REGIO De geur van 21.807 hotelzeepje; 'De meeste Nederlanders kunnen best met wat méér koopkracht t; 'Door de bank genomen hebben we het hier allemaal veel te goe( Griepepidemie geen zoeksinstituut Nivei becy- reden voor paniek op het punt van uitbre ken. Dat is nog geen re den voor paniek, zegt viroloog MATTHIAS BEERSMA van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) in Leiden. HOC 970 WOENSDAG 10 DECEMBER 200: NAVRAAG Gesnotter, rillingen en keelpijn: het is er weet het seizoen voor. Vijf op de tienduizend Nederlanders hebben inmiddels het griepvirus te pakken, heeft onder- 7 7 ^erd- ^en epidemie staat Een epidemie, dat klinkt altijd nogal bedreigend. Is er reden voor paniek? „Het lijkt te gaan om een normale 'seizoensverheffing', gebaseerd op het virus zoals dat ook vorig jaar opdook. Het griepvirus past zichzelf namelijk voortdurend op een subtiele manier aan. Maar soms verschijnt er ook plotseling een radicaal ander virus dat niets te maken heeft met de laatst ge signaleerde vorm. Dat kan wel gevaarlijk zijn. Daar is nu echter geen sprake van." Waarom duikt het griepvirus altijd 's winters op? „We vermoeden dat dat komt omdat het griep virus in een kou de en droge omgeving meer kans op overleven heeft. Zodoende kan het virus zich dan ook beter verspreiden. Daarnaast houden mensen zich 's winters natuurlijk vaker in kleine ruimtes op, waar door de kans op besmetting ook groter is. Zo is zomers vaak het entrovirus verantwoordelijk voor de griep. Dat virus verspreidt zich namelijk via het water." Het beschikbare griepvaccin schijnt dit jaar geen optimale be scherming te bieden. Hoe kan dat? „Zo'n vaccin wordt gebaseerd op de meest recente vorm van het griepvirus. Net nadat het vaccin in productie was genomen, dook er alweer een nieuwe variant op. Overigens is deze nieuwe variant, voor zover ik weet, nog niet in Nederland opgedoken. Het vaccin zou hier vooralsnog moeten aanslaan." Nog een tip voor de grieppatiënten die ziek op bed liggen? „Vooral goed uitzieken. Doe het maar even een weekje rustig aan en begeef je niet direct onder de mensen. Vlak nadat je ziek bent geweest, ben je namelijk extra vatbaar voor een nieuwe verkoud heid." tekst: Rody van der Pols foto: ANP/Robin Utrecht UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, zaterdag 9 december LEIDEN - Staatssecretaris Wallis de Vries vindt dat C A aan de Bree- straat nieuwbouw moet kunnen plegen. Het winkelbedrijf moet toe stemming krijgen om het pand Breestraat 127-129 en enkele panden aan de Langebrugte slopen. Ook al gaat het om monumenten. De voorgenomen nieuwbouw van C A in de Breestraat-Ketelboeter- steeg-Langebrug houdt de gemoederen in de Leidse binnenstad al ja ren bezig. De voormalige wethouder Kret drong er bij de Raad van Ar beid op aan om het pand Breestraat 127-129, het Hof van Holland, te verlaten en zo C A de mogelijkheid te bieden om de te kleine panden aan de Botermarkt en de Breestraat te verlaten. De wethouders Ooster man (PPR/PSP/D'66) en Tesselaar (PvdA) botsten op hun collega's, van wie vooral Van Aken en Waal (beiden PvdA) C A in de Breestraat de ruimte willen bieden. Zij wisten zich door een ruime meerderheid in de gemeenteraad gesteund: met 27-7 werd het voorstel aangenomen. De toenmalige minister van CRM, Van Doorn (PPR) liet het pand op de definitieve lijst van monumenten plaatsen. Hij liet zich leiden door ar gumenten van de raad, de Kamer van Koophandel en het ministerie en economische zaken. De nieuwe vestiging van C A zou voor een goed functioneren van de winkels in het centrum een levensnoodzaak zijn. ANNO 1978, maandag 11 december NOORDWIJK - Hotel Palace aan de Wilhelmina-boulevard is gister morgen vroeg voor een groot deel uitgebrand. Aangewakkerd door een felle wind 'vrat' het vuur zich een weg door het dak. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d-d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON 'Een vreemde hobby? Ik ken ook mensen die kunstgebitten of KLM-spuugzakjes sparen' Op zolder heeft ze een speciale 'zeepkamer'. Een groot deel van haar 21.807 hotelzeepjes is daar netjes opgeborgen in haar metershoge archief. Ze zijn al lemaal verschillend. Marion Lippens uit Nieuw- Vennep spaart unieke hotel zeepjes. De zeepjes zijn op kleur, hotel, grootte en natio naliteit gesorteerd en in laden weggestopt. Van Stuiverszeep, Castella, Palmolive en Lux tot Sunlight, 'Almachtig tegen over onreinheid'. „Ik ben maar een kleintje", zegt ze be scheiden. „Ik ken iemand die er al dertigduizend in huis heeft." Hotel Bali Beach, The Drake in New York of Don Pedro in Torremolinos. Van alles heeft ze staan. „In 1987 ben ik be gonnen", vertelt Lippens. „Mijn man werkte bij de KLM en moest veel reizen. Hij gaf me mijn eerste zeventig zeep jes. Daarna heb ik in de ruil- rubriek van het weekblad Margriet geadverteerd. Toen liep het als een trein. Soms kreeg ik per dag wel vier of vijf pakjes." In Nederland zijn, volgens Marion, maar een handjevol mensen bezig met deze hob by. Een vereniging van hotel- zeepverzamelaars bestaat er dus niet. „Ruilbeurzen zijn me veel te commercieel," zegt ze. „Daar betaal je al snel een gulden per zeepje. Ik loop daarom liever te struinen op rommelmarkten. Trots trekt ze een lade met het opschrift 'Turkije' open. „De ze zijn ook heel speciaal.", zegt ze. „Ze hebben geen ver pakking. Ik noem ze daarom mijn naakte zeepjes." Momenteel jaagt ze op haar tweeëntwintigduizendste zeepje. „Ik ben best wel veel in het buitenland geweest. Marion Lippens met een deel van haar verzameling, die is ondergebracht in het toilet. Foto: United Photos De Boer Maar ik ga dan nooit in aller lei hotels om zeepjes lopen zeuren. Zo'n type ben ik niet. Ik krijg ze altijd gewoon opge stuurd van anderen. De men sen bewaren hun hotelzeepjes soms jaren. Ze koesteren zo een herinnering aan een va kantie. Ze vinden het zonde om weg te gooien. Maar ze schenken hun zeepjes blijk baar wel met alle plezier aan mij." Tot haar verdriet hebben vooral de 'goedkopere' hotels tegenwoordig zeep-dispen- sers naast de wastafels han gen. „Je komt altijd weer nieuwe dingen tegen in deze hobby.", vertelt ze. „Zo ben ik er recentelijk achtergekomen dat hotels in Nederland hun internetadres op hotelzeepjes zetten." Haar verzameling groeit nog steeds. „Waar het eindigt, zou ik niet durven zeggen. Som mige mensen vinden het een vreemde hobby. Maar er zijn ook mensen die kunstgebitten sparen. En ik ken een verza melaar die KLM-spuugzakjes in ordners doet." Wie nog hotelzeepjes lu voor Marion Lippens, h r adres is: Zichtweg 54, 2 Nieuw-Vennep. Ron Scholte KLANKBORD De stelling 'De meeste Nederlanders kunnen best met wat minder koop kracht toe' kan op niet al te veel instemming reke nen onder de bezoekers van de internetsite van deze krant. Slechts 29 pro cent van de respondenten is het met de stelling eens. Een greep uit de re acties. Ed Hoogkamer, Lisse: „Dit geldt voor de meeste Nederlanders. Maar met name langdurig zieken en invaliden moeten (meer) worden ontzien. Voor deze groep wil ik zelfs nog wel meer inle veren." Aad Langelaan, Voor hout: „De meeste Neder landers wel, maar dan worden wel de Nederlan ders bedoeld die al erg veel belasting betalen. De meeste andere Nederlan ders kunnen best wel met wat méér koop kracht toe. Laat 'onze' volksvertegenwo ordigers daar maar eens naar kij ken. Ik kan nog steeds geen Porsche kopen, hoewel, ik kan wel met De meeste Nederlanders kunnen best met wat minder koopkracht toe. Zeker de 'zwakkere groepen' in de samenleving kunnen geen koopkracht meer inleveren, vinden de meeste LD- site-bezoekers die reageerden op de stelling van de week. Foto ANP/Vincent Jannink minder auto toe." Hans van Dam, Leiden: „Het koopkrachtverlies komt ten laste van de laagstbetaalden, circa een derde van de bevol king. De rest kan best wat inleveren voor hen." H. Hendriks, Leiden: „Wat een onzin! Juist nu lezen wij dat er veel ge zinnen in grote proble men zitten. En wat dacht men van de alleenstaan de? Het kabinet van 'bal kende ellende' moet maar eens kijken naar te genvoorstellen die best uitvoerbaar zijn. Ik mag hopen dat dit kabinet vlug zijn nek breekt en dat er een socialer kabi net komt." J.F. Wiersma. Eelde: „Ik ben aow'er en invalide en kom nu al te kort." F. Stikkelorum: „Omdat onze minister-president zelf de weg een bei kwijt is en de gem< lijke tarieven ook uit rijzen, is het mi beste Balkenende maar weer in te wi voor een beter. Alli rijst dan de vraag kiezer daar ook we trapt. Maar weet u blijft lood om oud De nieuwe stelling over Catharina-Am Beatrix Carmen Vic Hoewel de media e aandacht aan de ge van de kroonprinse steedden, zijn echti vreugdetaferelen, 1 die zich vroeger bij gelijke gebeurtenis wél voordeden, bijr ledig uitgebleven. 