Oproer in Israël over plan Olmert BUITENLAND Poetin heerst in Russische parlement Robert Mugabe stapt uit 'racistische club' Saddam Hussein leidt aanvallen vanuit West-Irak' Partij van Russische president haalt monsteroverwinning bij verkiezingen Vice-premier wil terugtrekken Vredesberaad mislukt Levenslang voor moord op Duitse Tom en Sonja Negen kinderen dood na Amerikaanse aanval president ragua cel in ua - Ex-president van ua Amoldo Aleman is tot twintig jaar cel ver- ei wegens witwassen 1, fraude en malversa- overheidsgeld. De 57- leman zou tijdens zijn ntschap tussen 1997 en ca 100 miljoen dollar I dsgeld hebben verduis- Jdecember vorig jaar ^|eman opgepakt nadat leraguaanse parlement ichendbaarheid had op- s1 !h Aseksuele iter vermoord on - Een Amerikaanse die wegens misbruik ei deren was veroordeeld, b oord in zijn woning aan- n. De 78-jarige geestelij- "liste was herhaaldelijk stomp voorwerp op miofd geslagen. De priester ngton werd in 1995 tot voorwaardelijke celstraf ™tieeld wegens seksueel 1 tik van vier misdienaars maandag 8 december 2003 ijnen pakken it verset a - Filipijnse soldaten i gisteren op het eiland [i belangrijke leider van 5; tante islamitische ver- veging Abu Sayyaf ge- - igenomen. GhaMb An- eldt als de hoofdverant- lijke voor de ontvoering 2000 van 21 personen i op het Maleisische va- eiland Sipadan bevon- ïalib Andang, die be- onder de naam Com- r Robot, raakte voor zijn enneming bij een vuur- gewond. Voortvluchtige Irakese leider is 'speld in een hooiberg' bagdad/anp-afp-dpa - De voortvluchtige Iraakse ex-presi dent Saddam Hussein verkeert in goede gezondheid en leidt het verzet tegen de coalitietroe pen in Irak vanuit zijn schuil plaats ten westen van de hoofd stad Bagdad. Dit heeft een lei der van een Iraakse stam zater dag gezegd tegen een journalist van het Franse persbureau AFP. De journalist kreeg toegang tot het stamhoofd via een voorma lig lid van Saddams Baathpartij, die bezig was een nieuwe partij op te zetten om het verzet tegen de coalitietroepen te onder steunen. Via deze man kreeg de verslaggever ook te horen dat Saddam begin november een bijeenkomst heeft georgani seerd waar 'tientallen' leden van de Baathpartij aanwezig waren. Een andere bron heeft beves tigd dat deze ontmoeting plaats heeft gehad op 8 november in de stad Ramadi, ongeveer 100 kilometer ten westen van Bag dad. Dit gebeurde op dezelfde dag dat de bevelhebber van de Amerikaanse eenheden in Irak, generaal Abizaid, eveneens in Ramadi een ontmoeting had met stammenhoofden. De opperbevelhebber van de Amerikaanse grondtroepen in Irak, luitenant-generaal Ricardo Sanchez, zei in een reactie dat de jacht op Saddam een priori teit blijft. „Hij is de speld in de hooiberg en we moeten de juis te hooiberg vinden", zei hij op een persconferentie. „Het is een groot probleem." De legerleider zei te verwachten dat het geweld de komende maanden alleen maar zal toe nemen. In de aanloop naar de soevereiniteitsoverdracht, die eind juni moet plaatshebben, zullen tegenstanders van de co alitie steeds meer verschillende doelen aanvallen, aldus San chez. Hij voegde er echter aan toe dat de coalitietroepen zul len reageren met een 'offensie ve' tegenstoot. Ook in het afgelopen weekein de kostten aanslagen op de door Amerikanen geleide bezet tingsmacht levens. Een Ameri kaanse militair stierf toen zon dag een explosief tot ontplof fing werd gebracht. Hij reed op dat moment in een konvooi door de stad Mosul. Twee an deren raakten gewond. Zaterdag stierf een 12-jarig kind toen in Iskanderiya, circa veer tig kilometer ten zuiden van Bagdad, langs de kant van de weg een bom ontplofte. Het ex plosief was verstopt in een hoop afval en vermoedelijk be doeld om Amerikaanse militai ren te treffen. Door de alsmaar verslechteren de situatie is het onwaarschijn lijk dat de Verenigde Naties binnenkort terugkeren naar Irak. Dat zei een VN-topfunc tionaris gisteren. Plaatsvervan gend secretaris-generaal Kul Chadra Gautam noemde het 'niet wijs' om de stafleden weer terug te sturen. De VN trokken hun internatio nale staf in oktober uit Irak te rug na een aanslag op het hoofdkwartier van het Rode Kruis in Bagdad. Daarbij kwa men twee VN-medewerkers om het leven. In augustus waren door een zelfmoordaanslag op de VN-burelen in de Iraakse hoofdstad 22 VN-medewerkers gedood, onder wie de speciale VN-gezant voor Irak, Sergio Vieira de Mello. 