'Wij zijn te oud voor een doorbraak' SPORT Ambities wonnen het van clubliefde HDSSreSfKIDS Sponsor Swift wil stoppen na wielerkoers Eelman beslist deze maand over toekoit Lage cijfers Elftal van de week Leidse Studs in middenmoot hockey - De hockeyvrouwen van Leidse Studs hebben giste ren de uitgestelde wedstrijd van afgelopen zondag tegen Hoorn met 3-0 gewonnen. Tessa van den Boomen was andermaal de drijvende kracht bij de studen tes. De voormalige speelster van hoofdklasser Laren scoorde de eerste twee doelpunten uit een strafcorner en een pass van Lisette Keur. Saskia Juten te kende voor de derde treffer. Mens niet langs Tamaela tennis - Tennisster Jolanda Mens heeft haar eerste poule wedstrijd nationale Masters verloren. De 26-jarige Voor- houtse was niet opgewassen te gen de zes jaar jongere Elise Ta maela: 3-6 4-6. Mens had voor al in de retumgames onvol doende antwoord op de ge plaatste slagen van haar oppo- nente, die tot plaats 175 van de wereld is opgerukt. Vanavond speelt Mens haar laatste poule wedstrijd tegen de geboren Russische Olga Kalousjnaja. De Vogel kiest zeven AZC-spelers Zeist - Bondscoach Ron de Vo gel heeft zeven spelers van AZC opgenomen in de voorlopige Nederlandse waterpoloselectie, die eind januari in Rio de Janei ro kwalificatie moet zien af te dwingen voor de Olympische Spelen, uitgebreid tot 22 man. Behalve doelman Ronald Sol zijn dat Björn Boom, Kjell Boom, Tjerk Kramer, Niels Zuidweg, Pieter Boot en Pim Visscher. Ook Robert van den Hoogenband, de getalenteerde jongere broer van tweevoudig olympisch zwemkampioen Pie ter, maakt deel uit van de voor lopige groep van 22 spelers. Van Delft naar Dekker rijnsburg - Bart van Delft speelt volgend seizoen in het eerste team van Dekker Tennis. De 20-jarige Rijnsburger kwam afgelopen seizoen uit voor Am- stelpark in de hoofdklasse. Met Van Delft heeft Dekker het ere divisieteam rond. De War- mondse club trok ook de Brazi liaan Francisco Costa aan, de nummer 290 van de wereld. Anouk Sterk, Jolanda Mens, Lubomira Bacheeva en Melle van Gemerden blijven. Jan Sie- merink komt niet meer in actie. Bart van Delft hoefde niet lang na te denken over de aanbie ding. De eredivisie geniet zijn voorkeur omdat die competitie in twee weken wordt afgewerkt. De hoofdklasse telt zeven speel dagen in acht weken. Van Delft: „In die periode zijn er ook veel internationale toernooien. Het zou zonde zijn om daaraan niet mee te doen." De Rijnsburger heeft kans om in de evenemen ten rechtsreeks tot het hoofd toernooi te worden toegelaten. Dit jaar klom hij naar een posi tie rond de 690 op de wereld ranglijst. „Er had meer ingeze ten als ik niet met mijn gezond heid had gesukkeld. Ik bleek een allergie te hebben." Vooral in Alphen aan den Rijn en En schede boekte Van Delft goede resultaten. „Ik merk dat mijn slagenarsenaal voldoende is, maar ik moet sterker worden." woensdag ïo decemi DUIVENTIL leiden/den haag - Sponsor Vl- tatem BV van wielervereniging Swift wil de geldkraan dicht draaien. Als reden geeft het Haagse bedrijf dat in mei een demykoers in Rotterdam is ver kocht. „Wij willen niet geasso cieerd worden met omkoping", zei eigenaar Victor 't Hooft van de vastgoedhandelaar gisteren voor de rechter in Den Haag. Swift had een kort geding aan gespannen om het sponsorgeld voor de komende twee jaar toch los te krijgen. De