Invloed al-Qaeda groeit steeds meer BUITENLAND Kritiek op miljardenplan voor aids-bestrijding Vaticaan: geen seks Politie slaat zwarte man dood Georgië centraal op OVSE-top Staat spekte Franse partijkassen VN waarschuwen voor nieuwe aanslagen Britten bang voor terreur met kerst Palestijns protest tegen vredesplan Griepepidemie treft België Milosevic wil weer politiek in crofoontjes bij rhoor Jackson ingeles - In het politiebu- waar popster Michael son is verhoord, zijn micro- tjes ontdekt. Volgens de ie heeft een journalist ge- eerd rechercheurs af te eren op de dag dat de 'King >p' zichzelf meldde. Jack- poet in januari voorkomen ens misbruik van minderja- kinderen. s. in spelletjes Sichuan ïkong - De universiteit van ïan in noordwest China It studenten de mogelijk- 1 om een graad te halen in Iputerspelletjes. Het is de Ite onderwijsinstelling in ia die deze studierichting tanteert. rnazi sterft voor ji uitlevering Iiose - Voor het tot een be- ïover uitlevering kwam, is -lekraïner Bodan Kosic, die Tweede Wereldoorlog in 1st van de nazi's joden ver- jde, in een ziekenhuis over- wi. Vorige week had Polen 5*ijn uitlevering gevraagd ICosta Rica. Daar woonde |c sinds hij twintig jaar gele- Amerika werd uitgezet om- lij had gelogen over zijn iden. hooi ziek na bn rattengif ighai - Op een middelbare jol in de Chinese regio ngxi zijn gisteren 76 leerlin- dek geworden na het eten ïtinevoedsel dat was ver- gd met het rattengif 'dushu- jg'. Zes leerlingen zijn er "kt aan toe. Dushuqiang is derd keer sterker dan cya- maandag 1 december 2003 iim miljoen bij iling Concorde den - Een veiling van on- jelen van een afgedankte corde heeft British Airways Ijoen euro opgebracht. 1300.000 euro daarvan gaat r goede doelen. De spitse van het onlangs afgedank- jpersonische toestel 000 euro op. Vorige maand 1 voor de neus van de laat- ^ranse Concorde 420.000 t betaald. Een dekentje uit [oestel bracht in Londen euro op; twee vliegtuig- Jen gingen voor 13.000 euro de hand. derlander dood Costa Rica iosé - In Costa Rica is giste- ïet lichaam geborgen van 26-jarige Nederlandse toe die zaterdag te water raakte ins een boottocht aan de lische kust. Een tweede erlandse opvarende wordt vermist. Zij is vrijwel zeker verdronken. Vier opvaren- wisten zich te redden nadat boot was omgeslagen. scherming voor adese bossen into - Het grootste bosge- op wereld, de noordelijke jen van Canada, krijgt een re bescherming. Milieu- en hebben een akkoord •ten met Canadese hout- lergieondernemingen en lisaties van de oorspron- :e bevolking. Het gaat om ocent van Canada, ofwel 'eer 600 miljoen hectare. !r de helft van het betrok- osgebied zal worden ge- lard van activiteiten als ip of olie/gas-exploratie. andere helft zijn commer- activiteiten wel toege- maar alleen onder stren- «orwaarden en met oog natuurbehoud. in wil geld na aienbeet vork - Een Amerikaan die deel van zijn been moet »en door een haaienbeet, 25 miljoen dollar schade- oeding van een luxe hotel e Bahamas. Krishna ipson wil geld zien omdat lotel waar hij in 2001 ver- hem onvoldoende zou ten gewaarschuwd voor de en van de nabijgelegen Tijdens een zwempartij t het hotel werd hij destijds Liten. jechië wil oude ;,s niet - - Tsjechië heeft ervan af- ien afgedankte F'16's van de Jerlandse en Belgische jtmacht te kopen. Praag straaljagers huren van het °ds-Britse consortium Saab ^Systems. De regering |e aanvankelijk 24 jacht- .gtuigen aanschaffen ter ver ging van de verouderde »'s, maar stelde dit bij tot ttien nadat overstromingen ig jaar miljoenenschade ver haakten. Condooms op school tegen onveilige seks brussel/anp - Het Vlaamse parlement overweegt om alle middelbare scholen te verplichten om een con doomautomaat op te han gen. Parlementariër Roe- giers van de socialistische partij Spirit wil zo de strijd aanbinden tegen onveilige seks. Die is de oorzaak van ziekten als aids en van on gewenste zwangerschap pen. Roegiers wijst op een Nederlands onderzoek waaruit zou blijken dat de helft van de 