004 proces en Bouterse lARiBo - De strafzaak over -tembermoorden in Suri- 1 vandaag 21 jaar geleden, voor de rechter wor- fbracht. Dit heeft de Suri- e minister van justitie id Gilds gezegd in een ew met NRC Handels- )ver de lange duur van derzoek zegt de minister dingen moesten gebeu- ie men nog maar enkele eleden voor onmogelijk soals het ondervragen uterse over deze zaak", smber 1982 werden vijf- tici van het toenmalige ivan legerleider Bouter noord. Desi Bouterse, nu ter van de Nationale De- tische Partij NDP, wordt iuwd als hoofdverdachte. stboom valt 4 gewonden s - Op het Plein Oude Stad [Tsjechische hoofdstad [zijn zaterdag vier mensen Qd geraakt, toen een der ter hoge kerstboom om- e. Een van de gewonden, -jarige Britse toeriste, net diverse breuken in ekenhuis opgenomen. De ente liet weten dat er ui- maandag een nieuwe, boom op het plein [geplaatst. kiesverdrag tan op handen I - De regering van Sudan rebellen in het zuiden et land zullen eind deze id een definitief vredesver- ekenen. Dat heeft de Su- ie minister van buiten- 'l e zaken, Mustafa Ismail, J ;d. Met het verdrag moet inde komen aan de langst- ïde burgeroorlog in Afrika, atste hobbels worden nu men: de verdeling van de it, de olierijkdom en de van drie betwiste gebie- ie geen onderdeel zijn van rSudan. In de burgeroorlog het islamitische noorden istelijke en animistische •n zijn sinds 1983 meer ,5 miljoen doden gevallen. lokkei van prijkt uranium - De autoriteiten in Wit- pnd hebben de afgelopen •te hoeveelheden verrijkt onderschept. De po- gevaarlijke stof werd bij illegale immigran- op doorreis waren naar isten van Europa. Dat •resident Aleksandr •sjenko in het Duitse •lad Der Spiegel. Verrijkt rium is nodig voor de fabri- Jvan nucleaire wapens. En door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De partij Eén Rusland van president Poetin heeft een enorme overwinning geboekt in de Russische parlementsverkie zingen. Bijna 37 procent van de kiezers heeft volgens de voorlo pige uitslagen voor de partij ge kozen. De belangrijkste critici van Poetin, de communisten en liberalen, lijden zware verlie zen. De kandidaten van Eén Rusland hebben ook de directe verkiezingen in de meeste dis tricten gewonnen. Daardoor zal de partij 222 van de 450 zetels in handen krijgen. Nog nooit was een partij zo sterk verte genwoordigd in het Russische parlement, de Doema. In sa menwerking met andere pro- Kremlin partijen is een 'super meerderheid' van tweederde van de zetels mogelijk. Poetin kan zo de grondwet wijzigen. De liberale partijen SPS en Ja- bloko zullen volledig uit het parlement verdwijnen. Nadat maandagochtend 90 procent van de stemmen was geteld, za ten beide partijen onder de kiesdrempel van 5 procent. Dat is een enorme klap voor de de mocratische krachten in Rus land. De liberale partijen heb ben zich als enige verzet tegen de autoritaire tendensen van Poetins bewind. Dat tegenwicht valt nu weg. „De aanhangers van een politiestaat krijgen de meerderheid", aldus SPS-leider Nemtsov. Voor de communistische partij KPRF is het eveneens een zwar te zondag geworden. De partij van Gennadi Zjoeganov kan volgens de voorlopige uitslagen nog slechts op zo'n 13 procent van de stemmen rekenen, bijna een halvering vergeleken met vier jaar geleden. De voorlopige uitslag is bovenal een overwin ning van het Kremlin, dat tij dens de verkiezingscampagne het hele staatsapparaat heeft