KUNST CULTUUR Provoceren met de Teletubbies Willeke komt nooit los van vader Willy West Side Stoi een matte hap Liedjes die dieper gaan dan ze lang zij] Elton John gretiger dan zijn fans hap" 7% v. donderdag 4 DECEMBER 2( ■- v "l Willeke Alberti: „Alles wat ik heb bereikt, heb ik aan mijn vadei[ danken. Foto: GPD/Diederik van der Laan muziek recensie Susanne Lammers Concert: Vol Dagen door Gerard van Maasakkers en De vaste mannen. Gezien: B/12, Stadsgehoorzaal, Leiden. Bijna was hij niet gekomen, bij na had hij griep gehad. En juist daarover heeft Gerard van Maa sakkers zo'n prachtig nummer gemaakt. Het haakt aan bij 'Fe ver', De vaste mannen transfor meren tot een a capella-bandje dat samenklinkt als een klok, en de koortsige verhoging die Ge rard van Maasakkers ('ik ben zo zielig') zowel aan de griep als aan de afwezigheid van zijn ge liefde wijt, valt prachtig samen met de modulaties in de mu ziek. Maar de grootste gave van Van Maasakkers is dat hij luisteren, en observeren, kan. Zo ont staan prachtige miniatuurtjes, portretten en sfeerbeelden, waarbij een paar woorden of een zinswending genoeg zijn om een hele wereld op te roe pen. Een mooi voorbeeld is het liedje over 'De aardappeleters' (Van Maasakkers komt net als Van Gogh uit Nuenen), waarin hij via hun nazaten de afgebeel de figuren van een naam en een karakter voorziet en en passant met 'nieuwerwetse kinderkop jes' de quasi-authentiekerig- heid suggereert die de dorpen daar zo teisteren kan. Van Maasakkers en De vaste mannen maken voor hun mu ziek gebruik van de hele wereld, maar hij zingt in dialeci enige concessies ter will de verstaanbaarheid. Ziji C bants is een zondagse van wat je gemiddeld op hoort, een zorgvuldige e koesterde variant, waar mooiste zinswendingen drukkingen op de erepl; mogen. En wat hij bezi heel gewoon, maar toch rt p Hij schetst een meesterlij tret van Cis Verdonk, aa paar regels heeft hij geno het tragische lot van een me oude vrouw te tekene dersteund door het door snijdend gitaarspel van Hendriks. Hij zingt eei over een weduwnaar, da grijpend begint met verl eenzaamheid, en minstd aangrijpend eindigt met ele frustratie en verlangt hij zingt - zijn allermod over een jongen die dej had kunnen doen, maarLf wil werken op het land verder niet in het plaatj J| omdat hij homo is. Naast die liedjes, die veel gy gaan dan ze lang zijn, vie Maasakkers aanstekelijk zoals in 'Vol dagen', waaiR vaste mannen hem st< pen. Rinus Raaijmakei met zijn bas een rank ment, waarop Bart de accordeon laat flirten musette. Ron van Stral cussie) en Harry Hen< ken er swing van en Vanj akkers zelf haalt alles kast. De mooiste griep dreigende griep. 1 l'P theater recensie Coos Versteeg Voorstelling: 'West Side Story'. Gezien: 2/12, Carré, Amsterdam (première). Nog te zien aldaar: t/m 10/12; 7 en 8/2, schouwburg, Rijswijk; 10 en 11/2, Stadstheater Zoetermeer; 25 t/m 29/2, Nieuwe Luxor, Rotterdam; 9 t/m 11/4, Lucent Danstheater, Den Haag. Ruim 47 jaar na de wereldpre mière in New York's Winter Garden Theater geldt 'West Si- de Story' nog steeds als de mu sical der musicals. Zelfs wie niets van musicals wil weten, maakt een uitzondering voor West Side Story. Met een ijzer- sterk verhaal, gebaseerd op Shakespeare's 'Romeo Julia', maar begin jaren vijftig vertaald naar de (nog steeds actuele) te genstellingen tussen verschil lende etnische groepen, met de doordringende muziek van Bernstein en met de dynami sche jazzdans van Jerome Rob- bins is West Side Story een klas sieker die geen moment geda teerd aandoet. De laatste uitvoering van West Side Story die de vaderlandse theaters aandeed, was die van Joop van den Ende (1996/98) met Addo Kruizinga als Tony en Maaike Widdershoven als Maria. Het was een Neder landstalige, maar niettemin pri ma show. Wat Stairway Produc tions het publiek nu voorzet is een Engelstalige versie die in samenwerking Times Square Productions uit New York werd geproduceerd. Maar