Opvoeding troonopvolgers drastisch veranderd KONINGSKIND W' Pedagoog: Hofhouding mag niet klikken over koningskind Lekker doorklikken op WAF! HDC 244 maandag 8 DECEMBER 2003 De opvoeding van de Nederlandse troonopvolgers is in de laatste eeuw radicaal veranderd. Was de klei ne Wilhelmina tegen haar wil nog een ongenaakbare mini-vol wassene, Alexander ging naar een gewone school, mocht tot op bepaalde hoogte kattenk waad uithalen (propjes schieten tijdens het défilé werd echter niet gepikt) en zijn moeder pes ten met het spreken van plat- Haags. De Prins van Oranje zal zijn dochter straks ongetwijfeld ook een zo normaal mogelijke jeugd willen geven, al zal hij nog ster ker rekening moeten houden met de veiligheid en de privacy van de spruit. In de afgelopen eeuw waren er behalve in de eerste oorlogsda gen toch zelden échte zorgen om de persoonlijke veiligheid. Men ging er in Nederland meestal vanuit dat het hier alle maal wel losliep met de kans op aanslagen en ontvoeringen. En paparazzi kwamen in ons land pas na de geboorte van de aan staande vader in opkomst. De jeugd van Wilhelmina was vooral eenzaam. „Ik zou wei eens met jullie willen spelen, maar ik mag niet!", riep het jonge koninginnetje toen ze in Apeldoorn een groep leeftijds genootjes tegen het lijf liep. Het in 1880 geboren prinsesje was op haar derde troonopvolgster geworden en op haar tiende ko ningin. Het gezelschap van an dere kinderen was 'Wille - mientje' nauwelijks vergund. Ze kreeg in haar eentje les, eerst van een Franse en toen een En gelse gouvernante, vervolgens van een Haagse privé-onderwij- zer die haar niet eens een hand mocht geven of vragen mocht stellen. Haar gezelschap be stond uit enkele dieren en een stel poppen, die toen ze 'het koningschap beërfde' voor haar werden weggeborgen. Volwas senen bogen voortaan als een knipmes voor haar. Een doodenkele keer werden er voor het kind Wilhelmina spe ciaal geselecteerde kinderen aan het hof uitgenodigd, maar 'gewone' leeftijdsgenoten zag ze alleen onder toegestroomd publiek. Of onder de weesjes van een weeshuis in Amster dam, van wie eentje haar aan sprak als 'Gij die de moeder zijt van Nederland!'. Wilhelmina besloot dat haar in 1909 geboren kind Juliana een andere jeugd moest krijgen. De enige in de lijn van troonopvol ging mocht niet naar school, dat was ondenkbaar. Toch was er een aanmerkelijke verbete ring: Juliana kreeg les met een handvol andere meisjes, uiter aard uit de beste kringen. Ze kon in elk geval geregeld wat er varingen en gevoelens uitwisse len. De lessen werden gegeven door de bekende pedagoog Jan Ligthart. Na vijfjaar lager onderwijs kreeg Juliana privéles op het ni veau van hbs/gymnasium. Van 1927 tot 1930 volgde ze colleges in Leiden. De keuze van vakken werd enerzijds afgestemd op haar toekomstige taak als staatshoofd, anderzijds op haar persoonlijke belangstelling voor literatuur en godsdienst. Een wereld ging voor haar open. Ze nam uitgelaten deel aan het studentenleven en woonde met studiegenotes in Katwijk. On dertussen presteerde ze het, ondanks het beschermde we reldje waarin ze zich toch nog steeds bevond, een grote socia le betrokkenheid te ontwikke len. Toch bleef Juliana een wat stijf meisje, totdat prins Bern- hard haar de wereld liet zien. De kleine Wilhelmina werd opgevoed ver weg van het gewone volk. De leeftijdsgenootjes die ze zag, werden streng geselecteerd en kwa men uit gegoede families. Archieffoto Wilhelmina wilde dochter Juliana het eenzame leven dat zijzelf had geleid besparen. De kroonprinses kreeg les met andere meisjes en mocht zelfs later studeren. Archieffoto: ANP Het leven van prinses Beatrix was totaal anders dan het leven van haar