'Kabinet moet ingrijpen in prijzenoorlog supers' SLIPS ECONOMIE GRATIS Volendams erotiekbedrijf komt in Duitse handen fl Sbcff 3 SLOGGI OM-top laakt aanpak criminaliteit tegen bedrijven inwisseling geld riname later Boeing het veld tellapper is tgebakken' _spuitzenders' 68 vingers getikt 2jse boete voor Igische hacker m MKB: Markt wordt langzaam maar zeker verziekt Omvangrijke handelsmissie naar Amerika Branche ziet niets in super voor minima Prijzig pennetje Schreiner Airways komt in bezit van Canadezen Misleidende acceptgiro's Mammoet-transport opslagtanks China hervormt banken de vertrekkende top- Creen Bestuursvoorzitter van de Amerikaan- Boeing is opgestapt. Hij verklaar- hopen dat met zijn vertrek x wordt gezet onder introverses van de afgelo- ijd. Het vertrek van Con- ie ook president-commis- was, komt een week na het van de financiële top- van Boeing, Mike Sears, ïad bij het aantrekken van ix-luchtmachtfunctionaris ijfsregels geschonden. De in kwestie, Darleen Druy- noest ook het veld ruimen. 7-jarige Harry Stonecipher t de nieuwe bestuursvoor- bij Boeing. Lewis Platt wordt de nieuwe presi- i-commissaris. Hij zit al vier leel in de leiding van ig en was daarvoor top- bij Hewlett-Packard. strahuizen - Kruidkoeken ier Joop Ketellapper mag in Villa in Delfstrahuizen geen [en meer bakken van de ge- nte Lemsterland. Ketellap- produceert vanuit zijn wo- kruidkoeken van het merk eizer van Friesland. De fa- verkocht zes jaar geleden fabriek en de merknaam Pijnenburg. Omdat bij en Tilly Ketellapper de iproductie in het bloed zit, "innen ze vorig jaar in hun l Een slaapkamer lieten ze "Houwen tot professionele tier ij. Dat is echter in strijd rlhet bestemmingsplan. Ke eper verkoopt tot 250 koe ien per week. Die worden via jaafnet verkocht voor 5 tot 6 per stuk. iMARiBO - De omschakeling tie gulden naar de Suri- nse dollar is voor onbe- de tijd uitgesteld, zo heeft iter Hildenberg (financiën) en meegedeeld. De Cen- Bank van Suriname zei :r in een persbericht dat de :ring van de Surinaamse op 1 januari 2004 ge- doorgaat. De nieuwe liljetten van vijf dollar en Ir worden vertraagd gele- uit het buitenland, laat de weten. Alle guldenbiljet- ie in omloop zijn, krijgen januari de status van Suri- ise dollarbiljetten, zegt de ale Bank. Het bedrag dat dollarwaarde vertegen - :digen, is dan gelijk aan het «bedrag gedeeld door haag - De werknemers van edrijven Van der Noordt, F Payroll Services en ES&T oil Services vallen gewoon ïr de algemene afspraken Ie CAO van de Algemene d van Uitzendondernemin- Dat heeft minister De Geus iale Zaken) gisteren beslo- _Hij kwam daartoe na on- oek van het ministerie igfruit bleek dat 'nepbonden', .m'oor hun eigen onderne- >elSeen CAO hadden afgeslo- financieel afhankelijk van 1 Werkgever waren en geen jngskas of stakingsregle- 15t hadden. De Geus ver- dt dat de CAO's alleen zijn 1 Ssloten om de uitzend-CAO ptduiken. 30, f/BRussEL - De rechtbank in Bf elgische Gent heeft giste ren computerhacker ver- leeld tot eeen boete van bij- 5.000 euro en een jaar jwaardelijke celstraf. Ook |t hij 35.000 euro schadever- ling betalen. De man zou in 12001 hebben ingebroken ebsites van vijf bedrijven, 1de de Vlaamse radio. De gafachte, in de internetwereld ïnd onder de naam Red At- spreekt de beschuldigin- ifttegen. Hij zegt dat andere Sfifcers hem erin hebben ge- dinsdag 2 december 2003 den haag/gpd - Werkgeversor ganisatie MKB-Nederland wil een snel einde aan de prijzenslag in de supermarkten. Voorzitter Hermans vraagt in een brief aan minister Brinkhorst (economi sche zaken) of op grond van mo nopoliewetgeving ingegrepen kan worden. De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa), die controleert of er voldoende concurrentie is, valt onder Brink