REGIO Minder vuurwerk bij De Tombi De roeping van een 'therapeut en groenteboer' Warmond en buren 'onder curatele': 'Chiropractor moet net zo gewoon worden ah tandarts' Vervuilde grond leidt tot spanning Vijver met 1.250 euro voor straatkinderen leiderdorp - De Rotaryclub Leiderdorp heeft 1.250 euro op gehaald rondom de uitvoering van de Saint Nicolas Cantate door COV Excelsior. Zaterdag benutte de rotaryclub de uit voering van het werk van Brit ten in de dorpskerk in Leider dorp om geld in te zamelen voor straatkinderen in Minsk in Wit-Ruslané. Het bedrag was de opbrengst van een loterij en van de verkoop van speculaas. Het concert werd 's middags en 's avonds uitgevoerd en afge wisseld met een vertelling over het leven van Sint Nicolaas. De rotaryclub probeert het bedrag nog te verhogen door cd's met een opname van het concert te verkopen. Kerst op de Rijneke Boulevard zoeterwoude - De Rijneke Boulevard in Zoeterwoude- Rijndijk staat op zaterdag 13 december in het teken van de naderende kerst. Tussen 12.00 en 17.00 uur is er een kerst markt. Vanuit een 4,5 meter ho ge kerstboom geeft een zange res een optreden. Op tweede kerstdag (26 december), tussen 12.00 en 16.00 uur, kunnen aanwezigen een ritje op de ar renslee maken met de kerst man. Sloopbedrijf definitief failliet hazerswoude-rijndijk - Er komt definitief geen doorstart van het failliete sloopbedrijf Van der Pouw-Kraan uit Ha- zerswoude-Rijndijk. Dat heeft curator Van Lent vanochtend bekend gemaakt. Volgens Van Lent was er wel belangstelling om het bedrijf over te nemen, maar waren de biedingen te laag. Bij het van oorsprong Hoogmadese bedrijf waren tien mensen werkzaam. Meer dan 6oo boetes alphen aan den rijn - De poli tie heeft in november in Alphen aan den Rijn 614 bekeuringen uitgeschreven aan fietsers die geen licht op hun fiets hadden. Inmiddels denkt de politie, na een maand intensief controle ren, dat steeds meer fietsers en bromfietsers hun zaakjes op or de hebben. hoogmade - Het besluit van de Ontwikkelingsmaatschap pij Hoogmade (OMH) om naar de rechter te stappen, baart wethouder Chris Vink zorgen. De relatie tussen het Jacobswoudse college en OMH dreigt vertroebeld te raken door de affaire, terwijl de twee grote gezamenlijke belangen hebben. OMH weigert op negen loca ties in Hoogmade grond af te voeren die volgens de ge meente Jacobswoude ver vuild is. In de door OMH ge leverde grond zou onder meer asbest zitten. Na her haalde verzoeken tot verwer king heeft de gemeente laten weten dat de grond nu voor het einde van 2003 verwij derd moet zijn. Gebeurt dat niet, dan kan OMH een dwangsom van maximaal 232.000 euro tegemoet zien. Maar de ontwikkelingsmaat schappij peinst er nog altijd niet over om de grond te ver wijderen. Vrijdag besloot OMH naar de rechter te stappen, om uitstel te krijgen en het ultimatum van de ge meente aan te vechten. Als dat lukt, moet de rechter zich buigen over de vraag of de grond vervuild is of niet. Wethouder Vink betreurt de beslissing van OMH. „We wilden een eind met de OMH meegaan. Zij willen op de locaties zelf de grond scheiden, dus de eventueel schadelijke elementen eruit halen. Wij zagen dat best zit ten, maar het bleek voor ons wettelijk niet mogelijk om daarmee akkoord te gaan. Ik begrijp dat ze nu naar de rechter stappen, maar ik vind het wel jammer." Vink vreest dat de relatie tus sen college en OMH vertroe belt. „We moeten nog een tijdje met elkaar aan tafel. We werken samen bij de ontwikkeling in de kom van Hoogmade, bijvoorbeeld. En dan zitten we straks tegen over elkaar op de rechtbank. Ik hoop dat dat de relaties niet verstoort, want we