Ofiti SALE Bouwen in Cronesteyn blijft taboe Geen steun voor boetes foutgestalde fietsen bij Leiden Centraal De Leidse Amaliastraat blijft er nuchter onder Werkstraf na gijzeling op parkeerterrein Merenwijk Markante schoorstenen op de monumentenlijst Lenferink kijkt naar oplossing kerstbomen REGIO Leidse politiek veegt bebouwingsvoorstel in plan Zuid-Holland van tafel REGIO Vie lastig is, 11 de knip kken loeterwoude bedenktijd ir skatepark a|den Speld G. Visser Voor zijn inspanningen t Leidse onderwijs heeft ir, scheidend directeur Protestants - Christelijke rereniging Leiden, een i Speld gekregen. Hij de onderscheiding gis- [d in de Stadsgehoorzaal den van onderwijswet - Ruud Hessing. Sinds Visser directeur van de /ereniging. Hij nam veel :ven met betrekking tot isonderwijs, onder meer 'kopklas' en 'peuter- i'. Hij zette zich in voor tde samenwerking tus- bijzonder onderwijs, nbaar onderwijs en de ite, waarbij hij altijd het van de leerling voorop- Behalve directeur van de rereniging was Visser tuursüd en voorzitter Schoolbegeleidings- tijnland, tegenwoordig ^fcijsAdvies, en voorzitter rfBestuurlijke Deelwerk- chterstandsbestrijding fstuderen op eschool Leiden Exact 357 middelbare ren gaan op donderdag rijdag 12 december een fk emen op de Hogeschool aan de Leidse Zernike- ;e opleiding heeft een programma om de inde studenten kennis [maken met de inhoud liveau van de opleiding, gelegenheid voor de in om met de reguliere in contact te leggen, stellenden kunnen zich lelden op tel. 071- graaf blijft t'n pensioen Dijkgraaf baron E. van Serooskerken blijft tot iioen aan bij het hoog- idschap van Rijnland. It in 2005 opgevolgd. leemraadschap be- voor op een fusie. De ippen in de regio gaan ijnland. In oktober 2004 'oor nieuwe verkiezin- nieuwe bestuur treedt 1 januari 2005. Dat be lt vervolgens op zoek nieuwe voorzitter en profielschets op voor graaf. Baron Van Tuyll ooskerken wordt in het- aar 65. Hij had eerder ophouden, maar beslo- m de dijkgraaf tot en fusie in functie te hou- :om is Van Tuyll van irken nog één keer her- td. Staatssecretaris van Haegen heeft inge- let de herbenoeming. leiden - De bewoners van de Leidse Amaliastraat blijven nuchter onder de naam van het pasgeboren prinsesje. In plaats van vlaggen met wim pels domineren ramen met kerstverlichting de straat. Oranjegeschilderde paaltjes herinneren niet aan de prin ses, maar aan het Europees kampioenschap voetbal van bijna vier jaar geleden. Bewo ners reageren op de naam Amalia met woorden als 'ge woon', 'leuk', 'niet bij nage dacht' en 'zo heet mijn groot moeder ook'. Een bewoonster uit de Ama liastraat, vindt dat het prinses je sprekend op haar vader lijkt. Ze ergert zich aan alle publiciteit rondom het kind. Als ik aangifte ga doen, dan krijg ik toch ook niet al die poespas eromheen. De ouders moeten de eerste week kun nen genieten van hun doch ter. Als je net een kindje hebt gekregen, zitje niet te wach ten op al die nieuwsgierige mensen. Het is allemaal zo overdreven." Ook in de Catharinastraat blijkt uit niets dat de bewo ners zich opwinden over de naam van de troonopvolgster. De straat ligt er verlaten bij. In dit kleine smalle straatje tus sen de Nieuwe Rijn en de Ho ge Rijndijk overheersen dichte lamellen en luxaflex de ramen van de huizen. Alleen Adel- heid Wïlfingseder (30) laat zich zien aan de deuropening. De Oostenrijkse woont nu vijf jaar in Nederland en heeft twee weken geleden zelf een baby gekregen. Ze kan zich goed inleven in prinses Maxima. „Bij een be valling komen een hoop emo ties los en dan komen je wor tels naar boven. Tijdens mijn bevalling ging ik, zonder dat ik mij er van bewust was, praten in mijn moedertaal. Misschien heeft Méxima Spaans gespro ken tijdens haar bevalling." De Oostenrijkse kan zich goed voorstellen dat ze