binnenland/economie Explosie van HIV in Bijlmer Nuon en Essent sluiten wanbetalers eerder af Nederlander verdacht van moord Bulgaar 'Geen vak normen en waarden op school' C1000 trekt reclame met 'Sorry Appie' terug ït Arrestatie voor moord op Djindjic Verkoop dvd's stijgt explosief Truckers vrezen gevolgen van beslissing Oostenrijk Waterkering in tunnel Viertal doden in het verkeer Jack van Ham: 'Ik hoor niet in Quote 500'ICT-service klimt in 2004 uit dal' agen bij DHV =er en Bouw IORt/leusden - Advies- ieursbureau DHV ont- er 80 werknemers. Het I oiral om personeel in "ort en Leusden. De af- i Bouw, Industrie en ^>bben de laatste tijd ippen opgelopen. Re- ties op beide afdelin- in tot vermindering van rknemers verlaten en hun wil. Daarbo- >mt nog het natuurlijk DHV kampt met ver- Ie marktomstandighe- ,y ien 'teleurstellend' be- lliltaat over dit jaar. Ook se gestegen kosten voor '6' iregelingen spelen het nJ! arten. De kantoren in d en Qatar worden per -s i gesloten. Dat kost 35 Ajhun baan. onald's moet 'les zuiveren' nc - De overheid in mg heeft fastfoodketen Id's gevraagd om een ng aan zijn friet te en. Het ingrediënt dat e S bruikt om de smaak iei ietjes te verbeteren, in Hong Kong verbo- middel bevatten. Het het kunstmatig zoet- itevioside. Dat bevat jdfoet Amerikaanse kan- uut chemicaliën die in ratorium kunnen wor- jezet in een stof die de intast. Volgens het in- nader onderzoek no- bekijken of het zoet- ankerverwekkend is. nrijk Frans verongelukt De prominente Fran- Paul-Louis Halley dijn vrouw Annick (63) irüjrdag bij een vliegtuig- Fi in het Britse Oxford om gekomen. Ook de Bel- floot kwam om. Halley red otste aandeelhouder Franse supermarktcon- gr, refour, de tweede de in elaar ter wereld. Halley V# 1961 samen met zijn vader Promodes op. 'T twikkelde hij de detail- e jjiampion, gevolgd door Continent en ikelgroep Shopi. In e deerde Promodes met Sh T- Het Amerikaanse za- Forbes noemde Halley ctf de tien rijkste Fransen, tientje brengt mioo euro op en de n - Een zeldzaam Ne- n bankbiljet van tien ekjjiit 1878 heeft op een Nieuwegein 25.000 d^ebracht. Dat is in gul- 5500 keer de e waarde, zo heeft de o - en Postzegelorganisa- meegedeeld. Het tien- de onderdeel uit van de van een Utrechter in#r taxatie aanbood. Het tussen een stapeltje zjoze oude Duitse bank- Volgens het veilingbe- e 'nette kwaliteit' en de handtekening van lig minister van financi- :hmann bepalend ge- >or de uiteindelijke op- i Ij >lai maandag 8 december 2003 amsterdam/gpd - Honderden inwoners van Amsterdam-Zuid oost zijn geïnfecteerd met het HIV. Vooral jonge Afrikaanse vrouwen melden zich in toene mende mate bij de behandelcen tra. „Als niet wordt ingegrepen, zal het aantal besmettingen sterk groeien," zegt directeur Frank de Wolf van de stichting HIV Monitoring. De Amsterdamse wethouder Hannah Belliot (zorg) en stads deel Zuidoost (de Bijlmer) heb ben daarom met spoed een bij eenkomst belegd met Afrikaan se en Surinaamse 'sleutelfigu- rotterdam/gpd - De nationale recherche heeft zaterdagmid dag in Rotterdam een 28-jarige Serviër opgepakt in verband met de moord op de Servische minister-president Zoran Dj indjic. Een tweede man die werd aangehouden bleek niet zijn 25-jarige broer maar een onbekende man met vervalste papieren. Het tijdstip in het drukke cen trum werd juist gekozen voor de arrestatie van de twee broers omdat zich de kans voordeed beiden tegelijkertijd op te pak ken. De broer zou de moordlo- catie hebben uitgezocht en na afloop van de liquidatie het moordwapen hebben begra ven. Maar de recherche had zich vergist. Uiteindelijk bleek slechts één verdachte van de moord op Djindjic te zijn gear resteerd. Naar de 25-jarige broer wordt nog