Land Rover Freelander weer bij de tijd Autofabriek Spylc wil naar de beurs" Hybride Toyota Prius kan bijna niet wachten Nieuwste Opel OPC heeft een dieselmotor NU IN DE SHOWROOM VAN HAASTEI MOTORS B.V, TOYOTA TEL. 071 - 589 92 56 A HUISMAN Actueel overzicht modeljaar Grootste Conti No-nonsense Op zoek naar sp aanbiedingen va alledaagse Volks Audi's of Volksw I Bedrijfswagens op onze speciale teit voor minder Want dat zijn on Kamsteeg Specii ..voor een speciale prijs W TOUWBAAN 22 LEIDER Gazelle Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos 100% service rdan 100 modellen aliteit in tweewielers mm twqewielers b. v. Levendaal 76 Leiden Tel.: 071-513 15 15 Sumatrastraat/hoek Willem de Zwijgerlaan Leiden TeL: 071 -568 06 80 VRIJDAG 5 DECEMBER 2(JL - redactie: Peter ,SOi De Nederlandse autofabrikant Spyker praat met zijn banken over een beursgang. De maker van bloedsnelle, handgemaakte sportwagens is op zoek naar nieuw geld om de productie op te kunnen schroeven. De huidi ge aandeelhouders zijn Maar ten de Bruyn (geestelijk vader van de Spyker nieuwe stijl), au tofanaat Victor Muller en me diamagnaat John de Mol. Hoeveel vers kapitaal Spyker nodig heeft, houdt het bedrijf stil. Het automerk werd door De Bruyn en Muller een paar jaar geleden nieuw leven inge blazen en dat leidde tot een moderne sportauto me van 300 km/uur. Dit ja| den twintig van c bouwd, deels in deels in Zeewolde.1 moeten dat er vijftig v uiteindelijk 200 per jaal Vraag is er voldoende, f de superrijken voor wi^1 Ferrari of Aston Martinf gewoontjes is. Rapper r Rhymes, presentatoren no en Jerry Springer bef tot de klanten. Een rac< van de Spyker werd af3* juni dertigste in de berj loodzware 24 uursrace Mans. BOEKEN Aanduiding TDi voor alle merken Luxemburg - VW-dochter Audi heeft vergeefs getracht om de lettercombinatie 'TDi' vast te leggen. De afkorting voor 'turbo diesel injectie' mogen alle fabri kanten gebruiken, zo heeft het Europese hof van justitie uitge sproken. Het hof vindt dat te kens en symbolen die eigen schappen van goederen aange ven, vrijelijk beschikbaar moe ten zijn voor iedereen, die kun nen niet geregistreerd worden als handelsmerk. KALENDER DECEMBER t/m 7/12 Essen Motor Show 2003, Messe Essen, Duitsland. www.siha.de 6 Modeltreinbeurs, gebouw De Jutter, Den Helder 6-7 Modelbouwweekend, De Hondekop, Oostburg. www. treintj esinfo 7 De Bestse Ruilbeurs voor treinen, Zalencentrum De Prinsenhof, Best. 040 2550 041. www.hobbycar.nl 7 Modelauto en -treinenbeurs, Sporthal De Meent, Alkmaar. 029 9640 354. 12-14 Vehikel Auto Motor, Veemarkthallen, Utrecht. 030 2258 262. www.vehikel.com 13 Modelauto en -treinenbeurs, Postiljonhotel, Afslag A16 's Gravendeel, Dordrecht. 018 3501 222. www.hobbycar.nl 13 Modeltreinbeurs, Concordia, Purmerend 14 Modelauto en -treinenbeurs, Spaarnehal, Haarlem. 029 9640 354. www.hobbycar.nl www. eurospoornl 14 Ruilbeurs miniatuurauto's en oud speelgoed, Speelgoed museum, Mechelen, België. 0113 503516/501642. www.hobbycar.nl 20 Modeltreinruilbeurs, Euretco Expocenter, Houten. www.treintjes.info 21 Ruilbeurs modelauto's, Hotel Mercure, Amsterdam. 020 6413 082. www.hobbycar.nl Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. (advertentie) SOi Het vroegere Wereld op Wïelen-jaar- overzicht is in beweging. Vorig jaar on derging het naslagwerk een naamsver andering en heet nu Carros Autojaar boek. Het sluit daarmee naadloos aan op het gelijknamige glossy autotijd schrift. Aan de binnenkant volgt de 26ste editie het vertrouwde concept, maar met een paar veranderingen. Het formaat (17x24 centimeter) is het zelfde gebleven, het is een prettige, handzame uitgave die een compleet beeld geeft van het huidige modeljaar. Helaas vervallen is de traditionele inlei dende pagina bij elk merk, die wat his torie plus verkoopcijfers en een overzicht van de modelleijN< De nadruk ligt