Terroristen bestraft met levenslang auping Kerkfusie voor 'bezwaarde' hervormden begin van juridische strijd iets moois cadeau bij iets moois Ajax-spelers steken hand in eigen boezem GroenLinks en SP tegen Vliegtuigen wijken vaak af van verplichte routes Koninklijke zegels van de pers Bollendorpen willen breken met uitzendbureau Dubbeldikke UIT-bijlage Leidsch Dagblad (.GEMEEN IMMENTAAR TABAKSBLAT ffen door verlies aan in- ten, is het menig werkne- m kleine ondernemer een in het oog. Getroffen door de aandelenkoersen, erge- reel beleggers zich mate- De torenhoge salarissen, isen, optiepakketten én ri- ifvloeiingsregels die de top let grote bedrijfsleven zich- Debedeelt, roepen weerzin egens een 'graaicultuur* n het verband tussen belo- :n prestatie volledig zoek is kt. De door topmensen uit edrijfsleven zelf ontwikkel- (orstellen om het 'goed on- _Jmerschap' in ere te her in, zijn echter juist op inko- lied drastisch afge- t. Dat is symbolisch een ge- kans. nalig Unilever-topman Ta- ilat presenteerde deze zo- 40 aanbevelingen voor een igscode voor 'goed onder- rschap'. Zijn voorstellen i een reactie, niet alleen op maatschappelijke onrust de Monte Carlo-salarissen, ook op de boekhoud- ïdalen en de uiterst be- e mogelijkheden voor aan- louders werkelijk macht uit fenen binnen 'hun' bedrijf, tleggersclub VEB reageerde ef, minister Zalm liet we- e aanbevelingen om te wil- etten in wettelijke maatre- Maar onder druk van de rban van werkgeversorga- ie VNO-NCW heeft Tabaks zijn aanbevelingen alsnog wakt. ief is dat Tabaksblat vast- t aan de beteugeling van 'oude jongens krenten- d'-netwerk van bijbaantjes, ief is ook dat hij vasthoudt een beperking van de riante eiingsregels, al is twee jaar- issen voor een veelverdie- e mismanager vorstelijk, treurig is dat het grote be- i)oj leven kennelijk zoveel si te heeft met enige matiging le miljoenensalarissen. Dat 9. n verkeerd signaal in een (Uwaarin zoveel mismanage- aan het licht is gekomen, een tijd waarin van ieder- oberheid wordt verlangd. de Vries )ar Ore Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43409 los woensdag 10 december 2003 nr. 43409 losse nummers 1,15 zaterdag 1,60 door Silvan Schoonhoven katwijk/garderen - De 'bezwaarden', de hervormden die zich verzetten tegen de aan staande kerkfusie, willen na vrijdag naar de burgerrechter stappen. Op die dag nemen de hervormden, gerefor meerden en luthersen het officiële besluit om op te gaan in de Protestantse Kerk in Neder land (PKN). Het is waarschijnlijk dat de Kat- wijkse bezwaarden meedoen met de gang naar de rechter. Dominee W. van Vlastuin wil dat op dit moment bevestigen noch ontken nen. Van Vlastuin is secretaris van het comité dat het verzet tegen de PKN landelijk aanvoert. De hervormde predikant B. Weegink - die wél meegaat met de PKN - denkt dat als de be zwaarden naar de rechter stappen, de stem ming in Katwijk grimmiger zal worden. Een deel van de orthodoxe hervormden - waaronder de wijkgemeente van Van Vlas tuin - heeft ernstige gewetensbezwaren tegen de komst van de nieuwe PKN-kerk. Die groep scherpt nu de juridische wapens. De Puttense verzekeringsconsulent Zetzema loopt zich zelfs al warm met een 'predikan tenpakket' voor rechtsbijstand aan bezwaar de dominees. Rechtsbijstandverzekeraar Das is de zaak voor de predikanten aan het bestu deren. De bezwaarden willen de rechter om een zo genaamde 'verklaring voor recht' vragen. Die moet de bezwaarden meer duidelijkheid ge ven over de vraag hoe sterk ze juridisch staan tegenover de Synode (het landelijk kerkbe stuur). Die stelt dat het geld en de kerkgebouwen na de fusie aan de nieuwe kerk toebehoren. De bezwaarden die niet mee gaan, zouden er - in de visie van de Synode - geen aanspraak op kunnen maken. Gaat vrijdag de kogel door de kerk en blijkt er een meerderheid te zijn voor de het fusiebe- sluit, dan willen de bezwaarden snel stappen ondernemen, laat predikant Op 't Hof uit Ne- derhemert doorschemeren. Hij kondigt een persconferentie over de zaak aan, maar zegt eerst nog een andere - verwante - uitspraak van het Hof af te wachten. Die verwacht hij 18 december. Pagina R4: 'Tegenstelllingen Katwijk nog scherper' 2 irkante Leidse n morstenen op 115 jnumentenlijst d- I'd' :!ié 13 8o7UrVan telzeepjes inager op ische tour :iden den haag/anp - Leiders van een terroristische organisatie kunnen straks in Nederland tot levens lang worden veroordeeld. Op deelname aan een terroristische organisatie komt een maximale gevangenisstraf van vijftien jaar te staan. De Tweede Kamer heeft giste ren voorstellen voor hogere straffen aangenomen, die de WD en de LPF hadden inge diend. Minister Donner van justitie moet deze amendemen ten overnemen. De maximale straf voor leiders stond op vijf tien jaar. Levenslang wordt tot nu toe alleen opgelegd voor zeer zware delicten, zoals meer voudige moord. De Kamer stemde, op Groen Links en de SP na, in met het wetsvoorstel terroristische mis drijven. Dat houdt in dat het ronselen van mensen voor de gewapende strijd en ook sa menspanning voor een terroris tisch misdrijf strafbaar worden. Daardoor moeten politie en justitie eerder kunnen ingrijpen bij terroristische personen en organisaties. GroenLinks en de SP willen dat het terrorisme wordt aange pakt, maar stemden tegen, om dat zij willekeur vrezen. De PvdA heeft voor het wetsvoor stel gestemd maar niet op de onderdelen die betrekking heb ben op samenspanning. De partij vindt dit te ver gaan, om dat niet duidelijk is hoe justitie kan aantonen of mensen een aanslag aan het voorbereiden zijn of een afspraak hebben ge maakt om een aanslag te ple gen. Verder wil de Kamer unaniem dat onder gewapende strijd ook de onconventionele wapens vallen zoals gassen en chemi sche, biologische en nucleaire materialen. Donner bedoelde alleen gebrui kelijk wapentuig, zoals geweren en explosieven. Maar D66, die de motie indiende, wees erop dat kwaadwillenden zich ook zouden kunnen richten op wa tervoorraden of voedingsmid delen. Boetes voor overtreden milieuregels door Richard Mooyman schiphol - Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL) is er niet in geslaagd om aan de nieuwe mi lieuregels rond Schiphol te vol doen. Tussen de ingebruikname van de Polderbaan, op 1 februari, en 31 oktober vlogen te veel toestellen buiten de verplichte luchtverkeerswegen. LVNL overschreed mede om die re den zes van de elf milieuvoor schriften die zijn bedoeld om de geluidshinder te beperken. De Inspectie Verkeer en Water staat wil voor drie overtredin gen een bestuurlijke boete op leggen van in totaal 45.000 eu ro, aldus een woordvoerder vanochtend. De LVNL wijt de overschrijdin gen vooral aan onervarenheid van verkeersleiders met het nieuwe stelsel en de complexi teit van het jaar waarin de Pol derbaan in gebruik is genomen. De problemen deden zich met name voor in de nachtelijke uren. In totaal vielen 115 on juist uitgevoerde vluchten on der verantwoordelijkheid van de verkeersleiding. LVNL zelf meent dat in minder dan vijftig gevallen sprake is van een ver wijtbare fout, waardoor eigen