gezocht. De twee broers zouden al enke le maanden in Rotterdam wo nen. Een door de Servische au toriteiten afgeluisterd telefoon gesprek van Servië naar Am sterdam leidde naar de haven stad. Details over hun leven in Nederland heeft het landelijk parket niet. Het duo zou lid zijn van de zogeheten Zemun-ben- de, die honderden misdaden op zijn naam heeft, waaronder drugshandel, ontvoering en meer dan vijftig moorden. Ook zou deze bende achter de moord op Djindjic zitten. De Servische regering hoopt dat de broers duidelijkheid kunnen verschaffen over het politieke motief achter de moord. Minis ter van binnenlandse zaken Mi- hajlovic noemde hun arrestatie 'uitstekend nieuws'. ren' om een anti-aidscampagne voor te bereiden. Nog voor het einde van het jaar willen zij daar mee beginnen op lokale radiozenders en in Afrikaanse kerken in de Bijlmer. Gemeente en stadsdeel reage ren daarmee op een deze week gepubliceerd rapport, dat in opdracht van het ministerie van volksgezondheid de gegevens verzamelt van alle HlV-patiën- ten in Nederland. Uit het rap port blijkt dat het zwaartepunt zich verlegt van homoseksuele mannen naar heteroseksuelen, en dan vooral vrouwen uit Mid den- en zuidelijk Afrika. Van de bijna 8500 patiënten die in het rapport zijn opgenomen is ruim 1800 vrouw. Tweederde daarvan is niet in Nederland geboren. Het gaat voor onge veer de helft om inwoners van Amsterdam, schat De Wolf. Hij benadrukt dat in deze aan tallen alleen patiënten zijn op genomen die al door ziekenhui zen geholpen worden. „Een vuistregel is dat een zelfde aan tal bij ons niet bekend is", zegt De Wolf. „Bovendien gaat het hier om een groep die slecht bereikbaar is. We merken dat bijvoorbeeld aan het feit dat ze zich heel laat melden: als ze al aids hebben of vlak daarvoor. We mogen daar om aannemen dat het om een aanzienlijk grotere groep gaat dan de cijfers uitwijzen." Dat het merendeels vrouwen be treft, komt vooral doordat vrou wen vatbaarder zijn voor het vi rus. Jude Kehla, ex-deelraadslid voor de PvdA in Amsterdam Zuidoost, vindt de schatting van enige honderden HIV-gem- fecteerden erg voorzichtig. Kehla wijst op de aanwezigheid van ongeveer 15.000 Afrikanen in Zuidoost en besmettingsper centages van vijf tot soms meer dan tien procent in de thuislan den. „Ze komen besmet naar Nederland. Bovendien woont in Zuidoost een grote groep Afrikaanse vrouwen die als prostituee werken of hebben gewerkt." Hij wijst op de seksuele mores onder Afrikanen: „Er wordt veel met elkaar geslapen. Er zijn ook veel vrouwen die misschien geen prostituee zijn, maar wel afhankelijk van mannen. Bo vendien zijn er illegalen, die een stressvol leven leiden, waardoor je meer geneigd bent tot risicovol amsterdam/gpd - Energiebe drijf Nuon gaat de komende maanden aanzienlijk meer wanbetalers afsluiten dan voor heen. De eerste 300 van de 5000 notoire wanbetalers worden binnenkort aangepakt. Wie on danks aanmaningen, deurwaar der en incassobureau weigert te betalen, wordt zonder pardon afgesloten. Krijgen de monteurs van Nuon geen toegang tot de woning, dan wordt de stroom in de straat afgesloten, aldus een woordvoerster. Dat betekent in de praktijk dat mensen met een betalingsachterstand na drie maanden het risico van afslui ting lopen. Tot voor kort was Nuon veel coulanter. „We wil len ons geld binnenhalen om dat de marges op stroom flin terdun zijn. Bovendien kunnen we niet toestaan dat de een wel betaalt en de ander niet. En ook heeft de schuldhulpverlening ons duidelijk gemaakt dat we, in het belang van de mensen zelf, de schuld niet te hoog moeten laten oplopen", zegt de woordvoerster. Nuon geeft geen precieze cij fers, maar zegt dat de totale be talingsachterstand van