Bloedbad in volle trein na bomaanslag Spaanse Telefonica grijpt in bij Endemol, bestuursvoorzitter op straat Vier borrelbusjes op Leidse kroegentocht Air Holland weer in grote geldproblemen Leidsch Dagblad SLÖ Sm JAPANS RESTAURANT CINZAf NOORDWIJK Tel.: 071362 30 38 f Vele doden in zuiden Rusland Nog snel even naar de winkel HEMA 'A'J IklC TL 11} TRAKTEERT Secretaris Alphen aan de kant gezet Medium past envelop-truc toe Sint komt niet naar 'Rijnland' Riool voor visje geen weg naar vrijheid De Nooijer en Donners de besten Leidsch Dagblad amstraat lit smeerpoets k in huis epprik biedt >n volledige antie obbelzwaan overt plek in dse gracht rstgratificatie >r sportclubs de regio ep :tei Gil« (SI® 1st1 Ier de ray Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43405 LOS vrijdag 5 DECEMBER 2003 Hoofdstraat 129 (v/h De Herberg) NR. 43405 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 hilversum/gpd - Het Spaanse telecomcon- cem Telefónica grijpt in bij tv-producent En demol, die tot het concern behoort. De on verwachte reorganisatie kost bestuursvoor zitter Aat Schouwenaar de kop. Hij moet plaatsmaken voor de Spanjaard Joaguin Agut Bonfills, zo maakte Telefónica gisteren be kend. Schouwenaar volgde pas in juni van dit jaar John de Mol op als voorzitter van de Raad van Bestuur van Endemol. De nieuwe top man Agut Bonfills komt van Terra, het inter netbedrijf van Telefónica. Zijn benoeming werd slechts een uur voor het bericht de we reld werd in gezonden aan Endemol gemeld. Daar kwam de ingreep dan ook volkomen onverwacht, aldus een woordvoerder. „We zijn stomverbaasd en zeker niet blij verrast. Bij de overname door Telefónica is afgespro ken dat Endemol zelfstandig onderdeel van het concern zou blijven. Kennelijk vindt men nu dat de belangen van Telefónica het best zijn gediend met een Spanjaard aan het hoofd." De overige leden van de Raad van Bestuur, onder wie John de Mol, beraden zich nu over de situatie, aldus de woordvoerder. Vol gens de woordvoerder staat de reorganisatie los van de recente reeks flops van Endemol- programma's in Nederland. ,,In Spanje lezen ze echt de kritiek van SBS-directeur Bart in 't Hout niet." De Volkskrant meldde vanmorgen dat de Spaanse ingreep te maken zou kunnen heb ben met een claim van honderden miljoe nen euro's, die twee Franse partners van En demol bij het bedrijf hebben neergelegd. Zij verkochten hun bedrijf, dat nu Endemol France heet, enkele jaren geleden in twee stappen aan de tv-producent en zouden nu meer geld willen zien. Endemol ontkent echter dat er sprake zou zijn van 'Ahold-achtige' lijken in de financië le kast. Wel bestaat de vrees dat Agut Bonfills het bedrijf door afslanking marktrijp moet maken. Telefónica heeft eerder immers laten weten zich te willen concentreren op tele communicatie en van zijn media-activiteiten af te willen. John de Mol en Joop van den Ende verkochten hun bedrijf medio 2000 voor 5,5 miljard euro aan de Spaanse tele foongigant. De Mol trad eerder dit jaar op ei gen verzoek terug als bestuursvoorzitter om de creatieve versterking van het bedrijf ter hand te nemen. H ROBIN HOOD it eerste gezicht lijkt het jmpathiek idee: een minis- \Je een girorekening open- ajvoor armlastige burgers. m^et oogmerk dat 'rijke' Ne- (j-jjjders geld storten om soci- n rakkeren te helpen. In Den wordt al vrijelijk gespro- an een Robin Hoodfonds. ;n knipoog naar de imagi- prins der dieven', die stal rijken en gaf aan de ar- )schouwd is het een dwaas )e minister van sociale za- lie een steunfonds opent repeergevallen te helpen. >fde minister die tegelijk aat voor een kabinetsbe- at ertoe leidt dat sommige bare groepen er flink in v cracht op achteruit gaan. rg obin Hoodfonds