LEIDE Stedenbaan trekt veel meer reizigers Boete voor zwervend huisvuil fors omhoog Leidse reders hebben een slechte naam REGIO R1 Provincie wil meer stations en treinen in zuidelijke Randstad Huis van sinterklaas groot succes menwerking met TU Delft is niet goed uitgewerkt' Supermicroscoop uniek in de wereld dinsdag 2 DECEMBER 2003 AtlantikWall jseum duinen Minder mrwerk bij Tombe irartding in ilandsteeg I - De politie zoekt een lende man die vorige mjdagavond rond kwart ien een 18-jarige vrouw Iden heeft aangerand. Zij n de Diefsteeg door de Vastgepakt en de Arend lelandsteeg ingetrokken ssen de Diefsteeg en de skerkchoorsteeg ligt. Daar het slachtoffer onzedelijk alvorens ze wist te ont- en. F steelt osleutels i - Een 49-jarige Leidenaar gravond op de Kieken- jrst van zijn autosleutels fd. Hij liep daar toen een jende man al fietsend de Is uit zijn hand trok. De haar wist de fietser nog te- I houden, maar de straat- ivist na enig duw- en trek je ontkomen. Daarbij zou ju ook een mes hebben iken. ines zijn I afgegaan l- De maandelijkse oefe- net de waarschuwingssi- ïs gisteren in het gebied ads Midden mislukt. Door jchnische storing ging het niet om twaalf uur af. Als gerepareerd, wordt er een te, stille test gedaan. Op dag 5 januari, de eerstvol- gj eerste maandag van de ^1, wordt het Waarschu- en Alarmeringssysteem jjjïormaal getest. voor auto's rijkcontainers - Burgemeester en wet- :s willen dat het in Lei- irdt verboden een auto reg bij een wijkcontainer !r$n, als dat het legen Container belemmert, omstel tot wijziging van :mene Plaatselijke Veror- wordt volgende week igjn de commissie Be- inVeiligheid besproken. f^inJLeiden ruim 1600 intainers, verdeeld over 0 locaties. Kelder en 4icona in debat I - Hoofdredacteur Jort 'r van Quote en oud-parle- 1 iriër Hedy d'Ancona gaan jkaar in gesprek over hun atiebronnen in de serie 1 sta je voor?' De gesprek- j ^jn georganiseerd door de- janisatie De Leidse Hoed. alist Ton van Brussel is de ïksleider. Het derde ge- I uit de serie wordt gehou- p woensdag 10 december luinzaal van de Hoog st kerk. De bijeenkomst t om 20.00 uur. leiden - Het Sinterklaashuis aan de Koorn- brugsteeg verwacht vandaag de zevendui zendste bezoeker te verwelkomen. Daarmee is het initiatief een 'doorslaand succes' vol gens centrummanager Robert Strijk. „Eigen lijk hadden we pas voor zaterdag op de ze venduizendste gerekend." Afgelopen vrij dag, zaterdag en zondag waren topdagen met zo'n duizend kinderen per dag. „En dan hebben we de ouders nog niet eens meege teld", zegt Strijk. In het huis kunnen de kin deren iedere dag tussen 11.00 en 19.00 uur de heilige de hand schudden, met de pieten praten, het grote boek bekijken of een rond- ieiding krijgen. Vandaag zijn er vanaf 15.00 uur Leidsch Dagblad-redacteuren aanwezig om te dichten. Behalve Leidenaars trekt het huis ook gezinnen uit de regio, zegt Strijk. „Vooral in het weekeinde was dat goed te merken", zegt de centrummanager. „Bezoe kers uit de Bollenstreek, zelfs uit Reeuwijk." Om het bezoek van buiten de stad te stimu leren, rijden er tussen het Haagwegterrein en het Sinterklaashuis busjes met zwarte pieten achter het stuur. De kosten van het initiatief - ongeveer 4000 euro - moeten worden opgebracht door de winkeliers in de binnenstad. „De helft van het bedrag is in middels bij elkaar geschraapt. Voor de ande re helft moeten we de winkeliers nog eens aankijken", aldus Strijk. Nu het Sinterklaas huis zo'n succes is, verwacht hij wel de nodi ge financiële ondersteuning. Ook volgend jaar moet de goedheiligman weer een on derkomen in de Leidse binnenstad krijgen als het aan Strijk ligt. Maar dan wel iets groter behuisd. Strijk: „Zodat we er echt een tour kunnen