Kamer achter harde aanpak 'veelplegers' BINNENLAND 2 'Justitie schendt rechten Kamp verzet zich tegen uitbreiding NAVO verdachten moord Maja' IE Spotter in Taiwan voor rechter 'Met moslimscholen is niks mis' Zendmast wordt opgetuigd dar i wfl vast voor selen bejaarde iond - De politie heeft tn een 54-jarige man uit iond aangehouden op iking van het doden van jarige P. Mergelsberg op igraafplaats in Roermond, ttsberg bezocht op de dag .LAt misdrijf, 22 juli, het graf jn vrouw. Hij werd daar ;n hamer op zijn hoofd en. De politie heeft direct aanhouding de verblijf- iVan de man doorzocht jllen in beslag genomen. _>n tijd voor willigerswerk - Jongeren tussen de ?5 jaar doen minder vaak ügerswerk. Volgens het lal Bureau voor de Statis- mt dit omdat steeds een betaalde bij- lebben. In 2000 was 48 it van jongeren tussen de actief als vrijwilliger, in jas dat 34 procent. Ook [ïtal volwassen vrijwilli- tussen 2000 en 2002 ge- De vrijwillige hulp aan en, familie of kennissen .iets gestegen. De Stich- eële Reclame begint op 9 iber een campagne om igerswerk een positiever geven. dinsdag 2 december 2003 lopik - Medewerkers van Nozema en VW Netwerkbouw zijn bezig om de zendmast bij Lopik op te tuigen met lampjes voor de kerst. Foto: GPD/Marc van der Kroft den haag/anp - Een grote meer derheid van de Tweede Kamer steunt de wetswijziging van mi nister Donner van justitie om zo geheten veelplegers harder aan te pakken. Deze 'kleine' crimine len die steeds in de fout gaan, kunnen straks twee jaar cel krij gen. Voor hen worden duizend cellen gereserveerd, waar zij een programma krijgen dat gericht is op terugkeer in de maatschappij. CDA, PvdA, WD, LPF, SP zijn het met Donner eens dat door de maatregel de overlast, onvei ligheid en hoge kosten voor de maatschappij kunnen vermin deren. Dat bleek gisteren tij dens een overleg met de minis ter. Van de naar schatting 19.000 veelplegers behoren er 4000 tot de harde kern. De politie denkt dat er 200.000 minder delicten worden gepleegd als er 1000 veelplegers achter de tralies zit ten. Bij veelplegers gaat het vaak om kleinere delicten als inbraken, diefstal, vandalisme, geweld en bedreigingen. Tot nu toe krij gen zulke 'draaideurcriminelen' vaak een relatief lage straf, om dat het om kleine vergrijpen gaat. De meesten zijn verslaafd en vervallen snel weer in hun oude criminele patroon, ook omdat er geen aandacht wordt besteed aan resocialisatie. De strengere straf kan worden opgelegd aan criminelen die binnen vijf jaar tenminste drie keer zijn veroordeeld. Als zij na het uitzitten van de straf of uit voeren van de taakstraf op nieuw in de fout gaan, kan de twee jaar cel met behandeling worden opgelegd. Het eerste jaar worden alleen veelplegers in de grote steden op deze ma nier aangepakt. Daarna wordt de maatregel uitgebreid naar andere steden, aldus Donner. Groenlinks vindt de nieuwe aanpak overbodig en twijfelt aan het effect en de rechtsze kerheid. De Christenunie en de SGP zijn zeer kritisch, hoewel ze de doelstellingen onder schrijven. Ze vragen zich net als Groen links en de PvdA af wat de meerwaarde van de maatregel is, omdat nu al veel mogelijk is met de strafrechterlijke aanpak van veelplegers. De PvdA steunt Donner desondanks. De meeste zorgen van de partij en gaan over de inhoud van de resocialisatie in de gevangenis en de nazorg als de veroordeel den weer vrij komen. Voor die nazorg zijn de gemeenten ver antwoordelijk. dërge randt lingen aan ■jvrden - Een 14-jarige van Christelijke Scho- Ijpenschap Comenius in den heeft aangifte ge- jen een 50-jarige conci- in die school wegens iding. De man werd op ember opgepakt en twee ds later vrijgelaten. Dat e politie gisteren be- jmaakt. De man was [eken eerder al