GESPREK VAN DE DAG Gedrag rokers is asociaaf 'Niet-rokerl voeren hetze Duitsers schieten terracotta-leger te hulp Ballade DINSDAG 2 DECEMBER 2003 DAGELIJKS LEVEN Het wereldberoemde Chinese ter racotta-leger krijgt Duitse hulp. De duizenden, ruim 2000 jaar ou de krijgers, paarden en strijdwa gens behoren toe aan het graf complex van de eerste keizer van China, Qin Shihuang. De oor spronkelijk kleuren op de beelden in Xian vervagen snel, maar Duit se wetenschappers zeggen een oplossing te hebben gevonden. Volgens de krant Die Welt ontwik kelden onderzoekers van de Lud- wig-Maximillians-universiteit in München een nieuwe conserve ringsmethode. Die voorziet erin dat er een speciale hechtingslaag, vergelijkbaar met een soort plexi glas, aangebracht wordt tussen de verf/laklagen en de terracotta-on- dergrond. Het verval van de beel den, dat vaak al begint binnen een halfuur nadat een beeld is op gegraven, kan daarmee worden gestopt. De Duitsers zijn er zeker van dat de oorspronkelijke kleu ren met hun vinding zeker vele tientallen jaren zichtbaar blijven. Het terracotta-leger werd in 1974 per toeval ontdekt door een gra vende Chinese boer. De archeolo gische vondst behoort tot de be langrijkste van de vorige eeuw. Ook een ander belangrijk over blijfsel uit het verleden krijgt Duitse hulp. Een Duits bedrijf heeft namelijk van Chili toestem ming gekregen om de beroemde stenen hoofden op Paaseiland met een nieuwe spray te bescher men tegen natuurlijke slijtage. Het bedrijf zoekt 10 miljoen dollar om het project te financieren. De enorme monolieten, moai ge noemd, werden ergens tussen de 10de en 16de eeuw gemaakt. Het Een Chinese boer stuitte in 1974 met zijn schep op het eeuwenoude terracotta-leger. Foto: Reuters is nog steeds een mysterie hoe de stenen, die tot 80 ton wegen, over een afstand van wel 10 kilometer vervoerd werden naar de heuvels waar ze nu staan. De moai zijn uit vulkanische steen en worden voortdurend blootgesteld aan water, wind en zon. De spray die de Duitsers momenteel uittes ten moet de stenen harder en duurzamer maken om de elemen ten beter te kunnen doorstaan. Een maand geleden gaf Chili tof stemming om aan de slag te gaf op Paaseiland, een van de mee# geïsoleerde eilanden ter wereld!! op zo'n 3.600 kilometer ten wes' ten van Chili. f De OUDSTE MANNELIJKE inwoner van Nederland, de in Ermelo woonachtige Henri Timmermans, is zondag 107 JAAR geworden. De hoogbejaarde woont in verzorgingstehuis De Dillenburg in Ermelo, maar pas sinds vier jaar. Daarvoor woonde hij nog zelfstandig. Timmermans vierde zijn verjaardag gisteren in klei ne kring. Hendrikje (Hennie) van Andel-Schippers uit Hoogeveen is de oudste inwoonster van Nederland en ook de oudste vrouw van Europa. Zij werd eind ju ni 113 jaar. Zij heeft het leeftijdsrecord van Nederland, voorzover dat in de boe ken is na te gaan. IVtensen die lijden onder een FOBIE kQnnen simpel geholpen worden met een MEDICIJN TEGEN TBC. Amerikaanse artsen hebben ontdekt dat het medicijn, dat al op de markt is, hen binnen een week van hun angst kan verlossen. Mensen blijven liever thuis uit angst voor bijvoor beeld open ruimtes, de metro, gla zen liften of veertjes. Anderen dur ven juist niet naar binnen uit angst om opgesloten te raken. Een kwart van alle mensen zou last hebben van een fobie. Het medicijn D-cyclo- serine zou moeten worden toegepast naast traditionele methoden om re deloze angsten te overwinnen. In het medicijn zit een eiwit dat veran deringen veroorzaakt in het deel van dejiersenen dat herinneringen her bergt. Het medicijn is aan de uni versiteit van Atlanta getest op dertig mensen met hoogtevrees. Die wer den in een simulator van een glazen lift gezet die op en neer leek te gaan. De mensen die het medicijn hadden geslikt, ervoeren veel min der angst dan de proefpersonen die alleen een placebo kregen. De autoriteiten van Sydney hebben een spoedonderzoek