Schoolreisje te duur voor veel ouders Makers Lord of the Rings als helden ingehaald art Willem van Oranje belangrijkste Nederlander Leidsch Dagblad WBMcam Acht procent koopkrachtverlies Aidsbenefiet in Leids gaycafé Kopspijkers wil naar Portugal Burgemeester te huur als klusjesman Reders vrezen ramp op het Leidse water Geld voor Leidse supermicroscoop Veroordeelde verwijdert tattoo Leidsch Dagblad Gezonde verrassing van DA! ttèren uer favoriet sinterklaas EKudszus vije tn een diepe; put ialt,verwijdert zich de zon •ka Mistbanken NO 9/110 2/4 litsers schieten .<>racotta-leger hulp usicplaza Katwijk MMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdacblad.nl Dagblad NR. 43402 LOS dinsdag 2 DECEMBER 2003 SPRINTERS 072-5196868 NR. 43402 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 utrecht/anp - Het gaat niet goed met de koopkracht in Ne derland. Schrijnend gevolg is dat kinderen van arme ouders steeds vaker niet meekunnen op schoolreisje. Ze komen ook vaker zonder ontbijt naar school. Som mige groepen Nederlanders le veren volgend jaar tot wel acht procent aan koopkracht in. Dat komt door een opeenstapeling van kabinetsmaatregelen. Dat ouders van schoolgaande kinderen financieel moeilijke tijden doormaken blijkt uit een onderzoek van DUO Market Research. Bijna 740 scholen vulden op internet een vragen lijst in. Het aantal ouders dat de ouderbijdrage niet meer kan opbrengen, neemt flink toe. Di recteuren van vooral basisscho len in de Randstad maken hier uit op dat het aantal ouders met geldzorgen stijgt. Over heel Nederland signaleert bijna eenderde van de basis scholen dat steeds meer ouders elk dubbeltje moeten omdraai en. In en rond Amsterdam, Rot terdam en Den Haag geldt dit zelfs voor bijna tweederde van de scholen. Ze merken de geld nood van de ouders doordat steeds minder ouders de ouder bijdrage betalen. Dat sommige groepen oneven redig veel koopkracht moeten inleveren, blijkt uit een steek proef van minister De Geus (so ciale zaken). Hij hield de steek proef om te zien welke effecten de bezuinigingen op de diverse inkomens hebben. Uit het on derzoek blijkt dat de verschillen bij de lage inkomens het grootst zijn. Sommige minima gaan er acht procent op achteruit, ter wijl anderen met hetzelfde in komen er juist tot tien procent op vooruit gaan. De verschillen ontstaan door dat bepaalde groepen gecon fronteerd worden met een op eenstapeling van ongunstige maatregelen. Gezonde Neder landers gaan er het komend jaar vaker vijf procent meer op vooruit dan chronisch zieken en gehandicapten. Zo gaat in 2004 de huursubsidie omlaag, gaan de ouderbijdrage voor kinderopvang en de eigen bij drage voor zorg buiten het zie kenhuis omhoog en wordt het ziekenfondspakket verkleind. Ook kunnen chronisch zieken, ouderen en WAO'ers straks minder kosten aftrekken. De coalitiepartijen in de Kamer zullen vandaag aandringen op een extraatje van 50 miljoen eu ro voor de bijzondere bijstand om het koopkrachtverlies van minima te beperken. ROTTERDAM dam wil met een pakket ek lodoxe maatregelen het n ïan van gettovorming in de Ffzjegengaan. Via een stop op rfeestroom van allochtonen owlet stadsbestuur verdere it tdering van een groot aan- adswijken voorkomen. De rdamse voorstellen vor- een on-Nederlandse aan- x-oor een probleem dat ver reikt dan de stad Rotterdam T-} o-rdam kampt met een on- richtige samenstelling van r/ïivolking, een hoge concen- f- Van goedkope huurwonin- béjn een verouderde econo- g'.ie structuur. Een aanhou- j- toestroom van laag opge- /o^llochtonen, voor wie geen fez is, leidt tot eenzijdig sa- yèjestelde wijken, waar de idering door een opstape- van sociale problemen is. Hier is het beladen trail gettovorming, waarop in landse discussie ten -ite nog een taboe rust, op laats. £>rdam verlangt van het Rijk cl? stad voorlopig geen (lega- erielzoekers hoeft op te van- rfllat zij huisjesmelkers effec- e- kan aanpakken en dat zij Ie vestiging van nieuwe in- rs een inkomenseis (120 uifnt van het minimumloon) re tellen. De Rotterdamse ei- ijn zonder meer vergaand [1stmen. Daarbij is het stellen n £n inkomenseis aan nieu- n-jwoners ronduit kwestieus, (/jldicaliteit van de voorstel- eeft tegelijk aan hoe groot t ipblemen van de grote stad i. li hoe de beperkt de instru- en, laat staan de financiële laPlen, om deze aan te pak- de Rotterdamse proble- e is een nationale aanpak Het plaatselijk weren van glanders kan daarbij geen zijn. Het nationale bestuur fe|e grote stad handvatten en bieden om gettovor- tegen te gaan. Vastgesteld il worden dat het Rijk de r jïntratie van problemen en A?ij het ontstaan van pro- iiwijken de afgelopen de- eM stelselmatig heeft veron- Aiaamd Ook in Den Haag het roer om en kan niet worden volstaan met het en van gesubsidieerde ba- leiden - Een veiling van musicalmemorabilia, onder leiding van RTL- royaltyverslaggever Peter van der Vorst, heeft gisteravond zo'n 1600 euro opgebracht voor het Aidsfonds. In een tent naast gay-café De Roze Beurs, aan de Oude Singel, traden artiesten op uit de Abba-mu- sical 'Mamma Mia' en uit The Lion King'. Op de foto Peter van der Vorst met Ivo Chundro die onder meer te zien was in de musical 'Ala- din'. Pagina R5: Avondje 'freewheelen' voor musicalartiesten'. Foto: Henk Bouwman al veel 'voetbaltypes' in huis. Zo kan Erik van Muiswinkel goed Willem van Hanegem neerzet ten. „Maar als Paul Groot zich goed warmloopt dan kan hij absoluut ook - bijvoorbeeld - Patrick Kluivert nadoen. Een eventuele persboycot zal ons dus niet treffen, want wij heb ben alle types al in huis." Ook RTL4 heeft plannen om vanuit Portugal uit te gaan zen den. De commerciële zender wil dagelijks Barend en Van Dorp vanuit het Zuid-Europese land laten komen. hilversum/anp - In het kielzog van de voetballers van het Ne derlands voetbalelftal staan ook de cabaretiers van het VARA- programma Kopspijkers te trappelen om naar Portugal te gaan. Rond de wedstrijden van het EK voetbal willen de pro grammamakers komende zo mer twee of drie keer in de week op locatie een EK-versie van Kopspijkers gaan maken, aldus presentator Jack Spijker man. Spijkerman heeft binnen zijn huidige bestand aan cabaretiers (advertentie) Scène uit The Return of the King1, vanaf 17 december in Nederland te zien in een recordaantal van 185 bioscoopzalen. Publiciteitsfoto wellington/anp - Met een parade die zo'n honderdduizend Nieuw-Zeelanders op de been bracht vierde Wellington gis teren de wereldpremière van het laatste deel van de filmtrilogie 'The Lord of the Rings': The Return of the King. Bijna de complete cast was in Nieuw-Zeeland om het eindresultaat van vijf jaar hard wer ken te kunnen aanschouwen. Hoewel de gewone Nieuw-Zeelanders net als de Nederlanders tot 17 december moeten wachten voor ze de film in de bioscoop kunnen bekijken, waren ze er niet minder enthousiast om. Regisseur Peter Jackson en zijn spelers werden als helden ingehaald. In de woorden van premier Helen Clark: „Peter, you're our favorite son." In Nederland gaat The Return of the King in het recordaantal van 185 bio scoopzalen draaien. Het is de eerste keer dat een film die in alleen de originele versie draait, in zoveel zalen tegelijk in première gaat. Films als Finding Nemo en Harry Potter draaien wel in meer dan tweehonderd kopieën, maar worden zo wel in de Engelse als in de Nederlandse nagesynchroniseerde versie uitgebracht. „We zouden best een Nederlandse ver sie willen uitbrengen", aldus een woord voerster van distributeur A-Film. „Som mige scènes zijn echter vrij gewelddadig. Daarom heeft de film een keuring van 12 jaar en ouder gekregen. We gaan ervan uit dat iedereen van die leeftijd de on dertiteling kan lezen. The Return of the King is het sluitstuk van de grootse verfilming van de boe- kentrilogie van schrijver J.R.R. Tolkien. De wereldberoemde boeken verhalen over een ring die kwade machten her bergt en door een reisgenootschap van hobbits, elfen en dwergen moet worden vernietigd. Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Sean Bean en Cate Blanchett spelen de hoofdrollen. De drie films (totale kosten: 280 miljoen dollar) werden in achttien maanden achter elkaar opgenomen in Nieuw-Zee land, het vaderland van regisseur Jack son. De vorige twee delen werden door zowel critici als publiek enthousiast ont vangen. De films braken wereldwijd be zoekersrecords (opbrengst: 1,8 miljard dollar) en wonnen tientallen prijzen, waaronder een groot aantal Oscars. door Jan Preenen noordwuk - Burgemeester Harry Groen van Noordwijk is beschikbaar als klusjesman. Hij kan een halve dag worden inge huurd, bijvoorbeeld als ober, tuinman of autowasser. Van twee tot vijf. Wie de prominen te Amsterdamse Noordwijker wil inschakelen, moet op 20 de cember naar de konijnenveiling van de voetbalvereniging SJC komen. In het dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat is Groen één van de 300 350 kavels waarop kan worden geboden. De opbrengst gaat naar de jeugd van de club. Lonneke de Ridder van de Commissie Konijnenveiling, die ook in het gemeentehuis werkt, benaderde Groen kortgeleden met de vraag of hij 's avonds om acht uur de opening van het evenement wilde verrich ten. Tot haar verrassing ging Groen nog een stap verder. Spontaan bood hij aan om ook een paar uur op een andere dag voor het goede doel in actie te komen. Zelf vindt Groen dat helemaal niet zo opzienbarend. „In het verleden, toen ik nog raadslid was in Uithoorn, ben ik drie keer verkocht. Dat gebeurde drie jaar achtereen tijdens vei lingen voor een buurthuis. Het ene jaar ben ik een paar uur ha ren gaan wassen van dames. Dat leverde toch mooi vijftien duizend gulden op. Eenmaal heb ik in een café gewerkt en de derde keer? Dat weet ik niet meer. In elk geval ook iets voor het goede doel. Of ik me inmid dels als een specialist op veilin gen beschouw? Nee, dat zou ik niet willen zeggen. Het lijkt me gewoon een leuke ervaring voor mensen om een burgemeester in hun tuin te hebben. Of ach ter de bar." den haag/gpd - Eén op de vijf Nederlanders vindt Willem van Oranje de belangrijkste Neder lander ooit. De man die de Lage Landen in de zestiende eeuw voorging in de strijd te gen de Spaanse over heerser, steekt met kop en schouders uit boven de andere kandidaten. ■van 'an der Malen Dat blijkt uit onder zoek door bureau Mo- tivaction in opdracht van de Geassocieerde Pers Diensten, het sa menwerkingsverband van regionale dagbla den, waarbij ook deze krant is aangesloten. Het onderzoeksbureau stelde 1025 Nederlanders de vraag 'Wie is volgens u de belangrijk ste Nederlander aller tijden? 'Onder de ondervraagden wa ren bijna twee keer zo veel mannen als vrouwen en drie keer zo veel hoog opgeleiden als laag opgeleiden. Op de tweede plaats staat de man die geldt als de grondleg ger van de huidige verzorgings staat: voormalig minister-presi dent Willem Drees. Onder de negen procent 'Drees-stem- mers' zijn opvallend veel oude ren. Jongeren noemen zijn naam zelden. Pim Fortuyn wordt door een op de twintig mensen (vijf pro cent) als belangrijkste Neder lander uit de geschiedenis ge zien. In de Nederlandse top-tien ne- Willem van Oranje. Foto: Mauritshuis men zeevaarders en schilders een opvallende plaats in. Piet Hein staat met vier procent van de stemmen op de vierde plaats en wint het nipt van Michiel de Ruyter (drie procent). De laat ste scoort even hoog als koningin Wilhelmina, de hoogst genoteer de vrouw. Ook Rembrandt doet het met drie pro cent van de stem men goed. He dendaagse politi ci, zoals bijvoor beeld oud-pre mier Wim Kok, bungelen met één procent van de stemmen ver on der de kopgroep. Zijn voorganger Joop den Uyl scoort iets beter, evenals Johan Cruijff. Prof. Piet de Rooij, hoogleraar geschiedenis van Nederland vanaf de Middeleeu wen, is allerminst verbaasd over de eerste plaats voor Willem van Oran je. „Dat zou ik hebben voor speld. Hij is toch de grondlegger van de Neder landse staat." Willem