besluit over Rijnakkoord LEIDEN REGIO 'Moslims moeten hun slachtofferrol laten varen' ïroen Links beschuldigt Wassenaars college van woordbreuk 'Gemeenteraadsleden kijken wel maar zien niks' De Tombe kan 'gewoon' vuurwerk verkopen Ontwerp voor Waterbuurt ^erkrachten blij met vertraging Heidemaatschappij beloont 'obstakelboek' Seniorenberaad met 500 euro HOC 972 oegstceest - Speelgoedwinkel De Tombe in Oegstgeest ver koopt aan het einde van de maand gewoon vuurwerk, zoals ook in voorgaande jaren. Dat zegt eigenaar Thomas de Tom be. De mogelijke schorsing van zijn milieuvergunning zal De Tombe bij de vuurwerkverkoop wel hinderen, maar hij ver wacht evenveel vuurwerk te kunnen verkopen als vorig jaar. Deze week werd bekend dat de Raad van State overweegt De Tombes milieuvergunning, noodzakelijk voor de verkoop van vuurwerk, op te schorten. Volgens De Tombe (en de Mi lieudienst West-Holland) bete kent dat echter geen limiet aan de te verkopen hoeveelheid vuurwerk. „De Tombe kan dui zend kilo vuurwerk opslaan in een goedgekeurde kluis achter zijn winkel", meldt een woord voerder van de Milieudienst. De Tombe zegt nu dat hem dat geen grote problemen op gaat leveren. „We zullen wel met meer mensen moeten werken dit jaar, en onze leverancier zal ons frequenter moeten voor zien van vuurwerk. Maar daar heeft de klant tenminste geen last van. We kunnen gewoon verkopen zoveel we willen, zo lang we de hoeveelheden in de opslagruimte maar niet over schrijden." Voor het overdoen van de pro cedure voor een milieuvergun ning is, voor het eind van het jaar, de tijd te kort. Naar ver wachting zal de Milieudienst in het eerste kwartaal 2004 een nieuwe vergunning af kunnen geven. De Tombe kan er mee leven. „Ieder nadeel heeft z'n voordeel. Doordat de leveran cier nu vaker langs moet ko men, kunnen wij ook beter in spelen op de markt." oegstgeest - Architectenbureau Mulleners en Mulleners heeft het ontwerp van de Waterbuurt in nieuwbouwwijk Poelgeest rond. Bij de Holle Mare worden vier schiereilandjes gecreëerd met daarop in totaal 74 vrij staande en geschakelde wonin gen. Deze lopen in prijs uiteen van zo'n 3,5 tot 6 ton. Kenmer kend zijn de overhellende en haaks op elkaar staande kappen die de huizen een dorps karak ter moeten geven. Net als de rest van Poelgeest worden de woningen duurzaam gebouwd, onder andere door gebruik te maken van milieuvriendelijke bouwmaterialen. Doordat ver harding van de grond tot een minimum beperkt blijft, is in de Waterbuurt veel ruimte voor groen en rietkragen. door Floor Ligtvoet leiden - In Leiden leven alloch tonen en autochtonen vaak langs elkaar heen. Steeds meer Leidenaren stellen zich minder open op tegenover buitenlan ders en van integratie is soms weinig sprake, menen de Leidse allochtone maatschappelijke organisaties SMU, HTIB, Al Balagh, SSL, Meander en de ICVL. Gisteravond gingen zij, samen met de Raad van Kerken en de Gezamenlijke Diaconie- en, in debat gingen over bur gerschap en tolerantie. Bij aanvang van de discussie werd de schuld voor het veran derde klimaat ten opzichte van buitenlanders vooral op het bordje van de media gescho ven. Maar al snel staken de stichtingen en verenigingen ook de hand in eigen boezem. Ze zijn er naar eigen zeggen on voldoende in geslaagd hun ach terban te motiveren, anders denkenden te ontmoeten en hun vooroordelen te weerleg gen. „Moslims moeten zelf ook actie ondernemen en hun slachtofferrol laten varen", liet een van de bezoekers weten. Een grote rol in het bevorderen van het begrip tussen autochto nen en allochtonen is volgens de aanwezigen weggelegd voor de Leidse kerken en moskeeën. De voorzitter van de Raad van Kerken, J. Boon ziet dit idee wel zitten. Hij geeft toe dat moslims vooralsnog niet of nauwelijks in de kerk te vinden zijn. „Het wordt hoog tijd dat de christe lijke kerken zich gaan realiseren dat zij niet meer de hoofdrol spelen op het terrein van nor men en waarden maar dat zij slechts medespeler zijn. Dat de media een sleutelrol speelt in de afnemende toleran tie onder de autochtone Neder landers staat voor alle aanwezi gen als een paal boven water. Kranten, televisie- en radiozen ders overdrijven de integratie problematiek en geven de situ atie rondom de