lijk drie van de elf voorschriften zijn overtreden. Op een totaal van 225.000 vluchten hield ruim 23.000 keer een toestel zich niet aan de voorschriften. Maar volgens LVNL vielen deze gevallen bin nen de toegestane marge, of was er een legitieme reden voor het niet opvolgen van de regels. In de omgeving van Schiphol heerst veel ergernis over het niet goed volgen van de vlieg routes. Piloten zouden regel matig de regels aan hun laars lappen en bochten afsnijden, waardoor onnodige geluidshin der kan ontstaan. haarlem - Slechts luttele uren na de aangifte van de oranjebaby, rolden bij drukkerij Joh. Enschedé de eerste postzegels van het prin sesje met alle vijf haar namen van de pers. In opdracht van TPG Post was de basis van de zegel al ontworpen. De door Willem-Alexander zelf geschoten digitale foto van het prinsesje en de geboortedatum werden daarin gemonteerd, waarna de persen maandag al op volle toeren draaiden. Gistermiddag werden in zilver de namen en titels van het prinsesje daaroverheen gedrukt. Dinsdag liggen de zegels in een oplage van 2,5 miljoen bij de postkantoren. Gisteren bracht TPG al een speciale serie met tien foto's uit het leven van koningin Bea trix op de markt. Pagina Gesprek van de Dag: Meer over prinses Amalia. Foto: WFA Lisse tegen huisvesting van Polen op bedrijventerrein aan 2e Poellaan hillegom - De gemeenten Lisse, Hillegom, Noordwijkerhout en Noordwijk gaan over een paar weken bekijken of en hoe ze nog verder willen met de Hillegomse firma Ruigrok. Ruigrok runt al een aantal jaren een uit zendbureau voor Poolse werknemers, maar lapt volgens zowel de Hillegomse wethou der M. Witteman als de Lissese wethouder A. de Roon de afspraken over de huisves ting van zijn werknemers iedere keer aan zijn laars. De gemeente Hillegom heeft een paar we ken geleden alle samenwerking met Ruig rok opgezegd totdat het bedrijf zijn leven heeft gebeterd, zegt Witteman. De gemeen te heeft Ruigrok ook al aangeslagen voor 20.000 euro als dwangsom voor een viertal geconstateerde overtredingen bij de huis vesting van Polen. Lisse heeft vanwege de gebleken onbe trouwbaarheid van het bedrijf gisteren be sloten niet mee te werken aan de huisves ting van een kleine 150 Poolse werknemers op het bedrijventerrein aan de 2e Poellaan. Ook werd vanmorgen een recent door Ruigrok aangekochte woning aan de Hee- reweg op de grens tussen Lisse en Hillegom ontruimd en dichtgespijkerd waarin het bedrijf al een aantal werknemers had ge huisvest. Het pand voldeed niet aan de brandveiligheidseisen. Ruigrok probeerde gisteren voor de Haagse rechtbank vergeefs het pand voorlopig open te houden. Woordvoerder A. Lommerse van de firma Ruigrok zei vanmorgen in een eerste reac tie nog niet op de hoogte te zijn van het be sluit over de 2e Poellaan. Volgens hem wil de Ruigrok het hier keurig volgens de regels spelen. Wat betreft het pand aan de Heereweg zei hij dat het bedrijf zich niet tijdig had gerea liseerd dat de brandveiligheidseisen sinds 1 januari van dit jaar enorm zijn aange scherpt. De wekelijkse UIT-bijlage verschijnt morgen in een extra dikke uitvoe ring bij deze krant. De bijlage staat in het teken van kerst en bevat een uitgebreid overzicht van activiteiten rond de feestdagen. Verder zijn er verhalen in te vinden over familie uitstapjes, kerstcircussen, feestmo- de, winkelen en kerstversieringen. Ook cadeausuggesties en kook- en wijntips ontbreken niet. 20 Jaar onschuldig in de dodencel Pennsylvania - Een terdood- veroordeelde in de Amerikaan se staat Pennsylvania