KONINGSKIND Wassenaar verstevigt banden met Oranjes) 3Een bron van ware blijdschap3 LEIDSCH m DAGBLAD Oranjegezind Leidsch Dagblad maakte al vier keer geboorte van troonopvolger mee MAANDAG 8 DECEMBER 1 De banden tussen Was senaar en het Koninklijk Huis zijn innig. Vele Oranjes woonden en jaagden op het koninklij ke landgoed De Horsten. Altijd konden ze rekenen op privacy en rust. De ge meente zet die traditie graag voort. De jongste Oranje-telg moet als een 'ge woon' kind kunnen opgroeien. Prins Frederik was het meest ingebur gerd. Rond 1840 kocht hij een groot aantal buitenplaatsen en nam zijn in intrek in De Paauw, dat nu dienst doet als raadhuis. Hij renoveerde het in 1550 gebouwde Huis te Pau ingrijpend, met een nieuwe spiegelhal en balzaal (de huidige raadzaal) en huurde toonaan gevende landschapsarchitecten in. Zijn neef Hendrik mocht op Backershagen wonen. De prins der Nederlanden kreeg in totaal acht landgoederen in bezit: De Drie Papegaaien, Ter Horst, Groot Haesebroek, De Paauw, Backers hagen, Hertenkamp, Raaphorst en Ei kenhorst. „Hij nam echt deel aan het openbare leven in Wassenaar", zegt Robert van Lith van de historische vereniging Oud Wassenaar. „Hij deed ook veel aan lief dadigheid in het dorp." Zo steunde de prins een naai-, brei- en bewaarschool tje nabij de Dorpskerk (tegenwoordig het onderkomen van het Rode Kruis) en betaalde hij mee aan een 'spijskoke- rij' in de Dorpskerk. Hier konden de ar me dorpsbewoners gratis voedsel krij gen. „Zijn dochter Marie is in de Dorpskerk getrouwd", zegt Van Lith. „Daarna was er een receptie in De Paauw, waar ook de bevolking kon ko men." Frederik sterft op 8 september 1881 in zijn werkkamer in De Paauw, de tegenwoordige burgemeesterska mer. Enkele jaren na zijn overlijden bieden Frederiks kinderen diverse buitenplaat sen te koop aan. Alle landgoederen ten westen van de huidige Rijksstraatweg, waaronder De Paauw, gaan in andere handen over. Koningin Wilhelmina wordt eigenaar van Raephorst, Eiken horst en Ter Horst. „Ze heeft eigenlijk verijdeld dat De Horsten zijn bebouwd met villa's, want daar was in die tijd 'Het is een prachtige baby*, citeerde het Leidsch D%ci prins Claus bij de geboorte van Willem-Alexander l|rai 1967. Me opwelling voor een groot deel verdrongen in de richting van het Schuttersveld waar de Ver een i ging 'Koninginnedag een salvo van 51 kanonschoten deed afvuren. Op 27 april 1967 werd voor het eerst sinds 1851 weer een Oran je Prins geboren: Wilem- Alexander, de toekomstige Ko ning Willem IV. De berichtge ving in het Leidsch Dagblad van 28 april - Willem-Alexander werd in de avond van de 27ste geboren - is nu veel menselijker van aard. Nu eens geen zalven de, oudtestamentische volzin nen over de vreugde van het Nederlandse volk en het belang voor de monarchie, maar een reactie van de kersverse vader, Prins Claus. 'Prinses Beatrix en haar zoon maken het voortreffelijk. Neder land heeft dat vanmiddag kort na één uur via radio en televisie kunnen horen uit de mond van Prins Claus. „Het is een prachti ge baby", zei de trotse vader. Hij is vijftig centimeter lang en heeft van het eerste moment af krachtig van zijn aanwezigheid blijk gegeven. Ook nu weer toont de bevolking zich verheugd over de komst van een troonopvolger. Volgens het Leidsch Dagblad is sponta ne vreugde van de Leidenaren echter minder groot dan bij de geboorte van Beatrix. 