geven. Dan maken we er een soort toneelstukje van." Foto: Henk Bouwman door Janet van Dijk leiden/den haag - Het aantal reizigers groeit enorm als het vervoer per trein in Zuid-Holland wordt verbeterd. Adviesbureau Goudappel Coffeng verwacht de komende 25 jaar een toename van minstens 83 procent van het aantal treinreizigers. In opdracht van de provincie Zuid-Holland onderzocht het bureau de effec ten van investeringen in het spoor. Het gaat daarbij om de zogehe ten Stedenbaan, de verbetering van het treinvervoer tussen de steden Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam, Dordrecht en Gou da. Het plan voorziet in meer stations, een trein die zes keer per uur rijdt en meer parkeer gelegenheid bij de stations. In de Leidse regio wil de provincie voor 2007 nieuwe stations bou wen in de Merenwijk en in Sas- senheim en op langere termijn in Lisse of Noordwijkerhout en in Warmond/Oegstgeest. Overi gens is het beleid van de NS he lemaal niet gericht op de bouw van nieuwe stations, maar slechts op de verbetering van de huidige voorzieningen. Als er huizen en bedrijven ko men bij de nieuwe stations, dan neemt het aantal mensen dat Vuilniszak verkeerd of te vroeg op straat: 97 euro door Timoteus Waarsenburg leiden - De boetes voor ver keerd aangeboden huisvuil gaan volgend jaar fors omhoog. Levert een vuilniszak naast een wijkcontainer nu nog een boete op van 27 euro, na 1 januari kost zo'n fout in Leiden 97 eu ro. „Met die verhoging kan de gemeente kostendekkend de troep rond wijkcontainers aan pakken. De vervuiler betaalt dus", aldus verantwoordelijk wethouder Rogier van der San- de. Leiden krijgt sinds 1999 geld uit het fonds voor grotestedenbe- leid. Een deel wordt geïnves teerd in het schoner en aan trekkelijker maken van de stad. „Want", redeneert Van der San- de, „de leefbaarheid van de stad hangt zeer nauw samen met het aangezicht van de stad." Het project 'Leiden ruimt op!' is in 2001 van start gegaan en duurt tot en met 2004. Daar na hoopt de gemeente het pro ject opnieuw met geld uit het grotestedenbeleid te kunnen voortzetten. De gemeente richt zich op een aantal soorten vervuiling: vuil rond de wijkcontainers, zwerf vuil in de stad, onkruid, graffiti, aanplakbiljetten en honden poep. „Met het aanpakken van vuil naast de 'wijkcontainers zijn we vorig jaar begonnen", zegt de wethouder. „Ons stre ven was om in een jaar tijd die vervuiling met 25 procent terug te brengen. Die doelstelling is bijna gehaald. Volgend jaar ho pen we de vuiloverlast rond de wijkcontainers nog verder terug te dringen. Door hogere boetes en door een beroep te doen op de omwonenden. Als mensen zien dat er vuil naast de contai ners wordt gedumpt of dat mensen van buiten de buurt met de auto vuil komen langs- brengen, vragen we om dat te melden. Zo kunnen wij achter de vervuilers aan en weten de bewoners van de wijken dat er voor hun eigen vuil altijd plaats is in de containers." De zware boetes gelden overi gens niet alleen voor huisvuil dat naast de wijkcontainers is neergezet, maar ook voor vuil niszakken die verkeerd worden aangeboden. Van der Sande: „Als iemand Z'h vuilnis op de verkeerde dag op straat gooit, kan hij of zij ook een bekeuring krijgen. Datzelfde geldt voor huisvuil dat 's avonds al wordt neergezet, terwijl de vuilniswa gen pas 's ochtends langskomt. We willen de stad graag schoonhouden. En daar moet iedereen aan meewerken. Zak ken die 's avonds al op straat worden neergegooid, zijn de volgende dag vaak opengehaald door katten, honden of meeu wen. En zo blijf je zwerfvuil houden." Een ander speerpunt voor vol gend jaar is de bestrijding van hondenpoep. „Uit onderzoek is gebleken dat er in Leiden in middels erg weinig honden poep