SPORT Winterslaap? Oranjeste Oranje LINKS BUITEN Oud-preses voorgeleid kaiserslautern - Oud-VOOrzit- ter Jürgen Friedrich van de Duitse voetbalclub l.FC Kai- serslautem is opgepakt. Hij wordt verdacht van belasting fraude. Een dag na zijn arresta tie is hij weer vrijgelaten. De 60- jarige Friedrich was tot vorig jaar augustus voorzitter van de Bundesligaclub. Hij trad terug toen Andreas Brehme het veld moest ruimen als trainer. In middels zwaait de Belg Erik Ge- rets, oud-trainer van PSV, de scepter bij Kaiserslautem. In een interview had Friedrich aangekondigd huis en haard achter te laten en naar een an der land te vertrekken. Voor het openbaar ministerie dat het on derzoek naar de foute hande lingen van de oud-preses on derzoekt, was dat reden om hem gevangen te laten nemen. Friedrich moet zich wekelijks bij de politie melden. Streep onder olympische fraude salt lake city - Aan het om koopschandaal over de toewij zing van de Olympische Win terspelen aan Salt Lake City is na vijfjaar een definitief einde gekomen. Een rechter in de Amerikaanse wintersportplaats heeft er dit weekeinde ëen streep onder gezet. Hij liet de aanklachten tegen de hoofdver dachten, voorzitter Tom Welch van het organisatiecomité en diens plaatsvervanger Dave lohnson, wegens gebrek aan bewijs vallen. Het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) werd in 1998 ernstig in verle genheid gebracht, toen duide lijk werd dat diverse leden van de organisatie zich met ge schenken hadden laten overla den in ruil voor een stem voor Salt Lake. De stad kreeg de be geerde Spelen in 2002. De affai re leidde tot het royement van zes IOC-leden. Vier anderen stapten uit eigen beweging op. Tien leden, onder wie Neder lander Anton Ge es ink, kregen een berisping. Recordbedrag voorPoetin ankum - Op de veiling van PSI (Performance Sales Internatio nal) in het nabij Osnabruck ge legen Ankum is het dressuur- paard Poetin, een zesjarige merrie, voor een recordbedrag van 2,5 miljoen euro verkocht aan de Nederlandse familie Van der Zwan. Volgens de aanbie ders op de veiling, onder wie de Duitse tophandelaar Paul Schockemöhle, betreft het een welhaast uniek dier. „Zelden werd zo een interessant paard op de veiling aangeboden." Re centelijk werd Poetin wereld kampioen bij de zesjarigen. Op het betreffende kampioen schap, in het Duitse Verden, versloeg het dier met amazone Meyer zu Strohen de door Anky van Grunsven bereden Paint it Black. Wie het dier voor de Ne derlandse familie gaat berijden is nog niet bekend. maandag 8 DECEMBER De meeste buitensporten heb ben een winterstop, maar hoc key heeft een winterslaap. Giste ren was de laatste speeldag van het jaar en pas halverwege maart krijgt de competitie een vervolg. Waarom zo lang? Wat zijn de voor- en nadelen? De Oegstgeestse international Taeke Taekema: „Internationals hebben geen winterstop. Als de competitie stil ligt, spelen wij grote toer nooien of we zijn in de voorbe reiding daarop. Binnenkort is de kwalificatie voor de Spelen, vorig jaar viel het WK in de win terperiode. De reden dat ook la gere elftallen zo'n lange winter stop hebben, ken ik niet. Dat zal nog wel uit de tijd stammen DE KWESTIE dat zaalhockey populair was." Erik Kruysmulder, trainer van het Leidse Roomburg: „Het had inderdaad te maken met zaalhockey. Sommige clubs doen daar nog steeds aan mee, wij niet. Een lange winter stop is wel lekker. Blessures kunnen helen en je bent er even uit Aan de andere kant duurt het hockeyseizoen, als je de zomerstop ook meerekent, maar zeven maanden. Dat is wel heel kort. Door de ontwik keling van kunstgras, waardoor je bijna het hele jaar buiten kan hockeyen, ligt het voor de hand dat hockey een even lange win terstop krijgt als