overeenkomst, waarmee jaarlijks 24.000 euro is gemoeid, loopt nog twee seizoenen. Het geld was voor een groot deel bestemd voor 'jeugdig wielerta- lent uit eigen kweek', zo staat in het contract. Daarin staat ook dat Swift veel koersen in de re gio Den Haag zou rijden, omdat het bedrijf van de geldschieter daar zetelt. Ook over dat laatste is de sponsor niet tevreden, zo bleek tijdens de rechtszitting. Aanleiding om de sponsordeal te beëindigen is een demykoers op 11 mei. Voor de wedstrijd zou een sponsor van een ande re ploeg alle deelnemers geld hebben betaald om zijn zoon te laten winnen. Die zoon, Joop de Gans, werd echter slechts vijfde. Erik Bos van Swift kwam als tweede over de streep. De jury schrapte de winnaar ver volgens uit de uitslag en kroon de de nummer vijf tot winnaar. Bos bleef tweede. „Daar begrijp ik eigenlijk helemaal niets van", zei rechter Vangenberg. „Maar dat is ook niet zo belangrijk." Swift voerde aan dat 2003 spor tief en publicitair 'boven ver wachting is verlopen'. Wel er kent de vereniging het voorval. Indertijd meldde Swift-voorzit ter Ron Onderwater aan de sponsor in een e-mail dat 'dit de wielersport uiteraard niet ten goede komt'. Maar volgens Onderwater is er geen negatieve publiciteit over geweest. Er is namelijk helemaal geen publi citeit over geweest, verklaarde hij gisteren. „De doelstellingen in de sponsorovereenkomst zijn ruimschoots gehaald", voerde advocaat Janssen na mens de wielerploeg aan. „De tekst in de sponsorovereen komst is het enige waarnaar ge keken moet worden. Daarnaast had Swift de 'omkoping' niet kunnen voorkomen. De renner van Swift heeft ertegen gepro testeerd, maar er waren veel meer partijen bij betrokken." 't Hooft meldde dat hij vanaf het begin heeft gezegd dat hij wel wilde sponsoren, 'maar dat er absoluut geen gezeur moest komen'. „Mensen die bij de koers aanwezig waren, hebben bij mijn bedrijf aangeklopt. Een aannemer die voor ons werkte, zei: dat was wel een vertoning, zeg. En die heeft me het hele verhaal verteld." Zijn raads vrouw voegde daaraan toe: „Vï- tatem wilde geld geven voor sportiviteit, voor renners die hun best doen om te winnen. Niet voor renners die geld aan nemen om te verliezen." In het contract staat dat er een jaarlijkse evaluatie zou komen van de financiële en sportieve situatie. Na de verkochte koers had Vitatem daar helemaal geen behoefte meer aan - „Voor mij is het einde oefening", zei 't Hooft - maar ook in die evalua tie was Swift er volgens de sponsor niet best vanaf geko men. De club had dan wel goe de resultaten geboekt, maar veel te weinig meegedaan in koersen rond Den Haag naar de zin van Vitatem. De rechter wil de daarin niet al te zeer mee gaan. „Er staat in het contract niets over eventuele conse quenties als de evaluatie nega tief zou zijn." De rechter doet op 19 decem ber uitspraak. Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode tussen 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E sportredactie.ld@hdc.nl Drie jonge karters dwingen met lef deelname af aan '24 uur van Keulen' door Mascha Welling noordwijk - Een goed plan en het lef en doorzettingsvermogen om het uit te voeren. Dat had den Stefan en Maikel van Beek (18 en 21) en Marco Meijer (21). De fanatieke karters nemen met een All-star team deel aan de '24 uur van Keulen'. Aan deze popu laire Duitse kartrace