op straat ligt. Maar in de parken ligt nog veel te veel. In Slaaghwijk zijn we in juni van dit jaar een proef gestart om de overlast van hondenpoep in groengebieden te verminderen. Aan het einde van dit jaar krij gen we de resultaten van die proef. Als de cijfers goed zijn, Vuilniszakken die te vroeg buiten staan worden vaak opengehaald door katten en meeuwen, zegt de ge meente. Archieffoto: Henk Bouwman willen we dat project in 2004 uitbreiden naar andere delen van stad." Bewoners bleken ruim een maand geleden nog niet bijster enthousiast over de resultaten. Waar de gemeente inmiddels al zeer goed scoort, ver boven het landelijk gemiddelde zelfs, is de bestrijding van graffiti en aan plakbiljetten. „Graffiti in de stad halen we direct weg", zegt Van der Sande. „Dat werkt ken nelijk ontmoedigend voor de 'kunstenaars'. Ook de overlast door aanplakbiljetten in de stad is enorm afgenomen. Sinds an derhalf jaar kent de gemeente Leiden een Algemene Plaatselij ke Verordening die het mogelijk maakt om ook de vermoedelij ke opdrachtgevers van plakkers aan te pakken. Vroeger konden we alleen een plakker bekeuren die op heterdaad werd betrapt Als we posters in de stad zien van bijvoorbeeld een studen tenvereniging, kunnen we nu dankzij deze APV gewoon een rekening voor de schoonmaak kosten sturen naar die vereni ging." Daarnaast heeft de ge meente geïnvesteerd in diverse borden in de stad waar niet- commerciële instanties gratis posters mogen plakken. met de trein reist zelfs toe met 124 procent, aldus Goudappel Coffeng. In het gebied zal het gebruik van al het openbaar vervoer met veertig tot zestig procent stijgen. De grootste groei van reizigers wordt ver wacht op de lijnen van Leiden naar Schiphol en Haarlem en tussen Rotterdam en Leiden. Daarom zou er eerst geïnves teerd moeten worden in deze trajecten. Het plan voor de Stedenbaan is gemaakt omdat er in de zoge heten Zuidvleugel van de Rand stad meer ruimte komt op het spoor, omdat vanaf 2007 de Hogesnelheidstrein over de ei gen rails gaat rijden. Deze trein maakt nu nog gebruik van het bestaande spoor. De verbetering van het treinver voer in de komende twintig jaar kost minstens een half miljard euro. Dm voor 2007 de eerste extra treinen te laten rijden en stations te bouwen is 95 mil joen euro nodig. De baten we gen volgens de onderzoekers ruim op tegen deze kosten. Het rapport wordt morgen aange boden aan de minister van ver keer en waterstaat, tijdens de Zuidvieugelconferentie voor voornamelijk bestuurders uit het gebied, die in Den Haag wordt gehouden. Treinen vanaf 2007 Het StedenbaanpLan voor ziet in veel meer treinen ran en naar Leiden, vooral naar Den Haag en Schip hol/Amsterdam. In 2007 moeten de volgende inter city's rijden: - vier keer per uur Lelystad- Almere-Amsterdam-Zuid- Schiphol-Leiden -Den Haag Centraal. - twee keer per uur Amster- dam-Haarlem-Leiden-Den Haag Centraal. - twee keer per uur Amster dam-Haarlem-Leiden-Den Haag-Rotterdam-Dor- drecnt-Breda. - twee keer per uur Den Haag CS-Rotterdam-Dor- drecht-Breda-Tilburg- Eindhoven-Venlo. - twee keer per uur Den Haag CS-Rotterdam-Dor- dretiht-Roosendaal-Vlissin- gen. De Stedenbaan: - twee keer per uur Amster dam-Haarlem-Lei den-Den Haag-Rotterdam-Dor- drecht-RoosendaaL - vier keer per uur Amster- dam-Schiphol-Leiden-Den Haag-Rotterdam-Dor- drecïit-Amstelwijck-Breda. In 2030 zouden de treinen nog raker moeten rijden. 