Hockeysters tevreden met i derde plek SPORT 2 Gerard van Velde supersnel, Marianne Timmer helemaal ter Nederland heeft eindelijk zijn wereldkampioene Kritiek Lammers va verkeerd bij collega Retourtje Athene vq Van den Hoogenbai Bestuur profbond driebanden stapt - Krotwaar mag naar Athene fukuoka - Atleet Luc Krotwaar heeft in de marathon in het Ja panse Fukuoka voldaan aan de eis voor uitzending naar de Olympische Spelen in Athene. De 35-jarige marathonloper werd elfde in 2.10.13. Daarmee bleef hij zeventien seconden on der de limiet van de KNAU en NOCNSF. Krotwaar had al vol daan aan de norm van de Inter nationale atletiekfederatie IAAF door bij het WK bij de eerste twintig te finishen. Schapers denkt na over rechtszaak eemnes - Michiel Schapers be schouwt het als compliment dat Petr Krajicek hem wil aanstellen als privé-coach van zijn talent rijke dochter Michaella. Gezien zijn conflict met de KNLTB kan de tennistrainer niet zeggen of hij op het aanbod in zal gaan. Schapers is met zijn advocaat nog in overleg over mogelijke stappen tegen de KNLTB. De tennisbond zette hem onlangs als coach van Jong Oranje op non-actief na klachten van ou ders van kinderen die hij bege leidde. Damsters raken A-status kwijt zoutelande - De damsters raken per 1 januari 2005 de A-status van het NOCNSF kwijt. Dat heeft de sportfederatie aan de betrokken speelsters meege deeld. Vrouwendammen wordt in 21 landen beoefend, drie te weinig volgens de aangepaste normen van het NOCNSF om in aanmerking te komen voor uit keringen. Vier damsters hebben in Nederland de A-status: Ka- myshleeva, Hoekman, Chub en Doumesh. Huizebosch-Smit mist NK marathon zwolle - Jenita Hulzebosch- Smit kan op tweede kerstdag haar nationale titel op de mara thon in Utrecht niet verdedigen. De schaatsster uit Gramsbergen is al enige tijd geveld door een virus dat lijkt op de ziekte van Pfeiffer. Volgens trainer Jan Wie- be Last duurt het herstel nog ze ker een maand. Nelson Pessoa wint Toptiengala GENEVE - Rodrigo Pessoa heeft zaterdagavond bij het CSI van Genève het Toptiengala gewon nen, een speciale, lucratieve ru briek tussen de beste tien springruiters van de wereld ranglijst van de FEI. De Brazili aan bleef met zijn troefpaard Baloubet du Rouet in beide manches foutioos en troefde daarmee een kwartet Duitse concurrenten af. Velin wint weer in wereldbeker genève - Springruiter Thomas Velin heeft voor de tweede keer binnen een maand een wed strijd in de wereldbeker gewon nen. Gisteren deed de Deen dat in Genève met het paard Equest Carnute. Recentelijk won Velin ook in Berlijn. De Nederlanders speelden in Zwitserland geen hoofdrol. Jeroen Dubbeldam (De Sjiem) en Albert Zoer (Lowi- na) behoorden niet tot de elf deelnemers die de barrage be reikten. Jurg achtste in Lake Placid lake placid - Eline Jurg en rem- ster Urta Rozenstruik zijn in La ke Placid bij de derde wereldbe kerwedstrijd bobslee op de acht ste plaats geëindigd. De Neder landse combinatie verscheen aan de start ondanks de valpartij eerder deze week. Tijdens de training ging de bob over de kop en gleden Jurg en Rozenstruik honderden meters in de gekan telde bob door de baan. Palyama wint Bitburg Open saarbrucken - Badmintonner Dicky Palyama heeft in Saar- brücken het Bitburg Open ge wonnen. De Nederlander won in de finale met 15-2 15-4 van de Zweed Rimarcdi. Door een hoog tempo en een goede spreiding hield Palyama Rimarcdi ver van het net, waardoor