Aanpak misdaad Tilburg rammelt BINNENLAND 2 Tussenlanding is slechts een uiterste middel Natuurlijk kunnen we terug naar de gulden CDA en WD blijven tegen openen grenzen Ook andere grote steden hebben fors probleem Weer wietplantage op bedrijvenpark Eerste zwaargewonden aan boord Zondagsrust Urk onder druk Kamer eist rapport over 25 jaar Suriname op w komt oor brand iassau - Door een uit brand in een woning in Iassau is vanochtend [w om het leven geko- 61-jarige echtgenoot ilachtoffer is door de angehouden. Hij wordt t van brandstichting. boete voor /erleners' (een - Het College Toe- Jrgverzekeringen (CTZ) de ziekenfondsen niet e mogelijkheid moeten jjm frauderende verze pen boete op te leggen, [k frauderende zorgver- Een wetsvoorstel, dat nu kak is, voorziet alleen in pn bestuursrechtelijke foor verzekerden. os wordt tdag geplant josT - Morgen planten Iderd lezers het Friesch ï-bos. In totaal gaat het p bomen. Het bos wordt gd ter gelegenheid van Harig bestaan van de pke krant. De eerste fordt geplant door voor- Wijffels van de Sociaal- {tische Raad en van de |ng Natuurmonumen- ers bezetten jlaat iam - Vier Nederlandse lebben gistermiddag ►Jvoerd op het Neder- (onsulaat in Birming- it deden zij onder het een bezetting. De ac- ilden met hun actie iTilt vragen voor krakers id in Utrecht die uit- ligen te worden.Vol- woordvoerder van het e is een en ander „in onie verlopen." i daling al straatroven - Het aantal aangif- rakkenrollen en straat- et afgelopen jaar in het a van Rotterdam flink Een kwart minder meldden bij de politie achtoffer waren van pf. Het aantal aangiftes fynrollen daalde met 41 De daling komt onder |or meer wijkpolitie. slagname emse vogels »e - De Algemene In- fienst (AID) van het mi- van Landbouw, Natuur Iselkwaliteit heeft ig bij een vogelhande- Vest-Brabant ruim hon- jieemse vogels inbeslag- fln. De AID, die dat giste- dde, vermoedt dat de fit het wild afkomstig Jen de vogelhandelaar is herbaal opgemaakt. In ind mag alleen worden Bid in gekweekte in- vogels. aspoort huisdieren - Vanaf juli volgend jaar honden, katten en fret- jEuropees paspoort ils ze met hun baasjes itie in het buitenland it Europese formulier t de reeks nationale do- ;n die nu nog nodig paspoort is vooral be- i te bewijzen dat het Igeënt tegen hondsdol- It wordt tegelijk met de I verstrekt door de die- IMet de pas mag hond, et door heel Europa rei len het Verenigd Ko- Ierland en Zweden tijdelijk nog aanvullen- verzekert »rt naar Irak ic - Minister Zalm van én en staatssecretaris inip van Economische (Brillen een exportkrediet- göfcfing aanbieden voor ex- yTlaar Irak. Ze willen b de betrokkenheid van JLjerlands bedrijfsleven bij jrjropbouw ondersteu- |l ministerie van Fianci- dat gisteren laten we- ald)r de exportkredietver- p is een bedrag van 25 euro per halfjaar be- Hfer. —en dicht euwarden ie rden - Een brand in een apel afvalhout zorgde dragend voor zo'n enorme ^(wikkeling in het cen- CBFjn Leeuwarden, dat he rwerd geadviseerd ra- deuren gesloten te 0 Het hout lag op een jeterrein buiten de stad. Idweer verrichtte metin- 70 - ir schadelijke stoffen in lderhirum. vrijdag 28 november 2003 woerden - De Utrechtse politie heeft gisteren een middelgrote wietkwekerij opgerold op een bedrijventerrein in Woerden. Het is de vierde kwekerij die in dit gebied werd ontdekt. Verscholen achter een stellage vonden agenten een wietplantage van twee verdiepingen. In de ruimtes waren grote filters opgehangen om te voorkomen dat de penetrante geur de aanwezigheid van de kwekerij zou verraden. De stroom was illegaal afgetapt. De kwekerij was de buren in elk geval niet opgevallen. Hen was verteld dat er een gordijnstofhandel was gevestigd. De agenten telden 1200 planten met een geschatte straatwaarde van ongeveer 25.000 euro. Foto: GPD/Marc van der