doen alle grote namen uit het racecircuit mee. Normaal moetje op een uitnodiging wachten, maar de drie uit Noordwijk en Noordwij- kerhout zorgden zelf voor een startbewijs. Aan de keukentafel van het ou derlijk huis van Stefan en Mai kel praten de drie gedreven over hun sport. Van jongs af aan waren ze al op de kartbaan te vinden. In 1998 richtten Ste fan en Maikel het Van Beek Ra cing Team op. Sinds kort is Marco Meijer aan het team toe gevoegd. In 2000 begon het team frequent aan races mee te doen en met succes, want zo wel in teamverband als indivi dueel wonnen zij regelmatig prijzen. Jonge jongens die een eigen ra ceteam runnen, dat is geen ge makkelijke opgave. Het Van Beek Racing Team probeert mi nimaal één keer per maand te trainen. „We hebben geen ei gen karts, dat kunnen we nog niet betalen", zegt Stefan van Beek, de pr-man van het team. Als de drie willen oefenen, moeten ze karts huren. „We kunnen zo vaak trainen als het budget ons toelaat", zegt hij. Ook voor de wedstrijden zijn ze afhankelijk van gehuurde en dus steeds andere karts. In Nederland gaat Van Beek Ra cing volgend jaar deelnemen aan 'de Dutch', zoals ze het noemen. „Dat is de Nederland se indoorkartcompetitie." Voor die tijd zijn ze op 17 en 18 januari in Keulen, te midden van alle bekende Nederlandse coureurs. De '24 uur van Keu len' heeft internationale uitstra ling. En binnen Duitsland ge niet de race populariteit omdat er elk jaar weer grote namen uit Lissenaar Barry Opdam heeft nog geen 250 maar 200 offi ciële wedstrijden voor AZ ge speeld. De voetbaltrainerscarrousel draait op volle toeren. Pieter van Zoest verlaat na drie jaar Altior uit Langeraar. Zijn assis tent Henk Bader vertrekt even eens. Lotfi Gharred en w Al phen gaan ook uit elkaar. Ghar red is twee jaar oefenmeester van de vijfdeklasser geweest. Kickers '69 en Jan Zoetemelk hebben besloten om het con tract met een seizoen te verlen gen. Hoewel het eerste elftal de laatste plaats bezet in de vierde klasse, maakt de club uit Lei- muiden volgens voorzitter Jo- han de Graaf vorderingen. In de Rotterdamse en de Haagse regio vertrekken Steef Buijs bij Barendrecht en Ri chard Middelkoop bij Noot dorp. De laatste is per direct aangenomen bij SHO. Kees Mol heeft besloten nog een seizoen bij HBS te blijven. Het wordt zijn achtste jaar bij de Kraaien. Bennie van Fruchten heeft zijn rentree bij Quick Boys ge maakt. De Leidenaar had sinds 14 maart niet meer gespeeld door een zware blessure. In de oefenwedstrijd tegen Omni- world (3-0) scoorde hij het der de doelpunt. Een groot aantal amateur- clubs overwintert in Turkije en op Gran Canaria. Rijnsburgse Boys gaat op 2 januari naar het Turkse Belek en speelt drie da gen later tegen Lokeren (België) Het tweede elftal ontmoet Heinenoord. Bij terugkomst (zaterdag 10 januari) krijgt Rijnsburgse Boys op sportpark Middelmors Sparta op bezoek. Vorige week is Dirk Wetselaar overleden. De opa van Henk en Tim de Cler was als lid van ver dienste actief bij Lugdunum. Na zijn KNVB-scheidsrech- tersloopbaan maakte hij deel uit van het bestuur en hij was jarenlang omroeper en club- grensrechter. Bij w Noordwijk neemt wed strijdsecretaris Cees Spaander man volgende week afscheid. Er komt geen vervanger in ver band met een nieuwe vereni gingsstructuur. Meerburg heeft in Helene Duindam een nieuwi ris. Bij Docos zijn Lyc