nu dus nog meer op de catalogus, die per ra een kleurenfoto geeft met daarbij een uitgebreid rijtje (tec^ gegevens. Het aanbod is actueel en bevat ook modellen diui moeten komen. Achterin de gids zit een uitgebreide prijslikr lukkig gebleven is het overzicht 'Altijd Nieuws', dat een int^j santé blik in de (nabije) toekomst biedt, dit keer aan de ha| een serie actuele conceptwagens. Verder vinden we pagingb autohorloges en autoleasing. rul Carros Autojaarboek 2003 telt 448 pagina's en ligt in de wirv voor €14. De uitgever is Readershouse/Hearst te Amsterd^ Irc Weg 81 Wiel Het is vooral design wat de klok slaat, ver der blijft de Freelander gewoon de wat softe Land Rover, die echter een hoop kan. Land Rover wil van zijn klanten off-road liefhebbers maken. Al komen ze van hun leven niet in woest terrein, ze moeten weten dat het met de auto die ze rijden gemakkelijk kan. Vandaar dat het merk zijn klanten minstens een keer de bos sen insleept voor een Land Rover Expe rience. Met een Range Rover, een Disco very, een Defender of een Freelander. De laatste is bij de tijd gebracht en heeft een modeluitbreiding gekregen met de Sport, die wat steviger geveerd is. De voorkant van de Freelander heeft nieuwe, heldere koplampen, maar het is vooral het interieur dat aangepakt is. Met onder meer een tweede airbag stan daard, maar ook een ander instrumenta rium, dat inderdaad mooi oogt, maar in het gebruik tamelijk rommelig is vanwe ge de kleine cijfers en aanduidingen. Meer design dan duidelijkheid op dit vlak dus. De Freelander blijft als 3-deurs met afneembare achterkant en als 5- deurs en ook drie motoren: een 1.8 liter 4-cilinder of een 2.5 V6 op benzine en een 2.0 turbodiesel. De vernieuwde ver sie is iets duurder geworden, de 1.8 komt uit op 28.900 euro. De diesel is verreweg de fijnste motor in de omgang. Niet dat hij sprintcapacitei ten heeft, maar dat heeft de 1.8 al hele maal niet en de V6 maakt op dat front ook weinig indruk. Maar die laatste moet een geweldige hoop toeren draai en om zich fluks in beweging te zetten en dat maakt onplezierig veel kabaal. De diesel is gewoon de lekkerste omdat hij flink wem zonder herrie. Zogezegd de eerlijkste van het stel. In alle gevallen maakt de Freelander een wat gewichtige indruk. Dat wordt ver sterkt door zijn stuur karakter dat nogal zwaar aanvoelt. Niet onprettig trouwens bij een auto, die in zwaar terrein graag laat zien waartoe hij in staat is. Ook om dat hij een mooie voorziening heeft die intussen door andere merken overgeno men is: hill descent control, dat automa tisch de wielen individueel afremt die bij een afdaling geen grip hebben. Maar goed, hij weegt in de twee zwaarste mo toruitvoeringen toch meer dan ander halve ton en dat is te merken. Toen de Freelander in 1998 verscheen - dat vreemde, achter boven het reserve wiel uitpiepende derde remlicht is overi gens gebleven- was het zo'n beetje een van de eerste zogeheten crossovers. Land Rover verkoopt hem inmiddels ook in de VS en het model belichaamt vandaag 50 procent van de omzet van het Ford-merk. Dat komt ook omdat de afgelopen jaren een toenemende be langstelling ontstaan is voor dit soort wagens. Niet omdat ze in het terrein zo veel kunnen, maar omdat ze een hoge zit en een beschermde omgeving bie den. Er is intussen ook veel concurren tie: Kia heeft intussen zijn gewilde So- rento, Honda zijn CR-V, Toyota de RAV- 4 en Mitsubishi de Outlander. gpd Continental heeft de productie in gang gezet van de grootste band die de bandenfabrikant ooit gemaakt heeft. De SVT (su per volume tyre) weegt 325 kilo en heeft een draagvermogen van 7.100 kilo per band. De SVT 900/60 R32 wordt ingezet in de landbouw, met name voor oogstmachines. BLIK De meeste hulpsinten en pieten kiezen ervoor zich zo onopval lend mogelijk door deze donkere dagen te begeven. Maar niet al lemaal, zo blijkt uit