LEIDEN REGIO 'Zonde om niets met die bunkers te Krijgt Leiden weer een Lichtweek? Acties tegen BPRC steeds grimmiger R3 Lezing Bakas bij JOVD dinsdag 2 DECEMBER 2003 AtlantikWaH Museum in duinen van Noordwijk Jan Preenen id wijk - Alsof het om een itrijd schatgraven gaat, zo imzinnig doet Victor Sal- over de ingang van het ke' ondergrondse gangen- ;1 dat leidt naar bunkers uit reede Wereldoorlog, waar de bebouwde kom [oordwijk eindigt en dan londerd meter verder naar loorden." Cryptischer kan lauwelijks. „We willen be niet precies de plek aan- 1. Er zijn enthousiastelin ie al zijn gaan graven. Niet mensen uit Noordwijk, uit heel Europa. Natuur- leskundigen weten echt vaar ze het moeten zoeken, r we willen niet ook nog amateurs aantrekken." (d-wethouder van Noord- voorzitter van de Stich- tlantikWall Museum lwijk. Toen hij nog in het e zat, werd hij in 1997 be- <jjrd door bunkerdeskundi- t uonder wie Gerard Keijzer ht.uud Boot. Keijzer is bouw- liüig specialist, Boot 'bunker- asloog'. Het leek hun wel aar- Is fim een museum op te rich- idsn zo de herinnering aan de raPg levend te houden. „Ze ns|en het oog laten vallen op japunker in Noordwijk. Maar lat» niet verbonden met de Mij en anderen in de ge- leek het echter wel aar- aj|m bunkers toegankelijk te )lapn, die juist wel met elkaar djrbinding staan. Om dat kfluit te werken, hebben we eelüe specialisten een stich- kljn het leven geroepen." in Noord- enyormt slechts een klein on- re (eel van de AtlantikWall, die d^iitsers langs de kust heb- opangelegd. Maar het is wel it, peel bijzonder stuk. Aan ntfierhonderd meter lang liepnstelsel liggen een vuur- OcPgsbunker annex com- nplobunker, drie geschuts- e tfers, zes manschappen- zeefers en één munitiebunker, jbrfiaal bedolven onder het ivf ijk jelft van de gangen is toe- veJelijk. Daarvan heeft Sal- netzich met het bestuur twee ordeleden persoonlijk kun- jija)vertuigen toen zij voor het •s.ondergronds gingen. „Alle ters verkeren nog in de ori- Ie staat. Het zou toch zon- erkjn om daar niets mee te Veel mensen zijn in hun v? in deze bunkers geweest, iets mystieks." Of zo- reijarjolijn van der Jagt, die de llgl ïrk e n 'gis nde .IMP Marjolijn van der Jagt en Victor Salman in de bunker aan de Bosweg, die tijdelijk als expositieruimte fungeert. „Veel mensen zijn in hun jeugd in deze bunkers geweest." Foto: Dick Hogewoning de PR voor de stichting ver zorgt, het zegt: „Er zit veel emo tie omheen. Dat merk ik nu aan alle kanten. We worden volop benaderd door mensen die op de een of andere manier met ons willen meewerken." Op de 'heel lange termijn' wil de stichting het hele gangen stelsel en alle bunkers voor het publiek openstellen. Maar om dat tweehonderd meter gang nog moet worden uitgegraven, wil de organisatie zich voorlo pig beperken tot het eerste ge deelte. Daaraan liggen de com mandobunker, de geschuts- bunker en de manschappen- bunkers. De commandobunker moet als expositieruimte gaan fungeren. Zover is het echter nog lang niet. De bunker dient zandvrij te worden gemaakt, er moet verlichting in worden aange bracht en er zijn maatregelen nodig om instorting te voorko men. Voorzieningen aan de bo dem moeten de ruimte perma nent vochtvrij houden. De Zoogdierenwerkgroep Zuid- Holland heeft wel als voorwaar de gesteld dat het museum (in clusief de gangen) alleen van mei tot en met augustus ge opend mag zijn, zodat de vleer muizen de rest van het jaar niet worden gestoord. Ook alle andere instanties (rijk, provincie, gemeente, hoog heemraadschap) hebben in middels hun medewerking toe gezegd. De gemeente heeft als eerste - en tot nu toe enige - overheidsinstantie negendui zend euro bijgedragen. Van der Jagt: „Op die waarderingssubsi die was het wachten. Het is be langrijk dat we nu tegen ieder een kunnen zeggen dat de ge meente achter ons staat." In totaal is ruim een half mil joen euro voor het project no dig. Een klein deel wordt gesto ken in een bunker aan de Bos weg, die los staat van het Atlan tikWall Museum, maar