Verbazing over uitzending Apaches BINNENLAND1 amomaSetgtndZtie 'Verbod tegen geweld in opvoeding nodig' Reacties op Rotterdamse spreidingsbeleid verdeeld De Graaf belooft minder rompslomp Chaos door omgeslagen truck op A28 Begraven in eigen achtertuin in Fries dorp mag Horeca: Zeker 10 jaar geen rookverbod den haag/cpd - De over heden moeten de admini stratieve rompslomp voor burgers en bedrijven in 2006 met liefst 25 procent hebben teruggedrongen. Dat zei minister Thom de Graaf (bestuurlijke ver nieuwing) vanochtend bij de presentatie van het ac tieprogramma 'Andere Overheid'. Het actieprogramma is, zei hij, het startschot voor ingrijpende veranderin gen. De minister wil dat gemeenten, provincies en rijk zich grondig afvragen of ze hun werk op de juis te manier doen. Alle de partementen moeten hun regelbestanden doorlich ten, met als doel richtlij nen te vereenvoudigen en te schrappen. De Graaf wil ook dat bur gers in het vervolg slechts één keer hun gegevens hoeven te verstrekken als ze bij het gemeentehuis aankloppen voor een rij bewijs of bijzondere bij stand. Op die manier hoopt het kabinet dat de dienstverlening een flinke positieve impuls krijgt. „Vanwege de grote in vloed van Europa op Ne derland zal het kabinet zich inspannen om ook in Europees verband te ko men tot een vermindering van regelgeving", beloof de De Graaf. Zoals het kabinet eerder aankondigde worden in deze kabinetsperiode voorstellen ontwikkeld voor een reorganisatie van de rijksdienst. Dat be tekent ruwweg dat een nieuw kabinet minder mi nisters en staatssecretaris sen telt en dat departe menten in bestuurlijke zin bij elkaar worden ge voegd. ncert met een ringtones iter - Een orkest dat louter maakt van mobiele te rns als instrumenten en dat trten gaat geven. Dat is Ie culturele organisatie ictiehuis Oost-Nederland in Deventer graag begin ind jaar wil doen. Het Pro- iehuis roept Nederlanders december originele belto- le maken, die niet zijn ge- ird op bestaande liedjes, ndelijk moet dat leiden tot oncert met minstens tien s als enige instrumenten. lp geven wordt luffeur fataal tynaarlo - Een onoplettende truck chauffeur heeft gisteren een verkeers chaos veroorzaakt in Groningen en Drenthe. Nadat de chauffeur in de berm was geraakt en de truck omsloeg, vloog een deel van de lading, gascilinders, over de A28. De snelweg moest een groot deel van de dag afgesloten blij ven. Door de afsluiting ontstonden op de snelweg maar ook op regionale we gen en sluiproutes in Groningen en Drenthe lange files. Vanwege explosie gevaar durfde de politie het niet aan de verkeersstroom langs de ravage te lei den. Ook een aantal bedrijfspanden langs de A28 werd ontruimd nadat brandbaar gas was vrijgekomen. Het duurde tot laat in de avond voordat de rommel was opgeruimd. De chauffeur, die volgens de politie door onoplettend heid in de berm was geraakt, liep een gebroken sleutelbeen op. Een aantal ci linders met onder meer acetyleen en ar gon sloeg lek. Foto: ANP/Harm Meter den haag/gpd) - Militaire vak bonden en partijen in de Tweede Kamer reageren met verbazing op de uitzending van drie Apa che gevechtshelikopters naar Af ghanistan. Defensieminister Kamp deed dat aanbod gisteren aan de Navo. Kamp wil de toe stellen inzetten bij de hoofdstad Kabul. Voor het operationeel houden van de Apaches moeten 60 tot 100 militairen mee. „Dit komt als een donderslag bij heldere hemel", aldus H. Busker van de AFMP. De vak bond wil opheldering over de veiligheidsaspecten. „Nog