'We passen gewoon bij elkaar' KUNST 8f CULTUUR Goed spelen, maar niet doorbreken Manager op komische tour Komische monnikenmime J1 - J ak l R7 Leidse Schouwburg viert geboorte prinses met vrijkaarten I/Frederic Florin Witte kale en dikke zwarte opnieuw samen op het toneel Bowie, Yes en Scorpions naar Arrow Rock Festival Ex-Idols maken droom waar van gehandicapten y* r woensdag lo december 2oo3 leiden - Ter ere van de geboorte van prinses Catharina-Amalia geeft de Leidse Schouwburg vijftig vrijkaarten weg voor de 'koninklijke' voorstelling 'Royal Court'. Deze muziekvoorstel- ling beleeft donderdag 11 de cember haar première in het theater aan de Oude Vest. In 'Royal Court' brengen Broadway-vedetten David Ca meron ('Bubbling Brown Sugar' en 'Mahalia') en Adriënne West ('Ain't Misbehavin') een muzi kale ode aan de Masters of Jazz Duke Ellington en Nat King Co le. Vergezeld van acht dansers en muzikanten nemen zij het publiek mee op een swingende reis langs bekende nummers als 'Nature boy', 'Route 66' en 'Mood indigo'. De gratis kaarten kunnen mor gen tussen 12.00 en 17.00 uur worden afgehaald bij de kassa van de Leidse Schouwburg. Per persoon worden maximaal twee kaarten verstrekt. Als alle vijftig kaarten vergeven zijn, is deze 'koninklijke' actie voorbij. lury als de nieuwe Jim 1 jortedag I Morrisson Jim Morrisson zou gis- istig jaar oud zijn gewor- legendarische voorman hoors overleed echter fe leeftijd en ligt begra- jle beroemde begraaf- ère Lachaise in Parijs, inse hoofdstad werd lid stilgestaan bij zijn j. Niet alleen bij zijn ras ook een concert boors van de 21ste inger Ian Astbury, lig leadzanger van The ft daarin de plaats van bn ingenomen. r voor henkoor Het Rijnlands Christe- inenkoor Vox Humana vrouw aan het roer. kerstconcert van volgen- k woensdag neemt San- JMarion afscheid van dat hij sinds jaar en t. De 28-jarige Suzanna n uit Amsterdam is aan- bn als zijn opvolgster, tin Rusland gestudeerd, I organist en gaat Vox a met ingang van 1 ja- jrigeren. erkoning in i museum - Het leven en de lief- Duitse vorstenzoon V van de Palts en zijn Ie Engelse konings- {Elizabeth Stuart, staan in de tentoonstelling terkoning, balling aan ;se hof die te zien is in ;s Historisch Museum. V moest in 1620 na een oningschap van Bohe- r chten. Dit leverde hem I am 'winterkoning' op, ïw werd 'winterkonin- t echtpaar vond in Den I iel. De tentoonstelling en met 14 maart. door Annemiek Veelenturf hoofddorp - De taal is snel, ab surd, vol abrupte overgangen. Woorden vangen her en der een lach, soms een beschaamde. En dan zwijgen de zinnen, om even later ronduit clownesk uit de hoek te komen. De taal stuitert alle kanten op in 'Jaap Shirley', een stuk van cabaretier, televi siemaker en schrijver Wilfried de Jong. Op het podium: het duo Paul van Soest en Frank Wijden- bosch. Ofwel die witte kale en die dikke zwarte. De witte kale Paul van Soest is Jaap. „Een grappenmaker die een hele grote mond heeft, maar eigenlijk een timide man netje is", zegt Van Soest over de man die hij op het toneel neer zet. „Jaap zit veel alleen thuis. Heeft geen contact met men sen, en zéker niet met vrouwen. Dan besluit hij dat het anders moet en koopt hij een vrouw. Da's handig, kopen. Want die kan je teruggeven of omruilen. Denfa hij." De dikke zwarte Frank Wïjden- bosch zet Shirley neer, de aan gekochte dame. „Ze past zich snel aan. Ze is rustig. En zij zit niet met haar dikte; dat is een gegeven en dat is dat", typeert Wijdenbosch haar karakter. „Shirley is een vrouw met een doel. Daarvoor is ze naar Jaap