Wet bedrijfsovernames gestript ECONOMIE Eén miljard passagiers met de Franse TG 'Rookverbod treinen leidt alleen tot scheldpartijen' Kloof arm-rijk groter Jeudige Noorse kraker dvd slaat opnieuw toe Europese economie-ministers zetten Bolkestein opzij Einde onderzoeksbureau Nyfé Sint ondermijnt Niet-Winkeldag 'Vaak ziek: atv-dagen inleveren Veehouders: hardere actie Nuon moet stroom vei£ om Reliant over te neirf Vliegvelden willen veiligheidsubsidie brussel - De Europese vliegvel den vragen hun regeringen om subsidie voor de antiterreur maatregelen. Ze vrezen name lijk concurrentievervalsing, om dat de Amerikaanse vliegvelden inmiddels 1 miljard dollar heb ben gekregen van de regering. „Europese regeringen moeten het Amerikaanse voorbeeld vol gen", aldus directeur Hamon van de vliegveldvereniging ACI- Europe gistereen in Brussel. Bij de vereniging zijn 450 vliegvel den aangesloten, waaronder Schiphol. De extra poortjes en bewakers kostten honderden miljoenen euro's. En de uitga ven lopen nog op door nieuwe technologie en verdere training van personeel. Broer Bush in China adviseur Washington - Neil Bush, de jongere broer van de Ameri kaanse president Bush, blijkt adviseur te zijn bij het Chinese bedrijf Grace Semiconductor, een producent van computer- chips. Hij verleent sinds augus tus vorig jaar zijn diensten aan de onderneming, die hem daar voor gedurende vijfjaar 2 mil joen dollar in aandelen betaalt. Van computerchips schijnt Neil maar weinig te weten. Het kwam uit door documenten die horen bij zijn scheiding in april. Daaruit bleek dat hij tijdens zijn huwelijk diverse zakelijke en sekstrips naar Thailand en Hong Kong maakte. Duitse bond eist 4 procent meer frankfurt - De machtigste bond van Duitsland, IG Metall, eiste gisteren voor de 3,4 mil joen werknemers een loonsver hoging van 4 procent. De me taalwerkgevers hebben de eis gelijk van tafel geveegd. De on derhandelingen beginnen 15 december. Niet alleen loon is een strijdpunt. De elektro- en metaalindustrie wil af van de korte werkweken, momenteel 35 uur. Zij willen de werkweek verlengen tot 40 uur, zonder daarvoor compensatie te geven. IG Metall voerde dit jaar een grote strijd om de werkweek van de Oost-Duitse arbeiders. Dat brachten bedrijven als DaimlerChrysler en BMW in grote problemen. Meldpunt voor pensioenzorgen den haag - Mensen die zich zorgen maken over hun pensi oen kunnen dat de komende dagen kenbaar maken op een speciaal meldpunt van de Con sumentenbond. Het meldpunt is vandaag, maandag en dins dag geopend van 09.00 uur tot 21.00 uur. Uit een enquête van de bond bleek eerder dat men sen de informatie over pensioe nen onvoldoende vinden. De Consumentenbond vindt dat er een centraal pensioenregister moet komen. Het meldpunt is onder meer te bereiken via de website www. consumenten - bond.nl. Juridische dienst FNV verdwijnt utrecht - FNV Bondgenoten en FNV Bouw stoppen met de juri dische dienst FNV Ledenservi ce. De vakbonden gaan voort aan zelf individuele rechtshulp aan hun leden verlenen. Leden service wordt per 1 januari op geheven en de ruim 200 werk nemers gaan naar de twee bon den over. Een woordvoerster van FNV Bouw zei gisteren dat gedwongen ontslagen niet kun nen worden uitgesloten. „In principe geldt wel dat het werk van Ledenservice blijft bestaan en dat dus de mensen ook met dat werk meegaan naar de bon den", aldus de zegsvrouw. 