Idols 2: zorgvuldig geregisseerde hype MEDIA Hot art over 'criminele kunst' Telefoon bij de hand voor de finale van Robinson Volendam zingt beetje 'daaierig' ibliek helpt Rl oplossing el misdaden ire Omroep srt het weer IAM - De Nieuwe Om- iNO), die programma's :en over milieu, mondia- budingen en mensen- li, gaat opnieuw probe- t publieke bestel binnen len. Dat maakte de om- Isteren bekend. Niet het oprichter en initia- ner Aad van den Heuvel, pet Anna Visser (28). Van iuvel draagt zijn verant- blijkheden volgende ian haar over. DNO momenteel program- p internet, maar wil ook /CT%erlicentie. Daarvoor zijn jn deden nodig. DNO heeft in £5.000. Volgende week [0Jeen wervingscampagne. :V zet Bijbel Ivd en video wi5um - De NCRV heeft de .wekkende serie De Bijbel racht op video en dvd. /films vertellen een groot te van de bijbel en zijn )r de NCRV in een verza- x uitgebracht. Acteurs als lidman, Jacqueline Bisset •istopher Lee verleenden lzeiedewerking. Als co-pro- i oft was de NCRV nauw be- h bij de verfilming van de Tot 1 januari 2004 is de (ïelbox verkrijgbaar via de 11 Ne van de NCRV. lanceert ceprogramma hdc648 zaterdag 6 december 2003 De Idols-jury poseert voor de gehele Nederlandse pers: van links naar rechts 'starmakers' Eric van Tijn, Edwin Jansen, Jerney Kaagman en Henkjan Smits. Foto: GPD/Roland de Bruin sum - Muziekzender getart vrijdag een gloed - programma onder de IMF Dance. In iedere jding komt een Dance met de beste dance mu- in dat moment voorbij. Jance duurt in totaal een )r S; blikt iederre week terug i dance classic hit. Ook MF regelmatig verslag irschillende populaire events. TMF Dance prWere vrijdag uitgezon- bljssen negen en tien uur. ier/ kijkt in boek sterren ing. sum - In het programma ^Marathon komen MTV- i morgen van 21.00 tot iiur alles te weten over jen van verschillende we- roemde sterren. Zo wordt |kje genomen in de dag- a van Ashanti, Avril La- Sean William Scott, Jack ran Tenacious D., Jaz-Z, i Kutcher en Beyoncé. De jterren nemen de MTV- a mee tijdens dagelijkse leden. In iedere aflevering lén artiest centraal. Hoe Beyoncé, wat houdt Jay- met wie date Ashton er en wat staat op de a van Sean William Scott? gramma over 'e lier van motor isum - SBS 6 start morgen et nieuwe programma iXperience, tussen 17.30 00 uur. Dit magazine t alle facetten van het mo len, de nieuwste motoren, jtste motorkleding en vei- d. De presentatie is in van Lesley Brehm. In itzending van 'MotorXpe- J' zit een tour van een erï route door Nederland, ker, met of zonder eigen kan hierdoor het echte [gevoel proeven en zal ipoord worden zelf te [ijden. Verder is er uitvoe- idacht voor nieuwe mo- in tests. haag/anp - Veel ernstige *anjijven zijn in het afgelopen opn van Opsporing Ver- t: opgelost met de hulp van pbliek. Via dit programma in de periode septem- 1002 tot en met augustus jin totaal 72 zaken opge- Ook de korte opsporings- pten in de gratis krant en bij de NOS en SBS le- in waardevolle tips op. laat in het jaarverslag van indelijke Selectiecommis- Opsporingsberichtgeving, 'erkoepelende stuurgroep olitie en openbaar minis- jt4(OM). In Opsporing Ver- ar waarin de AVRO, politie •M samenwerken, werden iaai?ze Perï°de 257 zaken be- 1 éld. Daarvan werd bijna 29 pnt (72 zaken) opgelost. [ddeld kijken ongeveer 1,2 len mensen naar het pro- aa en de herhaling ervan, jaar en dag worden er opsporingsberichten uit- iden rond de NOS-jour- i Sinds kort gebeurt dat ip SBS rond De Stem van rland en Hart van Neder- Van de dertien zaken die n®%ide zenders werden uitge- yjj'en, werden er vier opge- aasmet de hulp van kijkers: ^eer door een NOS-uitzen- één keer via SBS. door Monique Brandt en Berrit de Lange Hilversum - 'Hou die gang dicht, hou die gang dicht!' Een beveiligingsman in vol ornaat sist licht paniekerig door het microfoontje dat onopvallend uit zijn mouw steekt. Het