gekomen en als ze haar doel heeft bereikt, zal ze ook weer snel van hem weggaan. Dat weet ze." In korte, beeldende scènes ont popt zich de relatie. Jaap is niet büj met zijn aankoop. Maar uit beleefdheid zegt hij geen 'nee' tegen Shirley. Hij probeert iets op te bouwen met haar zoals hij denkt dat dat moet. Op het ge drag van Shirley is volgens Frank Wijdenbosch een Suri naams spreekwoord van toe passing. Dat waarschuwt geen lief, klein slangetje mee naar huis te nemen. „Want thuis groeit hij uit tot een boa con strictor." Paul van Soest speelt al jaren de meest uiteenlopende rollen. Tv- kijkers kennen hem als Henk van de Berg in de nostalgische serie 'Toen was geluk heel ge woon'. Hij maakte solovoorstel lingen, speelde in Growing Up in Public en was te zien in Sterspotjes. Frank Wijdenbosch toerde het afgelopen jaar in Ne derland en Suriname met de voorstelling 'Blakka Lola'. Hij werkte voorheen als acteur bij een operagezelschap in Napels. Wie een stevige, zwarte acteur nodig heeft, komt vaak bij hem uit. Eerder maakten ze samen twee voorstellingen bij het Rotter damse MAP van regisseur Dave Schwab: 'Hup' en 'Spookverha len'. Ze voelen zich een duo. „We vullen elkaar aan. De dikke zwarte en de witte kale. We pas sen gewoon bij elkaar", zegt Paul van Soest. „Dat is iets heel gevoelsmatigs. Zoals je van een stelletje zegt dat ze bij elkaar horen. Waarom dat zo is, is ook niet goed onder woorden te brengen. Maar je ziet het wel." Frank Wijdenbosch: „We kun nen elkaar in de ogen kijken. Draaien niet weg." Paul van Soest: „En we kunnen misver standen aan. We spelen voor el kaar, met elkaar en tegen el kaar. En we genieten van el kaar." In 'Jaap Shirley' zijn de din gen zoals ze zijn. Absurde za ken, maffe gedachtensprongen, uitheemse gewoontes. Tekst schrijver Wilfried de Jong pre senteert ze zonder introductie, zonder uitleg, zonder label. Waardoor het afwijkende heel makkelijk acceptabel wordt. Precies dat is wat Paul van Soest en Frank Wijdenbosch zo aanspreekt in het stuk. Ze zijn het erover eens dat 'Jaap Shirley' hen als acteur verder brengt. „Ik heb vaker een vrouw gespeeld, maar nooit zo'n incomplete vrouw als Shirley", zegt Frank Wijden bosch. „Shirley is iets dat op een vrouw lijkt, maar door de hele mooie teksten doet dat er niet zoveel toe. De taal leidt af van de uiterlijke vormen." Hoe wel 'Jaap Shirley' beslist geen diep psychologisch drama is, benadrukt Paul van Soest, trekt hem het spanningsveld tussen muziek recensie Hans Keijzers Concert: Albert Lee Hogan's Heroes. Gezien: 9/12, Q-bus, Leiden. Een grote, oude, grijze gitaar held stond gisteren een twee uur durende set te spelen in Q- bus in Leiden. De huiskamer vraag luidt dan ook: wie speel de ooit bij The Thunderbirds, de begeleidingsband van Buddy Holly The Crickets, ging op tour met Don Everly van The Everly Brothers en musiceert in zijn vrije tijd bij The Rhythm Kings van Bül Wyman? Daar kan in een popquiz maar één simpel antwoord op komen: Albert Lee. Hij is ook een gitarist die een onnavolgbare Jïngerpicking stijl heeft die door allerlei pop grootheden voor een behoorlijk bedrag ingehuurd wordt als sessiemuzikant. Misschien ook een beetje de tragiek van de man. Zo onge looflijk goed spelen en toch niet echt doorbreken naar het grote publiek. De halve gypsy Albert Lee die geboren wordt in Enge land, maar al meer dan dertig jaar in Los Angeles woont, zingt in zijn eerste nummer dat hij 'Ready is to rock 'n roll'. Sterke invloeden van country en rock abilly brengt Lee vooral bij het oudje 'Restless' van