'Dit werd hoog tijd, het is een ramp' REGIO De Hobbit uit hartenkreet voor asielzoekers-gezin orescate spaart voor 'gezellig' clubhuis Meteen na het eten doe ik de achterdeur op slof Ondeo Nalco overgenomen door Amerikaanse investeringsmaatschappijen FT? RB Jagen op ganzen mag weer Discussie herindeling Warmond in Trefpunt houdingen chtpartij choten - De politie heeft ikeinde zeven verdach- igehouden naar aanlei- m een vechtpartij zater- ddag op de Schoolstaat rschoten. Twee 20-jarige >n en een 24-jarige vrouw den en een 29-jarige ihotenaar konden ter worden ingerekend. La den ook een 19-jarige woudenaar, een 22-jarige it Vogelenzang en een ge man uit Voorschoten akt. Het vermoeden be at de verdachten uit Lei- oeterwoude en Vogelen- I e Voorschotenaren kwa- pzoeken om een ruzie uit j en, wat uitmondde in chtpartij. Daarbij raakte n uit Vogelenzang licht d. Alle zeven verdachten mishandeling, verzet en jke geweldpleging ten elegd. Vanmorgen zaten maal nog vast. tavond i e Does jorp - Het Leiderdorpse jad De Does sluit op dag 17 december het ti aar feestelijk af. Iedereen i jaar en ouder is die ji welkom. De activiteiten anzwemmen, bubbelen, a n, vrij zwemmen, afge- a d met korte demonstra- uarobics en aquajoggen. it eind'van de avond gaan hten uit en brand alleen e lerwaterverlichting en 's. Koffie, thee, iets lek- i een presentje na afloop daar. Het zwembad aan a jgmadeseweg is die a geopend van 20 tot 22.30 I aarten zijn al verkrijgbaar ten 7,50 euro per per- t De gewone activiteiten ip 5 januari weer verder. it-inn met ;erenkoor rp/zoeterwoude - Het inkoor van de Meerburg le in Zoeterwoude houdt lecember een kerst-inn [enswordingskerk aan •lblaadjespad in Leider- 'ussen half twee en half ielen moderne kerstlie den nostalgische muziek af, gezongen door het inkoor en het kinder- :oekers kunnen nippen n glas glühwein of n langs de kraampjes. kleine kinderen is er ïtselhoek. senaarse (90) 'ereden haar - In Wassenaar is ag op de Hofcampweg -jarige Haagse aangere- en 42-jarige man uit tiaar reed zijn geparkeer- d achteruit net op het nt dat de vrouw passeer- Haagse is met hoofdlet- met pijn in haar heup iet ziekenhuis vervoerd. maandag 8 december 2003 door Janneke Dijke leiderdorp - Basisschool De Hobbit aan het Heelblaadjes- pad in Leiderdorp voert woensdag actie voor het gezin Ab- dulrahman, uitgeprocedeerde asielzoekers afkomstig uit Noord-lrak. De drie kinderen van het echtpaar, dat sinds ze ven jaar in Nederland woont, zitten alledrie op De Hobbit. De school sluit met de hartenkreet aan bij de landelijke ac tie 'Van harte pardon'. Op initiatief van inwoners van de provincies Groningen, Friesland en Drenthe zwermt de actie uit over heel Neder land. De acüevoerders laten woensdag ballonnen op en pleiten bij minister Verdonk van vreemdelingenzaken voor uitbreiding van het generaal pardon voor asielzoe kers. Ze vinden het onrechtvaardig dat dit pardon alleen geldt voor mensen die langdurig op uitsluitsel moeten wachten van de overheid. Ook mensen die al eens 'nee' te horen kregen maar in afwachting van beroepsprocedures nog steeds in Nederland wonen, verdienen een verblijfsver gunning, vinden de deelnemers aan "Van harte pardon'. De actie wordt in deze regio ook in Noordwijk gehouden en valt, expres, samen met de Internationale Dag van de Rechten van de Mens. Katy Lips is één van de ouders die het initiatief heeft ge nomen om op de barricaden te gaan. ,,Wij zijn bevriend met de familie Abdulrahman. We merken dat ze heel graag aan het werk willen, maar ze krijgen overal nul op het rekest. Daarom grijpen ze overal vrijwilligerswerk aan. Het is triest dat ze ondanks hun hoge scholing nergens aan de slag kunnen." Lips en de andere ouders van het 'Hobbit-comité' hopen dat deze actie