te be veiligen object, een smalle gang in de lobby van een Amster dams hotel, is zojuist illegaal betreden door een mevrouw van roddelblad Story. Story heeft in een razendsnelle ma noeuvre Idols-juryvoorzitter Henkjan Smits op weg naar het toilet ingesloten. Uit haar sub tiele tactiek spreekt jarenlange ervaring. Haar arm onverzette lijk naast zijn hoofd tegen de muur geplant, Smits met rug te gen de muur: hij kan duidelijk geen kant meer op. Niet dat hij dat zou willen, trouwens. Het is immers hoog tijd het Idols-vi rus weer in alle hevigheid te verspreiden. Daarbij komen de bladen mooi van pas. Vorig jaar werd geheel tv-kij- kend Nederland aangestoken door de talentenkoorts. Ruim vijf miljoen mensen zagen hoe gedoodverfd winnaar Jim het af moest leggen tegen de pu bliekslieveling Jamai. In het buitenland scoorde de tweede editie van het programma in veel gevallen nog hoger. Daarom had de zender met het oog op de terugkeer van de tv- talentenjacht eerder deze week zo'n beetje heel journalistiek Nederland uitgenodigd. Van RTL Boulevard tot B&W, van Radio 1 tot Barend en Van Dorp, en van Hitkrant en de Volkskrant tot de roddelbladen. Ze kwamen, allemaal. Getrans formeerd tot potentiële Idols- kandidaten mét auditienum mer geheel volgens de regels hoog op de borstkas gekleefd, werden ze als makke schapen voor de jury geleid. De bitchy Jerney Kaagman, Edwin - recht voor zijn raap - Jansen, de seri euze Eric van Tijn en 'popi' op perhoofd Henkjan Smits had den voor de gelegenheid het in middels vertrouwde 'starma kers-imago' weer aangemeten. De komende vijf maanden zul len ze weer onverbiddelijk oor delen over de verrichtingen van massa's jongeren die zichzelf als groot talent beschouwen en ervan dromen Jamai, Jim en consorten voorgoed naar de vergetelheid te zingen. Het viertal worstelt zich graag nogmaals bijna een half jaar lang door de, grotendeels, du bieuze klanken van de 16.731 popelende Christina Aguilera's, Britneys, Justin Timberlakes en Robbie Williamsen heen. Hoeveel euro's de populaire ta lentenjacht bij hen in het laatje heeft gebracht, daarover laten ze zich liever niet uit. „We zijn gewoon vier vakmensen op zoek naar talent bij een auditie die toevallig heel succesvol is", aldus liedjeschrijver Van Tijn, die net als zijn jurycollega's Smits en Jansen zakelijk gezien nauw betrokken is bij de pla- tencarrières van de eerste lich ting Idols. Laat het duidelijk zijn dat ze hun werk bij Idols serieus nemen. „Daarom ook zullen we mensen sneller af kappen als ons meteen duide lijk is dat het niks is. We zitten er niet om mensen de gelegen heid te geven rare capriolen op tv te laten zien." Heengezonden is bijvoorbeeld de deelnemer die de jury ver gastte op een demonstratie stuntvliegen. Jemey Kaagman: „Hij kwam horizontaal de audi tieruimte binnenzeilen. En zelfs dat ging mis." De kandidate die - niet doen dus - het kleurige vlechtjeskapsel van Analiste De- wi had gekopieerd, kon ook meteen vertrekken. Smits: „Ter wijl ze wel heel goed kon zin gen!" Of de types, het moeten er weer honderden zijn ge weest, die dachten origineel te zijn met de zoveelste vertolking van My Girl van The Tempta tions of Heaven van Do. Smits: „Dat nummer is al vreselijk als het door Do zelf wordt ge bracht." Goedgeluimd Opvallend goedgeluimd onder zijn vroegtijdige aftocht blijft kandidaat nummer 00549, ofte wel Robert-Jan, afkomstig uit de Haagse Spoorwijk. Hij brengt vanavond een eigenzin nige versie - a-melodisch en in plat Haags - van De Luchtbal lon van volkszanger Frans Bau er te berde. Al heeft hij nog nooit officieel opgetreden en zal het er ook nu niet van ko men, zingen doet hij altijd en overal. „Overal vragen ze me: zing 's een stukkie Frans Bauer. Ik weet ook niet hoe dat komt. Ze moeten om me lachen, prachtig toch? Ik zal wel niet doorbreken, maar wie weet. En ik blijf