geschorst it hij 'oneerbare voorstel ed aan leerlingen tijdens Ssies op internet. De wil de conciërge zo snel ijk ontslaan. fissen ggejaagd md - Drie potvissen die n in ondiep water aan de zeekust van Ameland zijn aleerd, zijn 's middags te- lagd naar dieper water, ihepen hebben de dieren [aagd door heen en weer n tussen het strand en de De potvissen hebben ihijnlijk op hun trek van irdpool naar het midden Atlantische Oceaan een rde afslag genomen. Arrestaties msterdam idam - De politie van dam heeft afgelopen 50 arrestaties verricht bij ïhalige controles. Agen- ïgerden 2552 mensen op en spoorden 31 gestolen pp. Dit maakte de politie n bekend. Een week lang gelijks driehonderd n ingezet op de door- wegen in en rond Am- In. en op de metrolijnen jtations. De dienders en paren controleerden 3.000 auto's. traf voor e creditcards Tegen twee mannen en uw uit Maleisië en Singa- gisteren voor de recht- i Breda anderhalf jaar cel vegens gebruik van valse ards. Het drietal richtte ilse opnames in hotels, 6 en het casino in Breda paar dagen voor 36.000 ;hade aan. Omdat de 1 met zoveel vernuft wor- gemaakt is dit misdrijf jk te bestrijden, zei offï- ji justitie Koops. „Het Ben bedreiging voor het gsverkeer. Als dit zich ontwikkelt, wordt het steem ontwricht." opzet rreden /een - Een 22-jarige man jgeveen is bewust met to over een 29-jarige [enoot heen gereden. Het iffer is met een barst in ïedel en een gebroken laar het ziekenhuis ge- De mannen hadden ru- tar waarover is nog niet 1. Mogelijk is aan het bi- oorval een achtervolging gegaan. veld uit betalen' ag - Verzekeraars moe standaard WA-polissen ngeld en schadevergoe- tkeren aan slachtoffers tsueel geweld. Het Clara iann Instituut wil de ver- irs zonodig via de rech- hgen schadeclaims bij le geweldsmisdrijven te Iren. Verzekeraars heb- schade-uitkeringen na- collectief geschrapt. arnhem - nijmegen/gpd - De advocaten van de twee hoofdverdachten van de moord op Maja Bradaric eisen dat de beperkingen voor hun cli ënten onmiddellijk worden opgeheven. Beide 18- jarige mannen uit Beuningen en Nijmegen mo gen nog steeds met niemand contact hebben be halve met hun advocaten. Volgens de advocaten schendt het openbaar mi nisterie de rechten van de verdachten door hen volstrekt te isoleren van de buitenwereld. Die maatregel zou nog tot minstens het einde van de week van kracht blijven. De advocaten laken vooral het feit dat justitie zelf vorige week naar buiten bracht dat er twee bekennende verklarin gen waren afgelegd, terwijl de verdediging daar niet over mag praten. Een woordvoerder van het openbaar ministerie in Arnhem ontkende gisteren met klem dat de 18-jarige verdachte uit Beuningen een neef van Maja Bradaric zou zijn. In kringen rond het on derzoek werd ook duidelijk dat berichten als zou het meisje uit culturele overwegingen - als eer wraak - om het leven zijn gebracht, niet stroken met de inhoud van het dossier. „Ik heb geen en kele aanwijzing gevonden dat het motief in die richting moet worden gezocht", aldus een der advocaten. Het OM meldde vorige week dat het motief 'in de relationele sfeer' ligt en geeft verder geen enkele informatie vrij over de achtergron den van het drama rond de 16-jarige Nijmeegse. brussel/anp - Minister Kamp van defensie verzet zich tegen plannen voor een verdere uit breiding van de NAVO met on der meer Balkanlanden. Hij meent dat het bondgenoot schap daar nu geen tijd voor heeft. Kamp heeft dat zijn NAVO-collega's gisteren duide lijk gemaakt tijdens overleg in Brussel. Kamp wil de aandacht de komende jaren toespitsen op het beter inzetbaar maken van militairen en materieel. Daarbij moeten NAVO-lidstaten duidelijk weten wat zij moeten bijdragen over een periode van drie