Regionale omroepen bijna failliet Sint 0 pgelet! Beroepsverbod en celstraf geëist tegen rovende conservator Toch veertiende editie van Leidse marathon Wintersport in de knel door warmte Justitie rolt netwerken kinderporno op Leidsch Dagblad 'Ambitieniveau veel te hoog' Al-Douri ontspringt de dans Provincie: Lisse onder toezicht 4 Leidsch Dagblad engelen op iljonairsbeurs in li Amsterdam ierenactivisten' n en blijven rroristen' uitse kannibaal: let was gewoon ithanasie' tudent maakt ntwerp voor lëelfabriek loedcursus ntgedichten oor dombo's enk Molenberg >op niette hard; het ï'luk loopt dikwijls :hterje Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43403 LOS woensdag 3 DECEMBER 2003 NR. 43403 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 den haag-rotterdam/anp - De publieke omroepen in Zuid-Hol land, RTV West en RTV Rijn mond, zijn zo goed als failliet. Te grote personeelsbestanden, slechte financiële administraties, te dure huisvesting, en forse overschrijdingen van de begro ting zijn daar debet aan. Dat blijkt uit onderzoek naar de bei de omroepen, dat in opdracht van de provincie Zuid-Holland is gedaan. RTV West heeft een tekort op de balans van 3 miljoen euro, bij Rijnmond is dat 1,3 miljoen. In totaal is 9,4 miljoen euro no dig om de beide omroepen er weer helemaal bovenop te krij gen. West zou gered zijn met 1 miljoen euro aan renteloze le ningen en ruim 4 miljoen aan subsidie, voor Rijnmond zou dat 2 miljoen euro aan leningen zijn en dik 2 miljoen aan subsi die. Het hangt van de provincie af of in eerste instantie RTV West en mogelijk later ook RTV Rijn mond daadwerkelijk faillisse ment moeten aanvragen. „Dat is een politieke keuze van de provincie", aldus Thomas Bru- ning van de Nederlandse Ver eniging voor Journalisten (NVJ). Gedeputeerde Staten maken 9 december hun standpunt be kend. Bij RTV West zijn er vol gens de onderzoekers 35 volle dige banen te veel, bij Rijn mond 37. Als deze banen wor den geschrapt, houden de om roepen elk 110 voltijdbanen over, waarmee ze het volgens het rapport zouden moeten doen. Als ze doorgaan, moeten de twee stations zich tot hun kerntaken beperken. Dat wil zeggen dagelijks 4 uur aan ra dioprogramma's maken en één uur televisie. De onderzoekers leveren stevige kritiek op de beide organisaties. „Het ambi tieniveau van beide omroepen is veel te hoog. Waarom niet ge woon regionale radio en be scheiden tv maken en tevreden zijn met het luister- en kijkpu- bUek? Waarom spelen de om roepen ondernemer met veel risico's? Tijdens een bijeenkomst in het provinciehuis in Den Haag maakte RTV West bekend dat een deel van het bestuur giste ren naar aanleiding van de mi sère is opgestapt. Bij deze om roep is sprake van een opeen stapeling van slecht manage ment. Een voorbeeld daarvan is de invoering afgelopen voorjaar van praatradio gedurende de hele dag. Zowel luisteraars als adverteerders keerden de om roep toen de rug toe. door Timoteus Waarsenburg leiden/delft - Tegen de 37-jarige Leide- naar die als conservator van het Leger museum honderden, zo niet duizenden prenten, boeken, aquarellen en schilde rijen verduisterde, is gistermiddag 30 maanden cel geëist. Ook vroeg de officier van justitie de rechtbank om hem zes jaar lang te ver bieden het beroep van conservator uit te oefenen. De man heeft bekend tussen 1997 en deze zomer de collectie van het Leger museum in Delft te hebben geplunderd. Hij verkocht vrijwel alles aan vrienden, bekenden en aan een antiquariaat in Leiden. De omvangrijke diefstal kwam in april van dit jaar bij toeval aan het licht. Tijdens een routinecontrole bleek dat uit tal van kostbare boeken prenten