gelast naar de BEVEILIGING van de befaamde BOOGBRUG in de haven van de Au stralische stad, nadat er voor de tweede keer in nog geen twee weken tijd iemand in was geslaagd langs de stalen boog naar de 134 meter hoge top te klimmen. Nadat ruim een weekgeleden de beruchte Fransman Alain 'Spiderman' Robert naar boven was geklommen, waagde vanochtend een 26-jarige man uit Sydney de klim. Van de top nam hij een Australische vlag mee naar be rieden. De man kreeg een boete. De Harbour Bridge van Sydney geldt als één van de beeldbepalende monu menten van de stad. Sinds '11 sep tember' zijn de autoriteiten bang voor terroristische aanslagen op de brug, die daarom continu wordt be veiligd door een particuliere bewa kingsdienst. Een ZIEKE TIJGER heeft in het ver re oosten van Rusland HULP BIJ MENSEN gezocht. De twee jaar ou de tijgerin kroop uit de dichtbe groeide taiga en legde zich enkele meters voor een tentenkamp neer. Zij liet zich niet wegjagen. De bewo ners van het kamp waarschuwden grensbewakers, die op hun beurt deskundigen-van het Wereldnatuur- fonds inschakelden. De artsen con stateerden dat de tijgerin waar schijnlijk aan hondsdolheid lijdt of een interne bloeding heeft. Het na- tuurfonds probeert uit alle macht het leven van het dier te redden, liet een woordvoerster weten. Een dieet van vlees of gevogelte met verse bladeren, noten en fruit, ver gezeld van water. Dat is volgens on derzoekers het voedsel waarop de mens het beste gedijt. Onderzoekers van verscheidene Europese universi teiten baseren die conclusie op de theorie dat de oermens geen last had van allerlei ziektes. Het zogehe ten PALAEOLITISCHE DIEET van de mens in het vroegste stadium van zijn bestaan zou het beste zijn, om dat dat voedsel de basis was voor de evolutie van de mens. Volgens de wetenschappers richt modern voed sel net zoveel schade aan, als wan neer een benzineauto wordt volge- tankt met diesel. De onderzoekers kennen het oeroude dieet uit onder zoek van de beenderen van mens uit de Steentijd. Daaruit blijkt ook dat de holbewoners geen last hadden van hart- en vaatziekten, botontkal- king, overgewicht, allergieën of een hoge bloeddruk. De Britse rockzanger MICK JAGGER heeft eindelijk een gaatje in zijn drukke agenda gevonden om bij ko ningin Elizabeth een ONDERSCHEI DING te komen ophalen. Jagger (60) wordt op 10 december tot rid der geslagen vanwege zijn verdien sten in de muziek, meldde Bucking ham Palace. De plechtigheid vindt anderhalf jaar na de aankondiging van Jaggers verheffing tot Sir Mick plaats. Jagger schoffeerde de konin gin vorig jaar door te melden dat de wereldtournee Forty Licks belangrij ker was dan een afspraak op Buckingham Palace. De Britse rug- byspeler Jonny Wilkinson krijgt op dezelfde dag als Jagger een konink lijke onderscheiding. Wilkinson kreeg een heldenstatus in Engeland omdat hij zijn rugbyteam vorige week de wereldtitel bezorgde. Het was voor het eerst sinds 1966 dat de Engelsen een grote wereldtitel in de wacht sleepten. Foto: AP Vrouwen die een tweede kind krijgen van een man die niet de vader is van het eerste kind, lopen een groter risico dat de BABY TE VROEG wordt geboren. Ook zuigelingen met een lager geboortegewicht komen in een dergelijke situatie va ker voor: Dit blijkt uit een onderzoek dat is uitgevoerd aan de universiteit van Trondheim in Noorwegen. Het risico op een prematuur kind of een te laag ge boortegewicht is twee maal zo groot als bij vrouwen die een tweede kind krijgen van de vader van hun eerste kind. De onderzoekers, die de geboortegegevens hebben bestudeerd over een periode van ruim dertig jaar waarbij 500.000 moe ders betrokken waren, kunnen het verschil in risico niet verklaren. Mogelijk speelt de leefwijze van de vrouwen een rol. Vrouwen die van partner wisselen zouden vaker roken en drinken tijdens de zwangerschap. In de periode die de studie bestrijkt, van 1967 tot 1998, steeg het