voetbal." Ghislaine Démétriadis, voor malig speelster van Alecto en Grieks international: Aan de lange winterstop zijn hockeyers zó gewend dat je er eigenlijk nooit bij stilstaat. Na tuurlijk is het raar als je het met voetbal vergelijkt Je hebt niet één, maar twee voorbereidings perioden per jaar. Dat is een beetje vreemd en toch zó volko men logisch." Chantal Mies, woordvoerster van de KNHB: „De winterstop is er inderdaad voor het zaalhockey dat als een volwaardige variant van het hockey wordt gezien. Zaalhoc key mag misschien in uw dis trict niet zo populair zijn als in andere delen van het land, maar daar kunnen wij geen re kening mee houden. Over het algemeen trekt het zaalhockey juist aan en als alternatief is er een midwintercompetitie opge start. De winterstop duurt van 9 december tot de tweede week van maart, zo lag is dat niet." Paul Jansen, speler van de Wassenaarse Kievieten: „De lengte van de winterstop is niet zozeer het probleem, maar de verhouding tussen de twee competitiehelften. Het is een veelgehoorde klacht: de eerste helft eindigt pas half december terwijl de tweede helft - half maart tot half mei - maar enke le weken duurt Als het mooi weer wordt, houdt het hockey op. Ik zie dat graag anders." Hockeyers overwinteren in de zaal. Archieffoto: United Photos De Boer SPORT IN BEELD World Supercross. Sevilia, Spanje, 6 December. Foto: AFP/Cristina Quider T Toorjaar 2004 verschijnt bij V uitgeverij LJ. Veen 'Het bes te Nederlands elftal aller tij den In dit boek wordt honder den bekende voetbalkenners gevraagd hun favoriete Neder lands elftal aller tijden samen te stellen. U raadt het aL Eén van die honderden bekende voetbal- kenners is uw geliefde colum nist. Ik. Of ik mij een beetje belangrijk voel? Wat had u dan gedacht? Dit land telt 16 miljoen poten tiële bondscoaches. Toegege ven, die hebben niet allemaal verstand van zaken. Maar on der al deze pseudo-Advocaten bevindt zich vast wel tien pro cent redelijk verstandige lieden. De voetbalinsiders. Goed, daar zijn we uit. Dit land huisvest bijna twee mil joen voetbalprofessoren en van die 40 Feyenoordstadions vol is slechts het crème de la crème Chonderden bekende voetbal kenners') door Chris Willemsen - auteur van het meesterwerk 'De moeder aller nederlagen- gevraagd om aan de nieuwste loot van de wereldliteratuur bij te dragen. Of ik mij een beetje belangrijk voel? Ik stel de vraag nog maar een keer, opdat u het antwoord ten volle begrijpt. De roem is mij niet aan komen waaien, dus ga ik meteen aan de slag. Het Oranjeste Oranje? Een selectie van duizenden in ternationals staat tot mijn be schikking! Dood of levend doet niet terzake. Schorsingen en blessures tellen evenmin. Ik vrees dat ik voor keuzes kom vergeleken waarbij 'Sophias Choice' (de Hollywood-versie van het dilemma Van Nistel- rooij of Kluivert, met Meryl Streep als Dick Advocaat én overgoten met oorlogssausje) als het schillen van een peul was. Welke keeper kies ik? Piet Kraak of Frans de Munck? Van Breukelen, die Europees kam pioen werd, of Jongbloed, die twee WK-finales speelde? Wat zou Johan hiervan vinden, vraag ik mij nu af? Uiteraard stel ik als eerste Cruijffie op, want zo herinner ik mij hem het liefst. Als Cruijffie, de won- dermidvoor. Maar laat ik hem ook meteen van deze illusie be roven. Mijn aanvoerder wordt hij niet. Natuurlijk niet. Als ik dat doe ben ik aan de Goden overgeleverd. Als het aan Cruijffligt stel ik desnoods Busquets als keeper op. Die 'Bassie Adriaanvan Barcelo na! Die was behalve mislukt goochelaar ook nog Catalaan, maar probeer dat maar aan Cruijff uit te leggen. Begin ik niet aanjan van Beveren dus. Weliswaar vandaag de dag postzegelhandelaar te Florida, wat niet in zijn voordeel