en Hans Visser afgetr worden vervangen dc de Vent (jeugdvoorzii Flip van Hoven (peni ta ter). Dick van Bomrai voorzitter van Oegstg penningmeester. De kans is groot dal r daghoofdklassers Zw, en TOGR per 1 juli fu nieuwe vereniging kr complex in Rotterdai Het bestuur van TOG een nieuwe trainer of de huidige trainer Wi Steene verder. Op zaterdag 20 dec< volgt de vierde ronde Amstel Cup met de vi do SWSMC - ARC, RW] agl wijk, Quick 2 - FC Lis 01 (Rotterdam) - Quick 1 kee - Rijnsburgse Bojta Quick Boys 2 - Baren 'ra Voor FC Boszoom -11 p geen datum bekend. 5 p Alphense Boys, Foreh5 Noordwijk zijn vrij gel nale is op donderdag (Hemelvaartsdag) op complex van Nieuwe in (gemeente Hellevoets De Vrienden van he 1 land is de nieuwe spo re het vrouwenwielertea er Angela van Smoorenl u geraar). De oud-wieli °f groet Chantal Beltma 'e we wegcaptain. a*' Piet Smits heeft eindj eerste crosszege. De a uit Hazerswoude woi |d giocross in Bleiswijk. n baan van Sloten ware oc jeugdrenners RaymoOGi en broer en zus Barry Ka Markus het snelst. Schaatser Hans Schi (Warmond) won in H -I een rit om de regiona thoncomptitie. Wek v Hoom (Ter Aar) werd is leider in het algem< ment. Conny Deuring is bi club KZ Leiden benoi van verdienste. Hen 2 (50 jaar lid) en Carla h Ineke de Hertog (40 ja den eveneens in de bl^ gezet. Riet Joziasse is voegd aan het bestuif club uit Zuid-West. ib o| Stefan en Maikel van Beek en Marco Meijer regelden zelf hun startbewijs voor de '24 uur van Keulen'. Foto: Untied Photos De Boer de internationale autoracerij deelnemen. Het levert veel me dia-aandacht op en dat is een extra motivatie voor de drie. „We gaan met twee doelen voor ogen. Met ons team willen we een goed resultaat neerzetten en we hopen de Nederlandse auto- en kartsport te promoten. Bovendien rijd je je in de kij ker." Er wordt nadnikkelijk niet gesproken over 'doorbreken'. „Als je het reëel bekijkt, zijn we daar al te oud voor", aldus Meijer. Het drietal kreeg na enig aan dringen en de belofte dat er grote namen aan de start zou den staan een uitnodiging voor de prestigieuze i;ace. Op ver schillende circuits in Nederland zijn de drie karters op bekende Nederlandse coureurs afgestapt om ze uit te nodigen om deel uit te maken van een All-star- team voor de 24-uurs race. An dere sporters hebben ze via het internet benaderd. Uiteindelijk leidde hun aanpak tot resultaten. Er staat op pa pier een All-starteam met bijna alle grote coureurs uit Neder land, waaronder Giedo van der Garde (vorig jaar met zijn CRG Hollandkartteam wereldkampi oen in de Formula Super A), Carlo van Dam (met Renault F1 vierde in hetzelfde kampioen schap), Jan Lammers (tweevou dig FIA Sportscar kampioen met eigen team Racing for Hol land) en Tim Coronel (Euro pees en Nederlands kampioen in de Alpha 147 Challenge). Nostalgie en gezelligheid noe men de jongens als redenen voor de deelname van deze be kende coureurs. „Ze vinden het leuk om weer eens mee te doen met een kartrace. Sommigen doen ook mee omdat oude be kenden hadden toegezegd." Bovendien krijgen de coureurs de kans om mee te doen aan een race waar ze normaal niet voor zouden zijn uitgenodigd. Rest alleen nog de financiële kant van de zaak. Het Van Beek Racing Team is op zoek gegaan naar sponsors. „Omdat wij de coureurs hebben uitgenodigd mee te doen, wordt van ons verwacht dat we alles