normaal." Ja, dat zeiden Jim en Jamai ook. En moet je ze nu zien: opge slokt door commerciële ver plichtingen en een in noodtem- po op de plaat geslingerd reper toire. De opdringerige fans zijn even leuk, maar als ze na ruim een half jaar nog op het gazon netje van paps en mams kam peren gaat de lol er wel af. Daarbij komt de deprimerende gedachte dat het misschien morgen allemaal in één klap af gelopen is. Omdat dan Idool 2004 wordt omarmd. Presenta trice Tooske Breugem, zelf ook zangeres, kent het klappen van de zweep: „De muziekwereld is een krappe business. Je kunt je geld maar een keer uitgeven aan een single. Of iedereen over een halfjaar nog weet wie Jim en Jamai zijn? De tijd zal het le ren." Artiestenmanager Edwin Jan sen, die ook de zaken van Jamai en diens meest succesvolle lot genoten behartigt, ziet - na tuurlijk - nog wel ruimte voor talent van eigen bodem. „Een paar mensen van de vorige edi tie van Idols liften louter op de hype van het programma mee. Degenen die inmiddels een ei gen publiek hebben opge bouwd, zullen geen last hebben van de aanstormende lichting popidolen." Idols, vanavond RTL 4, 21.00 uur antwerpEn - Kostbaar glaswerk, eeu wenoude beeldjes, voor de gewone ster veling onbetaalbare sieraden en impo nerende schilderijen, knullig weggebor gen achter stukken oude vitrage, visnet ten of landbouwplastic. Het beursge bouw in Antwerpen dat deze kostbaar heden herbergt, oogt verlaten en armoe dig. Zelfs in het portiershokje is het doodstil: bezoekers die achterom ko men, kunnen onbekommerd naar bin nen. Zonder enige moeite wandelen we naar de stands, stuk voor stuk vol ge stouwd met kunstschatten. Kunstexpert Patrick Laycock, gespeciali seerd in archeologie en Chinese kunst, ligt op zijn knieën voor een goed gevul de vitrinekast. Doorgaans werkt hij in al le rust in zijn laboratorium in Brussel, waar hij forensisch onderzoek doet naar de authenticiteit van kunstwerken. In opdracht van musea, kunsthandelaren of de rechtbank onderzoekt hij wat echt is en wat nep. Vandaag doet jij dat op verzoek van de organisatie van kunst- en antiekbeurs Eurantica die hier over een paar dagen opengaat. Om de beursklan- ten te garanderen dat de aangekochte spullen écht zijn, lopen een aantal kunstexperts op de beursvloer rond om de waren onder de loep te nemen. Laycocks acrobatische speurwerk wordt nauwlettend gevolgd door een camera ploeg van Discovery Channel. Voor de driedelige serie Hot Art over criminali teit in de kunstwereld - morgenavond zijn alle drie de delen achter elkaar te zien - wordt in beeld gebracht hoe moeilijk het al voor een specialist is om te zien of een kunstwerk echt is. Keu rend loopt Laycock langs de kunstwer- Meestervervalser Geert Jan Jansen poseert voor een aantal nep-Appels: „Heb je ooit een valse Matisse in de vuilnisbak zien staan? Zo'n werk wordt altijd wel weer door ie mand verkocht." Foto: GPD/Bert Jippes ken, af en toe maakt zijn assistent aante keningen. Twee, als eeuwenoud aange merkte Tibetaanse tempelmaskers krij gen een rode sticker: de werkjes zijn niet goed en zullen tot het einde van de beurs worden opgeslagen. Na de beurs gaan de objecten overigens weer ge woon terug naar de eigenaar, en kunnen dus een volgende keer wél verkocht worden. Onafhankelijk De expert wordt overigens met de mi nuut nerveuzer. Telkens opnieuw keert hij zich van de camera af. Die moet uit, hij staat erop. „Ik kan me zo niet con centreren. Bedenk u wel: dit is een grote verantwoordelijkheid." Pas in zijn kan toortje, waar wat apparatuur uit zijn la boratorium is opgesteld, mag weer wor den gefilmd. Achteraf schetst de kunst historicus zelf hoe wankel zijn positie als 'onafhankelijk' expert is. „Deze handela ren zijn ook mijn klanten. Ik moet dus heel goed uitkijken dat ik hen niet in dis krediet breng. Alleen de suggestie al dat iemand in