horst. MKB-Nederland sluit zich hier mee aan bij het steeds groeien de koor van critici die zich on gerust tonen over de gevolgen van de prijzenoorlog. Eerder al riep de vakbond CNV Albert Heijn op te stoppen met de prijsverlagingen, omdat de werkgelegenheid hierdoor op het spel komt te staan. Albert Heijn begon de prijzenslag. Ook de vleesverwerkende industrie en brancheorganisaties van de taillisten waarschuwden voor de gevolgen op de lange duur. Volgens MKB-Nederland wordt de markt langzaam maar zeker 'verziekt' door een paar grote spelers die koste wat kost door gaan met prijsverlagingen. Die grote ketens bepalen feitelijk samen de prijzen, zo is de ach terliggende gedachte achter de roep om ingrijpen. Door de monopoliepositie die ze inne men leggen met name kleinere supermarkten het loodje. „Nie mand is daarbij gebaat, ook de consument niet", aldus een woordvoerster van MKB-Ne derland. De ondernemersorganisatie zegt alleen maar een inschat ting te kunnen maken over de gevolgen voor de werkgelegen heid van een langer durende supermarktoorlog. „Maar als ze zelf al zeggen desnoods nog een half jaar te willen doorgaan zijn die aanzienlijk", meent de woordvoerster. De werkgelegenheid in MKB- bedrijven staat zwaar onder druk, blijkt uit onderzoek van de ondernemersorganisatie. De ondernemers laten hun ar beidsproductiviteit vooral stij gen door hun personeelsbe stand af te bouwen en te inves teren in onder andere ICT. Werknemers in vaste dienst leg gen volgens MKB Nederland druk op de ondernemingen omdat ze inflexibel zijn en veel geld kosten als ze ziek worden. Bedrijven maken liever gebruik van zelfstandigen zonder per soneel (ondernemers die zich zelf voor de duur van een op dracht verhuren). Vooral in de bouw, de dienstverlening en in het transport is dat het geval. Christine le Due overgenomen door Beate Uhse volendam-almere/gpd-anp - De Volendamse erotiekonderneming Christine le Due is overge nomen door de Duitse beursgenoteerde concur rent Beate Uhse. Aan de formule van Christine le Due zal niet worden gesleuteld. Hans Hartog, eigenaar en oprichter van de Chris tine le Duc-formule, heeft gisteren de verkoop van zijn aandelen in het bedrijf ondertekend. De overnamesom is niet bekendgemaakt. De in 1968 opgerichte winkelketen en productnaam Christi ne le Due, in de loop der jaren uitgebreid met een internetwinkel, telt nu 34 filialen en 155 per soneelsleden. De keten was vorig jaar goed voor een omzet van bijna 9 miljoen euro. Beate Uhse is in tien landen in Europa marktlei der in de erotieksector. In Nederland is de Duitse keten actief met 32 filialen waar de verkoop van erotische video's de hoofdmoot vormt en postor derbedrijf Pabo. Wereldwijd is Beate Uhse met 1250 werknemers goed voor een geschatte omzet van 260 miljoen euro in 2003. Hartog had de lei ding over Christine le Due precies een jaar gele den al overgedragen aan Ank de Vries. De Vries blijft ook na de overname aan als algemeen di recteur. Aan de overname is een half jaar durende 'verke ring' voorafgegaan waarin eigenaar Hartog en Beate Uhse de 'huwelijksvoorwaarden' hebben besproken. Die voorwaarden zijn inmiddels ook op de werkvloer bekend. „Voor onze mensen zijn er geen negatieve gevolgen. We houden onze ei gen filialen. En voor de mensen die nu in Volen- dam voor Christine le Due werken is er straks ook werk als we overgaan naar het nieuwe logis tieke centrum van Beate Uhse in Almere. Aan de formule van Christine le Due zal volgens haar niet gesleuteld worden. „Onze aanpak van keurig erotiekbedrijf kunnen we gewoon voort zetten. Beate Uhse heeft misschien een iets har dere uitstraling. Wij zijn en blijven een vrouw vriendelijk erotiekbedrijf. Veertig procent van on ze klanten is vrouw. Onze instap begint ook