niet zo lang geleden is het Neder landse aandeel in de vredes macht ISAF uit Afghanistan ver trokken en nu gaan we weer te rug." En niet met zo maar een onderdeel, meent de AFMP. „Het gaat hier om zwaardere middelen in het geweldsspec trum, terwijl we nog volstrekt geen zicht hebben op hoe de missie handen en voeten moet krijgen." J. Kleian van de vakbond Acom snapt niet wat de Apaches ei genlijk in Afghanistan gaan doen. „Dat zijn machines om tanks van de aarde te schieten." Tegelijkertijd zijn ook ultramo derne gevechtshelikopters als de Apaches niet onkwetsbaar, benadrukt Kleian. „Laten we maar hopen dat die dingen daar niet uit de lucht geschoten worden." De Acom eist dat het onderkomen voor de Apache troepen afdoende beveiligd wordt. Ook moeten er toezeg gingen komen voor als de man schappen weer terugkeren. „Ter plekke kan ze van alles overkomen. Maar onderzoek laat zien dat ook zonder onge lukken veel militairen aan een missie toch wat over houden." Grootste oppositiepartij, PvdA, wil nog niet inhoudelijk reage ren. Maar de partij vindt het wel vreemd dat de minister het aanbod doet aan de Navo. „Het kabinet moet er nog over be slissen en dan moet de Kamer ook nog goedkeuring geven," zegt PvdA-defensiewoordvoer- der Koenders. Zijn WD-collega Wilders is net als Koenders in hoge mate ver rast door het nieuws. „Ik kan er nog niets zinnigs over zeggen, anders dan dat we er met wel willendheid naar willen kijken." Maar de WD'er wil zijn partij genoot Kamp wel ervan verze keren dat Afghanistan een 'speerpunt' is voor het defen sie- en buitenlandbeleid. Het groene licht voor de uitzen ding is voor de fracties echter allesbehalve zeker. Zowel PvdA als WD willen meer weten over het mandaat en de locatie waar de heli's worden ingezet. „De Apaches zijn krachtig, maar ook uiterst kwetsbaar," stelt Koen ders. „In Kabul is de situatie wel redelijk duidelijk, maar daar buiten is alles schimmig. En ik kan me niet voorstellen dat de Apaches alleen in Kabul en omgeving worden ingezet." Volgens het PvdA-Kamerlid is de gevechtshelikopter daarvoor niet het geschikte wapen. Bo vendien zet Koenders vraagte kens bij het beleid van defensie. Hij vreest versplintering van dé middelen nu het kabinet steeds meer troepen in verschillende buitenlandse oorden inzet. den haag/anp - Een ruime meerderheid (63 procent) van de Nederlanders is voorstander van automatische donatie van organen, tenzij iemand be zwaar aantekent. Dit blijkt uit een onderzoek van het gezag hebbende Rathenau-instituut, waarover het televisieprogram ma NOVA gisteren berichtte. Volgens de huidige wet op de orgaandonatie moeten mensen aangeven of zij na hun overlij den organen willen afstaan voor transplantatie. Die wet is bijna vijf jaar oud. De wachtlijs ten voor donororganen zijn desondanks nog lang. Voor niertransplantatie is de gemid delde wachttijd 4,5 jaar. In Bel gië is dat stukken minder. Daar geldt sinds 1987 dat iedereen een potentiële orgaandonor is, tenzij iemand expliciet bezwaar heeft gemaakt. Uit het Rathenau-onderzoek blijkt verder dat 22 procent van de Nederlanders vindt dat ie mand die zich registreert als donor, voorrang moet krijgen als hij of zij ineens een nieuw hart of een nieuwe nier nodig heeft. Het kabinet beslist begin vol gend jaar of de wet op de or gaandonatie blijft bestaan. ede/anp - Het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIWZ) en Bureau Jeugdzorg Gelderland pleiten voor een wettelijk verbod op alle vormen