Kabinet wacht met extra bezuinigingen ECONOMIE Laag opgeleiden steeds kanslozer op baan Minder gedwongen ontslagen bij AH door herplaatsingen Grootste prijsstijging graan in zeventig jaar Huisdieren slopen jaarlijks voor miljoenen euro's Stroom in 2004 duurder CPB brengt Zalm in verlegenheid Bollengronden winterklaar Voor gesloten poort Prijzenoorlog drukt inflatie Financiële websites verbeterd Bedrijven handelen in broeikasgas ;ië is gijzeling directies beu l - De Belgische minister eid is het beu dat werk- t alsmaar directeuren en om hun zin te krijgen. )t de vakbonden en Ivers in zijn land op het dimster Vandenbroucke e gijzelingen schadelijk »t sociaal klimaat en de tie van België. Menings- llen moeten naar zijn met praten worden op- f Dinsdag sloten werkne- e directie van een i-vestiging in haar kan- i uit protest tegen de h n om 130 van de 143 ar- I te ontslaan. Een week ji gebeurde hetzelfde met «j (ng van verffabriek Sig- februari overkwam het b ctie van een staalfabriek. I pmers protesteerden zo ledrijfssluitingen. laratuur in N ks gevaarlijk' (EEN - Vrachtwagen- iurs worden steeds vaker door de apparatuur in jie. Het aantal eenzijdige [elongelukken is daar- t afgelopen drie jaren H ii kwart toegenomen, tft directeur Bos van ver- ir TVM gisteren gezegd, jeert zich op een intern bek van de in vrachtwa- ispecialiseerde verzeke- jor het onderzoek zijn deen gevoerd met ruim chauffeurs. Het werk is omen door de navigatie- imunicatieapparatuur en Dral door telefoontjes, i en mailtjes van de plan- ok de toegenomen ver rukte veroorzaakt meer ük. e boetes voor m' in Australië ra - Het Australische lent heeft een reeks nieu wen aangenomen die het [l versturen van onge- B e-mails (spam) aan l moet leggen. Volgens jwe wetgeving kunnen [erstuurders per dag tot pen Australische dollar 10 euro) boete krijgen, (wordt de software die jebruikt voor het 'oog- in lijsten met e-mail- |n in Australië illegaal, ogen rechters de winsten im-verstuurders voort- (ïfisqueren om de verlie- 11 spam-ontvangers te flen. De wetgeving wordt (van kracht. Klaaptreinen i weer rijden Komende zomer kun- fcantiegangers weer ge naken van de autoslaap- lar het zuiden. Vanaf li rijdt er vanuit Den jlke vrijdagavond een llogna en een naar Avig- at heeft de exploitant, ftse Euro-Express-Trein- meegedeeld. Dit bedrijf trig jaar het internatio- rvoer over van de NS. feft inmiddels ook de Al- bress weer nieuw leven Ise fraude met ipese gelden Iiau - De Poolse autori- jebben een grootschali ge ontdekt met geld van ppese Investeringsbank Bt geld, tientallen miljoe- fa's, was geleend aan de loverheid voor de mo ering van het spoorwe- l De fondsen verdwenen 11997 en 2000 deels in ivan medewerkers van jtlse spoorbedrijf PKP en |van hun zakenpartners, jrsonen zijn in deze zaak jeklaagd. Tegen nog eens pren is gisteren een ar- Jbevel uitgevaardigd. ier Wesseis eldtransport dam - Volker Wesseis p.af januari geld trans- !n naar diverse bedrijven [eenten. Dochteronder- g Parkeercombinatie b (PCH) verzorgt het prt. Doel is om binnen [alf jaar 200 miljoen eu- ten per jaar te vervoeren. Wesseis gaat de concur- ian met Geldnet en De onderneming is in kmet drie gemeenten in jdstad, supermarktketens midden- en kleinbedrijf, bht zich vooral op het prt van muntgeld en in |nder op biljetten. donderdag 4 december 2003 den haag/gpd - De poes van de buren wandelt door het openstaande raam en be sluit de aanval te openen op de antieke klok. Met succes: het uurwerk