pleit, maar ooit de Nederlandse Lev Yashin! Al had die zich natuur lijk nooit door Cruijff uit Oran je laten plagen en was dit pre cies wat Van Beveren wel over kwam. Dan een viermansverdediging met echte backs: Suurbier en Krol. En een centraal duo dat een mix is van raffinement en martelkamer: Rijkaard en Isra el 't Is dat ik een zwak heb voor IJzeren Rinus en dat ik ge acht word geen familie in mijn Super Oranje op te stellen, an ders had ik mijn vader boven Israel verkozen. Mijn vader brak ooit aan de vooravond van zijn eerste B-interland zijn been, nadat hij de alom ge vreesde midvoor van HVC alle hoeken van Schoonenberg had laten zien. Op het middenveld Neeskens en Van Hanegem - dat maakt een derde of vierde middenvel der overbodig. Mijn voorhoede bestaat uit Smit, Cruijff, Van Basten en Rensenbrink. Voor Van der Vaart heb ik geen plaats in ge dachten. Wat moet ik met hem als ik Bergkamp al niet kan op stellen (zelfs het Oranjeste Oranje speelt wel eens in den verre, dat maakt de keuze voor Van Basten een stuk gemakke lijker). En waar zijn Abe Len stra en Faas Wilkes gebleven? Thuis! Daar houd ik niet zo van. Gekoketteer met het verle den. Ik heb die mannen boven dien nooit zien spelen. En Kick Smit dan? Kick Wilstra is mij voorgelezen. Door mijn opa, zittend op zijn schoot. Kick was de beste van die drie, volgens opa. „Op welke plek speelde Kick dan, opa?' „Op él ke plek, jongen.Dus ook rechtsbuiten, in het 4-2-4 sys teem. AI is mijn opa al zeven jaar dood, toch had hij mij ver moord als ik Kick Smit over het hoofd zou zien. Frank Snoeks UIT HET OOG Cock van Weerlee was in de ja ren 70 en 80 een van de bekend ste Leidse voetballers. Hij speel de bij LFC, LDWS en Floreant en verhuisde later naar UVS. Hij speelde tien jaar in het eerste elftal in de Kikkerpolder en stop te toen hij 40 jaar oud was. „Ik heb er nooit spijt van gehad dat ik pas op latere leeftijd naar UVS ben gegaan. Ik heb altijd gevoetbald bij de club waar de meeste centjes waren te verdie nen. Daar is helemaal niets mis mee. Ik was geen miljonair, ik had een modaal inkomen als timmerman. Een clubman ben ik dus nooit geweest. Alleen bij UVS ben ik langer gebleven. Ik heb daar lang in het eerste kun nen voetballen omdat ik altijd fit ben gebleven. Ik heb geen aanleg om zwaar te worden, conditioneel zat het altijd wel goed. Nadat ik was gestopt in het eer ste elftal heb ik nog jarenlang in het derde gevoetbald. Daar ben ik nu mee gestopt. Er haakten steeds meer mensen af, op het laatst was het groepje gewoon te klein. Trainer heb ik nooit willen wor den. Het is me wel een aantal keren gevraagd. Maar het kost me gewoon te veel tijd. Vooral de trainingen op de doorde weekse avonden zouden me te genstaan. Wat me wel leuk lijkt, is een elftal begeleiden bij de wedstrijden, de coaching doen. Met werken ben ik intussen ge stopt Mijn vriendin heeft een goede baan en nu zorg ik voor de kleine en doe huishoudelijke taken. Ik ben gaan golfen. Ik vind dat geen sport, maar meer een spel net als biljarten. Ik speel een paar keer week, heb handicap 25. Ik had gedacht dat ik snel onder de 10 zou zitten, maar dat valt me toch tegen. Daarnaast loop ik een paar keer Cock van Weerlee. Archieffoto: LD in de week hard, gewoon om de conditie op peil te houden. Naar het voetbalveld ga ik niet veel meer. Ik ben dit jaar nog niet bij UVS geweest, al ben ik wel van plan binnenkort weer te gaan kijken. Ik vind het voet bal een stuk minder anatrekke- lijk geworden dan 20,30 gele den. Niet dat het toen beter was, maar het was wel aantrek kelijker. Hoe dat komt? Dat komt door de scheidsrechters. die hebben de touwtjes veel te ver laten vieren. Vroeger had je spelers als Coen Moulijn, daar kwamen de mensen