aantal vrouwen dat twee kinde ren kreegvan verschillende mannen, van 3 tot 10 procent. BtLM nog jt&edt \<waao op me 9 MENSELIJK Op 9 september schreef ik over mijn één-dags- vriend Ballade, een weesje van vier jaar dat mijn hart deed smelten tijdens een lange wandeling in en rond Mopti, een rivierhaven in Mali. Ballade kreeg van mij een hap je eten en een lelijk trainingspakje, waar hij dolblij mee was. Ook beloofde ik een foto van hem op te sturen, maar dat heb ik nooit gedaan. Zo schreef ik het ook op. Twee lezers reageerden. Waarom had ik dat kind nu niet dat beloofde fotootje gestuurd? Beste meneer Overing, beste lezeres wier briefik tot mijn spijt kwijt ben geraakt, ik ga proberen te antwoorden. Ten eerste, ik zat - en zit- zelf ook met mijn nalatigheid. Regelma tig nog kwam ik bij opruimen en ordenen de plastic zak 'Mali' tegen, met foto's: Elke keer dacht ik aan Bal lade. De eerste keer met het voornemen het nu eindelijk te regelen, bij de vijfde keer pleitte ik mijzelf vrij met de gedachte dat het nu toch al te laat was. Door mijn eigen schuld, inderdaad. Maar, zo sprak ik mijzelf toe, om na twee jaar alsnog af te komen, dat is uitsluitend nog schuldgevoel, geen genegenheid of betrokkenheid. En zo verzint een mens van alles om er van af te zijn. 't Was ook niet de eerste keer, dat ik op een dergelijke manier in gebreke bleef Op verre reizen kwam ik vaker mensen tegen die ik het was warm, het was gezellig, het was fijn leuke dingetjes beloofde. Met je dollars en je blan ke huidje ben je in menig landstreek een verkleinde uit voering van God, en reken maar dat ik me dat graag heb laten aanleunen. Voeg daar nog belangstelling en enige kennis van lokale zaken bij en je maakt dagelijks vrienden voor het leven. Toch is het zelden erg dat je kleine beloftes breekt. Ook de andere partij weet hoe het werkt. Wat moeten we nog met elkaar, eenmaal weer op 4000 mijl afstand? Is er enige kans op weerzien? Wordt er niet eigenlijk geld of hulp bij illegale immi gratie verivacht? Vaak is dat zo, en beide partijen weten dat. Maargoed, waarom beloof je het dan? Doe dat dan niet. Maar weet u, zoals mensen in, pakweg, Spanje een zwerfhondje zien en dat mee naar huis riemen, zo had ik in Mopti Ballade in mijn rugzak willen proppen en langs de douane smokkelen, uit een overiueldigend ver langen om één keertje voor God te kunnen spelen. Om al het onrecht in Ballade's leven teniet te doen. Namens mijzelf, in plaats van mijzelf, voor mijzelf. Uiteindelijk nam ik alleen die foto en beloofde die op te sturen. Heb Meeroken is schadelijk en kost zelfs jaarlijks duizenden Nederlanders het leven, meldde de Gezondheidsraad vorige week in een advies aan minister Hoogervorst van volksgezondheid. Niet-rokers zien hun weerzin tegen de sigaret voor eens en voor altijd bevestigd, rokers bestrijden de conclusies uit het onderzoek. De niet- rookster: „Het grote probleem blijft het gedrag van de roker." De roker: „De antirokengekte slaat door." Dé krantenkop van vorige week: Dui zenden doden door meeroken. Dat betekent vast wel dat de strijd van de niet-roker nu gewonnen is. Toch? Nee, jammer genoeg niet, zegt de be kendste niet-rookster van Nederland, de Bredase Nanny Nooijen (42). „Het be langrijkste is dat het gedrag van de roker verandert, want de normen en waarden van de rokende persoon blijven hét grote probleem. En die strijd is nog lang niet gewonnen." Nanny, postsorteerder en postbode bij TPG, was de eerste werknemer die een proces aanspande tegen haar werkgever, om een rookvrije werkplek te eisen. „De rechter heeft toen duidelijk uitgesproken dat er geen veilige ondergrens is voor ta baksrook. Het rapport van de Gezond heidsraad bevestigt dat. Bij mij was al ja ren bekend dat meeroken slecht is voor de gezondheid van de niet-roker. Ik sta niet voor honderd, maar voor tweehon derd procent achter dat rapport. Wat de rokersorganisaties nu