grootmoeder en moeder. Archieffoto: Anefo De jeugd van Beatrix en haar zussen werd pas echt totaal an ders. Dat kwam in de eerste plaats* doordat de Tweede We reldoorlog Juliana, Beatrix en Irene naar Canada verdreef, waar ook Margriet ter wereld kwam. De wereldbrand zorgde ervoor dat de kinderen zich overzee vrijelijk konden bewe gen en Beatrix naar een gewone (kleuter) school ging. Na 1945 kwam de familie terug in een Nederland dat reikhal zend naar de Oranjes uitkeek. Juliana maakte zich zorgen, bleek uit een radiotoespraak waarbij ze ook haar eigen jeugd aanhaalde: „Ik herinner mij hoe machteloos en rampzalig je je als kind voelt, wanneer er een groep of menigte mensen naar je staat te kijken, en onze kin deren zijn dat helemaal niet ge wend, vergeet u dat niet. In één woord: overweldig ze niet door belangstelling en liefde en spring even wijs -dat vragen wij u dringend- met ze om als wa ren het uw eigen kinderen." De eerste belangstelling voor de prinsesjes was echter niet in te dammen, maar later bond de bevolking toch in. Beatrix volg de klassikaal lager onderwijs op De Werkplaats, de school van onderwijsvernieuwer Kees Boe- ke in Bilthoven. In april 1950 werd ze leerlinge van het Incre- mentum, een dependance van het Baams Lyceum, waar zij in 1956 het eindexamen gymnasi um-A haalde. De prinsessen verplaatsten zich geregeld per fiets en mochten zelfs met leeftijdsgenootjes gaan kamperen. Ze kregen in tegenstelling tot hun moeder ook de kans om een hele studie te doen en net zo'n pakket te volgen als hun studiegenoten, in Beatrix' geval rechten in Lei den. De prinsessen zouden zich hun jeugd als heel plezierig herinneren, al vonden ze wel dat vader veel van huis was en was er de schaduw van de affai re met de invloedrijke gebeds genezeres Greet Hofmans. Deze heeft met name Beatrix diep ge raakt. Ze was bang dat ze vroeg tijdig op de troon zou belan den. Willem-Alexanders jeugd was gedeeltelijk vergelijkbaar met die van zijn moeder: via zakgeld de waarde van geld leren ken nen, met andere kinderen naar de lagere school en het lyceum, met studenten uit de hele we reld naar het United World Col lege of the Atlantic te Llantwit Major in Wales (Groot-Brittan- nië), afzien bij de marine, met andere jongeren geschiedenis studeren, en in zijn geval zelfs persoonlijk boodschappen doen en koken in zijn huis aan het Leidse Rapenburg. Ook zijn beveiligers gunden de jonge prins zijn vrijheid: hij had met ze afgesproken dat ze niets aan zijn moeder zouden verklikken, ongevraagd tenminste, anp Willem-Alexander mocht kattenkwaad uithalen, maar propjes schieten tijdens het défilé op Koninginnedag op Soestdijk ging te ver. Archieffoto: Dijkstra www.waf.worldonline.nl In schril contrast met het aantal Maximasites staan die voor Willem-Alexander. Slechts een enkele om je tegen op het net, waaronder de homepage WAF!, de Willem-Alexander Fanclub. Dat is een lekkere doorkliksite die opvalt door zijn veel- ijdigheid. Zo kunnen we een spelletje drie-op- een-rij spelen met Alex zelf als tegenstander, een ontwerp maken voor een munt met Alexanders beeltenis en het lied 'Met een biertje in mijn hand' ""«luisteren. Al klikkend surfen we langs de strub- lelingen (affaire-Margarita: 'Kroonprins was slechts even regie kwijt') die het koningshuis de af gelopen tijd in het nieuws brachten. Creatieve leesten kunnen een gedicht voor de prins achter aten: 'Alex! Ik ben een strenge koningin Kom naar me toe Af Stoute jongen! Ja kom kom mij aanbidden terwijl ik je bemin'. Wie 'baby' aanklikt stuit op een serie foto's van een jonge W- A, van zuigeling tot puber. Hier kon je ook gokken :eil> °P het geslacht van de oranjetelg. B Kroonprins Willem-Alexander