'k ga voor niemand op de knieën' Polman denkt weer stilletjes aan voetbal SPORT slederland is en eyeopener' Het unieke jaar van drie Van der Meers S2 Jazeker. De Hypotheker. Zondag, 14.00 uur DOSR -Docos zaterdag 6 DECEMBER 2003 de Vogel moet als interim-bondscoach Nederlandse waterpoloërs naar Athene leiden ertjan van Geen aan den rijn - Bij het ivan zijn contract als in- ondscoach van de Neder- waterpoloërs werd de jaag al in een stoelpoot jegt hij. Er spelen nu een- intimenten. Ron de Vogel ruim vier maanden gele estan Aantjes op, die na een tellend verlopen EK zijn ter beschikking stelde. In krijgt Nederland bij het :atietoernooi in Rio de een laatste kans om zich tsen voor de Olympische Voor die tijd zijn er nog iblemen op te lossen, ik ga voor niemand op de zegt de Alphenaar (41). zelf maar kort interna- in, over twee periodes ld, vijf jaar coach van Iet de Alphense ploeg twee nationale titels en .e e hij de finale van het oi om de Europa Cup II. ten betrekkelijk kleine in dienst voor een :oach, die zelf ook ver is toen de KNZB met het k kwam. Maar De Vogel ngevoerd in het polowe- kent de ins en outs en aarom ook dat er links en animositeit is. Hij komt imaal uit het AZC-kamp Ie en lande wordt soms n scheef oog naar de vijf landskampioen geke- e Alphenaren wordt arro- - verweten, zelfs al leverde laatste jaren niet de he este internationals. et dat ze mij als AZC'er zegt De Vogel. „Het is j om er professioneel n te gaan." De Vogel zich wel eens af waar de ten' aan het Alphense /andaan komen. „Je voelt aar het is nooit hardop iroken. Misschien dat je or terug moet naar de i^iger jaren, de eerste iriode van Alphen." eel internationals was Ivo o4iic de aangewezen man anje weer onder zijn hoe- emen. De pologoeroe, inisch adviseur verbon- n AZ&PC, werd echter eerd. Tegelijkertijd werd Ron de Vogel ziet hoe fout het heeft gezeten bij het Nederlands team. „Binnen een week hoorde ik al dat er meer gelachen en gepraat is dan de hele periode daarvoor." Foto: Mark Lamers afscheid genomen van team manager Henk Uri, de vader van vice-captain Eelco Uri. Niet veel later stelde de tweede aan voerder zich niet meer beschik baar voor het Nederlands team, omdat hij de bond gebrek aan professionaliteit verweet. Eerder al haakte Harry van der Meer af. Neerlands beste speler verkoos de Italiaanse nationali teit, zodat zijn club hem niet meer als buitenlander hoefde op te stellen. En onlangs liet keeper Arie van der Bunt weten geen tijd meer te hebben in ver band met drukke werkzaamhe den. De record-international, volgens De Vogel een van 's we relds beste keepers en afkom stig uit het Amersfoort-kamp, bracht het nieuws via de krant naar buiten. „Van der Bunt had geen best EK gekeept en hij heeft het ook heel erg druk", zegt De Vogel. „Ik heb met hem gesproken en hij kan het niet opbrengen, zegt hij. Maar zo kort voor de Spelen stoppen is vreemd." Voor Uri was het een ander verhaal. Mede dankzij tussenkomst van Joop Alberda, technisch directeur van NOCNSF, is Uri erbij in Rio de Janeiro. „Voor Eelco lag het ge voeliger vanwege zijn vader. Ik vind ook dat dat chiquer opge lost had moeten worden. Hem was een waardiger afscheid ge gund, maar dat is praten ach teraf. De problemen die Eelco Uri met de bond had en waar om hij ineens niet beschikbaar was, spelen al zeven of acht jaar. Dat had hij veel eerder naar buiten moeten brengen. Dan kun je erover praten en een oplossing vinden." Terugkeer