valse spullen handelt, kan fa taal zijn." Volgens Jan Pieter Stafleu, producent van het programma, staat Laycocks om zichtigheid bepaald niet op zichzelf. „Het maken van deze serie bleek onge looflijk lastig. Het is een onderwerp waar de meeste betrokkenen liever niet over praten. Iedereen is voorzichtig." De eerste aflevering gaat in op kunstro- ven uit musea, de werkwijze van de die ven en hun motieven. Ondermeer wordt - in de gevangenis - gepraat met het brein achter de roof in Stockholm van ondermeer een zelfportret van Rem brandt en twee Renoirs. Aflevering twee draait om kunstzwendel. Sommige deskundigen schatten dat zo'n veertig procent van alle kunstwerken in collecties vals is. Vervalsers Geert Jan Jansen en John Myatt vertellen hoe makkelijk het was de kunstwereld te be dotten. Jansen: „In de kunstwereld wordt niets weggegooid. Valse werken duiken altijd weer op. Heb je ooit een valse Matisse in de vuilnisbak zien staan? Zo'n werk wordt altijd wel weer door iemand verkocht." In de laatste aflevering wordt ingegaan op de opsporing van geroofde kunst. Bijna de helft wordt nooit meer terugge vonden. In de documentaire worden privé-detectives gevolgd die kunstcrimi- naliteit als specialisme hebben. Want politiekorpsen hebben meestal geen tijd of kennis om een groot onderzoek te be ginnen, meent veiligheidsdeskundige Ton Cremers. Hot art, zondag, Discovery Channel, Stealing it om 21.00 uur; Faking it om 22.00 uur; Solving it om 23.00 uur. Monique Brandt alkmaar - Er is vast geen dorp in Nederland waar zo veel wordt gezongen als in Volen dam. Van meisjes met vlechtjes tot en met dames met grijze permanentjes en van Jan Smit tot Klaas Mooijer. En allemaal zingen ze een beetje 'daaierig'. Ofwel: 'klef. En juist die 'kleve rige' klank blijkt het geheim te zijn van de zo beroemde Volen- dammer 'palingsound', ontwik keld door The Cats en BZN. Het is een even onderhoudend als verrassend verhaal dat Jan Kelder laat zien in de NPS-do- cumentaire 'Volendam zingt' (morgen op tv). Hoe het komt dat het dorp zo veel zingt? Mis schien omdat de vissers elkaar op grote afstand boodschappen moesten kunnen toeroepen, oppert visserzoon Klaas Mooij er. Uit liefde voor het belcanto richtte hij 52 jaar geleden het Volendams Operakoor op. En hoor eens hoe hij nog altijd ste vig fortissimo kan zingen. Maar eigenlijk zingen alle Vo- lendammers graag voluit. Gus- taaf Schulz, dirigent van het Vincentiuskoor: „Je hebt han den vol werk om ze te tempe ren. Die manier van zingen zit in de genen, die zit hier in het bloed." Maar het blijkt dat ze daar toch ook houden van 'mooi zingen', van 'daaierig'. Zoals The Cats met als prachtig voorbeeld de wereldhit 'One way wind'. In zijn studio vertelt Arnold Mühren hoe hij het schreef. Maar Schulz kent wellicht Mührens bron van inspiratie: spelend op het kerkorgel laat hij het nummer volkomen logisch overgaan in een Maria-lied, om dan weer over te gaan in 'One way wind'. Conclusie: die jon gens van The Cats hebben vroeger tijdens de mis heel goed geluisterd. Operakoor Zijn collega Grigori Sarolea, di rigent van het operakoor, weet daar meer van. Hij studeert af op de plaatselijke lied- en zang cultuur. Met opnamen van ge wone Volendammers die hun oude door de traditie overgele verde liederen zingen, bezoekt hij Jan Tuyp, bassist van BZN. Die zegt na het luisteren: „Je hoort een gemoedstoestand." Maar vooral: „De stijl van Piet Veerman". Veerman zingt als elke Volen- dammer, met boogjes: kleine zelfgemaakte versierinkjes rond de melodie. Jan Smit is de jongste exponent van het 'mooie' of met 'boogjes' zingen, ofwel de palingsound. Volendam zingt, zondag NPS Nederland 3, 13.00 uur. door Dolf Rogmans Hilversum - Beslist de kijker zondag wie Ex peditie Robinson 2003 wint of zijn het de acht finalisten die dat uiteindelijk bepalen? Pre sentator Ernst-Paul