de Zweed zijn favoriete smashes niet kon plaatsen. In de tweede game bood Rimarcdi op het einde nog wat weerstand, maar op het vierde wedstrijdpunt sloeg Paly ama toe. Oötschl snelst in Lake Louise lake louise - De Oostenrijkse skister Renate Götschl heeft zondag in het Canadese Lake Louise de wereldbekerwedstrijd super-G gewonnen. Götschl was beneden in 1.14,98. Haar land genote Michaela Dorfmeister eindigde als tweede in 1.15,49. De Duitse Hilde Gerg noteerde de derde tijd: 1.15,66. maandag 8 DECEMBER Verrassende Nederlandse resultaten in Calgary tijdens eerste wereldbekerwedstrijd voor sprinters calgary/anp - Bij de ploegpresentatie in oktober vertelde Gerard van Velde dat hij eigenlijk dit seizoen als verlo ren beschouwde. Een rugblessure kwelde hem al vier maanden en uit zicht op snel herstel was er niet. Maar afgelopen weekeinde, tijdens de eer ste wereldbekerwedstrijd sprint, scherpte de TVM-rijder doodleuk het Nederlands record op de 500 meter aan. In Calgary flitste Van Velde naar 34,59 en bleef daarmee 0,02 seconde onder zijn eigen Nederlands record. Wel werd Van Velde in een rechtstreeks duel geklopt door de Canadees Jere my Wotherspoon. De sprintwereld kampioen finishte na 34,37 secon den, slechts 0,05 seconde verwijderd van het wereldrecord van de Japan ner Shimizu. Ook de tweede 500 meter leverde een zege op voor Wotherspoon. Hij fi nishte na 34,78 seconden en ver drong daarmee Erben Wennemars van de hoogste trede. Wennemars verbeterde zijn persoonlijk record (34,81) en werd tweede. Van Velde eindigde zesde: 35,11. Op de 1000 meter werd Van Velde tweemaal afgetroefd door Erben Wennemars. De Zwollenaar raffelde de eerste afstand af in 1.07,78 en was daarmee ruim sneller dan de jonge Beorn Nijenhuis, die verrassend als tweede eindigde: 1.08,40. „Omdat ik de afgelopen tijd voornamelijk wed strijden op de 1500 meter heb gere den, was mijn topsnelheid iets lager", keek de tweevoudig wereldkampioen terug. „Maar ik kon wel een sterke laatste ronde rijden. De concurrenten maakten misslagen in de bochten en dat brak hen op." Ook de tweede 1000 meter werd een prooi voor Wennemars. Dankzij de winnende tijd van 1.07,93 vestigde hij ook een Nederlands record punten, dat na vier afstanden (2x 500 meter, 2x 1000 meter) wordt opgemaakt. Het Oranje-succes op de 1000 meter werd gecompleteerd door Van Velde die respectievelijk als vierde en tweede eindigde. Ook bij de vrouwen was het een op merkelijk weekeinde. Volgens coach Floor van Leeuwen is het absoluut geen toeval dat Marianne Timmer sinds de scheiding van Peter Mueller haar beste prestaties sinds jaren le vert. In Calgary eindigde ze op de 500 meter op het podium: „Of er een nieuwe Marianne staat? Nee, de oude Marianne is terug", sprak Van Leeu wen. Na haar olympisch succes in Nagano (1998) viel het optreden tijdens de Olympische Winterspelen in Salt La ke City (2002) bitter tegen. Timmer wist onder leiding van coach 'en man Peter Mueller niet meer haar topni veau te halen en ze kwam zonder me dailles thuis. Mueller werd nog dat zelfde jaar bij Spaar Select aan de kant gezet, waarna Timmer besloot samen te werken met Jac Orie. De rijdster van SponsorBingo Loterij lijkt het gat met de wereldtop nu te hebben gedicht. Want naast haar po diumplek op de 500 meter, eindigde ze op de 1000 meter tweemaal als vierde en werd ze op de tweede 500 meter vijfde. „Ik ben vooral tevreden met mijn opening op de 500 meter", zei ze nadat ze zaterdag de eerste 100 meter in 10,41 had afgelegd. Timmer werd vorige maand geveld door het griepvirus. „Pas vandaag voel ik me voor het eerst goed", zei ze zaterdag na haar bronzen 500 meter. „Vooral technisch verliep de ma. Op de 1500 meter wilde 1! te graag, waardoor ik te v' schaatste en mijn slag niet a c Dat ging nu beter.11 Over een maand staat Timn op het ijs waar ze in 1998 b r olympisch goud veroverde. 