ingezet om Eén Rusland aan de winst te helpen. Op de dag van de verkiezingen verschenen al leen de leiders van Eén Rusland prominent op de staatstelevisie. Ook herhaalden de zenders een interview met president Poetin, waarin de Russische leider Eén Rusland uitvoerig prees, terwijl hij de overige partijen 'populis me' verweet. Poetin krijgt nu volledige controle krijgt over het parlement, waarin nog maar vier partijen zitting zullen nemen. Alleen de verzwakte communisten zullen oppositie voeren tegen de Russische lei der. De partij LDPR van de rechts-extremist Vladimir Zjiri- novski is met bijna 12 procent van de stemmen de tweede gro te winnaar geworden. Ook Zjiri- novski heeft de afgelopen vier jaar de president gesteund. „Rusland zal nooit een demo cratie worden", verklaarde Zji- rinovski. „Dit land heeft een harde hand nodig." De vierde partij in de Doema wordt Rodina (Vaderland). De links populistische partij, die amper vier maanden geleden nog niet bestond, krijgt volgens de voorlopige uitslagen bijna 9 procent van de stemmen. De hand van het Kremlin gaat vol gens waarnemers schuil achter de spectaculaire opkomst van Rodina. De partij is tijdens de campagne gesteund om de communisten te verzwakken. Lege stembureaus in Tsjetsjenië In Tsjetsjenië was de opkomst zo'n 70 procent, maar veel stembureaus in de door oorlog geteisterde deelrepubliek wa ren opvallend leeg, net als in oktober bij de presidentsverkie zingen. Ook toen zeiden verkiezingsfunctionarissen dat het lunchtijd was en adviseerden ze verslaggever later terug te komen. In oktober werd een opkomst gemeld van 90 pro cent, terwijl waarnemers spraken van 'spooksteden'. In ver band met de bomaanslag van vrijdag in het nabijgelegen Sta vropol die 42 mensen het leven kostte, waren de veiligheids maatregelen in Tsjetsjenië bijzonder streng. Bij alle stembu reaus waren extra patrouilles geposteerd. Er werden geen ernstige incidenten gemeld. Voormalig president Boris Jeltsin stemde gisteren in Moskou. Hij liet doorschemeren dat zijn stem naar een hervormingsgezinde partij was gegaan. Foto: AFP Gemenebest rekent af met omstreden president van Zimbabwe pretoria/gpd - Het touwtrek- ken rond Robert Mugabe tij dens de tweejaarlijkse vergade ring van het Britse Gemenebest lijkt te zijn gewonnen door de (vooral blanke) tegenstanders van de omstreden Zimbab waanse president. Het land blijft geschorst door de organi satie, die vooral bestaat uit voormalige Britse kolonies. Een furieuze Mugabe liet weten de 'racistische club' uit eigen be weging te zullen verlaten. Mugabe bedierf de sfeer in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja danig, en dat beviel de bijna 80- jarige uitstekend. In het stadje Masvingo, waar de regerings partij Zanu PF haar jaarlijkse congres hield, genoot hij van zijn eigen vorm van 'splendid isolation' en zei zelfs niet geïn teresseerd te zijn in de pogin gen van Zuid-Afrika en andere Afrikaanse landen om de bijna twee jaar oude schorsing op te heffen. Het Zanu-congres nam una niem een motie aan om uit het Gemenebest te stappen - „naar de hel met die club", aldus vi ce-president Msika - en Muga be zei daar niet op terug te zul len komen. Hij liet zich niet de les lezen door Tony Blair en vergeleek de Britse premier met een 'kleine God' en met het var ken uit George Orwells roman Animal Farm, dat zijn hegemo nie oplegde met de beroemde regel dat 'alle varkens gelijk Robert Mugabe hield de eer aan zichzelf en stapte uit het Britse Gemenebest. Foto: AP zijn, maar dat sommige varkens méér gelijk zijn dan andere'. Gisteravond was in Abuja een speciaal Zimbabwe-panel nog bezig met het formuleren van een compromis. Zimbabwe blijft daarin geschorst maar mag terugkeren als Mugabe werk maakt van politieke her vorming en begint respect te tonen voor mensenrechten en politieke tegenstanders. Het door Mugabe verboden enige onafhankelijke dagblad van