zoden aan de dijk zet. Woensdag laten de basisschoolleerlingen om half twaalf 250 ballonnen op vanaf het schoolplein aan het Heelblaadjespad. Een week later, op woensdag 17 december, willen de ouders door kinderen geknutselde harten overhandigen aan minister Verdonk. Het echtpaar Abdulrahman heeft een dubbel gevoel over de actie. „Ik ben heel erg tevreden dat er in deze rotte tijd mensen zijn die aan hun medemensen deiïken, die zoals ons totaal in de steek gelaten zijn", zegt Haval Abdulrahman. „Dat geeft een warm gevoel." Maar er is ook een keerzijde. Haval en Zeian leven graag zo ge woon mogelijk. „Nu weet iedereen wat er aan de hand is." Zeven jaar geleden vluchtte het Koerdische stel uit Noord- lrak, samen met de dochtertjes Ziena en Nour. „Ik was betrokken bij activiteiten die niet mochten. Ik zat tussen twee molenstenen in: de ene was Saddam Hoessein, de andere waren de Koerdische partijen." Na een verblijf in Brabant en Friesland kwamen ze viereneenhalf jaar gele den in Leiderdorp terecht, waar zoon Myr werd geboren. Vanwege hun 'voorlopige vergunning tot verblijf (wtv), een tijdelijke status die toen nog bestond, kregen ze een huurhuis. Sinds de invoering van de nieuwe vreemdelin genwet wordt deze wtv-status na drie jaar niet meer auto matisch omgezet in een definitieve status. Twee jaar gele den kreeg het echtpaar te horen dat het uitgeprocedeerd was en maakte daartegen bezwaar. Een uitzettingsbevel is nooit gekomen. Het gezin is inmiddels volledig geïnte greerd. De ouders spreken goed Nederlands en de kinde ren vallen onderling nooit terug op hun moedertaal. Zoon Myr spreekt slechts gebrekkig Koerdisch. Om te overleven en niet kapot te gaan van verveling, ste ken de ouders overal de handen uit de mouwen. Vader, eigenlijk ingenieur, is computerdeskundige op school en helpt bij schoolreisjes. Ook is hij actief bij Amnesty Inter national. Moeder, die bijna haar rechtenstudie had vol tooid toen ze moest vluchten, let erop dat er geen luisepi- demieën op school ontstaan. „We hebben psychische problemen. Als je niet bezig blijft, wordt het erger en er ger", zegt hij. Zij: „Wij zijn sociaal. Eenzaam kun je niet leven." Van die sociale contacten krijgen ze nu een steuntje in de rug. Haval Abdulrahman: „Ik hoop dat het effect heeft. Ik heb niets te verbergen, ik ben normaal. Het is puur de ad ministratie die mij dit stempel geeft." door Peter Groenendijk leiden/regio - Er mag weer wor den gejaagd op grauwe ganzen, kolganzen en smienten. De pro vincie heeft deze week onthef fing verleend voor het afschieten van de vogels, die met name bij Warmond en Koudekerk aan den Rijn voor veel overlast zorgen. Veel landeigenaren halen opge lucht adem. De ontheffing geldt tot 1 april 2004 voor het hele grondgebied van de provincie Zuid-Holland. En in de Leidse regio zal er vol op gebruik van gemaakt wor den, voorspelt Piet van der Luit, bestuurslid van de Wildbeheer eenheid Ade (Groot-Leiden). „Met name bij Warmond, rond om de Kaag, hebben de men sen veel last van ganzen en smienten. Al weken word ik ge beld door die mensen met de vraag: mag het al? Wegjagen helpt niet, want de dieren ko men gewoon weer terug." De vogels die op dit moment voor veel overlast zorgen, ook nabij Koudekerk, zijn ganzen en smienten die in Nederland hebben 'overzomerd'. Volgens woordvoerders van de Konink lijke Nederlandse Jagersvereni- ging en de provincie Zuid-Hol land veroorzaken de dieren schade aan akkerbouwgewas sen, vollegrondgroenten en net ingezaaid gras. Van der Luit herkent vooral dat laatste. „Als ganzen aan oud grasland zitten, vinden boeren dat meestal niet Vogelvrij verklaard: er mag weer op ganzen worden gejaagd. Uit pure noodzaak, dat wel. Foto: GPD/Catrimus van der Veen erg. Die laten ze gewoon