haar familie in Argentinië mist. „Je wilt graag je gevoelens met je fa milie delen." Dat de Catharinastraat de tweede naam van de prinses in zich heeft, doet haar niet zo veel. „Ik ben blij dat de baby gezond is en hoop van harte dat ze een normale jeugd zal hebben." den haag/leiden - Voor een gij zeling op de parkeerplaats van het winkelcentrum De Koper molen in de Merenwijk zijn drie mannen uit Leiden en Leider dorp gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot werkstraffen van 150 uur. De mannen (34, 28 en 23) kregen daarnaast celstraffen opgelegd die gelijk waren aan het voorar rest aangevuld met voorwaar delijke gevangenisstraffen van 141,167 en 168 dagen. De straffen zijn lager dan geëist door officier van justitie A. Kra mer. Deze vorderde tegen een 23-jarige Leidenaar een celstraf van anderhalf jaar omdat hij het plan voor de gijzeling op 15 augustus van dit jaar zou heb ben bedacht De twee Leider dorpers hoorden celstraffen van vijftien maanden tegen zich eisen. Aanleiding voor de gijze ling was een schuld van het slachtoffer aan twee van de mannen. De Leidenaar dwong het slacht offer in zijn eigen auto plaats te nemen en ging er zelf bij zitten. Terwijl de andere twee buiten stonden, eiste de Leidenaar het geld op. Aan de korte gijzeling kwam een einde doordat de vriendin van het slachtoffer op het nabijgelegen bureau de po litie had gewaarschuwd. (advertentie) Ticket U|n 0900-11.22.333 4L let op de lezersaanbieding van morgen In uw krant www.kerstcircusdenhaag.nl MALIEVELD 17 DEC. - 4 |AN. (advertentie) De opruiming is begonnen door Robbert Minkhorst leiden - Leiden zet vier opval lende schoorstenen op de ge meentelijke monumentenlijst. Dat heeft loco-burgemeester Rogier van der Sande gisteren bekendgemaakt. Onder de nieuwe gemeentelijke monumenten zit de bekende schoorsteen van de elektrici teitscentrale aan de Lange- gracht. Ook de pijp van de voormalige stomerij De Arend aan de Herensingel krijgt een beschermde status. De twee an dere schoorstenen zijn van de oude aardewerkfabriek aan het eind van de Hoge Rijndijk, later potterie De Zaalberg, en die van de voormalige bakkerij Ahs- mann in de Rijnstroomstraat. Van der Sande, die gisteren op het persgesprek burgemeester Henri Lenferink verving, zei dat het college heel bewust heeft gekozen om de schoorstenen te beschermen. „Ze zijn beeldbe palend. Omdat ze onderdeel maken van hoe de stad ge groeid is. Ze zijn medebepalend voor hoe de stad geworden is zoals ze nu is." De schoorsteen van de stroom- fabriek aan de Langegracht staat in de volksmond bekend als de 'Leidse piemel'. Sinds een aantal jaren is hij 's avonds verlicht. Hoewel de fabriek, ge zien de huidige tijdgeest, op een wat vreemde locatie staat - in de binnenstad - hoort hij daar absoluut wel, vindt Van der Sande. Hij weet dat over de toekomst van de centrale op die plek wordt nagedacht. „Maar ik heb nog geen enkel plan gezien waarin de toren wordt ge sloopt." Het college van burgemeester en wethouders neemt het een advies over de schoorstenen van de monumentencommissie over. Die schrijft in haar waar dering over de markante pieken in Leiden: „Het aantal nog res terende fabrieksschoorstenen in Nederland is gering. In Lei den zijn er van de meer dan zestig ongeveer nog tien exem plaren over. Het is van belang deze te behouden als symbool van het industriële verleden van Leiden." Onder de nieuwe gemeentelijke monumenten zit de bekende schoorsteen van de elektriciteitscentrale aan de Langegracht. Foto: Dick Hogewoning leiden - Burgemeester Henri Lenferink gaat kijken of er een oplossing kan worden gevonden rond het verbod om te sjouwen met kerstbo men tijdens oud en nieuw. Dat doet hij op verzoek van raadslid Daniël van&hoon- derwoerd den Bezeror (LeefbaarLeiden). Die had zich verbaasd