de 5000 klanten 'enkele miljoenen eu ro's' bedraagt. De vijfduizend komen bij de 6500 klanten die Nuon elk jaar vanwege wanbe taling afsluit Ook Essent trekt de touwtjes aan. „We voerden altijd een zeer coulant beleid waarbij klanten de nodige ruimte kre gen, maar we worden stren ger." Essent sluit eerst de tv-ka bel af; als betaling uitblijft wordt ook de stroom afgeslo ten. Eneco, dat zonder getallen te noemen zegt relatief veel meer klanten af te sluiten dan Nuon, heeft al een streng be leid. Na twee, drie maanden wordt tot afsluiting overgegaan. De wanbetalers mogen zelf kie zen of kabel, stroom of gas wor den afgesloten. Incassobureau Intrum Justitia in Den Haag noemt wanbetaling een 'mo raalkwestie'. „Het is gemak zucht van de mensen", meent de woordvoerder. hilversum/anp - De verkoop van dvd's blijft enorm snel stijgen. De afgelopen week hebben consumenten 16 miljoen euro uitgege ven aan dvd's, zowel voor films als voor muziek. De verkoop van dvd's met muziek kwam daarmee 85 procent hoger uit dan in de zelfde periode vorig jaar. Film-dvd's werden 50 procent meer ver kocht. Dat blijkt uit onderzoek van het Entertainment Datacentre Hol land, dat de verkopen in 900 winkels bijhield in opdracht van de branchevereniging NVGD. Vorig jaar stegen de verkopen van dvd's ook al explosief, aldus een woordvoerder. De dvd heeft inmiddels circa 90 procent van de markt voor ver koopfilms veroverd. EDH verwacht dat de videoband ook de hui dige 10 procent marktaandeel niet zal vasthouden. Onderzoek van Wamer Home Video leerde vorige maand dat het aantal dvd-spe- lers in Nederland dit jaar zal verdubbelen tot 2 miljoen. Het lichaam van de doodgeschoten Bulgaar bleef urenlang onder een deken op de Dam liggen. Foto: Menno Boermans/CPD amsterdam/sofia/gpd-anp-afp - De politie in Amsterdam gaat ervan uit dat de liquidatie op de Dam van een 33-jarige Bulgaar, afgelopen zaterdag, te maken had met handel in drugs. Het slachtoffer, Constantin Dimi- trov, is volgens Bulgaarse poli tiekringen, een van de belang rijkste drugshandelaren van hun land. De 37-jarige Neder landse verdachte die kort na de schietpartij dank zij attente ge tuigen werd aangehouden is een bekende van de Nederland se politie. De Bulgaar wilde rond kwart voor vier na een bezoek aan een diamanthandel op de Dam in een taxi stappen toen de schut ter op hem afkwam en gericht schoot. De schutter vervolgde zijn vlucht tot de Ceintuurbaan in de Pijp. Op aanwijzingen van getuigen arresteerde de politie hem daar in of bij een café. Bij de schietpartij raakte een 23-jarige Bulgaarse mannequin, die in gezelschap van het slachtoffer was, gewond. Zij is inmiddels geopereerd. Duikers visten zaterdagmiddag het ver moedelijke moordwapen uit het water van de Oudezijds Voorburgwal, waar getuigen hadden gezien dat de vluchten de schutter iets in de gracht had gegooid. Dimitrov die zich voordeed als aardappelhandelaar gold als opvolger van de drugsbaron Poli Pantev, die in maart 2001 op Aruba was vermoord. Vol gens de Bulgaarse regering kwamen de afgelopen vijftien maanden ongeveer dertig Bul garen uit het criminele circuit in de strijd om de drugshandel om het leven. Op het moment van de schiet partij was het druk op de Dam. Het lijk van de man lag uren lang duidelijk zichtbaar voor het winkelend publiek op de stoeprand voor het Amsterdam Diamond Center. zoetermeer/anp - De transpor- teursorganisatie TLN is „heel ongelukkig" met het besluit van Oostenrijk om een beperkings regeling voor vrachtverkeer te schrappen. De transporteurs vrezen dat Oostenrijk het vrachtverkeer nu met andere maatregelen zal tegenwerken. Ook stijgt de kans dat milieu groeperingen vervoer door het land met acties zullen