van Oranje nog Heeft het Huis toekomst? KONINGSKIND Na 163 jaar eindelijk weer vier generaties in opvolgingslijn Nieuwe Oranjetelg wordt protestants Lekker deppen net eendenkopjes Hoe Maxima zwanger werd Prinses Margarita en echtgenoot Edwin de Roy van Zuy- dewijn op de tribune tijdens het Kamerdebat over schen ding van Margarita's privacy door de Staat. Foto: WFA maandag 8 DECEMBER 2003 koninklijke familie in het satirische BNN-programma Egoland. Foto: ANP Mabel Wisse Smit. Foto: ANP Met de geboorte van de jong ste Oranjetelg is er voor het koninklijk huis eindelijk weer eens goed nieuws te melden. Het afgelopen jaar was woelig voor koningin Beatrix en haar familieleden. Margaritagate, Mabelgate en de politieke uitspraken rond satires over de monarchie deden heel wat stof opwaaien over de rol en functie van het koningshuis. Het is in deze tijden niet voor iedereen vanzelfspre kend of zelfs wenselijk dat het dochtertje van Willem-Alexander en Maxima ooit de troon zal bestijgen. J. van Vonderen was tussen 1992 en 1996 hoofd pers en publiciteit van de Rijksvoor lichtingsdienst, speciaal belast met de woordvoering over het koningshuis. Zij ver wacht dat de rol van de monarchie de ko mende vijftien jaar zal veranderen. „De verantwoordelijkheid van de premier voor de koningin of de koning is iets ongrijp baars. De Oranjes zouden een meer repre sentatieve rol moeten krijgen." P. van der Heijden, secretaris en penning meester van het Nieuw Republikeins Ge nootschap, ziet het koningshuis het liefst helemaal verdwijnen. „De Tweede Kamer zal hier echter niet voor zorgen. Kamerle den zijn veel te bang voor hun carrière. De koningin of koning zou er zelf de brui aan moeten geven, maar aangezien het gaat om status en macht zal dat niet snel gebeu ren." Volgens Van der Heijden is hier alleen kans op als de schandalen rond het koningshuis zo groot worden dat niemand er meer om heen kan. „Zolang onze vorsten nog met burgermeisjes trouwen en de hele illusie steeds verder wordt afgebroken zou dat best kunnen." De secretaris denkt dan ook dat de jongste Oranjetelg de troon niet zal halen. „Maar ik geef toe dat de wens de va der is van de gedachte." De Bond van Oranjeverenigingen in Neder land is het natuurlijk hartgrondig oneens met de Republikeinen. „Het meisje haalt zeker de troon, onze monarchie is zo oud en zo cultuurhistorisch bepaald, dat ver dwijnt nooit", aldus vice-voorzitter K. Smit. Volgens Smit kent het koningshuis 'heuvels en dalen', maar zijn de heuvels nog steeds in de meerderheid. Hij vindt wel dat de koningin of koning niet alleen tijdens werkbezoeken in het buiten land, maar ook na bezoeken in Nederland op een persconferentie moet laten weten hoe het was. Tegen de tijd dat de dochter van Willem- Alexander en Maxima de troon zal bestij gen zal ook een nieuwe generatie politici actief zijn. Hoe zien zij de toekomstige rol van het koningshuis? Loes Ypma is voorzit ter van de Jonge Socialisten, de jongeren- partij van de Partij van de Arbeid. Zij noemt de huidige situatie ongewenst en vindt dat de toekomstige koningin veel minder in vloed moet krijgen. „We moeten toe naar een soort Zweeds model met een represen tatieve rol voor de monarchie. De Oranjes moeten zich niet meer bemoeien met poli tiek, niet worden gefinancierd vanuit de staatskas en gewoon belasting betalen", al dus Ypma. De leden van het Koninklijk Huis betalen nu wel vermogensbelasting, maar geen inkomstenbelasting. De jonge socialiste vindt het positief dat de macht en de rol van het Koninklijk Huis ter discussie worden gesteld. De geboorte van een Oranje-baby zal hier volgens haar wei nig aan veranderen. Haar collega F. de Lange van de Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie (JOVD), de jongerenafdeling van de WD, denkt daar anders over. Volgens De Lange zal de geboorte van het dochtertje van Willem- Alexander en Maxima ervoor zorgen „dat iedereen weer blij is met het koningshuis." „Mensen vinden de monarchie prachtig, roddelbladen worden niet voor niets zo goed verkocht." De Lange denkt dat de Oranjes voor jonge ren minder belangrijk zijn dan voor eerdere generaties maar ziet het koningshuis niet verdwijnen of van rol veranderen, anp r.mertex.nl ichien is Willem-Alexander al aan het lilopen. Aan het oefenen op voorhoof- van daarvoor speciaal uitverkoren hof- p. Deppen in een emmertje, liefdevol (ringen en neer vleien zo'n washandje. It dat is in feite alles wat een pa-in-spe pen heeft, terwijl vrouwlief aan het per en puffen is. Waarom niet een leuk, op- ind washandje uitgezocht? Deze websi- in Alex op ideeën brengen. Zal Méxi- ondanks al die pijnlijke momenten, piet even opfleuren als ze zo'n dep- je met vijf eendenkopjes op zich af ziet len? Of met olifantjes, een lieveheers- |tje, of een washandje als een vlinder? jzo'n grijze, grauwe lap, maar een bijtje op het voorhoofd neerdaalt, vacht niet te veel van deze pagina, on- leel van een veel grotere site. Vijf was- djes, vijf plaatjes, vijf keer klikken voor uitvergroting. That's it. tintemetwijzer-bao.nl/maximazwanger tvangerschap van Méxima en Willem- ander houdt niet alleen volwassenen bezig, kinderen zijn in de ban van de toekomstige ie-telg. Speciaal voor hen is de site 'Maxi- jranger' op de internetwijzer van het basis- frwijs. Hier kunnen kinderen bijvoorbeeld feens het filmpje zien waarin het ouderpaar omst van de Heine aankondigt. Uitleg over ippen als 'doop' krijgen zij wanneer ze het ra aanklikken. Voor games linkt deze site i spelletjes op 'Maximakrijgteenbaby.nl' en pmaalzwanger.nl'. Spannend wordt het peer het hoofdstukje Wanneer kan een fw zwanger worden' opdoemt. Wie dit aan- jkomt op een voorlichtingssite uit die veel imatie geeft over zaadcellen, eileiders en istruatie maar -gemiste kans- niet uitlegt dat abstracte begrip 'gemeenschap' nu pre- inhoudt. Wel mooi zijn de animaties van gewone geboorte en een bevalling met een lümpomp. - die dooperkenning was de overgang tot het katholicisme van prinses Irene voor haar huwelijk met de rooms-ka- tholieke Carlos Hugo de Bourbon de Parme in 1964. Om rooms-katholiek te kun nen worden, moest Irene, die als baby hervormd was ge doopt, opnieuw de doop on dergaan. Kardinaal Alfrink doopte haar heimelijk in Ro me. Het geheim was uitgelekt nadat Irene biddend in een Spaanse kerk was gefotogra feerd. Gemengde huwelijken zijn tegenwoordig gemeen goed geworden, maar leer- stelligen en cultuurverschil len kunnen echtelieden van verschillende kerkelijke her komst nog steeds in de weg zitten. Dat geldt met name voor de sacramenten, waar de protestantse kerken er twee van hebben (doop en avondmaal) en de RK-Kerk maar liefst zeven. Deelname van de niet-katholieke part ner aan de eucharistie is in de RK-Kerk officieel verbP den. Een enquête van het RKK- KRO - televisieprogramma Kruispunt in januari 2000 wees uit dat het de meeste Nederlanders onverschillig laat of de kinderen van Wil lem-Alexander en Maxima in de protestantse of in de rooms-katholieke traditie worden opgevoed. Van de ruim vijfhonderd on dervraagden zei 19 procent voorstander te zijn van een gemengde opvoeding (oecu menisch), 12 procent verkoos de protestantse traditie en 6 procent de katholieke. Bijna de helft zei het niet te weten of er geen mening over te hebben, anp Koningin Beatrix en prinses Juliana tijdens het huwelijk van Maurits en Marilène