REGIO Zoeterwoud wil bedenktij 1/ Sassenheim vraagt inwoners om mee te denken over de fusi Alkemade wacht besluit Leiderdorp over Rijnakkoord af 'T egenstelllingen in Katwijk nog scherper' Brandweer stuit op blokkades CNB blijft in Lisse u EDOX 'Nieuwe' Noordwijkse boulevard Toch kans op muziekfestival Bloemencorso Wonen naast het zwembad door Janneke Dijke leiderdorp - De Leiderdorpse brandweer stuit bij controles van bedrijven regelmatig op vluchtwegen die vol staan met opslagmateriaal. Brandweer- medewerker Arno Mantel meldde dit gisteren aan de le den van de Leiderdorpse On dernemers Vereniging (LOV), die waren samengekomen in het Leiderdorpse gemeente huis. Mantel illustreerde zijn verhaal met foto's waaruit blijkt dat op sommige plekken vluchten on mogelijk is. „Als u een gebrui kersvergunning heeft, betekent dat nog niet dat het veilig is", aldus Mantel. „Het hangt af van de bedrijfsleider. Die moet in de gaten houden of vluchtwe gen vrij blijven en die moet ver anderingen melden bij de brandweer." Het valt de controleurs van de brandweer op dat bedrijven de rode brandweerslangen en de poederblussers willen verstop pen, die her en der aan de mu ren hangen. „Ze zijn lelijk en hangen in het zicht, krijgen we dan te horen. Daarom wordt er nogal eens iets voor gezet zodat je ze niet ziet, bijvoorbeeld een plant. Maar het is juist de be doeling dat je ze ziet hangen", onderstreepte Mantel. In geval van brand moeten zulke appa raten direct voor het grijpen hangen. „Soms staat er zelfs een kast voor. Je vindt het blus middel dan nooit." Ook komt het regelmatig voor dat er een prullenbak wordt neergezet om te voorkomen dat een deur met een deurdranger telkens dichtklapt. „Die deur dranger zit erop om de boel in compartimenten te verdelen zodra er rookontwikkeling is. Rook is net gifgas. Het is be langrijk dat dat niet door het hele pand trekt." Mantel benadrukte het belang van bedrijfshulpverleners (BH- Vers). Bedrijven waar meer dan vijftig mensen aanwezig kun nen zijn, hebben zo'n team no dig. Voor veel ondernemers geldt dat ze zo'n BHVer, die contactpersoon is voor de brandweer en de boel in banen leidt tot de hulpverleners er zijn, alleen hebben omdat het verplicht is. „Ik zit er niet op te wachten", aldus één van de aanwezige ondernemers. Man tel vindt dat jammer. „U heeft een BHVer omdat het verplicht is. Waarom niet omdat u het zo belangrijk vindt?" „Het kost zo veel geld", kreeg hij als ant woord. Een andere ondernemer zei dat hij dat geen goed argu ment vindt. „Dat geldt ook voor verzekeringen. Je verzekert je en hoopt dat je het nooit hoeft te gebruiken." lisse - CNB blijft in Lisse. De bloembollenbemiddelaar, nu nog gevestigd aan de Gracht- weg, verhuist naar de plek van het vroegere meubelbedrijf Mijnders en een deel van het terrein van het binnenkort ver huizende bloembollenlaborato rium. CNB kiest daarmee defi nitief niet voor een verhuizing naar een terrein langs de N207 bij Nieuw-Vennep. Lisse koopt het terrein van CNB aan de Grachtweg. Met de verhuizing van CNB naar het terrein aan de Heere- weg blijven de belangrijkste be- middelingsbedrijven van de bollenteelt waarschijnlijk in Lis se. Hobaho onderzoekt een ver huizing van het hoofdgebouw van de Grachtweg naar de voor malige tuinbouwschool, een rijksmonument. CNB koopt nu het naastgelegen terrein met daarop het bollen- laboratorium, tot vorige week een gemeentelijke monument. (advertentie) Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Katwi|k aan Zee. Juwelier v.d. Zwart. Zeilmakerstraat 2 Leiden Plassen Juweliers. Bevri]dingsplem 12-13 Leiderdorp. Juwelier de Jonge, Winkelcentrum Santhorst Sassenheim, Juwelier Wielinga, Hoofdstraat 196 Voorschoten, Juwelier Florentijn, Schoolstraat 