heb ben elkaar nodig." OMH liet weten niet te willen reageren op de kwestie zolang de rechtszaak nog niet is afge handeld. dinsdag 2 december 2003 door Judy Nihof zoETERWouDE-RiiNDiJK - Zijn aanpak is moeilijk on der één noemer te vangen. Martin de Knegt is masseur, maar gebruikt bij zijn behandeling ook methoden uit de alternatieve hoek zoals Reiki en rebalancing. „Met mensen bezig zijn, mensen be geleiden, hun blokkades losmaken, zie ik als een soort roeping. Het is toch fantastisch als je een 80- jarige vrouw die krom loopt van de osteoporose weer soepel krijgt?" Hij noemt zich therapeut en groenteboer. Groen teboer? De 49-jarige De Knegt, die gisteren een praktijk aan huis in Zoeterwoude-Rijndijk begon, meent het nog ook. Hij vindt dat de meeste men sen te weinig vitamines binnenkrijgen, waardoor ze bijvoorbeeld vermoeidheidsklachten kunnen krijgen. De Knegt propageert een gezonde le vensstijl, aangevuld met groente- en fruitcapsu- les. „De voedingswaarde van groente en fruit is erg afgenomen. Vanwege economische belangen moeten groente en fruit zo snel mogelijk rijp worden. Dat gebeurt kunstmatig. Dat je dagelijks twee stuks fruit per dag en drie ons verse groen ten zou moeten eten, is volkomen achterhaald. Dat is veel te weinig." Hij haalt een map tevoor schijn met bevindingen van de World Health Or ganization. „ik verzin het niet. Onderzoeken wij zen het uit." Vrolijke spraakwaterval De Knegt is van origine graficus. Hij werkt al jaren part-time bij de Staatscourant. Twintig jaar geleden volgde hij uit interesse een opleiding sportmassage. Sindsdien rolde hij van het één in het ander. Hij raakte ge boeid door de psychische kant van fysieke klach ten en volgde cursussen in onder meer haptono- Uitspraak Raad van State tegenvaller voor speelgoedmagazijn in Oegstgeest DEN HAAG/ OEGSTGEEST - De Raad van State in Den Haag heeft de milieuvergunning voor speel goedmagazijn De Tombe in Oegstgeest geschorst. Daardoor kan De Tombe eind december veel minder vuurwerk verkopen dan in voorgaande jaren. Vol gens het rechtscollege is bij de afgifte van de vergunning niet de juiste weg bewandeld. De Regionale Milieudienst West-Holland verstrekte on langs De Tombe een vergun ning om in een portakabin 2.250 kilo consumentenvuur werk op te slaan en te verko pen. De Tombe had gevraagd om een vergunning voor de winkelruimte. Omdat vorig jaar het knalgoed ook al vanuit een portakabin voor de winkel was verkocht, besloot de milieu dienst daarvoor een vergunning te verstrekken, en niet voor de winkel. Volgens de Raad van State in Den Haag had dat niet zomaar mogen gebeuren. Omwonen den hadden de gelegenheid moeten krijgen om bezwaren in te dienen tegen de verkoop vanuit de portakabin. Omdat de milieudienst dit naliet, schorste de raad de milieuvergunning voor De Tombe. De procedure voor de afgifte van de vergunning moet nu voor oud en nieuw opnieuw worden doorlopen. Een woord voerder van De Tombe zei na de zitting dat het kort dag wordt. Thomas de Tombe noemt het vonnis 'een fikse te genvaller'. „Nu mag ik nog maar duizend kilo vuurwerk verkopen. Dat scheelt een hoop omzet. En de fout ligt niet bij mij, maar bij één van de instan ties die de inspraak moesten re gelen." De Tombe denkt dit jaar toch nog vuurwerk te kunnen verko pen. Maar als hij minder omzet draait dan vorig jaar, wat waar schijnlijk is, dan probeert hij de schade te verhalen op de schul dige instantie. „Al is het moei lijk te achterhalen wie nu I cies de schuldige is. Ik in ell?.v val niet." Overigens had de Raad van L te niet alleen kritiek op deW volgde procedure. Rechter I vroeg zich af op afstand vaj™ portakabin ten opzichte var woonhuizen niet te klein is de geschorste vergunning isf^ vijftig meter. Dat had voltf Boll wel wat ruimer gemof Volgens de Regionale Milfn dienst West-Holland klever^ geen extra risico's aan de h koop van vuurwerk vanuir portakabin. Ook daar woij« er veiligheidsmaatregelen gr men zoals de plaatsing L|i sprinklers. Martin de Knegt: „De voedingswaarde van groente en fruit is erg afgenomen." Foto: Mark Lamers Martin de Knegt opent praktijk in Zoeterwoude-Rijndijk door Roza van der Veer voorhout/warmond - War mond, Voorhout en Sassen- heim mogen geen grote uitga ven meer doen zonder instem ming van de provincie. Dat is de drie gemeenten gisteren per brief meegedeeld. De provincie wil op die manier voorkomen dat de drie gemeenten vooruit lopend op een mogelijke fusie potverteren. Als dat zou gebeu ren, begint de nieuwe gemeen te TeyUngen welllicht met fi nanciële problemen. Dat de drie gemeenten min of meer onder curatele staan, is een gebruikelijke gang van za ken als een fusie op handen is. „Je wilt niet dat één van de te fuseren gemeenten nog gauw een sporthal, een enorm ge meentehuis of een zwembad bouwt. Daar kunnen alle inwo ners van de nieuwe gemeente vervolgens aan meebetalen ter wijl zo'n sporthal of zwembad in feite overbodig is. Dat pot verteren is vroeger wel gebeurd. Vandaar dat nu voorafgaand aan elke gemeentelijke fusie de uitgaven in de gaten worden gehouden", aldus provincie woordvoerder J. Disco. Volgens hem betekent het niet dat de drié gemeenten 'voor de aan schaf van elke pen' toestem ming moeten hebben van de provincie. „Alles wat al in de goedgekeur de begroting van 2004 staat, kan worden uitgevoerd. En ook zaken die in de meerjarenbe groting staan kunnen in princi pe, doorgaan. Tenzij er een nieuwe situatie ontstaat. Bij voorbeeld als een wijk niet uit breidt maar er wel scholen en sportzalen zijn gepland. Je moet alles wel voorleggen aan de provincie. En die doet dit ter bescherming van de inwoners van de nieuw te vormen ge meente." Volgens de Warmondse burge meester Vosjan is de meldings plicht van de uitgaven vooral lastig. „Elke keer als je geld wilt uitgeven moet je eerst bij de provincie maar ook bij de ande re gemeenten langs. Daar word je als gemeente toch door be perkt." Vosjan gaat er wel van uit dat de Warmondse plannen niet door de provincie worden tegengehouden. „We zijn al ja ren bezig met de Dorpsstraat. Dat loopt nu naar een einde. Ik ga ervan uit dat dat geen pro bleem hoeft te zijn. Bovendien zijn al onze plannen financieel afgedekt. Warmond gaat ook niet iets heel anders doen." Ook Voorhout is niet gelukkig met de meldingsplicht bij de provincie. „Leuk is anders. Het is gewoon een verdere fuik. Maar het betekent niet dat wij de heel lang op de rit staande bouw van nieuwe voorzienin gen als de sporthal niet meer kunnen bouwen", aldus wet- ie ite houder Van Steijn. Hij ziejn brief vooral als een formeelbn sluit om te voorkomen dattgi meenten al hun reserves oplm ken aan 'leuke dinges J. „Maar alles uit de al goet= keurde begroting 2004 kan; woon doorgaan. En voor dei 1 breiding van het sportpark geest, die over een paar jaal de meerjarenbegroting s|l] hebben we al veel eerdei spraken gemaakt met de vincie. Ik verwacht niet d; daar nu opeens negatief tej overstaan." Sassenheim was vanmoj niet bereikbaar voor comn taar. Gedeputeerde Staten van Z| Holland willen nog voor dePor mer van 2004 een definit^ beslissing nemen over de f' van Warmond, Sassenheinj" Voorhout. Vervolgens mol de Provinciale Staten, de mét ter en de Tweede Kamer n beslissing nemen. jsti mie, rebalancing, alfa-training, reiki, gestallt