over het feit dat er rond de jaarwisseling niet met kerstbomen mag worden gesleept, terwijl er wel plek is voor gedoogde vreugdevuren. Daarbij doel de hij op het feestje bij het Valkenburgsemeer dat jon geren van de Stevenshof tij dens de jaarwisseling willen vieren. Lenferink zegde gisteravond in een commissievergade ring toe een en ander 'pre cies te gaan uitzoeken'. „Het sleepverbod is er om illegale vreugdevuren tegen te gaan. Als mensen een gedoogd vuur willen ontsteken, wil ik bekijken hoe dat zonder pro blemen kan", aldus de bur gemeester. LEIDEN door Eric-Jan Berendsen leiden - De meeste politieke partijen zien nog niets in het voorstel van burgemeester en wethouders om foutgeparkeerde fietsen in en rond de gratis stationsstalling te verwijderen waarna de eigenaar het karretje tegen betaling kan terugkrijgen. Er zijn nog te veel vragen of er wel ge noeg capaciteit is om de fietsen in de directe omgeving van het station te kunnen neerzetten. Bovendien ge beurt het regelmatig dat wel in de rekken geplaatste fietsen door andere mensen uit die rekken worden ge haald om daar vervolgens hun eigen tweewieler te stallen. Burgemeester en wethouders willen de overlast van verkeerd gestalde (brom) fietsen rond het station tegen gaan. Daartoe wil het college plaatsen aanwijzen waar tweewielers die in de weg staan, kunnen worden wegge haald. Datzelfde geldt voor plekken waar de (brom)fietsen het straatbeeld verpes ten. Eigenaars van de weggehaalde fietsen kunnen aan de Oude Vest hun eigendom tegen betaling weer terug krijgen. De hoogte van dat bedrag is nog niet bekend. De meeste partijen zijn nog geen voorstander van repressieve maatre gelen. Jan-Jaap de Haan (CDA) noemde het voorstel gisteravond 'te veel ineens'. „De huidige regels zijn niet duidelijk. Als je gaat beboeten moeten de voor zieningen goed zijn. Momenteel zijn er veel rekken stuik en onder het Al- phense penron moeten mensen hun fietsen tussen drank en drollen neer zetten", aldus de CDA'er. De Haan verwees daarmee naar de junks die de omgeving van het Leidse centraal station tot hun domein hebben ge maakt. De nieuwe stalling bij het station heeft 2000 plekken, maar dagelijks worden er 2600 fietsen achtergelaten. Daarvan staan er zeker 200 hinderlijk en gevaarlijk in de weg. Verantwoordelijk wethouder Rogier van der Sande (wijkbeheer/WD) kon praten als Brugman maar hij kreeg zijn voorstel er (nog) niet door. Vol gens hem is er nu sprake van 'semi- handhaving zonder juridische onder bouwing'. „Er is genoeg capaciteit rond het station om fietsen te stallen. Momenteel slepen we fout geplaatste fietsen naar de stallingen in de u- bocht aan de Dellaertweg op kosten van de gemeenschap. Ik wil een rechtsgrond geven aan dat handelen met de mogelijkheid tot een stok ach ter de deur. Een boete, dus. Doen we dat niet dan ontvalt de grond van het huidige beleid 'Fiets Fout Fiets Weg' en kunnen we ook daar mee stoppen." Zijn woorden maakten weinig indruk. De meeste fracties willen het voorstel nog eens binnen de eigen gelederen bespreken en het vervolgen in januari weer op de agenda van de commissie zetten. Leiden-Oost in vogelvlucht. Vanaf links naar rechtsboven loopt digonaal de spoorlijn Leiden-Utrecht. Na de brug over het Rijn-Schiekanaal begint polderpark Cronesteyn, waar - langs het spoor - ruimte is voor maximaal 500 luxe appartementen, aldus een provinciale studie. Foto: Frans Roomer door Robbert Minkhorst leiden - Bouwen in Cronesteyn blijft voor lopig taboe. De collegepartijen PvdA, WD en D66 en oppositiepartij CDA hebben grote moeite met 'vier- a vijfhonderd ge stapelde luxe woningen' langs het spoor Leiden-Utrecht, zoals voorgesteld in een provinciale studie. Op verzoek van de provincie Zuid-Hol land onderzocht de stuurgroep Rijn Gouwe Lijn - met daarin