156 www.edox-watches.com Regeling in de maak voor eigendommen noordwijk - Bewoners zijn het eens met de opknapplannen van de Koningin Wilhelminaboulevard in Noordwijk. Dat bleek deze week in de Hotels van Oranje. Daar mochten zij hun mening geven. Slechts op onderdelen waren er vragen. Zo wilden sommigen de rijrichting van het verkeer veranderen: van De Grent naar de vuuurtoren in plaats van andersom. Dat is volgens wethouder Barnhoorn en pro jectleider W. van Riezen echter verkeerstechnisch niet mogelijk. De boulevard krijgt nieuwe bestrating. Langs de duinen wordt het prik keldraad vervangen door een betonnen rand, die bij de strandopgan gen wat breder is, zodat badgasten er kunnen zitten. Aan de kant van de bebouwing ontstaat een 'flaneertrottoir'. Bij de vuurtoren verdwijnen de parkeerhavens, omdat die voor 'chaotische en gevaar lijke situaties' zorgen. Voor fietsen komen speciale plekken om de 'verrommeling' tegen te gaan. Op de hele boulevard komen nostalgi sche lantaarnpalen. Over de banken moet nog een keuze worden ge maakt. Dat geldt ook voor de inrichting van de seniorenontmoe tingsplaatsen. De werkzaamheden beginnen in januari. De gemeente wil daarmee nog vóór het toe risten seizoen klaar zijn: liefst 15 maart en uiterlijk 1 april. Foto: Dick Hogewoning vervolg van voorpagina katwijk - Bij de juridische strijd die kan ontbranden nadat de protestantse kerken gefuseerd zijn, draait alles om de kerkelij ke bezittingen. Dat zegt de her vormde predikant Heemskerk uit Garderen, een van de tien tallen gewetensbezwaarde do minees in Nederland. Heemskerk, oorspronkelijk uit Katwijk aan Zee, zegt dat de toestand vooral daar uiterst ge compliceerd ligt. Twee van de tien hervormde Katwijkse wijk- gemeenten weigeren met de fu sie mee te doen. De vraag is of die twee wijkgemeenten aan spraak kunnen maken op een deel van het geld en de kerkge bouwen. In Katwijk is een com missie bezig daar een regeling voor te treffen. Van Vlastuin: „We blijven zoeken naar een manier om hier op een goede manier mee om te gaan." Weegink, de predikant die de commissie leidt, waarschuwt echter voor overspannen ver wachtingen. „We hebben niet de toverdoos in handen." De gang naar de rechter van de be zwaarden 'zal als een schok worden ervaren in Katwijk', zegt hij. „Zo ver is het dus geko men. De tegenstellingen tussen de twee groepen - de een die zich laat meenemen in de PKN, de ander die dat niet doet - zul len nog scherper worden." Pogingen om de kloof tussen voor- en tegenstanders van de PKN binnen de kerkmuren op te lossen, zijn volgens Heems kerk tot nu toe op niets uitgelo pen. „De kerkelijke rechter heeft de bezwaarden steeds in het ongelijk gesteld. De synode heeft altijd gelijk, dus daar heb ben we weinig aan. Als de rech ter ons straks vraagt of we er binnen de kerk alles aan ge daan hebben, kunnen we dat bevestigen." De gang naar de rechter ligt dus voor de hand, vindt hij. „Bij de nieuwe zaak gaat het om de vraag of een hervormde ge meente het recht heeft achter te blijven bij een fusie, met be houd van alle kerkelijke goede ren. Als de rechter dat bevestigt, zou ons dat enorm verheugen. We willen het kerkelijk bezit veiligstellen dat eeuwenlang in het bezit van onze gemeenten geweest is; de historische ge bouwen, van geslacht tot ge slacht opgebouwd en onder houden. We zouden die niet graag kwijtraken na de fusie. Het zou van de gekke zijn als de synode het bezit zou komen opeisen van wat een gemeente in eeuwen bij elkaar gespaard heeft met collectes. De synode heeft er nooit iets aan betaald. Wat we daaraan kunnen doen, zullen we niet nalaten. Jammer dat het zo moet, maar wat moe ten de bezwaarden anders: er staat geen andere weg meer open dan naar de