Krakende studiovloer en kip op geluidshengd MEDIA Trend: trek blik BN-ers open Bureau voor muziekrechten SENA krijgt miljoenenclaim Sinterklaas in Ahoy* massaal bekeken Radio i keert terug naar Irak KRO: bestel is niet heilig AVRO zoekt nieuw talent Sterrenshow van de VARA op dvd Rieu viert met TROS jubileum „Acteurs Pipo de Clown verspraken zich nooit tijdens live-uitzending" Directeur van AT5 vervroegd vertrokken Televisieprin^ interseksualïoi Kopspijkers bereikt nieuw kijkcijferrecord Hilversum - Onder de titel Te rug naar Irak maken verslagge ver Jeroen de Jager en corres pondent Mustapha Oukbih de balans op van de oorlog tegen Irak. De beide journalisten van het NOS Radio 1 Journaal pro beren een antwoord te krijgen op de vraag of met behulp van de vredesmacht Irak een demo cratische modelstaat van het Midden-Oosten kan worden. En welke problemen doen zich voor bij de wederopbouw? De reportages zijn tot en met 12 decmeber te horen tussen 7.30 en 8.00 uur op Radio 1. Op www.nosradioljoumaal.nl is hun dagboek te lezen en zijn er foto's te zien van de reis. Hilversum - De KRO is bereid het publieke bestel te verlaten als de KRO-leden of de over heid dat vragen. Dat heeft KRO- voorzitter Frans Slangen gezegd in het AVRO-mediaprogramma Antenne 2. Slangen pleitte vori ge week voor een referendum onder omroepleden. Hij zou zich neerleggen bij een negatie ve uitslag. Hij verwijt Den Haag dat omroepen niet op radio en TV hun leden mogen aanspre ken: „We moeten zwemmen met onze handen op de mg." Als het omroepbestel ophoudt te bestaan, wil de KRO uitzen den via internet. Slangen: ..De KRO blijft altijd bestaan." Hilversum - De AVRO is op zoek naar nieuw talent om een televisieprogramma te presen teren. Mensen die zichzelf zien als een geweldig interviewer of sterpresentator van een groot showprogramma kunnen mee doen met de landelijke screen test. De omroep wil graag met zoveel mogelijk presentatieta lenten kennismaken en komt belangstellenden daarom in het land opzoeken. De komende maanden worden in vijf plaat sen, verspreid door heel Neder land, screentests worden geor ganiseerd. Opgeven hiervoor kan door een brief met foto te sturen naar: AVRO Screentest, Postbus 2,1200 JA Hilversum. Hilversum - De Sterrenshow, het befaamde televisieprogram ma uit de jaren tachtig met Wil lem Ruis als presentator, is be schikbaar op dubbel-dvd. Het "Overzicht is samengesteld door zijn dochter Eva Ruis. 'Ik heb mijn vader ooit beloofd een boek over hem te schrijven. Maar dat kan ik niet. Toch had ik het idee dat ik iets moest doen. Toen de VARA met het plan kwam om een dvd te ma ken, was dat natuurlijk een mooie kans', aldus de samen stelster. De dvd's zijn louter via de VARA te koop. Hilversum - De TROS zendt donderdagavond de eerste afle vering uit van een muziekspeci- al van André Rieu. Ter gelegen heid van zijn 25-jarig artiesten- jubilieum reisde André Rieu naar het Toscaanse Cortona. Midden in het stadje op een groot plein gaf Rieu met zijn or kest een aantal concerten, waaruit twee muziekspecials zijn samengesgteld. De TROS brengt donderdag 11 december het tweede deel op het scherm. dinsdag 2 DECEMBER 20 ii amsterdam/anp - Interim-di- recteur Erik van der Schaft heeft zijn werkzaamheden bij de lokale Amsterdamse televi siezender AT5 met onmiddellij ke ingang neergelegd. Hij ver trekt om 'persoonlijke rede nen', aldus AT5 in een persbe richt. Hoofdredacteur/directeur Erik van Zwam neemt de taken over tot een definitieve oplos sing is gevonden. Van der Schaft is per 1 juni be noemd tot interim-directeur en zou in eerste instantie aanblij ven tot 1 januari. Van der Schaft wilde maandag geen toelichting geven op zijn vervroegde ver trek. Het Parool schreef vorige week dat het personeel van de