zeggen, dat het geen goed rapport is, vind ik belachelijk. Ik kan me voorstellen dat ze voor hun ei gen belangen opkomen, maar ze kunnen nu onmogelijk nog langer ontkennen dat het gedrag van de roker niet tot ernstige gezondheidsproblemen leidt bij de ze ventig procent van Nederland die niet rookt. Ze verschuilen zich altijd achter hun verslaving. Wij moeten eronder lij den dat zij het roken niet kunnen laten." Nanny heeft meerdere redenen voor de felheid van haar strijd. „Mijn moeder is op 54-jarige leeftijd overleden aan de ge volgen van haar rookgedrag. Zelf heb ik last van hyperreactieve luchtwegen. Dat betekent dat ik bij de minste of geringste hoeveelheid rook al problemen heb. Het is de verantwoordelijkheid en de zorg plicht van mijn werkgever dat ik zonder tabaksrookoverlast mijn werk kan doen. Mijn werkgever is er verantwoordelijk voor dat het rookverbod word nageleefd en gehandhaafd. Doet hij dat niet dan kan hij een bestuurlijke boete krijgen. He laas neemt mijn werkgever deze verant woordelijkheid niet, want er wordt nog steeds gerookt in de laad- en losruimte, in de toiletten en in de postauto's. Ook voor de in- en uitgang wordt gerookt. Daar heb ik last van, dan kan ik niet eens naar binnen." Nanny vindt het een voorbeeld van 'de omgekeerde wereld'. „Het is toch raar dat de niet-roker zich moet aanpassen aan het gedrag van de roker, terwijl die roker voor problemen zorgt? Dat vind ik nogal wat. Laat ik een paar voorbeelden geven. Ik kan geen lid worden van een sportclub, tenminste, dan kan ik na afloop niet ge zellig de kantine in om koffie te drinken, omdat het daar blauw van de rook staat. Als ik in een restaurant wil eten, moet ik naar Driebergen, tachtig kilometer ver, want daar zit het dichtstbijzijnde rook vrije restaurant! In buurthuizen ben je als niet-roker afhankelijk van de bereidwillig heid van de beheerder of hij de regels van de Tabakswet wil naleven." De verboden moeten daarom wat haar betreft nog flink strenger - al is ze ook trots dat zij het is die de zaak heeft aange- ik nooit gedaan. Nu ik mij dwing te vertellen waarom: omdat (blijkbaar) alleen al 't versturen een te vervelende confrontatie met mijn machteloos heid was. Is je mach teloos voelen zo erg dan? Nee, lang niet zo erg als straatarm zijn en wees kind zijn, maar irritant genoeg om het verstu ren van één fotootje eeuwig uit te stellen tot morgen. Want alles of niets. Ik moest zijn leven veranderen, nee, redden, met min der kon ik helaas geen genoegen nemen. Te grote woorden, te grote gevoelens, al les illusies en gekwetste ijdelheid. Stuur gewoon die foto, Justus. Je hoeft de wereld niet te redden. Red jij jezelf nou maar, en be zorg een kind een leuke verras sing. Meer is het niet. Hoeft ook niet. Ja, ook dat heb ik tegen mezelf ge zegd. Maar nooit overtidgend genoeg om naar de brievenbus te lopen. Aldus mijn bekentenis. door Luuk Kortekaas toe, maar hij heeft een verklaring. „Ditf rapport is opgesteld door medici. Die ten verstrikt in een volstrekte niet-rok® ideologie. Het is een middelpuntzoekep de stroming, die alleen maar wil dat ral ken ook slecht is voor niet-rokers, en dp vervolgens probeert aan te tonen." |1 Vervelend is het natuurlijk wel voor dep roker, als in de krant staat dat zijn gedi nadelig is voor anderen. „Het beïnvloej mijn dagelijks leven heel erg. Zo ondeil hand heb ik nauwelijks nog zin ergens] naar toe te gaan, want dan krijg je die discussies weer. Het wordt zo te gek. O onze website krijg ik een haat-email bi» nen: 'Als ik jou voor mijn auto krijg rij n door'. Ik snap wel dat het woorden zijift ik geloof niet dat ik echt moet gaan uit» kijken bij het oversteken, maar ik lig eis ook wel eens wakker van. Ik zie het als[ een gevolg van de hetze tegen de rokeei Neem de laatste reclamespot voor een» rookvrije werkplek. Daarin wordt een ki werknemer gewurgd door de sigaretten: rook van een collega. „Daar