Het boek Uri is weer opengesla gen. De Vogel zocht hem vorige week op in Nice, waar Uri met Arno Havenga, Matthijs de Bruin en Gerben Silvis het con tingent Nederlanders bij de Franse kampioen Olympic Nice vormt.Als hij invloed wil heb ben op het polo in Nederland, kan dat alleen als actieve speler. Met zijn staat van dienst is hij voor mij de aanvoerder." Van der Bunts terugkeer lijkt uitgesloten. Lichtpuntje lijkt een eventuele terugkeer van Harry van der Meer. Hij wil weer Nederlander worden, gokt op een dubbele nationaliteit. De Vogel: „Ik heb de indruk dat er bij de aanvraag voor het Itali aans staatsburgerschap iets is misgegaan." De regels van de internationale zwembond (FI- NA) stellen dat een speler bij wisseling van nationaliteit de eerste twaalf maanden niet voor een vertegenwoordigend team mag spelen. Omdat Van der Meer nooit voor het Itali aanse nationale team uitkwam, is daar wellicht een mouw aan te passen. De Vogel: „We moe ten de onofficiële wegen be wandelen. Maar de man die daar over gaat is een Roemeen en dat land is weer een concur rent bij het kwalificatietoernooi. Dat wordt dus lastig." De Vogel is niet in staat om full time als bondscoach aan de slag te zijn. De belastingambte naar offerde voor dit jaar zijn resterende vakantiedagen op en voorziet een periode van vier maanden onbetaald verlof mocht Oranje naar Athene gaan. Om de takenlast enigs zins te verdelen, nam hij Eric Noordegraaf als manager in de arm. De ruim 300-voudig inter national is tevens trainer/coach van AZC. Weer een Alphenaar in de staf. „Ik ken hem al heel lang en kan met hem lezen en schrijven. Bovendien is hij in ternationaal heel goed inge voerd. Hij opent deuren en in troduceert mij overal." Praten De Vogel acht zich vooral op het communicatieve vlak sterk en juist daar ontbrak het de laatste jaren aan. „Je ziet hoe fout het heeft gezeten. Binnen een week hoorde ik al dat er meer gelachen en gepraat is dan de hele periode daarvoor. ica Wilhite ziet meer dan basketbal ertjan van Geen >orp - Als klein meisje Ide ze en dus was er in ie- ival iets in Nederland dat en beetje thuis deed voe- lor de rest stond Jessica e compleet blanco tegen- lederland en BV Leider- Ie club waar ze ging bas- len. Op het gemis van fa- in vrienden na voelt ze kker hier. „Het had veel er gekund. Ik heb geluk ge- zegt ze. anksgiving, de vierde irdag van november, was emaal weer even minder, aal gesproken komen de kaanse families dan bij voor een feestmaal. De ige Wilhite vierde de dag ir haar ouders, drie broers De jongste uit het gezin met ploeggenoot Theresa rer een kalkoen aan en at ashed potatoes. Dat zijn ook." Hoewel ze op de middel bare school vier jaar volleybal de, stond ze hele dagen met een vriendin op de oprijlaan de basket lek te schieten. „Wij duwden elkaar naar een hoger niveau, speelden veel één tegen één." Op de universiteit van Wiscon sin werd het voor de 1.70 meter lange guard definitief basketbal. Ze won in vier jaar verschillen de seizoenprijzen én viel op door haar schutterstalent. In 2001 vestigde ze een seizoenre cord in de NCAA door tien drie punters in een wedstrijd te pro duceren. „Basketbal was het belangrijkste in mijn leven. Het nam bijna al mijn tijd in beslag. Ik vind verliezen nog altijd ver schrikkelijk, maar vroeger vrat het me helemaal op. Daar kon ik erg gefrustreerd van raken. Dat is ook het leuke aan Neder land. Voor de speelsters hier is basketbal niet hun leven. Het