stadszender gekant is tegen de geplande benoeming van Van der Schaft tot directeur. Hij zou volgens de krant evehtuele partners om mee samen te wer ken, tegen zich in het harnas hebben gejaagd. AT5 is druk bezig een partner te vinden om in de toekomst op eigen benen te kunnen staan. De subsidie die de zender nu van de gemeente Amsterdam ontvangt, stopt eind 2004. Half november werd bekend dat de nieuwszender nog geen partner heeft gevonden. Pipo de Clown is weer terug, op het witte doek en straks mis schien ook op televisie. Christel Adelaar, de eerste Mammaloe, en Wim Meuldijk, de bedenker van Pipo, vertellen over het be gin van de tv-serie in 1958. door Mischa de Bruijn bussum - Krakende houten vloeren en schipperen met de ruimte. Dat is wat Christel Ade laar nog het meeste bijstaat van Studio Irene in Bussum. Als je de buitendeuren van het voor malige kerkje achter je had dichtgetrokken, stond je al in de wereld van Pipo de Clown: bruggen, struiken, bossen, wig wams en de woonwagen. „Voor een scène kreeg iedereen een strikt afgebakende plaats toege wezen. Als je daar vijf centime ter van afweek, stond je half in het volgende decor", herinnert Adelaar (68) zich. 1958. Televisie bestond nog maar een paar jaar, radio was het overheersende medium. Zowel Wim Meuldijk, bedenker van Pipo de Clown en (nog steeds) de schrijver van diens avonturen, als Christel Adelaar, de eerste Mammaloe, werkte aanvankelijk voor hoorspelen. Meuldijk als schrijver, Adelaar als actrice. Adelaar: „Meuldijk zat in de kantine van de KRO altijd al te kneuteren met teke ningen. Op een gegeven mo ment vertelde hij dat hij kinder televisie wilde maken. Hij te kende een woonwagen met een ezeltje ervoor, een clown en een vrouw met een wapperen de stofdoek. Die vrouw, dat was ik. Hij zei tegen mij: jij moet Mammaloe worden, de vrouw van de clown." Brabbeltaaltje Volkstoneelacteur Cor Witsche kreeg de hoofdrol. Adelaar ver telt dat het idee was dat Pipo in een half Duits brabbeltaaltje zou praten, in die tijd stereotiep voor een clown. „Maar Cor pik te dat niet op. Later bedacht ik me dat hij waarschijnlijk een aversie had tegen Duits, omdat hij uit een Pools-joodse familie Een bezoekertje van het Feest van sinterklaas bedenkt wat hij in zijn schoen zal vinden. Foto: ANP/Robin Utrecht door onze mediaredactie Hilversum - Nederlandse ge zinnen hebben zondag massaal meegefeest met het Feest van sinterklaas in Ahoy' dat live werd uitgezonden door Fox kids. Maar liefst anderhalf mil joen mensen hebben een deel van het spektakel op televisie gezien. Rond kwart voor zes be reikte de kinderzender een piek toen 319.000 kinderen in de leeftijd zes tot twaalf jaar meen- genoten van het feestgedruis in Ahoy". In totaal keken op dat moment ruim 935.000 mensen naar het programma. René Boogaard van de kinderzender spreekt van een overweldigend succes. Nooit eerder trok het jaarlijkse sinterklaasfeest zoveel kijkertjes. Het evenement dat Fox Kids jaarlijks met Mojo concerts or ganiseert is populair. Maar Hefst vijf voorstellingen van Het feest van sinterklaas waren af gelopen weekend volledig uit verkocht. Tijdens de shows werden traditionele sinterklaas liedjes afgewisseld met num mers van artiesten als Chlpz, Jim, Ernst Bobbie en Jochem van Gelder. Ruim veertigdui zend kinderen, ouders, opa's en oma's zongen hun kelen schor. In de aanloop naar het spekta kel in Ahoy's waren bij Fox Kids dagelijks de avonturen van sint en zijn pieten te volgen in de Club van sinterklaas. Deze serie werd vorig jaar beloond met de Kinderkast Televisieprijs. Ook dit jaar werd de serie massaal bekeken. Vrijdagmiddag 5 de cember worden alle twintig af leveringen van de Club van sin terklaas achter elkaar uitgezon den en aansluitend om 16.30 wordt het Feest