'De drukte in de Leidse binnen stad was gisteravond, na de be kendmaking van de prinselijke geboorte, niet overstelpend, maar wel groter dan normaal. Groepen jongeren, getooid met oranje strikken en linten, trok ken door de Breestraat en ter hoogte van Minerva werd lang durig gehost en gejuicht. Kreten als 'Leve de Prins', 'Oranje bo ven'en 'Leve de monarchie' wa ren niet van de lucht. Dat Leiden nu iets minder uit bundig stilstaat bij de geboorte van een koningskind, betekent niet dat zijn komst overal in den lande met slechts gematigd enthousiasme werd ontvangen. Het Leidsch Dagblad drukt op de voorpagina een opmerkelijk bericht uit Ede af. 'Ede is door de geboorte van de Oranjeprins een beetje een gek dorp geworden. Als men er van daag een verkeersovertreding begaat, krijgt men geen bekeu ring maar van de politie een consumptiebon ter waarde van een daalder die in de plaatselij ke cafés mag worden besteed. Timoteus Waarsenburg Bij de eerste officiële kennismaking met hun nieuwe woonplaats, werden kroonprins Willem-Alexander en prinses Maxima door de Wassenaarden hartelijk verwelkomd. Archieffoto: Dick Hogewoning sprake van", zegt Van Lith. Over Wilhelmina's verblijf in Wasse naar is niet erg veel bekend. „Ik denk dat er ook niet zo veel over te vertellen is", zegt Van Lith. „Haar man Hendrik heeft wel veel op De Horsten gejaagd. Er is ook een prachtig schiethuis op het terrein." Wilhelmina was een 'natuur mens' en het verhaal gaat dat ze vele uren schilderend doorbracht in het uit zichttorentje op de seringenheuvel in De Horsten. Een sterke verwevenheid met het dorp had ze vermoedelijk niet, al ging ze ook wel naar wedrennen op landgoed Clingendael. Er zijn ook ge tuigen die Wilhelmina en haar man Hendrik roeiend hebben gezien. „Waarschijnlijk vanuit Huis ten Bosch naar De Horsten." Ondanks de rust en privacy vond Wil helmina De Horsten blijkbaar niet ge schikt als buitenverblijf, want in 1917 liet ze een villa bouwen in de duinen, op de grens van Den Haag en Wasse naar. Ze gebruikte villa Ruygenhoek als schilderplek. Naarmate ze ouder werd was ze vaker in het paviljoen. Ze was er ook tijdens de inhuldiging van haar dochter Juliana. Juliana heeft vermoedelijk de minst prettige herinneringen aan Wassenaar. „Ze had niet zo veel op met De Hors ten", zegt Van Lith. „Bij mijn weten deed ze minimaal aan onderhoud van het landgoed. Pas de laatste jaren zie je dat er weer wat wordt gedaan." De mannen in Juliana's leven waren wel vaak te vinden in Wassenaar, waar ze, net als Hendrik, naartoe gingen voor de jacht. „Zowel Bernard als Claus ging vaak jagen", zegt Van Lith. Tot halver wege de jaren zeventig waren De Hors ten in trek als jachtterrein. Het land goed telt een klein jachtslot op Ter Horst, dat op Voorschotens grondge bied ligt. Wie aan Juliana en Wassenaar denkt komt ook al gauw bij de verhalen over Prins Bernard, die een kamer in de Ur- sulakliniek reserveerde tijdens de zoge heten Greet Hofmans-affaire. Bernard maakte zich ernstige zorgen over de geestesgesteldheid van zijn vrouw, die de gebedsgenezeres Hofmans inhuurde om te kijken naar de oogafwijking van dochter Marijke (later: Christina). En dan was er nog een ongelukkige val in 1998, toen de 89-jarige prinses haar rechterheup brak in het huis van een Wassenaarse vriendin. Christina haalde de banden met Was senaar weer aan, door in 1985 te kiezen voor de bouw van een landhuis op Ei kenhorst. De gemeente was blij, maar natuurbeschermers zagen met lede ogen toe hoe daarvoor een grote hoe veelheid monumentaal groen sneuvel de. Ondanks de protesten