'Rotterdam' tot middernacht open Rotterdam - Rotterdam Airport kan tot middernacht open blij ven. Een meerderheid van de Rotterdamse gemeenteraad ging daarmee gisteren akkoord vanwege de te verwachten eco nomische impuls ervan. Vol gens berekeningen leveren de extra vluchten die in het extra uurtje in Rotterdam kunnen landen op korte termijn in ieder geval 300 banen op. Over vijf tien jaar, wanneer er kantoren en bedrijven nabij het vliegveld zijn gerealiseerd, moeten dat er 4000 zijn. Vanaf elf uur 's avonds mogen alleen geluidsar me toestellen landen. Alitalia schrapt 195 vluchten ROME - De Italiaanse lucht vaartmaatschappij Alitalia heeft vandaag 195 vluchten ge schrapt in verband met een werkonderbreking van haar personeel. Piloten, stewards en stewardessen en grondperso neel van Alitalia leggen het werk vier uur neer uit protest tegen de voorgenomen reorga nisatie, die 1.500 ontslagen met zich meebrengt. vrijdag 28 november 2<^ P F h brussel/anp - De Europese mi nisters van economische zaken hebben eurocommissaris Bolke stein gisteren buitenspel gezet door unaniem zijn wetsvoorstel uit te kleden. Bolkestein wil vij andige bedrijfsovernames in heel Europa mogelijk maken, maar van dat idee is in de eind tekst niets meer over. „Van de afgelopen dertig jaar kan ik me niet herinneren dat zoiets is gebeurd", reageerde minister Brinkhorst na afloop van een roerige Europese mi nisterraad. Veel beursgenoteer de bedrijven hebben zich met allerlei trucs beschermd tegen ongewenste overnemers. Bolke stein wil daar een eind aan ma ken, waardoor de rol van de aandeelhouder zou groeien. Vooral Duitsland vreesde ech ter een uitverkoop van zijn on dernemingen als bescher mingsconstructies verboden zouden worden. Berlijn wist voldoende mede standers te vergaren om Bolke- steins voorstel te blokkeren. Daarop kwam een compromis uit de bus. Ondernemingen moeten nu hooguit duidelijk opschrijven dat ze er gebruik van maken. Bolkestein dreigde daarop zijn hele voorstel in te trekken. Alleen omdat de mi nisters unaniem waren, was dat niet mogelijk. Bolkestein noemde het besluit een 'stap achterwaarts'. Hij sprak het vermoeden uit dat Frankrijk en Duitsland hebben samengespannen om te voor komen dat zij gezichtsverlies zouden lijden op gevoelige on derwerpen. Bolkestein onder streepte nogmaals dat de Euro pese Commissie het niet eens is met het compromis en kondig de ook aan dat Duitsland mo gelijk voor het Europees Hof van Justitie zal worden ge- Het is de tweede grote neder laag deze week van het dage lijks bestuur van de EU. Eerder stemde de Europese minister raad het Stabiliteitspact aan diggelen. Toch hebben de nieu we Europese regels voor Neder land enkele gevolgen. Wanneer voortaan een belegger een 'controlerend belang' verwerft in een onderneming, is hij ver plicht om een bod te doen op de overige aandelen, tegen de zelfde prijs. De regeringen mogen zelf de definitie van 'controlerend' be palen. Brinkhorst denkt dat het tussen de 30 en 40 procent wordt. Verder mogen 'onbe schermde' bedrijven bescher mingsconstructies uit de kast trekken als ze dreigen te wor den overgenomen door 'be schermde'. De EU steggelt al veertien jaar over de overname- wet. In 2001 sneuvelde een wet in het europarlement met één stem verschil. Brinkhorst is dan ook blij dat er in ieder geval een begin is gemaakt. P1 te economisch klimaat, Lj kent dat er ook sprake een fel intern conflict.! onderzoek haalt geregi( krantenkolommen. In il ber met verwachtingeL economische krimp in i land, die erger zou zijn L breukelen/gpd - Economisch onderzoeksinstituut