Kort tilburg/gpd-anp - De aanpak van de misdaad in Tilburg ram melt. Criminelen blijven daar door vaak uit handen van politie en justitie. Eén op de zes Tilbur- gers van vijftien jaar en ouder is jaarlijks slachtoffer van een strafbaar feit. „Deze harde conclusie is niet uit de lucht gegrepen", zegt de Nederlandse criminoloog C. Fijnaut die een uitgebreid on derzoek heeft gedaan naar de veiligheid in Tilburg. Daarbij heeft hij ook materiaal uit an dere gemeenten bekeken. „Ik zie veel overeenkomsten", zegt Fijnaut. „Tilburg heeft net als andere grote steden een fors probleem. Dat veel Tilburgers zich onveilig voelen is geen illu sie, het wortelt in de eigen erva ring." Fijnaut stelt dat er goede initia tieven zijn ontplooid in Tilburg. Hij noemt het voorbeeld van het Veiligheidshuis. Daarin werken justitie en andere in stanties samen om criminelen van 13 tot 18 jaar op het rechte pad te krijgen. Ook de inzet van wijkagenten door de politie, de aanstelling van huismeesters door woningcorporaties en het laten rondlopen van buurtcon- ciërges door de gemeente val len onder de goede acties. Maar de kem van het probleem is volgens Fijnaut dat het ont breekt aan regie. „Er is een oer woud aan overleg waarin de ro de draad niet meer te ontdek ken is." Loco-burgemeester E. Aarts (CDA) beaamt dat. „Het is een risico om Fijnaut als onder zoeker in huis te halen. Je weet dat je tuin volledig wordt omge spit en je weet niet wat er ge vonden wordt." In het rapport oordeelt Fijnaut hard over gemeente, politie en justitie. Hij constateert onder meer dat Tilburg zich de afgelo pen maanden schuldig maakte aan een 'frustrerende vorm van windowdressing', waarbij wel plannen werden gemaakt om de criminaliteit en overlast aan te pakken, maar niet duidelijk was of er ook mensen en mid delen beschikbaar zijn om deze plannen uit te voeren. Het 180 pagina's tellende rapport schetst een somber beeld van de veiligheid in Tilburg. Als het gaat om vermogens- en geweld scriminaliteit had in 2002 één op de negen Tilburgers te ma ken met dit soort misdaad. Om Tilburg veiliger te maken, doet de commissie een groot aantal aanbevelingen. Kern woorden daarbij lijken samen werking en communicatie. Een speciale manager die zich bij de gemeente met de veiligheid be zighoudt, moet daarbij volgens Fijnaut een grote rol spelen. Veiligheid wetenschappelijk tegen het licht Wijlen burgemeester Johan Stekelenburg vroeg crimino loog C. Fijnaut vorig jaar lei ding te geven aan een onder zoek naar de veiligheid-in de gemeente Tilburg. In de com missie Veilig Samenleven zit ten vertegenwoordigers van gemeente, politie, Turkse, Ma rokkaanse organisaties en be woners. De onderzoekers be studeerden niet alleen stuk ken en cijfers, maar praatten ook met buurtbewoners in ze ven Tilburgse probleemwij ken. Het is voor het eerst dat de veiligheid in een stad op wetenschappelijke basis tegen het licht is gehouden. 'Orde en veiligheid aan boord gaan boven alles' door Richard Mooyman badhoevedorp - Beledigingen, bedreigingen, fysiek geweld. Stewards en stewardessen krij gen steeds vaker te maken met agressie van vliegtuigpassa giers. Meestal lukt het om op gefokte reizigers rustig te krij gen, maar afgelopen woensdag moest de gezagvoerder van een Transaviatoestel een tus senstop maken in Portugal om een agressieve Nederlander van boord te zetten. „Een wijs besluit", zegt voorzitter H. de Vries van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers in Badhoevedorp. „De orde en veiligheid aan boord gaan bo ven alles." De vliegmaatschappijen ne men de toegenomen verruw ing in de lucht gelukkig seri eus, stelt de pilotenvoorman. De KLM hanteert een zwarte lijst van lastige passagiers. Per soneelsleden krijgen training in de omgang met agressieve reizigers. Toevallig heeft