ben ik wok dend over. Zo zet je mensen tegen elk®, op. In feite zegt de overheid dat de rol® een moordenaar is. Dat krenkt mij. Ik hou kantoor aan huis: als ik daar rook, en drie uur later komt er iemand op bf zoek, dan kan hij een klacht indienen als hij al niet ter plekke doodgevallen i natuurlijk, mag ik een grapje maken? Wat is dat voor een wereld waarin de overheid gaat bepalen wat ik in mijn e gen kantoor moet doen?" Natuurlijk, hij gaat heus niet zitten rok als een ander er last van heeft. Tijdens het gesprek vraagt hij ook beleefd toe stemming voor een van zijn dertig dag lijkse shagjes. „V001; mensen die last v; mij hebben is wetgeving, en dat is goei Daar zul je mij niet over horen. Maar a mensen gaan roepen dat buiten roken]: verboden moet worden, ga je te ver. D maak je problemen waar ze niet zijn."! De positieve aspecten van het genieteij verdwijnen volgens Wiel langzaam ma t zeker uit het dagelijks leven. „Genieter ook gezond. Ik weet wel dat rokenvoolri mij ongezond is, maar ik heb er pleziefli van en ontspan er bij. Ik denk niet aanre stoppen. Alleen als mijn gezondheid hjf zou vereisen, zou ik dat doen. Je kunt (- wel een samenleving willen hebben b waarin alles wat ongezond is, wordt uip gebannen, maar straks mag je geen ]v snoep meer eten en niet meer naar heoi café. Willen we dat?" w Het roept de vraag op of hij nog wel ziih heeft in zijn strijd. „Ik blijf een optimise De aanhangers van de antirokengekte Sc overspelen momenteel hun hand en ufd eindelijk zal de wal het schip keren. D?e zie je al in de VS: daar is het beleid zo &r doorgedraaid, dat de rokers het niet meer pikken en massaal hun stem latejei horen." k, Wiel neemt een lange trek. „De strijd ti! gen de niet-roker slokt bijna al mijn vrij tijd op, zeker in een week als deze. Alsi niet-rokerslobby bij mij iets bereikt i heeft, dan is het wel het tegenovergesti! de van wat naar ik aanneem hun bedoli ling is: door alle stress ben ik nog meene gaan roken." )ti et zwengeld. „Ik heb iets kunnen betekenen voor al die niet-rokers die hun mond om begrijpelijke redenen niet open durven doen. Iedereen heeft recht op een rook vrije werkplek en het rookverbod moet gaan gelden voor alle openbare ruimtes. Ook de werknemer in het café, want dat de horeca voorlopig wordt uitgezonderd van dat recht op een rookvrije werkplek vind ik onverkwikkelijk." En zelfs voor buiten roken zou er wat haar betreft 'iets' geregeld moeten wor den. „Hoe dan ook moet het zo zijn dat een niet-roker nooit last heeft van een ro ker. Rokers vertonen gewoon asociaal ge drag. Zeg nu zelf: vorige week is weer eens vast komen te staan dat roken zelfs de dood van een niet-roker tot gevolg kan hebben! Dan kun je toch niet volhouden dat je gerust een sigaret op mag steken waar een niet-roker bij is?" Dé krantenkop van vorige week: Dui zenden doden door meeroken. Dat betekent vast wel dat de strijd van de roker nu verloren is. Toch? Nee, na tuurlijk niet, zegt Wiel Maessen (50) uit Culemborg, voorman van de rokersbelan genorganisatie Forces en één van de be kendste rokers van Nederland. „In dat rapport staat eigenlijk niets wat niet al bekend was. Er is geen eigen on derzoek gedaan, reeds bekende onder zoeken worden aangehaald en omgere kend naar de Nederlandse situatie. Ande re onderzoeken worden merkwaardig ge noeg niet vermeld in het rapport, zoals een Amerikaans rapport, gemaakt op ba sis van veertig jaar medische gegevens van inwoners van Californië, waaruit blijkt dat het nadelige effect van meero ken niet wetenschappelijk aantoonbaar is." Het klinkt haast paranoïde geeft Wiel Lingerieproducent Triumph introduceerde onlangs in Japan dit anti-roken ondergoed. In het materiaal zit een stof die de behoefte om te roken tegenwerkt en tevens is de kleding voor zien van een rookfilter, die vervelende rookluchtjes wegneemt. Foto: AFP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2