bemoei lijken, aldus een woordvoerster van TLN zaterdag. Vrijdag maakte Oostenrijk be kend dat het zogeheten ecop- untensysteem vanaf volgend jaar verdwijnt. Dit systeem be perkt het aantal vrachtwagens dat door het bergland mag rij den. „Wij zijn bang dat Oosten- «kamers vol [^wapentuig ig - Een 34-jarige Hage- taterdagmorgen door cit; heurs van de politie s Inden in zijn Schevening- ip< ng van zijn bed gelicht, ledverboden wapenbezit, anjdie een vergunning f r zes wapens, bleek lapkamers te hebben met wapentuig. De gei heurs stuitten op 54 pens, waarvan het me- ief scherp, 34 messeri, 17 19 bajonetten, een geoog, een floret, losse mu- enkele handgranaten, tie Drdvoerder van de poli- t dtlanden bekende de af- b vijfjaar nooit zo'n par ing! wapenarsenaal te zijn n komen. „Dit is echt een iati vangst. Het is duidelijk om een verwoede verza- vof gaat." ie vindt dode in woning and - De politie heeft m/v in een woning in Hoo- majhet levenloze lichaam i poffen van de 30-jarige eze ister. De vrouw is ver- loi ijk door geweld om het ekomen. De 30-jarige ok loot van het slachtoffer i ai ch later op de dag bij de vsin Bodegraven gemeld ei mededeling dat hij zijn teunad vermoord. De man ienln twee kinderen van 7 deflar bij zich. De man is im ouden en voor verhoor n iracht naar de politie in sntfeand. De kinderen zijn rubjïig ondergebracht bij D< pverleningsinstantie. De 3ge mderzoekt met tien aanleiding van het ge- ma. den haag/anp - Het is geen goed idee om een apart vak normen en waarden op de scholen in te voeren. Beter is het de over dracht van fatsoensregels onder te brengen bij bestaande vakken. Dat beveelt de We tenschappelijke Raad voor het Regerings beleid (WRR) vandaag aan in zijn rapport Waarden, normen en de last van gedrag. De culturele diversiteit van de samenleving en de verworvenheden van de rechtsstaat zouden op de scholen aan de orde kunnen komen in vakken als geschiedenis, maat schappijleer en aardrijkskunde. Verder be veelt de WRR aan samen met leerlingen ge dragsregels te formuleren voor de school, de leerlingen, de leerkrachten en de ou ders. Het moet echter niet zo zijn dat het falen van de ouders bij de opvoeding wordt afgewenteld op de scholen. Voor de overdracht en het bewaken van de normen en waarden ziet de Raad een be langrijke rol weggelegd voor maatschappe lijke instellingen en de burgers zelf. Scho len moeten zelf de strijd aanbinden tegen het pesten, en bedrijven moeten topmana gers aanspreken op hun hoge salarissen. De overheid is er vooral om de helpende hand te bieden, maar moet dit doen zonder het onderwijs, de media, vrijwilligersorga nisaties en andere maatschappelijke insti tuties voor te schrijven hoe zij deze taak moeten vervullen. Het is de taak van de overheid de discussie aan te gaan maar te veel debat kan ook schadelijk zijn. Als het over cultuurverschil len gaat bijvoorbeeld, kan teveel gepraat tot stigmatisering van groepen leiden. De Nederlanders zijn het wel eens over de essentiële waarden van de democratische rechtsstaat maar ze zijn ook pessimistisch over het verval van de zeden, zo blijkt uit het onderzoek. Daarnaast is het vertrou wen onder burgers dat anderen zich aan de regels houden, afgenomen. Hierdoor zijn zij zelf ook minder bereid om zich aan die regels te houden. De Raad deed het onder zoek in opdracht van de regering-Balke nende. den haag/gpd - Supermarktke ten Cl000 stopt met de recla mecampagne op onder meer televisie waarin een 'lange neus' naar Albert Heijn (AH) wordt gemaakt. Ahold, het moederbedrijf van Albert Heijn, dreigde eind vorige week naar de rechter te stappen als Cl000 zou doorgaan met de tv-com- mercials. „Omdat ons doel niet is een concurrent te beledigen, stoppen