REGIO Alkemade wil Warmonds deel Boterhuispolder u 'We blijven lokaal doen wat lokaal gedaan moet worden' 'Of zem'n huis mogen verplaatsen - hoe komen ze erop?' Er is niets mis met vergeten groenten R5 )ntsnapte Voorschotenaar ist wie aangevers waren anthorst betuigt pijt over geklaag iderdorp - De winkeliers van inkelcentrum Santhorst in iderdorp hebben samen een cuusbrief gestuurd aan de ge- eente. Ze schrijven daarin dat t hen spijt dat een aantal inkeliers een paar weken gele- ;n klaagde over de werkzaam- :den aan de straten rondom it winkelcentrum. In de brief de gemeente geven ze toe it de werkzaamheden aan de .keerplaatsen op hun eigen rzoek gebeurden. Ook erken- :n ze dat er één vertegen- ordiger is, namelijk de eige- van de C1000. Alle winke- irs hebben de brief onderte- nd. erstfeest op de ijneke Boulevard rwoude - De Rijneke mlevard in Zoeterwoude - jndijk staat op zaterdag 13 icember in het teken van de tderende kerst. Tussen twaalf vijf uur 's middags is er een •rstmarkt. Vanuit een vieren- Ive meter hoge kerstboom ïft een zangeres een optre- in. Op tweede kerstdag (26 :ember), tussen twaalf en er uur 's middags, kunnen be- iekers een ritje in de arrenslee aken. De kerstman in hoogst =;en persoon bestuurt de slee. frijwilligersprijs 003 in Warmond armond - De gemeente War- ond roept de inwoners op »n kandidaat voor te dragen »or de vrijwilligersprijs 2003. prijs - een bedrag van vijf- •nderd euro - wordt uitgereikt dens de nieuwjaarsreceptie in :t gemeentehuis. Om voor de ijs in aanmerking te komen, oet de persoon, groep of ver- ïiging een extra inspanning of jzondere bijdrage hebben ge- rerd als vrijwilliger of als vrij- illigersorganisatie. Voordrach- n moeten voor 10 december, et onderbouwing, binnen zijn het Warmondse gemeente Overvallers zijn eg voortvluchtig azerswoude-rijndijk - De pO- tie had gisteravond nog geen ooor van de twee mannen die bewoners van een vrijstaan- woning aan de Rijndijk in azerswoude donderdagavond ibben overvallen. De twee lannen belden omstreeks vart voor acht aan en drongen ider bedreiging van vuurwa- :ns het huis binnen. De da- :rs met een leeftijd van tussen 20 en 25 jaar, bonden de be- oners, een 39-jarige man en :n de 33-jarige vrouw, vast. irvolgens doorzochten ze het :1e huis en gingen er met een :ldbedrag vandoor. Hoeveel, il de politie niet zeggen. De ichtoffers konden zich na cir- een half uur bevrijden, waar- 1 ze alarm sloegen. De daders aren toen al verdwenen. Ver- loedelijk vertrokken ze met tn auto. Een team van zes po- ieagenten onderzoekt de ak. zaterdag 29 november 2003 Ouderenwerk in Leiden en omgeving bundelt krachten door Janneke Dijke leiden/regio - De maaltijden van Tafeltje Dek Je in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest wor den al een paar jaar verspreid vanuit een koelcel aan de Roo- seveltstraat in Leiden. De klus jesmannen die werken voor de klus-aan-huisdienst doen klus jes voor ouderen in alle ge meenten, en niet alleen in hun eigen woonplaats. Logisch, denkt de buitenstaander. Toch werken de welzijnsinstellingen voor ouderen en gehandicap ten in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest nog maar een paar jaar intensief samen. Dat bevalt zo goed, dat ze met ingang van 1 januari een nieuwe stichting oprichten om sterker te staan. De stichting Radius wordt de nieuwe vlag die wappert boven Tafeltje Dek Je, de personen- alarmering, het vervoer naar dagbestedingsplekken door de Sterbus en de klus-aan-huis dienst. De Stichting Dienstver lening Leiden (SDL), de Stich ting Welzijn Ouderen Oegst geest (SWOO) en de Leider- dorpse stichting Pluspunt bren gen deze activiteiten onder bij de nieuwe stichting. Volgend jaar sluit ook de Stichting Wel zijn Ouderen Voorschoten (SWOV) zich erbij aan. De fusie kost de organisaties nauwelijks moeite, legt SDL-di- recteur Toon Verlaan uit. Hij wordt tevens de directeur van Radius. ,,We doen dit niet om dat we geld willen besparen en we hebben ook geen intentie verklaring. We zijn een paar jaar geleden gaan