laag, bij sexy spullen, al verkopen we natuurlijk wel pornografie." NU 00K EXTRA KORTING OP SHIRTS Geldig van 1 t/m 31 december 2003 zolang de voorraad strekt. den haag/anp - De top van het openbaar ministerie (OM) is on tevreden over de aanpak van cri minaliteit tegen het bedrijfsle ven. Politie en justitie voldoen lang niet altijd aan de minimum eisen die het college van procu reurs-generaal hebben opge steld. In een brief aan alle hoofdoffi cieren van justitie staat dat het niet goed reageren op aangiftes het vertrouwen in politie en justitie ondergraaft. De OM-top heeft vastgesteld dat er niet al tijd een politieonderzoek volgt bij strafbare feiten, waardoor een bedrijf forse schade lijdt. Dat zou volgens de aanwijzing die sinds 1 maart van kracht is moeten gebeuren. In september uitte de werkge versorganisatie VNO-NCW zwa re kritiek op de passieve hou ding van politie en justitie. „De recente acties van dierenacti visten lijken een bevestiging te geven van onvoldoende onder zoek van de politie", meent het college van procureurs-gene raal. Bij zulke acties wordt niet alleen forse schade toege bracht, maar is ook vaak sprake van grof optreden door een vas te groep activisten. „Juist daar om is er sprake van grote maat schappelijke zorg die een actie ve opstelling van de politie no dig maakt", aldus de procu reurs-generaal. Ook heeft de OM-top geconsta teerd dat in veel gevallen met kleinere schades, onderzoek achterwege blijft. Terwijl in die zaken vaak de verdachte be kend is of snel gevonden kan worden. „Het is niet juist als ondernemers te horen zouden krijgen dat hun zaak geen prio riteit heeft of dat andere crimi naliteit nu eenmaal voorgaat", benadrukt de leiding van het OM. Uit onderzoek van VNO-NCW onder de leden blijkt dat veel ondernemers het optreden van de politie vaak zien als laks, on gemotiveerd en initiatiefloos. „Zakelijke criminaliteit heeft geen prioriteit. De politie gaat ervan uit dat de schade toch wel door de verzekering wordt gedekt", zo tekende de werkge versorganisatie van een lid op. Ook ergeren ondernemers zich aan de gebrekkige informatie over het verloop van het politie onderzoek. Woordvoerder C. den Bakker van de raad van hoofdcommis sarissen zegt niet te begrijpen waarom het OM juist nu met deze brief komt. Volgens de korpschefs krijgt deze vorm van criminaliteit een hoge prioriteit. Den Bakker wijst er op dat de politie sinds vorig jaar al samen met brancheorganisaties af spraken heeft gemaakt om de aanpak te verbeteren. Medio ja nuari worden er als vervolg meer afspraken ondertekend, om de criminaliteit samen nog intensiever te lijf te gaan. VNO-NCW is juist tevreden over de brief van het OM. Vol gens secretaris Volkers werd het tijd dat er gewerkt zou worden aan een meer fatsoenlijke beje gening. „Zo kregen onderne mers te horen: 'Waar maakt u zich druk om? Het gaat toch al leen om geld?' Terwijl sommige bedrijven verhuizen of zelfs de deuren sluiten na een bedrei ging." 'Geen maximum voor stroomprijs' den haag/anp - Minister Brink horst (economische zaken) ziet geen reden voor het invoeren van een maximumstroomprijs voor consumenten. Hij heeft cfit aan de Tweede Kamer geschre ven. Wel wil de minister dat de Nederlandse Mededingingsau toriteit en DTe, die toezicht houdt op energiebedrijven, de ontwikkelingen op de stroom- markt nauwgezet volgen. De bewindsman wil de markt voor gas en stroom per 1 juli volgend jaar ook voor de con sumenten liberaliseren. De kleinverbruikers kunnen dan, zoals nu al het geval is bij groe ne stroom, zelf bepalen welke leverancier ze willen. De Twee de Kamer bespreekt morgen het vrijgeven van de markt. De stijging van de stroomprij- zen en een rapport van de Alge mene Energieraad baarde Ka merleden zorg. De