Sharon wil land ruilen voor vrede BUITENLAND Bush 'op zoek naar een warm maal' Alessandra Mussolini weg bij neo-fascisten Duitsland sluit kazernes in bezuinigingsronde Explosieven in huis van Britse al-Qaedaman Teruggave grond 'onvermijdelijk' Winst radikalen in Ulster Kindsoldaten Sierra Leone vrijgesteld van vervolging 'Beul van Teheran' dood Schrik na vreemd geluid in ruimtestation ISS Kleurrijk protest in Mexico ua's vast na r 21 en eigen vlag Kwari - De Indonesische i heeft in de stad Ma- iri in de oostelijke provin- pua 42 mensen gearres- t jomdat ze gisteren een J Vlen onafhankelijkheids- ïdden gehesen. Dat heeft ht The Jakarta Post van- .jemeld. Jakarta verbood a sen van de onafhanke- ~remsvlag van de Papua's in Ja bloedige rellen. In Pa- n.£%n voormalige Neder - ..mj kolonie, streven Papua's p afhankelijkheid. blaten mogen haar verven Jlem - Israëlische solda- leeftijd hebben toestem- jekregen van het leger om 'Jijze haren te verven, "geurige coiffures blijven Jverboden en het haar iet in laagjes geknipt of .beschorenzijn; baldce- m mogen niet verder rei- halverwege het oor. isten vallen niet onder de regels. Vanwege de be- diensttijd mogen zij hun in vaak kleurrijke lokken inse voyeur idhuizen De Japanse politie heeft in opgepakt die zich als verkleedde om in bad- naar vrouwen te kunnen De 33-jarige Eichi Ya- to heeft bekend dat hij je zeventien keer heeft aald in elf verschillende izen. Hij werd ontmas- Dor vrouwen die zijn ïlijke manier van lopen strategisch tegen de de van zijn lichaam ge- handdoek verdacht ït levenslang netroaanslag J- Een 35-jarige Algerijn is Ier beroep opnieuw tot le ng veroordeeld voor een Jomaanslagen in de me- l Parijs. Daarbij vielen in (oktober 1995 acht doden Ir dan tweehonderd ge- n. De man werd in no- ■r 2000 al tot dertig jaar pordeeld voor een mis- nslag op een hogqsnel- (ein in 1995 en een lartij met Franse veilig- pepen. Hij was lid van itante Algerijnse moslim natie GIA, die Frankrijk Jtraffen voor de steun aan krijnse regering. vrijdag 28 november 2003 rome/gpd - Het Italiaanse parlementslid Alessandra Mussolini, kleindochter van de Italiaanse oud-dictator Benito Mussolini, is demonstratief opgestapt uit de postfascisti- sche Alleanza Nazionale, de op één na grootste regeringspartij in Italië. Ze is woe dend op partijleider en vice-premier Gian- ffanco Fini, die maandag tijdens een be zoek aan Israël onder meer Mussolini's an tisemitische rassenwetten veroordeelde. Alessandra vond Fini's opstelling beledi gend voor haar familienaam. Zij is binnen de AN niet de enige. De tele foons op het hoofdkwartier van de partij in Rome staan al dagen roodgloeiend. Het zijn partijleden die protesteren tegen Fini's aftekening met de fascistische historie en de verantwoordelijkheid van het Mussoli- ni-regime voor de jodenvervolging in Italië. Alessandra is niet gewend een blad voor de Uit woede over afkeuren dictatuur door vice-premier mond te nemen. Ze heeft Fini al eens afge schilderd als een 'sociaal democraat in rechtse vermomming', nadat hij toegaf zich 'vergist' te hebben toen hij Benito Mussoli ni een van de grootste staatslieden van de vorige eeuw noemde. In Israël ging Fini verder. Hij legde de ver antwoordelijkheid voor de jodenvervolging bij Mussolini. Bovendien rekende hij fas cistische dictatuur tot de 'zwarte bladzij den' van de Italiaanse geschiedenis en het fascisme tot 'een van de grote kwaden'. Alessandra noemt dat 'vooroordelen' en een 'smet op de naam van mijn familie'. Alessandra Mussolini is een beroemdheid in Italië. Ze geniet van de publiciteit en is een vaste gast in politieke praatprogram ma's. Na haar medicijnenstudie probeerde zij het eerst als actrice, maar koos uiteinde lijk voor de politiek 'omdat daar mijn hart ligt'. Met haar weelderige blonde verschij ning is ze een ster voor veel Italiaanse mannen. Het wemelt van de internetsites die naaktfoto's van haar aanbieden. Daar moet Alessandra echter niets van hebben. Ze is onconventioneel