Zwitser sneller op nieuwe schoenen SPORT FC Rijnland Arnold Bauw overleden Lugdunum blokkeert overstap De Groot Katwijkse schaatser richt zich voorlopig op de marathon Leiderdorp verliest weer BALLETJE MET Josine Meurs Wandelende verslaggever sansSL HsSa SSStoT® sfee Ajax-fan en Kuyt-fan katwijk - Op 79-jarige leeftijd is maandag Arnold Bauw overleden. De Katwijker ver dedigde jarenlang het doel van het eerste elftal van Quick Boys. Hij maakte de kampi oenschappen van 1953, 1956 en 1958 mee. Na zijn loop baan als speler bleef hij actief voor Quick Boys. Hij was lid van de pupillencommissie en trad later toe tot het bestuur. Tot de jaren '90 vervulde hij de functie van penningmees ter. Bij zijn aftreden werd hij benoemd tot erelid van de club. Nog dit seizoen was hij betrokken bij de kaartverkoop voor wedstrijden van het eer ste elftal. „Zijn hele leven stond in het teken van Quick Boys", aldus clubarchivaris Jaap Sip. Bauw wordt morgen begraven. RCL wil volgende week nieuwe trainer presenteren leiderdorp - Lugdunum gaat er niet mee akkoord dat Ruud de Groot (tijdelijk) bij RCL aan de slag gaat. De Groot zou de ko mende twee zaterdagen de coa ching verzorgen bij de Leider- dorpse tweedeklasser tijdens de wedstrijden tegen Valken'68 en BSC. De Groot zou die taak combineren met die van 'tech nisch directeur' bij Lugdunum. In de winterstop zou hij dan een beslissing nemen over een definitieve overgang naar RCL. De Leiderdorpers zitten drin gend verlegen om een nieuwe trainer nu de club vorige week de trainer Bob van Bohemen op non-actief stelde. RCL staat on deraan in de tweede klasse. De Groot heeft begrip voor de beslissing van Lugdunum. „Ik vind het een goede zaak dat contracten worden gerespec teerd. Omgekeerd vind ik ook dat trainers niet moeten wor den ontslagen." RCL is inmiddels in gesprek met andere kandidaten. Voor zitter Ronald Pret hoopt vol gende week een nieuwe trainer te kunnen presenteren. door Peter van der Hulst katwijk - De olympische droom van Ralf Zwitser is voorlopig een fata morgana. De 22-jarige ma rathonschaatser uit Katwijk voelt er nog weinig voor om in navolging van Henk Angenent en Miel Rozendaal zijn geluk op de langebaan te beproeven in een poging zich te plaatsen voor de Spelen van Turijn. „Zij rijden al een aantal jaren in het pelo ton rond. Ik heb nog niet de in houd die zij wel hebben. Pas over een paar jaar wil ik eventu eel over het rijden van een tien kilometer nadenken", aldus de rijder van het team PGM Bakker Vastgoed. Zwitser beseft dat hij nog een lange weg heeft te gaan. De Katwijker is pas aan zijn derde seizoen bij de A-rijders bezig. Na een 34ste en een 16de plaats in het eindklassement om de KNSB Cup, vertoeft Zwitser de ze jaargang op een 21ste posi tie. Op zich knap, want: „Dit jaar reed ik maar twee keer in de punten, in de overige wed strijden haalde ik niets. Vorig jaar was dat rond deze tijd pre cies omgekeerd." Met hangen en wurgen klampte Zwitser zich in de eerste wed strijden geregeld vast aan de staart van het peloton. „Ik schaatste niet goed. Ik kon niet zo hard afeetten zoals vorig jaar." Nieuwe schoenen brach ten uitkomst. „In de zomer maanden heb ik geskeelerd. Het is dan warm en het kan zijn dat mijn schoenen daardoor iets zijn uitgezakt. Het hoeft maar een millimeter anders te zijn en je hebt een probleem. Ik ben naar Henk Grimbergen ge gaan. Hij heeft een sportzaak in Rijnsburg en begeleidt mij in de zomer. Hij heeft vijf minuten naar mijn schaatsen gekeken en kwam tot de conclusie dat ik andere schoenen moest." Grimbergen keek tijdens een