waren gescheurd. AI gauw rees het vermoeden dat de dief stal door een medewerker was gepleegd. In juli van dit jaar kwam de politie de conservator op het spoor, die echter pas na vele verhoren bekende. Naarmate de tijd en het interne onder zoek van het Legermuseum vorderde, werd de werkelijke omvang van de dief stal pas goed duidelijk. De conservator, ironisch genoeg belast met het beheer en de inventarisatie van de bijzondere collectie, was zeer voortvarendheid te werk gegaan. Duizenden prenten bleken verdwenen. Eén boek was zelfs helemaal leegge plukt, waarna de lege kaft was opgevuld met schuimrubber. Zowel de rechtbank als de officier van justitie rekende het de man zwaar aan dat hij het vertrouwen en de positie van zijn functie beschaamd had. „Als kunst historicus en conservator van zo'n col lectie moet u toch bij uitstek weten wat de cultuur-historische waarde van de boeken is die u beschadigd heeft?", vroeg de rechter. De officier toonde zich uiterst verbolgen over het feit dat de ver dachte minimaal twintig prenten van de veldtochten van Napoleon uit een zeer zeldzaam boek had gesneden. „U wist dat er van dit boek wereldwijd maar drie exemplaren bestaan." De beklaagde toonde bij herhaling be rouw en wees keer op keer op de per soonlijke problemen waar hij in verkeer de ten tijde van zijn diefstallen. Begin dit jaar begon de man zich zorgen te maken dat zijn diefstallen ooit aan het licht zouden komen. Uiteindelijk zegde hij vlak voor zijn arrestatie zijn baan op. Deels uit 'vluchtgedrag', maar ook 'om dat ik het de laatste tijd wel gezien had in de museumwereld', aldus de ver dachte. „Maar tijdens uw voorarrest heeft u een verzoek ingediend om te mogen sollici teren op de functie van directeur van het Legermuseum in Naarden", vroeg de of ficier van justitie verbaasd. „Tja," ant woordde de verdachte, „directeur wor den, dat is wat anders. Die kans krijg je niet zo vaak." De rechtbank doet over twee weken uit spraak. jlMME NTAAR KOOPKRACHT Nederlandse politiek kent aantal typische zwaktes, lementariërs verliezen zich 1 graag in details. En politici ben een overtrokken idee |de mate waarin zij het leven ■burgers kunnen sturen. Die Ie zwaktes uiten zich het -kst bij de regelmatige dis- sies over de koopkracht van lurger. ids als een kabinet maatre il neemt, verlangt de Kamer gedetailleerd overzicht van 'de gevolgen zijn voor indivi- le burgers. Dat overzicht ge- kabinetten steevast met cij- j tot achter de komma. Deze eheten koopkrachtplaatjes gereren een exactheid die er t is, hetgeen tot ongezonde dzucht leidt huidige politieke discussie t de inkomensachteruitgang l chronisch zieken en gehan- ipten is dan ook in hoge ma len valse. De suggestie is dat te groepen er door een aan- overheidsmaatregelen auto- tisch flink op achteruit gaan dat de overheid dat ook pre- i weet. De realiteit is dat unigen er mogelijk flink op iteruit gaan en anderen er gelijk flink beter van worden, ar die uitkomst wordt in ho- nate bepaald door het indivi- :1e leefgedrag van burgers, t huidige kabinet treft een Ital pijnlijke, maar niettemin xlzakelijke maatregelen. Die atregelen moeten er toe lei- i dat de economie gezond rdt en burgers minder afhan- Ijk worden van de overheid, fixatie op koopkrachtplaatjes It tot het tegendeel. Die akt sommige (groepen) bur- nog afhankelijker van de irheid en leidt er toe dat ook die niet per se steun van de irheid verdienen, die toch igen. t koopkrachtplaatje is in feite laf instrument. Kamerfrac- i van alle politieke partijen veren er sociale politiek mee voeren. De realiteit is dat het een een alibi is om pijnlijke latregelen af te wentelen. es