valt op de grond, en passant het parket beschadigend. Bij verzekeraar Interpolis in Tilburg kijken ze niet op van dit soort schademeldingen. Die vallen onder de aansprakelijkheidsver zekering (wap-polis) van de eigenaar van de poes. Sterker: per jaar krijgt Interpolis 40.000 schadeclaims ter waarde van twee miljoen vanwege gedrag van huisdieren. Tien procent van alle schadeclaims voor particuliere aansprakelijkheidsverzekerin gen in Nederland komt voor rekening van huisdieren. Per jaar betalen verzekeraars daar 22 miljoen euro op uit, heeft Interpolis becijferd. De meeste schades komen voor rekening van honden: ruim driekwart van de gevallen, met een gemiddelde kosten post van 500 euro. „Maar het kan ook flink hoger uitvallen, als een hond iemand bijt en de medische gevolgen omvangrijk zijn", aldus een woordvoerder van Interpolis. Katten zijn nummer twee op de lijst van schadelijke huisdieren, vooral vanwege hun neiging tot insluipen. Schade veroor zaakt door exotische dieren, zoals piran ha's ('Wat een leuk visje! Bijt hij echt?') of slangen, komt ook wel eens voor. Maar van die dieren zijn er in verhouding heel weinig in Nederlandse woningen - en meestal zit ten zij goed opgesloten. Bij jagen gebeurt nog wel eens een onge lukje, zoals onlangs tijdens de fazanten- jacht. De forse vogel wordt uit de lucht ge schoten, maar de vreugde van de jager werd wat getemperd doordat het neerstor tende beest dwars door het dak van een schuur ging. Interpolis moest afrekenen. De Tilburgse verzekeraar heeft nu een re clame op televisie, waarin de poes Sylvester het vogeltje uit de koekoeksklok van de bu ren verschalkt. Gebaseerd op de praktijk, al was het toen een Zaanse klok. den haag/anp - Consumen ten betalen vanaf 1 januari gemiddeld 15 euro per jaar meer voor elektriciteit. Dat heeft een woordvoerster van de toezichthouder DTe giste ren gezegd. De stroom wordt door hogere markttarieven 8 euro duurder. Een gemid deld gezin dat 3200 kilowatt uur verbruikt betaalde dit jaar nog een tarief van 141 euro voor de levering van stroom. Daarnaast stijgt de ecotax. Naast belastingen en levering betalen klanten ook voor het beheer en onder houd van de stroomnetten. De prijsstijging is nog niet exact bekend, benadrukte de woordvoerster van waak hond DTe. De betrokken energiebedrijven moeten nog hun oordeel geven. Hoe hoog de rekening precies uitvalt, hangt bovendien af van de leverancier waarbij de consument is aangesloten. e bij winkels oorapparaten irden - Als gevolg van lie ontstaat de in grootte I keten van winkels voor (apparaten, met 84 ver- Unten en 320 werkne- ji Nederland. Schoonen- (oorcomfort in Dordrecht :L. de Haan Hoorappara- w. Dit Groninger familie- 'telt 21 winkels en er wer- P mensen. den haag/gpd-anp - Het kabi net wacht met extra bezuinigin gen tot het voorjaar. Dat melden welingelichte kringen na de jongste cijfers over het begro tingstekort van het Centraal Plan Bureau. Minister Zalm van financiën wil ze eerst grondig besturen. Naar alle waarschijn lijkheid moet hij straks ruim 1,5 miljard extra snoeien in de uit gaven van de overheid. Volgens premier Balkenende blijkt uit de cijfers dat het beleid dat werd ingezet hard nodig is." Minister Zalm is door het EU- grenzen overschrijdende tekort in verlegenheid gebracht. Hij is in Europa al maanden bezig met een kruistocht tegen Duits land en Frankrijk die met hun begrotingstekort van meer dan 3 procent, niet voldoen aan Sta biliteitspact. Afgelopen zater dag zei