Nyfer in Breukelen, gelieerd aan univer siteit Nyenrode, gaat ten onder. Er komen de helft minder op drachten binnen. Volgende week wordt besloten of Nyfer definitief stopt of in andere, veel kleinere vorm verder gaat. Dat meldt directeur Micaela Kross. Zij volgde in de zomer van vorig jaar oprichter Eduard Bomhoff op, toen 85 dagen mi nister van volksgezondheid werd in het kabinet Balkenen de-1. Bomhoff startte Nyfer in 1995 samen met bestuursvoor zitter Jaap Rosen Jacobson. Ny fer moest de tegenhanger wor den van het Centraal Planbu reau de rekenmeesters van het kabinet. Nyfer lijdt ook onder het slech- CPB verwachtte. In juli deerde Nyfer dat de hui zen niet zullen instor maart bepleitte Nyfer he len van een soort Mich voor ziekenhuizen. In september zijn al vie werkers ontslagen. Bi werken ruim twintig 1 meest jonge wetenscha onderzoekers. Bomhoff nu financiële economie Universiteit van Bahrqj vertrok na forse kritiek boek 'Blinde ambitie'. den haag/anp - De kloof tussen arm en rijk neemt toe door een steeds grotere vraag naar hoog opgeleide mensen. Omdat de vraag naar mensen met een hbo- en wetenschappelijke op leiding groter is dan het aan bod, blijft hun loon sterk stij gen. Het Centraal Planbureau verwacht dat tot 2020 de lonen van hoogopgeleiden 30 tot 55 procent harder zullen stijgen dan de salarissen van mensen met een lagere opleiding. Het bureau ziet de toename van het aantal mensen met een hbo- of universitair diploma de komen de jaren overigens afvlakken. Dat levert een relatieve schaars te aan hoogopgeleiden op, al dus de CPB-onderzoekers. Het idee dat automatisering uiteindelijk het werk gemakke lijker maakt, waardoor ook la ger geschoolden het kunnen uitvoeren, gaat niet helemaal op. Dat komt, omdat nieuwe technologieën zich zullen blij ven aandienen. Overigens nam het aantal werk lozen met een opleiding op hbo- en universitair niveau sterk toe in het jaar vooraf gaand aan augustus. Het Cen trum voor Werk en Inkomen schreef toen 33 procent meer werklozen in met een afgeron de hbo-opleiding en 25 procent meer met een universitaire graad. Onder ongeschoolde werklozen werd een stijging van 7,6 procent genoteerd. eindhoven/ANP - Sinterklaas houdt zich niet aan de Niet- Winkeldag. Hoewel de actie groep oproept tot een koop pauze morgen, moet de goed heiligman cadeaus inslaan. „Misschien is er wel een betere datum te bedenken, maar het is een internationale actiedag", aldus Verheul van Omslag, een organisatie voor duurzame ont wikkeling. De Niet-Winkeldag komt uit Canada. De dag wordt traditioneel in het laatste week einde van november gehouden omdat daar de grote uitverkoop begint. De populariteit is overi gens tanende. Dit jaar wordt de actie in twaalf steden gehou den. Vorig jaar waren dat er veertien en in 1999 deden nog twintig plaatsen mee. Morgen wordt gratis eten uitgedeeld en staan er weggeefkramen en ruilkramen van speelgoed voor pakjesavond. Voorzitter Kok van de Raad Nederlandse De tailhandel, staat in principe achter de doelstelling. „Het is goed als mensen zich af en toe realiseren hoe goed wij het hier hebben. Maar je mag mensen niet opleggen om niet te winke len." De TGV op een van de vele spoorwegviaducten in Frankrijk. Foto: GPD/Fradaric de la Mure delft/anp - Als een werknemer vaak ziek is of zorgverlof opneemt, moet hij daar atv-dagen voor inleveren ter compensatie. Dat zei voorzitter Hermans van MKB-Nederland vandaag. Volgens hem werken Nederlanders te weinig uren. Dat zou vooral