om deze uitvoering daarmee als een ori ginele Broadway-productie aan b: te prijzen, gaat wat v hoofdrollen worden we0 door Amerikanen vre maar het ensemble is in' deels in Tsjechië gerekr net als de regisseur, de a graaf, de kostuum- en ct corontwerper. Het comp kest komt inclusief de en muzikaal leider evene111 die contreien. Op zichzelf hoeft dat nie J1 zijn, maar deze ven Oost-Europese producti" in de verste verte niet n niveau dat we vandaag bij musicals gewend zi ei orkest klinkt als twee vir, 1 een schuiftrompet; een De grote hoofdrollen vooral op him zangver gekozen, want als actei ten Tony (Michael Gilj^ Maria (Vanessa Londin een keer te ontroeren. 'C! nou te zeggen dat die za lekker zit, nee. Te gekne onbeheerst. Riff (SIle Wright) is als type volstr1 geloofwaardig als leider n Jets. De teksten van de 01 andere hoofdrolspeler vaak nauwelijks te verst de dans is ronduit erba5 Nu is West Side Story vaM zelf zó sterk, dat de shen kan doorstaan. Zelfs al'° het pover uitgevoerd er de decorwisselingen ein' dan nog blijft alleen de al - een halve eeuw na fascinerend. Maar na de te 'Grease' van Stairways de cast na een Duitse t| vrijwel uitgeput leek - deze West Side Story t of we hier nog op dit I musicals zitten te wachtelv Nina Hagen. Foto: AFP/Joel Robine Nina Hagen in Amsterdam amsterdam - Nina Hagen komt zaterdag naar Amsterdam. De rockdiva zingt nummers van haar nieuwe cd tijdens een feest in The Force in Amster dam-Oost. Op het feest wordt ook de eerste dvd gepresen teerd van Herman Brood. Nina Hagen krijgt het eerste exem plaar aangeboden. Alice Cooper op Walk of Fame hollywood - Rockster Alice Cooper heeft een eigen ster ge kregen op de befaamde Holly wood Walk of Fame. De 55-jari- ge Cooper werd bij de onthul ling toegejuicht door honder den fans. Cooper en zijn band stonden bekend om hun harde muziek, beschilderde gezich ten, vreemdsoortige kostuums en spelletjes met reptielen. De zanger beloofde dat hij de bronzen ster iedere keer als hij door de straat loopt, zal op poetsen. Doobie Brothers naar Nederland amsterdam - Na zeker vijftien jaar komen de Doobie Brothers weer eens naar Nederland. Op 4 februari geven de Amerikanen een concert in de Heineken Music Hall in Amsterdam. De kaartverkoop begint zaterdag. De Doobie Brothers zijn be kend van wereldhits als 'Listen to the music' en 'Long train running. Hella Haasse valt in prijzen gent - Hella Haasse ontvangt deze maand drie buitenlandse prijzen, twee in België en een in Frankrijk. Morgen krijgt de 85- jarige schrijfster een eerbetoon van de Koninklijke Academie voor Nederlandse Taal- en Let terkunde in Gent. Op 12 de cember ontvangt Haasse in het Institut Néerlandais in Parijs de Franse Prix du Meilleur Livre étranger, de prijs voor het beste buitenlandse boek in de cate gorie essays. De schrijfster krijgt deze prijs voor de Franse verta ling van haar boek Charlotte Sophie Bentinck. Tenslotte krijgt Haasse op 14 december in België de Dirk Martensprijs 2003 voor haar roman 'Sleute- loog1. Orgelbouwer Flentrop dood santpoort - Nederlands be kendste orgelbouwer, Dirk An - dries Flentrop, is afgelopen zondag in zijn woonplaats Santpoort overleden. Flentrop, zoon van de oprichter van het Zaanse bedrijf dat dit jaar zijn honderdjarig bestaan viert, is 93 jaar geworden. Flentrop Or gelbouw is actief in Europa, de Verenigde Staten, Zuid-Amerika en Japan. In 1982 werd Dirk An- dries Flentrop in Amerika ge- eerd met een boek over het werk dat hij in de Verenigde Staten heeft verricht. Hij restau reerde daar in totaal een vijftig tal orgels. In Leiden restaureer de Flentrop het orgel van de Lokhorstkerk, een exemplaar uit 1774, gebouwd door Johan nes Mitterreither. Het Groot Auditorium van de universiteit heeft ook een Flentrop-orgel. muziek recensie Louis Du Moulin Concert: Elton John met vijfkoppige band. Gezien: 3/12, Ahoy', Rotterdam. Wordt Elton John dan toch nog eens een overvriendelijk