hij nog dat Nederland nooit en te nimmer de financië le teugels zou laten vieren: „Geen haar op mijn hoofd! Dat gaat niet gebeuren." Maar minister De Geus van so ciale zaken heeft moeite met extra bezuinigingen. Eerder verkondigde hij al dat wat hem betreft de grens van wat in deze kabinetsperiode nog gesneden kan worden in zicht was. Gis teravond zei hij: „We moeten eerst kijken wat de oorzaak is van de tegenvallende cijfers." Volgens D66'er Bakker onder strepen de cijfers dat de Neder landse economie er beroerd voorstaat. „Slechter dan die in de ons omringende landen. Dat komt doordat er twee jaar lang geen beleid is gevoerd. Hervor mingen moeten snel worden doorgevoerd om Nederland er weer bovenop te helpen." Zalm meldde eerder nog dat het financieringstekort dit jaar op 2,7 procent zou uitkomen. Door een belastingtegenvaller was dat al 0,4 procent meer dan eerder geraamd. In het regeer akkoord is afgesproken dat het kabinet extra zal bezuinigen als het financieringstekort oploopt tot 2,5 procent. Duitsland hoopt zijn begro tingstekort in 2005 terug te brengen tot 2,5 procent. Het land voldoet dan aan het EU- pact dat een sterke euro moet garanderen. Het percentage staat in een rapport dat minis ter van financiën Eichel zal overhandigen aan het dagelijks bestuur van de Europese Unie. Duitsland zal volgend jaar voor de derde keer op rij een tekort hebben dat hoger is dan 3 pro cent. Het tekort komt vermoe delijk uit op 3,5 procent. Dit jaar zal dat 4 procent zijn. Ei chel zegt in het rapport wel dat er enkele gevaren op de loer lig gen. Zo kan de economische groei in de VS tegenvallen, wat zijn weerslag heeft op de eco nomie in Europa. Bovendien bestaat de kans dat de binnen landse vraag tegenvalt. zaandam/gpd - De reorganisa tie bij Albert Heijn levert min der gedwongen ontslagen op dan gedacht. De bonden ma ken zich wel zorgen over ver slechterde arbeidsomstandig heden in de winkels, waar het werk door veel minder perso neel moet worden gedaan. Minder dan 200 mensen zijn vorige maand boventallig ver klaard, terwijl sprake was van het verlies van 440 banen. Dat komt doordat meer mensen konden worden herplaatst. Het hoofdkantoor van Albert Heijn was deze zomer in rep en roer toen de directie een ingrij pende reorganisatie aankondig de die 250 van de 1300 werkne mers hun baan zouden kosten. Daarnaast zouden bij de distri butiecentra in het land 190 ba nen verdwijnen. Op het hoofd kantoor in Zaandam werd vori ge maand 70 mensen gezegd dat ze weg moesten, bij de dis tributiecentra 120. Bestuurder Jos Broeken van FNV Bondgenoten: „Op alle ni veaus verdwijnen er banen, maar er is in de tussenliggende maanden veel werk gemaakt van herplaatsingen. Vrijgeko men functies werden opgevuld met mensen die dreigen boven tallig te worden. Dat heeft goed gewerkt." Boventalligen krijgen, afhanke lijk van het aantal dienstjaren, maximaal een jaar de tijd om een andere baan te vinden. Daarvoor kunnen de werkne mers een beroep doen op het mobiliteitscentrum. Het sociaal plan voorziet in volledige door betaling tot maximaal één jaar. Er is ook een ouderenregeling afgesproken voor mensen vanaf 55 jaar en een vrijwillige vertre- kregeling. Minder positief is Broeken over 'verslechterde arbeidsomstan digheden in de winkel'. „De prijzenoorlog treft ook het per soneel. Ik begrijp best dat je bij een teruglopende omzet en da lende winst niet hetzelfde aan tal mensen in dienst houdt. De kosten moeten immers naar beneden. Waar het