m w m KONINGSKIND Geboorte vieren met oranjevla en gratis luiers Creatief speculeren over zwangerschap Doop baby niet alleen privé mm&ter (jaartje ^Muisjes - Blub. Daar is de baby 2255 P Voelt u de ondraaglijke be hoefte prinses Maxima en prins Willem-Alexander te fe liciteren? Dat kan dat met een telegram. De Telegram Service biedt de gelegenheid een speciale felicitatie voor de ouders van de toekomstige troonop volgster door te geven. Het is een van de vele acties die bedrij ven ondernemen om de geboorte van de nieuwe Oranjetelg mee te kunnen vieren. Sinds Maxima en Willem- Alexander aankondigden zwanger te zijn, werken pr-afdelingen en reclame bureaus op volle toeren om opvallende campagnes te verzinnen. Het vaak voorspelbare resultaat is vandaag voor een groot deel in krantenadvertenties te aanschouwen. Zo laat Pampers weten dat alle moe ders die gisteren ook zijn bevallen een pak luiers krijgen. Daarnaast komt één baby in aanmerking voor twee jaar gra tis luiers. De ouders moeten dan wel een geboortekaartje naar het bedrijf sturen. „Op deze manier willen we het feest een beetje delen met alle kersver se ouders", aldus een woordvoerder van Pampers. Zwitsal, dat gisteravond als een van de eerste bedrijven een speciale felicitatie spot in de reclameblokken liet uitzen den, heeft een soortgelijke actie. Ieder een die een geboortekaartje met de da tum 7 december 2003 instuurt, ont vangt van de producent van babyver zorgingsproducten een pakket met doekjes en zalfjes, een jubileumblik oranje muisjes van De Ruijter en een pak beschuitjes. Eén baby maakt weer kans op de hoofdprijs: één jaar gratis Zwitsal-producten. Nutricia, onderdeel van voedingsmid delenconcern Numico, belooft alle ba by's die hun verjaardag delen met de nieuwe Oranjetelg een geboortepakket. Binnenkort verschijnt er ook een potje babyvoeding van het merk in de schap pen dat is voorzien van een speciaal etiket. Daarop staan de driekleur, de naam en de geboortedatum van het prinsesje. Consumenten die bij de babywinkels van Prénatal een cadeau op de kop wil len tikken, moeten wel eerst aankopen doen. De winkelketen geeft bij de kassa slabbertjes weg, die speciaal voor de geboorte zijn ontworpen. Daarnaast breidt Prénatal het assortiment tijdelijk uit. Maar ook aan de Nederlanders die gis teren geen dochter of zoon hebben ge kregen wordt gedacht. De oranje muis jes van De Ruijter zijn al genoemd. Ze liggen in speciale blikken in de winkel. Gisteravond werd bij het Bronovo-zie- kenhuis in Den Haag beschuit met de speciale muisjes aan de omstanders uitgedeeld. „Dat gaan we ook doen als Willem-Alexander het prinsesje gaat aangeven en als moeder en kind thuis komen", laat een woordvoerster weten. Zuivelfabrikant Campina komt met een speciale vla. Zo gauw de naam van het prinsesje bekend is, verschijnt de 'Ko ningskindvla' met de naam op de ver pakking in de schappen van de winkels. „De productietijd van de vla bedraagt anderhalve dag. Daarbij maken we ge bruik van ons inmiddels traditionele re cept", zegt productmanager Inge Dou glas op de website van het bedrijf. Campina maakt de vla, die naar appels smaakt, al zestien jaar bij speciale ge beurtenissen rond het koningshuis. Het is nog niet duidelijk of er een speci ale tien-euromunt komt ter gelegen heid van de geboorte. Het ministerie van financiën overweegt dit wel, maar het definitieve besluit valt waarschijn lijk pas na de jaarwisseling. Bij de Ko ninklijke Nederlandse Munt is wel al een zogeheten 'geboorteset' te bestel len. Die bestaat uit de acht euromunten met als jaartal 2003 en een zilveren penning met daarop de eerste foto van het prinsesje. Hallmark, een grote leverancier van wenskaarten, bouwde vanmorgen een stand op bij paleis Noordeinde, waar mensen gratis een kaartje naar Willem- Alexander en Maxima kunnen sturen. Ook via de website van de kaartenleve- rancier kunnen gelukwensen worden opgestuurd. Hallmark belooft deze feli citaties op een wenskaart te zetten en naar het koninklijk paar te sturen, cpd De oranje en witte muisjes in een speciaal blikje