voorlo pig zal fungeren als tentoon stellingsruimte. Salman: „Deze bunker is niet met een gang verbonden met andere bun kers. De Dienst Domeinen heeft hier jarenlang kunstwer ken opgeslagen. Sinds 1995 staat de bunker leeg. Maar je kunt wel zien dat die goed is onderhouden. Zo goed dat die nauwelijks meer origineel is. Maar het is voor ons wel prak tisch." Aanvankelijk zou deze bunker dit jaar op 5 mei worden ge opend. Omdat de voorberei ding meer tijd vergde dan ge dacht, wordt nu gestreefd naar mei volgend jaar. Vitrines, rou tebordjes en stoelen staan er al. Die zijn hier opgeslagen door het Modelbouwmuseum in Lei den dat is gesloten. Van der Jagt: „Van hieruit gaan we ver der werken. Eerst de inrichting van dit tijdelijke museum. Daarna steeds een stapje ver der, te beginnen met het pad naar de grootste bunker. We hopen dat mensen die hier ko men zo enthousiast raken dat ze willen meebetalen aan de verdere ontwikkeling." Of om met Salman te spreken: „We gaan er vanuit dat onderne mers, die congresgangers op het museum kunnen wijzen, hun portemonnee zullen trek ken, maar niet alleen zij. Ook fondsen en gemeenten in de re gio. Ook voor hen is dit muse um belangrijk. Veel scholen hebben ons al gevraagd wan neer het opengaat. En natuur lijk vragen we ook Brussel om subsidie. Wat we hier doen, is niet alleen voor Nederlanders interessant." len heeft wel eens de uit- s]ling van een theelichtje ge- A zo vinden velen. Dat was C.VJ V111UCll ïtltll. LJtil. VVO. O aatste tientallen jaren van torige eeuw toen er slechts aantal winkelstraten spaar- Jn was voorzien van feest- lichting in de donkere da- voor kerst. y anders was dat in de jaren Tig en vijftig, toen Leiden 's l ters baadde in het licht, ^tzenden lampjes wierpen een heel apart licht op lumenten als de Mor- ort, de Korenbeurs, de Kar- ïelksbrug bij het Gangetje, stadhuis, maar ook op ge- als die van de Iemco op de uwe Rijn. ens de Tweede Wereldoor- was het uit met de pret, »r vrij snel daarna, in 1952, er de zogeheten Licht- k: een spoor van verlichting trok door de stad. De midden stand en het college van B en W zagen de verlichting op bruggen, in straten en aan ge bouwen vooral als een fraaie promotie van de stad. Een klei ne zes jaar later stierf de Licht week een stille dood. Maar er is leven na de dood. Sinds vorige week maandag heerst er rond de Nieuwe Rijn en Botermarkt wederom een sprookjesachtige sfeer. De nieuwe winkeliersver eniging De Koornbeurs heeft de borften laten verlichten en dat komt de gezelligheid in het centrum zeker ten goede. Nu kunnen wij ons nog herin neren dat in 1997 een verlichte boom op de Beestenmarkt voor de nodige commotie zorg de. En ook de boom met de 1000 lampjes op de hoek van de Boisotkade en Kaiserstraat was meerdere malen het on- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan 8erendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 derwerp van discussie. Im mers, lampjes in bomen kun nen diezelfde bomen bescha digen, menen natuurliefheb bers. Daarom is de Bomenbond Rijnland bij monde van secre taris Harrie Schoch niet blij met de verlichting in de bo men. „Daar heb ik moeite mee. Verlichting is leuk, maar dan liever in bouwwerken of aan gebouwen die geen last van die lampjes hebben. De bomen verliezen niet voor niks hun bladeren en houden een win terslaap. En verlichting draagt niet bij aan een goede boom. Licht heeft invloed op bomen, wat ook mooi te zien is aan bo men die bij lantaarnpalen staan: die verliezen later hun bladeren dan andere bomen. Ons inziens kan die verlichting voor de bomen een verstoring zijn van die winterslaap en schade aanrichten tijdens de uitloop van de bomen in het komende voorjaar." Woordvoerster Anoesjka Hil- brands van de gemeente laat weten dat er toestemming is verleend voor de verlichting voor een periode van vijf jaar. Daaraan is wel een aantal voor waarden verbonden, zo blijkt uit de overeenkomst uit 1999 tussen de gemeente en Encore Licht, dat verantwoordelijk is voor