'Operatie baby' zonder hapering Handelsblad bij de geboorte van Beatrix. 'Overal lopen mensen de straat op om het aantal scho ten te tellen. Of zij schakelen het radiotoestel in: de omroeper immers zal het ook vertellen.' De rol die de radio van de kanonnen en de nieuws bulletins van de kranten overnam is inmiddels al weer vervangen door televisie, sms en internet. De traditie van het afvuren van saluutschoten stamt uit de zeevaart, waar het vanaf het einde van zestiende eeuw gebruikelijk werd om bij het binnenvaren van een haven een bepaald aantal schoten af te vuren. Dat betekende dat het schip zonder vijandige bedoelingen arriveerde. In die tijd konden kanonnen niet zo snel worden herla den en door te vuren werd meegedeeld dat men in feite ongewapend en weerloos was. Het aantal schoten verschilde nogal, reden voor de Britse marine om al in 1688 met een algeme ne richtlijn te komen, mede om munitie te spa ren. Het 'koninklijke saluut' werd daarbij vastge steld op 21, al duurde het nog een paar honderd jaar alvorens het algemeen werd overgenomen. Ook de Verenigde Ooostindische Compagnie had destijds strenge voorschriften voor het aan tal af te vuren schoten en wee de kapitein die te veel ammunitie gebruikte. Voor het aantal van 21 schoten is een romanti sche, maar omstreden uitleg. Oorspronkelijk ga ven schepen een saluut van zeven schoten - het nummer zeven is zowel een bijbels als een mys tiek getal. De kustbatterij had meer vuurvermo- gen en antwoordde met een veelvoud daarvan en het getal drie (van de goddelijke drie-een heid) lag het meest voor de hand. Drie maal ze ven werd 21Een andere, meer praktische uitleg is dat van elke zijde van een schip tien schoten werden afgevuurd en van het voordek één, als beginsignaal. Een derde versie wil dat het oneven aantal werd bepaald doordat begin- én eindschot vanaf de kant zichtbaar moesten zijn. Hoe dan ook, de maritieme traditie werd aan wal gebracht waar bij richtlijnen van keizer Napoleon - die de ge boorte van zijn zoon liet aankondigen met 101 schoten - en de Britse marine de toon zetten. Op het aantal van 21 saluutschoten is doorge borduurd. De Britse koningin Elizabeth krijgt ie der jaar in juni, op de zaterdag dat haar verjaar dag officieel wordt gevierd, vanaf de Tower in Londen maar liefst 62 schoten: de gebruikelijke 21, nog eens 20 omdat de Tower een koninklijk paleis is en 21 extra namens de City of Londen. Als die dag samenvalt met de échte verjaardag van echtgenoot prins Philip kunnen de Londe- naren hun lol op. Dan zijn er maar liefst 124 sa luutschoten. Volgens het ministerie van defensie is in Neder land de standaard 35 saluutschoten voor de ko ningin en 33 voor haar echtgenoot, 21 voor een prins of prinses der Nederlanden en een gelijk aantal voor een bezoekend buitenlands staats hoofd. En alleen bij de geboorte van een 'ver moedelijke opvolger' wordt er 101 keer gevuurd. Hans Jacobs hiermee wel wat geschiedenis heb geschreven. Mijn draaiboek gaat morgen ook naar de sectie militaire geschiedenis, want zoals ik oude stuk ken heb bekeken, zal ik ooit een opvolger krijgen die misschien wat aan mijn draaiboek heeft. De huls van het eerste schot is voor Méxima. Koningin Juliana maakte zich in 1967 na de ge boorte van Willem-Alexander oprecht boos over de nadruk die de media legden op het feit dat er voor eerst sinds 1851 weer een prins was gebo ren. Alsof meisjes niet goed genoeg waren. De bulderende kanonnen maakten echter duidelijk dat er wél degelijk verschil was: Willem-Alexan- der kreeg 101 saluutschoten. Een meisje zou er maar 51 hebben gekregen. Dit keer was dat anders: prins of prinses, het aantal saluutschoten is hetzelfde. De emancipa tie van het koninklijke eresaluut vloeit voort uit een verandering van de Grondwet. Sinds 1983 wordt voor de erfopvolging geen onderscheid meer gemaakt tussen jongen of meisje. De eerst geborene komt het eerst in