is een we- v reemd element in de ver- o j ng tussen overheid en rs. Als de minister van so- jaken geld te kort komt om cceptabel sociaal beleid te n, moet hij 'stelen' van de ter van financiën. Ofwel, ninister van sociale zaken leer wil, moet in het kabi- ijn collega's - de minister lanciën voorop - ervan ïigen dat hij meer midde- odig heeft. ter De Geus moet zich ook eren wat zijn feitelijke rol minister is in ieder geval diaken en de minister is minder een particuliere lener. In de protestantse waaruit hij voortkomt, de opvatting dat de over een schild is voor de zwak- laarvoor heeft De Geus via iciale wetgeving een welge- gereedschapstas ter be- king. Maar hij kan niet met hand nemen - via bezui- op de bijzondere bijstand net de andere hand geven - onaties van burgers op een ïeidsrekening. ,rsj!eus ziet het Robin Hood- ka|i als een mooie vorm van 'r y, ariteit. Daarmee huldigt hij gj10 nisplaatste opvatting. Soci- oorzieningen moeten niet ,n tkelijk zijn van liefdadig- maar van weloverwogen controleerbaar beleid. De vorm van solidariteit die jgiverheid ten dienste staat via de belastingkas. De kan geen Robin Hood zijn, s als minister gewoon de j iff van Nottingham. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou/gpd - Een bomexplosie in een trein heeft vanochtend een bloedbad aangericht in het zuiden van Rusland. Zeker 37 passagiers kwamen om het le ven, 45 mensen liggen met ern stige verwondingen in het zie kenhuis. Onderzoekers gaan er vanuit dat twee vrouwelijke ka mikazes zich in de trein vol met forenzen hebben opgeblazen. Het dodental zal waarschijnlijk nog oplopen. Tientallen passa giers werden door rondvliegen de metaalstukken doorboord. Zeker twintig mensen waren op slag dood. De meeste gewon den liepen ernstige snijwonden op. Doordat de wagon ont spoorde en kantelde moesten reddingswerkers het treinstel opensnijden om klem zittende mensen te bevrijden. De explosie vond plaats rond zes uur onze tijd op het traject tussen Kislovodsk en Mineral- nye Vody. Beide steden liggen niet ver van Tsjetsjenië, het ge bied waar Russische troepen al jaren strijd voeren met rebellen. Ooggetuigen verklaarden dat kort voor de explosie twee jon ge vrouwen met rugzakken de trein waren binnen gekomen. Tsjetsjeense kamikazes, de zo genaamde 'zwarte weduwen', hebben het afgelopen jaar meerdere zelfmoordaanslagen uitgevoerd in Rusland en Tsje tsjenië. De vandaag opgeblazen trein stond bekend als de 'stu- dententrein', omdat veel jonge ren op dat tijdstip op weg zijn naar de universiteit in de stad Pjatigorsk. Op het moment van de explosie was de trein amper vijfhonderd meter verwijderd van een druk perron. Volgens onderzoekers had de explosie een kracht van zeker tien kilo TNT. De terreuraanslag komt op een politiek gevoelig moment. Over twee dagen zijn in Rusland par lementsverkiezingen. President Poetin rekent op een ruime overwinning van zijn partij Eén Rusland, maar het bloedbad van vandaag vestigt opnieuw de aandacht op zijn omstreden politiek in Tsjetsjenië. Poetin kwam aan de macht met de belofte dat hij de orde zou herstellen in de opstandige re publiek, maar bijna vier jaar la ter ligt Tsjetsjenië nog steeds in puin. Russische soldaten vin den veelvuldig de dood en de belangrijkste rebellenleiders zijn nog in leven. Maar volgens Poetin is de situatie in Tsjetsje nië 'genormaliseerd'. den haag - Prinses Maxima vertoont zich sinds enkele dagen weer in het openbaar. Gistermiddag winkelde de hoogzwangere prinses met haar moeder Maria Zorreguieta - die al twee weken in Nederland verblijft - in de Haagse binnenstad. Na een bezoek te hebben gebracht aan de Hema deden moeder en dochter inkopen bij De Bijenkorf, waar de