was verfrissend voor me om te zien dat er ook nog wat anders in het leven is." Na afronding van haar studie marketing deed ze een poging de WNBA te halen, de profliga voor vrouwen. Ze strandde tij dens een voorbereidingskamp, maar via een agent kwam ze op het spoor van Nederland. An derhalve week voor vertrek hoorde Wilhite dat BV Leider dorp haar nieuwe club zou worden. „Ik wilde blijven bas ketballen en had nog lang niet over het vinden van een baan nagedacht. Ik ben met mijn neus in de boter gevallen. Het is een prachtige omgeving en vlakbij Amsterdam. Mijn ou ders waren hier en waren ver kocht. Mijn moeder wil zo snel mogelijk weer komen. De relax te sfeer hier bevalt haar goed. Het is een eyeopener." Met BV Leiderdorp kende ze een prima seizoensstart. De eredivisionist, die naast Wilhite en LeCuyer in de Duitse Clau dia Leitner versterking kreeg, gokte op een plaats bij de beste Jessica Wilhite: „Basketbal was het belangrijkste in mijn leven. Het nam bijna al mijn tijd in beslag." Foto: Taco van der Eb vier. De ploeg van coach Joris Zandbergen won drie van de eerste vier wedstrijden, maar is na drie nederlagen op rij weg gezakt naar de achtste plaats. Wilhite weet niet precies waar het probleem ligt. „De compe titie heeft drie weken stil gele gen en dat heeft ons geen goed gedaan. We wisselen goede met slechte periodes af. En we be ginnen de laatste tijd slecht. Het lijkt wel of we niet klaar zijn voor een wedstrijd. Andere ploegen grijpen ons meteen bij de strot en dan lopen wij erach teraan. Ik denk dat we daar bin nenkort wel over gaan praten." In mindere tijden komt de druk op de 'aankopen' te liggen. Van Wilhite, LeCuyer en Leitner wordt verwacht dat ze de kar trekken. Wilhite: „Ik heb me om een of andere reden altijd meer verantwoordelijk gevoeld in de teams waarin ik speelde. Maar tijdens de wedstrijden kan ik daar niet te veel over nadenken. Dan breng ik mezelf alleen maar in de problemen. Vroeger raakte ik nog wel eens van slag als ik een schot miste. Daar ging ik niet beter van spelen." Wilhite heeft geen baan, maar brengt haar dagen naast bas ketbal niet in ledigheid door. Ze maakt er een gewoonte van om vroeg de deur uit te gaan en pas eind van de middag weer terug te keren, zodat de televisie of het internet niet haar grootste vriend wordt. „Er is een hoop te zien in Nederland, maar na kerst wil ik wel iets van werk vinden. Misschien dat ik ergens stage kan lopen, want werker varing op mijn vakgebied heb ik niet. Het lijkt me wel wat om iets in sportmarketing te doen. Ik zie wel wat er komt. Ik heb mijn hele leven niet uitgestip peld. Ik wil er ook geen voor spellingen over doen. Dan is er niks aan." Ik praat alleen maar over signa len uit de tweede hand, maar Aantjes was twee weken voor de Spelen bijna aan de kant ge zet door de jongens. Ze waren hem spuugzat. Uiteindelijk heeft Aantjes wel geluisterd en zijn conclusies getrokken. Ik acht hem op het technische vlak heel sterk. Hij heeft veel kennis van zaken, maar het probleem zat hem in de coa ching. Daarin raakte hij het spoor bijster. En je moet praten met je wisselspelers. De plek ken een tot en friet acht in het team zijn vaak duidelijk. Het gaat om de nummers negen tot en met dertien. En de nummers veertien en vijftien die op de tribune zitten, willen uitleg." Toekomst Het belangrijkste deel van de. huidige lichting gaat nog tot de Spelen mee. Daarna zal een drastische verjonging doorge voerd