Jniversiteiten gaan nauwer samenwerken LEIDEN REGIO 'Wie lastig is, kan volgend jaar de knip trekken Catalpa blij met overname van nieuwbouw door SKL RB iden wil Klachten over wegversmallingen Voorschoten Isten van Ichtgeld ipakken Rampoefening Winkelhof goed verlopen Schemerexcursie in De Horsten y V< Raadsstukken op website van D66 woensdag IQ DECEMBER 2OO3 ïfilfred Simons Europese mededingingsregels mogen niet gelden liversiteiten. Staatsecretaris Nijs van het ministerie derwijs zei dit gistermiddag bij de ondertekening n samenwerkingsovereenkomst tussen de Technische iiteit Delft en de Universiteit Leiden, in Delft. Nijs in het kabinet op aandringen dat onderzoek dat met geld is gefinancierd, vrij aan bedrijven overgedra- 1 worden. „Ik ga minister Zalm daar een brief over ropese mededingingsregels verbieden staatssteun jncurrentievervalsend'. Bedrijven die subsidie van jrheid ontvangen, behalen immers een concurren tievoordeel op vergelijkbare bedrijven die die steun niet krijgen. Volgens voorzitter Kist van het Leidse College van Bestuur remmen de Europese regels het ontstaan van een kennisintensieve economie. Universiteiten dragen voort durend octrooien over aan jonge geleerden die een eigen bedrijf willen beginnen, maai volgens een strikte uitleg van de regels mag dat niet. Het Leidse Bio Science Park is op de overdracht van zulke octrooien gegrondvest. Als de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) zulke over drachten blokkeert, betekent dit een einde aan de groei van het Bio Science Park. Nijs beloofde Kist en zijn Delftse tegenhanger H. van Luyk dat zij er bij minister Zalm van financiën op zal aandrin gen dat Nederland volgend jaar, tijdens het voorzitter schap van de Europese Unie, deze kwestie zal aankaarten. Dat kan er toe leiden dat alle Europese universiteiten hun kennis mogen doorsluizen aan lokale bedrijven, ongeveer zoals de Leidse en de Delftse universiteiten dat doen. Kist en Van Luyk menen dat de samenwerking niet alleen wel kom is, maar in feite volstrekt onontkoombaar. Volgens Kist ontstaat 'een nieuwe wereld' van intense concurren tie op wereldschaal, waarin regio's zich extreem moeten inspannen om aansluiting te vinden met de wereldtop. Kist wil met de Leidse en Delftse regio wereldconcurrentie aangaan op terreinen van medische biotechnologie, na- notechnologie en chemie. Hierbij neemt de Leidse uni versiteit het fundamentele onderzoek voor zijn rekening en zoekt Delft naar de toepassingen. Verder willen Kist en Van Luyk regionale hogescholen en bedrijven aan de Delfts/Leidse samenwerking vastklinken en bijvoorbeeld ook toenadering zoeken met Rotterdam. Daarnaast dringt Kist aan op 'bestuurlijke steun', van gemeenten, provincie en rijk. „Zonder politici kunnen wij die toppositie niet in nemen." Nijs zei in een reactie dat de overheid zulke snelle net werkvorming niet kan bijbenen. „Hier ontstaat een situa tie waarbij iedereen wint: de universiteiten, de steden, de studenten, de lokale economie. Wij willen die netwerken en wij willen uw initiatieven honoreren met bijvoorbeeld één diploma en één examencommissie. Ik beloof u dat ik hierover ga nadenken." Ook de studenten wachten vol ongeduld op verdere integratie, al was het maar omdat zij nu nog moeten werken met twee computers, twee e-mail- adressen en twee computersystemen die onderling niet samenwerken. 