samenwer ken omdat dat logisch was." De warme maaltijden van Ta feltje Dek Je, die elke dag rond etenstijd door vrijwilligers wer den rondgebracht, werden een paar jaar geleden vervangen door koelverse maaltijden die één keer per week worden be zorgd en in de magnetron moe ten worden opgewarmd. „Sa men hebben we één koelcel kunnen kopen en drie koelau to's", zegt Verlaan. ..Als er een gemeente bijkomt, hoeven we niets meer aan te schaffen. Dat is pas efficient." Ook de personenalarmering wordt al een paar jaar door de welzijnsinstellingen in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest sa men uitgevoerd. Inmiddels hebben zelfs Zoeterwoude, Ja- cobswoude en Rijnwoude zich aangesloten. In een kamertje in het gebouw aan de Roosevelt- straat liggen stapels alarm knoppen die ouderen om de nek kunnen hangen. Op een plank staan dozen met sloten. ,,Als iemand zorg aan huis krijgt, dan moet er een moeder- slot in de voordeur, zodat de verpleegkundigen naar binnen kunnen. Het oude slot bewaren we hier. Als iemand overlijdt of geen zorg meer nodig heeft, wisselen we de sloten weer om", legt Betsy Korbee uit. Ze is teamleider aan de Roosevelt- straat, waar al het gezamenlijke werk wordt verricht. Tot nu toe gebeurt dat nog onder regie van de SDL. Vanaf januari werkt het personeel in dit gebouw voor stichting Radius. De welzijnsinstellingen voor ouderen en mensen met een handicap fuseren niet omdat dat mode is, benadrukt direc teur Verlaan. Hij ziet alleen maar voordelen, vooral voor de kleinere organisaties in Leider dorp, Oegstgeest en Voorscho ten. „De rekeningen voor Tafel tje Dek Je versturen we samen. Als grotere organisatie kun je een geavanceerder en duurder administratiesysteem kopen. Personeelsbeleid en vrijwilli- gersbeleid kunnen we samen ontwikkelen. Voor een kleine organisatie is dat haast niet te doen. Ook is het goed om een klachtencommissie te hebben. Maar als kleine instelling begin je daar niet snel aan." Alle oudereninstellingen op één hoop gooien, dat zou wel nade len tot gevolg hebben. Daar be ginnen de SDL, de SWOO, Plus punt en de SWOV niet aan. „We voeren alleen de brengdiensten samen uit, de diensten die naar De maaltijden van Tafeltje Dek Je worden uit de koelcel gehaald en in de koelauto's geladen. Volgend jaar verstrekt Radius 150.000 maaltij den per jaar aan ouderen in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. Foto: Hielco Kuipers de cliënten toe komen", be- stelling bellen. De intake-ge- ties, evenals de organisatie van renwerk geen anonieme gigant, zweert Verlaan. Ouderen die sprekken voor Tafeltje Dek Je welzijnsbezoeken, vriend- Verlaan: „We blijven lokaal een vraag hebben, kunnen al- en de alarmering doen mede- schapskringen en sportieve ac- doen. wat lokaal gedaan moet tijd hun eigen vertrouwde in- werkers van de lokale organisa- tiviteiten. Zo wordt het oude- worden." Leiderdorp: 'Buren willen alleen maar halen en niet betalen' door Janneke Dijke leiderdorp/alkemade - De War- mondse Sweilandpolder en het Warmondse deel van de Boter huispolder moeten bij Alkemade komen. Die claim heeft het Al- kemadese gemeentebestuur weliswaar nog niet op papier staan, maar burgemeester Meer burg vindt die aanspraak logisch. Als de provincie het zou toe staan, zou hij zelfs het Leider- dorpse deel van de Boterhuispol der aan zijn grondgebied willen toevoegen. Annexatie van het Leiderdorpse grondgebied heeft hij al geop perd in een gesprek met de bu ren. „In een onderlinge discus sie roep je wel eens zoiets." Maar het blijft volgens Meer burg bij een wens. De provincie is bezig met de herindeling van Warmond, en niet met een grenscorrectie van Leiderdorp, aldus Meerburg. „Pas als de provincie ook de bestaande grenzen wil veranderen, wordt het interessant." De strijd rond de Warmondse weilanden aan de oostzijde van de Kagerplassen barst los, om dat de provincie eind dit jaar wil weten wat de wensen van de buurgemeenten zijn. War mond wordt samengevoegd met Sassenheim en Voorhout, en verliest daarbij misschien de 