rechter gaan. Wij doen dit gedwongen. Ik ga tot het uiterste, al moet ik naar het Europese Hof in Straats- burg." ga (57) uit Delft is benoé j waamemend-burgemeei i van Ter Aar. Ze neemt d J waar van burgemeesteH kamp die vanwege zieH enkele maanden thifl Stolker, die lid is van dé is gisteren door de comi van de koningin Franss r edigd. Morgen is haar werkdag in Ter Aar. Epskamp is sinds eind met ziekteverlof vanweB hoge bloeddruk. Hoe\H toen dacht eind novemW terug te zijn, blijft hij opl van de dokter langer w< De Ter Aarse CDA-frai zitter De Jong (tevens mend voorzitter van de blij met de komst van „Met alle fractievoorzitti ben we maandagavoi haar kennisgemaakt. Ik positieve indruk van I kregen." Bang dat de vrouw met een PvdA- grond niet past in de a^ CDA-cultuur, is De Jonf~ „In Boskoop is ze ook mer geweest. Dat is t< een agrarische gemeei Aar is voor haar een uit< Stolker was van 1987 lid van gedeputeerde st< Zuid-Holland. Daarna voor korte perioden mend-burgemeester in eenvolgens Brielle, Boskl Maasland. Van huis uit| bouwkundig ingenieur. Anderhalve week kwam Stolker voor het de gemeente kijken, kort nadat Franssen hi benaderd om over een merschap na te denken. door /Margrit Tibboel sassenheim - Twaalfduizend Sassenheimers vanaf 16 jaar krijgen op 19 december naast de traditionele kerstpost een schriftelijke oproep van de gemeente in hun brieven bus. Daarin wordt hun gevraagd duidelijk te maken wat ze denken over een fusie met Warmond en Voorhout. Bo vendien wil het gemeentebestuur weten aan welke be leidspunten, zoals wonen, werken, zorg en onderwijs, het in de toekomst extra aandacht moet besteden. De Sassenheimers hebben tot 7 de tijd om de vragenlijst in te vullen. Als de formulieren binnenzijn, brengt de ge meente de voorkeur van de inwoners in kaart. Eind janua ri brengt het gemeentebestuur aan de hand van de gege vens een definitief standpunt over aan de provincie. De gemeente heeft laten weten er voorstander van te zijn dat Sassenheim zelfstandig blijft. Of de bevolking daar hetzelfde over denkt moet nog blijken. Burgemeester Waal legde gisteravond uit waarom de gemeenteraad koos voor een enquête om de wens van de bewoners van het bollendorp te peilen. Volgens heml heeft een enquête het voordeel dat er een discussie op gang gebracht kan worden. „De mensen hebben de komende periode met veel vrije dagen in het vooruitzicht volop de gelegenheid hun gedachten te laten gaan over de kwestie en tot een gedegen oordeel te komen. Het houden van een referendum zoals Warmond doet heeft naar de mening van Waal geen zin. „Dat schept val se verwachtingen. Als het merendeel van de bevolking voor zelfstandigheid is en er wordt toch gefuseerd is de teleurstelling groot. Want uiteindelijk beslist de provin cie." Net als Waal onderstreepte de CDA-fractievoorzitter Den Hollander dat het van het grootste belang is dat de inwo ners ruimschoots de gelegenheid krijgen na te denken over de fusieplannen van de provincie. „We hadden ook een telefonische enquête kunnen houden. Dat was een stuk gemakkelijker en je hebt de gegevens in een mum van tijd binnen. Maar dan krijg je geen gefundeerd en ge nuanceerd oordeel." En dat is juist wat de Sassenheimse politiek verwacht van de inwoners. Daarnaast wil het gemeentebestuur meer inzicht hebben in de toekomstverwachtingen van de bur gers. „Dat maakt de onderhandelingspositie, als het even tueel toch tot een fusie zou komen, een stuk mini compliceerd", aldus Waal. De Sassenheimse politi de komende weken alle zeilen bijzetten om de in' te wijzen op de voor- en nadelen die aan een fus bonden zijn. Op 27 december wordt er een politie e, cussie gehouden in het centrum. Op 5 januari to burgemeester Waal tijdens de nieuwjaarsrecepti