17- tot 23-jari- gen bij losse contacten on veilige seks heeft, vooral omdat er geen condooms in de buurt zijn. Veel landen krijgen een zak met geld, maar weten niet wat ermee te doen amsterdam/anp - Het plan van Wereldgezondheidsorganisatie WHO om in 2005 meer dan drie miljoen aids- patiënten in de wereld aan aids-medicijnen te helpen kost 10 miljard euro. Dat zei professor dr. J. Lange van het AMC en president van International Aids Society giste ren. De hoogleraar noemt het plan ambitieus, staat er wel achter, maar heeft de nodige kritiek op het voorstel. Het is nog niet concreet ge noeg, hield hij zijn toehoorders op het Aidscongres in de Am sterdamse RAI voor. Het was gisteren Wereld-aidsdag. Volgens Lange ontbreekt het aan praktische zaken, zoals het aanbieden van technische on dersteuning aan de ontwikke lingslanden waar de medicijnen aan de patiënten aangeboden moeten worden. Hij haalde de woorden van H. Binswanger van de Wereldbank aan die op het congres vertelde dat er landen zijn die inmiddels wel een zak met geld hebben, maar vaak niet weten hoe ze het aan moeten pakken. Er wordt ook geld verspild, is new york/anp-ap - De invloed van al-Oaeda blijft groeien, voor al in Irak. Dat staat in een rap port van de Verenigde Naties. De vrees bestaat dat met de ver spreiding van de ideologie meer aanslagen zullen volgen, aldus het gisteren gepubliceerde rap port. Vooral het handhaven van het wapenembargo tegen al-Qaeda blijft een probleem. De terreur groep krijgt het wel steeds moeilijker toegang te krijgen tot de nodige financiële middelen. Maar het blijft moeilijk om be drijven met banden met al- Qaeda hard aan te pakken. Slechts het gebrek aan techni sche kennis weerhoudt al-Qae da ervan een aanslag te plegen met chemische of biologische wapens, waarschuwt het comi té van de VN-Veiligheidsraad dat toezicht houdt op de sanc ties tegen al-Qaeda en de Af ghaanse Taliban. Volgens ambassadeur Heraldo Munoz van Chili, de voorzitter van het sanctiecomité, worden veel liefdadigheidsorganisaties misbruikt door beide terreur groepen. Wereldwijd zijn 4000 mensen opgepakt wegens ban den met de organisaties. „Een teleurstellend aantal", zei Mu noz. Volgens Turkije zijn de aansla gen van vorige maand in Istan bul uitsluitend het werk van al- Qaeda. Volgens bronnen bin nen de Marokkaanse regering zit dezelfde man achter de zelfsmoordaanslag eerder dit jaar in Casablanca en de aan slagen in Istanbul. Het zou gaan om de Jordaniër Abou Moussab al-Zarkaoui. De Ame rikaanse minister van buiten- door onze correspondent Esther Gotink londen - Britse inlichtingen diensten zijn bang voor zelf moordaanslagen tijdens de kerstperiode. Afgelopen week zijn zeven mensen gearres teerd, die ervan worden ver dacht een aanslag te beramen of financieel te ondersteunen. Bij één van hen werden onder de vloer van zijn woning explo sieven en een handleiding voor het maken van bommen aange troffen. Na de arrestatie van de 24-jari- ge Sajid Badat in Gloucester vo rige week, zeggen detectives voor het eerst bewijzen te heb ben dat het eigen land doelwit is. De vondst van de kneedbare springstof PETN in Badats wo ning, genoeg om een treinstel weg te vagen, lijkt dat vermoe den te bevestigen. In december 2001 werd dezelfde springstof aangetroffen bij Richard Reid, die een vliegtuig wilde opbla zen met een in zijn gympen verstopte bom. Inmiddels is in Groot-Brittan- nië de op één na hoogste alarmfase afgekondigd. Dat be tekent een verscherpte bewa king van belangrijke plekken als het parlement, de woning van premier Blair, vliegvelden en koninklijke residenties. De anti- terreurzone in het financiële hart van Londen, is uitgebreid en meer winkelstraten zijn on- cincinnati/ap - (AP) - De poli tie van de stad Cincinnati in de Amerikaanse staat Ohio is op nieuw in opspraak. Afgelopen zondag overleed een zwarte man nadat hij door politieagen ten was afgeranseld. Beelden van het incident werden vastge legd door de videocamera van politieauto. De