Energieraad vreest dat van eerlijk» concur rentie in Europa weinig terecht komt, omdat de energiemaat schappijen door fusie steeds groter worden en onderling de markt kunnen verdelen. Brinkhorst wijst erop dat over een langere periode gezien de stroomprijzen wel gedaald zijn, toen de markt voor de grotere verbruikers werd vrijgemaakt. Recente prijsstijgingen schrijft hij onder meer toe aan hogere olieprijzen en problemen in de zomer door de hitte. zwolle/anp - De supermarkt branche ziet niets in het Zwolse initiatief voor een supermarkt voor minima. Het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel noemt het stigmatiserend. „Mi nima zijn dan als zodanig her kenbaar", zegt de woordvoer ster. „Wij zien liever oplossin gen waarbij deze mensen ge woon in de supermarkt kunnen winkelen. Hoe sympathiek het ook lijkt, dit is niet de manier om deze groep mensen te hel pen." Voor de speciale sliper is de hulp nodig van supermarkten en distributiecentra. Producten die door kleine foutjes zijn afge schreven, maar zich nog goed lenen voor consumptie moeten er worden verkocht. Ook Albert Heijn staat niet te juichen. „Producten die teruggaan kun nen op gevaar opleveren voor de voedselveiligheid. Artikelen die wij niet goed genoeg vinden voor onze klanten vinden wij ook niet goed voor de minder bedeelden." londen - Dit is de 'Peace Pen' gemaakt door de oudste schrijfwarenfabrikant van Italië Montegr- appa. De superdeluxe vulpen wordt deze maand verkocht in het Londense warenhuis Harrods. De achtkantige pen is voorzien van Baccarat-kristal en 859 diamantjes van in totaal 48 karaat. De koper betaalt 650.000 Britse ponden, ofwel ongeveer 465.000 euro. Foto: AP/Yui Mok amsterdam/gpd - Het Hoofd- dorpse Schreiner Airways komt in Canadese handen. Het beursgenoteerde CCH neemt het luchtvaartbedrijf -na de KLM de grootste van Neder land- voor circa 83 miljoen eu ro over. Gisteren werd een voorlopige koopovereenkomst gesloten. Schreiner is sinds de overname van KLM Era Helicopters in 1998 de grootste offshoremaat schappij boven het Nederlands deel van de Noordzee. Verder is het actief in de olie-industrie in onder meer West-Afrika, Nige ria, Noord-Afrika en Indonesië. „Samen met CCH dekken we de hele wereld af," zegt topman Verloop. „Onze activiteiten sluiten goed op elkaar aan." Voor de drie vestigingen, Hoofddorp, Den Helder en Maastricht heeft de overname geen gevolgen. Bij Schreiner werken 1200 mensen, waarvan 500 in Nederland. „In Nederland blijven we de traumahelicopters en de werk zaamheden voor het Loodswe zen doen." Ook de buitenland se activiteiten zullen volgens Verloop nauwelijks worden be- invloed. Voordelen zijn vooral te halen op het gebied van de inkoop, verwacht hij. Schreiner heeft een vloot van zo'n 50 toe stellen, waarvan 33 helicopters. Twee jaar geleden kromp Schreiner drastisch in. Het be drijf stopte met lijnvluchten on der de vlag van Sabena en doekte zijn vrachttak op. Ook werd het belang in Air Exel ver kocht. In 2001 stootte het be drijf zijn simulatorafdelingen af, waar vliegers werden opge leid. De trainingstak ging ook naar een Canadees bedrijf (CAE). Door al die verkopen zakte de omzet van ooit bijna een half miljard gulden tot 92,9 miljoen euro in 2002. den bosch/gpd - Veel bedrijven hebben een brief met acceptgiro ontvangen waarin verzocht wordt 38,68 euro te betalen voor de 'Europese wettelijke publicatie- en registratie' van hun jaarcijfers. De acceptgiro, afkomstig van databank Eurostration in Maastricht, wekt de indruk dat de ondernemer verplicht is om te betalen. Maar het is een reclame-uiting die de Reclame Code Commissie al heeft veroordeeld wegens misleiding. Bedrijven zijn verplicht de jaarrekening te deponeren bij de Kamer van Koophandel. Die