komen door dat er te veel verlofregelingen bestaan. „Het draait allemaal om tijd en productieve uren. In vergelijking met het buitenland wer ken wij gemiddeld minimaal 200 uur per jaar minder. Ook al ligt onze productiviteit per uur nog zo hoog, met een dergelijke ach terstand haalt het bedrijfsleven nooit deze concurrentieachter- stand in", aldus Hermans. MKB-Nederland wil de discussie over de hoeveelheid verlofregelingen en atv-dagen inbrengen in de on derhandelingen over een levensloop- en vroegpensioenregeling. „Al die vrije dagen moeten we op een hoop gooien en daar één 'e regeling van maken", stelt Hermans. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Een miljard reizigers: dat record komt vandaag in de boeken van de TGV. „En dan te bedenken dat in 1982, toen de Frankrijks hogesnelheidstrein voor het eerst ging rijden, velen er nog een hard hoofd in had den", grijnst Francois Lacöte, technisch directeur van Alstom, de fabrikant van de treinen. Frankrijk is niet het enige, wel het eerste, land met een hoge snelheidstrein. Duitsland heeft zijn ICE, Spanje zijn AVE, Italië zijn ETR en Japan zijn Shikan- sen, allemaal treinen die snel heden van 250 tot 300 kilometer per uur halen. De TGV daaren tegen heeft de beschikking over een spoornet van zo'n 1500 ki lometer en 181 stations, waar door 1200 verschillende verbin dingen mogelijk zijn. Iedere dag razen er 665 TGV-treinen door het land met 200.000 passa giers. Een kwart van hen is za kenman, zo hebben onderzoe ken uitgewezen. De sociale kaart van Frankrijk is er drastisch door veranderd. Het waterhoofd Parijs heeft de afgelopen jaren tienduizenden goedverdienende kaderleden naar elders zien verhuizen. Het is geen uitzondering meer dat midden- en topkader drie uur in de TGV zit. In Parijs wordt gewerkt, op het platteland ge leefd. Vooral de voordelen wor den breed uitgemeten: Minder herrie, minder vervuiling, min der geweld en vooral een lagere prijs voor een beter huis. Dat laatste is overigens relatief. Sinds de TGV Méditerranée rijdt is de prijs van het onroe rend goed in Marseille met 80 procent gestegen. Uitbreidingen zijn er nog wel te verwachten. Er komt een ver binding tussen Parijs en Straatsburg (wordt 2 uur en 20 minuten, een winst van 1,5 pur) en tussen Parijs en Bordeaux (een winst van een uur). Beide verbindingen zijn rond 2007 ge reed, wanneer ook de HSL-ver- binding tussen Parijs en Am sterdam tot stand moet zijn ge komen. Rond die periode zal zich een netwerk hebben ge vormd van TGV-verbindl tussen Amsterdam, Ron celona, Londen en Keul J al stappen Britten op Wa Station in de Eurostar oil zeven uur later aan de vc de skiliften in de Franse F de lange latten onder te f Guillaume Pepy, tweedeL' bij de Franse spoorwegel 'uiteraard' trots te zijn ok, miljardste passagier. „MT ben er vooral trots op dat{ die mensen hebben ver\[ zonder dat er ook maar geluk is gebeurd." jei Ie culemborg/anp - Als super markten hun melkprijzen niet verhogen, overwegen melkvee houders harde acties. „Mis schien moeten we maar eens minder melk produceren. Als de vraag groter is dan het aan bod, krijgen we misschien een eerlijke prijs voor ons product", aldus voorzitter Ten Hoeve van de Nederlandse Melkveehou ders Vakbond. De NMV voerde gisteren samen met boerenor- ganisatie LTO weer actie tegen de lage prijs van 42 eurocent die supermaktketen Aldi voor een liter melk rekent. Rond 250 melkveehouders hadden zich bij het hoofdkantoor van de prijsvechter verzameld met