Zimbabwe, The Daily News, verscheen in Abuja met een speciale editie en zette nog eens op een rij waarom het te recht is dat Mugabe de paria van de wereld is geworden. De voor vier jaar herkozen voorzitter van het 54-leden tel lende Gemenebest, de Nieuw- Zeelander Don McKinnon, ont- door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het voorstel van de Is raëlische vice-premier Ehud Ol mert voor onvoorwaardelijke te rugtrekking van Israëlische troe pen en nederzettingen uit het grootste deel van de Westelijke Jordaanoever, heeft een storm van protest losgemaakt in het Is raëlische kabinet. Veel ministers verdenken premier Sharon ervan zijn vertrouweling Olmert te ge bruiken voor het peilen van de stemming. Olmert, die tien jaar burge meester van Jeruzalem was en nooit van territoriale concessies wilde weten, heeft zijn opvat tingen over de toekomst van de bezette gebieden drastisch ge wijzigd. Volgens Olmert maakt de 'routebeschrijving' - het in ternationale vredesplan - geen kans door Palestijnse onwil. Daarom moet Israël zich eenzij dig terugtrekken van de West oever, maar niet naar de be standslijn van 1967. De nieuwe grens moet zo worden getrok ken dat de bevolking van Israël - dat wil zeggen de huidige staat plus een ingelijfd deel van de Westoever - zal bestaan uit tachtig procent joden en twin tig procent Arabieren. Olmert zegt zelfs bereid te zijn enkele Arabische wijken van het bezette Oost-Jeruzalem op te geven. „Er zal een muur tus sen ons staan." Dat kan er op wijzen dat hij de in aanbouw zijnde Israëlische scheidings- barrière als de toekomstige grens beschouwt, al zegt hij dat niet met zoveel woorden. Sha ron liet eerder weten dat het tracé van de afscheiding zoda nig is gekozen dat een maxi maal aantal Joden ten westen ervan komt te wonen. Ook Ol mert gaat uit van dat principe. Hun doel is het behoud van Is raël als een joodse staat, want als er in demografisch opzicht niets verandert zal het gebied tussen de Middellandse Zee en de Jordaan binnen tien jaar een Arabische meerderheid heb ben. Sharon zegt al jaren dat hij be reid is tot een 'pijnlijk compro mis' en de laatste tijd heeft hij daar de term 'eenzijdige stap pen' aan toegevoegd. Op 18 de cember zal hij een toespraak houden op een jaarlijkse confe rentie over vrede en veiligheid. De verwachting is dat hij dan nieuwe voorstellen zal lance ren. Olmert zegt dat hij zijn plan niet met Sharon heeft bespro ken, maar in de ministerraad wordt dat niet geloofd. Minister van transport Lieberman van de extreem-rechtse Nationale Unie zei cynisch dat als het Ol mert om het opgeven van grondgebied gaat, deze zich de moeite kan besparen. „Yossi Beilin is daar veel beter in." Oud-minister van justitie Beilin is mede-auteur van het Ak koord van Genève, een veelbe sproken particulier vredesplan dat veel verder gaat dan wat Ol mert voorstelt. cairo/anp-rtr-afp - De onder handelingen van Palestijnse groeperingen over een bestand met Israël zijn gisteren op niets uitgelopen. De twaalf organisa ties werden het na vier dagen van uiterst moeizame gesprek ken niet eens over een staakt- het-vuren. Ook weigerden zij premier Qurei de vrije hand te geven bij onderhandelingen met Israël. Volgens een zegsman van het radicale Volksfront voor de Be vrijding van Palestina waren de onderhandelingen in de Egypti sche hoofdstad Cairo gister avond „doodgelopen". De groeperingen wisten geen geza menlijke verklaring op te stel len, maar willen de dialoog in de toekomst wel hervatten. Het voorstel van de Egyptische hoofdonderhandelaar Omar Suleiman om een jaar lang geen aanslagen uit te voeren op Isra ëlische doelen maakte tijdens de onderhandelingen geen schijn van kans. De gesprekken liepen stuk op de onverzettelijke houding van radicale organisaties zoals Ha rnas en Islamitische Jihad. Ze eisten met drie andere facties dat Israël alle Palestijnse gevan genen vrijlaat en alle militairen