en feldenkrais. Die leerden hem in de eerste plaats veel over zichzelf. Dat was nodig ook, vanwege bepaalde blokkades die hij bij zichzelf bespeur de. „Om een goede therapeut te zijn, moet je in balans zijn. Anders ga je meer energie bij je cliën ten wegtrekken dan je kimt geven. Daardoor ben je niet geloofwaardig." Hij maakte een proces door dat hem anders te gen het leven aan deed kijken. „Je gaat bewuster leven, veel intensiever. Het betekent wel dat je kwetsbaar wordt en verdriet meer voelt. Maar je gaat ook veel meer van het leven genieten." Bij zijn ontwikkeling speelde zijn oom een belangrij ke rol. „Hij is een grote motivator geweest. Mijn oom is ontspanningstherapeut. Hij heeft de gave om al bij binnenkomst te zien wat iemand man keert. Van hem heb ik veel geleerd." De Knegt kwam twee jaar geleden vanuit Bos koop naar Zoeterwoude-Rijndijk, de woonplaats van zijn vriendin. Om ingeburgerd te raken in de Leidse regio werd hij vorig jaar verzorger bij de Leidse voetbalvereniging Roodenburg. In Bos koop had hij negen jaar een massagepraktijk. Nu wil hij samen met zijn vriendin, die schoonheids pecialiste is, 'een doorstart' maken in zijn nieuwe woonplaats. Ook geeft hij vanaf volgende maand gratis informatieavonden bij mensen thuis. Zijn behandelingen, of het nu gaat om een cliënt die wil afslanken of iemand met artrose, draaien om drie dingen. „De juiste voeding, lichamelijke ontspanning en ontspanning van de geest." Kan hij mensen niet helpen, dan verwijst hij door. „Er zijn mensen met chronische klachten waartegen geen afdoende remedie lijkt te zijn. Een iriscopist of iemand met een ander specialisme kan vaak uitkomst bieden. Van die behandelaars ken ik er veel." Martin de Knegt is te bereiken via 06- 40106723. woubrugge - Zo op het eerste gezicht lijkt het een vreemde vijver in Woubrugge. Overal steken heikoppen boven het water uit, maar ver der is er geen actie. Op deze plek moet het nieuwe kantoor van Woondiensten Aarwoude komen. De grootste huisbaas van Jacobswoude en Ter Aar wordt echter ge plaagd door vertraging als gevolg van rechtelijke procedures die door de buurman zijn aangespannen. Anderhalve maand geleden be sloot de rechter dat biologen eerst op zoek moeten gaan naar be schermde planten en dieren, voordat de bouw verder mag gaan. Inmiddels heeft het bureau Van der Goes en Groot Ecologisch Onder zoek uit Alkmaar gezocht naar beestjes en planten. „Het resultaat?" Directeur Verweij lacht. „Uiteraard is er niets aangetroffen. Geen zwanebloem en geen modderkruiper. Maar dat is ook logisch. De bouwput grenst niet aan een sloot, waar je zulke flora en fauna I d aantreffen." eër Woondiensten Aarwoude heeft het onderzoeksrapport naar de rënl ter gestuurd. Deze handelt het besluit over de voortgang van desg bouw schriftelijk af. „Ik verwacht deze week het groene licht van rechter te krijgen, zodat we weer kunnen doorgaan met de bouven aldus Verweij. hre Woondiensten Aarwoude had in 1999 voor de eerste keer al eenant gunning aangevraagd voor nieuwbouw. Toen eindelijk op 29 sepnd tember het heien begon, legde de Haagse rechtbank het werk eb d: dagen later alweer stil. Gerard Verweij blijft optimistisch en hoopse dat hij over een jaar het nieuwe kantoor aan de A. de Graaflaan krrr betrekken. Foto: Henk Bouwman jüh Van Beelen promoot 'Amerikaanse praktijken' in de Randstad door Janneke Dijke leiderdorp/oegstgeest -Tien jaar geleden was het zijn missie om het tekort aan chiropracto- ren in Nederland op te heffen. Gelukt is dat niet, want chiro practor Jan van Beelen vindt dat er nog steeds te weinig des kundigen zijn die