van der Malen leiden - De Leidse marathon heeft volgend jaar plaats op zondag 13 juni. De organisatie besloot deze week de marathon zijn veertiende editie te laten beleven, ondanks het feit dat er weer geen hoofdsponsor is. „We kunnen een goed evene ment neerzetten. Met een hoofdsponsor kunnen we ver der groeien naar een deelne mersaantal van meer dan 10.000. Nu zitten we aan een plafond van 7.000 lopers, ge woonweg omdat we niet meer geld hebben voor promotieacti viteiten", aldus organisator Tjeerd Scheffer. De belangrijkste wijziging in de organisatie is dat start én finish dit jaar in de Breestraat plaats hebben. Vorig jaar gingen de deelnemers van start in de Ko- revaarstraat. Scheffer: „We wa ren bang dat de Breestraat te smal zou zijn bij de start. Nu we een jaar ervaring heb ben, weten we dat we daar wel kunnen beginnen, al zal de hele Breestraat vol staan met deel nemers." De verandering betekent dat de Garenmarkt niet wordt gebruikt op 'marathondag'. Het hoofd kwartier van de organisatie wordt in de Pieterskerk inge richt, voor de kerk wordt een grote tent geplaatst. Deelne mers worden na de finish via de Pieterskerkchoorsteeg naar de kerk geleid. De organisatie heeft zich de kritiek van deelnemers op het parcours van de tien ki lometer aangetrokken. „De lo pers vonden hem te saai. Daar om hebben we besloten het deel van de route door het bio- sciencepark te schrappen", zegt Scheffer. Hoe het nieuwe traject eruit ziet is nog niet bekend. Wel is zeker dat de deelnemers aan de marathon twee keer een iden tiek rondje lopen. Scheffer rekent op duizend deelnemers meer dan vorig jaar. „Toen hadden we een warme periode achter de rug en regende het op de dag van de marathon. Bovendien hadden we concurrentie van tennisser Martin Verkerk die toen de fina le van Roland Garros speelde. We zijn blij dat het Nederlands elftal op 13 juni niet op het EK hoeft te voetballen. bagdad - Tientallen Irakezen zitten met zakken over hun hoofd te wachten tot ze worden afgevoerd naar een Amerikaans gevangenen kamp. In een grote actie in het noorden probeerden de Amerikanen gisteren Izzat Ibrahim al-Douri te pakken te krijgen. Al Douri zou de organisator zijn van het verzet tegen de geallieerde bezettings macht. De soldaten arresteerden een hoog lid van de Republikeinse Garde van de verdreven president plus nog ruim honderd personen die aanslagen op buitenlandse militairen zouden financieren. Maar al-Douri ontsprong de dans. Al-Douri was vice-voorzitter van de Re volutionaire Commandoraad en is de nummer zes op de Amerikaan se lijst van 55 gezochte Irakezen. Na Saddam zelf is hij de hoogste nog voortvluchtige Iraakse leider op de lijst. Vorige week loofden de Amerikanen een beloning van tien miljoen dollar uit voor informatie die zou leiden tot de arrestatie van Al-Douri. Foto: EPA door onze correspondent Bob Kroon genève - De sneeuwgrens komt door de kli maatverwarming steeds hoger te liggen. Wintersportoorden staat daarom een eco nomische ramp te wachten: 'sneeuwzeke re' skigebieden beneden de 1200-1500 me ter zullen steeds schaarser worden en het hogerop zoeken biedt weinig soelaas, om dat het steilere hooggebergte minder ruim te biedt voor skipistes. Een en ander blijkt uit een gezamenlijke studie van de Universiteit Zürich en UNEP, de milieuorganisatie van de Verenigde Na ties. De maatstaf voor 'sneeuwzekerheid' is een natuurlijk sneeuwdek van dertig tot vijftig centimeter gedurende minstens hon derd winterse dagen (tussen 1 december en 15 april) voor zeven van de tien jaar. Mo menteel wordt al vijftien procent van de 230 Zwitserse wintersportplaatsen als 