aanmerking, onge acht het geslacht. Het zou dan ook gek zijn om vast te houden aan het traditionele verschil in saluutschoten. België is Nederland daarin al voorgegaan. De re gels voor saluutschoten zijn bij de zuiderburen grotendeels gebaseerd op hetzelfde koninklijke besluit van Willem I uit 1818. Daarin werd vast gelegd dat 'de geboorte van eenen Koninklijken Prins zal worden aangekondigd met 101 en die van eene Koninklijke Prinses met 51 kanonscho ten.' De Belgische grondwet is begin jaren ne gentig ook gewijzigd waardoor de eerstgeborene automatisch troonopvolger werd. Het protocol is toen eveneens aangepast. Bij de geboorte van prinses Elisabeth, het eerste kind van kroonprins Filip en prinses Mathilde, klonk er een eresalvo van 101 kanonschoten. Het Ne derlandse kabinet maakte begin november be kend dat voorbeeld te volgen. In Den Haag wer den bij het Indisch Monument met vier stukken '25-ponders' schoten gelost door de 11de Afde ling Rijdende Artillerie, die de voorbije weken in afwachting van hun werk op marinevliegkamp Valkenburg logeerden. Ook in Den Helder, Wil lemstad (Curasao) en Oranjestad (Aruba) werd, maar dan door de marine, een saluut gegeven. Vroeger leverde dat een wedstrijd op 'wie het eerst klaar was' met schieten, maar nu de 'Gele Rijders' in Den Haag eerst de tijd moesten heb ben hun traditionele uniform aan te trekken, kon dat niet meer. Net als in 1938 en 1967 wordt de verzilverde huls van het eerste schot, voor zien van een passende inscriptie, aan de jonge moeder geschonken. In 1909 - toen er geen radio of televisie beston den - hadden de schoten bij de geboorte van prinses Juliana nog echt betekenis. 'Er waren nog twijfelaars vanmorgen tussen zeven en ne gen. Want zeiden zeer voorzichtigen, het kanon heeft nog niet gebulderd en dat is eerst de offici ële kennisgeving aan de burgerij,' meldde Alge meen Handelsblad op vrijdag 30 april. Toen de artillerie op het Malieveld in Den Haag op zich liet wachten 'hielden de nurksen en pes simisten vol dat er wel wat gaande moest zijn dat niet in de haak was. Eindelijk, tien minuten voor negenen komt er een ruiterstoet aandraven. Een 'hoezee!' trilde door de lucht. Een enkele minuut over negenen werd het eerste schot ge lost en dat was het sein tot een geestdriftige be toging die haast even rumoerig klonk als de klank van het schot. Elk van de 51 schoten was het sein voor nieuwe jubel,' aldus de krant. Op 31 januari 1938 knalde het weer. 'Met 51 sa luutschoten en met het luiden van de stads-en kerkklokken is hedenmorgen tussen tien uur en half elf het blijde bericht van de geboorte ener Prinses in stad en land tot in de verste uithoe ken, bekend gemaakt', schreef het Algemeen den haag - Overal lopen mensen de straat op om het aantal schoten te tel len. De 51 saluutschoten bij de geboor te van prinses Beatrix hadden nog hun oorspronkelijke doel - het verspreiden naf van het nieuws. Tellen had gisteravond bij de A dochter van Maxima geen zin omdat vooraf was bepaald dat er in Den Haag en Den Helder 101 sa luutschoten zouden klinken ongeacht of er een prins of prinses geboren zou worden. De 25-ponders van de Saluutbatterij doen bijna een half uur precies wat van hen wordt verlangd. 1111 Ze knallen samen 101 keer, zonder te haperen. "Hf Na het lossen van het laatste schot en het ont vangen van de ovatie van het Haagse publiek zingen de Gele Rijders opgelucht het üed van hun 11de afdeling. Daarna rennen ze terug naar hun warme minibusjes. 'Operatie Baby' is voorbij. Bij het door bezuini gingen geplaagde ministerie van defensie was stilletjes wel rekening gehouden met tenminste één weigerachtig kanon. De oudste van het vier tal aan de Waterpartij stamt immers al uit 1937. Adjudant Schoonman glundert na afloop alleen nog maar alsof hij zelf net zijn eerste kind gebo ren zag worden. „Ik realiseer me goed dat ik

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 27