1a no worden dan de wereldka^; schappen sprint gehouden afscheid van Catriona Le\1 zwangerschapsverlof van Zjo de blessures van Cindy Klassi telverdedigster Monique Garl de titelstrijd volledig open. I haar sterke optreden in Calj ren er kansen voor Timmer. Bevredigend slot Champions Trophy sydney/anp - Met de beste speelster (Donners) eri het groot ste talent (Scheepstra) van de wereld In de gelederen hebben de Nederlandse hockeysters het toernooi om de Champions Tro phy bevredigend afgesloten. Brons resteerde aan het einde van een week waarin de Euro pees kampioen moeizaam ope reerde. In een dubbele ontmoeting met wereldkampioen Argentinië konden de Nederlandse vrou wen in het slotweekeinde weer wat prestige heroveren. Dat de den ze in Sydney heel aardig. Zaterdag hield het elftal van bondscoach Mare Lammers de voorsprong van 3-2 net niet tot het einde vast (3-3), gisteren lukte dat wel: 3-2. Zo won Nederland brons en twee individuele onderschei dingen, maar verloor de ploeg het lekkere gevoel dat na het zo succesvolle EK in Barcelona was overgebleven. Lammers, de eindverantwoordelijke, trekt zich de verrichtingen in Austra lië echter niet erg aan. „Mensen in Nederland mogen zich best zorgen maken, maar dat is niet nodig", zei hij zaterdag al. „Al les komt goed." Na het toernooi bleef hij even zelfverzekerd. Dingen die fout gingen, onder meer de afron ding en de fitheid, zijn allemaal te trainen. De oorzaken van het mindere toernooi waren voor Lammers volkomen helder. Het gebrek aan fitheid was de voor naamste. En dat was weer een gevolg van het Nederlandse competitieprogramma. Waar de overige vijf deelnemers zich volop op het toernooi hebben voorbereid, moesten de Neder landse internationals zelfs een dag voor vertrek nog in een competitiewedstrijd aantreden. „En met zo'n voorbereiding kun je dus geen finale halen", concludeerde Lammers. „We moeten na de Olympische Spe len maar eens kijken of daar iets aan te doen valt. Ik weet nog niet wat dat zou moeten zijn, dat gaan we eerst intern bespreken." Wel maakte Lam mers duidelijk dat hij graag zou zien dat niet de kwantiteit, maar de intensiteit van de club trainingen omhoog gaat. Na afloop van het kalenderjaar 2003 stelde Lammers tevreden vast dat zijn ploeg naar beho ren was gegroeid. „Jonge speel sters als Maartje Scheepstra en Miek van Geenhuizen zijn doorgegroeid tot volwaardige internationals en we zijn beter gaan hockeyen. Bovendien hebben we ons gekwalificeerd voor de Olympische Spelen en zijn twee van onze speelsters uitgeroepen tot besten van de wereld." Al voor het vertrek naar Austra lië had Lammers een program ma klaar voor de periode tot en met de Spelen, die op 13 janua ri met de eerste centrale trai ning wordt ingezet. Training op maat is een sleutelwoord. Een niet zo wendbare speelster moet gaan squashen, terwijl een iele hockeyster wat meer aan de gewichten zal gaan han gen. En om fysieke ploegen als China, Zuid-Korea en Engeland te weerstaan moeten de