Regio is blij met plan Zuidvleugel N LEIDE Mie reders de dupe van oorlog Leidse Sterrewacht bouwt een supertelescoop Kunstijsbaan Beestenmarkt is er bijna klaar voor 'Kaasmarktschool geen monument' SieMatic Jde stelling! REGIO Onrust over verkeerssluis Brahmslaan ingdurig erklozen in ;iden vaker in de slag door Silvan Schoonhoven den haag/leiden - Zuid-Hol- landse bestuurders zijn enthou siast over het Zuidvleugel-pro- ject. Dat is het masterplan voor verkeer en wonen in de provin cie. Voor Leiden behelst het on dermeer de Rijn Gouwe Lijn (RGL) en de Stedenbaan. Door de eensgezindheid komt ook het station Merenwijk een stap dich terbij. Volgend jaar wordt het plan aan het kabinet voorgelegd. Burgemeester Lenferink en wethouder HiUebrand waren gisteren in Den Haag met een paar honderd an dere Zuid- Hollandse be stuurders bij elkaar om het over de Zuid vleugel te heb ben. Het plan voor de zuidelijke Randstad is opgesteld om de enorme toena me in verkeer op te vangen. Bo vendien blijft de zuidelijke Randstad achter in werkgele genheid en heeft de hele regio een economische impuls nodig. Het plan bestaat uit een serie grote projecten door heel Zuid- Holland. De Leidse regio heeft vooral te maken met drie daar van. Ten eerste de Rijn Gouwe Lijn (RGL, het spoor van Gouda via Alphen, door de Leidse bin nenstad naar Katwijk en mis schien Noordwijk). Dat heeft hoge prioriteit. Ten tweede is de zogenoemde Stedenbaan voor Leiden inte ressant. Dat is een metro-achti- ge trein die over het gewone spoor gaat rijden. Op dat spoor komt straks meer ruimte door dat de Hoge Snelheids Lijn (HSL) een eigen lijn krijgt - dat Leiden niet aandoet. Als de ste denbaan er komt, gloort er ook hoop voor de nieuwe stations Merenwijk en Sassenheim. Of het daar voor het jaar 2010 nog van komt, is volgens HiUe brand niet te voorspeUen. „De stedenbaan is belangrijk. Toch is voor Leiden de Rijn Gouwe Lijn als oost-west-verbinding belangrijker. Die heeft daarom voorrang in het plan." Op de derde plaats is er dan nog de aanpak van het Bio Scien ce Park en het LUMC. Dat moet een echt kennis centrum wor den, dat veel geld oplevert. Bedoeling van het hele project is dat de Randstad - met een aantal kenniscentra, met Rotterdam als grootste ha ven en Schiphol als internatio naal luchtvaartknooppunt - zich uiteindeüjk moet kunnen meten met de grote metropolen in de wereld. Geld is het belangrijkste pro bleem voor de realisering van het hele project. Het totale Zuidvleugel-plan kost 14 mil- jard euro tot het jaar 2014 en daarna nog eens drie rrdljard. Voor de uitvoering van het plan mist nog ruwweg de helft. Het project bestond oorspronkelijk uit 22 deelprojecten. Daarvan is nu een toptien overgebleven. De stedenbaan en het Bio Sci ence Park zitten in drie 'aanvul lende pakketten'. Stations Merenwijk en Sassenheim stap dichterbij Bang' zijn ontstaan. Volgens woordvoerder H. Röttgering wordt met de subsidie, die ver strekt is door het ministerie van OC&W, de toppositie van de Nederlandse sterrenkunde voor de komende decennia veiligge steld. De subsidie voor LOFAR is be doeld als impuls in de Neder landse kenniseconomie. LOFAR is niet één telescoop, maar be staat uit duizenden antennes die met een geavanceerd ICT- netwerk onderling worden ver bonden. Het apparaat is ook geschikt om andere meetappa ratuur op aan te sluiten, bij voorbeeld om trillingen in de aardkost te meten. Röttgering verwacht dan ook 'een grote economische uitstraling'. „Mi nister Van der Hoeven heeft zich in de ministerraad speciaal ingezet om de andere leden van het kabinet van het nut te over tuigen", zegt hij. LOFAR 'luistert' naar zeer lage radiofrequenties. Deze hemel- signalen zijn tot nu toe nog nauwelijks bestudeerd en de verwachtingen van de Leidse astronomen zijn daarom hoog gespannen. De radiotelescoop is niet alleen een Leids project. Ingenieurs van de stichting AS- TRON in Dwingeloo nemen het technische werk voor hun reke ning en ook sterrenkundige in stituten uit de VS en Australië