0 ling luidt daarom: De lauwe reacties of geboorte van prinst lia bewijzen dat de chie op haar retour Reageren kan via w .leidschdagblad.nl. geen internet heeft ook schrijven naar: Stelling, postbus 54 AB Leiden. Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@hdc nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 'S° 5*>7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b t: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr. 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Nancy Knijnenburg (35) uit Noord- wijk, magazijnmedewerkster voetbaltrainster: „De hogere inko mensgroepen kunnen het inderdaad met wat minder koopkracht doen. Jan Modaal daarentegen zal niet blij zijn met minder koopkracht, en te recht. We komen dan weer terug op de euro, alles is al flink duurder en als de koopkracht nu nog eens voor iedereen omlaag moet, is het echt niet leuk meer. Dan maar weer de scheiding in inkomen, maar wel de lagere inkomensklassen met rust la ten." Cees van Duijn (41), uit Warmond, vastgoedconsultant: „De stelling is wat dubbelzinnig. Aan de ene kant kunnen sommige Nederlanders best met wat minder koopkracht uit de voeten. Aan de andere kant kan het Nederlandse volk, en dus de Neder landse economie, zeker niet met minder uit te voeten. Minder koop kracht is minder welvaart, is minder banen, is lagere uitkeringen. Een tij delijke koopkrachtdaling als correc tie op een langdurige te hoge koop kracht zou misschien te rechtvaardi gen zijn. Marktwerking heet dat, ge loof ik. Te hoog uurloon, uiteindelijk minder klanten, lager uurloon, ietsje meer klanten. De aannemer, de schilder, weten er inmiddels alles van. Mooi hè, die marktwer- king?" Pieter Stam (51) uit Katwijk, domi nee: „Ben het er van harte mee eens. Als ik het uitgavenpatroon van de meeste Nederlanders zie, kan het best minder. Men vindt sport, va kantie en chips tegenwoordig nogal snel bij de eerste levensbehoeften horen. Ik heb het ook 'vet', maar dat komt door werken en sparen en of fers brengen. Volgens mij hebben we het hier door de bank genomen alle maal veel te goed. Velen geven zelfs niets aan goede doelen of aan de naaste in nood. Soms kan dat niet anders, door het geringe inkomen. Maar zelfs mensen met een kleine beurs hebben het dik wijls zo goed dat ze best wel wat kun nen bezuinigen. Tenslotte: kwaliteit van leven is niet al lereerst aan de econo mische situatie af te meten. Maar dat zijn de meeste Nederlanders al- lang vergeten.1» Marije van den Berg (29) uit Lei den, bedrijfsjournaïist: „Mensen zoals ik kunnen best met wat min der: ik werk, mijn vriendje werkt. Ie dereen boven modaal kan wat inle veren. Maar ik vind het niet terecht dat de onderkant van de samenle ving nu dubbel en dwars door de re gering wordt gepakt. Terwijl tegelij kertijd de belasting op lease-bakken omlaag gaat. Minister De Geus is de eerst minister van sociale zaken die vindt dat minima er best wat op ach teruit mogen gaan. En zo'n Robin Hood-fonds met stortingen van rij ken voor armen, bedacht door Groenlinks, vind ik te walgelijk voor woor den. Daar krijg ik gewoon buikpijn van." Berend Stoik (48) uit Leiderd intensivist actief WD'er: „N lijk kan het met heel veel mint hangt af wat je er voor terugki Maar koopkracht inleveren tel ongebreidelde geldverspilling overheid maar voortgaat? Koo kracht inleveren terwijl die om ge bureaucratie maar niet stop Koopkracht inleveren terwijl n onze veel te dure euro's in het demloze vat Europa kiepert? I litiek mist de vertaalslag naari werkelijkheid. Koopkracht inle is geen panacee voor economi herstel."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14