van De Ruijter. Foto: ANP/Koen Suyk Stemmingswisselin gen, pijn in de boven buik, tintelingen in de vingers, stress, het zien van sterretjes en lichtflitsen, extreme vermoeidheid, heimwee, vroegtijdige weeën, lange huilbuien, mogelijke bekkeninsta biliteit, hoge bloeddruk. De zwan gerschap van prinses Méxima is volgens de roddelbladen een ware hel geweest. Voor de bladen zelf waren de vermeende koninklijke zwangerschapskwalen juist een ge schenk uit de hemel. Gesteund door 'medische insiders' en 'be trouwbare paleisbronnen' spreid den de royaltywatchers hun crea tieve talenten volop tentoon. „Ik heb de prinses op de televisie gezien, en haar gezicht is erg opge zwollen", zo luidde bijvoorbeeld de diagnose op afstand van de Week end-arts. „Dat is één van de symp tomen bij een zwangerschapsver giftiging. Daarnaast moet de prin ses last hebben van een hoge bloeddruk. Dit kan onder meer door stress worden veroorzaakt. Geloof maar dat die stress er is als een heel land de zwangerschap op de voet volgt." Party onthulde vervolgens dat er helemaal geen sprake hoeft te zijn van stress. Méxima's haarverf zou wel eens de oorzaak van alle ellen de kunnen zijn: 'In haarverf zit na melijk een gif dat kan leiden tot zwangerschapsvergiftiging en dit gif dringt via de haarvaatjes in het bloed door.' Terwijl de blonde prinses al maan denlang niet meer in het openbaar is gesignaleerd, wisten de Oranje deskundigen bij de bladen tot op de minuut nauwkeurig hoe Méxima zich door haar rampzalige kraam tijd worstelde. „Voor een Latijns- Amerikaanse vrouw als Méxima is het niet gemakkelijk om dag in dag uit rust te houden. Maar ze doet haar best", zo verklaarde haar ont spannen ogende echtgenoot tijdens een officieel bezoek aan Sint Pe tersburg. In de bladen 'vocht' Méxi ma intussen na een 'paniekopna me' in het ziekenhuis en vervolgens 'in de veilige schoot' van Villa Ei kenhorst voor het leven van hun kind. Na tweemaal aan het weeën remmend infuus te hebben gele gen, werd haar volledige bedrust opgelegd. Ze mocht zelfs niet naar de wc. Ook moest Méxima versto ken blijven van elk nieuws dat bij haar opwinding teweeg kon bren gen. „Maar juist dat laatste zal niet meevallen nu de emoties in de fa milie zo hoog zijn opgelopen", zo concludeerde Story invoelend op het hoogtepunt van Mabel-gate. Ondanks, of dankzij de zeer sum miere informatie van het hof, ble ven de lezers van de roddelbladen bepaald niet verstoken van de intie me details van Méxima's 'huisar rest' en de bijzonderheden uit haar medische dossier. Zo raakte ze ver slaafd aan de Amerikaanse soap 'As the world turns', had ze dagelijks contact met haar secretariaat en probeerde zij haar post zo veel mo gelijk zelf te beantwoorden, onthul de Weekend. Via email en telefoon houdt ze contact met familie en vrienden in het buitenland. Deze mensen zeggen dat ze bijna dage lijks een lange email van Méxima krijgen. Meestal staat die bol van de humor, maar tussen de regels door is ook twijfel en verdriet te lezen, zo wordt ons verteld. Vooral nu zij zwanger is, hunkert zij naar de vrij heid die ze niet meer heeft.' Party greep de voorgeschreven rust ondertussen aan voor een vilein re kensommetje: Méxima zou het af gelopen jaar precies honderd uur en vijftien minuten hebben ge werkt. 'Daartegenover staan 25 va kanties in negen maanden. Waar van is de prinses nu zo moe?' Story wist het antwoord. Méxima toog, en dat in haar toestand, hoogst persoonlijk naar een babygi gant in Leiderdorp om daar de ba bykamer Matrix aan te schaffen: een bed van blank kersenhout, met vierkante pootjes en met een lamp je in vorm van een kroontje. Volgens Privé had Story echter weer eens verkeerd geteld: er zou een stoffeerder zijn ingehuurd om TWEE wiegjes met een peperdure zijde te bekleden. Een anonieme bron: Voor de prijs van één van die wiegjes koop je een leuk huis op een Vinex-lokatie. Het blad wist verder te melden dat bij een verf handel naast een heleboel emmers crème-witte verf ook potten verf in de kleur blauw voor De Horsten zouden zijn besteld. Eén of mis schien zelfs twee prinsjes op komst, denk je dan als simpele lezer. Fout! 