'Het gaat om de veiligheid' door Silvan Schoonhoven vervolg van voorpagina leiden - Veel Leidse reders va ren met grote groepen zonder aan de waterregels te voldoen. Ze hebben geen groot vaarbe wijs, hun boot is niet gecertifi ceerd, ze varen onverzekerd rond en missen nog andere pa pieren. Dat stelt de branche-organisa tie CBRB (Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart). Secre taris Maira van Helvoirt zegt dat Leiden een slechte naam heeft en dat bij de branche-organisa tie veel klachten binnenkomen. De gemeente erkende twee we ken geleden al - in reactie op beschuldigingen van twee re ders - dat veel boten in Leiden in elk geval zonder certificering rondvaren. Woordvoerder Delemarre zei toen dat de ge meente vergunningen wil gaan uitgeven vóór het vaarseizoen 2004 begint. Zonder certificaat ook geen vergunning, zo moet het beleid luiden. Op elk schip dat is uitgerust of gebruikt wordt voor het vervoer van meer dan twaalf mensen plus bemanning, moet een schipper staan met groot vaar bewijs op zak. Niet alleen mis sen veel Leidse schippers dat papier en ontbreekt een geldige certificering van hun boot, ook ontbreekt meestal de zoge noemde Rijnraartverklaring, die verplicht is voor elke exploi tant van een passagiersschip. Zo komen de boten van Stich ting Stadsparkeerplan Leiden, de rederij Leidsche Rijn en de Poort van Leiden niet voor in de registratie van de scheep vaartinspectie, constateert Hel voirt In het register van de Wa rner van Koophandel blijken al leen Schuitje Vaart, Groene Hart Cruises en Oude Rijn voor te komen. Volgens de CBRB zijn er naast Oude Rijn en Schuitje Vaart maar weinig rederijen die hun zaken helemaal op orde hebben. „Ik weet dat in Leiden wel be weerd wordt dat het groot vaar^ bewijs niet geldt voor open bo ten", zegt Helvoirt „Maar dat is niet waar. Iederéén die met meer dan twaalf mensen vaart, - moet een groot vaarbewijs heP ben. Zo zijn de regels. lammer genoeg zijn die regels niet van toepassing zodra je minder dan twaalf passagiers vervoert en als je boot daar ook niet op is ge maakt De Leidse watertaxi's hoeven formeel dus niet aan al lerlei voorschriften te voldoen. Toch eist de gemeente Rotter dam - waar ook watertaxi's va ren - dat de schippers een groot vaarbewijs hebben." Uit de berichtgeving over d"e Tederijoorlog' ion ten onrechte de indruk ontstaan dat het om een 'persoonlijke vete' tussen de reders gaat, schrijft Helvoirt. „Waar het feitelijk om gaat is de veiligheid van de consument Enschede en Volendam staan ons nog levendig voor de geest Ongevallen met passagiers schepen op zee hebben veel negatieve publiciteit veroor zaakt Het CBRB kan zich niet voorstellen dat de gemeente Leiden zich verantwoordelijk wil maken voor dergelijke risi- iversiteitsraad bezorgd over plannen 'krachtenbundeling' Vilfred Simons I - De plannen voor sa- ferking tussen de univer- jn van Leiden en Delft zijn |n niet goed uitgewerkt. Er en geschillenregeling, er niet vast wie eigenaar is patenten die Leiden en samen ontwikkelen en er jn duidelijk geformuleerd ^mstperspectief. De Uni- eitsraad van de Universi- '%den had gisteren stevige top de beoogde 'krach- indeling' van de universi- maar gaat toch akkoord Ie plannen van het college estuur. üversiteiten van Leiden en sinds 2001 nauw samen op enkele wetenschaps terreinen. Onder meer bieden zij samen de opleidingen wis kunde en 'Life Science and Technology' aan. Dat bevalt zo goed, dat besloten is om de sa menwerking uit te breiden naar vakgebieden als bestuurskunde. Bestuursvoorzitters A.W. Kist (Leiden) en G. van Luijk (Delft) ondertekenen op dinsdag 9 de cember een convenant om de uitbreiding te bekrachtigen. De U-raad juicht die samen werking op zichzelf wel toe, maar meent dat de plannen 'veel te weinig regelen'. De uni versiteiten werken bijvoorbeeld niet samen bij de werving van studenten voor de gedeelde op leidingen. Is de samenwerking niet eigenlijk een ordinaire effi ciencyslag? Hoe gaan de uni versiteiten om met verschillen in rechtspositie