Neder landse speelsters hun weer baarheid versterken. Daarvoor denkt Lammers aan het invoe ren van judo en, zoals hij het zelf noemt, 'stoeivormen'. In zijn nuchtere en zelfbewuste commentaar na het toernooi werd Lammers gesteund door de toernooistatistieken. „We winnen alles op dat gebied", zag de Brabander. „We zijn het meest in de cirkel van de tegen stander geweest, hebben de meeste corners gehad en de Uiteindelijk was er voor de Nederlandse hockeysters toch aanleiding voor een feestje in Sydney. Foto: AFP/William West meeste schoten op doel gelost. Maar we hebben wel het laagste scoringspercentage, dus moe ten we trainen op afronden." Voor de Olympische Spelen heeft Lammers voldoende tijd om zijn formatie optimaal te prepareren. In Athene moet hij de kroon op zijn werk zetten. In dat opzicht was het vanzelf sprekend welkom om in Sydney alvast de concurrentie aan het werk te zien. .Australië verraste me. Die ploeg is weer helemaal op de weg terug. Dat China sterk was, wist ik al. En Argenti nië viel me een beetje tegen." Australië ging er met de hoofd prijs vandoor, na een zege op China (3-2). Voor Nederland was brons uiteindelijk ook een hoofdprijs, na een toernooi waarin er naast twee zeges (Zuid-Korea en Argentinië) drie nederlagen en een gelijkspel waren. „Vandaag hebben we heel goed gespeeld", vond Lammers. „We zijn toch nog op dreef gekomen. Alleen een beetje te laat." Damprimeur voor voormalige Witrussische Kamyshleeva Olga Kamyshleeva tijdens haar laatste WK-partij. Foto: ANP/Robert Vos zoutelande/anp - Dertig jaar moest de Neder landse damwereld wachten op een wereldkam pioene. Karen van Lith was er in 1996 heel dichtbij, Nina Hoekman vier jaar later ook. De primeur ging gisteren in Zoutelande evenwel naar Olga Kamyshleeva. De 30-jarige grootmeester uit Heerlen bleef op het 29ste WK kanonnen als elfvoudig wereld kampioene Zoja Goloebjeva en titelverdedigster Tamara Tansykkoetsjina voor. Met zes overwin ningen en zeven remises had ze recht op de we reldtitel. Vooral omdat ze als enige speelster on geslagen bleef en al haar directe concurrentes (Goloebjeva, Tansykkoetsjina, Baltatsji) ver sloeg. De laatste drie partijen stuurde ze tegen haar natuur in op remise aan. „Ik was moe, dood moe", bekende ze. „Ik wilde maar één ding ach ter het bord: schijven ruilen." In die opzet werd ze niet gedwarsboomd. In de slotronde onder nam de Russin Milsjina met wit geen enkele winstpoging. Na anderhalf uur en veertig zetten stemde ze glimlachend in met de onvermijdelij ke remise en had Kamyshleeva de wereldtitel en de hoofdprijs van 1000 euro binnen. Olga kamyshleeva werd op 21 april 1973 gebo ren in Minsk in Wit-Rusland. De liefde dreef haar in 1996 naar Nederland, naar Brion Koul- len in Heerlen. Ze is de Harm Wiersma van het vrouwendammen. Niet de Ton Sijbrands. „Sijbrands doet de beste zetten, Wiersma de winnende", lachte ze in Zoutelande. „Wiersma neemt meer risico. Dat is mijn stijl ook." Kamyshleeva behaalde haar eerste wereldtitel. „Een verrassing", bekende ze. „Ik behoorde tot het legertje van de kanshebbers maar rekende op een tweede, derde of vierde plaats. Nooit op de wereldtitel." Tien jaar geleden debuteerde ze in Brummen met de tweede plaats achter Olga Lewina. Daarna werd ze tweede, vierde en vijf de. „Ik ging achteruit in plaats van vooruit", keek ze terug. „Daarom dacht ik dat de wereldti tel te hoog gegrepen was voor mij." In Zoutelande