werd villa Ei kenhorst gebouwd: een landhuis met een oppervlak van ruim 600 vierkante meter en vijf hectare tuin. De prinses werd regelmatig in het dorp gezien. „Je kwam haar wel eens tegen in een winkel", zegt Van Lith. Christi na's kinderen gingen in Wassenaar naar school en de prinses gaf zo af en toe zanguitvoeringen in het dorp. Juli ana werd wel eens in het publiek gesig naleerd. „Er waren ook enkele kinderen uit het dorp die bij Christina thuis zangles kregen." Na haar scheiding werd de band tussen de Oranjes en Wassenaar tijdelijk verbroken. Villa Ei kenhorst, nog steeds eigendom van Ju liana, kwam lange tijd leeg te staan. Als in 2001 bekend wordt dat villa Ei kenhorst het nieuwe huis wordt van Willem-Alexander en Méxima, is Was senaar dolblij. Dat er wederom een flink aantal bomen sneuvelt voor nieuwbouw levert geen enkel protest op. De nieuwste generatie Oranjes is nog niet echt ingeburgerd in Wassenaar. Van Lith: „Ik heb ze nog niet gesigna leerd in het dorp." Maar wellicht gaat de jongste telg straks ook in het dorp naar school en komt Méxima voor een boodschapje in de Langstraat. De gemeente doet er alvast alles aan om de jonge ouders te beschermen. Al lukt dat niet altijd: een afgekondigd fo toverbod op en rondom Eikenhorst werd door de rechter verworpen. En voor komende dagen waarschuwt de gemeente voor drukte van 'dagjesmen sen, die pakjes komen brengen' op de Raaphorstlaan. Ema Straatsma De Koningin is hedenavond om zes uren van een bevallen, schreef het Leidsch Dagblad bij de gebod, van Wilhelmina. Bij de geboorte van Juliana stond in het LD: Zoals te; hebben geschaard om den Oranjetroon, laat ons zlti scharen om het verblijf van dit kind, dit lang verbég geschenk. tq 'Er is een prinses geboren', kopte de krant bij de g«is te van Beatrix. 'Het kind van Holland. Symbool van n heid en saamhorigheid.' lts w opvolger mee. Keer op keer toonde het Leidsch Dagblad zich uiterst Oranjegezind. Toch is de berichtgeving rond ko ninklijke geboortes door de tijd flink veranderd. Een overzicht. Allereerst is de snelheid waar mee het nieuws tegenwoordig wordt verspreid, sterk veran derd. Internet, mobiele telefo nie, radio en tv. De communi catiemiddelen zijn tegenwoor dig talrijk en vooral snel. Dat was in 1880 wel anders. De krant van woensdag 1 septem ber 1880 kon ternauwernood op de voorpagina nog een drie regelig berichtje kwijt over de koninklijke geboorte van prin ses Wilhelmina, die een dag eerder had plaatsgevonden. 'De voor de Koninklijke Familie en den Lande belangrijke en heuglijke gebeurtenis heeft plaats gehad. De Koningin is he denavond om zes uren van een PRINSES bevallen. De toestand van H.M. en de jeugdige Oranje telg is welvarend. Verderop in diezelfde krant stond een artikel gedateerd op 31 augustus, over de vroed vrouw die door Koningin Em ma was aangetrokken om de naderende bevalling in goede banen te leiden. 'Ze is een flinke, gezonde, prach tige boerin uit Voorburg en heeft een blozend kind. Als er een prins ter wereld komt, zullen hare diensten met f1000,- en bij de geboorte van eene prinses met f500,- extra beloond wor den.' Pas in de krant van 2 septem ber, twee dagen na de feitelijke bevalling dus, komt de bericht geving over de nieuwste Oran jetelg goed op gang en doet het Leidsch Dagblad in zijn kolom men verslag van de gebeurte nissen in de stad. 