelen haar voorspelling een zekerheid van tachtig procent mee. In dat geval gaat prinses Amalia nog donkere dagen tege moet, zo blijkt als Van Dommelen tijd heeft gehad om haar kaarten te leggen. Tussen de twaalf -op zich gunstige- kaarten die ze trok, zaten niet alleen de boom (ge zondheid) en de witte duif (gun stig bericht), maar ook de mui- zenkaart en de bliksemflits. En dat, zegt de kaartenlegster licht geschrokken, staat voor een 'plot seling verlies'. De nieuwe Oranjetelg wordt vol gens astrologe Lea Manders een uitermate levendige, actieve en M cl Mooie naam Jj Prinses Amalia heet voluit tharina-Amalia Beatrix Ca Victoria. De ouders hebbe voor de volgorde Catharin Amalia (door het verbindi streepje eigenlijk één naai als Willem-Alexander) geki omdat zij dat beter in de o I vinden klinken dan anders Catharina en Amalia komi de familie van prins Willei Alexander voor en hij en z vrouw vinden het gewoon mooie namen, die daarna; j tevens internationaal brui! zijn. Beatrix en Carmen zij l namen van de beide oma' - Het paar koos voor Victori ornaat dat overwinning in houdt. De namen van de r we prinses hebben allema. hun eigen specifieke betek a( Catharina wil zeggen: rein zuiver. Amalia duidt op ins v ning, vooral in de strijd. B( betekent gelukbrengster. y men is een naam voor vroi die worden geboren op de feestdag van Onze Vrouwe Karmel (16 juli), maar in dfi val is het de naam van Mé: a ma's moeder. De titels vanr meisje zijn, bij Koninklijk I sluit, Prinses der Nederlan en Prinses van Oranje-Nas Inmiddels is Amalia de me gebezigde naam in Nederl; ig Almelo vernoemde al een j ;r naar het kind, Velp en Alkn [e een plantsoen, Bonaire het e vliegvelden een Amsterdai reder een rondvaartboot. I Leerdam, de internationaa u faamde glasfabrikant, bren e) een speciale Amalia-vaas u ai bajesklanten in Ter Apel ze zich aan de opdracht voor zenden Catharina-Amalia- mokken. Ook krijgen een Z serse berg en een Martinaii tj vliegtuig de naam van de we prinses. Er zullen ongt feld nog vele vernoemingei volgen. e„;; get tijnse moeder. „Het wordt ee emotioneel dametje. Het vui de felheid sprankelt in haar 1 scoop. Aan de andere kant w n ze ook wel weer iemand die I e leven serieus neemt. Naar de a reld toe zal Amalia een sterke n gen visie ontwikkelen. Het za fe) Manders niet verbazen als de Z{ prinses zich net als prinses D op ideële doelen gaat instelle „Daar gaat ze voor zichzelf ee v belangrijke taak in zien. Haai M rechtvaardigheidsgevoel work, extreem sterk en ze zal zich d n. om erg opwinden over het on,a recht in de wereld en een hel krijgen aan discriminatie, ran y en standen." De astrologe zie de horoscoop van de nieuwe prinses ook watermaninvloee van koningin Beatrix. „De heid en de eigenzinnigheid v h jeugdige Beatrix heeft ze wel zich." ANP-CPD voor Wim Deetman, de veelzijdige burgemeester van Den Haag. Die had ik een échte opsteker gegund, nadat hij nog pas niets vermoedend op de kiek was geweest met een ADO-supporter met een gulp open die in het gevolg van Catharina de Grote carrière zou hebben gemaakt. De wereld lijdt aan stroomlijn en duldt geen ver rassing. Het gaat zo snel en altijd zo voorbarig. Ik hoorde al dat Catharina-Amalia sprekend oma Beatrix is toen ze klein was. Hoezo, heeft Mdxima soms ook geen bol toetje? Maar de jon ge koninklijke vader had gelukkig één mooie surprise in petto. Hij vertelde na het zetten der handtekeningen het verhaal van de tiuee ooievaars, klapwiekend in de lucht, terwijl hij in het vroege voorjaar met zijn jonge vrouw over hun Wassenaars landgoed wandelde. Was dat een voorteken, een symbool? Een dag la ter bleek dat zo. Italianen hebben een gezegde voor een dergelijke anekdote: als het niet waar is, is het toch leuk gevonden. Daarom houd ik van ooievaars en heb