Carl Perk ins. Of bij het liefdevol, bijna te sec, neergezette 'Take your ti me' van Buddy Holly. Meer dan flitsend is Lee bij het heerlijk meeslepende 'Just be cause'. Solide oude deunen brengt Albert Lee met een sterk accent op de country, vertolkt met een enorm vakmanschap. Zeker als Pete Wingfield, die in een ver verleden nog bandlid van King Crimson was en met 'Eighteen with a bullet' ooit nog gescoord heeft met een single luck de piano beroert in een bijna honky-tonk-achtige stijl. Sluit je ogen en met de Wing- fieldklanken zie je Clint East wood in een onvervalste wes tern in het wilde westen een verdwaalde saloon binnen- strompelen. De stem van Lee is niet zijn beste wapen. Vrij vlak klinkt die stem, maar zeker prettig ver teerbaar als hij zijn rustige mel low bluesy songs brengt. Net als je denkt dat het bij het laat ste gedeelte wat al te gezapig wordt, schudt de meester Al- bert Lee met het venijnige 'Tear me up' Q-bus nog even wakker. Paul van Soest (links) en Frank Wijdenbosch voelen zich een duo. „We vullen elkaar aan." Foto: GPD/Frank Hanswijk de lach en de taal. „Ik hou er van als je via humor naar iets diepers kunt komen," zegt hij. „In die zin is 'Jaap Shirley' weloverwogen gewogen." 'Jaap Shirley* van Paul van Soest en Frank Wijdenbosch. Vanavond om 20.30 uur te zien in Het Oude Raadhuis te Hoofddorp. Daarna o.a. in: Den Haag (13/12), Rijswijk (14/1), Gouda (21/1), Rotterdam (24/2), Am sterdam (2-6/3) en Leidschen- dam (26/3). lichtenvoorde/gpd - De twee de editie van het Arrow Rock Festival in Lichtenvoorde krijgt een zware bezetting. Op het festival dat van 11 tot en met 13 juni 2004 plaatsheeft, staan onder meer David Bowie, de Scorpions en Yes. Concertorganisator Mojo ver wacht zo'n 40.000 bezoekers per dag. De eerste eendaagse aflevering van het festival, dat toen nog Arrow Classic Rock heette, trok 27.000 mensen. In totaal zullen 26 internatio nale en nationale bands op de twee podia op het festivalter rein staan. Omdat het festival drie dagen duurt, komt er naast het festivalterrein dit keer ook een camping. De drie dagen zullen alle een ander ka rakter hebben. Vrijdag 11 juni staat de poprock centraal. Hoofdact is David Bowie die een volwaardig concert zal ge ven. Dit najaar gaf de Britse popster nog een uitverkocht concert in de Rotterdamse Ahoy'. Zaterdag 12 juni wordt een classic-rockdag met onder an dere de Scorpions, Judas Priest en UFO. De Duitse Scorpions zijn een van de meest succes volle rockbands van de afgelo pen decennia. Dankzij albums als 'Rock you like a hurricane' en 'Wind of change' verkocht de groep rond gitarist Michael Schenker 22 miljoen platen. Judas Priest en UFO, beide Britse metalbands, behaalden hun grootste triomfen in de ja ren zeventig. Zondag 13 juni komen de lief hebbers van symfonische rock aan hun trekken, met onder meer Yes en Heart. Met de te rugkeer van Rick Wakeman achter de toetsen kent Yes weer de bezetting uit zijn glo rietijd: Anderson, Squire, Ho we, White en Wakeman. Heart is de band rond de zusjes Ann en Nancy Wilson, die in de ja ren zeventig groot succes boekte met singles als 'Crazy on you' en 'Magic man'. De komende tijd worden meer namen bekendgemaakt. Zater dag om 10.00 uur begint de voorverkoop bij de bekende adressen. den en de regio bestaat grote belangstelling voor pro- ïele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur tad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, spelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Van daag: schrijver Bob Kok (57) uit Warmond. >t