4Ï - De gemeente Leiden 1006 alleen nog maar bo- ambtenaren met een Itelijk) wao-kenmerk in king laten komen voor ild. Dat voorstel kreeg ind in de commissie ir en Veiligheid brede in- ring van alle fracties. Vo- x betaalde Leiden een twee miljoen euro aan naren op wachtgeld of ir-regeling. Tchiche (PvdA) vroeg ardop af of dat bedrag in worden verlaagd door iling en herplaatsing al binnen de gemeente, ien vind hij dat er meer inerings- en beoorde- irekken moeten plaats- Momenteel gebeurt dat lot 80 procent van de ge- waardoor er geen goede leeldossiers kunnen wor- igebouwd. uder Wim de Boer (Per- fa /Groenlinks), de tijdelij- h rvanger van Mohamed 2 e, zei 'elke ambtenaar op ;eld er een te veel te vin- We willen minimaal een er jaar functionerings- en lelingsgesprekken gaan Diensthoofden moeten ajn en snel ingrijpen bij rerzuim. Verder ben ik tender van een jaarlijks te- kheidsonderzoek onder jlnaren want de resultaten V kunnen heel leerzaam Wethouder gaat uur posten op Leidseweg Noord-Noord voorschoten - Twee wegver smallingen die de gemeente Voorschoten onlangs op de Leidseweg Noord-Noord heeft laten aanleggen, blijven veel omwonenden een doorn in het oog. Ze klagen over bijna-onge- lukken, agressief verkeersge drag, opstoppingen en schade aan geparkeerde auto's. Wet houder Horlings (openbare werken) gaat volgende week dinsdag tijdens de avondspits een uur posten. „Om de bewo ners te laten weten dat het ons niet koud laat", zegt hij over de kritiek. De kwestie is al geruime tijd een hot item op de internetsite voorschoteninspireert.nl. „Ik ben het helemaal zat", schrijft een van de omwonenden op dit discussieforum. „Sinds die wegversmallingen er liggen, zijn er in mijn auto zeven deuken gereden en is de achterbumper geraakt. Veel andere bewoners hebben ook constante schade." Hij ziet het liefst dat de wegver smallingen weer worden afge broken. En hij is bepaald niet de enige. Vele tientallen boze reacties heeft de gemeente in middels ontvangen. Wethouder Horlings vindt het een vervelende kwestie. Maar hij is voorlopig nog niet van plan om de wegversmallingen weer af te breken. Er moet eerst gedegen onderzoek komen. Zo komt er een verkeersmeting in april, in dezelfde periode als de vorige meting toen besloten werd de wegversmallingen aan te leggen. „De wegversmallin gen waren beoogd als oplossing voor het te harde rijden waar veel omwonenden over klaag- Sinds de wegversmallingen zijn er klachten op de Leidseweg Noord-Noord in Voorschoten: over opstoppingen, over agressief gedrag en schade aan geparkeerde auto's. Foto Hielco Kuipers den", zegt wethouder Horlings. „De omwonenden vragen nu of we die dingen alsjeblieft weer willen weghalen. Maar dat is in onze ogen ook niet de oplos sing. De insteek is nog steeds: even aanzien. Maar als de situ atie echt onhoudbaar blijkt, dan moeten we straks toch maatregelen nemen." Horlings hoopt stilletjes dat de overlast op de Leidseweg Noord-Noord de komende tijd zal afnemen. In de tijd dat de wegversmallingen werden aan gelegd, was buurgemeente Lei den net aan het werk op de Churchilllaan. Dat heeft op de Leidseweg Noord-Noord veel extra sluipverkeer tot gevolg ge had, meent de gemeente Voor schoten. „We hopen dat dat ef fect nu langszaam wegebt", al dus Horlings. Hij nodigt alle be woners van de Leidseweg Noord-Noord van harte uit om hem dinsdag 16 december - als hij van 17.30 tot 18.30 uur bij de wegversmallingen staat - aan te spreken. leiderdorp - De ontruimingsoe fening die gisterochtend plaats had in Winkelhof is goed verlo pen, concluderen de winke liersvereniging en Wereldhave, eigenaar van het Leiderdorpse winkelcentrum. Om half tien werd de gang bij de Digros ont