leveren een aandeel. Het centrale deel van de tele scoop komt in Drenthe te staan, in de gemeente Borger- Odoom. Daar is nu al een test- veld voor LOFAR ingericht met honderd antennes en een klei ne versie van de supercompu ter die de data moet verwerken. Nog voor het einde van het jaar verwacht de Sterrewacht de eerste resultaten van dit deel van de telescoop. Silvan Schoonhoven - De zogenoemde rede- log zal uiteindelijk alle re in Leiden opbreken. De fi- lële schade ervan is nu al aar. Dat zegt Peter Labru- ondememer, bestuurslid Ie Stichting Stadsparkeer- j Leiden en eigenaar van rij Redelijk. Hij vindt dat riers Parmentier en Verin- j moeten houden met hun ur en gemiezer', waarmee j sfeer op het water verpes ten spraken drie andere s uit de Leidse regio hun [lit over de 'wildgroei' van ijtjes, die zich van de re- tiiets zouden aantrekken, ëidt tot gevaarlijke situa- ichrijven de reders Bosma «e Hart Cruises), Van J (rederij Van Hulst) en (Triton). Ze worden bij gevallen door het Centraal Bu reau voor de Rijn- en Binnen vaart (CBRB) uit Rotterdam. Het CBRB vreest voor ongeluk ken en voor de goede naam van de branche. Zwaar overdreven, vindt Labru- jère de angst voor een ramp - allemaal stemmingmakerij te gen de watertaxi's en de Leid- sche Rederij. Volgens hem zit ten Veringa en Parmentier ach ter de waarschuwende brieven van het CBRB en van Bosma, Twigt en Van Hulst. „Er zinkt helemaal geen boot op de Kaag, waar die reders bang voor zijn. In honderd jaar is er daar bijna niets gebeurd. Ze doen het voorkomen of onze rederijen met speedboten varen met een vaart van tachtig. Wel nee, we gaan met vier kilome tertjes per uur. De boten zijn gekeurd en verzekerd." En dan de regels. „Het is bu reaucratische bullshit. De re gels zijn belachelijk. Voor elke opvarende moet een zwemvest aan boord zijn. Hoor eens, als je hier in de singel zinkt, kan je gewoon naar de kant waden." Nee, denkt Labrujère, het kan niet anders dan dat de paniek wordt aangewakkerd door Par mentier en Veringa die als enig doel hebben: het alleenrecht op de Leidse wateren. Dat spreekt Bosma tegen. Zijn vrees voor ongelukken is hem helemaal niet ingefluisterd door Parmentier of Veringa. „Ik wil ook niet met de beschuldigen de vinger naar bepaalde reders wijzen. Het probleem speelt niet alleen in Leiden, maar in het hele land. Er zijn veel mis standen, maar de KLPD kan er niets aan doen. Als een agent nu een volgeladen boot met twintig man erin aanhoudt, moet hij afdruipen als de opva (advertentie) r*r t renden zeggen: dit is een privé- feestje. Het wachten is op een wetswijziging die het naleven van de waterregels beter moge lijk maakt." Labrujère zegt dat hij - in te genstelling tot wat Veringa en Parmentier beweren - prima aan de regels voldoet. Dat zijn Rederij Redelijk niet bij de Ka mer van Koophandel staat in geschreven, klopt. Maar daar wordt aan gewerkt. „Hij maakt toch niet uit of ik ingeschreven moet staan? Wie zegt dat ik met de rederij geld verdien? Ik hoef mijn winst daar niet uit te ha len. Als ik met meer dan twaalf mensen vaar, is dat privé. Als ik met dertig man vaar, zijn dat kennissen en vrienden, of ik ben ingehuurd door een restau rant. Inderdaad, ik heb geen groot vaarbewijs. Maar dat heb je voor de rondvaart niet no dig." De gemeente wil voor het begin van het nieuwe vaarseizoen een zogenoemde 'exploitatiever gunning' verplicht stellen voor alle 'beroepsmatige' reders in Leiden. Op die manier moet precies duidelijk worden welke regels en eisen voor wie gelden, zegt voorlichter Delemarre.. „Wanneer je moet staan inge schreven bij de Kamer van Koophandel, op welk moment je in het bezit moet zijn van een groot of klein vaarbewijs, wan neer je een WA-verzekering moet hebben." Er komen twee soorten vergun ningen: één is vereist voor wie meer dan twaalf personen wil vervoeren, maar ook wie onder dat aantal blijft, heeft een ver gunning nodig. De gemeente gaat ook werk maken van de controle op het water, kondigt Dekynarre aan. De