rechts, en staat geregeld op de barricades met linkse geestverwantes als vrouwenrechten in het geding zijn. Van mannelijk chauvinistisch gedrag krijgt ze een rood waas voor de ogen, menig seksistisch fractiegenoot kreeg van haar de wind van voren. Gisteren zei ze haar politieke carrière als partijloos parle mentslid te zullen voortzetten. Alessandra Mussolini naast een portret van haar opa, de fascisti sche dictator Benito. Foto: EPA Amerikaanse president verrast troepen in Bagdad met bliksembezoek Lewendel met achter dedader Markus Wirtz. cuop 'egel "Ordenaar Tom Aionja niet gek iar <De van moord op de en Tom en Sonja uit het I Eschweiler verdachte je huismeester Markus del is volledig toereke- atbaar. Lewendel noemt f terecht een „tikkende "at n", zei psychiater Kröber onc n voor de rechtbank in 5 vat>e psychiater weersprak ,w %rie dat Lewendel alleen van invloed van zijn mede- t Esihte Markus Wirtz (28) tot 3eP sueel misbruiken van 2r'a isje en het vermoorden 13 1 ar en haar broertje kon dut Tom en Sonja werden eJ1( irt ontvoerd terwijl ze op rat ftlaten terrein bij Es- uw er aan het spelen waren. a m jarige Tom werd de vol- O^dag gevonden bij een et r( rplaats in een bos, zijn ma ar oudere zusje een 11 h iter in een bos bij Euskir- 1 de Eifel. Ier Europa ll\ds bagdad/ap-gpd - De troep be gon al te morren. Driehonderd soldaten zaten zonder duidelij ke reden al meer dan een uur te wachten totdat ze in de mess op het internationale vliegveld van Bagdad in de rij mochten om hun Thanksgiving-diner op te scheppen, kalkoen uiteraard. Eindelijk beklom een zichtbaar gespannen bewindvoerder Paul Bremer het podium, samen met bevelhebber in Irak, Ricardo Sanchez. De twee spraken wat, waarna Bremer zich tot Sanchez richtte en zei dat hij een Thanksgiving- boodschap had van president George Bush, die de „hoogstge- plaatste" van hen moest voorle zen. Waarna hij zich naar het decor achter hem omdraaide en vroeg: „Is daar iemand die hoger is dan wij?" Dat was voor Bush het sein om uit de coulis sen te stappen, gehuld in een trainingspak van het leger met het embleem van de 1ste pant serdivisie erop genaaid. De ver veelde militairen veerden on middellijk op en slaakten kreten van verbazing. Een traan big gelde over de wang van de pre sident terwijl hij de troep be keek. „Ik was op zoek naar een warm maal. Bedankt dat jullie me voor het eten hebben uitge nodigd", zei Bush. Het bezoek was bedoeld om soldaten een hart onder de riem te steken en Bush's enga gement met Irak te tonen. „Jul lie verdedigen het Amerikaanse volk en we zijn dankbaar", zei Bush, die in eigen land de afge lopen tijd kritiek te verduren heeft gekregen omdat hij geen enkele begrafenisplechtigheid van in Irak omgekomen solda ten heeft bezocht. Alleen al in november sneuvelden er 60 Amerikanen. Bush liet zich fotograferen met een schaal kalkoen, het gerecht dat heel Amerika gisteren zoals te doen gebruikelijk op Thanksgiving Day op het menu had staan. Foto: AFP Nadat hij de militairen had toe gesproken, begaf Bush zich in de menigte om handen uit te delen, militairen te omhelzen en te poseren voor foto's. Een boom van een sergeant, Mi chael Johnson, strekte zijn arm uit naar de president. „John son!" riep Bush, terwijl zijn hand in die van de sergeant verdween. „Ik ben blij dat wij aan dezelfde kant staan." Na ongeveer tien minuten achter het buffet aardappelpuree op te scheppen voor de militairen die langsschoven in de rij, toen zei hij dat hij weg moest. Er waren ook leden van de Iraakse bestuursraad aanwezig bij de ontmoeting en Bush had 'een boodschap voor het Iraak se volk'. „We zullen blijven tot de klus erop zit. Amerika heeft niet een meedogenloze dictator verdreven en 25 miljoen men sen bevrijd, om vervolgens op de vlucht te slaan voor een stel letje criminelen en moorde naars", zei Bush. Het Witte Huis had woensdag bekend gemaakt dat Bush de jaarlijkse dankdag op zijn ranch in Texas zou doorbrengen, en dat hij telefonisch zijn dank