baasje? Bij zijn rentree gisteravond in het uitverkochte Ahoy' had het er dik tweeënhalf uur lang alle schijn van. Nimmer tevoren was de Britse popveteraan (56) achter de microfoon zo lief en aardig voor zijn fans. Waar hij vroeger in de finale nog wel eens plotseling een vreemde haast over zich kreeg, nam hij nu alle tijd voor een gedenk waardig afscheid: door (inmid dels in trainingspak) honder den handtekeningen uit te de len en vervolgens bij het inzet ten van 'Your Song' Holland nederig te bedanken voor alle trouwe steun gedurende zijn hel ^carrière. Het Rotterdamse sportpaleis heeft Sir Elton de voorbije kwart eeuw in alle mogelijke stemmingen mogen meema ken. Vandaar dat er altijd een aparte spanning hangt rond de komst van de (dat zeker ook) onverwoestbare zanger-pianist. Zo langzamerhand mag echter worden aangenomen dat John is verlost van zijn beruchte nu kken. Want voor de derde keer op rij (na november 2000 en ju ni vorig jaar) presenteerde hij zich als een modelartiest: de topentertainer die ook gaat voor een optimale podiumpres tatie. Ditmaal deed hij alleen nog meer zijn best om voor zijn fans zo innemend mogelijk over te komen. Wat ook tot uitdrukking kwam in een iets 'gemakkelij ker' selectie uit zijn kolossale oeuvre plus nauwelijks nog scherpe woorden tussendoor. Alleen bij zijn 'aidsnummer' 'Ballad Of The Boy In The Red Shoes' kon hij het niet laten om de Republikeinen in de Ver enigde Staten nog even te be schuldigen van het bezit van minder hersencellen. Vreemd genoeg leidde alle ver troeteling van Elton Johns kant niet direct tot een extra feeste lijk sfeertje onder de 9500 der tigplussers. Zo werd halverwege op zijn langgerekte, indringen de uitvoering van 'Rocket Man' nog maar lauw gereageerd. Pas op 'het laatste rechte stuk' met zijn meest opwindende klassie kers wilde iedereen wel gaan staan, maar bleef de uitbundig heid op de tribunes en in de arena toch achter bij het en thousiasme van de grote kleine maestro en zijn vijfkoppige band. Met als gevolg een kort mo ment van meligheid bij EJ tij dens 'Crocodile Rock' toen de respons vanuit de zaal veel ma gerder uitviel dan was ingecal culeerd. Het was de enige keer dat Sir Elton uit zijn rol van voorbeeldige muzikale gastheer viel en dan nog heel onschul dig. Nimmer tevoren was de Britse popveteraan achter de microfoon zo lief en aardig voor zijn fans. Foto: ANP/Rick Nederstigt door Jan Vriend Amsterdam - Willeke Alberti is nu 58 jaar. De leeftijd waarop haar vader Willy overleed. „Ik zal blij zijn als ik 59 ben. Om dat angstige gevoel van die leeftijd kwijt te ra ken." In februari 2004 is het achttien jaar geleden dat hij overleed. Vijfendertig jaar terug zong hij 'Glimlach van een kind'. Van dit nummer zijn, in een reeks uitvoerin gen, een miljoen exemplaren is verkocht. Daarom mocht weduwe Ria Alberti deze week een platina award in ont vangst nemen. Bij die gelegenheid verscheen ook de dvd box 'De onvergetelijke Willy Alberti', een twee uren du rende documentaire, én een cd met twintig van zijn po pulairste liedjes. Willeke vertelt over de duizenden optredens die ze sa men hebben gedaan. Eerst in de kroegen. Later kregen ze hun eigen tv-programma's. De Willy en Willeke shows op zaterdagavond waren gebeurtenissen. Van tv kwamen de schnabbels, de klussen in het land. „Uren hebben we samen in de auto gezeten. Onderweg sliep ik altijd. Het was zo'n veilig gevoel, naast hem. Bij hem kon ik met een gerust hart wegdoezelen." „Bij optredens had hij zijn vaste rituelen. Om zijn smo king te beschermen gooide hij daar op het hangertje altijd een oude zwarte onderjurk van mijn oma over heen. Met die onderjurk zijn we jarenlang het hele land af geweest. Ik weet nog hoe hij in paniek raakte, toen die jurk een keer was verdwenen. Hij ging ervan uit dat die onderjurk hem geluk bracht." „Voor een optreden was hij altijd op van de zenuwen. Dan zag je hem weer naar de wc lopen om over te ge