wel om gaat is, dat je op een goede manier met je personeel blijft omgaan. Dat is allemaal minder gewor den. In de goede tijd heeft het bedrijf op een overspannen ar beidsmarkt mensen aangeno men, die wat ouder waren of waar 'een vlekje aan zat'. Zij mogen nu niet de dupe worden van bezuinigingen." „De druk vanaf het hoofdkan toor om de kosten te verlagen neemt toe", stelt Broeken vast. „Mensen die al twee keer een tijdelijk arbeidscontract hebben gekregen, krijgen geen nieuw contract en worden vervangen door iemand van 16 jaar. Ook wordt mensen gevraagd op an dere tijden te werken dan ooit is afgesproken of meer vakantie op te nemen. Er komen steeds meer klachten." egmond - Op vele plaatsen in ons land zijn bloem- bollenbedrijven op dit ogenblik bezig om voorbe reidingen te treffen voor de teelt van volgend jaar. Op de percelen worden grote hoeveelheden stro uitgestrooid. Ook wordt er nog steeds geoogst. Zo is Royal Van Zanten uit Hillegom nog bezig met het rooien en speciale lelierassen in Essen die be stemd zijn voor de export. Foto: GPD/Joop Boek moerdijk - Tientallen werknemers van het sorteerbedrijf van ge bruikte kleding, C. Boer en Zoon in Moerdijk, zijn vanochtend voor niets naar hun werk gegaan. De bewaking hield het toegangshek ge sloten. De zestig werknemers kregen gistermiddag te horen dat de bedrijfseigenaar faillissement had aangevraagd en dat ze niet meer hoefden te komen. De mededeling over het ontslag kwam voor het personeel als een donderslag bij heldere hemel. FNV Bondgenoten had hen daarom opgeroepen vandaag toch naar het werk te gaan. „Er staan mensen voor de poort die er ruim twintig jaar hebben ge werkt", aldus vakbondsbestuurder De Meij. Hij zei vanmiddag een gesprek te hebben in de hoofdvestiging, Gebotex, in Dordrecht. Ge- botex is een van de bv's van Boer. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/anp - De graanprij zen in de Europese Unie liggen zo'n 40 procent boven die van een jaar eerder. De prijsstijgin gen, de grootste sinds de jaren dertig, hebben ook gevolgen voor de kostprijs van meel en bloem. En het einde is nog niet in zicht, voorspelt het Product schap Granen, Zaden en Peul vruchten. Hitte en droogte hebben dit jaar geleid tot een grote daling van de tarweproductie in vooral Europa, maar ook in de export landen Canada en de Verenigde Staten. Doordat de vraag in de wereld groter is dan de produc tie, slinken de reserves. Op dit moment is er nog geen duidelijke invloed van de hoge re graannoteringen op de broodprijs zichtbaar. Dat heeft te maken met vaak langlopende contracten van bakkers met de meelindustrie, maar ook de nu woedende supermarktoorlog kan een rol spelen. Supermark ten zijn de grootste broodver kopers in ons land. Een matigende invloed van graanimporten uit Oekraïne, Kazachstan en Rusland zit er nu ook niet in. Door de droogte hebben deze landen geen over schotten meer, maar willen juist importeren. De graanpro- ductie in de EU wordt voor dit jaar geschat op 184 miljoen ton, 25 miljoen ton minder dan in 2002. Het verbruik wordt ge raamd op 192 miljoen ton. Behalve die van tarwe is ook de productie van maïs gedaald, een graansoort die toch altijd al moest worden ingevoerd, voor al voor de mengvoederindu strie. De noteringen van maïs zijn dan ook explosief gestegen en er ontstaat een extra op waartse druk op de prijzen van andere graansoorten. In de kandidaat-lidstaten van de EU is de situatie evenmin rooskleurig. De Europese Com missie gaat