Kaasmarktschool gefotografeerd in 1991. Het plan het gebouw te slopen stuit op hevig verzet van wijkvereniging Pancras-West. Archieffoto: Wim Dijkman vervolg van voorpagina leiden - De oude, maar niet monumentale Kaas marktschool mag tegen de vlakte, als het aan burgemeester en wethouders ligt. De huidige ge bruikers van het pand, kunstenaars, zouden vol gens de gemeente naar de de voormalige am bachtschool aan de Haagweg kunnen. Dat schoolgebouw doet al jaren dienst als kunste naarscentrum. De sloopvergunning is inmiddels aangevraagd, maar de tegenstanders van sloop geven zich nog niet gewonnen. De Kaasmarktschool wordt door sommigen beschouwd als een bijzonder pand, en waardevol vanwege bijzondere tegels en trap pen. Wethouder HiUebrand: „Het is geen monu ment, en wij zien ook de noodzaak niet om het schoolgebouw op de monumentenüjst te zet ten." Dat daar nog discussie over ontstaat, sluit de wethouder niet uit. Het 'plan om de Kaasmarktschool te slopen stuit in elk geval al op hevig verzet van wijkvereniging Pancras-West, die verbaasd is dat ze niet op de hoogte is gesteld. Dat is een misverstand, aldus HiUebrand. „Ik heb meteen een afspraak met de wijkvereniging laten maken." Ook de gebruikers van het pand wülen niet zondermeer weg. Zij be raden zich inmiddels op juridische stappen om het pand van de sloophamers te redden. De wijkvereniging vindt dat de voormaüge Kaas marktschool een 'waardevolle functie' heeft als ruimte voor kunstenaars, theatergroepen en de sportclub van de wijk. Het is 'niet aanvaardbaar' dat de gebruikers niet weten waar zij naar toe moeten als het gebouw verdwijnt. Gevolg van de sloop is bovendien dat de wijk 'ja renlang met een rotte kies' komt te zitten, omdat het volgens de wijkvereniging nog lang kan du ren voordat er iets gebeurt op de Kaasmarkt. Pancras-West zal daarom het besluit om een sloopvergunning te verlenen aanvechten bij de rechter. leiden - Over de afsluiting van de verkeerssluis aan de Brahm- slaan tussen het verzorgings huis Van der WiUigenhof en park Hooghkamer neemt de poütiek pas eind volgend jaar een beslissing. In de buurt is onrust ontstaan over de voor genomen afsluiting die zou be tekenen dat het verkeer de For- tuinwijk niet meer via de Brahmslaan kan verlaten of in rijden maar gebruik moet ma ken van de Kennedylaan en ChurchilUaan. Een woordvoerster van de ge meente benadrukt dat het nog maar om een plan gaat. „En dan zijn er twee varianten. De eerste is het afsluiten van de sluis voor gemotoriseerd ver keer. Dat betekent dat fietsers en wandelaars er nog wel door heen kunnen en het andere verkeer inderdaad via een an dere route moet ga«n rijden. De tweede versie is dat de sluis niet wordt afgesloten en dat er dus niets verandert." Mocht de gemeente wel tot af sluiting overgaan dan is het om de twee delen van park Hoogh kamer met elkaar te verbinden. (advertentie) De meeste Nederlanders kunnen best met wat minder koopkracht toe. I Geef uw mening\ tneente gaat exploitatievergunning verplicht stellen voor beroepsmatige reders door Wilfred Simons leiden - De Leidse Sterrewacht krijgt 52 miljoen euro voor de bouw van een revolutionaire radiotelescoop. Met de nieuwe telescoop, die de afkorting LOFAR draagt, kunnen de Leid se sterrenkundigen naar melk wegstelsels kijken die aan de rand van het heelal staan. Zij willen vooral weten hoe de stelsels in de periode na de 'Big n - Leiden doet het relatief Imet het langdurig werklo- aan een baan helpen. De scoort hoger dan landelijke Is, blijkt uit antwoorden op jn van de PvdA. jemeente is nog druk met Inventarisatie van de rege- flie mensen met een uitke- pan het werk moet krijgen, grond van de voorlopige imsten durven burgemees- ii wethouders te conclude- lat het in Leiden en omlig- ie gemeenten 'boven ver- jting gaat'. Volgens de eer- ajfers krijgt zo'n veertien ent van de mensen die nu gesubsidieerde baan heb- 1 hun werkgever een re- baan. Het landelijk ge lelde schommelt rond de [1 procent. leiden zijn verschillende eten