'Lui niet Lange, wees blij dat je lee: REGIO Houdt heel Leiderdorp leefbaar ontslag Project is belangrijk laa,ste maa"d voor kenniseconomie Leids initiatief be- Supermarkt moet geen klanten trekken over rug van boeren Horecaondernemer Jan Lange kijkt terug op de overval die zijn leven overhoop haalde HOC 970 ZATERDAG 6 DECEMBER 2( NAVRAAG Het ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschappen strooit de zer dagen met euro's alsof het pepernoten zijn. Bij het verstrekken van de subsidies in de 7 j het jaar is ook een loond: de Sterrewacht krijgt 52 miljoen voor de bouw van de radiotelescoop LOFAR. Een as tronomisch bedrag. Hoe peuter je zoveel geld los en wat heb je daar dan eigenlijk voor? Navraag bij DR. HUUB RÖTTCERING, een van de wetenschappers van de Sterrewacht die mede het concept bedacht voor de nieuwe supertelescoop. Is sinterklaas soms langs geweest op de Sterrewacht? „Nee, ha, ha, er komt nu wel net toevallig een zwarte piet binnen, maar die komt pe pernoten brengen, geen geld. Als het daar over gaat, moet u het wel wat nuanceren. Tweeënvijftig miljoen euro is inderdaad veel, maar dat is niet alleen bestemd voor de bouw van die telescoop. Dat bedrag is bedoeld voor het hele project. Daaraan nemen niet alleen de Universtiteit van Lei den, Groningen en Nijmegen deel, maar ook bedrijven en de Stichting Astron die de telescoop ontwikkelt. Dit project gaat ook zeker vier, vijf jaar duren. De bedoe ling is dat het instrument in 2008 klaar is." Wat verwacht u daar dan van? „Dat we er fantastische wetenschap mee kunnen doen en belangrijke stappen kun nen zetten op weg naar de antwoorden op vragen als hoe het heelal is ontstaan en hoe de sterren zijn ontstaan. Er zijn grote stukken die we nog niét weten. We weten wanneer de 'Big bang' is begonnen en een paar miljard jaar later zien we het eerste sterren stelsel. Maar we hebben geen flauw idee wat er in de tussenperio de is gebeurd. Daar kan LOFAR naar kijken." Met het apparaat kunnen ook trillingen in de aardkorst worden gemeten. Kan het nog meer? ,Aan de softwarekant kan het enorme datastromen aan meetgege vens beheren. Er wordt gewerkt aan snelle internetverbindingen en er wordt een zeer geavanceerde supercomputer ontwikkeld. Be langrijk voor de sterrenkunde en ook voor de computerindustrie en de landbouw, want daarmee kun je meten hoe de gewassen er bij staan en hoe de luchtvochtigheid is. Daar kun je dan naar han delen. Bedrijven en groepen die zich op die gebieden bewegen, hebben ook grote interesse in het project." Die telescoop is dus echt nodig? „Voor de sterrenkunde is het fantastisch, om te leren begrijpen wat onze plek in het universum is. Het uitvoeren van zo'n uitda gend, ingewikkeld project is ook heel belangrijk voor de kennis economie. En het kan voor jongeren een stimulans zijn om weer wiskunde en sterrenkunde te gaan studeren." tekst: Paul de Tombe foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 6 december WOUBRUGGE/ALKMAAR - Als de provincie Zuid-Holland niet met flink wat geld over de brug komt, dan zal het voetveer over het Padde- gat, tegelijk met het jaar 1978, een stille dood sterven. Op 31 decem ber zal veerman J.P. Kinkel voor het laatst aan de riemen van de allang afgekeurde veerboot post vatten om de ongeveer 25 vaste gebruikers te transporteren over het Paddegat, de verbinding tussen Braassemer- meer en Wijde Aa. De gemeente Woubrugge heeft mede namens Al kemade, naarstig gezocht naar een opvolger, maar is niet in haar mis sie geslaagd. Er is wel een buurman van Kinkel die het werk over zou willen nemen, maar dan wel als volledige betrekking (financieel be zien). Dat vinden beide gemeenten een te zware last. De som van 3200 gulden die Woubrugge en Alkemade momenteel beide uit trek ken als jaarlijkse bijdrage zou bij lange na niet genoeg meer zijn. Een andere oplossing weten beide gemeenten ook niet. ANNO 1978, woensdag 6 december LEIDEN - In Leiden is het vandaag nog niet tot daadwerkelijke acties van ambtenaren gekomen tegen de voorgenomen bezuinigingen op de ambtenarensalarissen. Wel gaven een kleine honderd ambtena ren gehoor aan de oproep van de ABVA om naar een demonstratieve vergadering in de hal van het stadhuis te komen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: 8 M. Essenberg. G.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 3S& 4'5 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° S43 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0.50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19 30 uur. za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507.2003 PA Haarlem. Jan Lange voor restaurant De Belastingdienst aan de Leidse Doezastraat, waarvoor hij het concept bedacht. „Het idee had ik al toen ik elf jaar geleden met de FIOD te maken kreeg." Foto: Hielco Ku l I SCHRIJVENDE LEZERS LEIDEN, 11.00 UUR la< Teneinde de uitspraken in het artikel 'Meer bedrijven langs de A4' (LD 18/11) enigszins te nuanceren en te voorkomen dat de berichtgeving hieromtrent te selectief gaat worden, wil ik graag reageren. Het exploitatiegebied Vierzicht be staat uit ruim 20.000 vierkante meter bosplantsoen. Volgens de project ontwikkelaar Hans Broekman (te vens directeur W4 ontwikkelbedrijf) bestaat deze plek, met duizenden bomen, in de perceptie van de men sen niet. Wellicht bedoelt hij te zeg gen dat deze bomen in zijn percep tie niet bestaan. Immers, bomen ge nereren geen geld, maar leveren 'slechts' gezuiverde lucht. Het bosplantsoen, thans de habitat van een groot aantal vogels, moet plaats maken voor bedrijfspanden. Volgens Broekman is het uniek dat deze bebouwing in Leiderdorp slechts acht meter van de snelweg komt. Stemt deze unieke situatie niet tot nadenken? Waarom dient er langs autosnelwegen een bebou- wingsvrije zone van vijftig tot hon derdvijftig meter in acht te worden genomen en waarom wordt er langs snelwegen groen aangeplant? Eén van de redenen is dat een rijks weg een aanslag vormt op de kwali teit van de leefomgeving door ge luid, stank en stof. Om de leefbaar heid te vergroten (bomen zuiveren zo'n 30 procent van de luchtveront reiniging) lenen gebieden langs rijkswegen zich bij uitstek voor het planten van groen. Gezien de gevoe lige locaties, direct gelegen in dit ge bied (ziekenhuis, medisch kinder dagverblijf, verpleeghuis, woonwijk), ligt dit bosplantsoen inderdaad heel strategisch en niet, zoals de heer Broekman suggereert om te bebou wen, maar als zuiveraar van de ver vuiling van de snelweg. In 2002 zijn diverse bezwaarschrif ten ingediend tegen de kap van dui zenden bomen in Vierzicht. De ad vies- en bezwaarcommissie heeft de bezwaren tegen het besluit tot kap- vergunning gegrond verklaard. Het college heeft in zijn heroverweging het bezwaar gedeeltelijk gegrond verklaard, dat wil zeggen: ruim 8.000 vierkante meter mocht wel gekapt worden (de gevolgen hiervan zijn duidelijk). Bovendien heeft het college in de heroverweging van de kap vergun ning besloten tot een kwalitatieve herplantplicht en is in de herziene kapvergunning niet langer gekozen voor compensatie in de Munniken- polder, zoals nu voortdurend wordt voorgehouden door wethouder Mol- kenboer, maar dient de herplant plaats te vinden langs de Simon Smitweg/Westelijke ontsluitingsweg. De