spandoeken als 'Aldi melkt boe ren uit' en 'Armoe in de stal, ar moe overal'. Een delegatie mocht naar binnen om met de directie te praten. Het resultaat stemde de organisaties niet te vreden. Voorzitter Schenk van LTO Rundveehouderij: „Aldi laat weten dat het de markt volgt en wil niet zelf de maat schappelijke verantwoordelijk heid nemen." Volgens de NMV staat de melkveehouders het water aan de lippen. Een demonstrant in een koeienpak steekt voor het Aldi-hoofdkan- toor in Culemborg een shaggie op. Foto: ANP/Olaf Kraak oslo/ap - De Noorse tiener die wereldwijd bekend werd door een computerprogramma te schrijven dat de beveili gingscodes op dvd's omzeilt, heeft opnieuw toegeslagen. Dezer dagen werd het nieuwe programma QTFairUse onder zijn naam op een website geplaatst. Met het programma kan de kopieerbeveiliging van iTunes Music Store, de online muzieksite van Apple, worden gekraakt. De 19-jarige Jon Lech Johansen werd in januari vrijgespro ken in de dvd-zaak, maar moet dinsdag opnieuw voor de rechter verschijnen omdat de aanklager in beroep is gegaan tegen die uitspraak. Volgens de Noorse krant Aftenposten zorgt het nieuwe programma van Johansen ervoor dat een muziekbestand op legale manier wordt geopend en afge speeld, maar tegelijkertijd naar een nieuw, parallel bestand wordt gesluisd. De krant meldde dat er al meer programma's bestaan die het mogelijk maken om iTunes-bestanden te kopiëren, maar Johansen is de eerste die de code van zijn programma vrijgeeft, waardoor anderen de techniek kunnen gebruiken. Jon Lech Johansen was 15 toen hij eind 1999 'DeCSS' ont wikkelde en op internet plaatste. De jongen wilde dvd's af spelen op zijn computer met Linux-besturingssysteem, dat niet de juiste software bevat om dit te doen. Hij kreeg van andere hackers beveiligingscodes uit het buitenland en combineerde die in het computerprogramma waardoor het wel lukte om films af te spelen. De software biedt echter ook de mogelijkheid om dvd-bestanden te kopiëren en uit te wisselen op internet. De filmindustrie reageerde woedend en spande een proces aan tegen Johansen. De rechter sprak hem vrij omdat hij niet kon bestraft worden voor het kraken van dvd's die hijzelf had gekocht. Na groene stroom nu ook groen gas Essent komt na groene stroom in Nederland nu ook met groen gas. Bij het verrottings proces op vuilnisbelten komt het gas vrij. Het wordt bewerkt zodat het aan dezelfde kwali teit voldoet als aardgas en wordt ook tegen dezelfde prijs verkocht. Tot nu toe gebruikte Essent dit gas om er in de ei gen centrales stroom mee op te wekken. Essent noemt het gas groen omdat er tijdens de verbranding evenveel broei kasgas vrijkomt als het organi sche materiaal tijdens de le venscyclus van enkele tiental len jaren heeft opgenomen. Die cyclus is aanzienlijk korter dan die van aardgas dat L joenen jaren in de grondn gezeten. Verbranding va^ aardgas leidt tot nieuw tL kasgas, verbranding van(jr gas niet, zo redeneert Esjh Groen gas is slechts bepL beschikbaar. In Nederlaij, wordt er jaarlijks bijna lC joen kuub van geproducl waarvan meer dan de heL door Essent. Het wordt %i, kocht aan woningbouwL, enigingen en niet aan inL duele consumenten. Ovta gens komt het gas niet rar, streeks bij afnemers, maL wordt toegevoegd aan hL leidingnet. U utrecht/anp - Het rookverbod in de trein veroorzaakt weinig extra agressie. Wel schelden rokende passagiers af en toe conducteurs uit, maar daar blijft het bij. Dat hebben de vakbonden en onder nemingsraad