die langdurig werklo- laaggeschoolden of men- jnet een arbeidshandicap slag willen helpen. Vaak dat (eerst) via gesubsi- fae arbeid: de overheid be- ban een deel van het loon ie werknemer. Een doel is (feogeheten ID'ers (in- en tromers op de arbeids- zonder subsidie te laten Daarvoor is ook een [die beschikbaar, kevers ontvangen een een- je premie als zij ID'ers in t nemen. Tot dusver zijn toezeggingen gedaan' |35 mensen, en is bij nog (lO werknemers 'de inten- Igesproken om te regulise- J}e gemeente heeft tot nog let ruim dertig werkgevers iden en omgeving gespro- [Bij hen werken zo'n 230 s. Het lot van 140 andere Jsidieerde werknemers I later bekend. JvdA had vragen gesteld it - landelijk - de resulta- achterblijven bij de ver engen. Daarvan is in Lei- leen sprake, aldus B en W. nog afspraken te gaan lijkt ntal ID'ers dat een regu- baan bij de eigen werkge- fijgt, boven de vijftig te ko- Er wordt nog hard gewerkt om de kunstijsbaan op de Beestenmarkt op tijd gereed te krijgen voor de opening, zaterdagmiddag. Foto: Hielco Kuipers door Erlc-Jan Berendsen leiden - Het oogt nog als een viezig, overdekt zwembad. Toch is het natte ui terlijk van de ijsbaan op de Beesten markt maar schijn. Het laagje water is maar een millimeter of twee dik, daar onder sluit de ijslaag zich al om de koel- slangen. De routine - laagje opspuiten, laten bevriezen, nieuw laagje opspuiten, enzovoort - duurt nog tot morgenoch tend. De ijslaag moet dan vuistdik zijn. „We liggen op schema", zegt Willem van Tilburg, die is ingehuurd door Ice-com- pany. Toch komt hier en daar een slang nog boven het oppervlak uit. De laag kraakt nog als je erop gaat staan. Het is net een omgekeerde vloerverwar ming, zegt Van Tilburg. Dieselaggrega ten van het formaat kleine middenklas ser staan naast de baan te dreunen en persen de koelvloeistof met vijftien bar door de buizen in het water. Met acht graden onder nul gaat de vloeistof erin, één graad warmer komt het er weer uit. Die ene graad is aan het water afgestaan. Het ijs moet bestand zijn tegen intensief gebruik. Een nieuwjaarsduik, kunst, ko ren, dweilorkesten en uiteraard schaat sen; het is maar een greep uit de activi teiten die er de komende weken zijn te verwachten op het plein naast de Blauwpoortsbrug. De baan wordt zaterdagmiddag om twee uur officieel geopend en is elke dag (ook met kerst en de jaarwisseling) geopend van 12.00 tot 22.00 uur. Op de baan van 15 bij 30 meter is het niet toegestaan om met noren te schaatsen. Hockey- en kunstschaatsen zijn wel toegestaan. De ze kunnen eventueel voor 3 euro wor den gehuurd bij de ijsbaan. Wat valt er zoal te beleven op en rond de ijsbaan? Van maandag 8 tot en met vrij dag 19 december staat de ijsbaan van 10.00 tot 14.00 uur open voor basisscho len. Op 10 december staat Amnesty In ternational stil bij het thema 'jonge mensenrechtenactivisten'. En elke vrij dagavond tussen 19.00 en 21.00 uur is er disco voor de jeugd tussen de 11 en 15 jaar. Swingen op schaatsen is toch héél iets anders dan op gewone schoenen en een disco op het ijs is pas echt koel. Uiteraard zijn er op de baan op diverse data demonstraties ijshockey, kunstrij den en shorttrack. De kerstman is aan wezig om rondritj es in een arrenslee te maken en zoals het een echte ijsbaan betaamt, ontbreekt de koek en zopie niet. Het geheel wordt omlijst met koren en dweilorkesten en mensen met een verstandelijke handicap maken sprook jesachtige schilderijen. Een evenement dat niemand mag mis sen is de 'nieuwjaarsduik' op 1 januari. Elk jaar zijn er weer stoere mensen die ergens in Nederland het zeewater in duiken. Dat hoeft niet meer want op de ijsbaan kunnen bikkels om 15.00 uur een duik nemen óp het ijs van de kunst ijsbaan. Degene die het verst komt met de buikglijder krijgt een leuke prijs. Zaterdag 3 januari om 17.00 uur is het wintersprookje uit, dan gaat de kunstijs baan dicht. Servicepunt laakt buurt «fbaarder Bewoners rillen veiliger srweeweg

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17