Drees, de man die de oudedagsvoorzie ning AOW in het leven riep, heeft een verdiende tweede plek gekregen, meent De Rooij. „Hij was uniek als politicus. In de periode '40-'45 heeft hij het hoofd buitengewoon koel ge houden en na de oorlog heeft hij leiding gegeven aan een ui termate lastige periode van we deropbouw." Ronduit verrassend vindt De Rooij de derde plaats voor Pim Fortuyn. „Eigenlijk hoort hij niet in het rijtje thuis, althans niet zo hoog. De man heeft niet veel voor elkaar gekregen, maar wel veel opschudding veroor zaakt. Maar van zijn nieuwe po litiek is nu nog maar weinig over." De vierde plek voor Piet Hein is eveneens misplaatst, meent de hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam. „Wat heeft die man nou meer gedaan behalve het inpikken van een vloot met zilverstukken? De Rooij is verwonderd over de volgens hem vrij lage klassering van Johan Cruijff op de gedeel de achtste plaats. „Dat is de enige Nederlander die wereld wijd bekend is. Ik had gedacht dat hij hoger zou staan, zeker met de huidige voet balkoorts." TOP TWAALF: 1) Willem van Oranje, 20%; 2) Willem Drees, 9%; 3) Pim For tuyn, 5%; 4) Piet Willem Drees. Hein, 4%; 5) Rembrandt, Mi chiel de Ruyter, koningin Wilhelmina, 3%; 8) Joop den Uyl, Erasmus, Joseph Luns, Johan Cruijff, 2%; 12) Vincent van Gogh, prins Bem- hard, Johan Thorbecke, Wim Kok, Aletta Jacobs, Karei de Grote, allen 1%. door Silvan Schoonhoven leiden - Leidse reders lappen op grote schaal de regels aan hun laars en er is een wildgroei aan illegale rederijbedrijfjes. Schippers zijn bang dat er ern stige ongelukken gebeuren als er geen scherper toezicht komt. Dat schrijven drie van de reders in een brief aan deze krant. Ook hun brancheorganisatie, het Centraal Bureau voor de Rijn en Binnenvaart (CBRB), spreekt zijn zorg uit. Over de reders in de Leidse wateren komen veel klachten binnen bij het CBRB, zegt secretaris Maira van Hel- voirt. Leiden heeft zelfs 'al ja ren' een slechte naam op dit terrein. Helvoirt vindt het 'zeer onjuist' dat de gemeente Lei den de misstanden 'niet alleen gedoogt, maar kennelijk ook ac tief ondersteunt en subsidieert'. De reders J. Bosma (Groene Hart Cruises), A Twigt (Triton) en H. van Hulst (rederij Van Hulst) zijn diep bezorgd. „Het wachten is op een ernstig onge luk. In onze nachtmerries zien we de kop al staan: 'Rondvaart boot zinkt op de Kaag'. De ge hele branche zal hierop worden afgerekend en nog jaren de re kening betalen. Pagina Ri: Weinig reders voldoen aan de regels leiden - Het ministerie van eco nomische zaken stelt 8,8 mil joen euro beschikbaar voor het ontwerp en de bouw van een supermicroscoop door onder zoekers van de iiidse universi teit. De microscoop, uniek in de wereld, kan atomen in levende cellen onderscheiden. Medicij nen en andere nuttige chemi sche stoffen kunnen met be hulp van het apparaat worden gemaakt. Verwacht wordt dat de bouw van de microscoop meer bedrijven naar Leiden trekt. In het project werkt de Universiteit Leiden samen met het LUMC en de universiteiten van Delft, Utrecht, Londen en Antwerpen. Pagina R1 Groningen - Een wegens pedo filie veroordeelde 45-jarige man heeft eigenhandig het mes ge zet in een tatoeage op z'n borst waarop een van z'n slachtoffers stond afgebeeld. Hij heeft de tattoo geheel verwijderd. De ta toeage toonde het gezicht van een tienerjongen die door de man was misbruikt. De man maakte tussen 1992 en 2001 in totaal vijf slachtoffers, allen minderjarige jongens. De Gro ninger rechtbank veroordeelde hem daarvoor tot vijf jaar cel en TBS met dwangverpleging. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Postcode Telefoon Wij gaan zorgvuklg om met persoonsgegevens. In het colofon van de kranl treil u nadere rfatmaSe aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaing is mji Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl (vitamine C is wel heel voordelig) MANPARIJNEN PER NETJE

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1