van ge weld bij de opvoeding. Zij deden dat gis teren tijdens een congres over dit onder werp in Ede. De instellingen vinden dat alle ouders in aanmerking moeten ko men voor opvoedingsondersteuning. Het invoeren van een wettelijk verbod op geweld in de opvoeding stond al eer der ter discussie. De Raad voor de Kin derbescherming en het kabinet lieten vorig jaar weten dat ze een dergelijke wet niet zinvol vinden. De toenmalige staatssecretarissen en de Tweede Kamer vonden de grens over wat wel en wat niet kan moeilijk te trekken. Het NIWZ en Bureau Jeugdzorg Gelder land deden gisteren toch een oproep aan de overheid om artikel 347 van het Burgerlijk Wetboek te wijzigen. Zij vin den dat als norm moet gelden dat ou ders zich onthouden van elke vorm van lichamelijk of geestelijk geweld bij de opvoeding van hun kind. De overheid moet hierbij volgens de instellingen een sturende rol krijgen. In een toenemend aantal Europese lan den, waaronder Noorwegen, Denemar ken, Duitsland en Italië, bestaat een ver bod op het slaan van kinderen. Uit een recente peiling van Ouders Online on der 2700 Nederlandse ouders bleek dat bijna alle (90 procent) vaders en moe ders slaan als opvoedingsmiddel afkeu ren. Bijna eenderde vindt dat je een kind nooit mag slaan. Zestig procent vindt een corrigerende tik soms wel nodig. Volgens het NIWZ en Bureau Jeugdzorg Gelderland keuren veel ouders geweld wel af, maar ontbreekt het hen soms aan alternatieven om hun kinderen te corri geren. Volgens de instellingen kan elke ouder leren om een kind op te voeden zonder geweld. Ze moeten dan wel be reid zijn om bijvoorbeeld een opvoed- cursus te volgen. De overheid moet die opvoedingsondersteuning als basisvoor ziening aanbieden, menen de zorgin stellingen. Staatssecretaris Ross (volksgezondheid) vindt dat de verantwoordelijkheid van gemeenten. Zij heeft een aantal maan den geleden wel samen met de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten af spraken gemaakt om gemeenten die hun jeugdbeleid nog niet voldoende op orde hebben daarbij te helpen. De bureaus Jeugdzorg moeten volgens Ross bijtijds kunnen achterhalen of er iets misgaat in een gezin. Ze moéten niét alleen hulp bieden als de situatie al uit de hand is gelopen en het gezin zelf aan klopt bij het bureau, maar ook op tijd reageren op signalen van derden. Daar naast moet Jeugdzorg ook altijd nagaan of gezinscoaching nodig is. Ross: „Op die manier wil ik voorkomen dat gezin nen verdrinken in hun problemen en in hun wanhoop noodlottige besluiten ne men, die nadelig zijn voor de kinderen." •n| ANP/Marcel Antonisse kotwerper uj overval oIterdam - Drie mannen erien gisteren een soort ra- bij zich bij een over- hop een geldauto in Amster- t l-Noord. Rond het middag- bedreigderi ze een mede- van de geldwagen met ivapen, dat ze vanaf de eDuder konden afvuren. De iinelen hebben het zware niet gebruikt. Wel mis- isflelden ze de medewerker, ïchtgewond raakte aan zijn ufd. De daders verdwenen onbekend geldbedrag gereedstaande auto. Die tl later, met de raketwerper :e(en explosief op de achter- k, in de buurt aangetroffen, tj lodgeschoten Amsterdam ojrERDAM - Een nog onbeken- etian is gisteravond doodge- )ten in Amsterdam. Het |etincident had plaats in de prenbuurt. De dader is ont- '|en, aldus een woordvoer en de politie. Volgens de [rdvoerder had de schutter daadwerkelijk op de man rzien. ooren eist eer geld Ihoven - Voormalig PSV-di- jïur Fons Spooren eist een pre afkoopsom van zijn rmalige club. Hij wil volgens itzitter Harry van Raaij 'aan- ilijk meer' hebben dan PSV i eerder bood. Van Raaij jloeg Spooren in mei nadat pas opgepakt in verband [seksuele contacten met tndknapen in het Eindho- ?e Anne-Frankplantsoen. 