we de campagne", al dus een C1000-woordvoerder. Vorige week was in reclame blokken op diverse tv-zenders een spotje van Cl000 te zien met de tekst: 'Wij waren de goedkoopste, wij zijn de goed koopste en wij zullen de goed koopste blijven. Sorry Appie'. Ook in de vestigingen van C1000 was deze tekst te lezen. De toevoeging 'sorry Appie' schoot de directie van Albert Heijn'in het verkeerde keelgat, waarna met een kort geding werd gedreigd. Cl000 besloot daarop de spotjes terug te trek ken. „Vanaf maandag wordt de tekst in de winkels ook aange past", aldus een woordvoerder. De dreiging van AH geeft aan dat de prijzenoorlog tussen de supermarkten nog lang niet is gestreden. Vrijdag liet onder zoeksbureau Cfk nog weten dat er deze maand sprake is van een 'wapenstilstand' als het gaat om verdere prijsverlagin gen. De concerns beseffen dat de consument prijzenmoe is. Dat neemt echter niet weg dat de messen geslepen blijven. Zo heeft topman Bruijniks van Laurus (Edah, Super de Boer, Konmar) aangekondigd de ko mende weken uitgebreid te ad verteren met prijsvergelijkend reclames tussen Edah en AH. Dirk van den Broek, dat in ad vertenties al eerder kassabon nen naast elkaar legde, is zelfs van plan een stap verder te gaan. Het bedrijf wil een mo biele kassa, inclusief caissière, voor vestigingen van concur renten plaatsen. Klanten die naar buiten komen, kunnen hun boodschappen opnieuw laten afrekenen volgens de Dirk-prijzen. Voor Albert Heijn zijn deze aan kondigingen vooralsnog geen reden voor het nemen van juri dische stappen. „Wij zijn niet tegen prijsvergelijkingen, als het maar volgens de wet ge beurt", laat een woordvoerster weten. Dat houdt onder meer in dat dezelfde producten wor den vergeleken. oud alblas - Het afgelopen weekeinde is de laatste waterkerende schuif van de Sophiaspoortunnel geplaatst. Het is de langste geboor de tunnel in Nederland. Het bijna 7 meter brede, 30 ton zware stalen gevaarte moet bij lekkage in de tunnel voorkomen dat de achterlig gende polder onder water komt te staan. Foto: ANP/Ton Borsboom rijk nu allemaal rijverboden zal afkondigen", aldus TLN. De re actie komt overeen met die van minister Peijs (verkeer en wa terstaat). Zij uitte vrijdag al de vrees voor extra beperkingen voor het vrachtverkeer en blok kades. Oostenrijk verraste de buiten wacht door het systeem af te schaffen. Het land heeft de unieke regeling lange tijd fel verdedigd, maar vindt dat het systeem zinloos is geworden na een ingreep vorige week door de Europese Commissie en het Europees parlement. Die heb ben de ecopuntenregeling uit gekleed, waardoor Oostenrijk alleen zeer vervuilende vracht wagens nog zou mogen weren. Rijswijk/ANP - Het verkeer heeft in het afgelopen weekeinde aan vier mensen het leven gekost. Een 27-jarige man uit het Gel derse Meteren botste zaterdag middag in Goirle met zijn auto tegen een boom en was op slag dood. Hij had waarschijnlijk de macht over het stuur verloren. Een 87-jarige fietser uit Drempt verongelukte dezelfde middag in Hoog Keppel toen hij bij het oversteken geen voorrang aan een auto verleende en ter plaat se overleed. Een 72-jarige vrouw uit Zundert overleed gisterochtend in een ziekenhuis in Breda aan de ge volgen van een ongelukkige val zaterdagochtend. Zij fietste in haar woonplaats en viel hard op het wegdek met haard hoofd nadat ze plotseling moest uit wijken voor een openzwaaiend portier van een auto van een 67-jarige plaatsgenoot. Een 5-jarig jongetje uit Arnhem overleed gisterenavond in een ziekenhuis in Venlo aan de ver wondingen die hij kort daar voor had opgelopen bij een ver keersongeval in het Limburgse Arcen. Zijn 40-jarige moeder ligt nog in kritieke toestand in het