prinses overigens dinsdag ook al was gesignaleerd. De fotograaf betrapte het tweetal gisteren op de roltrap bij De Bijenkorf. Vader Zorreguieta verblijft nog steeds in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires, maar zal zo goed als zeker vóór Kerstmis ook naar Nederland komen. Foto: GPD/Harmen de Jong leiden - Stichting Stadsparkeer- plan Leiden zet minimaal vier busjes in tijdens de kroegen tocht op 21 januari. De busjes zorgen de hele avond voor gra tis vervoer. Dat is de uitkomst van een gesprek van Chris Ver- plancke van de stichting met Erik Rooij akkers van De Twee Spieghels en Coert Duivenvoor de van de Uyl van Hoogland. De twee uitbaters besloten on langs, samen met Jan Blonk van Jantje van Leiden, eigenhandig de kroegentocht op poten te zetten, nadat bekend werd dat de Leidse Blues Jazzweek niet doorgaat wegens ziekte van or ganisator Dick Wansink. De kroegentocht, op woensdag avond, maakt al jarenlang on derdeel uit van de jazzweek. Tot nu toe zette vervoersbedrijf Connexxion een zogeheten borrelbus in die het publiek de hele avond gratis rondreed. Het vervoersbedrijf zou echter vorig jaar al hebben besloten daar mee te stoppen. Stadsparkeerplan heeft in totaal elf busjes. De meeste daarvan worden tijdens de kroegentocht elders in de stad ingezet voor het reguliere vervoer. Volgens Rooijakkers is het in middels zeker dat de kroegen tocht in volle omvang doorgaat. „Normaal gesproken deden er altijd vijftig kroegen mee. Dat gaan we nu ook halen." De or ganisatie van de alternatieve kroegentocht is door de ge meente gevraagd vóór Kerstmis een lijst te maken van deelne- meners, in verband met de ont heffingen die nodig zijn voor het programmeren van live muziek. (advertentie) De stemming bij HEMA is opperbest. U hebt ons namelijk gekozen tot 'Beste Winkel van Nederland'. En wie wint, trakteert. Daarom staat er vandaag en morgen in alle HEMA-filialen voor iedere klant een heerlijke traktatie klaar. Vier ons feestje met ons mee: u hebt het verdiend! door Richard Mooyman schiphol - Air Holland verkeert opnieuw in grote financiële problemen. Volgens bestuurslid M. Hoelscher van de Vakbond voor Nederlands Cabineperso neel (VNC) dreigt het bedrijf zelfs failliet te gaan. „Ik kan me niet voorstellen dat touropera tors nog langer vertrouwen hebben in Air Holland." Volgens de vakbonden worden de salarissen al maanden te laat betaald en zijn er grote proble men met de afdracht van pensi oenpremies. President-direc teur C. van Dormaël zei van ochtend dat er op korte termijn een overeenkomst wordt geslo ten met een sterke financiële partner, maar Hoelscher heeft er weinig vertrouwen in. Air Holland verkeert al jaren in de gevarenzone. Na diverse fail lissementen en doorstarts leek de onderneming in veiliger vaarwater te zijn beland door een groot contract met reisgi- ganten TUI (onder meer Arke en Holland International) en Thomas Cook. Er zouden circa 125.000 passagiers worden ver voerd naar vakantiebestemmin gen als Brazilië, Mexico, Kenya en de Dominicaanse Republiek. Verder voert het bedrijf lijn- vluchten uit op de Antillen. VNC'er Hoelscher vreest dat reisorganisaties hun klanten uit voorzorg zullen onderbrengen bij andere luchtvaartmaat schappijen, waarmee een fail lissement vrijwel onafwendbaar zou worden. Een woordvoerder van TUI meldde vanochtend echter volop vertrouwen te hebben in Air Holland. alphen aan den run - Het Al- phense college van burgemees ter en wethouders wil niet ver der met de gemeentesecretaris, Marjo Adema. Waarom Adema niet meer welkom is, blijft vaag. Burgemeester Schoof: „Er is onvoldoende basis om de sa menwerking voort te zetten." Pagina R4 Rotterdam - Een 37-jarige vrouw uit Rotterdam