voor naar het stadion. Dat was prachtig, maar als je nu de beste voetbal ler van de wereld bent kom je nog geen man voorbij want je wordt gewoon de hekken in ge schopt. Kijk eens wat er bij corners ge beurt. Dat is gewoon rugby. Je kan de beste kopper van de we reld zijn, je krijgt niet de kans om een centimeter van de grond te komen. Volgens mij gaat het voetbal daaraan kapot Ook omdat het nog zo ouder wets wordt geleid. Er is nog steeds maar een scheidsrechter, het mag allemaal wel wat mo derner. Kijk eens naar het Ame rican Football. Daar wordt met behulp van tv-beelden binnen 20 seconden een beslissing ge nomen." UIT GESPROK er Kickei ékJ de Duitse bondscoach Voller veel p tijdens het k de EK met onder meer land als tegenstanden „Viel Vergnügen, Rudi!" Ruud Krol over de 2-1 v Gerd Müller in de WK-f van 1974 tegen West-Di land, in Sportweek: „Vervelend natuurlijk, n voetballeven gaat door. Opnieuw Ruud Krol, ni het bezoek aan koningi ana na de finale van 19ï „In de tuin bij de koning Wim Suurbier tegen een Willem-Alexander: 'Ga J der maar vertellen dat u avond blijven eten, jochi was onze humor, op dat ment. Wereldkampioen veldri Bart Wellens, in Humo: Hemden lukken niet, m verder kan ik er best van ten op een maartdag mij machine te pakken en vi op mijn gemakske wat te ken. Ajax-doelman Bogdan 1 in VARA TV Magazine: .Alleen als ik de deur uil ik altijd met m'n rechter over de drempel van de 1 deur. Dat is wel een vorn bijgeloof, en ik zal 'took vergeten. Leontien Zijlaard-van 1 sel, in Volkskrant maga „De wielerwereld zit zo 1 elkaar. Zeker de helft vat licitaties over mijn werel cord was niet gemeend. ze een handje en dan dei Vuile, vuile tut, je hebtz hoopt dat ik erdoorheen zakken'." Ajacied Wesley Sonck, i we Re vu: „Mezelf zijn, dat is misst nog wel m'n grootste am Schaatser Erben Wenne die gemiddeld 170 dage jaar in een hotel slaapt, zijn oriëntatievermogei (Hij was dit keer in het Erfurt). In het Algemeei blad: „Voordat ik mijn ogen o\ realiseerde ik me dat idee had waar ik was, wt het was, of ik die dag een strijd had en evenmin in hotel ik verbleef. Ik wilde eerst die vragen beantwo voordat ik mijn ogen opa deed. Veendam- trainer Jan Ktf over zijn tijd als prof bijl zelfde club, in Voetbal Lj .national: Vóór de wedstrijd ging ej zwart schaaltje rond met\ pilletjes, luchtpilletjes r ze die. Ik heb nooit gei we kregen. Het zal wel a geweest zijn." Bayern München-mai Hoeness, in Sport-Bild. „De spelers moet een spiè voorgehouden worden. 1 in een oase van geluk, maar ze hebben niet b w wat daarbuiten gebeurt. 1 Schaatser Gianni Ron de geboorte van zijn z el, in Ouders van Nu: „Dat komt toch door die\ achtergrond, ik kon haar\ goed coachen. Ik zat n en heb haar de hele tijd d De oud-doelman van Ju Iwata, Arno van Zwam NAC), vindt Japanners e emotieloos volk. In Voel ternational: „Feest nadat we de lands hadden veroverd? Ben je Ze drukken je de hand. gedaan, Arno', en ze gaai weer naar huis. Schaatser Beorn Nijenh (19), in Sportweek: „Het ergste wat je kan gel is opgeslokt te worden do eigen wereldje. Dat je vet dat de zon morgen weert als je faalt. Alleen met ja zig zijn, is een groot geva je jongen onervaren ben De tot Nederlander gen seerde zwemmer Mi tja 5 (voormalige Duitser), in Trouw: ,Als hetgeen voetbal is, s sport in Duitsland niks v Het gaat overal bergafva Daar is de algehele toesta Duitsland ook debet aan veel werkloosheid, de ecoi draait slecht. Dan komts\ gauw onderaan de laddei Ajacied John Heitinga, Sportweek: „Toen ik geblesseerd r ik achttien, nu ben ik Dat is een groot ver schil hoor. Toen ik geblesseerd raakte hoefde ik me niet te scheren, tegenwoor dig wel.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 26