ruimd, van juwelier Gorthuis tot drogisterij Schouten. Na elf minuten waren de winkels leeg en mochten klanten en perso neel weer terug. Wereldhave hield de oefening omdat dat verplicht wordt ge steld in de gebruikersvergun ning die de brandweer afgeeft. Vorig jaar nam de gemeente het initiatief tot een grootscheepse rampoefening, omdat Wereld have de plicht tot op dat mo ment verzaakte. Het hele Win kelcentrum werd toen leegge haald. Wereldhave vond dat veel te grootschalig maar be loofde wel voortaan zelf het voortouw te nemen. De winkeliers hebben gemerkt dat het nodig is om tien winke liers aan te wijzen die zich op stellen als bedrijfshulpverlener, meldt J. Abbink, vice-voorzitter van de winkeliersvereniging. „Bij elke ingang moeten twee mensen staan. Eén om de men sen naar buiten te leiden, en één om te voorkomen dat er mensen naar binnen gaan. Ik stond nu in mijn eentje onder aan de roltrap. Dat was te wei nig." Hoewel Wereldhave aanvanke lijk weinig moest hebben van het aanstellen van bedrijfshulp verleners, staat J. 't Hoen van Wereldhave er nu wel achter. „Voordat de hulpverleners van brandweer en politie er zijn. ben je al gauw een minuut of zeven verder. Het is goed dat je het tot die tijd zelf in de hand houdt." Abbink noemt het vooral een kwestie van 'de con sument begeleiden', 't Hoen: „Je moet de klant niet alleen uit je winkel sturen, maar hem ook de passage uit helpen." voorschoten - Hoe de natuur zich opmaakt voor de nacht is zondag het onderwerp van de schemerexcursie in de Horsten. Er wordt gestart om 15.00 urn- op Landgoed 'de Horsten' aan de Papeweg in Voorschoten. Toegang is één euro. K( 54Ü ve etes voor verkeerd aan- u :n huisvuil gaan volgend re omhoog. Levert een zak naast een wijkcon- nu nog een boete op van na 1 januari kost zo'n Leiden 97 euro. Fout- e en kost per 1 januari g^e slordige som van 45 se )at was 40. ht< i ander is onderdeel van erheidsoffensief om alles JÜ ereen die overlast ver- ikt en de leefbaarheid woonomgeving bederft, I ink aan te pakken. Zo e het Openbaar Ministe- ifl vorige week een lijstje °taar met daarop de boe- nu nog gelden en het dat volgend jaar voor ertreding moet worden d. Omdat in 2004 ieder- w broekriem nog maar 'I- noet aanhalen volgt hier erzicht van de hoogte nieuwe boetes, voorge- loor het OM. De gemeen- ft overigens het recht ian af te wijken, etes worden per 1 januari y- net ongeveer tien pro- V erhoogd. Dronken de onveilig maken gaat bij voorbeeld 55 euro kosten (was 50) en op de weg alcohol nutti gen 45 euro, was 40. Nou zijn wij benieuwd wanneer de poli tie het Huigpark of Van der Werfpark eens schoonveegt. Of misschien wel op andere plek ken in de stad de alcoholisten gaat aanpakken. Boetes uitde len heeft namelijk weinig zin want van een kale kip kan je niet plukken. Het lijkt ons beter eens een sluitende opvang voor die mensen te regelen. Maar goed, iemand die niet op straat drinkt maar bijvoorbeeld in een kroeg te veel alcohol tot zich neemt en vervelend wordt of de orde verstoort kan een boete van 125 euro (was 115), krijgen. Hinderlijk rondhangen wordt 45 euro (was 40), drugs gebruiken op de openbare weg 125 euro (was 115) en wildplas- sen 50 euro (was 46). Het tarief voor te vroeg of onjuist de vuil niszak buitenzetten wordt ver hoogd van 46 naar 50 euro. Vijftig euro? Maar in Leiden gaat dat bedrag van 27 naar 97 euro. Hoe kan dat? „De gemeente maakt de hoog te van het bedrag zelf uit", laat een woordvoerder van Milieu rd< ,N n< kr tei »g 30 i De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 