ven. Aan anderen liet hij daar nooit iets van merken. Voor het publiek hield hij zich liever schuil achter een masker van zelfvertrouwen, maar van binnen zat hij trillend het applaus af te wachten. Had hij dat gehad, was het goed. Bij mij gieren de zenuwen ook altijd door mijn keel voor ik het toneel op moet, maar dat is altijd maar even. Dan sla ik altijd een kruisje en vraag ik of ik mag stralen. „Mijn vader was veel ambitieuzer dan ik. Hij leefde voor het vak. Voor hem was vanzelfsprekend dat je al les deed om in de schijnwerpers te komen. Daarin ben ik totaal anders. Publiciteit doe ik wel, maar hoe min der hoe liever. Alles wat ik heb bereikt, heb ik aan hem te danken. Ik besef dat hij niks was zonder steun van mijn moeder, maar hij regelde toch alles. Hij was mijn leermeester. Door hem is de naam Alberti een instituut geworden." „Mijn vader heeft zich kapot gewerkt. Altijd maar on derweg, altijd maar rennen. Eerst kreeg hij maagbloe dingen. Later kwam daar een beroerte overheen. Het afscheid was verschrikkelijk. Alsof er een deel van me zelf was afgerukt. Optreden wilde ik daarna niet meer. In elke kleedkamer hing die herinnering aan hem. Steeds die confrontatie. Ik wilde geen studio meer in, geen schouwburg meer zien." „Toen ik zonder hem verder moest merkte ik pas echt dat hij de belangrijkste man in mijn leven was. Nie mand die zo dicht bij me stond. Emotioneel niet, maar ook zakelijk niet. Hij had altijd alle beslissingen voor me genomen. Nadat hij wegviel, moest ik opeens leren zelf knopen door te hakken. Vaak denk ik dat ik daar door pas na mijn veertigste volwassen ben geworden." Ze leert, zegt ze. Nu ze alleen is - zonder pa, zonder partner - groeit de kracht. De nieuwe Willeke is zelf standiger. Huwelijkspartners kwamen en gingen. Wil leke bij het Eurovisie Songfestival werd in 1994 een te leurstelling. Maar ze kwam terug. Als actrice, als zange res, als publiekslieveling. Uitverkochte concerten in Carré. „De emotie spatte eraf. In elke hoek van de zaal hoorde ik de echo van mijn vader. Wat zou hij trots zijn als hij wist dat dat concert nu op dvd uitkomt." „Ik merk dat ik nog steeds door hem gedreven word." Vorige week nog. Was ze bij de selectie van haar tegen speler in de musical 'Oh Dolly'. Het was even zoeken naar de juiste man op de juiste plek. Waarbij ze duide lijk haar mening op tafel gooide. „Dan merk ik dat mijn zelfvertrouwen is gegroeid. Ze heeft nu haar eigen 'Willeke Alberti Foundation' die ieder jaar veertig concerten in tehuizen op touw zet. „Uit respect voor mijn vader. Van hem heb ik geleerd dat je altijd moet klaarstaan voor het kwetsbaarste deel van je publiek. Je kon hem geen mooiere dag bezorgen dan een dag tussen mensen die hem nodig hadden. Dat werkt bij mij net zo. Bij die optredens voel ik hem altijd heel dicht bij me." De beeltenis van Willy Alberti hangt nog altijd bij de Westerkerk. Als blijvend applaus van Amsterdam. „Een eerbetoon is het. Ik ben daar best trots op. Met mijn kleinkinderen ga ik er wel eens heen. Dan willen ze alle verhalen horen over die lieve oude opa." door Max Smith leiden - „Ik wil alleen maar ge lukkig zijn," jammert Waldemar Torenstra aan het eind van 'Sym pathy for the devil' van Koos Terpstra. Mistroostig zit hij hal verwege op de toneelbrede zwarte trap, die eigenlijk naar de hemelse euforie moet leiden. In tussen vertolken de pianisten Fred Oldenburg en Jeroen van Veen, gezeten achter twee vleu gels, tien minuten lang met pas sie een werk van Stravinsky. 