1 Raaij wil niet zeggen om k bedrag het gaat. De voor- tr vindt dat de club de oud- cteur 'als puntje bij paaltje i>t' niets schuldig is, maar le de vrouw en kinderen van oren financieel ontzien. 'Stad heeft een dijk van een probleem' rotterdam/anp - Minister Ver donk van vreemdelingenzaken en integratie vindt een aantal wensen die Rotterdam heeft ge uit om kansarmen te weren, niet realistisch. Andere voor stellen van de havenstad zijn al onderdeel van het overheidsbe leid dat de bewindsvrouw aan het voorbereiden is. Dat zei ze gisteren over de plannen van burgemeester en wethouders van Rotterdam om de bevol kingssamenstelling van de stad 'in balans' te houden. Zo is het volgens de minister niet mogelijk om alleen mi granten die al ingeburgerd zijn, toe te laten. Wel worden, als het aan Verdonk ligt, straks meer inburgeringseisen gesteld aan nieuwkomers en oudkomers. Meer geld voor inburgering krijgt Rotterdam vooralsnog ook niet. De minister is nog be zig met een zorgvuldige verde ling van het geld. Op de plannen van Rotterdam is verdeeld gereageerd. Premier Balkenende zei begrip te heb ben dat het Rotterdamse ge meentebestuur de 'gigantische' problemen bespreekbaar wil maken. „Dat past bij een geen- woorden-maar-daden-stad", zei Balkenende. Hij vindt het niet vreemd om „bij mensen die in een stad willen wonen, te kijken hoe groot de kans is dat ze integreren". Ook minister Remkes (binnen landse zaken) wilde niet op on derdelen van het actieplan in gaan, maar hij zei niet verbaasd te zijn over de aanbevelingen. „Het is duidelijk dat Rotterdam een dijk van een probleem heeft. Het zoeken naar onor thodoxe oplossingen kan ik me voorstellen." Volgens minister Dekker (volks huisvesting) wil Rotterdam via een inkomenseis voor nieuwko mers vooral een andere sprei ding van inkomens in de ver schillende wijken. VROM wil dat ook, maar op de Rotter damse manier kan dat niet, stelde de WD-bewindsvrouw. De fractieleiders Verhagen (CDA) en Dittrich (D66) reage ren in hoofdlijnen positief op de voorstellen om probleem wijken aan te pakken. Zij roe pen minister Verdonk op meer werk te maken van het uitzetten van illegalen. De gemeente Den Haag her kent veel van de problemen waaraan Rotterdam iets pro beert te doen met de plannen voor de aanpak van probleem wijken. Wethouder Hilhorst twijfelt echter of spreiding van kansarmen wel de oplossing is. „Wij zijn meer van het verlei den", zei hij. De Amsterdamse wethouder Oudkerk vindt het actiepro gramma weinig bijzonder. Veel van de ideeën zijn volgens Oudkerk niet nieuw, maar hij voegt eraan toe dat ze daarom nog niet slecht hoeven te zijn. Oudkerk is niet te spreken over het feit dat Rotterdam vier jaar lang geen statushouders wil op vangen. „Ik vind de vrijstelling die ze vragen voor de opvang van erkende asielzoekers schokkend. Erkende asielzoe kers zijn welkom in Amster dam." Oudkerk vindt dat de vier grote steden moeten samenwerken aan de problemen die er zijn. „Als zij echt denken dat die problemen worden opgelost door vier jaar geen statushou ders binnen te laten, dan moe ten de andere grote steden Rot terdam daar bij helpen. Het gaat om tweehonderd mensen per jaar." Leefbaar Rotterdam (LR), de grootste fractie in de Rotter damse gemeenteraad, is