op Oeverzicht' heet het boek dat Bob Kok heeft even. Zoals de titel al ïft heeft de Warmonder 'De Humanager' en 'De mager' op een heel an- ïre gestort. De voormali- )ankier begon in zijn huis in Zuid-Frankrijk aan een derde manage- oek, maar liet zich mee- door de humor. „Het is ïage geworden aan odehouse, een schrijver lezer luchtig meeneemt iwekkende situaties en to^ie ik grote bewondering ïdhuis aan de Vecht, een lijke eigenaar, een trou- tler, een louche vriend, autjccentrieke tante, een bon- mpjes kwekende oom, 'auty van een buurmeis- karakters in het boek van 3k leiden niet aan veel f ng. Ze zijn tamelijk een- sionaal, karikaturen bij heb ook geen preten- et is een lekker ontspan- 5oek om 's avonds in bed n", aldus Kok. g jaar lang werkte hij bij ABN AMRO, waarvan de laatste tien jaar als concemdirecteur. Op het gebied van manage ment kent Bob Kok het klap pen van de zweep, maar de schaduwzijde kent hij zeker zo goed. Een burn-out deed hem besluiten het roer om te gooi en. Hij vestigde zich als mana- gement-adviseur. „Tegenwoor dig ben ik vooral vertrouwens man voor managers. Ze kun nen mij als praatpaal gebrui ken voor hun twijfels, proble men en barrières. Ik probeer managers vooral duidelijk te maken dat ze zich kwetsbaar moeten durven opstellen." Ook zijn twee eerdere boeken waren bedoeld dat bewustzijn op gang te brengen. En nu dein iets heel anders. „Ik ben een grote fan van Wode- house. Hij heeft tot halverwege de vorige eeuw een stuk of ne gentig boeken geschreven. Mijn vader las ze al. Tegen woordig worden ze nauwelijks meer gelezen. Het toeval wil echter dat mijn echtgenote en haar vader ook Wodehouse la zen. Zijn kracht? Hij weet op een milde manier menselijke Bob Kok: „Ik kan toch niet aan tippen aan de meester." Foto: Dick Hogewoning zwakheden bloot te leggen. Toeval speelt altijd een belang rijke rol. Zijn romanfiguren be leven dezelfde situatie op een heel verschillende manier. Bo vendien is hij een meester in taal en understatement." „Met mijn vrouw maak ik soms grappen in die typische Wode- house-sfeer. Ik zat daar achter de tekstverwerker om een der de boek te schrijven. Ik was er aan toe om mijn huidige stand van denken op papier te zet ten. Gaandeweg ontstond het idee om een heel ander boek te maken, een humoristisch boek. Ik heb een situatie bedacht die aanleiding geeft tot allerlei ko mische verwikkelingen en mis verstanden." Tijdens het gesprek refereert hij diverse keren aan P.G. Wo dehouse, zijn grote idool. Is het niet gevaarlijk om je grote voorbeeld te willen kopiëren of zelfs te overtreffen? „Nee, nee", haast Kok zich te zeggen. „Dat wil ik helemaal niet. Ik kan toch niet tippen aan de meester. Maar Wodehouse is allang dood. Van hem ver schijnt geen nieuw boek meer. En voor mij was het gewoon een leuke manier om mijn fan tasie de vrije loop te laten. Het lijkt me ook enig om sketches te schrijven voor cabaretiers." Bij Bzztöh trof Kok een uitge ver die net als hij een fervent liefhebber van Wodehouse is. Het kostte hem dan ook weinig moeite 'Onrust op OeverZicht' uitgegeven te krijgen. „Hij ging meteen overstag. Ik sta nu ech ter voor een lastige keuze. Ga ik eindelijk dat derde manage- mentsboek schrijven of toch een vervolg op dit boek? Aan knopingspunten genoeg. Als ik nuchter ben, zou ik aan dat managementsboek moeten be ginnen. Maar ja, ik draag altijd de boodschap uit dat mana gers ook maar mensen zijn en het verstand niet altijd hoeft te zegevieren." Bob Kok: 'Onrust op Oever- Zicht', uitgeverij Bzztöh, 13,50 euro. Theo de With theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: 'Urbi et Orbi' van Loek Beumer en René van 't Hof Regie: Pieter Bouwman. Decor Laura de Josselin de Jong. Geluidsdecor Mat Wijn. Gezien: 9/12, LAKtheater, Leiden. Vanavond herhaling. Theater is een ritueel, vol af spraken, symbolische handelin gen en rituele herhalingen, vooral in beweging. Het is dan ook geen wonder dat de gods dienst zich mag verheugen in de warme belangstelling van de Nederlandse mimewereld. Su- ver Nuver koos in haar reli- drieluik voor een door religie geobsedeerde hoofdpersoon, Loek Beumer en René van 't Hof storten zich op de stereoty pen van het kloosterleven. Beumer speelt doorgaans bij Het Toneelschap Beumer Drost, Van 't Hof bij mime- groep Carver. De twee mannen contrasteren ideaal: Beumer is groot, bebaard en rond, Van 't Hof smal, benig en nerveus, met priemende ogen. Hun mid deleeuwse koppen vragen al om de rolverdeling goedmoedig en ervaren tegenover onzeker en ondergeschikt. Ze hullen zich in paardendekens waaron der blote benen in lakschoenen steken; de luxe en de nederig heid van het Roomse leven mooi gevangen in één beeld. 'Urbi et Orbi' (stad en land, de traditionele zegen van de paus voor burgers en buitenlui) is een komische verzameling van vaak volkomen zinloos lijkende rituelen om de rituelen. In een slim en smaakvol decor van kloostergangen, krukjes en ta fels dollen ze prettig met stap jes, kleding, gordijnen, bellen en handelingen. Van 't Hof bor stelt de'pij van Beumer al te precies af, en de wegen van de borstel zijn ondoorgrondelijk De biecht, aan weerszijden van een gordijn, is een loos ago gisch gesprek, dat nog een tijdje doorsuddert als de biechteling al lang verdwenen is. De ma nier waarop Van 't Hof weg dommelt en praat in zijn slaap tijdens het mediteren zou ik graag nog een keer zien. Hoeveel incasseringsvermogen en gelijkmoedigheid Beumer ook tentoon spreidt, Van 't Hof voelt zich zijn voetveegje en heeft nog niet de staat van ont hechting bereikt om dat te aan vaarden. Alle gesublimeerde driften moeten dus een uitweg vinden, en uiteraard gebeurt dat onder het eten. Maar op de daad van verzet volgt vergeving en verzoening. Zoals het hoort. Maar als de innerlijke conflic ten overwonnen zijn, komt het gevaar van buiten, van boven zelfs: met een lekkend dak ein digt een komisch mime-minia tuurtje. utrecht - Dewi zingt met een verstandelijk gehandicapte fan. In de Utrechtse Jaarbeurs werd gisteren voor deze groep men sen het muziekfestival 'Maak de droom waar' gehouden. Meer dan 14.000 verstandelijk gehan dicapten kwamen af op ex- Idols Dewi, Hind en Jim en en kele andere artiesten. Idols-winnaar Jamai liet verstek gaan. Hij bereidt zich voor op het programma 'World Idol' dat op kerstavond door RTL4 wordt uitgezonden. Daarin neemt de Schoonhovenaar het op tegen winnaars uit andere landen. Naast Will Young (Engeland) en - M- Dewi wordt weggezongen door gehandicapt meisje. Foto: ANP/Robin Utrecht Kelly Clarkso (VS) doen ook de winnaars van België, Zuid-Afri- ka, Polen, Duitsland. Noorwe gen, de pan-Arabische landen, Canade en Australië mee. Welk nummer Jamai zingt, wordt nog geheim gehouden. De jury bestaat uit afgevaardig den van elk deelnemend land. Henkjan Smits, de voorzitter van de Nederlandse jury, neemt hierin plaats. Uiteindelijk bepa len de kijkers uit alle deelne mende landen wie de winnaar is. In de finale, een aparte show op nieuwjaarsdag, wordt be kend wie zich een jaar lang World Idol mag noemen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19