KLM- piloot De Vries deze week zelf nog zo'n cursus gehad. „Die is er met name op gericht de passagier als klant te behande len. Er kan best een reële re den zijn waarom iemand zo reageert. Het doel is deëscala- tie." Vaak is ér alcohol in het spel, of frustratie wegens het rook verbod aan boord. Maar ook zijn reizigers soms opgefokt door parkeerproblemen op de luchthaven, vertragingen en bagage die is zoekgeraakt. De spanning wordt maar al te vaak afgereageerd op het cabi nepersoneel. Als de agressieve reiziger niet tot bedaren komt, kan de gezagvoerder volgens De Vries besluiten hem in de boeien te slaan. Een uiterste maatregel is de ongeplande landing, waartoe de bemanning van de vlucht van Tenerife naar Schiphol be sloot. Vanwege de hoge kosten en het tijdverlies zal de piloot daar niet snel toe overgaan. „Je gaat niet voor elk wisse wasje naar beneden", aldus De Vries. „Er zijn procedures voor. Maar als het uit de hand loopt, dan kun je besluiten tot een landing. Dan is er sprake van fysiek geweld of beschadi gingen aan het vliegtuig." Transavia wil de kosten probe ren te verhalen op de onrust stoker. Ook dit juicht De Vries toe. Het is volgens hem een signaal aan passagiers dat zij zich aan boord horen te gedra gen. Volgens bestuurder M. Hoelscher van de Vakbond voor Nederlands Cabineperso neel moet duidelijk zijn dat agressie in de lucht niet wordt getolereerd. „Het is wat ons betreft zero tolerance. Wij zijn aardig voor de passagiers, maar dan moeten ze ook wel aardig zijn voor ons." Volgens Hoelscher spelen bij de toenemende agressie de verruwing van de maatschap pij, overmatig alcoholgebruik en stress een rol. Ook het ge zag voor uniformen is afgeno men. „De politie heeft daar last van, maar het cabineper soneel en de piloten helaas ook." De Koninklijke Marechaussee op Schiphol besteedt volgens woordvoerder R. Stenacker veel aandacht aan agressie aan boord van vliegtuigen. In het voorjaar arresteerde de mare chaussee nog een Haags echt paar bij terugkomst in Neder land na een vakantie op de Ca- narische Eilanden. Zij hadden op de heenvlucht een vliegtuig op stelten gezet door elkaar te lijf te gaan en cabinepersoneel en medepassagiers te schop pen en te bedreigen. De mogelijkheden om aangifte te doen van wangedrag zijn verbeterd. Bemanningsleden kunnen volgens Stenacker al tijdens de vlucht een formulier invullen, dat bij aankomst op Schiphol direct kan worden overhandigd. „Meestal gaat het om beledigingen door mensen die te veel hebben ge dronken. Ook is er sprake van handtastelijkheden. Het ge beurt ook nog steeds dat ste wardessen in hun kont worden geknepen." den haag/anp - Nederland stelt de grenzen voor werknemers uit de nieuwe lidstaten van de Europese Unie, zoals Polen en Tsje chen, volgend jaar niet onvoorwaardelijk open. De CDA- en WD-ministers in het kabinet willen vooralsnog de grenzen hele maal dichthouden. Volgens bronnen rond het kabinet is niet uitgesloten dat ze akkoord gaan met een compromis om de D66-bewindslieden te gemoet te komen. Die willen - minister Brinkhorst van Economische Zaken voor op - de grenzen in mei 2004 openstellen, zoals het tweede paarse kabinet ooit heeft besloten. Staatssecretaris Rutte van Sociale Zaken legt vandaag in de ministerraad drie varianten voor aan het kabinet. Naast ge heel openen en geheel sluiten van de gren zen komt hij met een compromis. Dat voorziet in het openen van de grenzen voor Oost-Europeanen, maar die moeten dan wel net als nu een werkvergunning aanvragen. Door het aantal verstrekte ver gunningen nauwkeurig te registreren kan de bewindsman besluiten de grenzen als nog te sluiten als het er te veel worden. De fracties van CDA, WD en LPF in de Tweede Kamer zijn tegen het openstellen van de grenzen en willen uitstel met twee jaar, zoals onder meer ook