van sinterklaas herhaald. Beide uitzendingen worden ondertiteld via tele tekstpagina 888. Hilversum - Het is een gemakkelijk maar inmiddels beproefd recept in Hilversum: bedenk een thema, trek een blik bekende Nederlanders open en .zaag hen door over dit onderwerp. Ook vanavond is het wat dit genre betreft weer raak. Terwijl (soap) ac teurs, zangers en andere tv-sterren van avond bij Veronica vertellen over hun 'be ruchte' eerste keer seks, halen BN-ers op NET 5 herinneringen op aan sinterklaas. Wie zit er in hemelsnaam te wachten op de ervaringen van de kleine Jomanda tijdens de vroegere 'heerlijke avondjes', en wie wil weten hoe het er aan toe ging tijdens het eerste seksuele contact van Gerard Joling? Nog aardig wat mensen, leert een blik op de kijkcijfers van vergelijkbare program ma's. Vandaar dat de kijker na specials als I love the Eighties, I love 2003 en I Love the Mup- pets nu moeiteloos een aflevering over de goedheiligman krijgen voorgeschoteld. Al moeten zelfs de makers erkennen dat I love sinterklaas toch een minder welluidende ti tel is. In ieder geval hebben onder andere de broers Ron Carlo Boszhard net als Henk Westbroek en Antonie Kamerling zich laten verleiden tot een gesprek over hun herinneringen aan de sint. Daarnaast pretendeert dit zogeheten 'nos- talgieprogramma' het meest complete overzicht te geven aan sinterklaasfeiten. Zo leren we dat de sint officieel weliswaar uit Turkije kwam, maar volgens de Nederland se traditie steeds vanuit Spanje ons land binnen vaart omdat Sint Nicolaas de be schermheer was van de Hollandse scheeps- vaarders die in de 17e eeuw op Spanje voe ren. Daarnaast komt antwoord op vragen als 'Kan zwarte piet ook paars zijn?' en 'Wat is de betekenis van het woord kapoentje in het gelijknamige sinterklaaslied?' Daarmee krijgt dit vertel-maar-raak-pro- gramma toch net wat meer inhoud dan het bijna gelijktijdig uitgezonden De Eerste Keer op Veronica. Een jubelend persbericht rept van sterren die 'openhartig' vertellen over hun eerste keer met iemand naar bed, hun eerste pornofilm en de eerste keer dat ze een condoom gebruikten. 'Wordt hef la chen of stijgt het schaamrood ze naar de kaken?', is de vraag. Naar aanleiding van deze uitzending zou Maurice de Hond di rect een onderzoek hebben ingelast naar de eerste keer van Nederland. En wat blijkt? Een grote meerderheid van de ondervraag den had bij hun eerste keer voldoende licht. '80 procent van de mannen en 61 procent van de vrouwen konden elkaar goed zien.' Helaas, helaas zijn de uitkom sten van dit onderzoek niet in het program ma opgenomen. Bernice Breure I Love Sinterklaas, vanavond, NET 5, 22.00 uur De Eerste Keer, vanavond, Veronica, 22.15 uur tac Hilversum - In Vinger^ Pols wordt morgen vooL ste maal in de geschiedpu de Nederlandse televiij dacht besteed aan hf meen interseksualiteit. L al jaren een taboe heep c zeldzame aandoeniij'7 schaamte de betrokker 6g belet om er over te prato sluiten drie vrouwen lni zwijgen te doorbreken. lu. (44), Vincenza (28) enjta (17) zijn interseksueel. 0( in hun lichaam is mijj' toch zijn het vrouwen.'B chaam herkent geen njei ke hormonen en daardiim wikkelen ze zich tot mei wijl ze als jongetje yD hadden moeten worde^j vrouwen hebben geeute moeder en geen eileide 1! hilversum/anp - Bijna de helft van de mensen die zaterdag avond naar televisie keken, hadden ingeschakeld op Kop spijkers (VARA, Ned. 3). Dat komt neer op 3.640.000 kijkers en dat is een nieuw kijkrecord voor het populaire programma van Jack Spijkerman. Het oude record stond daarvoor op 3,2 miljoen. Door de hoge score bezet Kop spijkers de eerste plaats van de Kijktoptien over de afgelopen week. Zelfs de samenvattings uitzending van NOS Studio Sport (zondag, 19.00 uur) scoorde niet zo hoog. In