betalen", zegt Maikel van Beek. Alles bij elkaar gaat het minimaal 10.000 euro kosten. Daar maken de jongens zich geen zorgen om. „De 24-uurs race van Keulen krijgt zoveel media-aandacht. Sponsors krijgen genoeg waar voor hun geld. We moeten er alleen genoeg vinden." noordwijk - John Eelman neemt deze maand een besluit over de voorzetting van zjjn trainerschap bij w Katwijk. De Noordwijkse trainer is sinds ok tober uit de roulatie door nek- problemen. Mogelijk gaat hij na de winterstop weer aan de slag. De Noordwijker kampt al enke le jaren met nekklachten, die ook zware hoofdpijn veroorza ken. „Die klachten hielden zo lang aan, dat het beter was om ze grondig te laten onderzoe ken", zegt Eelman. „Dat onder zoek wees uit dat het om een oude nekkwaal gaat.1 met een versleten nel Eelman werd in de vervangen door je Freek Rienks. Ondi haalde w Katwijk 1 punten dan onder E dat een rol gaat spel beslissing om weer a te gaan, kan Eelm; zeggen. „Ik ga binnei ken met het bestuur I Katwijk om de tafel zij In afwachting da; Eelman scoutingswei club. ;k Weinig hoge cijfers, afgelopen weekeinde. Slechts twee achten vielen te bewonderen: Sander Molenaar van Katwijk en Bryan Simons van ARC staken boven het maaiveld uit. Veel meer zes sen dan zevens en veel meer vijven dein normaal tekenden de cijferlijsten. Rijnsburgse Boys kreeg gemiddeld een 5,54 na de smadelijke nederlaag in eigen huis (1-4) tegen staart- ploeg Kloetinge. En misschien was dat zelfs nog wel aan de hoge kant. Geen Rijnsburgers in het Elftal van de Week, dus. FaerberW I' (TerLeede) W (Kat\ Timmermans «én Blom (QuickBoys) (TerLeede) Spelersklassement Speler Club Gem. 1. Joost Kuhlmann Rijnsburgse Boys 7,50 2. Sander Molenaar Katwijk 7,38 3. Juul Emanuelson FC Lisse 7,33 Raymond Flaton Quick Boys 7,33 5. Jurgen Faerber Ter Leede 7,31 6. Richard Hoek Quick Boys 7,17 7. Peter Kromhout Quick Boys 7,14 Orson Naarendorp FC Lisse 7,14 9. Marnix van der Gun Quick Boys 7,10 10. Stefan Schaafsma ARC 7,09 11. Bas Lensink Ter Leede 7,08 Brian Mussche Quick Boys 7,08 Robbert van Wijk Rijnsburgse Boys 7,08 Carlo van Zeist TerLeede 7,08 15. Niels van Duijn Quick Boys 7,07 Rogier Koordes Ter Leede 7,07 Jeffrey Winter FC Lisse 7,07 Clubklassement De geblesseerde Joost Kuhlmann blijft het spelersklassement aan voeren. Naar verwachting is hij na de winterstop weer inzetbaar voor Rijnsburgse Boys. Archieffoto: Mark Lamers Club Zaterdag Gem 1. Quick Boys (6,73) 6,93 2. Rijnsburgse Boys (5,54) 6,76 3. Ter Leede (6,64) 6,73 4. FC Lisse (6,55) 6,71 5. Katwijk (6,42) 6,62 6. Noordwijk (6,25) 6,49 7. ARC (5,75) 6,32 NOORDWIJKERHOUT - Zijn hart klopt nog steeds voor WSB, de vereniging uit zijn geboortedorp, waar hij ooit als klein mannetje voor het eerst tegen een bal trapte. Maar hoe verknocht hij ook is aan WSB, uiteindelijk woog de uitda ging van voetballen op hoog niveau toch zwaarder voor Michael Kaptein. Ambi ties wonnen het van de liefde voor zijn club. De 15-jarige Noordwijkerhouter hoefde daarom niet lang na te denken over het aanbod dat hij anderhalf jaar geleden kreeg van ADO Den Haag. Hij gaf zijn ja woord niet zozeer omdat het ADO Den Haag was, het was Kaptein puur en al leen te doen om de stap hogerop. Hij wilde groeien, zijn grenzen verkennen, kijken hoe ver hij kon komen als voet baller. Hij doet dat bij ADO omdat die club hem de