ziekenhuis in Nijmegen. De auto van de vrouw begon te slingeren en botste frontaal te gen een tegemoetkomeari bus je. De negen inzittenden daar van bleven ongedeerd. zevenbergen/gpd - Veel men sen zouden wel tot de 500 rijk ste mensen van Nederland wil len behoren. Jack van Ham uit Zevenbergen staat in de Quote 500, maar wil helemaal niet op die lijst. Hij eist (en krijgt) recti ficatie in van het zakenblad. Jack van Ham trof zijn foto ten onrechte aan in het rijkennum mer van Quote. Op plaats 278 staat dat Jack van Ham in Bel gië woont en een gokmagnaat is met een begroot vemiogen van 67 miljoen euro. De Van Ham op de foto komt echter uit Zevenbergen en is directeur van ICCO, een interkerkelijke organisatie voor ontwikkelings samenwerking. Van een miljoe nenvermogen droomt déze Van Ham niet eens en juist vanwege het contrast tussen zijn echte werk en de omschrijving in Quote 500, is hij gepikeerd. Hoofdredacteur Jort Kelder van Quote Magazine reageert laco niek: „Elk jaar zitten er wel één of twee fouten in onze 500. We hebben er ook weieens een lijk tussen staan. Ik bedoel dat die persoon inmiddels is overle den. Ik bied deze meneer Van Ham mijn excuses aan en we rectificeren het gewoon", aldus Kelder. Van Ham vraagt ook niet meer, al zou hij het wel op prijs stel len als Kelder in zijn blad aan dacht schenkt aan de wereld wijde scheve verhouding in de welvaart. Kelder is daar duide lijk over: „Dat soort deals ma ken we niet. Ik wil best vijftien rondjes op mijn knieën rond het Waterlooplein lopen, maar daar heeft niemand wat aan." Zevenbergenaar Van Ham ver moedt dat Quote zijn foto van internet heeft gehaald. „Het ANP heeft onlangs foto's ge maakt omdat ik wat vaker in het nieuws ben. Daar staat wel bij wie ik ben en wat ik doe." rotterdam/anp - De ICT-industrie(infor matie- en communicatietechnologie) klimt in 2004 uit het dal. Het dieptepunt voor de industrie in hard- en softwaredienstverle- ning is bereikt. De sector is structureel aan het verbeteren. Zo kunnen ICT-dienstverle- ners volgend jaar op meer opdrachten en daarmee op meer omzet rekenen. Dat zijn de voornaamste conclusies uit een vandaag gepubliceerd onderzoek van ad viesbureau Ernst Young onder ruim 600 managers en directeuren, die bij de over heid of in het bedrijfsleven werken. Een derde van de ondervraagden zegt een stij ging van de budgetten voor ICT-projecten te verwachten. Bijna eenvijfde denkt min der aan computers en netwerksystemen te kunnen besteden. Het adviesbureau waarschuwt dat grotere budgetten bij klanten 'nog niet meteen goed nieuws' voor de dienstverleners hoe ven te betekenen. Het geld moet immers nog wel worden uitgegeven aan de externe ICT-specialisten, wil hun omzet stijgen. „Per saldo blijven de bestedingen nog te ruglopen, maar het extreme karakter van de daling is wel verdwenen", stelt Ernst Young. De sectoren handel en distributie zijn vol gens het adviesbureau positieve uitschie ters. In deze branches zouden managers en directeuren zich al hebben voorgenomen volgend jaar meer externen in te huren. De overheid blijft als opdrachtgever stabiel. Vanuit de sectoren dienstverlening, pro ductie en industrie moet met minder op drachten rekening worden gehouden. Volgens Ernst Young bevestigt het onder zoek het beeld dat de externe dienstverle ners nog steeds onder druk staan. „Bij overheden en bedrijven is het een van de populairste bezuinigingsposten." Alleen het speciaal laten ontwikkelen van software op maat voor de organisatie is nog meer in trek als bezuinigingspost. Bijna de helft van de ondervraagden zegt echter 'in geen ge val' op beveiliging van de computernetwer ken te bezuinigen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11