training op het ijs toe of er ver betering in zat. „Ik had er toen nog niet zo veel vertrouwen in, maar bij het inrijden voor de marathonwedstrijd van Deven ter ging het opeens lekker." Zwitser nam zich voor om het de eerste ronden rustig aan te doen, maar tot zijn eigen verba zing ging hij afgelopen zaterdag meteen mee in een vroege ont snapping. „Het was dus maar goed dat ik voor in het peloton zat." De Katwijker finishte op de Deventer ijsbaan De Scheg Ralf Zwitser: „Ik denk dat heel veel mensen tot voor kort niet wisten dat marathonschaatsers zo hard konden rijden." Foto: Dick Hogewoning als negende, niet ver achter winnaar Henk Angenent. Het was uitzonderlijk dat het spel al zo vroeg op de wagen was. De kritiek op het saaie wedstrijdverloop van de mara thons neemt toe. Het ploegen- spel zou, zoals bij wielrennen, individuele acties in de weg staan. „Er zijn twee of drie ploegen die de boel op slot pro beren te gooien", aldus Zwitser, die doelt op de formaties van klassementsrijders en sprinters Jan Maarten Heideman, Cédric Michaud en KC Boutiette. „Ook al hadden zij afgelopen zater dag de regie niet meer zo stevig in handen. In Deventer ont stond de kopgroep al in de eer ste twintig ronden, eerder in Eindhoven was dat pas in de laatste dertig ronden het geval." Toch is dat in de ogen van Zwitser maar de helft van het verhaal. „De marathontop is kwalitatief breder geworden. Steeds meer schaatsers rijden goed mee." Zwitser, die na het vorig seizoen met zijn broer Jens de Heembouw-ploeg ver liet, bewijst dat geregeld. De 26- jarige Jens wacht nog op zijn eerste punten in de KNSB Cup. Dat de marathon een aparte discipline is, bewezen de schaatsers tijdens de wereldbe kerwedstrijd van Heerenveen. Toonden Angenent en Rozen- daal aan dat de mannen van de lange adem de tien kilometer aankunnen, de langebaners hadden nog zichtbaar moeite met een ingekorte marathon over vijftig ronden. Alleen Ids Postma meldde zich zo nu en dan voorin. Toch betwijfelt Zwitser of de marathon een vast onderdeel van het lange- baancircuit moet worden. „Dan moet je straks alle banen van Europa af, terwijl we hier goede wedstrijden hebben. Ik heb er wel eens over na zitten denken waarom zo'n circuit er niet an dere landen is. Wij rijden in twee uur naar Groningen, maar ga in Duitsland eens van Mün- chen naar Bremen. Het is daar dus moeilijker om zoiets van de grond te krijgen." Internationaal laat de erken ning daarom op zich wachten, maar nationaal ziet Zwitser steeds meer waardering. „Ma rathonschaatsers als Angenent, Rozendaal, Gretha Smit en Jeni- ta Huizebosch hebben aardig aan de weg getimmerd. Het is niet meer zo dat je als je op de langebaan bent afgeschreven zomaar eventjes overstapt naar de marathon. Publicitair waren we een ondergeschoven kindje, maar dat is veranderd. Ik denk dat veel mensen tot voor kort niet wisten dat marathon schaatsers zo hard konden rij den." Zwitser denkt voorlopig nog niet aan het rijden van een tien kilometer. „Als ik op een marathon af en toe de topvijf haal is dat al fantastisch." Amsterdam - De basketbalsters van BV Leiderdorp hebben gis teravond de derde wedstrijd op rij verloren. In Amsterdam was BV Lely, koploper in de eredivi sie, met 75-60 te sterk. Al in het eerste kwart nam de thuisploeg een ruime voorsprong: 21-6. Die klap kwamen de Leider- dorpsen niet meer te boven. „Reken maar uit", zei coach Jo ris Zandbergen. „Na het eerste kwart staan we vijftien punten achter, precies de marge waar mee we verliezen. We begon nen weer veel en veel te slap." In de tweede helft verkleinde