politie was ge waarschuwd dat iemand onwel was geworden buiten een fast- food-restaurant. Ambulance personeel meldde vervolgens dat de man problemen veroor zaakte. Twee agenten die als eersten arriveerden begonnen met wapenstokken op de forse man in te slaan toen hij weiger de achteruit te gaan en een arm om de nek van een van de agenten sloeg. De agenten werkten de man tegen de grond Nathaniel Jones op een politiefo to uit 1998. Foto: AFP en bleven minutenlang op hem inslaan totdat ze handboeien wisten aan te leggen. Later kre gen de agenten versterking. De man overleed kort daarna in een ziekenhuis. De doodsoorzaak van de 41-ja- Powell maant Rusland over Tsjetsjenië maastricht/anp - De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Colin Powell heeft vandaag bij een bliksembezoek aan de OVSE-top in Maastricht Rusland gemaand zijn troepen snel uit de Georgië en Moldavië terug te halen. Ook zei hij dat Rusland in Tsjetsjenië de men senrechten moet respecteren. Powell sprak vanmorgen kort met minister De Hoop Scheffer van buitenlandse zaken, de gastheer van de OVSE-confe- rentie en met de Georgische in terim-president Nino Boerdzja- nadze. De ontwikkelingen in Georgië bepaalden gisteren de eerste dag van de OVSE-conferentie in Maastricht. Interim-president Boerdzjanadze kwam onder druk te staan om de presidents- en parlementsverkiezingen in haar land niet allebei op 4 janu ari te houden. De problemen rond Georgië, Moldavië en Tsjetsjenië gaven ook aanlei ding tot spanning met Rusland. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken Ivanov toonde zich weinig ingenomen met de bemoeienis van de OVSE met de Russische 'achtertuin'. Ne derland kreeg indirect een sneer toen Ivanov kritiek uitte op het gedoogbeleid voor soft drugs en de enorme export van XTC uit Europa. zijn mening. In Botswana, dat overigens niet zo arm is als veel mensen denken, komen dure centra, zei hij. Terwijl de bege leiding van mensen die medi cijnen krijgen veel goedkoper, op lokaal niveau kan gebeuren. Ook in de wildernis. Er zijn geen artsen nodig om te zorgen dat mensen hun medicijnen blijven slikken. Er is meer coördinatie nodig vindt Lange. Niet alleen coördi natie en het stroomlijnen van wetenschappelijke en techni sche ondersteuning aan ont wikkelingslanden, ook coördi natie van geldstromen. Nu kan het gebeuren dat de Amerikaanse president Bush weliswaar 15 miljard dollar uit trekt voor aidsbestrijding, maar dat 5 miljard daarvan gaat naar het promoten van seksuele ont houding. „Zinloos", stelde Lange. „Waarom stoppen we dat geld niet in een grote pot en verde len we het efficiënter." Als voorbeeld van hoe het wel zou moeten noemt hij de manier waarop op wereldniveau de strijd tegen pokken en polio ge streden is. De kosten om aids-patiënten in ontwikkelingslanden te behan delen zijn de laatste jaren sterk gedaald. Kostten de medicijnen oorspronkelijk nog 8500 euro per jaar, dat is nu nog 250 euro. Maar Lange pleit voor gratis medicijnen in Afrika. Mensen voor de combinatietherapie la ten betalen, heeft volgens hem geen zin. Dan zullen mensen als ze minder geld hebben, minder pillen gaan slikken of hun medicijnen delen met mensen uit hun omgeving. „Dat wordt een rotzooitje." Trouw, kuisheid en onthou ding zijn volgens het Vati caan de beste wapens tegen aids. Condooms rijn en blij ven taboe voor Rome. Dat meldde curie-kardinaal Ja- vier Lozano Barragan giste ren. M. van Oostrom van het Aids Fonds reageerde fel: „Kuisheid is goed voor kardi nalen. Maar andere mensen lukt dat niet altijd en dan helpt alleen een condoom. De kerkleiders frustreren hiermee hun eigen mensen in het veld, die wei goed werk doen om de aidsepide- mie met alle mogelijke mid delen de kop in te drukken en bijvoorbeeld in Afrika condooms uitdelen", aldus Van Oostrom. landse zaken Colin Powell noemde de naam van Al-Zar- kaoui in de presentatie die hij begin dit jaar hield voor de VN- Veiligheidsraad en waarin hij wilde aantonen dat er banden bestonden tussen