is door een truc van een medium voor ruim 40.000 euro opgelicht. Na enkele betalingen moest zij een envelop met 25.000 euro onder haar hoofdkussen leggen. Na veel 'hocus-pocus' verdween de man. De afspraak was dat ze de envelop na een nacht slaap zou openmaken. De biljetten ble ken verwisseld voor papier. van der Malen leiderdorp - Sinterklaas komt dit jaar niet langs bij de kinderen van het personeel van het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. Het zieken huis, dat overhoop ligt van wege een grootschalige ver bouwing, heeft geen zaal be schikbaar waar vijftig kinde ren met hun ouders en de sint terecht kunnen. Diverse ouders vinden dat 'belache lijk' Voorheen streek de goedheiligman neer in de sporthal van het ziekenhuis. Dat kan niet meer omdat daar nu een kinderdagver blijf is gehuisvest. Vorig jaar kampte de personeelsvereni ging ook al met ruimtege brek en liet ze kinderen schoentjes zetten. Dit jaar blijkt het ruimteprobleem nog even nijpend en daarom komen sint en zijn pieten helemaal niet. Verhaal van Nemo roept talloze vragen op bij de jeugd door Silvan Schoonhoven leiden - Wat in de Nederlandse wc-potten verdwijnt, komt niet in de zee terecht. Deze wellicht wat overbodige boodschap ver kondigt het Hoogheemraad schap van Rijnland in een spe ciaal uitgebracht persbericht. Reden voor het speciale com muniqué zijn talloze vragen van kinderen die willen weten of ze vissen hun vrijheid kunnen te ruggeven door ze door de wc te spoelen. Aanleiding voor de kindervragen en het in reactie daarop gestuurde persbericht is de nieuwe Disneyfim Finding Nemo. Die tekenfilm gaat over een visje, Nemo, dat via het ri ool uiteindelijk in zee belandt en zo zijn vrijheid terugkrijgt. „Rijnland krijgt regelmatig de vraag of het in Nederland ook zo werkt", schrijft de afdeling Nemo zou in het Nederlandse ri oolstelsel nooit zijn weg naar zee hebben kunnen vinden. Foto: GPD voorlichting. „Het antwoord is nee. Wij zijn blij dat het Nemo wel is geluld om weer vrij te ko men, maar in Nederland gaat het rioolwater niet rechtstreeks naar zee. Het wordt eerst schoongemaakt, waarbij alles wat er niet in thuishoort, eruit wordt gehaald." Kortom, de Nederlandse Nemo zou op zijn tocht naar vrijheid blijven han gen in de filters van de water zuiveringinstallaties Het hoogheemraadschap maakt van de gelegenheid met een gebruik om erop te wijzen dat alleen 'waswater, plas en poep' in het toilet thuishoort. „Dat betekent dat je geen wat tenstaafjes of rommel, maar ze ker ook geen visjes of andere dieren in de wc mag gooien. Van rommel gaat de zuiverings installatie kapot en dieren gaan dood in het rioolwater." Boven dien benadrukt het Hoogheem raadschap dat Nemo een zout watervisje is, dat onvermijdelijk doodgaat in een aquarium met leidingwater. sydnev - De Internationale Hockey Federatie (FIH) heeft de hockey-intemationals Teun de Nooijer (Bloemendaal) en Mijn tje Donners (Den Bosch) uitge roepen tot 's werelds beste spe lers van 2003. Maartje Scheepstra (Amsterdam) ont ving de prijs voor de beste jon ge speelster. De prijzen zijn vandaag in Par- ramatta (Australië) aan de win naars overhandigd. Donners is de eerste Nederlandse vrouw die de onderscheiding ten deel valt. Bij de mannen ging Stephan Veen al twee keer Teun de Nooijer voor: in 1998 en 2000. Pagina Sport: De Nooijer even op en neer naar Australië Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMDV Straat Telefoon (Lv.m. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement 1'® Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 56,70 Bij automatische betaling is m*n Handtekening: 712141 400114 benk-gronurnrner. Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1