'sneeuwonzeker' beschouwd. Als gevolg van de temperatuurstijging zou over dertig tot vijftig jaar nog slechts 63 procent van de Zwitserse wintersportbe stemmingen op een skibaar sneeuwdek mogen rekenen. Dat betekent dat de hele Jura, een middel gebergte van gemiddeld 1200 meter, voor de wintersport verloren zou gaan, om maar niet te spreken van nog lagere bergstreken als de Ardennen of het Duitse Zwarte Woud of Zevengebergte. Een populaire bestemming als het Oosten rijkse Kitzbühl ligt op maar 760 meter hoogte en heeft in de afgelopen jaren al herhaaldelijk met een sneeuwloze kerst te kampen gehad. Als de klimaatverwarming echt doorzet, zou de gemiddelde sneeuwgrens zelfs tot 1800 meter kunnen stijgen, waardoor in het hele Alpengebied nog maar 44 procent van het huidige wintersportareaal zou overblij ven. Voor wintersportlanden als Zwitserland en Oostenrijk is het sneeuwtoerisme een grote bron van inkomsten. Geschat wordt dat de globale temperatuurstijging in Zwitserland tot een jaarlijkse inkomstenderving van 1 tot 1.4 miljard euro kan leiden. Pagina Buitenland: Broeikasgas toegenomen in Europa Aanhoudingen bij groot aantal invallen in Nederland (advertentie) arnhem-rotterdam/anp - Het openbaar ministerie (OM) heeft op een groot aantal plaatsen in Nederland invallen gedaan, aanhoudingen verricht en twee netwerken van kinderporno op gerold. Dat hebben het OM in Arnhem en het Landelijk Parket gisteren bekendgemaakt. Het gaat om twee zaken die los van elkaar staan. In totaal wer den negen aanhoudingen ver richt. Justitie verwacht nog meer aanhoudingen. Justitie heeft met de aanhou ding van zeven mannen in de leeftijd van 30 tot 74 jaar een groot netwerk opgerold dat zich bezighield met seksreizen. De politie verrichtte zaterdag huis zoekingen op achttien adressen in vijftien verschillende plaat sen in Nederland. In Arnhem, Amsterdam, Drachten, Duiven- drecht, Delfzijl en Kollum wer den mensen aangehouden. Aan de actie namen tweehonderd agenten deel. Het onderzoek richt zich op de organisatie van seksreizen naar het buitenland, waaronder Tu nesië, Roemenië en Tsjechië. Volgens het OM was daarbij sprake van seksuele contacten met minderjarigen. Justitie on derzoekt ook de mogelijke ver vaardiging en verspreiding van kinderporno door het netwerk. In de doorzochte panden wer den veel videobanden, foto's en cd-rom's met kinderporno aan getroffen. Alle goederen zijn in beslag genomen. De politie heeft gisteren in ver band met een ander onderzoek naar de verspreiding van kin derpornografie een 41-jarige man uit Nunspeet en een 30-ja- rige man uit Sneek aangehou den en zestien woningen door zocht. Bij die actie zijn 28 com puters, zeventig harddisks en honderden cd's, dvd's en vi- (advertentie) Op sinterklaasavond sluit IKEA de tent om 17 uur. S 'deze aanbieding is 1 geldig t/m 6 december n»M»* I -45% van 29.- voor 15.-' SAGOLEK riddertent Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9 -18 uur.r 0900 -235 45 32 (0.10/min). Mg www.IKEA.nl HM JHTH deobanden inbeslaggenomen. Bij de verdachte in Sneek zijn 1587 films en 47.000 foto's met vermoedelijk kinderporno ge confisqueerd. En passant stuit te de politie ook nog op twee hennepkwekerijen in Limburg. De verdachten maakten ge bruik van het zogeheten peer- to-peer (P2P) programma van Kazaa. Hiermee kunnen com putergebruikers wereldwijd eenvoudig bestanden delen en uitwisselen. De politie is in het verleden al vaker gestuit op kin- derpomoliefhebbers die dit programma gebruikten. Het Landelijk Parket begon het onderzoek na meldingen van het Meldpunt Kinderporno op internet. Tijdens intemetsurveillances viel het rechercheurs op dat