bijgaand ta fereel. Deze goedheiligman in Den Haag verkoos te worden vervoerd door een zeer originele schimmel, te weten een hagel- (advertenties) witte Rolls-Royce Phantom uit de jaren zestig van de vorige eeuw. Dit tot groot genoegen van de hoofdpiet, die achter het stuurwiel van het rijdende mo nument mocht plaatsnemen. Maar je zult het altijd zien: denkt de sint het helemaal voor elkaar te hebben, stopt de Rolls er zomaar mee, en nog weg naar het En dus zit er niets knecht op dan de zes ge schimmel op wielen duwen, hetgeen meevalt met een rijklaarg van 2.750 kilo. Foto: ANP/Robin Utrecht door Peter Lodewijks De jaarlijkse Motorshow van Essen, die tot en met zondag wordt gehouden, heeft dit jaar een mooie primeur in huis. Het Opel Performance Center (OPC) presenteert namelijk de Vectra OPC, een ultra-sportief studiemodel gebaseerd op de sportiefste Vectra tot nu toe, de GTS. Eerder kwam Opel met OPC- uitvoeringen van de Corsa, As- tra en Zafira. Maar nog nooit was een OPC voorzien van een dieselmotor. En dus is de Vec tra OPC opzienbarend, want daar zit een nieuw ontwikkelde 1.9 liter dieselmotor in, waar van het vermogen met twee elektronisch geregelde turbo's is opgekrikt van 150 pk naar 212 pk. Met deze krachtbron sprint de Vectra OPC in 6,5 seconden van 0 naar 100 km/uur, de top snelheid is elektronisch be grensd op 250 km/uur. Wat specifiek vermogen betreft - kracht bekeken naar motorin- houd- scoort de Vectra OPC zelfs beter dan de waanzinnige Ferrari Enzo met 6.0 liter VI2 krachtbron. De Italiaanse su persportwagen levert 110 pk per liter, bij de OPC is dat 112 pk per liter. De 'normale' versie van de nieuwe diesel, zonder turbo kracht dus, is van het type com mon rail en zal begin volgend jaar op de markt komen voor de Vectra en de Signum. De motor beschikt over veel sportieve kracht maar is volgens Opel ook zeer economisch met een brandstofverbruik van gemid deld 6 liter per 100 kilometer, De Prius, 'an idea that cannot wait', hebben ze bij Toyota be dacht. De Prius was in 1997 de eerste auto op de markt met een verbrandingsmotor die on dersteund werd door een elek tromotor, een combinatie die ook wel wordt aangeduid als hybride. Het Japanse merk komt nu met een nieuwe, bete re Prius. Want het wordt serieus tijd voor wat anders. Wandelaars schrikken zich om de haverklap een hoedje als achter hen zacht zoevend een auto zijn weg zoekt. De Prius heeft een streepje voor, want het is een van de milieuvrien delijkste auto's van het mo ment. Een hybride immers, waarvan er wereldwijd al 150.000 verkocht zijn. De twee de moet het verder schoppen. De mensheid klaarmaken voor het betere werk: de auto die niet meer vervuilt. Dat doet de ze Prius nog wel een beetje, maar hij is weer zuiniger dan de vorige (kan 1:25 rijden, waar de vorige krap 1:20 haalde). Hij accelereert wat sneller (in 11 seconden naar 100 km/uur), al komt hij nog altijd een beetje langzaam uit de startblokken en is bewonderenswaardig stil. Katsuhiko Hirose, een vriende lijke Japanse ingenieur heeft van de Prius zijn levenswerk ge maakt. „Waarom geen piepje of zoemertje, zodat de mensen in de stad niet zo schrikken als er plots onaangekondigd een auto achter hen rijdt?" Hirose lacht minzaam, zoals alleen een Azi aat dat kan. „De Prius is vrien- De hybride Prius heeft naast de elektromotor een benzinemotor, omdat de besparing dan veel groter uitpakt dan bij een efficiënte diesel. Hij is 1.000 euro duurder dan de vorige. Foto: Louwman Parqui delijk. Conventionele voertui gen staan ver van de maat schappij af, zijn een beetje vij andig. In de Prius doe je het raampje open en zegt goede morgen tegen voorbijgangers." De droom van een Japanner. Toyota heeft zijn hybride met benzine- en elektromotor ten koste van enorme investeringen in eigen huis ontwikkeld. In 2006 wil het concern samen met Nissan een nieuwe