worden. De Vogel nam al initiatief tot een soort denktank, die de weg naar Pe king 2008 moet uitstippelen. Hij ziet zichzelf het traject niet meemaken als eindverantwoor delijke. „Want hoewel ik er, on danks de strubbelingen, wel schik in heb gekregen, zie ik mezelf niet als een bouwer. Daar liggen mijn capaciteiten niet." Hij moet sowieso nog zien of er een olympische toe komst is voor het de sport. Vol gens De Vogel gaan er steeds meer stemmen op om waterpo lo van het programma te schrappen. „Het staat nog op de kalender omdat het de oud ste sport is op de Spelen. Maar het is te weinig mondiaal. In Amerika wordt het alleen op college-niveau beoefend. We speelden de World League in New York en de doelen moes ten ingevlogen worden uit Co lorado. Dat zegt genoeg." Het is dus leven met de dag. Eerst maar eens kijken hoe Ne derland het er in Brazilië vanaf brengt. In een poule met Rus land, Slowakije, Brazilië, Argen tinië en Columbia moet Neder land minimaal bij de eerste drie eindigen om uitzicht te houden op een van de drie olympische tickets. „Het zijn acht wedstrij den, waarvan je er minimaal vier echt top moet zijn. Tijdens de World League ging het zeker niet slecht, maar er zaten een paar zwakke plekken in. Als die opgevuld kunnen worden, zijn we zeker niet kansloos." door Peter van der Hulst lisse/nieuw-vennep - De vele kaarten laten geen plekje wit vrij op de kastdeur. Even ver derop staat een foto van de spe lersgroep die het veroveren van de eerste periodetitel viert. Ralph Polman is doorgaans een nuchter persoon, maar al die interesse doet hem toch wel wat. De verdediger van FC Lisse is goed een week uit het zieken huis waar hij een zware hart operatie onderging. „Door zo'n ingreep sta je tijdelijk op enige afstand, maar dit is een drijf veer om weer actief deel uit te gaan maken van de groep." Thuis in zijn woning in Nieuw- Vennep denkt Polman weer aan voetbal. De 32-jarige speler had de bal de afgelopen maanden uit zijn gedachten verbannen. De ver wijding van zijn aorta bepaalde in hoofdzaak zijn gedachten. „Ik ben niet meer zo bang als voor de operatie. De angst dat mijn aorta scheurt, is weg, maar soms denk je wel 'ze hebben nogal wat met me gedaan'. Er is toch in je leven ingegrepen. Was dat niet gebeurd, dan was het een keer fout gegaan. Het is bijzonder dat het mij overkomt, maar het is ook bijzonder dat ze mij konden opereren. Gelukkig kan dat ook. Ik sta daar soms bij stil en dan word ik emotio neel. In het ziekenhuis maakte ik heel wat moeilijke momen ten door, nu wordt dat min der." Slechts Polmans bleke gezicht en zijn voorzichtige tred verra den dat de amateurvoetballer een zware ingreep achter de rug heeft. Zijn positieve instelling zorgt voor de montere uitstra ling. Na de ziekenhuisopname is zijn houding niet anders dan ervoor. „Twee keer is de opera tie uitgesteld en dat was een grote teleurstelling. Toen een maal duidelijk was dat het de derde keer door zou gaan, maakte ik een heel sterke fase door. Net alsof ik voor een zwa re wedstrijd stond, of een be langrijk sollicitatiegesprek. Op die momenten kan ik pieken. Zelfs tot het moment van de operatie was ik rustig." De gang naar het AMC was het gevolg van een geboren afwij king. Nadat bij Polman tot twee keer toe trombose was gecon stateerd - uitzonderlijk voor een jonge man - werd hij uit voerig onderzocht. Artsen con stateerden dat zijn aorta niet de normale omvang van 3,5 centi meter had, maar 