dit programma op Nederland 2 werden nota bene beelden ge toond van de klassieker Ajax- Feyenoord. Hier waren 3.431.000 liefhebbers in geïnte resseerd, goed voor een tweede plaats in de toptien. Op de derde plaats staat de Champions League-wedstrijd Ajax-AC Milan met 3.135.000 kijkers. De eindredacteur van Kopspij kers liet gisteren weten verrast te zijn over de hoge score. „Waar houdt het op?, vragen we ons telkens weer af. Maar de kijkcijfers blijken nog steeds te kunnen groeien." steenwijk/anp - Het bedrijf ShopRadio uit Steenwijk dient deze week een schadeclaim in van ongeveer twee miljoen euro bij incasso-organisatie voor muziekrechten SENA. Dit ge beurt naar aanleiding van een uitspraak van de Hoge Raad die vrijdag bepaalde dat de incas- sowijze van SENA in strijd is met de wet. De Hoge Raad bepaalde in een door de Nederlandse Kabel krant Pers (NKP) aangespannen zaak dat de incasso-organisatie er niet blindelings vanuit mag gaan dat kabelkranten die mu ziek openbaar maken een vast percentage muziek uitzenden waarvoor ze een vergoeding moeten betalen. Tot vrijdag kregen de bedrijven standaard een acceptgiro. Als de ontvan ger meende dat dit niet klopte, moest hij dat aantonen. De Ho ge Raad haalde vrijdag een streep door deze manier van werken en legde de bewijsplicht bij SENA. De advocaat van de NKP stelde naar aanleiding van de uitspraak van de Hoge Raad al dat deze verstrekkende gevol gen zal krijgen. Niet alleen voor de kabelkranten, maar ook voor radio- en tv-stations en bedrij ven die achtergrondmuziek ge bruiken. ShopRadio verzorgt voor onge veer vijfhonderd klanten in Groningen, Drenthe, Friesland, Overijssel, Noord-Holland en Rotterdam achtergrondmuziek via de kabel. Volgens ShopRa dio is de uitspraak ook voor haar van toepassing omdat SE NA geld incasseert voor muziek uit landen die het Verdrag van Rome hebben ondertekend. „De Verenigde Staten horen daar niet bij en wij zenden al leen Amerikaanse muziek uit. Door de opstelling van SENA hebben wij flinke schade gele den. We inventariseren mo menteel hoeveel precies", aldus een woordvoerder van ShopRa dio. Het bedrijf zegt in eerste in stantie in goed overleg te willen treden met SENA. „Deze week dienen we de schadeclaim in en hopen we er gezamenlijk uit te komen. Als dat niet lukt, moeten we een juridische weg bewandelen", aldus de woord voerder. SENA vindt het te vroeg om te reageren op de aangekondigde schadeclaim. „Zolang wij niets hebben ge hoord van ShopRadio lijkt het me niet verstandig om te reage ren", aldus een woordvoerder. KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Kopspijkers VARA 3liei 2. Studio Sport zo. 19 uur NOS 3r|cj 3. Ajax-AC Milan NOS 3E,ni 4. Monaco-PSV NOS 2b.c 5. Baantjer RTL 4 2jeic 6. Journaal, zo, 20u NOS 2|e9 7. Goede tijden slechte tijden RTL 4 2| 0, 8. Frans Bauer live in Ahoy1 RTL 4 l a r 9. Teplice-Feyenoord NOS l|e9 10. Pulse RTL 4 Top 10 meest bekeken kinderprogramma lidc 1. Sinterklaasjournaal Z@ppelin 6.2 2. Jeugdjournaal NOS 3. Feest van sinterklaas Fox Kids 4. Club van sinterklaas Fox Kids j0u 5. Klokhuis NPS ntr 6. Sesamstraat NPS N 7. Buurman en buurman VPRO 8. Mira en marie VPRO 9. Konijn VPRO 10. Pingu VPRO Marktaandelen in Nederland 1 10,3 (10,2) Nederland 2 21,2 (14,2) Nederland 3 8,0 (7,6) RTL 4 17,9 (17,9) RTL 5 4,7 (4,5) Yorin 5,6 (6,3) - SBS 6 9,8 (15,5) - NET 5 5,5 (6,0) Veronica 3,5 (3,9) u jfsli De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en to c onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers |es De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat?6 r kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de aandelen van vorige week. kwam. En het was toen nog niet zo lang na de oorlog." De eerste afleveringen gingen live de lucht