afwijkingen in de wervelkolom kunnen signa leren en behandelen. Maar over het aantal praktijken dat onder zijn leiding in de Randstad is opgericht, is hij tevreden. Mor gen viert Van Beelen het tweede lustrum, met iedere patiënt die hij de afgelopen jaren onder handen nam. Van Beelen volgde de opleiding tot chiropractor in Amerika, en oefende het beroep daar vervol gens twaalf jaar uit. De chiro practor is in de Verenigde Sta ten een medicus waar mensen net zo gemakkelijk een bezoek je aan brengen als aan de tand arts, vertelt Van Beelen. „In Ne derland is er één chiropractor per 100.000 inwoners. In Ame rika is er één per 4.500 men sen." Amerikanen zoeken hun toe vlucht tot de medisch specialist niet pas als ze bezwijken onder de rugpijn. Schoorvoetend vol gen Nederlanders hun voor beeld, ziet Van Beelen goedkeu rend. „Voorkomen is beter dan genezen. Er zijn mensen die hier drie keer per jaar komen voor controle, net als bij de tandarts." De uit Katwijk afkomstige Van Beelen kwam terug naar Neder land omdat hij vond dat er een behoorlijk tekort was aan chiro practors. Om die leemte op te vullen begon hij de afgelopen tien jaar op tien verschillende plekken een praktijk. De prak tijken in Noordwijk, Alphen aan den Rijn, Lisse, Purmerend, Vo- lendam, Heemstede en Delft heeft hij inmiddels weer door verkocht of afgesloten, omdat een andere chiropractor in die plaats aan de slag ging. In Oegstgeest, Leiderdorp en Rijs wijk staat zijn naam nog wel op de gevel. „Mijn bedoeling is om het hierbij te houden." Van Beelens patiënten hebben vaak al een lange weg langs al lerlei therapeuten achter de rug. Lang niet alle huisartsen verwijzen iemand met hoofd pijn of rugklachten door naar de chiropractor. „Omdat het in het alternatieve verzekerings pakket zit, zijn ze huiverig", vermoedt Van Beelen. Nergens voor nodig, vindt hij. „De oplei ding is zwaar, qua niveau ver gelijkbaar met die van huisarts. Een manueel therapeut pro beert de beweeglijkheid van de ruggengraat te vergroten, maar een chiropractor gaat verder: hij is geïnteresseerd in de rönt genfoto en geeft een wat precie zere behandeling." Door met de hand afwijkingen in de rug gengraat te bestrijden geeft hij beknelde zenuwen weer de ruimte. De chiropractie gaat er van uit dat het lichaam in staat is zichzelf te genezen als het ze nuwstelsel optimaal functio neert. In Europa wordt de opleiding tot chiropractor gegeven in En geland, Denemarken en Frank rijk. Van Beelen heeft vooral mensen in dienst die in Ameri ka zijn opgeleid. „Doordat er zo weinig chiropractors zijn, hoor je er weinig van. Daardoor be ginnen er weinig jongeren aan de studie, die bovendien duur is. Ik probeer veel ruchtbaar heid te geven aan het vak, door advertenties te plaatsen en le zingen te geven. Misschien helpt dat. Bovendien hoop ik op die manier meer mensen te kunnen helpen." Mensen die de afgelopen tien jaar behan deld zijn in één van de praktij ken van Van Beelen, zijn mor gen welkom tijdens een recep tie van 17.00 tot 20.00 uur in de praktijk in Oegstgeest, Gevers straat 75a. Radio Rijnwou^ dig heeft de beste site drij RiJNWouDE - Radio Rijnwrei de heeft een RTV-award I wonnen. Tijdens het OLfP? festival (de organisatie lokale omroepen in Ne(f§e land) kreeg de lokale omti de prijs voor de beste we? te van alle lokale omroep^11 in Nederland. De jury I stond uit Rocky Tuhut?..11 (KRO), Piet Bakker (Univ(fls teit van Amsterdam), Gr, u Meier (Buma/Stemra), 1. 0 mberto Tan (NOS), Nicolre Fever (NOS), Frits Sr*11 (KRO), Frans van Hour11, (Avro) en Sjors Fröhf s (NCRV). Les fvo

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16