criminaliteit van Marokkanen onjuist weer, vinden ze. Toch voelt A. Ahalli van de Stichting Meander niets voor de oplossing om als al lochtone groep publiekelijk af stand te nemen van de wanda den van sommige geloofsgeno ten: „Als ergens een bom door een katholiek wordt geplaatst, worden toch ook niet alle ka tholieken daarop aangespro ken?" De media hebben alleen maar oog voor moslims die zijn mishandeld of in het criminele circuit terecht zijn gekomen, vindt hij. „Als ik zeg dat ik werk en diploma's heb en ook Se samstraat kijk, wordt dat niet in het verhaal opgenomen." Volgens pastoraal buurtwerker M. van der Velden is de tijd aangebroken dat de allochtone organisaties hun eigen boontjes gaan doppen: „Jullie moeten niet zo aan die subsidiekraan blijven hangen", roept hij uit. „Als jullie willen integreren dan scharrel je toch zelf geld bij el kaar en ga je gewoon je gang." psENAAR - De Wassenaarse Groen Links-fractie heeft de jval op het college en de overige raadsfracties geopend, ^en persbericht beschuldigt de fractie het college on- j meer van woordbreuk, korte termijndenken en 'ver- "rd omgaan met ons geld'. Het college zou veel beloven biets doen, op een te grote voet leven en lijden aan 'de *jgantie van de macht'. „Men is immuun geworden jr kritiek." üeiding voor de felle kritiek vormt de discussie over de verkoop van stukken groen in de gemeente aan project ontwikkelaars. Het college was dat dit jaar van plan om zo het gapende begrotingstekort te dekken. Massale protes ten van bewoners brachten het college ertoe de plannen af te blazen. Groen Links is bang dat deze plannen alsnog, in een iets andere vorm, worden doorgevoerd. Volgens Groen Links-woordvoerder Martin Schuitema werd het hoog tijd dat zijn partij harde woorden ging be zigen. „De situatie roept daarom. Als we nu nog onze mond houden, gaat het gewoon zo door. Wij zijn bang dat het college de stukken groen nu alsnog in kleine stukken wil verkopen." Schuitema uit ook meer algemene kritiek op het college. „Wassenaars miljoenenreserves zijn verdampt door slecht beleid. De arrogantie van de macht regeert bij dit colle ge." Ook de raadsfracties van alle partijen moeten het ontgelden. „In ons protest tegen de plannen van het col lege hebben ze ons allemaal laten vallen", zegt Schuite ma. „En dus denkt het college weer: we kunnen onze gang wel gaan. Dat moet stoppen." Groen Links wil burgers 'wakker schudden', en hoopt vol gens Schuitema op een meer kritische houding van de be volking. „Mensen moeten blijven opletten. Het enorme protest tegen het groenplan was uniek, maar nu dreigt al les waar we tegen protesteerden, alsnog door te gaan. Dat kan niet zo doorgaan." Burgemeester en wethouders van Wassenaar willen niet reageren op de uitspraken. ;ci Janneke Dijke jrdorp - De Leiderdorpse %ek schuift een besluit over bekomst van streekmuziek- jol Rijnakkoord opnieuw zich uit. Tot april krijgt wet ter MacGillavry de tijd om advies van de onderne- 1 gsraad (OR) op te vragen en 'Pjiderzoeken of een plan van VdA haalbaar is. heerkrachten van Rijnak- zijn blij met het uitstel, allen dat de Leiderdorpse iekschool zelfstandig blijft, jijn bang dat er nauwelijks lessen en uitvoeringen in .lerdorp worden gehouden :n fusie met de streekmu- ichool Leiden en omstre- s nog absoluut niet duide- rat de raad in de vergade- jvan april gaat besluiten. De Vjis zo verdeeld als het maar i over het onderwerp dat i paar jaar op de politieke i staat. De streekimuziek- )ol is te duur en daarom er iets veranderen, zo de algemene mening, r wat er moet veranderen hoeveel dat mag kosten, lover is niemand het eens. /■en Groenlinks zijn duide- *joj vinden dat Leiderdorp zonder een eigen muziek- pl kan. Daarom wil Groen- B, net als de wethouders 3 Gillavry en Roest en burge- ??jter Zonnevylle, de school 3U)rbrengen bij de streekmu- ^Ichool Leiden en omstre- ,j,,Wij kiezen voor zekerheid fat heeft een prijskaartje", Manshanden van Groen ig. Dit prijskaartje bedraagt kleine 350.000 euro per iweet nog niet of die mu- Ichool in Leiderdorp zelf- ttig moet zijn, of een onder aan de Leidse school. De wil dat mede laten afhan- de OR, die nog een offi cieel standpunt naar buiten moet brengen. „Maar die enor me nadruk