bomen die in de toekomst vol gens het college zullen worden ge plant langs de twee lanen die het be drijventerrein doen kruisen, zijn geen compensatie voor de duizen den bomen die moeten wijken. Daarnaast zal de toekomstige weste lijke randweg (die oorspronkelijk oostelijk was gepland) belast met zeer veel vrachtverkeer langs alle daar gelegen gevoelige locaties, de leefomgeving nog verder doen ver slechteren. Ook ik ben een voorstander om 'het dorp leefbaar te houden' maar dan wel heel Leiderdorp. Ita van den Enden, Leiderdorp. Hij is op staande voet ontslagen. Zomaar, ineens, op een slecht! vrijdagmiddag. Ze moeten je niet, had z'n baas gezegd. Continu roken, veel babbel en voortdurend te laat komen. Zo'n grondwerker hoefden ze niet.ie ik heb geen werk meer voor je." Na een maand arbeid kon hij verti ken. Hij had het min of meer geaccepteerd, tot ze bij het Centrum voor Werk en Inkomen hadden gezegd dat dit 'helemaal niet kon'. „Ze z lei den dat ik mijn ontslag moest aanvechten." Hij kijkt er bijna veron schuldigend bij. bi Ik wil graag reageren op het stukje 'AH biedt zuivel tegen stuntprijzen aan' dat onlangs in de krant stond. De Nederlandse boer heeft het tegenwoordig al niet gemakkelijk met alle regels en (achterlijke) wetgeving, maar door deze 'stunt' gaat de Nederlandse agra riër helemaal onderuit. Het is al treurig dat er te genwoordig minder boe ren zijn, om over het aan tal dat er bijkomt maar te zwijgen. Waarom moet er zuivel uit het buitenland worden gehaald, terwijl de Nederlandse boer steeds meer diversificatie moet doen om te kunnen over leven. Ik ben dan ook van me ning dat dit de Nederland se economie onderuit haalt. Als de boeren min der melk verkopen werkt dat zo ver door, dat de toe leveranciers hier ook mee te maken gaan krijgen, wat dus weer ten koste gaat van de economie. Beste supermarkten, spaar de boeren en probeer ge woon op een andere ma nier de klanten te trekken en blijf alstublieft van hen af. Wees trots op wat de Nederlandse boeren alle maal voor elkaar hebben gekregen. Patrick Onderwater, Voorburg. Maanden later kwam het pas van actie, toen het bedrijfschap voor r c bouwnijverheid zijn werkloosheidsuitkering terugvorderde. Tja, to moest hij wel naar de kantonrechter stappen. Althans, dat zei de juIUI van de FNV. Een man, die het CWI voor hem belde. En daar zitten ze nu dan, precies een jaar later. Hij met de man vai FNV en zijn ex-baas met een advocaat. Smoezend, in aparte ruimte wachten ze op wat komen gaat. De kantonrechter heeft het snel ge; Meneer A heeft verzuimd een ontslagvergunning aan te vragen en neer B kwam maanden te laat met zijn loonvordering. „Daar kunn we heel lang over doorprocederen, maar ik stel voor dat u het nu si men oplost. Wij gaan de zaal uit. Als u er uit bent kunt u ons bellen als u er niet uitkomt ook." Praten met elkaar? Nou, daar hebben ze helemaal geen zin in. Twe supporters van de grondwerker, zijn zus en een oud-collega, pleite voor 'doorgaan'. „Het klopt gewoon niet. Marcel was helemaal geei slechte werknemer. Wij willen best getuigen, als dat helpt." Een pal meter verderop spuit de ex-baas zijn gal. Het op een duur akkoordj gooien met iemand die na zijn ontslag een paar maanden zwart he gewerkt? Ach kom nou toch. Na twintig minuten verstomt de ketelmuziek. Beide partijen willen naar huis. „Nou goed, drieduizend euro", zegt de FNV-man tegen d advocaat. „Geen denken aan. Weet u wel dat u geen poot hebt om staan als we doorprocederen?" Ze vindt een schikking van 1.500 eu meer dan voldoende. „Goed dan. 1.500 euro. Betalen binnen twee ken." Erna Straatsma Horecabaas in Katwijk