Leiderdorp de marge nog tot zeven punten. „Maar zij had den een speelster lopen, McDo well, die uit alle hoeken en ga ten raak schoot. Als je haar drie keer achter elkaar afstopt, doe je het goed", aldus Zandbergen. McDowell leverde met 46 pun ten een grote bijdrage in de overwinning van Lely. Aan Lei- derdorpse kant was Jessica Wil- hite topscoorster met 18 pun ten. Verder kwam niemand in de dubbele cijfers. „We hebben weer een gat voor onszelf gegraven waar we dan in de rest van de wedstrijd pro beren uit te klimmen. Dat is een beetje omslachtig", zegt Zandbergen. Hij beaamt dat Leiderdorp na een sterke sei zoensstart in een dipje zit. „Maar we zijn zeker niet in pa niek. Lely is niet voor niets kop loper, en toch heb ik het gevoel dat er meer in had gezeten. We gaan hierover praten. Het ver velende is alleen dat we maar één training tussendoor heb ben voordat we zaterdag weer aan de bak moeten." SPORT EN SPEL Biljarten Sportrust/Van Diemen is met een flinke opmars bezig. Na drie zeges op rij werd er nu met 6-0 gewonnen van runner-up WBD. Hierdoor doen de Sassenheimers plotseling weer mee om de play-offtioteringen. Ro nald Filippo, invaller Herman Lijsen (met een persoonlijk beste serie van 99 caram boles) en captain Ben Duijvenvoorde lieten sterk spel zien en wonnen allen hun partij in zeven of acht beurten. Het hoog geno teerde De Engels/Van der Aart uit Lisse had een off-day en verloor met 4-2 van 't Groe ne Hart. Louis Opstal en André van der Aart speelden matige partijen en verloren. Cas Juffermans redde de Lissese eer in achttien beurten. Het zo sterk aan de com petitie begonnen De Plas uit Langeraar zakte door een 6-0 nederlaag op koploper Concordia naar de middenmoot. Daar be vindt zich ook het Langeraarse Verdel Or chideeën dat tegen De Sport/Music Mining uit Weteringbrug niet verder kwam dan een 3-3 gelijkspel. Veel kaderbiljarters uit deze nationale competitie ontmoeten elkaar sportief in het traditionele Uivertoemooi te Sassenheim op 6 en 7 december. In de nationale driebanden bekercompeti tie is zowel Jumbo 1 als Jumbo 2 doorge drongen tot de derde ronde. In die derde ronde komen de Jumbo-reserves uit tegen eredivisionist Gebr. Van Wanrooij met de sterke Blomdahl in de gelederen. Jumbo 1 ontmoet 20 december eredivisionist Cristal Kelly met onder anderen de biljartlegende Raymond Ceulemans in het team. Bowling kies' gooiden een gemiddelde van 129,2. De hoogste score was van Shane van Dam (163,3 gemiddeld). Bij de aspiranten werd een topnotering behaald met een vijfde plaats door een gemiddelde van ruim 160 pins. Jessica Huschka gooide 194,7 gemid deld. De oudste jongeren konden de fraaie derde plaats van vorig jaar niet herhalen. De junioren eindigden op de achtste posi tie. Een opvallende game werd geworpen door Ërik Plaizier met 224 pins. Dammen Richard Kromhout en Arjen de Mooij heb ben zich geplaatst voor de halve finale van het NK dammen 2004. Beide Rijnsburgse dammers scoorden in de DMH-finale elf punten uit zeven partijen. Kopman van het Leids Damgenootschap, Evert Bronstring, deed in de slotronde nog een ultieme po ging naast het tweetal te komen door een zege op Arjan Hogewoning. Maar De Mooij versloeg Alphenaar André Venema en bleef zodoende buiten het bereik van de LDG-er. Eindstand DMH-finale: 1. Kromhout, De Mooij 7- 11; 3. Bronstring 7-9; 4. Richard Meijer 7-6; 5. Vene ma 7-6; 6. Hogewoning 7-5; 7. Eric-Jan van Reenen 7-4; 8. Eric Hogewoning 7-4 Darts Jeugdteams van BV Leiden ZW hebben tij dens de jaarlijkse stedenontmoeting voor goede resultaten gezorgd. Zo veroverde