het regime van Saddam Hussein in Irak en het terreurnetwerk al-Qaeda van Osama bin Laden. De voor malige imam Al-Zarkaoui (36), een Jordaniër van Palestijnse afkomst, zou tot de radicale Koerdische groepering Ansar al-Islam behoren. De aanslagen van 16 mei in Casablanca, op joodse en westerse doelen, kostten 45 mensen het leven. De vier aanslagen in Istanbul, gericht op twee moskeeën, een Britse bank en het Britse consu laat, kostten 61 mensen het le ven. der strenger toezicht gesteld. Ook zijn tweehonderd Ameri kaanse bedrijven in Engeland expliciet gewaarschuwd voor mogelijke bombardementen. De politie zegt nog twee groe pen in de Midlands en Noord- Engeland in de gaten te hou den, en vermoedt dat een derde groep actief is in Yorkshire. Vol gens Scotland Yard en inlich tingenbureau MI5 bestaan deze groepen uit vier of vijf mannen, die ondermeer 'dummy runs'- gesimuleerde zelfmoordaansla gen - in winkelcentra uitvoeren. Het aantal 'sleepers' (eenlingen die bereid zouden zijn zichzelf op te blazen) wordt op onge veer zestig geschat. jabalia - Een Palestijns kind staat voor een banier van de Islamiti sche Jihad in het vluchtelingenkamp Jabalia, in de Gaza-strook. Daar werd gisteren door zo'n duizend mensen gedemonstreerd tegen het alternatieve vredesplan dat in Genève is ondertekend. De drijvende krachten achter het akkoord, de Israëli Yossi Beilin en de Palestijn Yasser Abed Rabbo, gaan deze week naar Washington voor een ont moeting met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Colin Powell. Het Akkoord van Genève geeft onder meer de grenzen van een toekomstige Palestijnse staat aan en biedt een oplossing voor prangende kwesties als Jeruzalem en de Palestijnse vluchtelingen. De Israëlische regering heeft het alternatieve plan afgewezen. Vol gens premier Ariel Sharon is de zogeheten Routekaart naar de vrede het enige plan dat vrede tussen de Israëli's en Palestijnen kan be werkstelligen. Foto: Reuters rige Nathaniel Jones is nog niet vastgesteld. Maar een eerste onderzoek heeft uitgewezen dat Jones, die 157 kilo woog, een vergroot hart had en onder in vloed was van cocaïne en PCP, drugs die allebei onbereken baar of agressief gedrag kunnen veroorzaken. De burgemeester van Cincinnati, Charlie Luken, zei dat op de videoband duide lijk te zien is dat de agenten zichzelf verdedigen. Leiders van de zwarte gemeenschap noe men de dood van Jones echter een zoveelste voorbeeld van ge welddadig optreden door de politie van Cincinnati. In april 2001 werd de stad drie dagen lang door rellen geteisterd na dat een blanke politieagent een ongewapende zwarte man had doodgeschoten. 'Lesbisch is een heel vies woord' lafayette/ap - Een 7-jarige jongen in de Amerikaanse staat Louisiana heeft op school straf gekregen omdat hij aan een klasgenootje had verteld dat zijn moeder les bisch is. 'Ik zal nooit meer het woord 'lesbisch' op school gebruiken', luidde de strafregel die het jongetje, Marcus McLaurin uit groep 3, moest schrijven. Een van Marcus' klasgenootjes had hem gevraagd naar rijn va der en moeder. Ik heb geen vader en moeder, maar twee moeders, zei Marcus, want mijn moeder is lesbisch. Een leerkracht hoorde wat Mar cus zei en stuurde hem met een naar het schoolhoofd, die hem de strafregels opleg de. Een assistent van het schoolhoofd belde Marcus' moeder en zei haar dat Mar cus zo'n vies woord had ge bezigd dat hij het niet door te telefoon wilde herhalen. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Voor het eerst hebben Franse ex-ministers openlijk toegegeven dat geheime fond sen zijn gebruikt om politieke partijen te financieren. De oud ministers Francois Léotard (de fensie) en Renaud Donnedieu de Vabres (Europese zaken) stonden gisteren terecht voor de beschuldiging dat hun toenma lige Republikeinse Partij 5 mil joen francs (762.000 euro) had opgestreken. De fameuze geheime fondsen hebben tientallen jaren bestaan in Frankrijk. Ze werden door de premier onder zijn ministers verdeeld, die er hun ambtena ren een gratificatie van konden betalen. In de praktijk verdween een groot deel van het geld in de eigen broekzak of, zoals gisteren 'voor de Parijse rechtbank bleek, in de kas van de penningmees ter van de eigen politieke club. Léotard gaf grif toe dat hij het geld in 1995 had doorgesluisd naar de toen nog zelfstandige Republikeinse Partij, die sinds dien is opgegaan in de grote re geringspartij UMP. „Vanaf 1946 hebben honderden ambtsdra gers, ministers, premiers en ook presidenten, zo gehandeld", be weerde hij. Niet dat zijn verkla ring gisteren in Frankrijk als een bom is insloeg - het televisie journaal bracht Léotard's ver klaring als een 'fait divers'. Maar wat velen al langere tijd vermoedden, werd zonder blik ken of blozen door het duo be vestigd. Donnedieu de Vabres, momenteel de officiële woord voerder van de UMP, zei dat het feit dat het geld afkomstig was van 'de staat' voor hem juist het bewijs was dat hij niets illegaals deed. Léotard daagde rechter Michel Desplan zelfs openlijk uit: „Met alle respect, maar over de geheime fondsen hoefde ik geen enkele uitleg te geven. Niet aan het parlement, niet aan de Rekenkamer en niet aan Justi- Desplan: „Dus de geheime fondsen droegen volgens u bij aan de democratie?" Léotard: .Absoluut." De toenmalige premier Lionel Jospin maakte twee jaar geleden een einde aan de fondsen nadat was uitgelekt dat Jacques Chirac ten tijde van rijn burgemeester schap van Parijs tussen 1992 en 1995 3,1 miljoen francs (473.000 euro) aan privé-reizen had uit gegeven. Het geld was tot de laatste centime afkomstig uit de geheime fondsen. Léotard en Donnedieu de Vabres wordt verweten dat ze hebben gefrau deerd. In de boeken van de Re publikeinse Partij is helemaal niets terug te vinden van de ge heimzinnige 'schenking' van 5 miljoen francs waarmee het partijkantoor kon worden opge knapt en kaderleden aan een andere baan konden worden geholpen nadat de partij bij de verkiezingen een gevoelig ver lies had geleden. (advertentie) IEDE1?EUWEEK.OPIZENDEN EXTRA STOELEN VOOR ÜE LAAGSTE PRIJS In een reactie zei De Hoop Scheffer zich niet aangesproken te voelen door de kritiek van Ivanov op het Nederlandse softdrugsbeleid. „Daar staat een meerderheid van het Ne derlandse parlement voluit achter. Iets anders was de kri tiek op de productie van XTC. Daar kan ik de heer Ivanov een beetje volgen. Nederland heeft op dat terrein een beroerde re putatie." De OVSE-conferentie is de af sluiting van het ministerschap van De Hoop Scheffer. Morgen draagt hij 'Buitenlandse Zaken' over aan zijn opvolger Bot. brussel/anp - Ongeveer 3 pro cent van de Belgische bevolldng heeft griep. Dat is het begin van een epidemie, aldus de Belgi sche minister van volksgezond heid Demotte vanmorgen. Het virus is vanuit Frankrijk komen opzetten en heerst nu in alle Belgische provincies. Vooral jongeren zijn getroffen. Deskundigen verwachten dat de epidemie zich uitbreidt. Vol gens de overheid heeft het nog steeds zin om een antigriepprik te halen ter bescherming. Het Wetenschappelijk Instituut voor de VolksgezoncRid (WIV) in België noemt het type virus (A/H3) niet gevaarlijk maar wel vervelend. Patiënten kunnen tot 40 graden koorts krijgen en moeten in bed blijven. belgrado/ap - Oud-president Slobodan Milosevic van Joego slavië heeft "vanuit rijn cel in Scheveningen het lijsttrekker schap opgeëist van rijn Socia listische Partij (SPS). Dat heeft partijfunctionaris Ivica Dacic bekendgemaakt. De SPS geeft Milosevic vermoe delijk rijn zin, zei Dacic. Dat betekent dat Milosevic bij de verkiezingen op 28 december vrijwel zeker een parlementsze tel verovert. Milosevic wil ver der dat een groep getrouwen hoog op de lijst komt, maar het partijbestuur lijkt niet geneigd daaraan toe te geven. Milosevic is nog steeds erevoorzitter van de SPS, maar heeft een groot deel van rijn invloed verloren. Met medestanders op hoge plaatsen zou hij rijn greep op de partij deels herstellen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7