de verlichting. Zo is boomverlichting in de he le gemeente mogelijk voor maximaal vijfjaar tussen 1 no vember en 1 maart De lampjes dienen gelijktijdig met de mo- numentenverüchting te wor den ontstoken en gedoofd en er mag uitsluitend zwakstroom worden gebruikt. Er mag géén verlichting in een boom wor den aangebracht als de boom te zwak is of de boom een bij zonder of monumentaal karak ter heeft. Eric-Jan Berendsen Opsluiting Voorschoten past in reeks door Peter Groenendijk voorschoten - De vergrende ling van het huis van Ronald Bontrop, waarbij zijn vrouw zondagnacht enkele uren opge sloten zat in hun huis in Voor schoten, is de meest recente ac tie in een reeks van optredens tegen het proefdiercentrum 'Biomedical Primate Research Centre' (BPRC) in Rijswijk. Bontrop, directeur van het BPRC, Ügt sinds twee jaar regel matig onder vuur van dierenac tivisten. De protesten worden steeds grimmiger en werkne mers van het proefdiercentrum leven inmiddels met de angst in hun lijf. „Met die mensen valt niet te praten", zegt een perso neelslid. „Ze weten niet waar het over gaat en willen het ei genlijk ook niet weten." De actie die zondagnacht plaatsvond, werd geclaimd door een groep die zich Actie campagne Koen noemt. Deze groep zit ook achter tal van eer dere acties bij huizen van BPRC-werknemers, onder meer in Voorschoten en Leiderdorp. Leden van de actiegroep willen geen vragen van deze krant be antwoorden, maar laten in een persbericht wel doorschemeren dat deze actie niet de laatste te gen het proefdiercentrum zal zijn. „Men blijft actie voeren onder het motto 'BPRC moet dicht'", staat in het persbericht, waarbij verwezen wordt naar alle dierenactivisten in Neder land die tegen het werk in het proefdiercentrum gekant zijn. Een collega van Ronald Bontrop - de directeur zelf was gisteren en vandaag niet bereik baar voor commentaar - zegt overtuigd te zijn dat de acties inderdaad nog lang niet voorbij zijn. „De mensen die hier ach ter zitten, weten niet waar ze over praten. Maar ze veroorde len ons werk wel, en voeren er actie tegen. Er valt niet met ze te praten. Onze argumenten willen ze niet horen." De werk nemer, die niet met naam in de krant wil ('Anders staan ze van avond bij mij in de tuin'), zegt zelf ook met grote regelmaat slachtoffer te zijn van acties. „Het wordt steeds vervelender en het houdt niet op." De actiegroep 'Actiecampagne Koen' zegt uitsluitend geweld loos protest te bezigen. Deson danks is het personeel van het proefdiercentrum in de afgelo pen twee jaar regelmatig het slachtoffer van steeds grimmi ger acties. Bontrop zelf is het voornaamste doel: zijn banden werden al eens lekgestoken, zijn deur werd ingetrapt, in zijn tuin werd een bord met het woord 'apenbeul' geplaatst. 'En vorig jaar is thuis met een kata pult een ruit kapotgeschoten', zo vertelde Bontrop onlangs in NRC Handelsblad. Hij zei toen ook dat zes a zeven van zijn medewerkers 'leven met de angst in hun lijf. Actievoerders protesteerden ook bij huizen van andere medewerkers, on der meer in Leiderdorp. Daar werd het huis van een mede werker in 2002 beklad, en vier maanden geleden werden in de omgeving van de woning flyers verspreid waarin de medewer ker een misdadiger werd ge noemd, 'verantwoordelijk voor de dood van 250 apen per jaar'. Toch denkt niemand van de BPRC-werknemers aan vertrek, zegt de collega van Bontrop. „We doen werk dat belangrijk is. Wij doen geen commercieel onderzoek meer, we zoeken naar geneesmiddelen tegen ziektes als aids en MS. Ik heb geneeskunde gestudeerd om juist dit soort werk te doen: werk waar de maatschappij iets aan heeft. Moet ik me dan laten intimideren door een paar figu ren die denken dat ze het beter weten? Ik peins er niet over, en dat geldt voor alle werknemers hier." Actiecampagne Koen zegt op een speciale website (www.bpr- cmoetdicht.org) dat de actie voerders maar één doel heb ben: het BPRC moet sluiten. „De strijd tegen centra als BPRC is gericht op bevrijding van de aarde en haar