het pupillenteam een mooie derde plaats in de competitie van Zuid-Holland. De acht 'jon- Poolbiljart The Pocket uit Katwijk gaat na acht speel- weken aan de leiding in de eerste klasse van de Poolregio MidWest Holland. De Katwijkers hebben een kleine voorsprong op twee Haagse regioteams: Dekker llAnts (Zoetermeer) en Men In Black (Den Haag). Dijkje's Predators uit Leiden staat vlak ach ter dit drietal op de vierde plaats en heeft bovendien nog een wedstrijd tegoed. Stand aan kop: 1. The Pocket 6-42; 2. Dekker llAnts 7-40; 3. Men In Black 7-36; 4. Dijkje's Predators 6-33; 5. Franse Bulldog 6-32 Schaken De Leidse Stalgasten zijn in de eredivisie door een 10-0 winst op Sakkimoto's drie punten uitgelopen op nummer twee Bulls hit uit Roelofarendsveen. De Veners boek ten tegen het sterke Downstairs 'slechts' een 7-3 zege. Met een 8-2 overwinning op Rataplan blijft het Leidse Brandewijn Uni ted goed volgen. Onder de rode streep ho pen Sakkimoto's en Respons op betere tij den. Een grote groep darters wierp in deze ronde twee keer 180, Michel Sjouke had de hoogste finish met 122. Stand aan kop: 1. De Stalgasten 8-65; 2. Bullshit 8- 62; 3. United 8-61; 4. Ramses Sjaffies 8-57; 5. Downs tairs 8-50; 6. De Gouwe 8-46 De Leidse internationaal meester Edwin van Haastert (LSG) neemt in Santo Domin go (Dominicaanse Republiek) deel aan een groot internationaal schaaktoernooi. Na zeven ronden heeft Van Haastert vijf pun ten verzameld, waardoor hij volop meedoet voor een goede eindklassering. Van Haas tert speelde in de zevende ronde remise te gen grootmeester Bartosz Socko. Door een winstpartij in de zevende ronde is groot meester Dermis de Vreugt uit Lisse op het zelfde puntentotaal gekomen. Iets lager op de ranglijst staan de LSG-ers Rudy van Wessel (4 punten), Raoul van Ketel (4), Ar jen van Benthem (4), Sven Bakker (4), Je roen van der Linden (3) en Folkert Geertse- ma met 2,5 punten. Het toernooi duurt tot morgen. Snooker Martin Zevenhoven heeft de negende ron de van het open kampioenschap van War mond op zijn naam geschreven. Zevenho ven won in de halve eindstrijd van Jan Hangelbroek en bleek in de finale te sterk voor Daan Hoekstra. De verliezersronde ging naar Ronald Blok. Stand aan kop: 1. Florian Moederscheim 81; 2. Ze venhoven 78; 3. Blok 73; 4. Hoekstra 70; 5. Leon Ale- wijnse 63; 6. Ron Hoenson 54. (bij)zaken in de sport Tips, suggesties, op- en aanmerkingen: sportredactie.ld@hdc.nl of 071-5356464 BELLETJE MET: De voetbalsters van w Oegstgeest (derde klasse) wonnen zaterdag met 5-0 van Alphia. Meurs scoorde vijf keer. En dat is bijzonder? „Dat is zeker bijzonder. Niet alleen datje vijf goals maakt, maar dat het ook de enige vijf doelpunten in een wedstrijd zijn. Bij de rust had ik al een hattrick gemaakt. Dat viel op." Waren het mooie doelpunten of zaten er ook lelijke bij? „Er zaten géén lelijke doelpunten bij. Ik kwam twee keer alleen voor de keeper en ik maakte dat goed af. Over een andere ben ik ook tevreden. Ik kreeg een voorzet van de zij kant ongeveer op kniehoogte, ik kwam goed voor mijn directe tegenstander en schoot in één keer in." Is het nog gevierd? „Na afloop kwamen er veel mensen naar me toe om te zeggen dat het goed was. Het is, zeg maar, ingetogen gevierd." Nu zal hoofdklasser TerLeede wel bellen? „Ik ben 38, die hoeven niet te bellen. We spe len zaterdag tegen het derde of vierde van Ter Leede." RONDJE LAN Enige supporters van het eerste zondag® van FC lisse draaien hun hand er niet voi om om lopend elk uitduel van hun favorir te bezoeken. Niets aan de hand als de tod naar Teylingen of