Hasselbach houdt nog een slag om de arm, maar adviseert kijkers wel met voldoende beltegoed voor de buis te gaan zitten. Het zal dus wel bellen geblazen worden om de winnaar te kiezen. Voor de bijna anderhalf miljoen fans van Ex peditie Robinson wordt het een lange avond. Om half negen begint de laatste reguliere uit zending. Dan moet blijken welke twee van de zes over gebleven kandidaten doorgaan naar de laat ste eilandraad. Daar maken acht deelnemers via een stemming uit wie de winnaar wordt. Als de stemmen staken, mag de kijker later op de avond de knoop doorhakken via een tele fonische stemronde. Judge, Giovani, Ilona, Ryan, Robin en Jutta, dat zijn de zes namen waarmee het vanavond begint. Ilona vertrekt naar het Duivelseiland waar ze met Ryan gaat uitmaken wie weer te rug mag keren in het spel. In twee proeven worden de vijf finalisten vervolgens terugge bracht naar twee, waarna de laatste eiland- raad volgt. Huisarts Jutta, een van de overgebleven kandi daten. Foto: GPD Vanaf half tien tot tegen elven wordt de kijker vervolgens getrakteerd op een live-uitzending vanuit Brussel, waar de finalisten opnieuw aanwezig zijn en uiteindelijk de Robinson 2003 wordt gekozen. In dat programma lich ten de acht finalisten nogmaals hun keuze toe die ze tijdens de laatste eilandraad hebben gemaakt en worden enkele belangrijke mo menten uit de laatste weken teruggehaald. Voorspellen Wie de winnaar wordt, is lastig te voorspellen, wie van de zes weinig kans maakt, lijkt mak kelijker aan te geven. Op de verschillende dis cussiefora op internet heeft met name Judge het zwaar te verduren. Zelf voerde hij weinig uit tijdens de expeditie, onthield anderen eten en stal zelf voedsel, maar had wel de no dige kritiek. Dat wordt hem niet in dank afge nomen. Toch heeft hij met Robin en Giovani twee gezworen vrienden. Mocht hij de finale halen, dan is het de vraag of kijkers hem als winnaar aanwijzen. Hoe de finale ook eindigt, Hasselbach kijkt nu al terug op een geslaagd seizoen. Opnieuw veel kijkers en twee nieuwe elementen in het spel die het beide goed deden. „De mannen kregen een vrouw als leider en omgekeerd. Dat gaf een heel nieuwe draai aan het spel", aldus Hasselbach. Het Duivelseiland werd als nieuw element toegevoegd. Kandidaten die afvielen kregen Meubelmaker Judge zit bij de laatste zes. Foto: GPD twee bepaalde wie op het Duivelseiland mocht blijven. Hasselbach: „KancMaten wis ten dat niet van te voren. Ze dachtCTï steeds dat het was afgelopen en dan kregen ze een nieuwe kans. Dat werkte erg goed. Het is denk ik wel een eenmalig iets. Volgend jaar moeten we weer wat nieuws bedenken. Daarmee gaat Hasselbach in januari aan de slag. „We denken aan een 'back to basics' af levering van Robinson, maar ook aan een 'all stars' versie, waarbij we oude kandidaten te rughalen." Met negen dagen verbleef Ryan het langst op het Duivelseiland. Een half jaar na de opna men kijkt hij daar nog zeer positief op terug. „Iedereen zou zo rond zijn 35-ste eens een aantal dagen helemaal alleen op een eiland moeten gaan zitten. Dan heb je tijd om eens goed na te denken en te genieten van de klei ne dingen zoals de zonsopgang." Na zes maanden is Ryan nog niet helemaal de oude. „Ik heb last de draad weer op te pakken en ben nog steeds niet op gewicht. Ik ben daar achttien kilo kwijt geraakt. Maar ik had dit voor geen goud willen missen.'" de kans in totale afzondering een aantal da- Expeditie Robinson, Net 5. 20.30 uur. Finale gen op een eiland door te brengen totdat de Expeditie Robinson, Net 5, 21.35 uur. Beide volgende afvaller kwam. Een proef tussen die zondag. Drie van de duizenden nieuwe Idols-kadidaten stellen zich aan de wereld voor: Robert-Jan uit Den Haag (links), Alice uit Utrecht en Boris uit Dordrecht. Foto: GPD/Roland de Bruin

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 29