ik een hekel aan gieren, hoewel ze als vogel in de verte verwanten zijn. De laatste plek op de stamboom van het Huis van Nassau kan nu ook worden ingevuld. Nu Willem-Alexander gisteren bij de burgerlijke stand aangifte heeft gedaan van de geboorte van zijn dochter kan historicus Willem Ruizendaal ook de laatste witte vlek invullen, helemaal onderaan zijn handgeschilderde stamboom van het Huis van Nassau. Het werk is twee meter hoog en bijna anderhalve meter breed, bevat ruim 350 namen en 64 por tretten. De stamboom van de voorvaders van de Oranjes begint in 1403, wanneer de eerste Nassau in de Neder landen verschijnt als baron van Breda. Foto: GPD/Jaco Klamer ondernemende dame, maar tege lijkertijd ontwikkelt ze ook een erg emotionele persoonlijkheid. Man ders, gespecialiseerd in kinderho roscopen, noemt het opvallend dat prinses Amalia boogschutter is, „omdat Maxima ook een sterke boogschutterinvloed in haar ho roscoop heeft. Dat betekent dat moeder en dochter sterk op elkaar gaan lijken in hun gedrag. Er zit ten veel overeenkomsten tussen de twee dames. Waarschijnlijk zal ze net als haar moeder een sterke vrijheidsdrang voelen en zich moeilijk kunnen bewegen in het koninklijke protocol", aldus Man ders. De astrologe ziet ook Zuid-Ameri kaans temperament in de pasge borene, een erfenis van de Argen- Meer dan drie jaar had Ron Stoeltie, presentator én muzieksa- mensteller van Radio 2, Jerney Kaagman zo ongeveer 'gestalkt'. Gisteravond, tijdens de NPS-radio- en televisie-opnamen van de Radio 2 Top 2000 in Concert in discotheek Locomotion in Zoeter- meer bleek Stoelties voortdurende achtervolging niet voor niets te zijn geweest. Negen jaar geleden verklaarde de directeur van Con- amus en Idols-jurylid dat ze niet meer zou optreden. Gisteravond zong Jerney Kaagman voor een kolkende massa oudere jongeren weer een keer Memories, het hitnummer uit 1972 van haar toen malige band Earth Fire. „Tsja, de aanhouder heeft dus gewon nen," verklaarde Kaagman na afloop van de opnamen. „Drie jaar geleden toen Ron mij benaderde had ik iets van: ik ben nu direc teur van Conamus. Dan heb je een hoofdstuk afgesloten. Ik heb ook nooit echt de drang gevoeld om nog een keertje op te treden." Eén liedje zong 'de koningin van de pop' dus gisteravond. „Met opzet geen twee nummers, want dan denken de mensen dat ik een 'comeback' ambieer als zangeres. En dat is dus niet zo." An dere hits als Maybe Tomorrow Maybe Tonight en Invitation kwa men dus niet aan bod bij Kaagman, de vrouw die als eerste de Ne derlandse Playboy sierde, in 1984. Bühne-ervaring kan Kaagman (56) niet worden ontzegd. Van 1969 tot 1995 zong zij in de destijds populaire band Earth and Fire. „Ik was zéker nerveus vanavond. Mijn vingers zijn nu nog helemaal koud van de spanning. Dat heeft natuurlijk ook met een vorm van onwennigheid te maken. Niet dat ik moeite had met de tekst van het nummer. Nee, want daar kun je me 's nachts voor wakker ma ken, dan kan ik het nog zo oplepelen," aldus de oprichtster van de belangenvereniging voor popmuzikanten BV Pop. Achteraf heeft ze geen spijt van haar onverwachte 'actie' en kan ze met enige te vredenheid terugkijken op haar kortstondige 'comeback'. „De eer ste seconden vielen niet mee, maar als je er eenmaal staat valt de angst wel een beetje van je af." Jemey Kaagman (en ook de andere artiesten onder wie Boudewijn de Groot, Guus Meeuwis, Frank Boeijen, Gordon, Anita Meijer en Peter Koelewijn) liet zich begeleiden door de Paul Natte Band. „Ik heb het nummer 's middags twee keer gerepeteerd, en merkte toen dat ik tevreden was over het resultaat." Jan van Stipriaan Luïscius Uitzending Top 2000 in Concert: in de nacht van oud op nieuw, Nederland 3 én Radio 2 om 00.07 uur.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2