uit de bezette gebieden terug trekt. De Palestijnse premier Achmed Qurei (Aboe-Ala) vertrok gister avond teleurgesteld uit Cairo. Hij moet nu met lege handen naar besprekingen met de Isra ëlische premie Sharon, als die tenminste doorgaan. Gisteren hebben Israëlische en Palestijn se functionarissen opnieuw over zo'n topbijeenkomst ge sproken, maar er is nog geen datum geprikt. kende aantijgingen van racisme en dat er een gevecht is van Afrika tegen de rest van de we reld. Sommige Afrikaanse leiders, onder wie Zuid-Afrika's Thabo Mbeki, lieten blijken hem te be tuttelend te vinden jegens Afri ka. Hun poging McKinnon te vervangen door de minister van buitenlandse zaken van Sri Lanka, Kadirgamar, liep echter op niets uit. McKinnon zei dat het Gemene best zijn autoriteit gebruikt om legitieme druk uit te oefenen op Mugabe, opdat Zanu PF en de oppositie tot 'verbroedering' komen. Van het opstappen van Mugabe werd officieel niet gerept en in Zimbabwe leerde de geknechte bevolking dat ze met 'de oude man' verder moet. „Ik heb een mandaat van de kiezer en dat voer ik uit", zei een strijdlustige Mugabe. Hij waarschuwde zijn tegen standers dat leger en politie loyaal zijn en dat hij er niet voor zal terugdeinzen 'legitiem geweld' te gebruiken. Zijn land hervorming, de belangrijkste oorzaak van de honger en eco nomische rampspoed, noemde hij een groot succes, „omdat wij nu de heersers en eigenaren van Zimbabwe zijn". Groot applaus viel Mugabe ten deel in Masvingo. Over zijn opvolging werd met geen woord gesproken. aken/anp-dpa-ap - Twee man nen die in maart een Duitse broer en zus vermoordden, zijn vandaag in Aken tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld. De rechter achtte de twee man nen schuldig aan de ontvoering van en moord op de 11-jarige Tom en zijn 9-jarige zusje Sonja en aan seksueel misbruik van het meisje. Markus Lewendel (34) en Mar kus Wirtz (28) mogen niet, zoals in Duitsland gebruikelijk is bij levenslange celstraffen, bij goed gedrag na vijftien jaar vrijko men, oordeelde rechter Gerd Nohl van de meervoudige straf kamer van de rechtbank in Aken. De veroordeelden komen net als de kinderen uit Eschweiler, vlak over de grens met Lim- burg. Zij spraken in maart verkleed als politieagent de spelende kinderen aan en boeiden hen. Omdat ze Sonja wilden mis bruiken en Tom daarbij stoor de, doodden ze hem. Zijn li chaam werd in een bos vlakbij Eschweiler gevonden. Sonja's lijkje werd een week later onge veer 100 kilometer verderop ge vonden. Ze is vermoedelijk langdurig seksueel misbruikt. De daders hebben bekend dat ze daama uiterst langzaam is gewurgd. De twee mannen zijn in april in Zwitserland aangehouden na tips van automobilisten, die hun auto herkenden van poli tieberichten. Ze legden snel daama een volledige bekente nis af. kabul/ap - Een Amerikaanse luchtaanval in Afghanistan heeft zaterdag aan negen kin deren het leven gekost. De aan val, in het bergdorp Hutala in de buurt van de stad Ghazni ten zuidwesten van Kabul, was gericht op een „gezochte terro rist", zei gisteren legerwoord- voerder Christopher West. De Amerikanen wisten niet dat er kinderen in de buurt waren, al dus West. De man tegen wie de aanval was gericht zou verantwoorde lijk zijn voor de dood van twee buitenlanders in Afghanistan. Het Amerikaanse leger hield zijn schuilplaats al enige tijd in de gaten. Zaterdag bombar deerden de Amerikanen de ver onderstelde woning van de man. Na de aanval troffen Ameri kaanse soldaten in een veld van kraters de lichamen van negen kinderen aan. Volgens de gou verneur van Ghazni hadden de Amerikanen het verkeerde huis gebombardeerd. Het doelwit van de aanval, Mul lah Wazir, zou ongedeerd zijn gebleven. Dorpelingen en de gouverneur zeiden dat een neef van Wazir was omgekomen. De gezochte man zou twee weken geleden al uit het dorp zijn ver trokken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5