kans gaf, maar wat Kaptein betreft had het ook een willekeurige an dere profclub kunnen zijn. ,,A1 scheelt het wel dat Den Haag lekker dichtbij is." Vier dagen per week komt er een busje voorrijden om hem naar de Hofstad te chaufferen. Het waren zijn doeltreffendheid en snel heid die de aandacht trokken van de ADO-scouts. Zelf was Michael Kaptein er niet zo mee bezig, met al die goals die hij seizoen na seizoen maakte voor de jeugdteams van WSB, maar zijn vader kan ze zich nog stuk voor stuk voor de geest ha len. Vijftig tot zestig competi tietreffers per jaar, dat was zijn moyenne in die jaren. Doelpunten in beker- en oefenwedstrijden meegerekend liep de teller zelfs een keertje door tot 107. Het scoren ging intuïtief, zegt Kaptein. „Vlak ema wist ik al niet meer hoe die bal erin was gegaan. Of met welke voet ik 'm had Michael Kaptein beproeft zijn geluk bij ADO Den Haag. Foto: Henk Bouwman geschoten." Bij ADO Den Haag speelde hij vijf proef- wedstrijden, waarna de club hem vroeg in het Zuiderpark te blijven. „Die beslissing vond ik niet moeilijk om te nemen. Natuurlijk moet je in zo'n geval even overleggen met je ouders, maar ik had meteen zoiets van 'daar wil ik wel gaan spelen'." Spijt heeft de jonge Noordwijkerhouter tot op heden niet van zijn overstap. Hij zegt veel geleerd te hebben sinds zijn vertrek bij WSB, waar hij vooral profi teerde van zijn exceptionele startsnel heid. Zijn team speelde doorgaans op de counter, waarbij Kapteins rol eruit be stond achter alle diepe ballen aan te sprinten. Het was een succesvolle tac tiek, maar de topscorer groeide door die speelwijze uit tot een beperkte voetbal ler: er werd telkens beroep gedaan op één specifieke kwaliteit, waardoor ande re vaardigheden ondersneeuwden. Bij ADO is hij een completere speler ge worden. Door de trainers Raymond At- teveld (vorig seizoen) en Marco Gentile (dit jaar) werd vooral veel geschaafd aan Kapteins techniek en balbehandeling. „Die waren slecht vergeleken bij mijn teamgenoten. Ik keek mijn og| gemakkelijk die sommige den." Ook aan zijn manier j werd het nodige gesleuteld, 'rechter' loopt en meer steil voorkant van zijn voeten. Het harde werken betaalde zi uit voor de vmbo-scholier. Voi baarde Kaptein opzien in een y strijd van ADO Den Haag Cl leeftijdsgenoten van Sparta. Z tegenstander in dat duel was back van het Nederlands j maar van die reputatie trok 1 wijkerhouter zich niets aan. H opponent aan alle kanten vo die er niet stond en scoorde vi< Een paar weken later bleek da taan die vernedering nog niel was. De twee teams troffen e voor de competitie. Toen Ka tegenstander weer drie keer 1 had gestuurd, was de maat vol - van Sparta plantte zijn noppen enkel van Kaptein. De banden! - wricht waren ingescheurd, hl vergde tien weken. „De schefr- deed niets tegen die overtref! jongen heeft ook niets meer v' ten horen. Hij is later nog wel doorzijn club." Momenteel vertoont Kaptein sten in de B2 van ADO Den heeft nog een jaar of twee 0 leidsmakers bij de club ervan gen dat hij een contract verdif n dat niet lukken, dan gaat Mi( tein niet naar de hoogstbieden het amateurvoetbal. „Dan g! naar WSB. Dat staat vast. Maarten Dekker 'Sportkids' is een serie over jeugdig uit Leiden en omstreken. Heeft u ti| [g ties voor deze rubriek, mail dan dactie.ld@hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22