kt dacht aan de plannen die de provincie met de di ie pen heeft. t Op 20 januari heeft in het Rijnlands Lyceum een di plaats, waarbij de drie betrokken burgemeesters aa zijn. Op 21 januari wordt het resultaat van de enqi kend gemaakt, gevolgd door een Lagerhuis-debat vertegenwoordigers van verschillende maatschaj organisaties. HDC973 door Joris Rietbroek alkemade - Na Leiderdorp schuift ook Alkemade een be sluit over het toekomstige mu ziekonderwijs in de gemeente voor zich uit. De politici uit Al kemade willen eerst een duide lijk standpunt van Leiderdorp horen over de toekomst van voorhout/sassenheim - Er is nog een kans dat het muziek festival op vrijdagavond bij het Bloemencorso van de Bollen streek toch doorgaat. Het cor- sobestuur gaat hierover nog overleggen met de organisato ren, de stichting Corso Muziek festival. Voor het muziekfeest wordt dan een andere plek ge zocht dan de tennishallen langs de Rijksstraatweg, waar vanaf 1 april de praalwagens worden opgebouwd. De hallen komen dan vrij omdat voor de tennis sers het buitenseizoen begint. Volgens corsovoorzitter L. van der Zon wil de eigenaar van de hallen het muziekfestival niet hebben. „Maar het festival is ook helemaal van het bloemen corso afgegroeid. Daar komen veel jongeren 's avonds. Daar heb ik niets op tegen, maar het is heel ander publiek dan dege nen die overdag naar het bloe mencorso komen kijken. Maar Hotel Sassenheim ligt ook vlak bij, dus wellicht dat er daar iets georganiseerd kan worden. We gaan hierover nog praten." Van der Zon verwacht geen ver keersproblemen als het bloe mencorso in de hallen wordt opgebouwd. Ook niet op de da gen dat de hallen voor het pu bliek toegankelijk zijn. „De in gang ligt wel vlakbij de rotonde op de Rijksstraatweg. Maar als het nodig is, zetten we daar wel een verkeersregelaar. Dat heb ben we ook al met Sassenheim Einde van blok 4 afge sproken. Die regelden ook altijd wat. Voor hen wordt het nu ge makkelijker.". streekmuziekschool Rijnak koord. De Leiderdorpse gemeenteraad neemt hierover in april een be sluit. Het Alkemadese college wil de muziekschool vaarwel zeggen en is van plan om een gemeentelijk beleid op te zetten voor muziekonderwijs. Een uit gewerkt plan hiervoor wordt opgenomen in de nieuwe ge meentelijke cultuurnota. De Alkemadese politici zijn net zo verdeeld als hun Leiderdorp se collega's over de toekomst van het muziekonderwijs als de gemeenschappelijke regeling van Alkemade en Leiderdorp wordt opgezegd. De één vindt speciaal muziekonderwijs een overbodige luxe en daarom geen belangrijke taak voor de gemeente. De ander vindt het behoud van de muziekschool juist belangrijk, omdat Algeme ne Muzikale Vorming (AMV) op basisscholen de verdieping mist die een muziekschool wel biedt. Burgemeester en wethouders van Alkemade besloten een maand geleden een punt te zet ten achter de gemeenschappe lijke deelname met Leiderdorp aan Rijnakkoord. Formeel kost dit de gemeente een boete van 250.000 euro. De Leiderdorpse wethouder MacGillavry weet nog niet of hij zo'n boete eerlijk vindt, omdat hij het liefst de school wil onderbrengen bij de streekmuziekschool Leiden en omstreken. „Het zou Alkemade eigenlijk geen geld mogen kos ten als Leiderdorp de school opzegt", zegt de Alkemadese PvdA'er Schoonderwoerd. De Leiderdorpse gemeenteraad besluit pas in april wat er gaat gebeuren met Rijnakkoord. Er gaan in de Leiderdorpse poli tiek onder andere stemmen op om Rijnakkoord te laten op gaan in de Leidse streekmu ziekschool, wat Leiderdorp zo'n 350.000 euro per jaar ko$ de Leiderdorpse Pvd/J steekt liever jaarlijks 100) 150.000 euro in AMV on sisscholen. Als zowel dj len als de muzieklerara mee akkoord zouden gi de PvdA de streekmuziel opheffen. De