'Sympathy for the devil' werd het afgelopen seizoen door Het Noord Nederlands Toneel uit sluitend in het eigen theater in Groningen opgevoerd. Het suc ces was van dien aard, dat er nu een uitgebreide landelijke tour nee aan is gekoppeld. De titel is ontleend aan een plaat van The Rolling Stones, hoewel de mu zikale begeleiding, anders dan aanvankelijk bedoeld, niet door een rockband wordt verzorgd, maar door bovengenoemde klassieke pianisten. Koos Terpstra, regisseur, to neelschrijver en artistiek leider van het Noord Nederlands To neel heeft zich bij het schrijven van dit stuk laten inspireren door Faust van Goethe. „Maar het is wel mijn eigen Faust," beklemtoont hij. Bij Goethe wedt de duivel Mefisto met God, dat hij de geleerde Faust kan verleiden om zijn ziel te verkopen voor aardse geneug ten, rijkdom en macht. Bij Koos Terpstra heeft Sinterklaas de plaats ingenomen van God. „Want die hebben we sinds Nietzsche doodverklaard en Sinterklaas heeft ons altijd met geschenken overladen. Boven dien heeft ook Sinterklaas niet echt bestaan." De duivel is in de voorstelling uitgesplitst in een aantal beval lige en dartele actrices in zwarte pakken met rode horentjes op. „Het heeft niks met verleidings kunsten van vrouwen te maken, we hadden op dat moment ge woon veel actrices tot onze be schikking," zegt Terpstra laco niek. „Die duivels zijn evenmin het symbool van het kwaad. Ik geloof niet in een scherpe scheiding tussen goed en kwaad." Als extreem voorbeeld In 'Sympathy for the devil' wordt de toeschouwer geconfronteerd met de vraag: Waar sta jij eigenlijk? Dichter bij God of de duivel? Foto: GPD/Karel Zwaneveld noemt hij: „In een liefdesdaad kan veel kwaad schuilen en in een moord heel veel goeds. Die dubbelheid heb ik in veel van mijn stukken laten zien." Inzet van de weddenschap in dit stuk is: 'De onmacht van de moderne mens om orde te scheppen in zijn eigen chaos.' Waldemar Torenstra speelt de personificatie van deze heden daagse mens, die zich het hoofd op hol laat brengen door een overvloed van op con sumptie en vluchtige genietin gen gerichte verlokkingen. Het leven is pas goed als je constant de door de reclame aangepre zen producten koopt, veel aan seks doet, je te buiten gaat aan sms-jes en computerspelletjes en als je net zo beroemd bent als Idols. Hoe gulziger je consu meert, des te minder hoef je te denken, want daar is dan geen tijd meer voor. Dus wordt alles voorgeschoteld als een aanlok kelijke, hapklare behoeftevoor ziening. Koos Terpstra: „En als je al aan het denken slaat, word je gek gemaakt met van die halfbak ken en elkaar tegensprekende meningen, die als de ene hype na de andere door de media over je heen wordt uitgestort. En dan nog eens op het niveau van een veertienjarige." In het begin van 'Sympathy for the devil' gaat Waldemar To renstra hier vreselijk over te keer. Daarbij windt hij zich he vig op over het gegoochel met termen als racisme, antisemitis me en politiek correct. Als sym bolen van schijngeluk en in houdsloos welbehagen worden satirisch onder anderen de Te letubbies, de MacDonaldclown en Balkenende ten tonele ge voerd. Waarom de Teletubbies? „Heb je ze wel eens op de tv gezien? Grotere rotzooi kun je je haast niet voorstellen," legt Koos Terpstra geduldig uit. En waarom Balkenende? „Weet jij wat hij met zijn normen en waarden bedoelt? En wiens normen en waarden zijn het dan?", stelt hij als wedervraag. De eveneens op het toneel ver schijnende Don Quichote ver tegenwoordigt daarentegen de idealist, die echter niet voor vol wordt aangezien. Niet alleen moet Don Quichote het in dit geval zonder zijn knecht San- cho Panza stellen (die heeft zich conform deze tijd verslin gerd aan materiële hebzucht), hij wordt ook nog eens ver moord. Met als sleutelwoorden 'twijfel zaaien', 'argwaan koesteren', 'provoceren' en 'verleiden' wordt er met aanstekelijk jeug dig elan en prikkelende humor gespeeld. Het oogmerk van 'Sympathy for the devil' is de toeschouwer te confronteren met de vraag: "Waar sta jij ei genlijk?' Op de vraag waar Koos Terpstra zelf voor staat: dichter bij God of de duivel?, stelt hij: „Die zijn voor mij archetypen en daartussen schommel ik voortdurend heen en weer." 'Sympathy for the devil', 10/12 in De Meerse, Hoofddorp; 12/12 in de Leidse Schouw burg; 16 en 17/12, Bellevue, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24