startte ze voortvarend met vier overwinningen in de eerste zes ronden. „Dat was niet ongebruikelijk voor mij", wist ze. „In het verleden begon ik wel vaker sterk aan een toernooi maar kon ik het nooit afmaken." In de Zeeuwse badplaats was ze een killer achter het bord. Lichaam en geest waren in balans. „Ik be zat het geduld en de zelfdiscipline om op mijn kans te wachten. Vroeger joeg ik ongecontro leerd op de winst. Ik was bloedfanatiek en wilde alles winnen. Echt alles." In haar nieuwe omgeving in de Limburgse heu vels verdween dat fanatisme langzaam. „In Wit- Rusland was dammen mijn beroep", gaf ze aan. „Ik studeerde zes dagen per week minimaal drie uur per dag. In Limburg dam ik hooguit drie uur in de week. Het is iets meer dan een hobby maar zeker geen obsessie." Ze vond er de rust te scha ven aan haar stijl. „Ik was altijd een agressieve dammer, vloog mijn tegenstander naar de keel. Nu ben ik nog steeds een aanvaller maar rusti ger, meer relaxed, besluip ik mijn prooi." In de eindfase sloeg de vermoeidheid toe voor de nummer acht van de wereld. Ze speelde twee toernooien met een week rust ertussen. Eerst de nationale titelstrijd in Brummen waar ze met de monsterscore van acht overwinningen en een remise voor de eerste keer kampioene werd. Daarna het WK in Zoutelande. De overwinning op Tansykkoetsjina in de ne gende ronde, vijf ronden voor het einde, gaf haar nieuwe energie. „Dat gaf me de mentale kracht door te gaan." Volgend jaar moet ze haar wereldtitel op het spel zetten. Tansykkoetsjina heeft als oud-wereldkampioene het recht haar tot een tweekamp uit te dagen. Zover schopten Van Lith en Hoekman het in hun tijd niet. Ze bereikten de status van uitdager, nooit van we reldkampioene. 'Ongenuanceerd, hopeloos en dor den haag - De kritiek van bondscoach Mare Lammers op de conditie van de Nederlandse hockeyvrouwen is in slechte aarde gevallen bij zijn collega trainers. Volgens Lammers heb ben de speelsters te weinig con ditie opgebouwd bij hun clubs. Trainer Bert Bunnik van Laren noemt de uitlatingen van Lam mers „ongenuanceerd, hope loos en dom". Bunnik weet zeker dat het Ne derlands team een goed ge trainde groep speelsters is. „Ik vind Lammers' opmerkingen des te kwalijker omdat ze niet onderbouwd zijn. Bij mijn we ten zijn de speelsters conditio neel niet getest voordat ze naar Australië gingen. Dus heeft Lammers niet op basis van fei telijke gegevens, maar puur op emotionele basis gereageerd." Bunnik heeft vijf speelsters in de nationale selectie en hij noemt de kritiek van Lammers vooral „onbetamelijk" tegen over de speelsters. „Ik denk eer der dat Oranje niet fris aan de start is verschenen Champions Trophy. NaJ; is een in elkaar gedrukt r titieprogramma afgewe u er intensief met de n selectie getraind. Dat b maakt dat de speelst overbelast. De verhouc sen belastbaarheid en I is compleet scheefgegni denk dat dit nog wel eeje je gaat krijgen, want ik niet de enige hoofdkla; die hier niet over te sp Maar of het zin heeft' niet weten wie Lammefa orde zou moeten roepe a Ook trainer-coach a Kruis van HC Den Bospi de verrichtingen van keyvrouwen in Sydnej voet gevolgd. Hij beg commotie rondom hel" aan fitheid en weerl niet en is het onee bondscoach Marc L Kruis ziet de oorzaak tegenvallende toernoo in een verstoorde arb< verhouding. door Arjen Vos drachten - Het plaatsbewijs voor Athene is binnen, Pieter van den Hoogenband kan zich vanaf vandaag gaan