'overzeese gebiedsdelen' omdat de bewoners van die polders niet vaak in Warmond komen. Het leek er lange tijd op dat de Sweilandpolder naar Alkemade, en de Boterhuispolder naar Lei derdorp zou gaan. Nu blijkt dat Alkemade meer wensen heeft. Burgemeester Meerburg: „Je gaat uit van een logica. Het is landelijk gebied, en Alkemade is al landelijk. Wij hebben er daarom geen enkel bezwaar te gen als het gebied bij ons komt. Als je naar de karakteristieke ei genschappen kijkt, en naar de oriëntatie van de bewoners, dan is dat logisch." Bovendien gaven de bewoners van het Warmondse deel van de Boter huispolder onlangs via een buurtenquête aan dat ze in de toekomst liever in de gemeente Alkemade wonen dan in de ge meente Leiderdorp. Ze zijn bang dat Leiderdorp de groene polder op den duur wil bebou wen. Meerburg denkt dat hij tamelijk sterk staat. Leiderdorp vindt het logisch om de hele Boterhuis polder onder zijn hoede te krij gen, omdat brandweer en poli tie uit Leiderdorp het War mondse gebied nu al in de ga ten houden. Meerburg: „Dat gaat binnenkort toch verande ren over grenzen heen. Ik denk dat zoiets niet van doorslagge vende betekenis is." Volgens de Leiderdorpse wet houder Molkenboer zit Alkema de op de verkeerde weg en wint de gemeente de provincie nooit voor dit standpunt. „Ik voel bij Alkemade steeds meer boven komen dat ze wel willen halen, maar niet betalen." Molken- boer wil in de Boterhuispolder een landschapspark inrichten, als overgang van stad naar plat teland. „Ik vraag me af of Al kemade die plannen overneemt als ze het gebied willen hebben. Ik merk dat, als iets geld kost, ze naar de buren kijken." Molkenboer zegt dat Leider dorp wel wil investeren in groe ne projecten. „Mensen zijn het alweer vergeten, maar wij heb ben wel 1 miljoen geïnvesteerd om de HSL-pergola bij Hoog- made te laten verdwijnen", al dus de wethouder. „We zijn buitengewoon actief in het Land van Wijk en Wouden. We zijn zelfs bereid om een bijdra ge te leveren aan een recreatie park in het Ghoybos, dat niet op ons terrein ligt." Mocht dit populierenbos op het grondge bied van Alkemade beter toe gankelijk gemaakt worden voor recreanten, dan doet Leider dorp ook een duit in het zakje. „Ik wil nog wel eens weten in hoeverre andere gemeenten in vesteren in groen en recreatie, op hun eigen grondgebied of daarbuiten", aldus Molken boer. De visie van Leiderdorp valt be ter in de smaak bij de provincie, voorspelt Molkenboer. „Wij hebben goed door wat de pro vincie wil. Die wil discussiëren op basis van inhoud." Leiderdorp op toernee met 'groen imago' leiderdorp/alkemade - Een folder moet de ge meente Leiderdorp afhelpen van het imago van betonliefhebber en bouwfreak. Leiderdorp hoopt zo de bewoners en grondeigenaars in het Warmondse deel van de Boterhuispolder ervan te overtuigen dat het fijn is om in de gemeente te wonen. Leiderdorp wil dat deel bij het eigen deel van de Boterhuispolder inlijven en begint daarom een 'groene-imagotournee' langs inwo ners van de polder, buurgemeenten en provin cie. Volgens het Leiderdorpse gemeentebestuur is het een hardnekkig vooroordeel dat hoognodig in de prullenbak moet verdwijnen. Leiderdorp beschermt de groene gebieden aan de rand van het dorp wel degelijk, betoogt wethouder Mol kenboer. Door voorbeelden op te nemen in een folder, wordt het mensen wel duidelijk, besloten burgemeester en wethouders onlangs. Leider dorp hoopt daardoor meer kansen te krijgen om het Warmondse deel van de Boterhuispolder aan het grondgebied toe te voegen als Warmond wordt samengevoegd met Sassenheim en Voor hout. De folder wordt in een huis-aan-huisblad ge vouwen, bezorgd bij inwoners van de Boterhuis polder en omgeving en verstuurd naar tal van andere betrokkenen. Leiderdorp heeft nog meer pijlen op zijn boog om de buitenwereld duidelijk te maken dat het agrarisch gebied bij de gemeente in goede han den is. „Het gaat ons er niet om om mensen met een foldertje over de streep te trekken", zegt de wethouder. „Het gaat erom een inhoudelijke discussie