zou overbrengen aan de Ameri kaanse troepen. De reis naar Bagdad vond plaats onder zeer strenge veilig heidsmaatregelen. Slechts een klein groepje inge wijden was op de hoogte. Bush was zijn ranch uitgesmokkeld en naar de Air Force One ge bracht. Het verduisterde vlieg tuig landde in het donker in Bagdad en vertrok meteen weer toen het tweeënhalf uur duren de bezoek voorbij was. schoner fy^iAGEN - Het water in Eu- 111 volgens het Europees I Agentschap steeds scho- jgjisforconcentraties in de gevpse rivieren zijn in de ja- gentig 30 tot 40 procent j ggifmen. Gevaarlijke stoffen m jpanen en PAK's zijn dras- cjrt kinder geloosd. Uitzon- Nufn op de positieve trend 44Qiitraat, afkomstig uit )e tcpi kunstmest. Concentra- 1(j ^het grondwater zijn in de legentig niet afgenomen, irhei de «tuk verzet hi>mbia gedood neni - Bij gevechten tussen jjlombiaanse leger en strij- berlijn/ap-anp - Duitsland gaat vanaf volgend jaar 21 kazernes sluiten als onderdeel van een pakket bezuingingsmaatregelen voor de strijdkrachten. Dat heeft het Duitse ministerie van defensie bekendgemaakt. Zo'n 6.000 soldaten en burger werknemers zullen hun baan kwijtraken. Ook zullen de acti viteiten op twaalf bases aan zienlijk worden ingekrompen. Het Duitse ministerie van de fensie is bezig het 280.000 man sterke op pantserbrigades steu nende leger, dat uitgerust was om een inval door het War schaupact te keren, om te vor men tot een snel inzetbare lich te strijdmacht.De Süddeutsche Zeitung meldde gisteren op ba sis van Amerikaanse plannen dat slechts 20 procent van de circa 70.000 Amerikaanse mili tairen in Duitsland wordt terug getrokken als gevolg van het nieuwe defensiebeleid in Was hington. President Bush kon digde dinsdag aan dat zijn rege ring met bondgenoten moet gaan praten over een nieuwe verdeling van Amerikaanse mi litairen over de aardbol. In Duitsland werd daarom ge vreesd dat de VS hun man schappen voornamelijk naar Oost-Europa, het Midden-Oos ten of Azië zouden willen stu ren. Dat gaat niet door uit sociaal oogpunt, meldt de krant. Ame rikaanse militairen die in de Bondsrepubliek zijn gelegerd worden vrijwel zonder uitzon dering ingezet bij de strijd in Irak. Hun families wonen al ge ruime tijd in Duitsland. Het zou voor deze families en daarmee ook voor het moreel van de troepen te belastend zijn om ze nu naar een ver en onbekend oord zoals Kirgizië te verkassen. londen/anp-afp - De Britse po litie heeft gisteren in het huis van een 24-jarige inwoner van Gloucester explosieven gevon den. De man was eerder op de dag opgepakt, omdat hij wordt verdacht van banden met het terreurnetwerk al-Qaeda. Voor de arrestatie van de man waren 119 huizen in de naaste omgeving geëvacueerd uit angst voor eventuele explosie ven. Tv-zender Sky News meldde dat de verdachte banden zou hebben met Richard Reid. Die probeerde eind 2001 een passa giersvliegtuig onderweg van Pa rijs naar Miami op te blazen met springstof in zijn schoe nen. Bij de operatie in Glouces ter was ook het leger betrokken. De Italiaanse politie heeft vijf personen opgepakt, die ervan worden verdacht dat ze vrijwil ligers probeerden te werven voor het plegen van zelfmoord aanslagen. Dat heeft justitie in Milaan gisteravond gemeld. Het gaat om vier mannen en een vrouw. Een van de arrestanten is de Al gerijn Mahjoub Abderrazak. Volgens Italiaanse justitie heeft Abderrazak een belangrijke functie binnen het terreurnet werk al-Qaeda. De Algerijn was in juli dit jaar op verdenking van terrorisme in Duitsland op gepakt. Een maand later moest de man weer worden vrijlaten wegens gebrek aan voldoende bewijs. Volgens de Italiaanse justitie probeerden de vijf arrestanten in heel Noord-Italië vrijwilligers te recruteren voor het plegen van zelfmoordaanslagen. Irak kost Britten al 2,9 mld euro londen/anp - De invasie en bezetting van Irak heeft Groot-Brittannië tot nu toe 2,9 miljard euro gekost. Dat heeft de zakenkrant Finan cial Times vandaag gemeld. Als Londen zo doorgaat met