op de financiën stuit me tegen de borst", meent D66'er Van de Zande. „Als ge meente met meer dan 26.000 inwoners moet je toch een mu ziekschool in stand kunnen houden. Kijk eens hoeveel geld we hebben gepompt in de kunstgrasvelden in De Bloe- merd of in het zwembad. Daar van kun je ook allemaal zeggen dat het in Leiden verkrijgbaar is." De PvdA staat, samen met de eigen wethouder Molkenboer, aan de andere kant van het spectrum. De partij vindt dat de muziekschool veel te veel geld kost. „Het komt neer op een stijging van de OZB in 2005 met tien procent." PvdA'er McDa- niel oppert om te onderzoeken of het mogelijk is dat de mu ziekleraren lessen Algemene Muzikale Vorming (AMV) op de basisscholen gaan verzorgen. Daar heeft hij 100.000 tot 150.000 euro per jaar voor over. Als de scholen behoefte hebben aan deze lessen en de muziek leraren ermee instemmen, wil de PvdA Rijnakkoord opheffen. Voor het betalen van wachtgeld aan werkloze leraren heeft de partij extra geld over. Ook het CDA vindt dat de kos ten de pan uit rijzen. CDA'er De Vries wil dat wethouder Mac Gillavry een oplossing zoekt om het goedkoper te houden. Mo gelijk kan Leiderdorp de af koopsom van Alkemade hier voor gebruiken, suggereert hij. Alkemade wil de muziekschool vaarwel zeggen en moet daar formeel gezien een fikse boete voor betalen, zoals jaren gele den Rijnwoude en Jacobswou- de ook deden. MacGillavry weet nog niet of hij dat eerlijk vindt, omdat hij de school wil over doen aan Leiden. WD en BBL hakken pas een knoop door als de wethouder met zijn onder zoek klaar is. muziek in de oren. Daarom pleit hij voor meer prullenbak ken op straat, betere voorlich ting en strengere controles. „De gemeente is trots dat de Haarlemmerstraat nu zo schoon is. Maar het is helemaal geen reden om trots te zijn. In tegendeel. U accepteert dat het publiek rommel op straat gooit en laat het dan door straatve gers opruimen. Dat is hetzelfde als een moeder de werkster el ke dag laat komen omdat de kinderen zo'n rommel maken en dan trots aan de familie laat zien hoe schoon haar huis wel is." „Er is toch een verordening dat je geen vuil op straat mag gooi en", zo vraagt Gussenhoven zich af. „Stel die maar eens in werking. Plaats borden, geef waarschuwingen en geef ver volgens via strenge en veelvul dige controles boetes. Binnen een paar weken is het pro bleem opgelost. Maar in Lei den is het zo dat het vijf jaar heeft geduurd voordat er in de omgeving van de Donkersteeg, Haarlemmerstraat en Lange Mare weer prullenbakken zijn geplaatstGussenhoven zou Gussenhoven échter niet zijn als hij ook op die prullenbak ken commentaar had. „Het zou goed zijn naast deze huis- kamerprullenbakjes op zater dag losse afvalbakken te plaat sen." Richt Gussenhoven zich vooral op het oudé centrum, wij zijn eens in de buitenwijken gaan Posters op kledingbakken, overvolle wijkcontainers en daaromheen gedumpt vuil. De gemeente mag dan roepen dat het de troep rond wijkcontainers aanpakt, in de omgeving van de Da Costastraat is daar maar bitter weinig van te merken. Foto: Hielco Kuipers kijken. En ook daar valt nog wel wat te verbeteren. Want het project Leiden ruimt op, mag dan volgens Rogier van der Sande een succes zijn, er valt nog genoeg te verbeteren, zo leert een rondgang door Zuid West en Boshuizen. Terug naar Gussenhoven. Want de kritische Leidenaar heeft ook waardering voor de gemeente. Zo is hij bijzonder te spreken over het feit dat de omgeving van de Hooglandse Kerk is heringericht. „De over bodig palen zijn verwijderd en de toegang via diverse stegen van kinderkopjes voorzien zo dat van welke kant men ook naar de kerk loopt, aan de be strating is te zien dat er een ou de historische wijk wordt be treden." Tot slot is er ook nog lof over de gerepareerde muur tjes aan de zijkant van het stad huis aan de Vismarkt. Na acht jaar hebben die repa raties plaatsgevonden, dat wel. Eric-Jan Berendsen door Jan-Willem Korpelshoek leiden - Ouderen in Leiden Zuid West kunnen langer zelf standig in hun huis blijven na de opening van een tijdelijk wijkservicepunt nabij het win kelcentrum Wagnerplein. Ter wijl zij op een wankel trappetje balanceerde, scheurde het PvdA-raadslid Hilde Jansen gis termiddag geel en oranje