Duitsland. Ze vrezen een niet te verwerken stroom werk zoekenden. In het licht van de oplopende werkloosheid in Nederland vinden ze dat ongewenst. Bovendien kan het veel geld gaan kosten als Oost-Europeanen nadat ze gewerkt hebben werkloos worden. De eerste zwaargewonden worden aan boord van de Hr. Ma. Rotterdam gebracht. Twee Ierse solda ten zijn ernstig gewond geraakt door een auto-on geval in Monrovia. De twee gewonden zijn per Lynx-helikopter naar Rotterdam vervoerd. Hier worden zij door het medisch team in de brancard opgetild. Een van hen overleed later. Foto: GPD/Peter van Bastelaar urk/gpd - In Urk gaan drie ho recabedrijven voortaan ook op zondag open. De ondernemers doen dat uit onvrede met het gemeentelijk sluitingstijdenbe- leid op de zaterdagavond. Tot nu toe wordt op Urk de zon dagsrust gerespecteerd. De ondernemers willen dat de gemeente de sluitingstijd op de zaterdagavond verruimt. Nu moet de deur dicht om twaalf uur. Voor veel cafébezoekers het sein om dan maar naar el ders - veelal Emmeloord - te vertrekken om daar een vervolg te geven aan het cafébezoek. De Urker ondernemers zien dat met lede ogen aan. De omzet die ze op zaterdagavond missen moet, zo redeneren ze, dan maar worden teruggehaald op de zondag. In de gemeenteraad is onvol doende draagvlak voor verrui ming van de sluitingstijd. Over leg tussen burgemeester Schut te en een aantal horecaonder nemers liep op niets uit. Tij dens de gemeenteraad vroeg Kramer (CDA) zich hardop af, of de gemeente niet een te star re houding aanneemt. Kunnen we nog terug naar de gulden? Natuurlijk kunnen we dat. We konden toch ook van de gulden naar de euro? Willen we die gulden weer terug? Arjo Kla- mer, cultureel econoom aan de Erasmusuniversiteit, denkt van wel De suggestie terug te keren naar de gulden is een taboe in bestuurlijk Nederland. 'On denkbaar', roept men in koor. 'Geen sprake van.' „Een stap terug", zegt ook Wouter Bos van de PvdA. Alsof mensen die de gulden terugwillen (het me rendeel van de Nederlanders, zo weet Maurice de Hond) sen timenteel zijn en dus irratio neel. Wat wil je als de Nederlanders die min of meer verantwoorde lijk zijn voor het feit dat we de euro hebben, nu roepen dat we 'beduveld' zijn (Nout Wellink van de Nederlandse Bank) en verzuchten 'konden we maar naar de gulden terug' (Zalm)? Vooral de WD'ers wilden in dertijd de gulden alleen opge ven tegen keiharde garanties zoals vastgelegd in het Stabili teitspact. Ieder land dat deelnam aan de euro zou zich verplichten het begrotingstekort beneden de drie procent van het bruto na tionaal product te houden, op straffe van fikse boetes. Ik hoor nog Bolkestein in de Tweede Kamer verkon digen dat wat hem betreft aan die strikte voorwaarden was voldaan en dat die euro er dus mocht komen. Tegenstanders, onder wie on dergetekende, wezen erop dat zo'n Stabiliteitspact een wassen neus is, dat de grote landen zich er toch niet aan zouden houden. „Nee, afspraak is af spraak", was het antwoord. Vier jaar later al krijgen de Koks, de Bolkesteins, de Zalms en de Wellinks ongelijk. Het Stabiliteitspact is inderdaad een wassen neus. Aan hun har de voorwaarden wordt niet vol daan. Zijn ze principieel dan geven ze hun ongelijk toe en steunen ze de campagne om de gulden weer terug te krijgen. Er zijn meer redenen om een terugkeer van de gulden te wil len. Zoals de Zweden, de De nen en Engelsen maar al te goed weten, heeft de euro ver gaande politieke consequenties die onwenselijk zijn. Daarom stemden de Zweden onlangs in een referen- I Aki 1 c dum tegen de euro en blijven de Denen en Engelsen uit de eurozone. De euro betekent onder meer een afbreuk van sociale verwor venheden, een verdere onder mijning van ons democratisch bestel en een toenemende machteloosheid van Neder landse burgers. Hecht u aan