inwoners van een systeem dat ons naar de ondergang leidt. Weten schappers hebben jaren gele- den al aangetoond dat dieren anders reageren dan mensen. Het wordt tijd dat de overheid wakker wordt en de jaarlijkse subsidie aan het centrum stop zet." Het postadres van de stichting Atlan tikWall Museum Noordwijk is: Kokkel 13, 2201 VD Noordwijk. teL 071- 3615785. Website: www.atlantikwall.nl WD'er vergrijzing, migratie en rolg d leiden - WD'er Adjiedj Bakas houdt op dinsdag 9 december de Mr. Philippe Broodlezing van de JOVD (Jongeren Organi satie Vrijheid en Democratie) in Leiden. Bakas is lid van de stichting Talleyrand, een orga nisatie die politieke discussies organiseert. In zijn lezing Toe komst van Herkomst' stelt de de als gevolg daarvan verande rende machtsverhoudingen in ons land aan de orde. De lezing heeft plaats in Stadscafé van der Werff, Steenstraat 2. Philip pe Brood was een Leids Tweede Kamerlid dat in 2000 plotseling overleed. De aanvang van de le zing is om 19.45 uur. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl De Vismarkt is momenteel 's avonds feeëriek verlicht. Foto: Henk Bouwman vrienden voor Leiden e.o. verzorgt dit weekeinde een ten toonstelling van allerlei soorten vogels, zoals diverse soorten ka naries en parkieten, wildzang en kwartels. Er is ook een markt waar vogels, konijnen, ham sters, cavia's en andere kleine dieren ter verkoop worden aan geboden. De tentoonstelling is zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur in het Vijf Hovenhuis aan de Hoflaan 169 in Leiden. Volgende maand begint een V.O.S.-cursus voor Marokkaan se vrouwen die Arabisch of ber bers spreken. Tijdens de cursus krijgen de vrouwen informatie over zaken die ze in het dage lijks leven tegenkomen. De cur sus bestaat uit 12 bijeenkom sten van 9.30 tot 11.30 uur, de begeleiding wordt door Marok kaanse vrouwen gedaan. Kin deropvang is aanwezig. Voor meer informatie en aanmel ding: 06-18674177. Om ouders van adoptiekinde ren bij de opvoeding te steunen worden sinds enkele jaren ou dercursussen gegeven door de Rijngeest Groep Kinderen en Jeugd in Alphen aan den Rijn. De cursus, bedoeld voor ouders van adoptiekinderen tot 12 jaar, bestaat uit acht wekelijkse bij eenkomsten van 2,5 uur en be gint woensdag 7 januari. Met alle deelnemers wordt vooraf een kennismakingsgesprek ge voerd. Voor meer informatie en aanmelding (tot 12 december) kan contact worden opgeno men met Nynke Terpstra, Sec tie Preventie Kinderen en Jeugd Rijngeest Groep, 5239561 of nterpstra@rijngeestgroep.nl. Morgen begint de kaartver koop voor de Kerstbingo op zondag 21 december vanaf 14.00 uur in buurtcentrum Ma- tilo aan de Zaanstraat 126 in Leiden. Kosten 3,50 euro. Zaterdag kan er van 10.00 tot 14.00 uur weer gezaagd en ge snoeid worden in de natuur in Wassenaar. Melden bij Maal drift 6 in Wassenaar. Meer in formatie 5144462. Theatergroep Splinter ver zorgt in de kerstvakantie op vrijdag 2 januari een voorstel ling voor kinderen van 5 tot en met 10 jaar in buurtcentrum Matilo aan de Zaanstraat 126. De voorstelling gaat over een prinses die stottert. Toegang 2,50 euro. Volwassenen worden niet toegelaten. Zo snel moge lijk opgeven. Wandelsportvereniging LEO (Leiden en Omstreken) verzorgt zaterdag de eerste Mjndeltocht van een serie van vfF tochten over 15 kilometer. Er kan tussen 9.00 en 10.00 uur worden ge start vanuit buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad 3 in de Me- renwijk in Leiden. Wie wil weten hoe een Indi sche maaltijd klaargemaakt moet worden kan maandag 8 december naar de Indische kookavond in buurthuis 't Spoortje. Meer informatie ge ven de medewerkers van het buurthuis aan de Bemhardkade 40 in Leiden, telefoon 5241933. Bij het kerkelijk centrum De Regenboog in de Merenwijk in Leiden staan donderdag van 9.00 tot 21.00 uur containers voor oud papier, oud metaal en oude kleding. De opbrengst is voor goede doelen, zowel in Leiden als in de derde wereld.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15