de gemeente Leiden, andere gemeenten langs het tra cé van de sneltram en de Kamer van Koophandel - de mogelijkheden voor de bouw van kantoren en huizen langs het spoor. Tussen Gouda en het transferium bij de A44 in Leiden is ruimte voor duizenden extra woningen en bedrijven. In Rijn- woude kan een compleet nieuw dorp met 2.600 huizen worden gebouwd. In Leiden is plek voor maximaal 1.700 wo ningen, plus meer dan 100.000 vierkante meter kantoorruimte. „Flats en appartementen passen niet in een park", zegt CDA-raadslid Jan-Jaap de Haan. „Ons verkiezingsprogramma is daarover heel helder: Polderpark Cro nesteyn blijft als stadspark voor Leiden behouden." De Haan ziet ook wel ruim te in de studie van de provincie om het park verschoond te laten blijven van wo ningbouw. Er wordt voorgesteld om 700 tot 1.200 huizen te bouwen bij station Lammenschans. Bouw er daar dan maar 1.200, oppert de CDA'er. De Haan vindt de 'denkrichting' in het rapport interessant. Door te kiezen voor grootschalige ontwikkelingen bij de hal tes van de toekomstige sneltram de Rijn Gouwe Lijn wordt die niet alleen meer exploitabel, maar vindt de regio meteen een oplossing voor de ruimtenood. „Het is logisch dat je wonen en werken clus tert rondom verkeersknopen." WD-ffactieleider Leendert de Lange sluit zich daarbij aan. Maar ook hij hui vert voor huizen in Cronesteyn. „Extra geld genereren voor de Rijn Gouwe Lijn is prima. Om daarvoor nou groen op te offeren... Ik wil daar absoluut heel goed naar kijken en precies zien wat de be doeling is. De sneltram is ook op andere manieren exploitabel te maken. Door hem bijvoorbeeld langs Valkenburg te leggen. Ik noem maar een grote woning bouwlocatie." „Hoe ver moet het nog gaan de verdich ting in Leiden? De oppervlakte van Lei den is al klein", geeft De Lange aan. „Straks wonen we allemaal met elkaar in een gestapelde stad. Ik vraag me af of dat de leefbaarheid van Leiden ten goe de komt." De WD-leider heeft ook twijfels bij de plannen rondom station Lammen schans. De studie oppert om de nieuw bouw van kantoren eventueel te laten zitten, ten faveure van extra woning bouw. „Voor mij is die omklap nog niet logisch. Een stad bestaat uit wonen én werken. Volgens mij zijn er afspraken over het station als bedrijvenlocatie." PvdA-ffactievoorzitter Conny Broeyer: „We willen zoveel mogelijk van het groen in stand houden. Ik kan me voor stellen dat daar wel iets kan, maar het zou niet te veel mogen zijn. Het is zonde als het polderpark verdwijnt." Broeyer verwacht ook dat de gemeenteraad nog een stokje kan steken voor de plannen, als die de politiek inderdaad te ver gaan. „Ik ben gewend dat als ze zo'n voorstel bij ons neerleggen, we er nog over mee kunnen denken." Overigens is dat laatste niet gebeurd en dat staat voorman Gerard van Hees van Groenlinks niet aan. „Ik snap niet waar die plannen allemaal vandaan komen. Ik krijg ze niet." Van Hees heeft net als zijn collega's weinig trek in het opofferen van delen van het polderpark. „Hoe minder er van Cronesteyn afgaat, hoe beter het is. Zeker omdat de Oostvliet- polder ook al wordt bebouwd, moet Cronesteyn groen blijven." Raadslid Sabine Verschoor van D66, tot slot, vindt dat in de het rapport 'alle kanten op wordt gedacht'. „En zover in het denken zijn wij nog niet. Dit door kruist al onze plannen." Zij stoort zich er niet aan dat het rapport bekend werd voordat de gemeente met informatie naar buiten kwam. „Eerlijk gezegd is mijn verwachting dat de wethouder zelf ook nog wel komt met mededelingen", aldus Verschoor. Wethouder Ron Hillebrand (ruimtelijke ordening) wilde geen commentaar ge ven op het rapport. Van Gils Store Alkmaar Houttii 58 Den Haag Plaats 14 Paleispromenade) Haarlem Grote Houtstraat 125-127

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13