voorberei den op de Olympische Spelen van komende zomer. Net als Jo ris Keizer toonde de Eindho- vense zwemmer afgelopen weekeinde tijdens de Olympic Challenge Meet in Drachten vormbehoud, genoeg voor een retourtje Athene. Op de 200 meter vrije slag klok te Van den Hoogenband een tijd van 1 minuut en 46,42 se conden, ruim onder de tijd die minimaal nodig was voor vormbehoud (1.50,49). Voor het koningsnummer, de 100 meter vrij, had Van den Hoogenband 48,85 seconden nodig waar 50,15 vereist was. Op de halve afstand was zijn tijd van 22,56 seconde snel genoeg. Joris Kei zer plaatste zich voor Athene door op de 100 meter vlinder slag met een tijd van 53,34 se conden vormbehoud te tonen. Van den Hoogenband was zeer content met zijn prestaties in het Friese bad. „Het ging heel erg goed. Mijn taak was om vormbehoud te tonen, dat heb ik gedaan. In de eerste wed strijd van het seizoen is het meteen drie keer bingo. Nee, ik was er niet bang voor. Er moest heel wat gebeuren wilde ik het niet halen, ze hadden mijn ar men op mijn rug moeten bin den. Maar dan nog is van 48,8 in de eerste v van het seizoen zeker aardig." Met zoveel zelfvertrouf zak is er best ruimte v experimentje, moet V'l Hoogenband gedacht Daarom wilde hij in D de 50 meter vrij zwemm der adem te halen. ffj kan hij volgens traine? Verhaeren 'een paar h 'f sten van een seconde' omdat ademhalen het z me breekt en dus vof( weerstand zorgt. Het ment lukte echter niete volgens de macht der gr s haalde de zwemmer tie voor het einde toch eve 1 „Dat moet ik er dus zi( n krijgen. Het is iets psy a zei Van den Hoogenba je tien meter voor heü< ademhaalt, zit de zuur£ in je systeem als je al breed aangetikt hebt. Dl me aanwennen om meer te doen." Minder tevreden was de prestaties van zijn m fl collega's op de estal Athene. „Een zware Ier", noemde Van den band de in Drachten g#c men tijden. „Met dit si den heb je niks te zoeke Spelen. We moeten nle man onder de vijftig se zwemmen wil je voor daille kunnen gaan." breda/gpd - Het bestuur van de BWA, de profbond van drieban- ders, is zaterdagavond en bloc afgetreden. Dit betekent vrijwel zeker het einde van de organi satie die in 1986 het professio nele driebanden introduceerde. De zeven bestuursleden voelen zich niet langer geroepen de belangen te behartigen van bil jarters die hun eigen koers wil len varen en zich niet willen conformeren aan de uitgangs punten van de BWA. „Simpel gezegd: de toppers wil len zelf bepalen waar, wanneer en voor hoeveel geld ze spe len", verwoordde voorzitter Pierre Cornelissen zaterdag avond de gevoelens van het be stuur. „Dat past niet bij de uit gangspunten van onze organi satie." Cornelissen zegt dat het aftre den van het bestuur niet auto matisch tot opheffing van de BWA hoeft te leiden. „I maar zeker is het niett maart hebben we nog ei e mene ledenvergaderinj kunnen de spelers hun j w ontvouwen over een BWpc zij die zien." De kans dat een dergelif eenkomst wat oplever n Cornelissen overigens kl t heb inmiddels zo'n vijl n met de spelers gesproke e wat ze willen is een loon van de BWA maar vrijheid van handelen v\ kunnen we natuurlijk no ifl beginnen." li BTS, de financieel-jui i< poot van de BWA, is wel i le. President Cor van Ei|n zaterdagavond afscheid spelers. „Ik kan mijn tij n gebruiken. Alles wat we vt doen, is de zeiken afwiki Zoals dat in elk bedr j waar het doek valt."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18