en prinses Méxima moeten be veiliging en hofhouding vanaf de eerste dag duidelijk maken dat hun dochter maar één ouder paar heeft, dat best in staat is zelf de opvoeding te regelen. Ze moeten het talrijke personeel dat hun eerstgeborene zal omringen gewoon verbieden om te klikken over eventueel wangedrag, voor zover de staatsveiligheid tenminste niet in het geding is. Dat zegt gezinspedagoog Janssens van de Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN). Jans sens bestudeert al jaren familieverhoudingen en gezinssituaties. Van één ding is hij over tuigd: „In de meeste gezinnen kunnen de ou ders het best zelf en komen hun kinderen goed terecht. Ook de kroonprins en zijn vrouw hebben naar alle verwachting geen speciale pedagogisch adviseur nodig." Janssens vindt het belangrijk dat de nieuwe troonopvolger zo lang mogelijk een normaal kinderleven kan leiden. „Dat zo'n kind geen heilige is hoort er gewoon bij. Hij zal best din gen uitspóken die zijn ouders niet mogen we ten. Als zijn bewakers dat allemaal zouden verklikken, komt het kind wel in een heel na delige positie ten opzichte van zijn ouders. Dat is juist niet normaal", vindt de professor. „De ouders moeten het kind vooral niet te snel en te vaak vertellen dat het zo bijzonder is. Dat kweekt kleine eigengereide egoïstjes. Kijk maar naar jonge sporttalenten, die kun nen ontzettend vervelend zijn. Natuurlijk zal het kind snel merken dat er altijd bewakers zijn, maar daar is vader Willem-Alexander wel aan gewend. Die kan zijn kind vertellen hoe je die als het ware onzichtbaar moet maken", meent de pedagoog. Sociale ontwikkeling moet volgens Janssens voorop staan. „Omgang met leeftijdgenoten en dezelfde dingen doen als zij vormt een kind in belangrijke mate. Dus moet een puberende troonopvolger net als iedereen een mobieltje in de zak hebben. Sms'en in de disco. Thuis kunnen chatten met zijn vriendjes op de com puter. Chatten en sms'en schept misschien nieuwe beveiligingsproblemen, maar daar moet dan maar een oplossing voor worden gezocht, want het is nu eenmaal de manier waarop kinderen tegenwoordig contacten on derhouden." Als een koninklijk kind dat allemaal niet zou mogen wegens de bijzondere positie wacht hem of haar een vreselijk leven, waarschuwt de professor. „Kijk maar naar het geremde ge drag van sommige hoogheden uit andere lan den. Die zijn contactschuw, wereldvreemd. Ze hebben geen idee hoe gewone mensen leven. Ik heb meegemaakt dat een buitenlandse prins ergens incognito wilde komen en vervol gens verscheen hij onder begeleiding van poli tie met zwaailichten." Janssens adviseert Willem-Alexander en Méxi ma op hun beurt ook zo gewoon mogelijke ouders te zijn. „Zij staan natuurlijk steeds in de schijnwerpers, maar het is toch belangrijk dat zij voldoende tijd maken voor gezellige uitstapjes. Dit gezin gaat waarschijnlijk niet zomaar een dagje naar de Efteling, maar zij hebben weer allerlei andere mogelijkheden. En ze moeten zeker tijd nemen om in de gaten te houden wat hun kind doet en met wie. Alle kinderen hebben behoefte aan ouderlijke con trole." Anderzijds, vindt de hoogleraar, moet de con trole niet ontaaïden in overbezorgdheid, juist omdat dit kind noodgedwongen al zoveel toe zicht heeft. „Teveel bescherming geeft onher roepelijk gedragsproblematiek. Elk kind moet zijn eigen verantwoordelijkheid leren ontwik kelen. Ook de toekomstige koning en zijn vrouw zullen zich er bij moeten neerleggen dat ze hun spruit niet overal tegen kunnen be schermen. Maar als ze gewoon hun gezonde verstand gebruiken en hun kinderen zolang mogelijk uit de wind houden, komt het alle maal best goed.'anp

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 31