zitten. Maar als grasland net is inge zaaid en een paar duizend gan zen strijken neer, dan ben je de klos. Dat is een ramp voor grondeigenaren. Ze trekken er hele happen uit en dat met dui zenden tegelijk. Veel mensen zullen heel blij zijn met deze ontheffing." Van der Luit weet niet of de eerste jagers zich al aangemeld hebben. Officieel zijn jagers verplicht om 24 uur van tevoren bij de plaatselijke Wildbeheereenheid te melden dat zij van de ontheffing ge bruik gaan maken. „Maar ik weet zeker dat zodra dit bekend is, veel jagers gaan beginnen. Uit noodzaak." De provincie laat weten dat al leen grondgebruikers in het be zit van een jachtakte het recht hebben om de dieren te doden. Zij mogen ook andere aktehou ders machtigen om te schieten. Zielig voor de dieren? Ongetwij feld, maar volgens de provincie kan het even niet anders. „Dit is noodzakelijk om belangrijke schade aan gewassen te voor komen." warmond - De Warmondse ge meenteraad organiseert op maandagavond 22 december een informatie-avond over de aanstaande herindeling van de gemeente. Inwoners van Warmond kun nen vragen over de voor- en na delen van fusie met Voorhout en Sassenheim afvuren op de fractievoorzitters van de vier partijen in de Warmondse ge meenteraad. De discussie moet burgers hel pen een standpunt te bepalen, voordat zij zich een maand la ter in een referendum uitspre ken voor of tegen de fusie van Warmond met Voorhout en Sassenheim. De fractievoorzitters laten we ten dat zij niet van plan zijn om hun standpunten tijdens deze avond te 'verkopen'. „Het ver garen van informatie door de burgers is de doelstelling van deze avond", zo laten zij weten. Het referendum over de herin deling vindt plaats op 21 janua ri volgend jaar. Alle Warmon- ders van zestien jaar en ouder mogen dan voor of tegen de herindeling met de twee nabij gelegen gemeenten stemmen. De discussie op 22 december vindt plaats in Het Trefpunt en vangt aan om 20.00 uur. oegstgeest - Ondeo Nalco, we reldwijd marktleider in water- chemie met een Europees hoofdkantoor in Oegstgeest, is vorige maand overgenomen door een drietal Amerikaanse investeringsmaatschappijen. In reactie op de overname heeft het bedrijf aan de gemeente Oegstgeest gevraagd om de bouwaanvraag voor een uit breidingvan het kantoor aan de Tjalmaweg even in de ijskast te zetten. Overigens is het niet de verwachting dat de nieuwe ei genaren van Nalco het roer ra dicaal om zullen gooien. Voor de onderneming, met we reldwijd 10.000 werknemers en een jaaromzet van 2,7 miljard dollar, hebben de investeerders een bedrag van 4,2 miljard dol lar op tafel gelegd. Nalco was eigendom van de Suez-groep, een grote Franse onderneming op het gebied van energie en milieutechnologie. In Oegst geest heeft Nalco ongeveer 200 werknemers/ Zij vormen het hoofdkantoor voor heel Euro pa, waar Nalco alles bij elkaar 3000 mensen aan het werk heeft. De nieuwe eigenaren hebben direct duidelijk gemaakt dat zij niet van plan zijn om het be drijf helemaal op zijn kop te zetten. Alle managers konden op him plek blijven zitten. Vol gens woordvoerder Vermunt is de kans dan ook klein dat de overname grote gevolgen zal hebben voor de vestiging in Oegstgeest. „Die hele overname zich natuurlijk in Amerika af, maar wij merken er ook wel iets van. Het enorme bedrag dat de investeerders hebben betaald, moet natuurlijk een keer wor den terugverdiend. Daarom passen we op dit moment extra goed op de centen. Maar verder gaan we door met ons werk zo als we altijd gedaan hebben. Want dat is waar de investeer ders dat geld voor betaald heb ben." Overigens zit Nalco aan de Tjal maweg erg krap behuisd en blijft de voorgenomen uibrei- ding met 2000 vierkante meter vloeroppervlak geen overbodi ge luxe. lienke Ledegang j choten - „Meneer, u wilt l vel een lekkere fles wijn." oorschotense dames van „innen A van hockeyclub ,i cate hebben de verkoop- ning er deze zondagmor- „ekker in zitten. Dat mag vel, want met zijn veertie- varen ze de afgelopen we- d lruk met knutselen, kerst- is maken en taarten bak- fandaag houden ze Kerst- Allemaal voor het goede de opbrengst komt ten aan de inrichting van het ve clubhuis. Het oude ging (i ril dit jaar in vlammen op. 1 irtijd zal een prachtig nieuw clubgebouw herrij- naar helaas keert de verze- g te weinig uit om ook in i 'olledige inboedel te voor- Daarom bedacht een jroepje van Forescate het i edel-adoptieplan: alle i van de vereniging, en dat ir liefst 55, bedenken iets eld binnen te halen. Door ugd worden pannenkoe- ebakken, lege flessen inge- ld en wordt een rommel- gehouden. De senioren onder meer een feest, pen wijn, houden een ga- ïn organiseren een ooi plus barbecue. Wiegant is één van de 've len' die vandaag de kerst- organiseren. Wiegant t achter de sportvelden en er die bewuste nacht in bij toen het oude clubhuis „Vreselijk was het. Ik hier al vanaf mijn tiende, :er 25 jaar. We hebben het naai zien afbranden. Af- welijk." Vriendin en team- ot Saskia Stevens: „We 'en staan janken." Daarom vinden de twee het geen le opoffering zich in te zet- oor de vereniging, open dat het geld dat wordt ehaald, gebruikt kan wor- i om het nieuwe clubhuis KBV probeert Rooie Buurt leefbaar te houden De Kerstmarkt van de veertien Veterinnen van Forescate. Foto: Dick Hogewoning van sfeer en gezelligheid te voorzien. „Er is een lijst ge maakt met wel vijftig dingen. Zaken die echt nodig zijn, maar ook gewoon mooie lampen voor boven de bar. We willen eigenlijk gewoon een sfeervol honk terug", zegt Wiegant. „Het is leuk om te zien dat ie dereen meedoet. Het team van mijn dochter verkbopTcd's, D2 verkoopt bloembollen en Jon gens Al gaat kerstbomen verko pen. Er ontstaat haast een com petitie. Iedereen wil zoveel mo gelijk binnenhalen." Nu nog huist de kantine van de vereniging in een aantal Port- akabins op het parkeerterrein van Forescate. De planning is dat aan het eind van de zomer de eerste spade de grond in gaat. Tot die tijd mogen de teams aan hun inzamelacties werken, terwijl tegelijkertijd een architect het nieuwe clubhuis ontwerpt. Voorzitter Toon Se- geren vertelt dat nog niet dui delijk is hoe dat eruit komt te zien. „Dat hangt ervan af of er ook kinderopvang in het club huis komt. Dat is een van de ideeën die wij hebben, maar daar is nog geen uitsluitsel over." Segeren is in elk geval hartstik ke blij met het enthousiasme waarmee de leden van Foresca te zich op hun acties storten. „Vrij snel na de brand zijn we bij verenigingen in de regio die iets soortgelijks hebben meege maakt, gaan kijken hoe zij de boel weer hebben opgebouwd. Het inboedel-adoptieplan was een voorbeeld van wederop bouw dat wij heel goed konden gebruiken." Hij toont de lange lijst waarop alle zaken staan waarvoor de le den nu sparen. Al het denkbare staat erop: een waterkoker, draadloze telefoon, microfoons, vergadertafels. En niet te verge ten: een prijzenkast. Want uiteindelijk draait het bij Forescate niet alleen om de ver koopprestaties, maar vooral ook om de prestaties op het veld. door Saskia Buitelaar katwijk - Terwijl de Katwijk- sche Bouwvereeniging (KBV) wacht op rood of groen licht voor de renovatie van de Rooie Buurt, wordt het in de wijk langzamerhand steeds donker der. Wie er na zonsondergang doorheen loopt, ziet wat over dag door gordijntjes en lamel len wordt gemaskeerd: de Rooie Buurt loopt leeg. Ruim honderd van de 232 wo ningen staan al leeg. De bewo ners zijn uitgewaaierd over Kat wijk, sinds de plannen voor re novatie en gedeeltelijke sloop bekend zijn. Woningcorporatie KBV probeert