'Des middags om twaalf uren waren op het Schuttersveld de alhier in garnizoen liggende troepen en twee compagnieën der schutterij opgesteld tot het houden der parade, welke tot bij éénen duurde en bijgewoond werd door een meenigte, zoo tal rijk als de omgeving dit toeliet. Tijdens de parade brak een leu ning der brug aan de Aloëlaan, Opgericht in i860, maakte het Leidsch Dagblad al vier keer eer der de geboorte van een troon- ten gevolge waarvan een viertal personen te water geraakten, die echter gelukkig werden gered. In 1909 maakte het land zich andermaal op voor een konink lijke geboorte, dit keer van Juli ana. Het hele land keek naar deze gebeurtenis uit en de ge ruchtenmachine draaide ken nelijk al enkele dagen op volle toeren. Tot 30 april. 'Na al de valsche alarmerende geruchten van eergisteravond moesten we weer afwachten, al maar afwachten! En toen de zon hedenmorgen alweer een tijd lang had geschenen vroeg men zichzelf al: „Nog geen berichten ontvangen, zou alles wel in orde zijn?" Maar daar kwam over halfacht hard rijdend de tele grambezorger! „Een Prinses ge boren!" En wederom laat de stad zich niet onbetuigd. Het Leidsch Dagblad doet uitgebreid verslag van de gebeurtenissen in de Leidse straten. Welk een geestdrift langs onze straten en grachten in den voor middag! En allen, klein en groot met oranje op de borst, om den hoed, om het middel, om nu ja, dat komt er niet op aan. Zelfs trek- en huisdieren zijn getooid met oranje.' De geboorte van Prinses Juliana is voor het Leidsch Dagblad nu ook aanleiding om een speciale editie uit te brengen, bestaande uit een prachtige tekening op de voorpagina en één mierzoet artikel binnenin onder de kop 'De heuglijke tijding. Een bron van ware blijdschap'. De afslui tende woorden van dat artikel zijn illustratief voor de toon van het hele stuk. 'Laat de wieg van dit vorstelijk kind, het kind der liefde en der hoop, ook óns kind, ons niet verdeelen maar vereenigen. Zo als wij ons hebben geschaard om den Oranjetroon, laat ons zóó ook scharen om het verblijf van dit kind, dit lang verbeide geschenk. In 1937 blijkt Juliana in ver wachting te zijn en op 31 janua ri 1938 wordt Prinses Beatrix geboren. Het Leidsch Dagblad pakt nog grootser uit dan bij Ju liana, hoewel nu geen extra edi tie wordt uitgebracht. 'Er is een Prinses geboren', kopt de krant. Met daaronder 'Het kind van Holland. Symbool van eenheid en saamhorigheid'. Het redac tionele artikel sluit naadloos aan bij deze jubelende en ui terst patriottische kop. 'Prinses Juliana is moeder ge worden en er gaat een tinteling r. TSttt VrtldN BO Aprtl. ww* tcgeüjta. Juf atuaiaist JSr JZ" ra ge* fratiagn, aftftfrra. j '—«ff van innige blijdschap door ons Volk, dat zich verheugt over den zegen van het jeugdige prinsen- paar en juicht en zingt en jubelt omdat deze gebeurtenis strekken kan - en strekken zal! - tot heil van Oranje en Nederland. De inwoners van Leiden tonen zich volgens het Leidsch Dag blad ongekend enthousiast over Beatrix' komst. 'Met een ongeloofelijke snelheid verspreidde het nieuws zich door de stad en nu bleek, hoe zeer ook de Leidsche burgerij de ze tijding met ongeduld had verbeid. De leerlingen van de Vakschool aan het Rapenburg vlogen in haar witte schorten naar buiten en maakten een rondedans, kortom de straten waren in weinige minuten over vol met juichende en springende menschen die zich in de eerste De geboorte van prinses Juliana is voor het Leidsch Dagblad aanleiding om een speciale editie uit te gen, met op de voorpagina een prachtige tekening. bren-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 34