een autonome, zorgzame en democratisch vitale samenle ving, zoals ik dat doe, dan heeft u goede reden de gulden terug te willen. Degenen die de euro willen houden, tekenen voor een ver gaande politieke integratie van de euro landen. In een zwakke politieke unie is de monetaire unie onhoudbaar. Net als in 'dollarland' moeten de afzon derlijke staten aan een strikt begrotingsregime onderworpen' worden, en zich schikken in een gemeenschappelijk sociaal, economisch en buitenlands be leid. Net als in dollarland zullen burgers een aanzienlijk deel van hun belasting direct aan Brussel dienen af te dragen, want euroland heeft het geld nodig om regio's die achterblij ven te helpen. Dat is een uiterst onprettig vooruitzicht, vooral als duidelijk wordt dat invloed op de besteding van dat geld miniem is. Het Europees parle ment is een democratisch on ding. Hoe meer macht daar naar overgeheveld wordt, hoe onmachtiger u en ik als burgers worden. Ons nationaal parle ment heeft steeds minder in te brengen en de Nederlandse vertegenwoordiging in het Eu roparlement is verdeeld en te verwaarlozen. En dat alles dankzij de euro. Er is meer. Stelt u prijs op de sociale zekerheden die in de loop der tijden gerealiseerd zijn,, dan zult u net als ik zich verbaasd hebben dat we ons die voorzieningen niet meer kunnen veroorloven, terwijl Nederland nog nooit zo rijk is geweest als nu. De reden is de euro. Want de euro dwong de overheid de belastingen dras tisch te verlagen om te zorgen dat de economie kon blijven concurreren met andere euro landen. Die euro gaan we dus ernstig betreuren, als we dat niet al doen. Kunnen we terug? Natuurlijk. Wij hebben onlangs toch ook de euro ingevoerd? De banken weten nu hoe dat moet, zo'n omschakeling. Problematischer zijn de politieke consequenties. Gaan we terug naar de gulden dan moeten we de droom van een groot en machtig Europa opgeven. Ik heb daar geen pro bleem mee. Ik woon liever in een kleine, onafhankelijke poli tieke eenheid die net groot ge noeg is voor een vitale demo cratie en heuse solidariteit. Arjo Klamer is cultureel eco noom aan de Erasmus universi teit Van Ardenne zwaar onder vuur den haag/gpd - De regering mag niets achterhouden uit de evaluatie van 25 jaar samen werking met Suriname, vindt de Tweede Kamer. Zij wil het hele rapport zien, inclusief het kritische wetenschappelijk on derzoek. Minister Van Ardenne (ontwikkelingssamenwerking) is daartoe bereid, maar de Suri naamse regering denkt er nog over na. Nederlandse en Surinaamse wetenschappers hebben in op dracht van beide regeringen een evaluatie gemaakt van 25 jaar ontwikkelingssamenwer king. Onlangs werd bekend dat Den Haag en Paramaribo een redacteur hebben ingehuurd om het rapport te herschrijven. De Kamer vreest nu dat kriti sche noten die in het onder zoek gekraakt worden het niet zullen halen in het eindverslag. De fracties zetten Van Ardenne gisteren in een Kamerdebat on der druk om het complete rap port te geven. De minister heeft as geen enkel bezwaar tegen dat ae Kamer de inhoud kent. Zij heeft haar Su rinaamse collega Raghoebar- sing na het debat gebeld om ook hem om zijn toestemming te vragen aangezien het om een gezamenlijk rapport gaat. Rag- hoebarsing wil de zaak eerst met president Venetiaan be spreken. Hij laat begin volgen de week weten wat de Suri naamse regering besluit. De Kamer stelde dat Suriname meer haast moet maken met de hervorming van het ambtena renapparaat en sneller moet aangeven hoe zij bepaalde sec toren als onderwijs wil ontwik kelen, zodat de Nederlandse hulp sneller kan worden ver strekt. Van Ardenne noemde de Kamer 'buitengewoon negatief. Ze benadrukte dat het aan Suri name is nu met voorstellen te komen. „Nederland kan daar niet zoveel aan doen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5