uitgeven van geld, is over een half jaar de 4,3 miljard euro die gereserveerd was voor het Iraakse avontuur op. Volgens de krant is extra geld nodig, ondermeer voor de duizend extra reservisten die klaar staan om in februa ri te worden ingezet. tel aviv/anp-rtr - De Israëlische premier Sharon zegt dat terug gave van land aan Palestijnen onvermijdelijk zal zijn om vrede te kunnen sluiten. De rechtse re geringsleider zei dat het „duide lijk" is dat Israël delen van het nu bezette Palestijnse gebied moet afstaan. Tijdens een persconferentie in Tel Aviv liet Sharon gisteren weten dat „wij uiteindelijk niet overal zullen zijn waar wij nu zijn". Hij ging daar niet nader op in. De premier beloofde de bouw van de zogenoemde vei ligheidsmuur op de grens van Israël met Palestijns gebied, nog sneller voort te zetten. De omstreden muur, die op be paalde plekken tot ver in Pales tijns gebied reikt, is volgens hem „essentiëel voor onze vei ligheid". Volgens Sharon kan de muur het aantal (zelfmoord) aanslagen van Palestijnen in Is raël omlaagbrengen. De Verenigde Staten keuren de muur af omdat de muur de routekaart naar vrede, het me de door de VS opgestelde inter nationale vredesplan, definitief om zeep helpt. Deze week be sloot Amerika als straf bijna 300 miljoen dollar aan kredietga ranties voor Israël in te trekken. Sharons aankondiging staat haaks op een aankondiging eer der gisteren van de Israëlische onderminister van defensie Boim, die zei dat de regering op het punt staat joodse nederzet tingen in Palestijns gebied goed te keuren. Legalisering van een deel van de illegale nederzettin gen op de Westelijke Jordaan- oever staat lijnrecht tegenover de routekaart voor de vrede. Dat plan verplicht Israël neder zettingen die na maart 2001 zijn opgericht, te ontmantelen en uitbreiding van bestaande ne derzettingen tegen te gaan. Vol gens de Israëlische vredesbe weging Vrede Nu is meer dan de helft van de nederzettingen die afgelopen zomer met veel publiciteit zijn verwijderd, in middels weer is opgebouwd. De Westelijke Jordaanoever zou nog altijd 103 van dergelijke joodse woongebieden tellen. In Londen wordt sinds gisteren op hoog niveau onderhandeld tussen Israël en de Palestijnen over vrede. In de Israëlische de legatie zit de zoon van Sharon, Knesset-lid Omri Sharon. 'Ron Arad leeft' Volgens de Israëlische presi dent Moshe Katsav is de Is raëlische luchtmachtpiloot Ron Arad nog in leven. Hij zei dat gisteren. Arad ver dween in 1986 nadat hij bo ven Libanon was neerge schoten. Sindsdien is niets meer van hem vernomen. Is raël vermoedt dat hij in Iran gevangen wordt gehouden. Duitse bemiddelaars probe ren tot een akkoord te ko men tussen Israël en de Li banese groepering Hezbol lah over een gevangenenruil. Een overéénkomst zou wor den opgehouden door de Is raëlische eis dat de sjiitsiche groepering informatie ver strekt over Arads lot. Hezbol lah onderhoudt zeer nauwe banden met het regime in Teheran. belfast/anp-rtr - De Noord- Ierse verkiezingen van woens dag zijn, althans volgens de eer ste officiële resultaten, gewon nen door de radikale protes tantse en katholieke partijen, de Democratische Unionistische Partij (DUP) van de radicale do minee Ian Paisley en de politie ke tak van de IRA, Sinn Fein. De verkiezingsuitslag zou een ernstige streep door de reke ning betekenen voor het vre desproces in Noord-Ierland. Paisley heeft steeds ronduit ge weigerd een regering te vormen met Sinn Fein en eist dat het Goede Vrijdag-akkoord wordt opgebroken. Dat akkoord maakte in 1998 een einde aan tientallen jaren strijd tussen de katholieken en protestanten, die aan 3600 mensen het leven kostte. freetown/anp-afp - Kindsolda ten die hebben gevochten in de tien jaar durende burgeroorlog in Sierra Leone zullen niet wor den vervolgd voor misdaden te gen de menselijkheid. Dat heeft het door de Verenigde Naties gesteunde Speciale Hof voor Sierra Leone gezegd. Hoofd aanklager David Crane zei gis teren op een school voor blin den in Freetown. „Kinderen zijn het slachtoffer van gruwe lijke misdaden en de meesten van hen werden ingelijfd door de strijdende partijen. Zij heb ben behoefte aan aandacht, herstel en reïntegratie in hun gemeenschap." Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, schat dat meer dan zevenduizend kinde ren hebben gevochten in de burgeroorlog van 1991 tot 2001, die berucht was door wreedhe den als het afhakken van lede maten. Ongeveer 200.000 men sen zijn gedood. de linkse rebellen- lVer FARC is guerrillakopstuk Ntyiodoy Uribe, bijgenaamd jyje(jtoor, gedood. Dat heeft lgenj>ordvoerder van het Co- lanse leger gisteravond )rmf Uribe was onder meer Ier (woordelijk voor aansla- senl elektriciteitscentrales, ergj|ringen en afpersing, intsti teheran/ap - Ayatollah Sadeq Khalkhali, aanklager, rechter en beul van de Iraanse islamitische revolutionaire rechtbanken die na de val van de sjah van Perzië in 1979 werden opgericht, is overleden. Khalkhali, die 77 werd, was berucht om het ge mak waarmee hij honderden zogenaamde contrarevolutio nairen en drugshandelaren ter dood veroordeelde. Sommige processen duurden maar een paar minuten. Toen Nematol- lah Nasiri, het hoofd van de ge heime politie SAVAK onder de shah, voor hem verscheen, pak te Khalkhali een pistool en schoot hem dood. Oud-premier Abbas Hoveida verscheen twee keer kort voor de rechter, die hem naar buiten leidde, waarna een schot klonk en Khalkhali in de rechtszaal terugkeerde met de mededeling dat het vonnis Ayatollah Khalkhali. Foto: AFP was voltrokken. In zijn autobio grafie schreef hij: „Ik vond en vind nog steeds, dat alle leden van het parlement en de senaat van de shah en alle provinciale gouverneurs en generaals ter dood veroordeeld hadden moe ten worden." moskou/anp-afp-dpa - De aS- tronauten in het internationale ruimtestation ISS hebben giste ren voor lichte paniek gezorgd toen ze een vreemd geluid rap porteerden. Het controlecen trum in Moskou deed naarstig een reeks testen op de toestand in het station, omdat de vrees bestond dat de ISS in botsing was gekomen met een stuk ruimteafval. „De bemanning hoorde een ge luid alsof een blikje werd ver pletterd", zei een woordvoerder van het Russische ruimtevaart- bureau Rosaviakosmos. Uit het onderzoek bleek dat er geen veranderingen in de werkruim ten van het station waren opge treden. Ook de atmosfeer was hetzelfde als voor de vermeen de botsing. Waarschijnlijk heeft een appa raat aan boord van het ruimte station het geluid gemaakt, al dus de woordvoerder. Aan boord van de ISS bevinden zich de Russische astronaut Alexandre Kaleri en de Ameri kaan Michael Foale. De laatste weet wat een botsing kan bete kenen. Hij bevond zich in 1997 in het Russische ruimtestation Mir, toen een botsing met een rondzwevend vrachtruimte schip een gaatje in het complex sloeg. Het beschadigde deel moest worden afgesloten en de systemen aan boord waren en kele weken ernstig verstoord. Volgens ruimtevaartdeskundi gen zweven rond de aarde meer dan 10.000 voorwerpen die gro ter zijn dan 10 centimeter. Daaronder bevinden zich raket- trappen en afgeschreven satel lieten. Net zo gevaarlijk zijn de 100.000 kleinere objecten, zoals schroeven, bouten en andere overblijfselen van ruimtevaart- missies. MEXico-STAD - In Mexico-stad is gisteren door de linkse oppositie massaal gedemonstreerd tegen het economische beleid van president Fox. Vooral het voorstel van de president om belasting te hef fen op voedsel en medicijnen ligt onder vuur. Een ander pijnpunt is zijn plan om particuliere investe ringen toe te laten in de elektriciteitsbedrijven van de staat. Fox reageerde laconiek op de massade monstratie. Hij zei dat „we zouden moeten genie ten van het volledig nieuwe klimaat van vrijheid in Mexico de vrijheid van meningsuiting en het recht om te protesteren zullen door mijn regering nooit worden afgeschaft". Fox voegde eraan toe dat het „fantastisch" gaat met het land. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7