421 en Beheer weten. Dat kan door de Algemene Plaatselijke Ver ordening aan te passen. „In Leiden wordt de boete voor verkeerd aangeboden huisvuil verhoogd om de hele procedu re daar omheen kostendek kend te maken. Leiden zit wat dat betreft nog lang niet in de top. Zo zijn de boetes in Den Haag veel hoger." Voor Leiden Centraal is er ook nog hoop. De aanpak van over last in bus en treinstations wordt verscherpt. Zwartrijden in het openbaar vervoer gaat bijvoorbeeld omhoog van 50 naar 65 euro. Het opgeven van een valse naam of andere gege vens wordt verhoogd van 86 naar 95 euro. Er zijn bovendien enkele nieu we feiten opgenomen die het de politie makkelijker moeten maken onruststokers aan te pakken. Zo gaat misbruiken van voorzieningen op stations en het veroorzaken van over last bijvoorbeeld per 1 januari 50 euro kosten. De boetes in het verkeer stijgen ook flink. Het tarief voor het zogenaamde kleven, te kort achter de voorganger rijden, wordt bij snelheden tot en met 80 kilometer per uur opgetrok ken van 132 naar 145 euro. Dat houdt in dat bij kleven met snelheden tussen de 80 en 100 kilometer een tarief komt van 215 euro dan wel 320 euro. Het verschil zit in de onderlinge af stand. Kleven door achterop komend verkeer is, zo blijkt uit onderzoeken, een van de grootste ergernissen bij auto mobilisten. Andere ergernissen zijn het on voldoende rechts houden en het rechts inhalen (wordt beide 95 euro, was 86). Het afslaan zonder richting aan te geven was 28 en wordt 30 euro. Het keren of achteruitrijden op een vluchtstrook wordt opgetrok ken van 144 naar 160 euro. Geen voorrang verlenen gaat 95 euro (was 86) kosten. Het tarief voor het niet dragen van een goedpassende helm op Toch kinderopvang aan Wilddreef Leiderdorp Het op de openbare weg nuttigen van alcohol kan volgend jaar een boete opleveren van 45 euro. Archieffoto: Hielco Kuipers een bromfiets wordt verhoogd van 40 naar 55 euro. Voor de zelfde overtreding op een mo tor zijn dat respectievelijk 52 en 70 euro. Bij dit feit is geko zen voor een forsere verhoging omdat gebleken is dat bestaan de boetetarieven te laag zijn om het gewenste preventieve effect te bereiken. Dat geldt ook voor de boetes op het ne geren van gebods- of verbods borden. Deze zijn verhoogd van 28 naar 45 euro. Tot slot de top 10 van ergernis sen in het verkeer. 1. Bumperkleven. 2. Richtingaanwijzer niet gebruiken. 3. Rechts inhalen. 4. Links blijven rijden. 5. Met groot licht rijden. 6. Onnodig mistlicht voeren. 7. Geen voorrang verlenen. 8. Snijden bij het inhalen/voordringen in files. 9. Door rood licht rijden. 10. Telefonerende bestuurders. Eric-Jan Berendsen door Janneke Dijke leiderdorp - Er komt toch een kinderdagverblijf in het leeg staande nieuwbouwpand aan de Wilddreef in Leiderdorp. De Stichting Kinderopvang Leider dorp (SKL) koopt het pand van Catalpa. Catalpa liet dit pand bouwen, maar krabbelde al tij dens de bouw terug omdat de kinderopvangorganisatie bang was dat er niet genoeg kinderen zouden worden aangemeld. Financieel directeur Wim Horsthuis van Catalpa is blij dat hij van het pand af is. „Het was voor ons een moeilijke situatie. Wij doen dit niet uit luxe." Het vorig jaar aangetreden bestuur van Catalpa twijfelt of er in Lei derdorp nog wel behoefte is aan meer kinderopvang. Toen het bestuur aantrad waren de bouwplannen al vergevorderd, en daarom begon de bouw in september vorig jaar toch. Afge lopen zomer, toen het gebouw bijna klaar was, meldde Catalpa alsnog dat er naar een