tevre den over het actieprogramma. „Dit is een compromis, maar we doen het ervoor", aldus fractievoorzitter Sörensen. Ook CDA en WD, die met Leefbaar Rotterdam in het college zitten, zijn overwegend positief. De oppositiepartijen de Stads partij, D66, GroenLinks en de SP zijn kritisch. „Dit walmt aan alle kanten naar de geest van Fortuyn", aldus Kneepkens van de Stadspartij. De PvdA-fractie in Rotterdam vindt dat het col lege nadrukkelijker moet uit drukken dat de opeenhoping van kansarmen in oude wijken geen allochtonenprobleem is. De PvdA, de grootste oppositie partij in de gemeenteraad, zegt onder die voorwaarde het actie plan te steunen. weer - Een 34-jarige Rot- immer moest het geven ïulp aan een gestrande au- pbilist gisteren met de dood ipen. De man stopte op de iing van de N201 met de ieerdijk bij Aalsmeer om lUtomobilist te helpen die iech voor de stoplichten De Rotterdammer duw- auto van de gestrande be tier van de weg. Toen de terugliep naar zijn auto, hij door twee andere au- gereden. Hij bezweek in iekenhuis. jider gewonde ^gelijk dader - De politie in Cuijk heeft -jarige man gearresteerd ridenking van betrokken- [bij de dood van een 36-ja- yrouw uit die plaats. Dat 1de een woordvoerder van ilitie gisteren. De man de 36-jarige medebe- litjister vrijdagochtend rgewond onder aan de 'an hun huis in Cuijk. De werd met zwaar hersen- overgebracht naar het loudziekenhuis in Nijme- Daar overleed ze zaterdag, iljtje sluit een misdrijf niet Je bij ltsing op A50 bijn - Een kettingbotsing op ij nelweg A50 bij het Gelderse ijwc heeft vanmorgen aan één litjoon het leven gekost. Tij- eis de ochtendspits botsten ls[vrachtwagens en vijf per- lauto's op elkaar, meldde ilitie. Het ongeval vond :s bij knooppunt Ewijk op ejjbaan richting Den Bosch. 0te vrachtwagens botsten op kir. Vervolgens reden vijf au- ip de vrachtwagens in. joure/gpd - Twee inwoners van het Friese dorpje Rotsterhaule mogen na hun overlij den in hun achtertuin worden begraven. De raadscommissie bestuur en financiën van Skarsterlan ging gisteravond akkoord met hun verzoek. Vorige maand konden burgemeester en wethouders ook al geen reden tot weigeren aandragen. Het college en de raad willen nu wel snel regels waar aan aanvragen getoetst kunnen worden. Deze regels ontbreken momenteel nog in vrijwel geheel Nederland. STEVENHAGEN den haag/anp - De horeca wil tenminste de komende tien jaar gevrijwaard blijven van een rookverbod. In die periode wil de brancheorganisatie Konink lijk Horeca Nederland volgens een zelfreguleringsysteem naar Brits model de rookoverlast in cafés, restaurants, cafetaria's en hotels beperken. Verder wil KHN van minister Hoogervorst (volksgezondheid) de garantie dat horecabedrijven die met ventilatie- en luchtzui- veringsapparatuur de rookover last afdoende terugdringen, aan de verplichtingen van de Ta bakswet hebben voldaan. Dat staat in het vanmiddag gepubli ceerde stappenplan rookbeleid in de horeca. Volgens KHN is het logisch dat de minister de sector voorals nog uitzondert van de verplich ting een rookvrije werkplek te creëren voor zijn werknemers. „Want er bestaat geen draag vlak voor een rookvrije horeca bij werknemers en gasten." De standaardverhouding 30 pro cent rokers versus 70 procent niet-rokers zou in de horeca niet opgaan. „Sterker nog, in sommige sectoren van de hore ca (cafés en bars) zijn rokers in de meerderheid." A/W 66CVEK} INI POZTUQAL go Z00f~

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3