van NS gisteren gezegd. Ze verwachten wel dat veel reizigers op de overkapte stations blijven roken, hoewel dat vanaf 1 januari ook niet meer mag. De Nederlandse Spoorwegen hebben al ongeveer 85 procent van de treinen rookvrij gemaakt. Eind november mo gen passagiers in geen enkele coupé nog een sigaret opsteken. De vervoerder is inmiddels ook begonnen met het rook vrij maken van de overkapte stations. Reizigers mogen daar alleen nog maar bij een speciale zuil roken. FNV Bondgenoten heeft begin dit jaar de NS-directie nog gewaarschuwd voor een te streng rookbeleid. Dat zou extra agressie veroorzaken. Bestuurder Van den Berg geeft nu echter toe dat het alle maal mee lijkt te vallen. „Er vinden af en toe scheldpartijen plaats, maar van fy siek geweld is geen sprake." Toch wil de bestuurder nog steeds dat NS rookcoupés in de trein houden 'maar dan met een hele goede ventila tie'. Dat kost de vervoerder veel geld, al dus Van den Berg, maar reizigers die willen roken kunnen wat hem betreft wel meer voor hun kaartje betalen. Ook de vakbond voor machinisten en conducteurs WMC ziet geen grote pro blemen. „Het blijft bij af en toe een scheldpartij", zei bestuurder Cijs. Zelf heeft hij meegemaakt dat een 'raar fi guur' met een schroevendraaier de dichtgemaakte asbak probeerde te ope nen. Opvallend is volgens Cijs dat steeds meer reizigers tijdens de stops op de sta tions in de open deur snel even roken. Conducteurs proberen er geen halszaak van te maken als iemand in een rook vrije trein toch rookt. Ze schrijven niet gelijk een boete uit, maar vragen eerst vriendelijk of de sigaret uit kan, zei OR- voorzitter Velthuis van NS Reizigers. Als de reiziger tegenstribbelt, kan de con ducteur de spoorwegpolitie inschakelen. De boete bedraagt 46 euro. De handha ving van het rookverbod op het station wordt lastig, omdat het onmogelijk is al le perrons te overzien, stellen de bonden en de OR. den haag/anp - Het energiebe drijf Nuon mag Reliant Energy Europe overnemen, van de Ne derlandse Mededingingsautori teit als een deel van de produc tiecapaciteit van Nuon wordt geveild. Nuon is een van de grootste le veranciers van stroom in Ne derland en nog een bescheiden producent van elektriciteit. Het kondigde eerder dit jaar aan de elektriciteitscentrales van Reli ant in Nederland te willen over nemen. In september begon de kartelwaakhond met onder zoek. De NMa vreesde dat Nuon een machtspositie zou krijgen op de Nederlandse stroommarkt, met mogelijk na delige gevolgen voor de afne mers. Door de overname zouden de mogelijkheden van grote elek triciteitsproducenten toenemen om de marktprijs te beïnvloe den. Bijvoorbeeld door tijdens pieken in de vraag capaciteit achter te houden. Door het vei len van een deel van ders teit van Nuon is dat gevP meer aanwezig. Het gaat in totaal om 90(Pj watt die in partjes van lF markt wordt gebracht.!11 overname beschikt Nu<P de mogelijkheid om 44Ö11 watt op te wekken. De tcP paciteit in Nederland bP 20.000 megawatt le Nuon reageerde verhel de goedkeuring van de me die een investering i miljoen euro. Wel blfl energiebedrijf van menl het op de Europese maf steeds een kleine partij ijjc man Van Halderen vaiF klaagde al eerder over P perkte blik van de NÏVC kijkt alleen naar de Nedtc se markt, terwijl volgenF voor de productie van P de EU een markt vormr- speculeerde al eerder r samengaan met Essen( door het grootste energi(r' van Nederland zou ontsti

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6