geeft de namen door aan de uitgeverij SDU die ze publiceert in de Staatscourant. Van de uitgeverij krijgen ze vervolgens een accept giro. „In die tussentijd stuurt Eurostration een eigen acceptgiro." „Er staat nergens op de acceptgiro dat men verplicht is aan ons te betalen", zegt een woordvoerder van Eurostration. nijkerk - Met ruimte voor 900.000 liter koolzuur is dit de grootste opslagtank die de firma Van Rootselaar Tankbouw ooit bouw de. Gisteren moesten twee van deze kolos sen vanuit een loods in Nijkerk worden ver voerd naar een schip dat even verderop lag. De firma Mammoet, bekend van het bergen van de Russische kernonderzeeër Koersk, moest eraan te pas komen om de 48 meter lange en 4,5 meter brede kolossen te vervoe ren. Het transport over de weg was nodig omdat het schip -dat de gigantische tanks naar het Duitse Dormagen brengt- te groot is om de bruggen te passeren in de buurt van de bouwer. Een paar kilometer verderop werden de 160.000 kilo wegende reservoirs op de boot in de Nijkerkse Arkervaart geta keld. Foto: GPD/Brand Overeem (advertentie) eindhoven/gpd - Meer dan 90 bedrijven nemen van 11 tot 13 januari deel aan een handels reis naar de VS en vormen zo de grootste handelsmissie die ooit is ondernomen vanuit Ne derland. De missie moet ertoe leiden dat technologische inno vaties in Nederland en de VS worden versneld. Bedrijven in met name Silicon Valley en in Nederland moeten daarvoor intensiever gaan sa menwerken. De missie is opge zet door het ministerie van eco nomische zaken, de Ameri kaanse ambassade in Den Haag en Nederlandse en Amerikaan se bedrijven. Multinationals als IBM, Intel, Microsoft, Cap Gemini, Cisco Systems, Hewlett Packard en Philips zijn in de groep verte genwoordigd. Bovendien reizen vertegenwoordigers van Neder landse en Amerikaanse univer siteiten en provinciale en lokale overheden mee. Premier Balke nende verricht via een video- verbinding tussen Den Haag en San Jose de 'aftrap' voor de bij eenkomst. peking/anp - De Chinese auto riteiten hebben maatregelen aangekondigd om de banksec tor gezonder te maken. De ban ken dubieuze leningen uitstaan van meer dan 500 miljard euro. Sommige analisten nemen die opgave met een korrel zout en menen dat de oninbare lenin gen veel groter van omvang zijn. Bijna de helft van de 'slechte le ningen' is verstrekt door de vier grootste banken van China, die 56 procent van alle Chinese te goeden in beheer hebben. Dit weerhoudt de banken er niet van nieuwe leningen uit te schrijven aan het bedrijfsleven. Vorige week drong de OESO (de denktank van de westerse indu strielanden) aan op een voor zichtig beleid. Qua bestuursstructuur zijn de vier grote banken hopeloos ver ouderd. Ze stammen nog uit de tijd dat de economie in China centraal werd geregeld. Giste ren maakte China bekend dat deze banken een kapitaalinjec tie tegemoet kunnen zien, zo dat de gevolgen van de slechte leningen worden verminderd. Verder gaat de bestuursstruc tuur op de schop en kunnen buitenlandse banken in nog eens vier Chinese steden zaken doen in Chinese valuta. Een deel van de maatregelen is be doeld om de Wereldhandelsor ganisatie WTO tegemoet te ko men, waarvan China sinds twee jaar lid is. De autoriteiten in Peking maak ten verder bekend dat buiten landse investeerders voortaan een belang van 20 procent kun nen nemen in Chinese financi ële instellingen. Dat was 15 procent. De buitenlandse ban ken hebben nog geen 1,5 pro cent van de Chinese tegoeden in beheer. De maatregelen werden aange kondigd door de Chinese Com missie voor Regulering van de Banksector. Die werd dit jaar opgericht omdat er grote be hoefte was aan een onafhanke lijk orgaan dat zich met de ban ken ging bemoeien.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9