'Het wordt een meisje', zo vernam Story van vooraanstaand astroloog Jan B. Gieles, die er meteen een fo tomontage van de kleine Alexander look-a-like bijleverde. Gieles voorspelde helaas niet of het troonopvolgertje een wildebras wordt. Nu voorlopig niets meer te schrijven valt over de koninklijke zwangerschapsellende biedt de ge brekkige veiligheid rond Villa Ei kenhorst namelijk soelaas. Er zijn nog nergens hekjes aangebracht om te voorkomen dat de kleine Oranje van de trap zal vallen, zo te kende Weekend bezorgd op. Ook op het grote terras zijn nog geen veiligheidsmaatregelen genomen, was te zien op-de bij geplaatste luchtfoto. 'Zodra de baby gaat krui pen, zou deze zo van het stenen muurtje af kunnen tuimelen. En wat te denken van de vijver, die nu nog geheel vrij en niet ver van het woonhuis afligt?' Monique Brandt en Berrit de Lange www.aqua-baby.nl Die Willem-Alexander is toch zo gek met water? Watermana gement, antwoordde hij ooit zonder blikken of blozen, toen hem werd gevraagd wat hij la ter, als hij nóg groter was, wilde gaan doen. Nou, dan is de keus simpel: hoogste tijd voor een aquababy! In het water bevallen dus. Iedere vrouw kan het, zo lezen we op deze sobere doch informatieve site. Je ziet een vrolijk lachend dolfijntje als lo go, daarnaast een pa en ma plus met een zojuist opgedoken kindje en een heftig kolkende branding. Water! Alle voor- en nadelen staan op een rijtje ('Warm water maakt de weeën minder pijnlijk'), een aantal veel gesteldeVragen en dat je zelfs een bad voor de bevalling kunt huren. Het bijschrift: Het ruime, ronde, blauw gemar merde bad (1,50 m doorsnee, 65 cm diep) biedt jou een uit nodigende en beschutte plaats om rustig in te bevallen, in elke houding die je wilt. Geen web pagina waarvoor je moet om- surfen, maar wel lekker com pleet. De doop van het nieuwe prinsesje is een privé-aangelegenheid van de koninklijke familie, vinden de meeste politieke partijen. Dat zei den ze meteen na de bekendma king van de zwangerschap van prinses Méxima. Politiek Den Haag heeft er dan ook geen bezwaar tegen dat de vader van Méxima, Jorge Zorre- guieta, komend voorjaar bij de plechtigheid aan wezig is. Maar liefst wel op een discrete wijze, zo werd eraan toegevoegd. Willem-Alexander verklaarde voor zijn huwelijk dat zijn kinderen groot gebracht zouden worden in de Nederlands Hervormde Kerk. Aan de huwe lijksplechtigheid werd echter ook, vanwege het geloof van Méxima, een katholiek tintje gegeven. Mogelijk dat het prinselijk paar nu ook kiest voor een doopdienst waarin elementen van beide tra dities naar voren komen. De doop van een vermoedelijke troonopvolger is minder privé dan die van een andere Oranjetelg. De laatste jaren vonden de plechtigheden voor de kinderen van de prinsen Maurits, Bemhard jr. en Constantijn achter gesloten deuren plaats, in de intimiteit van de oude hofkapel van paleis Het Loo bijvoorbeeld. Zo ging het in vroeger tijden vaker, al was het een breuk met de praktijk aan het einde van de jaren zestig. De doopplechtig- heden van Maurits, Bernhard en Constantijn zelf waren nog echte happenings. Het kind van Willem-Alexander en Méxima zal waarschijnlijk in de Haagse Grote- of Sint Jacobs- kerk worden gedoopt. Daar zijn ook koningin Beatrix en prins Willem-Alexander zelf ten doop gehouden. Dat sloot aan bij een in 1626 begon nen traditie. Een aantal leden van de koninklijke familie is ook in deze kerk getrouwd - prins Con stantijn en prinses Laurentien in 2001 het laatst. Gebruikelijk is dat een prinsenkind een aantal peetvaders en peetmoeders krijgt. Zo is de Deen se koningin Margrethe bijvoorbeeld peettante van Willem-Alexander, de Noorse koning Harald peetvader van prins Friso, de Griekse ex-koning Constantijn peetoom van prins Constantijn en koningin Beatrix peetmoeder van de Zweedse kroonprinses Victoria. Een koninklijke peet ligt daarom ook nu voor de hand, naast een paar fa milieleden en intieme vrienden, cpd

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 32