te beginnen. Er wordt te weinig met el kaar gesproken. Daardoor rijzen er misverstan den." Molkenboer is van plan binnenkort langs te gaan bij een ledenvergadering van de Vereni ging Agrarisch Natuurbeheer Ade (Vanadel, waarbij de meeste boeren uit de Boterhuispol der zijn aangesloten. „Over en weer bestaan er verkeerde beelden. Vanade ziet te weinig kansen die Leiderdorp ze kan bieden." Hij noemt als voorbeeld het landschapspark, dat Leiderdorp langs de provinciale weg N445 wil inrichten als overgangszone tussen stad en land. Vanade ziet het park tot nu toe als een aanslag op het open veenweidelandschap. Molkenboer: „Dat moet straks beheerd worden. Misschien kunnen zij dat doen." (advertentie) Wij zoeken een M/V die voldoende oplevert! kijk snel naar de advertentie van de Gemeente Rijnwoude verderop in deze krant) Zoeterwoudenaar Jan Bolleboom gehecht aan zijn stekkie aan de Noordbuurtseweg Dngen weer vast op onbekende plek u don luchtig v rschoten - De vijftienjarige ïngen uit Voorschoten die tus- :n afgelopen maandagnacht donderdagavond voort- was, weet wie aangifte jen hem hebben gedaan. Dat Jgt de directeur van de gevan- Inis waaruit de jongen maan- 3g ontsnapte. nds donderdagavond zit de oorschotenaar weer in hech- mis, nadat hij zich had gemeld -ij een politiebureau in Leiden. -Hj wordt verdacht van veelvul- ge bedreiging, aanranding en efstal. achtoffers van de verdachte atstaken deze week in woede, •en bleek dat de jongen ont- lapt was. Zij gaven in deze 'ant aan bang te zijn dat de ngen wraak zou komen ne- tie jen. Een vriendin van een achtoffer zei in deze krant: )ie jongen is er gek genoeg lor om terug te komen en taak te nemen. Dat ventje is :ht knettergek." u blijkt dat de jongen in elk ^jval de namen en adressen WÊmd van de personen die aan- cte tegen hem deden. „Reken er maar op dat deze jongen precies weet wie aangifte tegen hem heeft gedaan", zegt Jaap van der Geest, directeur van de Amsterdamse gevangenis waar de jongen opgesloten zat. .Ad vocaten mogen hun cliënten inzage geven in de processen- verbaal. Prima, maar ze laten vaak ook de namen van de aan gevers zien. Ik vind dat een kwalijke zaak. Advocaten zou den die namen vaker achter mogen houden, zeker in dit soort gevallen." De advocaat van de verdachte was niet bereikbaar voor com mentaar. Het is nog niet duidelijk waar om de jongen zich afgelopen donderdagavond aangaf in Lei den. Politie en justitie doen geen uitlatingen over de kwes tie. Evenmin is duidelijk waar de jongen wordt onderge bracht, en of hij extra bewaking krijgt. De jongen ontsnapte door het raam van zijn cel te forceren en het dak van de inrichting op te klimmen. Vandaar af kwam hij van het gevangenisterrein af. Driejaar geleden werd het huis van Cor Koetsier in Leiderdorp ruim zeventig meter verplaatst. Wethou der Ates van Zoeterwoude wil deze operatie graag kopiëren. Archieffoto: Henk Bouwman door Peter Groenendijk zoeterwoude - De gemeente Zoeterwoude wil het huis van Jan Bolleboom aan de Noordbuurt seweg 33b laten optillen en verplaatsen. Het huis staat in de weg, omdat de gemeente op de be wuste plek een nieuw woonwijkje wil laten bou wen. Bolleboom is er nog niet uit, maar mensen die hem voorgingen, spreken hem moed in. „Het duurde maar tien minuten!" Jan Bolleboom wist al dat er iets met zijn huis zou gaan gebeuren. Hij kende de plannen voor een nieuwbouwwijk op de zogeheten TiZo-loca- tie. Maar toen wethouder Ates hem donderdag vroeg of zijn huis mag worden verplaatst, wist hij niet wat hij hoorde. „Natuurlijk schrok ik", zegt Bolleboom. „Mijn huis verplaatsen, hoe komen ze erop? We wisten wel dat er iets speelde, maar hier schrok ik toch wel van. Het verzoek houdt me erg bezig. Ik weet eigenlijk niet wat ik ermee aanmoet. Een antwoord heb ik nog niet gege ven." Misschien moet Bolleboom eens bellen met Cor Koetsier uit Leiderdorp. In november 2000 werd zijn 350 ton zware huis zeventig meter verplaatst, vanwege de komst van de HSL - en hij heeft er allerminst spijt van. „Dat is me best