in vanuit Studio Irene, want de techniek om een programma op te nemen op band bestond nog niet. Bij die rechtstreekse uitzendingen ging er wel eens wat mis. „We had den een zogenaamde garage in het decor, compleet met kip pen", zegt Meuldijk (81). „Bij de repetitie zaten ze netjes op stok. Maar toen de camera en de lampen erbij kwamen, vlo gen ze op en gingen op de hen gel van het geluid zitten." Ade laar: „Er kwam wel eens een vent in beeld die een decorstuk weghaalde of zoiets. Ik weet nog wel dat we in een aflevering een helikopter hadden, waar van de rotorbladen moesten bewegen. Dan zag je als kijker thuis per ongeluk een man die aan die dingen draaide." Ook wilden de live-uitzendingen wel eens uitlopèn, soms wel met een half uur. Het gaf niet: na Pi po ging het beeld op zwart, om dat er niet meer televisie was. Al na de eerste aflevering ston den kinderen de acteurs buiten de studio op te wachten. Pipo de Clown was een groot succes. De serie sloeg niet alleen bij de kinderen aan, maar ook bij hun vaders. Adelaar: „Ik hoor nu nog van veel mannen dat ze ke ken om mij te zien. Waarschijn lijk, zonder dat iemand dat be sefte, had de serie ook een heel erotische werking: een jonge vrouw met een clown in een woonwagen." Onwerkelijk Voor Adelaar en de andere ac teurs was het aanvankelijk heel onwerkelijk dat ze op straat werden aangesproken. Ze had den zichzelf nog nooit op tele visie gezien, aangezien het pro gramma live werd uitgezonden. „We wisten alleen van horen zeggen hoe het geweest was." Later veranderde dat, met de komst van opnametechnieken als telerecording en ampex. Adelaar: „Ik vond het later min der leuk, de scherpte was er vanaf." Meuldijk: „Het wonder lijke was dat acteurs zich live niet verspraken, maar toen er op band werd opgenomen wel." Adelaar herinnert zich dat het gezelschap in een Volkswagen busje door het land toerde om optredens te geven, en na een opvoering bij het dichtstbijzijn de huis met een televisietoestel aanbelde om naar zichzelf te kunnen kijken. „We gingen af op het eerste de beste blauwe licht in een huiskamer. Ik ging voorop, omdat mijn gezicht het bekendst was. Cor herkenden ze niet zonder schmink. De mensen deden een beetje ver stoord open, omdat ze televisie aan het kijken waren. Op het moment dat het tot hen door drong wie wij waren, keken ze of ze een geestesverschijning zagen." Ze grinnikt. „Cor had er de pest in dat ze hem niet herkenden. Hij was sowieso een aartsmop peraar. Als de uitzendingen uit liepen, morde hij dat we maar voor een half uur betaald kre gen." Schaterend: „Hij was in Pipo de Clown en de eerste Mammaloe, Christel Adelaar. Foto: GPD/archief Christel Adelaar het echt helemèal geen vrolijke clown." Adelaar speelde de rol van Mammaloe vier jaar. Van die eerste jaren is vrijwel geen ma teriaal bewaard gebleven. „Die banden waren toen om op te nemen en uit te zenden, niet om iets op te bewaren", zegt ze. „Ze waren duur, en er werd meteen weer iets anders opge zet. We hadden ook geen idee dat we bezig waren met ge schiedenis schrijven." Achteraf doodzonde natuurlijk, vindt ze. „Ik denk dat Pipo de Clown echt goed was. Het was een eenheid, een harmonisch clubje. Meuldijk heeft het ver mogen gehad om die elemen ten aan te brengen die werkten: het verhaal, die kleurrijke figu ren, de simpelheid, de djpi zichtigheid van de grapje! serie was heel teder, hef vol." Meuldijk zelf relati het succes van toen. „Ikj,q niet of de kijkers die sinf manier waarop we die s toen maakten nu nog zo pikken. Maar toen, in dfj'u tijd van televisie, was m blij als het bewoog." De indiaan Klukkluk werd legendarisch door het optreden van de inmiddels overleden acteur Herbert Joeks. Archieffoto: ANP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20