tot vier jaar. Nu gaat die planning vaak niet verder dan zes maanden. Binnen de NAVO bestaan plannen om landen die al een partnerschapsrelatie hebben op termijn ook lid maatschap aan te bieden. Na de toetreding tot het bondge nootschap van zeven Oost-Eu- ropese landen die volgend jaar zijn beslag krijgt, moet de alli antie volgens Kamp intern orde op zaken stellen, voordat lan den als Albanië of Bosnië wor den binnengehaald. Kamp noemde overigens geen namen van kandidaat-landen voor NAVO-lidmaatschap. Volgens de minister van defensie is het voor de NAVO van het grootste belang om meer uit de eigen mogelijkheden te halen. De Eu ropese landen lopen daarbij ver achter op de VS, zo meent hij. „Europa besteedt 60 procent aan defensie van wat de Ameri kanen daarvoor uittrekken. Van die Europese capaciteit gaat slechts 15 procent naar werke lijk inzetbare gevechtskracht. Dat is veel te weinig." Kamp kan zich daarom ook enigszins vinden in de kritiek van NAVO- secretaris-generaal Robertson en de Amerikaanse defensiemi nister Rumsfeld, die geen voor stander zijn van een Europees defensiehoofdkwartier. Zij vfrr- den dat de EU-defensiemacht in oprichting gewoon van het NAVO-hoofdkwartier in het Belgische Bergen gebruik moet maken. „Geen duplicatie of competitie met de NAVO", stel den zowel Robertson als Rums feld gisteren na het overleg in Brussel. Kamp vindt wel dat de EU een eigen defensiemacht moet kunnen uitbouwen en de ruimte daarvoor moet krijgen van de VS. (advertentie) goor/gpd - Reinier Schreurs uit Twente komt binnenkort in Taiwan voor de rechter. De spotter zou oorlogsvliegtuigen hebben bespioneerd. Zijn grootste angst is het land te worden uitgezet, want dan ver liest hij zijn Taiwanese vrouw Apple en haar twee kinderen. Ruim een jaar woont de 41-jari ge Schreurs nu in Taiwan. Hij üet het Twentse Goor achter om te trouwen met z'n Taiwa nese vriendin Apple, die hij in 2000 leerde kennen in Duits land. Niet toevallig tijdens een trip langs vliegvelden. Schreurs ontdekte het spotten toen hij aan de Universiteit Twente che mie studeerde. „Vaak ging ik even naar vlieg basis Twenthe." In Taiwan werkt Schreurs als freelancervertaler voor een be drijf in Den Haag. Natuurlijk pakte hij ook daar zijn grote hobby op. „Je ziet hier bij vlieg velden wel meer jongens staan. In boekenwinkels kun je ook fo toboeken van vliegtuigen en wapensystemen kopen. Ik heb nooit de indruk gekregen dat zulke dingen hier erg geheim zijn." Toch werd Schreurs onlangs opgepakt toen hij met verrekij ker en camera een plekje had gevonden bij het vliegveld Hsinchi, op een uurtje rijden van de hoofdstad Taipeh. „Het kwam als een volslagen verras sing. Later hoorde ik dat een burger de politie had gebeld en dat ik spionagefoto's maakte." Schreurs zat 24 uur vast. Daar na kwam hij op borgtocht vrij. Hij verwacht over één k twee maanden voor de rechtler te moeten verschijnen. Tot die tijd leeft hij tussen hoop en vrees. „In het gunstigste geval kunnen we de rechter ervan overtüigen dat het gewoon een onschuldi ge hobby is. In het ongunstigste geval moet ik naar de gevange nis en word ik daarna het land uitgezet. Dat zou heel erg zijn. Ik ben net bezig hier een nieuw bestaan op te bouwen. Mijn vrouw is aan Taiwan gehecht en haar twee kinderen uit een eerder huwelijk gaan hier naar school. Ik zou niet weten hoe het verder moet als ik het land moet verlaten." door Angela de Jong den haag - WD-voorman Zalm wil de oprichting van nieuwe is lamitische scholen onmogelijk maken, want die zouden de inte gratie van allochtone kinderen belemmeren. „Worden bakkers straks ook verboden omdat mos lims daar samenkomen?" Directeur Ton van den Hout van basisschool Yunus Emre in Den Haag wordt er