een aantal Kazaa-gebruikers grote hoeveelheden kinderpor nografie aanboden. Daarbij za ten ook beelden van zeer jonge kinderen. Het materiaal werd vanuit Nederland en de Ver enigde Staten verspreid. In to taal kwamen in Nederland zes tien en in de VS tien verdachten in beeld. DE WEKKER MAKELAARDIJ O.G. Tel. 071 589 61 93-www.dewekkertnikelaardij.al Voorschotenaar verongelukt voorschoten - Een 32-jarige automobilist uit Voorschoten is gistermiddag rond half een ver ongelukt op de Kanaalweg in Leiden. De man botste frontaal tegen een tegemoetkomende vrachtwagen van een bedrijf uit Alphen aan den Rijn. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Ross ontkent hoge babysterfte den haag - Staatssecretaris Ross van volksgezondheid ont kent dat Nederland de hoogste baby- en kindersterfte van Eu ropa heeft, zoals staat in een onderzoek dat in opdracht van de Europese Unie is verricht. Volgens haar is het Nederland se baby- en kindersterfte cijfer juist relatief laag. Ross heeft dit aan de Tweede Kamer geschre ven. Volgens de staatssecretaris is in het bewuste onderzoek niet uitgegaan van eenduidige begrippen en manieren van re gistratie. Zo wordt het begrip 'doodgeboorte' niet overal op dezelfde manier gehanteerd. Ross heeft het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM) gevraagd een on derzoek uit 2001 over babys terfte te actualiseren. Noodkreet wekt verwarring op A9 Haarlemmermeer - Een nood kreet op een vel papier wekte gisteren verwarring op de A9 in Haarlemmermeer. Surveillan ten van de verkeerspolitie za gen dat een passagier op de achterbank van een Volkswa gen Golf een vel papier tegen de zijruit hield met daarop de tekst 'Help' en een 06-nummer. Voorin de auto bevonden zich nog twee mannen. De politie nam de boodschap serieus. Drie surveillanceauto's wisten de wagen tot stoppen te dwin gen. Het bleek om een grap te gaan van de achterpassagier, een 43-jarige inwoner van En schede. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Banenmarkt blijft krimpen voorburg - Het Centraal Bu reau voor de Statistiek meldt vandaag dat in het derde kwar taal het aantal banen met 45.000 is afgenomen tot ruim 7,49 miljoen. Dat is 0,6 procent minder dan in dezelfde periode in 2002. Vooral in de bouwnij verheid, de industrie en de fi nanciële en zakelijke dienstver lening is het steeds moeilijker werk te vinden. Alleen in de ge zondheidszorg is sprake van banengroei. lisse - Het college van gedepu teerde staten van Zuid-Holland heeft de gemeente Lisse onder preventief toezicht gesteld. Dit maakte wethouder Schuijt (CDA) gistermiddag bekend. „GS is er niet zeker van dat on ze begroting sluitend is. Som mige posten vindt de provincie niet 'hard' genoeg. Zo twijfelen GS aan de opbrengst die een re ductie van vier procent van ons ambtelijk apparaat opbrengt." Lisse moet voorlopig iedere be grotingswijziging en voorstellen tot nieuw beleid voorleggen aan Den Haag. Provinciewoordvoerder J. Dis co: „In principe heeft Lisse de tijd tot 2 februari. Nu al blijkt dat die termijn niet gehaald wordt en met drie maanden moet worden verlengd. In mei beslist de gemeenteraad over de bezuinigingen op het amb telijk apparaat. Dan moet blij ken wat die bezuinigingen feite lijk opleveren." Er zijn meer gemeenten in Zuid-Holland die moeite heb ben om hun begroting sluitend te krijgen op een manier die de provincie zint. Wij gaan zagvukSg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 400114 krant treft u nadere informatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automated* betaSng S min bsnk-gronunmec i ni i i V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1