5,5 centimeter breed was. Het belangrijkste bloedvat in het menselijk li chaam werd door professor Ha- zekamp en chirurg Koolbergen in de lengte doorgesneden. In de aorta is vervolgens een kunststof buis geplaatst. Aan het uiteinde ervan plaatsten de artsen de hartklep. Polman is blij dat een kunststof afsluiter niet nodig was. De levensduur daarvan is beperkt en dat zou een nieuwe ingreep op termijn onvermijdelijk maken. Toch zijn de problemen nog niet voorbij. De speler moet de rest van zijn leven medicijnen slikken om zijn bloeddruk op peil te houden en hartrit mestoornissen te voorkomen. Daarnaast wordt de zoektocht naar de oorzaak van de trom bose binnenkort hervat. Het weerhoudt Polman er niet van om doelen te stellen. „Ik heb de cardioloog al gebeld om doorverwezen te worden naar het hartrevalidatiecentrum van het LUMC. Daarna ga ik verder bij de praktijk van fysiothera peut Piet Boot." Polman beseft dat hij een lange weg heeft te gaan. „De eerste avond dat ik naar buiten ging, kwam ik zes lantaarnpalen ver, nu kan ik weer een blokje om lopen. Ik heb een enorme last van de spieren in mijn schouders en mijn longen hebben een enor me klap opgelopen. Voor de operatie laten ze de longen so wieso invallen, maar doordat mijn lichaamstemperatuur naar 28 graden Celsius is gebracht, liepen ze nog een extra tik op. Vlak na de ingreep voelde ik me heel raar. Ik was al gewaar schuwd dat het aan zou voelen als het lichaam van een 110-ja- rige. Ik raakte al buiten adem bij het pakken van een beker tje." „Toch denk ik nu al weer vaak aan voetbal. Mijn borstbeen is gebroken en daar staat zes we ken herstel voor. In de twee tot drie maanden die daarop vol gen wil ik het niveau halen van voor de operatie. Als het dan goed blijft gaan, hoop ik er stil letjes op om nog een staartje van de voetbalcompetitie mee te maken. Ik herstel doorgaans snel en krachtig, waarom zou ik dan in maart of april niet kun nen aansluiten bij de spelers groep?" (advertentie) Tijd is geld. Een huis kopen is sowieso een kostbare aangelegenheid, maar het kost u ook nog eens een hoop tijd. Tenzij u De Hypotheker inschakelt. Leiden, Lammenschansplein 6, (071) 532 01 22 Leiden. Schipholweg I a. (071521 08 08 Er zijn ruim 120 andere vestigingen. Bel voor de vestiging bij u in de buurt: 0800-1480 of kijk op www.hypotheker.nl www.hypotheker.nl Broers staan samen op werkvloer en voetbalveld door Loman Leefmans roelofarendsveen - Het leven van de drie broers Van der Meer draait om vlees en voetbal en misschien nog wel meer om de keuze tussen die twee. Het wel en wee bij hun slagersfirma in Roelofarendsveen stond het voetballen bij DOSR met enige regelmaat in de weg. Doordat de kans zich voordeed om voor het eerst in tien jaar samen in één elftal te spelen, besloten Patrick, John en Marco zich buiten de werkvloer van het fa miliebedrijf ook op het veld te verenigen. En zie, DOSR be weegt zich in de hoogste regio nen van de derde klasse. Een oorzakelijk verband? Marco van der Meer, met 29 jaar de jong ste van de drie haalt zijn schou ders op. „We hebben tot nu toe dit seizoen precies vijf minuten met z'n drieën samenge speeld." Toch wordt het trio Van der Meer geroemd door hun trainer Martin Planken. Net nu John, de meest ervaren van de drie, door een blessure enkele weken is uitgeschakeld, ontpopt Mar co zich als een meer dan waar dige vervanger. „Ik vind mijn eigen prestatie wel meevallen. Natuurlijk is John de