tussen de do centen en onderzoekers? Het personeelsbeleid verschilt nog al, wat er bijvoorbeeld toe kan leiden dat twee docenten het zelfde werk doen, maar vanuit hun universiteit toch heel ver schillende salarissen krijgen. Onduidelijk is ook hoe precies de wetenschappelijke 'credits' van gezamenlijk onderzoek aan elke universiteit worden toege rekend. Een opmerkelijk pijnpunt is het 'bindende studieadvies'. Leiden heeft zo'n regeling wel, Delft niet. Dit betekent volgens woordvoerder M. van Noort van de Studenten Groepering Leiden (SGL) dat slecht preste rende Leidse eerstejaars aan het einde van het studiejaar wegge stuurd kunnen worden van een gedeelde opleiding, terwijl de Delftenaars mogen blijven. Dat kan er volgens hem zelfs toe lei den dat studenten die een bin dend studieadvies willen ontlo pen, een 'U-bocht' maken. Zij schrijven zich in Delft in en kunnen toch in Leiden stude ren. Universitair ambtenaar F. Los meent dat het allemaal zo'n vaart niet zal lopen. Het nieuwe convenant is vooral een uitbrei ding van de bestaande regeling. Die is tot nu toe in grote har monie uitgevoerd. Samenwer- king is bovendien geen fusie, hield Los de U-raad voor. Mocht krachtenbundeling niet de gehoopte resultaten opleve ren, dan kan er gewoon weer een einde aan worden gemaakt. „Samenwerken is een kwestie van vertrouwen", zei hij. „Als dat er niet is, dan stopt het ge woon." Een juridisch kader is daarmee overbodig. Docenten blijven verbonden aan hun ei gen instellingen, die de eigen onderzoeksresultaten meten. De opmerking van Van Noort over de mogelijke U-bocht vond Los 'niet interessant'. „Daarvan is tot nu toe niets ge bleken. Zowel in aantal als in kwaliteit zijn de Leidse en de Delftse studenten gelijk." door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - De supermicroscoop die de Leidse universiteit gaat bouwen is uniek. Nergens ter wereld bestaat een microscoop die zulke kleine details kan on derscheiden. Volgens hoogle raar chemie Jan Pieter Abra hams kan de computer er over vier jaar zijn. Gisteren werd bekend dat de rijksoverheid 8,8 miljoen euro beschikbaar stelt voor het pro ject. De bouw van de micro scoop past in de plannen van het kabinet-Balkenende 2 om van Nederland een 'concurre rende en dynamische' kennis economie te maken die de con currentie met het buitenland aankan. De microscoop moet vooral een impuls geven aan de nieuwe 'witte biotechnologie', het gebruik van schimmels, gis ten en bacteriën om medicij nen en andere nuttige chemi sche stoffen te maken. De mi croscoop moet zien wat er pre cies in die micro-organismen gebeurt en onderzoekers idee- en aan de hand doen om hun werking zó te veranderen, dat zij de gewenste stoffen gaan maken. Abrahams verwacht dat de bouw van de microscoop een impuls gaat geven aan de Leid se economie. Er zullen bedrij ven komen die, met de paten ten van de universiteit, zelf zul ke microscopen gaan maken en verkopen. Daarnaast verwacht Abrahams nieuwe bedrijven die in opdracht micro-organismen met de microscoop gaan scree nen. Ook is het mogpüjk dat in de regio 'witte' biotechbedrij- ven neerstrijken. De supermicroscoop Is geen compleet nieuwe vinding. De onderzoekers gaan vooral de bestaande elektronen-, licht- en röntgenmicroscopie zó verbete ren, dat zij op de grenzen van het technisch haalbare terecht komen. Echt nieuw is wfel eeh computerprogramma dat al die vormen van microscopie met elkaar verbindt. Gebruikers kij ken dus niet meer door een oculair, maar via een beeld scherm. Abrahams denkt dat de supermicroscoop zich vooral van bestaande technieken on derscheidt door een 'ongeëve naarde rijkdom aan details' te tonen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13