bevallen", zegt Koetsier. „Van tevoren was ik gespannen. Maar toen het huis eenmaal op de nieuwe plek stond, was ik gerust. En dat ben ik nog. Ik vond het een bijzondere ervaring, en heb verder ner gens last van. Die hele verplaatsing duurde trou wens maar tien minuten!" Koetsier raadt zijn Zoeterwoudse lotgenoot dan ook aan om te vol doen aan het verzoek van de gemeente. „Al ken ik zijn situatie natuurlijk niet. Hij mag gerust bij me langskomen, als hij inlichtingen wil. Ik vertel hem graag hoe het is gegaan." Verantwoordelijk voor de verplaatsing van Koet siers huis, en diverse andere huizen in Neder land, is de firma Bresser/Van 't Wout uit Wad- dinxveen. Daar draaien ze hun hand inmiddels al niet meer om voor zulke operaties. „Meneer hoeft nergens bang voor te zijn", zegt Ruud Soonius, projectleider van het Waddinxveense bedrijf. „Wij" hebben in de afgelopen jaren al zo'n twintig woonhuizen verplaatst. De man kan een week zijn woning niet in, dat is alles. Hij hoeft niets in te pakken, alles blijft netjes staan." Als Jan Bolleboom akkoord gaat met de verplaat sing, wordt zijn huis op speciale vrachtwagens geplaatst en vervolgens op een nieuwe fundering geplaatst. Volgens Soonius geen moeilijke klus, al begrijpt hij Bollebooms angst. „Natuurlijk is het voor de bewoner heftig. Maar hij kan gerust zijn: zelfs de plantjes zullen keurigWjven staan." Bolleboom twijfelt nog. „Het is een emotionele beslissing, want ik ben gehecht aan mijn stekkie. Ik woon hier al vijftien jaar. Ik moet hier nog eens goed over nadenken." De verplaatsing van het huis kost de gemeente vermoedelijk zo'n ander half tot twee ton. door Nienke Ledegang voorschoten - „Bij het ontzet van Leiden aten de burgers geen hutspot zoals wij dat nu doen. De aardappel bestond toen nog helemaal niet. Waar schijnlijk gebruikten ze pasti- naak." De Voorschotense biolo gische tuinbouwer Leo van Haasteren houdt de groente omhoog. „Zoeter dan de aard appel." Vandaag wordt in zijn kas aan de Veurseweg het boekje gepre senteerd van Vrij Nederland- journaliste Diny Schouten. 'Het spek van slager Blom' heet het, met als ondertitel: 'Over wat er nog te eten is.' Schouten over handigt het boekje, dat gaat over hoe we ons eigen, traditio nele voedsel in ere kunnen houden, aan minister Veerman van landbouw. Het eigen voedsel in ere hou den, dat is aan Van Haasteren wel besteed. Hij teelt 'vergeten groenten' als de aardpeer, pas- tinaak, schorseneer en de gele Bloemendaalse kool op volledig biologische wijze, dus zonder hulpstoffen. Hij mag zich ver heugen in een toenemende be langstelling van de consument. „Omdat die de voedselschan dalen zat is, omdat die aller gisch is voor hulpstoffen of simpelweg omdat biologisch voedsel veel lekkerder smaakt." Dat vindt ook Christian van der Linden, chef-kok in het Leid- schendamse restaurant Christi an en afnemer van Van Haaste ren. Hij deelt vanmiddag pom poensoep rond en serveert chips van aardperen. „Dit is de nieuwe Nederlandse keuken. Ik ga uit van natuurlijk - biolo gisch is met iets te zwaar bela den. Ik wil de regio en het sei zoen in de gaten houden. Voor een kippetje of een duif reizen we net zo makkelijk af naar Frankrijk, maar kijk eerst eens wat we zelf hebben. We kunnen fantastische gerechten maken met de producten uit eigen om geving." Om dat te onderstre pen, serveert hij nog maar eens een broodje met leverworst van eend. Het boekje van Schouten wil de lezer laten zien dat er nog veel voedsel is dat de moeite waard is. Schouten: „Mensen kunnen geen aardappel meer in de oven zetten. Dat vinden ze al te moeilijk. Dus kopen ze alles kant-en-klaar. Maar als ik een pak Celavita opentrek, ruik ik het conserveermiddel al." 'Het spek van slager Blom' is volgens Schouten ook een pro test tegen de bio-industrie. Maar, vindt de schrijfster: „Het helpt niet om vegetariër te wor den. Beter is het om goed spek te kopen." Daar drinken de aanwezigen een glaasje topwijn op. Uit de wijngaard de Linie in Made.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17