is van daag vrijgesproken na twintig jaar te hebben vastgezeten. Uit DNA-onderzoek bleek dat de man, de 42-jarige Nicholas Yar- ris, niet schuldig is aan de ver krachting van en moord op een 32-jarige vrouw in 1981. Yarns heeft altijd volgehouden on schuldig te zijn. Recordaantal zonuren in 2003 de bilt - Het jaar 2003 gaat de boeken in als het zonnigste jaar uit de geschiedenis. Vanmiddag breekt de winterzon in De Bilt het oude record uit 1959. Dan passeert de teller van het weer- instituut het aantal van 1986 zonuren. Den Helder was de plaats met de meeste uren zon. Het zonnigste meetstation van Nederland telde 2160 uren zon. Dat zijn er ruim vijfhonderd meer dan normaal. Pagina Service (advertentie) brugge/gpd-anp - Even uithui len, dan kampioen worden en volgend seizoen revanche ne men in de Champions League. Dat was zo'n beetje de bood schap waarmee de Ajacieden zichzelf gisteren moed inspra ken. De 2-1 nederlaag tegen Brugge kwam onverwacht en sloeg dan ook in als een bom. De koers van het aandeel Ajax daalde vanochtend op de Am sterdamse beurs met tien pro cent. Ajax werd gisteren niet alleen uitgeschakeld voor een vervolg in de Champions League, maar plaatste zich ook niet voor het UEFA-Cuptoernooi. Op de Amsterdamse beurs kel derde de koers Het sierde de spelers van Ajax dat ze niet naar excuses zoch ten. Rafael van der Vaart: „Maar hier zijn geen excuses voor. Het was gewoon een klo te wedstrijd." Aangeslagen zakt Ajax-speler Heitinga door de knieën na de Europe se uitschakeling van zijn club. Foto: ANP/Olaf Kraak Ook Wesley Sneijder vond dat te veel balverlies, waardoor we Ajax het in Brugge behoorlijk totaal niet aan voetballen toe had laten afweten. „Het was kwamen." Hij vond dat Ajax veel te onrustig, we leden veel tien minuten voor tijd gewoon de 1-1 (en zo een plaats in het UEFA-Cuptoemooi) veilig had moeten stellen, maar daar was Van der Vaart het niet mee eens. „Toen we hoorden dat Celta voor stond bij Milan, wisten we dat wij ook moesten scoren. Toen zijn we voor alles gegaan. Ik vond ook dat het er in zat, maar dan krijg je die goal tegen." Trainer Ronald Koeman vond het een waardeloze avond. „Dit is de zwaarste teleurstel ling in mijn trainersloopbaan bij Ajax." „Nu moeten we kampioen worden. Dan is het seizoen toch nog geslaagd." Voorafgaand aan de wedstrijd werden in Gent 27 fans van Ajax en Brugge gearresteerd, die daar volgens afspraak met elkaar slaags waren geraakt. Pagina Sport: Ajax-trein maakt fatale noodstop Interesse Imca voor Air Holland amsterdam/gpd - Het Amster damse zakenimperium Imca van Erik de Vlieger onderhan delt met luchtvaartmaatschap pij Air Holland over een volledi ge overname. „Wij doen alleen mee als wij een meerderheids belang krijgen. Anders gaat het niet door", aldus De Vlieger. De redding vergt mogelijk 10 mil joen euro, aldus onderhande laar Harm Prins. Air Holland verkeert al een jaar in financiële problemen. Daardoor zou de onderneming al een aantal maanden de salarissen te laat uitbetalen. Ook de afdracht aan de pensi oenen zou volgens de bonden uitblijven. Reisbureau D-Reizen boekt sinds vorige week geen losse stoelen meer bij Air Hol land, vanwege de financiële si tuatie. De organisatie koopt in voor pakketreizen naar het Caraï- bisch gebied. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Straat Postcode Telefoon Plaats 0-v.m controle nabezorging) Wi| gaan zoigmJtfg om mei persoonsgegevens. In hel a*fan van de krarl treft u nadere ri fe\ Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1