langzamer hand doodmoe van. En steeds bozer. Wat moet hij nog doen om aan te tonen dat een islami tische school zo Nederlands is als het maar kan? Dat het zo is, weet hij uit eigen ervaring. Hij heeft op heel wat scholen met verschillende identiteiten ge werkt. Dat een deel van het vrouwelijk personeel hoofddoeken draagt, dat er koranspreuken aan de muur hangen en in plaats van sinterklaas het suikerfeest wordt gevierd: het staat de inte gratie absoluut niet in de weg, zegt hij. Van den Hout beent een klas in en pakt een boek om de lesmethode te tonen. „Zie je wel, het zijn gewone kleuters," zegt hij. Hij pakt een formulier. „Kijk, we houden hier gewoon bij hoe leerlingen functioneren. En we hebben gewone rapportbesprekingen waarbij ouders op school ko men. We leren de kinderen over het koninklijk huis en ook over sinterklaas en kerst. Maar we vieren die feesten niet, nee." Het rapport van de onderwijs inspectie laat er geen twijfel over bestaan: er is niets mis met moslimscholen als het om integratie gaat. De inspecteurs hebben op twintig scholen les sen bijgewoond, gesprekken gevoerd en lesmateriaal geana lyseerd. De conclusie is dat het onderwijs niet in strijd is met de beginselen van de democra tie in Nederland. En dat de on derwijskansen van de kinderen dezelfde zijn als op zwarte scholen. Toch blijft de WD het islami tisch onderwijs aanvallen. Eerst was daar Kamerlid Hirsi Ali, ge steund door haar fractievoorzit ter Van Aartsen. Het afgelopen weekeinde opperde WD-leider Zalm de oprichting van nieuwe moslimscholen onmogelijk te maken. Dat kan volgens hem door vast te leggen dat nieuwe scholen zich niet louter op ach terstandskinderen mogen rich ten. Directeur Van den Hout van Yunus Emre kan er met zijn verstand niet bij.Als Zalm geen samenscholing wil van achterstandskinderen, moet hij ook het voortbestaan van open bare, katholieke en christelijke scholen hier in de buurt ter dis cussie stellen. Want die zitten vol met achterstandskinderen. Dat kan niet anders, de Haagse wijken in en rond het centrum van de stad zitten er vol mee." Hoe moet het als de kinderen niet met elkaar naar school mo gen, vraagt hij zich af. „Moeten er dan busjes komen die ze naar een school buiten de stad brengen? En wat is de volgende stap? Worden bakkers straks ook verboden omdat moslims daar misschien samen komen? Voorzitter Said Benayan van de ISBO, het overkoepelend or gaan van besturen van zo'n veertig islamitische scholen, zegt de WD langzamerhand niet meer serieus te nemen. Als het hen echt om integratie te doen is, waarom richten ze zich dan niet op de 580 zwarte scholen die Nederland telt? Voor de volledigheid wil hij wel kwijt dat hij inmiddels weet dat niet alle WD'ers er zo over denken. Oud-staatssecretaris Ginjaar van onderwijs, heeft zich eerder deze maand duide lijk gedistantieerd van de stand punten van Hirsi Ali. Partijprominenten tegen WD-standpunt Zeven WD-partijprominen- ten nemen in een brief af stand van de ideeën van par tijleider Zalm over islamiti sche scholen. Zalm wil de op richting van deze scholen be perken omdat ze niet zouden bijdragen aan de integratie van allochtonen. De critici, onder wie oud-staatssecretaris Ginjaar-Maas (Onderwijs), vinden die opstelling in strijd met de basisprincipes van de liberale partij, schrijft de Volkskrant dinsdag. „Als een groep zijn eigen on derwijs ter hand wil nemen, dient een partij voor vrijheid en democratie dat initiatief te steunen. Het geeft geen pas om van tevoren kwade trouw te veronderstellen, de groep verdacht te maken, te schoffe ren en het gebruik van grond rechten te verbieden dan wel te beperken", schrijyen de ze ven in htm brief.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5