hybride op de weg zetten. Alleen op de ze manier wordt de weg vrij ge maakt voor de schone brand stofcelauto, zo denkt Toyota. De voorwielaangedreven, 1.300 kilo zware Prius kent geavan ceerde regelsystemen, zoals een elektrisch hoogspanningssys teem voor motor en generator. Motorkap, achterklep en wiel ophanging zijn van aluminium. Cruise control is standaard, net als sleutelloos starten. Het inte rieur is keurig afgewerkt met mooie materialen. Drive-by-wi- re techniek in de Prius omvat onder meer elektrisch remmen, elektrische stuurbekrachtiging en een bijna unieke elektrisch aangedreven airco. De wielba sis nam toe met 15 centimeter naar 2,70 meter, de bagage ruimte groeide naar 460 liter omdat de (lichtere) accu's on der de achterbank zijn komen te liggen, de 1.5 liter benzine motor is met 78 pk nu 20 pro cent krachtiger, terwijl het kop pel toenam tot 115 Nm. Ook de 500 volt elektromotor groeide mee (68 pk/400 Nm). Hybrides werken in serie of pa rallel. In serie is de elektromo tor voor de aandrijving en de verbrandingsmotor wekt dan alleen elektrische energie op. Parallel assisteert de verbran dingsmotor bij het optrekken. De Prius gebruikt beide varian ten. Het is mogelijk uitsluitend op de accu's te rijden, maar niet lang. Na een minuut of tien is de pijp knap leeg en springt de benzinemotor licht brom mend bij. Erg inspirerend rijdt hij niet en de equivalent Civic Ima van Honda toont zich iets levendiger. Maar de techniek van elkaar aanvullende kracht bronnen via een traploze cvt- versnelling werkt verbazing wekkend soepel. Toyota ver leent 8 jaar 01160.000 kilometer garantie op alle hybride onder delen van de Prius en mikt op de dieselrijder als potentiële klant. De Nederlandse overheid ver leent er geen subsidie meer op, maar heft ook geen bpm-belas- ting. En dat scheelt mooi 7.500 euro. In de VS en in Japan zijn er al 40.000 van besteld. Voor Europa zijn er volgend jaar 5.000 beschikbaar en volgens de importeur worden het er voor Nederland 1.000. Een am bitieuze doelstelling, al is de prijs wel heel goed: 25.200 euro (28.950 euro voor de luxe ver sie). Van de vorige Prius zijn er de afgelopen vijf jaar hier in to taal maar 500 verkocht. Import- directeur Berend Hulshoff: „We gaan de nieuwe niet als milieu auto aanprijzen, omdat milieu in Nederland geen verkoopar gument is. Dat werkt niet. Die fout hebben we bij de eerste Prius gemaakt", gpd Wie een no-nonsense indruk wil krijgen van het lopende modeljaar kan voor 6,95 terecht bij de Auto-catalogus. Dit jaaroverzicht in de vorm van een luxe tijdschrift geeft 244 kleurenfoto's met begeleidende tekst en achterin een flin ke prijslijst. Niks meer en niks minder. Technische gegevens en een aantal ac tuele modellen staan er niet in, maar wel alle prijzen in euro's én guldens. Want vooral bij dure auto's klinkt de prijs in guldens nog steeds een stuk in teressanter. Auto-catalogus wordt uitge geven door Uilenstein te Leersum. ofwel één op 16,7. Waar een ho ger vermogen doorgaans ge paard gaat met een hoger brandstofverbruik, consumeert de Vectra OPC niet meer dan de standaard productiemotor. Opel presenteert in Essen haar huidige autosportprogramma met naast de Vectra-studie de Zafira OPC, de Speedster Turbo en ook de nieuwe Astra. Echte sporters staan er ook: de Astra V8 Coupé, winnaar van de 24- uur van de Niirburgring, de met een 2.0 liter Opel-motor uitge ruste winnaar van de Formule 3 Euroserie en de Corsa S 1600 rallyauto die het Britse S 1600 rallykampioenschap op zijn naam schreef. Het nieuwste Opel studiemodel Vectra OPC is uitgevoerd in de herkenbare OPC-kleur Arden Blue en voorzien van een ver laagd onderstel, verschillende aërodynamische toevoegingen en brede wielen. Nog niet be kend is of deze uitvoering daad werkelijk op de markt komt en zo ja wanneer.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20