crêpe papier van een wit bord met de naam van het servicepunt. Tien organisaties die verenigd zijn in 'Leidse Senioren Zelfstandig Zuidwest' waren ook aanwezig. De opening van het wijkservi cepunt is een stap in de goede richting, maar er is nog veel te doen om Zuid West voor oude ren leefbaarder te maken. Zo zijn er oversteekplaatsen waar de stoeprand veel te hoog is om met een rollator op te komen, staan invalidenparkeerplaatsen op verkeerde plekken en zijn er te weinig bankjes waar ouderen even kunnen rusten. Alle pro blemen zijn geïnventariseerd in een 'obstakelboek', dat woord voerder Westerdijk van het Leidse seniorenberaad aan WD-wethouder Van der Sande overhandigde. De Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij heeft het seniorenberaad zelfs een aan moedigingsprijs van 500 euro gegeven in het kader van de leefbaarheidswedstrijd 'Kern met Pit'. Genoeg is het aller minst. „U bent de man van de centen. Bij u moeten we zijn", sprak Klaas Westerdijk bij de overhandiging van het rapport. „Zonder vervolg heeft dit rap port geen zin." De wethouder benadrukte dat de 'struikel blokken' verholpen moeten worden, 'over niet al te lange tijd'. Directeur Korterink van de Wil- ligenhof zei dat het tijdelijke servicepunt uit nood geboren is. Het oude verzorgingstehuis 'Willigenhof is verkocht aan woningbouwvereniging 'de Sleutels'. De corporatie gaat het gebouw slopen en vervangen door zeventig levensloopbe- stendige appartementen voor 55+'ers. Op de begane grond komt een definitief servicepunt, maar dat laat op zich wachten zolang de nieuwbouwplannen niet zijn uitgevoerd. Op dit mo ment liggen de plannen bij Ge deputeerde Staten ter goedkeu ring. In het wijkservicepunt kunnen ouderen terecht met vragen over zorg en welzijn. Hoe krijg ik een indicatie voor zorg aan huis? Hoe kan ik eten van 'Ta feltje Dekje' krijgen? Hoe moet ik mijn partner verzorgen? Daarnaast doet het wijkgebouw dienst als dienstencentrum en dagverblijf. Ouderen kunnen er klaverjassen, rummicubben en bingo spelen. Ook een zang middag en schildercursus be horen tot de mogelijkheden. De oudere buurtbewoners zijn blij met de komst van het servi cepunt. zoals Wim van der Zwaan (86). Hij is lid van de cli ëntenraad en eet vijf dagen per week in het servicepunt. „Ik zit elke dag met dezelfde mensen aan tafel en dat is altijd erg ge zellig." Het eten bevalt hem goed, maar aan klaverjassen en bingo doet de emeritus-predi kant niet mee. „Ik lees dan lie ver een filosofisch boek." Tiny Bosboom (81) is behalve lid van het seniorenberaad ook voor zitter van de bewonerscommis sie van de Apollolaan. Ze is erg enthousiast over het wijkservi cepunt. „Zodra ik minder kan, ga ik vaker hier naartoe," zegt zij. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de s Breestraat ligt, is hét symbolische iaa middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Bèrendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Leidse ouderen vieren de opening van het wijkservicepunt met een glaasje jus d'orange. Tiny Bosboom (derde van links): „Zodra ik minder kan, ga ik hier vaker naatoe." Foto: Henk Bouwman rgè Gussenhoven blijft on- laagd verder strijden voor schoon Leiden. Zo heeft hij 14 gepresenteerd van 'Lei door een toeristisch oog en'. De delen 1 tot en met 3 chenen in 1994,1995 en In deel 4 maakt de kriti- Leidenaar wederom de iel aan met raadsleden en leentebestuur. senhoven heeft het foto- q'e met veel ongenoegen esenteerd, zo laat hij we- Öngenoegen, omdat Lei- vuiler en slonziger wordt e politiek niks doet, aldus uteur. Gussenhoven ver- ht van de politici dat zij na- is de bewoners de stad be sturen, zelf zaken signaleren en zonodig ingrijpen. Maar wat doen de meeste raadsleden volgens hem? „Ze kijken wel maar zien niks." Hij zou eens moeten gaan pra ten met verantwoordelijk wet houder Rogier van der Sande. De WD'er beweerde eerder deze week nog dat Leiden zijn zaakjes aardig op orde begint te krijgen als het om overlast van vuil, aanplakbiljetten, hon denpoep en graffiti gaat. „Want", redeneert Van der Sande, „de leefbaarheid van de stad hangt zeer nauw samen met het aangezicht van de stad." Dat klinkt Gussenhoven als

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19