binnenkort voor stellen het verplicht braakleg- gen van landbouwgrond te hal veren naar 5 procent. Dat zou normaal 7 miljoen ton extra graan opleveren. De invloed op het prijsverloop zal volgens het productschap voorlopig echter niet merkbaar zijn. Grote invloed op de markt heb ben ook de vrachttarieven voor granen van buiten Europa. Vo rig jaar november was de prijs voor verscheping van de havens aan de Golf van Mexico naar Noord-Europa 10,75 dollar per ton, nu is dat 20 dollar. amsterdam/anp - De financiële websites van Nederlandse on dernemingen voor beleggers worden steeds beter. Uitschie ter is post- en logistiekbedrijf TPG dat in de Europese top 150 steeg van plaats 105 naar 15. Het Zweedse bureau Hallvars- son Halvarsson maakte voor de derde keer een ranglijst. Ook de site van Shell werd in het on derzoek duidelijk beter beoor deeld. De site steeg van plaats 135 naar 24. De onderzoekers keken vooral naar toegankelijk heid, gebruikersvriendelijkheid en informatieve waarde voor onder meer analisten en aan deelhouders. De websites van de 500 grootste Europese be drijven zijn onderzocht. Op de lijst staan nu 12 Neder landse bedrijven tegen 11 een jaar eerder. Maar de verbete ring zit hem vooral in het aantal noteringen in de top-50. Dit jaar staan er vier bedrijven in (Philips op 45, Unilever op 31, Shell op 24 en TPG op 15), te gen nul vorig jaar. In 2002 was Philips nog Nederlands beste op plaats 57. Uit de top-150 vie len Ahold, Akzo Nobel, DSM en CMG. Erin kwamen Heineken (64), Fortis (103), ING (107), KPN (113) en Gucci (149). Reed Elsevier (93), ABN Amro (81) en Aegon (68) behielden hun plaats in de top 150. Als beste Europese financiële website werd het Finse Stora Enso gekozen. Dat bedrijf heeft ook een link met Nederland want het papierconcern is de eigenaar van de Berghuizer Pa pierfabriek in Wapenveld. utrecht/anp - De eerste grote bedrijven hebben deze week onderling gehandeld in emis sierechten van stikstofoxiden voor 2005. Met de handel in dit milieuvervuilend gas, dat bij verbranding vrijkomt, loopt de grote industrie vooruit op wet geving, die waarschijnlijk in dat jaar van kracht wordt. De bedrijven AVR, Essent, Nuon en Shell Trading handel den via de beurs Newvalues. Deze onderneming komt voort uit een initiatief van VNO-NCW en is eigendom van de Rabo bank en stroomnetbeheerder Tennet. Het bedrijf wil niet al leen de handel in stikstofoxi den, maar ook die in kooldioxi de en certificaten voor duurza me energie stroomlijnen. „Wij wilden handelen om te kij ken en te leren", aldus direc teur Posthumus van Newva lues. De deelnemende bedrij ven hadden wel een voorwaar de gesteld: gaat de wetgeving niet door, dan gelden de afge sloten contracten ook niet. Over de prijzen liet hij zich niet uit. Volgens de voorstellen van de overheid worden de zeer grote bedrijven in Nederland verplicht hun uitstoot te beper ken. Dat kunnen zij doen door een duur filter in de schoorsteen te installeren of door extra emis sierechten te kopen bij bedrij ven die nog onder de norm zit ten. Dat laatste is vaak goedko per. Eredoctoraat voor topman Unilever rotterdam/anp - Topman An thony Burgmans van Unilever heeft een eredoctoraat in de rechtswetenschappen ontvan gen van de Universiteit van Lancaster. Het is voor zijn in drukwekkende carrière bij Uni lever. Verder vindt de universi- teit dat Burgmans een leidende rol voert op het gebied van in ternationaal ondememingsbe- stuur. voorburg/anp - De prijzenslag tussen