de wijk leefbaar te houden. Gordijnen blijven hangen, onkruid wordt gewied en een servicemonteur rijdt da gelijks rond om de huizen te in specteren. Rond oud en nieuw wordt een beveiligingsbedrijf ingehuurd, dat brandstichting en ander gerotzooi in de lege woningen moet voorkomen. Toch is niet te voorkomen dat de Rooie Buurt unheimisch wordt, erkent de KBV. De 83-ja- rige A. de Vreugd voelt dat ook. „Meteen na het eten om half zeven doe ik de achterdeur op slot. Er staan hierachter drie huizen leeg, alles is donker en het slop (de brandgang achter de tuin, red.) verpaupert." Ze probeert met haar echtgenoot al maanden om in een senio renwoning te komen, maar er gaan niet genoeg oude mensen dood, constateert J. de Vreugd nuchter. „Als er twee senioren huisjes in de woonkrant staan, reageren er vijftig mensen." Hij vraagt zich af of de verdeling wel eerlijk gaat. Jazeker, rea geert de KBV, juist doordat de corporatie zich niet bemoeit met de woningtoewijzing. Als ze voorrang zou geven aan groepen mensen of straten, be geeft de corporatie zich juri disch op glad ijs. Overigens hebben mensen uit de Rooie Buurt wél voorrang op andere Katwijkers. Het te slopen huis van De Vreugd is klein, verouderd en gehorig. In de huiskamer klinkt de cello van de buurvrouw. Ge lukkig wonen hun beide buren er nog, vindt het echtpaar. Vroeger vonden ze het een heerlijke straat. Nu is het stil, zonder spelende kinderen. Juist de gezinnen zijn al vertrokken. Theo de Ruyter baalt daarvan. De 11-jarige Katwijk zag al vijf kinderen uit de straat verhui zen, onder wie zijn vriendje. Hun huis staat op de nominatie voor sloop, vertelt zijn vader. Als vrijwilliger bij de KNRM wil hij in de buurt van de boten- loods blijven wonen. Hij hoopt te kunnen terugkeren in de op geknapte Rooie Buurt en kijkt uit naar een wisselwoning aan de rand van de wijk. Er staan er tientallen leeg waar niets mee gebeurt, constateert De Ruyter. Het wachten is op groen licht, zo legt de KBV uit. Pas als in ja nuari blijkt of de plannen door kunnen gaan, gaat dit voorjaar de verhuiscarrousel draaien. (advertentie) rijnland kozijnen KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKC-KEURMERK? toonaanclvtnd in kunst5tof reliëf kozi|nen Met een grote waakhond in huis voelt De Ruyter zich niet ongemakkelijk in zijn eigen straat. „Maar je ben wel veel alerter. Als ik iets hoor, ga ik kij ken. Gelukkig gaan ze snel de sloppen afsluiten, want in het weekeinde komen jongeren 's nachts wel eens een ruitje in gooien." Er staat dan, dat moet De Ruyter toegeven, meteen een glaszetter op de stoep. „En er rijdt dagelijks iemand rond om de wijk leefbaar te hou den." Dat is taak van R. van Rijn, ser vicemedewerker van de KBV. Eerst, als een huis leegkomt, de laatste rommel weggooien, wa ter, ramen en brievenbus afslui ten en de kachel op vijftien, an ders stoken de buren dubbelop. Als er geen gordijnen meer hangen, haalt Van Rijn een rol vitragestof en knipt hij ze zelf. De huizen die worde^gereno- veerd, mogen niet slechter wor den dan ze al zijn, licht Van Rijn toe. En de wijk moet toon baar blijven. Daarom zeemt hij ook de ramen aan de voorkant. „Een enorm karwei. Als ik het honderdste huis heb gehad, be gin ik weer opnieuw." In de zo mer houdt hij ook de tuinen bij. „Normaal doen de bewoners dat, maar als er nog maar twee op een rijtje wonen, kun je dat niet verwachten." Collega M. Nauta is als sociaal projectleider aanspreekpunt op het algemeen spreekuur. Bewo ners komen naar het speciaal ingerichte huis aan de Friezens- traat met vragen, om hun hart te luchten of voor wat aan spraak in de stille wijk. „Soms krijgen we hier rozen of brieven bezorgd, daar word ik gewoon verlegen van."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9