neergestoken KATWUK. IFOEN WC OF JAGER De bekende horecaonüer- j nemer en voormalig top- i zeiler Jan Lange is m de nacht van maandag bp dinsdag neergestoken ui zijn woning aan de Popu- lierenlann in Katwijk. De 4ft-jarigc Katwijker is niet zeven steekwonden opgenomen in het ziekcn- luns maar verkeert binten levensgevaar. De precieze toedracht is nog onduide- i Lange zou rond één uur "s nachts, bij fhmsko-V - een onbekend aanta" •»i»hbe' sief geweest. Na de overval merkte ik dat ik in zulke ge vallen begon te koken en erin wilde vliegen. Ik werd bang van mezelf en dat had ik niet alleen op de zaak, maar ook thuis. Daar heb ik tegenwoor dig achter elke deur een eind hout staan en de enige keer dat ik weer lawaai hoorde, heb ik dat gepakt om een eventuele indringer te lijf te gaan. Die bleek er niet te zijn, maar ik schrok toch. Van me zelf. Ik was totaal buiten zin nen. Om mezelf te bescher men, heb ik me toen ook uit Annie's teruggetrokken." Daarna bewoog Jan Lange zich in de luwte en werkte hij alleen nog als hij zich echt ge motiveerd voelde. Zoals het geval was bij het ontwerpen van het omstreden concept voor restaurant De Belasting dienst aan de Leidse Doeza straat. Een naam die bij het ministerie van financiën vol ledig verkeerd viel maar nog altijd het pand siert, waarin alle aanduidingen verwijzen naar de fiscus. De spoelkeu ken heet er de 'witwasserij' en een dame-blanche staat als 'zwartwerker' op de kaart, die in de vorm van een belasting biljet aan de tafeltjes wordt bezorgd. „Het idee voor dat concept had ik al toen ik elf jaar gele den met de FIOD te ma ken kreeg en een Ergens in het gesprek doet hij een opmerkelijke uitspraak. „Eigenlijk ben ik blij dat mijn overvallers nooit zijn gepakt", zegt Jan Lange (51). „Die jongens hadden misschien twee jaar gekregen en om één of andere vage reden zou die straf ongetwijfeld met een paar maanden zijn verminderd. Zoals zo vaak gebeurt als gewone mensen het slachtoffer zijn. Waren ze dus na zestien maanden weer vrij geweest. Dan had ik me pas echt belazerd gevoeld." lage hartslag op. Maar ik ge bruik helemaal niks. Geen pil len en geen alcohol, ik sport gewoon veel. Dat is mijn red ding geweest", beseft Jan Lan ge. „Is dat zeilen toch nog er gens goed voor", constateert de voormalig Nederlands en Europees kampioen in de ho- bie-cat-klasse laconiek. Even onderkoeld reageert hij op de vraag hoe hij nadien zijn leven weer heeft opge pakt. „Met zes dagen zieken huis, twee weken bij mijn broer en twee weken op Texel. Daarna ben ik weer naar de zaak ge gaan." Daar merkte hij pas echt wat de overval met hem had gedaan. Aan de ene kant relativeerde hij alles wat hij voordien be langrijk vond („ik hing maar wat rond en zelfs de omzet in teresseerde me niet meer"), aan de andere kant stond hij 'volkomen strak' als er wat ge beurde met lastige klanten. „Voordien had ik conflictsitu aties altijd rustig opgelost, in 25 jaar horeca was ik nooit agres- forse boete moest betalj omdat er 'zwart' werd in mijn restaurants. Tei misschien, maar afgezi wat er bijvoorbeeld in 1 shops gebeurt, vond ik heel oneerlijk dat ik als lef beeld werd gebruikt. Oron van me af te zetten, heli j concept ontwikkeld en ie$ kan nog serieus worden al nu het bestaansrecht bl hebben. Ik ben met eei tal mensen in gesprek oprc ook in andere steden inrd: aantal zaken in te voere) d Verder vult hij zijn tijd woordig op vrijblijvenc ze. „Ik huppel wat rondhb Annie's en de Belastingit j ik klus een beetje voor den en ik loop wat vakethl Het is genoeg om mijn id te vullen en ik vind het wel goed zo, want ik kijïaa middels heel anders tegj leven aan. Vlak na de stl partij werd ik nog woedirk als mensen zeiden dat ij>al luk had gehad. 