de supermarkten heeft vorige maand een verlagend ef fect op de inflatie gehad. De prijzen van voedingsmiddelen en dranken zijn vorige maand gemiddeld met 1,5 procent ge daald ten opzichte van oktober. Duurder geworden autobrand stoffen hadden daarentegen een verhogend effect op de in flatie. Dat blijkt uit vandaag ge publiceerde cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Per saldo waren de prijzen in november 2 procent hoger dan een jaar geleden. Volgens het CBS schommelt de inflatie sinds april dit jaar op dit ni- den haag/gpd - Laag opgeleide mensen krijgen het de komende jaren erg moeilijk op de arbeids markt. Ze worden geconfron teerd met steeds zwaardere ei sen van werkgevers. Tegelijker tijd verdwijnen tienduizenden banen naar lage-lonenlanden. Het gaat vooral om eenvoudig productiewerk in de industrie. Zelfs een opleiding op mbo-ni- veau is de komende tijd abso luut geen garantie voor een baan. Volgens nieuw onderzoek van het Researchcentrum voor Onderwijs en Arbeidsmarkt (ROA) zal ruim tweederde van de mbo'ers tot 2008 'minder goede tot slechte perspectie ven' hebben op de arbeids markt. Onderzoeker Lex Borghaus stelt vast dat er in de komende vijf jaar vooral vrij weinig vraag is naar mensen met een lage op leiding. Wie ongediplomeerd of met een vmbo-diploma op de arbeidsmarkt komt, maakt dus grote kans op werkloosheid. Het ROA voorspelt dat een groot gedeelte van deze groep, onder wie veel allochtonen, uit eindelijk helemaal niet meer kiest voor betaald werk. Als ze al een baan krijgen, zijn loon en arbeidsomstandigheden een re den om af te haken. Ze gaan htm kinderen verzorgen, rich ten zich op het huishouden, of worden arbeidsongeschikt. De positie van laag opgeleide mensen was de afgelopen de cennia vaak beter. Nog rond 1990 slonk deze groep sterk in grootte, zegt Borghaus, als ge volg van vrij succesvol onder wijsbeleid. „Er werd ingezet op het verhogen van het niveau van wat toen lager beroepson derwijs heette." Wie destijds van zo'n opleiding af kwam, had vaardigheden waarmee hij of zij redelijk op de arbeids markt terecht kon. Borghaus: „Nu zeggen sommi gen: we moeten terug naar de oude ambachtsschool voor be paalde groepen leerlingen. Maar als je reëel bent, dan zou zo'n school te weinig bieden. Werkgevers vragen meer com municatieve vaardigheden van hun personeel. Ze moeten met computers kunnen omgaan, ze moeten vrij complexe handlei dingen kunnen lezen." Hij komt met het voorbeeld van een verwarmingsmonteur. Die moet ingewikkelde installaties aanleggen en onderhouden, waarbij de cv-ketels steeds va ker veel elektronica bevatten. „Deze monteurs komen boven dien bij steeds hoger opgeleide klanten over de vloer, met wie gecommuniceerd moet kunnen worden." Iets dergelijks speelt ook in de supermarkten. De vereiste vaar digheden van het personeel veranderen snel. „Veel werk verdwijnt door ICT-toepassin- gen. Kassapersoneel hoeft niet meer vingervlug te zijn, maar wordt meer en meer het gezicht van de winkel. Albert Heijn werft niet voor niets onder ho ger opgeleiden zoals studen ten." Borghaus denkt dat het steeds moeilijker wordt om het niveau van de huidige vmbo'er te ver hogen. „Ik denk dat we dichtbij de grens zitten van wat je deze scholieren maximaal kunt le ren." Over mbo'ers is hij min der somber, 'hoewel je je kunt voorstellen dat mbo op den duur ook te weinig is en er steeds vaker hbo-kwalificaties worden gevraagd'.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13