ASC voert, maar zondaf: staat Delfia op het programma. Jankees I weet niet hoeveel lopers er meegaan, mal desnoods houdt hij in zijn eentje de tra4 in stand. „Ik schat dat het zo'n 47 kilomet Voor mij niet bijzonder, het is een trainim standje. Ik heb al vijf keer de Vierdaagse il Nijmegen en drie keer de Elfstedentocht a legd. Tot aan de Brasserkade is de route kend. Dan moet ik nog zo'n tien kilometê door naar Delft-Zuid. Of ik voor gek wore, klaard? Ach, ze zijn het wel van mij gewe Ik loop naar alle uitwedstrijden. Dit seize, ben ik al naar Zoetermeer geweest. Met O en DSO staan nog twee lange wandelinge het programma. Het enige wat Faas vreest is een afgelast „Ik vertrek zo rond zes uur. Regent het 's nachts, dan worden de velden om negen gekeurd en om twaalf uur even tueel weei Gaat het dueljiiet door, dan ben ik al om weg", aldus Faas, die op zaterdag radiov slag doet van de hoofdklasser en over de dag wedstrijdverslagen schrijft. „Ik zeg dat ik op zaterdag de razende reporter be op zondag de wandelende verslaggever. GS DE VELDEN j De topdrie van: Alphei" - FC Foto: Hielco Kuipers •C R^mana-u jrakhoven. Oua "zuC ^Noor'dwijk. l De beste: 1 Quick Boys t-Did Lid, die Ugging. de ?UvSt.Veroudeid» iheeft toch wat nostalff 3 ASC („Ben warm 1 Gezellig én uniek- 1 De slechtste: Stereindgehoo lieIBoshuizetkade 'bii Leidsche Bof isport. wat een e» De sportredactie van deze krant beoordeelt nu eens niet de prestaties op het veld, maar bekijkt de omstandigeheden langs het speelterrein. Sport parken worden op tien onder delen getest. Vandaag de re sultaten van een bezoek aan FC Rijnland in Leiden. 1. Bewegwijzering en bereik baarheid: 4 Je zult er maar voor het eerst naartoe moeten. Voor niet-Lei- denaars onvindbaar. 2. Parkeergelegenheid en en tree: 7 3. Reclameborden: 6 We tellen er achttien, een beetje karig. 4. Velden: 7 Behoorlijk bespeelbaar en het nieuwe kunstgrasveld is ideaal voor trainingen. 5. Strafschopstip en doelen: 8 De eerste is lastig te vinden, maar blijkt met 10,94 meter aardig aan de maat. Op de goals is niets aan te merken. 6. Vuilnisbakken: 5 Twee schamele bakken bij de ingang van het hoofdveld. 7. Scorebord en klok: 5 In dit digitale tijdperk kan een besmeurde houten plaat met haakjes om schommelende bordjes met cijfers aan op te hangen echt niet meer. 8. Dugouts: 9 Maken reserve-zijn een stuk minder onverkwikkelijk. 9. Clubgebouw binnei Een bossie, een bossie, bossie rooie rozen. 10. Clubgebouw buitt Opvallend netter dan\ buurman w Leiden. Totaal: Klassement: 1. Lugdunum 2.SJZ wWoubrugge I 4.KRV 5. Valken '68 6. w Oegstgeest Meerburg 8. Warmunda TAW Voorschoten '97 10. w Alphen w Leiden FC Rijnland 12. Docos 1 Dit spandoek hing zondag in De Arena. De zwager van de Katwijkse Feyenoord-spits Dirk Kuyt was creatief geweest met laken en verf. Of niet, Jan Plug? „Nee, ik heb dat doek niet ge maakt. Dat hebben de jongens gedaan die bij mij in het vak zitten. Ik was er eerst helemaal niet blij mee." Hoezo? „Je kunt deze tekst ook anders opvatten: dat Dirk eigenlijk een Ajacied is, maar dat is niet zo. Bedoeld is dat ik Ajax-fan blijf ondanks het feit dat Dirk nu mijn zwager is." Je bent eigenlijk Ajax-fan en Kuyt-fan? „Als Dirk scoort, ben ik hart stikke trots. Maar hij moet dat maar niet doen als-ie tegen Ajax speelt." We zagen nog dat Dirk werd op Ajax-speler „Ja, dat was minder. Er meteen nare horen over dan door merg en lukkig waren ze snel En nu wat vaker naar „Dirk heeft al eens kom een keertje gezegd: als je tegen speelt." V

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22