'Lazer opt heb een ongeluk gehadyie schreeuwde ik dan teruen Maar langzamerhand bi er van doordrongen gerpd dat die mensen gelijk hffir Ik ben in mijn neus gesast dat had ook mijn oog kijtai zijn. Ik ben in mijn borsjet raakt, dat had mijn hartho nen zijn. En als dat harte slagen sneller had gekloi j< was ik er ook niet meer jki weest. Dat besef ik nu tsar ge." Ut: „Ja, ik ben mijn spirit kvpli raakt en ik zal niet snel j J iets nieuws beginnen", fer hij na lang nadenken bftn amen. „En die overvafcal speelt ook nog geregile door mijn kop, maat-o heb ik geen frustratjec over. Die zou ik wa)l( ben gehad als de iel waren gepakt en dg met een lichte siar vanaf waren gerig men. Maar alslct daar weer eeij bitterd over F= zeg ik tegen zelf: Lui nj Lange. W<A blij dat jel\ Een trauma heeft hij er nu niet aan overgehouden, be weert hij, maar de overval heeft wel zijn leven overhoop gehaald. Vier jaar nadat hij door drie gemaskerde man nen werd neergestoken, heeft Jan Lange zich ook goeddeels uit zijn laatste zaak terugge trokken. Na een eerdere affai re met de FIOD - „die me vele miljoenen kostte" - moest hij het strandpaviljoen Sankt Moritz aan Zee in Wassenaar en restaurant Malle Jan in Lei den al verkopen. Het overge bleven Annie's Verjaardag wordt sinds enige tijd gerund door zijn zuster. „Omdat ik er als een zombie rondliep. Ik had altijd een enorme drive in mijn werk, maar mijn interes se was na die steekpartij to taal verdwenen. Ik kon het al lemaal niet meer opbrengen, die overval heeft me mijn spi rit ontnomen." Hij denkt er niet vaak aan en ligt er niet wakker van, be weert hij, maar als hij 's nachts wakker schiet, spo ken de beelden wel onmiddel lijk door zijn hoofd. In het donker ziet Jan Lange nog ge regeld de horrorfilm terug, waarin hij zelf een hoofdrol speelde. Dan hoort de oud topzeiler en horecabaas weer het gestommel op het dak, dat hem alarmeerde in de nacht van maandag 26 op dinsdag 27 april 1999. Dan herinnert hij zich dat hij naar buiten 'vloog' om te gaan kijken en hoe hij op de terugweg op de drie gemaskerde mannen botste die via een koepel zijn huis aan de Populie renlaan in Kat wijk waren binnenge drongen. Met getrok ken pis tool, belust op geld. „Ik liep ze bijna omver en moest meteen vechten voor mijn leven", staat hem nog bij. „En tijdens dat gevecht werd ik twaalf keer gestoken. Het vreemde is dat ik dat mes nooit heb gezien en het ook niet heb gevoeld. Pijn kreeg ik pas toen er een pistool tegen mijn slaap werd geramd en toen ik later met de kolf een klap op mijn hoofd kreeg om dat ze maar 300 gulden aan buitenlands geld in de kluis vonden." „Daarna waren ze ineens weg", weet hij nog. „Ge schrokken van de buren, die mijn geschreeuw hadden ge hoord en met een bezem een ruit in hun huis insloegen. Aan die mensen heb ik te danken dat ik er nog ben. Zelf had ik nog net de kracht om op mijn mobieltje 112 in te toetsen, maar daar moest ik 'een ogenblikje geduld' heb ben, voordat ik om hulp kon roepen. Omdat de buren al eerder hadden gebeld, was er toch nog snel een ambulance om me naar het LUMC te brengen. Het is een godswon der dat ik daar levend uit ben gekomen, want ik lag te ba den in het bloed. Bijna vier li ter was ik kwijt. Later hoorde ik van de chirurg dat ik de operatie alleen heb overleefd omdat ik een hartslag van 45 had. Als die 55 was geweest, was ik in de gang van mijn huis al doodgebloed." „In het LUMC dachten ze trouwens dat ik een drugs gebruiker was, want daar

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14