ovema- mepartij gezocht werd. SKL-directeur Pauline Schellart is blij met de overname. Giste ren kwam de financiering rond. „Het is een mooi gebouw en het scheelt ons zeker investe ringskosten, omdat wij het ge bouw niet hoeven laten bou wen." Catalpa legde de bouw deze zomer stil. Aannemers zijn inmiddels weer verdergegaan en houden rekening met de wensen van de SKL, die ver wacht in maart het pand te be trekken. Catalpa blijft verant woordelijk voor de bouw. De SKL koopt het pand kant-en klaar. Horsthuis geeft toe dat dit hem geld kost. Hoeveel Ca talpa aan het project verliest, wil hij niet zeggen. De SKL hevelt bestaande groe pen over naar het gebouw aan de Wilddreef. Peuterspeelzaal Duimelot en buitenschoolse opvang Villa Kakelbont zitten nu nog aan de Dennenschans. Dat gebouw is aan vervanging toe en wordt over enige tijd ge sloopt als gevolg van de renova tie van de flats aan de Schansen en Dreven. „Voor de Dennen schans zouden we anders met de AWL naar een oplossing moeten zoeken. Hoogstwaar schijnlijk zou e. ook tijdelijke huisvesting nodig zijn en moes ten we twee keer verhuizen", zegt Schellart. Behalve de groepen van de Dennenschans verhuizen ook de kinderen van buitenschoolse opvang De Schatkist aan de Lijnbaan naar de Wilddreef. Schellart: „Dat is een kleine groep van tien kinderen. In de ruimte die daardoor vrijkomt aan de Lijnbaan, kunnen we ex tra activiteiten organiseren voor de buitenschoolse opvang. We kunnen er bijvoorbeeld een computerruimte van maken." Net als Catalpa merkt ook de SKL dat de vraag naar kinder opvang afneemt, omdat de kin derdagverblijven, peuterspeel zalen en plekken voor buiten schoolse opvang de afgelopen jaren als paddestoelen uit de grond zijn geschoten. Toch durft de Leiderdorpse organisa tie deze stap aan, omdat ze be staande groepen overhevelen. „We hebben toevallig deze zo mer een marktonderzoek ge houden", zegt Schellart. „Het blijft een beetje een glazen bol, maar we durven het wel aan. Een paar jaar geleden opende je een locatie en zat het meteen vol. Dat is niet meer zo." De SKL gaat het pand aan de Wilddreef delen met Philadel phia. Deze zorginstelling huis vest zowel mensen met een ver standelijke als met een licha melijke handicap op de begane grond, heeft er behandelruim tes en heeft op de tweede etage een kantoor. PhilaÉllphia en Catalpa waren van plan de ge handicapten en de kinderen met elkaar in contact te bren gen. Philadelphia en SKL gaan nog overleggen over de vraag of die interactie in de nieuwe sa menstelling ook vorm krijgt. leiden - Als de gemeente het niet doet, doen wij het wel. On der dat motto zijn vanaf nu de raadsstukken op de internetsite van D66 te zien: www.d661eiden.nl. Die mede deling deed raadslid Peter Bootsma gisteravond in de commissie Bestuur en Veilig heid. Al vanaf afgelopen voorjaar is het de bedoeling dat de stukken op de website van de gemeente Leiden komen te staan. Door een aantal gebreken is het daar echter nog steeds niet van ge komen en D66 is die vertraging nu meer dan zat. Volgens Bootsma zijn de raadsstukken voor burgers 'de best bewaarde geheimen van Leiden'. „Het is een hele toer om die stukken momenteel boven water te krij gen. Daarom heeft D66 ze nu op de website geplaatst." Ver antwoordelijk wethouder Alexander Geertsema (WD) gaf toe dat er nog gebreken zijn rond de website, maar is blij dat D66 die service nu verleent. Al moet ik zeggen dat het systeem meer inhoudt dan het op het net zetten van de stukken."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15