meeste ge talenteerde in de familie. Hij heeft niet voor niets in de hoofdklasse gespeeld bij Kat wijk en Argon. Doordat het de laatste tijd zo goed gaat en ik op zijn positie speel, hoor je bij de club regelmatig: 'John, sinds jij weg bent, pakken we punten'. Flauw grapje natuurlijk. Alleen al zijn coaching in het veld is onmisbaar." Vroeger, achter de slagerij aan het Zuideinde, trapten de drie fanatiek tegen de bal, maar door hun leeftijdsverschil zaten ze niet in dezelfde elftalletjes. Het trio speelde voor het eerst bij de senioren samen in sei zoen 1992/'93. DOSR werd kampioen in de vierde klasse. Daarna zocht John het een aan tal jaren hogerop. Patrick en Marco bleven bij de club aan het Sportpad en als de combi natie tussen werk en hobby ze te veel werd, stapten ze er af en toen een jaartje uit. Zo was Marco van der Meer: „Tegen Docos wordt de eerste keer dat we er alledrie bijzijn." Foto: Mark Lamers Marco vorig seizoen afwezig bij DOSR. „Dat is een beetje het probleem. Wordt het bij de zaak te druk, dan stop je, maar zit je 's avonds thuis op de bank dan krijg je weer zin. De firma Van der Meer bestaat uit twee slagerijen en een vlees- productiebedrijf dat levert aan andere slagers. Geen negen-tot vijf-baan. De gezinnen van de drie broers en hun vader zijn er van afhankelijk. „Er gaat een hoop tijd en energie inzitten, zeker meer dan als je gewoon voor een baas werkt", bena drukt Marco van der Meer. Aan het begin van het huidige seizoen voetbalden alleen de oudste twee broers bij de geel roden. „Ik ben in augustus ge trouwd en mede door de huwe lijksreis miste ik de eerste paar wedstrijden. Uitgerekend in het duel dat ik er weer bij was, raakte John geblesseerd. Het komende treffen tegen Docos wordt dus pas de eerste keer dat we er alledrie bijzijn. Leuk." Een bijzonder duel dus. Ook al omdat de derde plaats de inzet is, de hoogste klassering ooit voor de Veense vereniging. „Over een mogelijk kampioen schap is nog niet gesproken, maar de top van de ranglijst wordt nadrukkelijk in de gaten gehouden. Er zijn vijf kansheb bers en daar zitten wij ook bij. Toch denk ik dat een eventuele promotie te vroeg komt, net zo goed als ik de club niet snel meer naar de vierde klasse zie afzakken." Van der Meer is ook als sponsor bij zijn club betrokken, net als bij buurman en rivaal Alkma- nia. Het brengt hem op een hei kel onderwerp. „Puur zakelijk gezien zou het beter zijn als de clubs samengaan. Echte rivali teit heerst er alleen bij de oude re leden van beide clubs. Ver der zijn er orii de zoveel tijd problemen met de velden. Twee jaar geleden wist je ge woon niet waar je moest trai nen, zo slecht waren ze. De clubs liggen samen mooi cen traal, maar als er weer proble men komen en er opnieuw ruimtegebrek is, moet een van de twee misschien naar de rand van het dorp verhuizen, met al le gevolgen van dien. Dat moet toch worden voorkomü." Als hij zijn 'zakelijke' visie heeft afgesloten, laat hij zijn gevoel spreken. „Een fusie mag dan nog zoveel voordelen hebben en FC Lisse en Voorschoten mogen dan nog zulke goede voorbeelden zijn. het gaat er niet van komen. Zeg eerlijk, je wordt toch blind als je de club kleuren probeert te mengen?" Het is onzeker of de drie ook volgend seizoen weer samen deel van de selectie uitmaken. „Het zal een hele klus worden om dat opnieuw te combine ren. Dit zou wel eens een uniek jaar kunnen zijn."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23