in 1998. Archieffoto/ANP De koninklijke familie heeft er even op moeten wachten, maar na 163 jaar is het weer zo ver: in de lijn van troonopvolging zijn vier generaties in leven. Te beginnen met prinses Juliana (94), koningin Beatrix (65), Willem- Alexander (36) en de nieuwe baby. In de geschie denis is dat maar één keer eerder voorgekomen, alleen ging het toen om vier 'mannen'. Bij de doop van erfprins Willem op 4 november 1840 in Den Haag stonden rond de doopvont in de Haagse Kloosterkerk zijn vader, prins van Oranje (de latere koning Willem III), grootvader koning Willem II en overgrootvader Willem I, die een maand eerder was afgetreden. De oud-ko ning overleed drie jaar later. Daarna heeft de fa milie tot 15 april 2001 moeten wachten tot er door de geboorte van Anna, dochter van prins Maurits en prinses Marilène, weer vier generaties waren. Maar dat was nog niet in de directe lijn van opvolging. In vroeger tijden kwamen vier generaties binnen vorstelijke families met enige regelmaat voor. De levensverwachting voor koningen was meestal wat hoger dan die voor gewone burgers - in 1813 bijvoorbeeld was het in Nederland voor mannen zo'n 31 jaar, Willem werd 71 jaar - en er werd op vroege leeftijd getrouwd. Tegenwoordig is de le vensverwachting wel veel hoger maar wordt het trouwen uitgesteld. Willem (I) was 19 jaar toen hij trouwde, Willem-Alexander 34 jaar. Van de opvolgers van Willem de Zwijger wachtte al leen Frederik Hendrik nog langer (41). De Oranje-familie telde overigens in 1817 al voor het eerst vier generaties - van baby tot overgrootouder. Dat was voor een deel met dezelfde hoofd rolspelers als in 1840. Prinses Wilhelmina, weduwe van de laatste stadhouder, werd toen namelijk op 66-jarige leeftijd overgrootmoeder door de ge boorte van de latere Willem III. In leven zijn dan haar zoon, ko ning Willem I, diens zoon de Prins van Oranje en de babyprins. Bekendste koninklijke overgrootmoeder was natuurlijk de vorig jaar op 101-jarige leeftijd overleden Britse koningin-moeder Elizabeth. Die had twee dochters, zes klein kinderen en negen achterkleinkinderen. De huidige Zweedse koning Carl XVI Gustaf was na zijn geboorte op 30 april 1946 (prin ses Juliana werd peettante) korte tijd de jongste en vierde schakel in een lijn van vier (mogelijke) troonopvolgers. Een jaar later verongelukte zijn vader op de thuis reis uit Nederland, waar hij met prins Bernhard had gejaagd bij paleis Het Loo in Apeldoorn, gpd 4 De dochter van de hervormde Willem-Alexan der en de rooms-katho- lieke Maxima wordt her vormd, had de kroonprins al bij zijn verloving aangekon digd. De nieuwe Oranjetelg zal na haar doop worden in geschreven als dooplid van de Hervormde of Protestant se Gemeente in de plaats waar de plechtigheid plaats vindt. De synodes van de Neder landse Hervormde Kerk (NHK), de Gereformeerde Kerken in Nederland (GKN) en de Evangelisch-Lutherse Kerk (ELK) beslissen op 12 december of de drie kerken gaan fu seren. Als het besluit positief is, is de Pro testantse Kerk in Nederland (PKN) op 1 mei 2004 een feit. Plaatselijke kerken hoeven echter niet te fuseren, als zij dat niet willen. In Den Haag is de Klooster kerk, de grootste kans hebber als locatie voor de doop, een hervormde wijkkerk. Koningin Bea trix gaat in de Klooster kerk te kerke en Willem- Alexander heeft er belijde nis gedaan. De Rooms-Katholieke Kerk heeft in 1967 met zowel de NHK als de GKN een over eenkomst over wederzijdse dooperkenning gesloten. Dat betekent dat iemand die van de ene naar de andere kerk wil overstappen, niet op nieuw hoeft te worden ge doopt. Een belangrijke impuls voor

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 33