gemeentel dorp gaat onderzoeken! plan haalbaar is. Plan voor skatepark langs N206 in iji provincie, die eigenaai het beoogde terrein, pos genover het plan. Zij ste proefperiode voor van jaar. De politie was min thousiast. Zij vindt de afgelegen, waardoor er nig sociale controle zx Dat bezwaar vindt skat fels 'overdreven'. „Skat zijn vaak op dit soort p Bovendien is Zoete maar een dorpje. Iedere elkaar. Er zijn niet vechtpartijen of zo." Onlangs heeft de gemee een aantal andere plekk een skatepark bekeken ook daar doen zich knel die de gemeente nader derzoeken. Volgens gen woordvoerder Joop Hai het van belang om de en tegens van alle m plekken goed op een ri ten. Aan een overhaaste sing heeft volgens heiA mand iets. „We willen een goed besluit te nei, rustig met alle betrokkei f. en om de tafel te zitten." i Om de skaters tegemoe I men wil de gemeente i I ramp op het Loethevel J staan totdat de bouw appartementen start, naar verwachting in 20 tijdelijke oplossing voor jeugd' wil de gemeente ramp een afdakje vastma Het voorstel om een voor een skatepark uit te wordt morgenavond bes in een commissievergad Ter Aar krijgt vervangster vo< zieke burgemef ter aar - Loudi Stolker-P leiderdorp De dertig appartementen bij zwembad De Does in Lei derdorp zijn nu nog slechts op papier te bekijken. Over een jaar moe ten de sociale-huurwoningen aan de Hoogmadeseweg klaar zijn om de bewoners van de flat aan de B.G. Cortslaan te ontvangen. Zij moeten hun woning eind volgend jaar verlaten omdat het pand dan plaatsmaakt voor de verbreding van rijksweg A4. Volgens plan gaat de eerste paal van het appartementencomplex aan de Hoogmadese weg in het voorjaar de grond in. Op de illustratie zijn van voor naar achteren te zien: de Hoogmadeseweg, de appartementen, het zwembad en de A4. Voor de bouw begint, moet er nog heel wat werk worden verzet. De appartementen worden gebouwd op het parkeerterrein van het zwembad. Dat parkeerterrein wordt verlegd naar de achterkant van het zwembad, waar ook de nieuwe entree van het poedelparadijs komt. De ingang aan de Hoogmadeseweg vervalt dan. De gemeente is druk in overleg met het zwembad en de fysiotherapeuten van Goudeket, die tegen het zwembad aan zitten. Zij hebben van de ge meente garanties over de bereikbaarheid gekregen. Pas als het nieu we parkeerterrein en de nieuwe zwembadingang klaar zijn, begint de bouw van de appartementen, zo heeft de gemeente hen verze kerd. Illustratie: Oosterhuis Architecten BNA door Judy Nihof zoeterwoude - Het plan voor een skatepark langs de provinci ale weg N206 stuit op zoveel be zwaren dat de gemeente Zoeter- woude een beslissing hierover wil uitstellen. Zo heeft de politie problemen met de plek omdat er te weinig sociale controle zou zijn. Ook is de locatie slecht ge vallen bij enkele omwonenden. Paul Duffels van de plaatselijke skatevereniging vindt het jam mer dat er nog steeds geen defi nitieve plek is voor een skate park. Toch is hij niet bang dat van uitstel afstel komt. „De ska tebaan van het Loetheveld moet worden verplaatst en de gemeente heeft een andere lo catie toegezegd. Een belofte is een belofte." De gemeente is al geruime tijd op zoek naar een geschikte plaats voor een skatepark, om dat de funramp op het Loethe veld wegmoet. Op die plek ko men appartementen. Enkele weken geleden lanceerde wet houder Ates het idee voor een skatepark langs de N206 schuin tegenover de instelling Swetter- hage. Het terrein was volgens Ates groot genoeg om er, naast skatebanen, een hangplek te maken voor een andere groep jongeren. Het leek op het eerste gezicht de ideale plek: dichtbij het dorp en toch net buiten de bebouw de kom. Bovendien stond de

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16