Bont en blauwe snowboarder Barcelona wil nog meer toeristen TOERISME ANWB verwacht daling aantal wintersporters TESSIN Airbaltic direct op Letland Prijzen voor het Dolfinarium Met Bekker de bergen in Landal flexibeler Amsterdam promotie ANWB Golfvakanties Kort weg met Railaway 2004 Snowboarder van top tot teen Stad wordt uitgebreid voor mega-happening Forum 2004 door Thom Olink Barcelona behoort tot de drukst bezochte steden ter wereld. Maar de Catalaanse stad aan Spanje's oostkust wil meer. Vol gend jaar wil de stad nog eens 5 miljoen extra toeristen trekken met een multicultureel pro gramma dat Universal Forum of Cultures Barcelona 2004 heet. In de dagelijkse spraak zal dat kortweg Forum worden. Het wordt gehouden van 9 mei tot en 26 september. Forum zal volgend jaar zonder enige twijfel de grootste en duurste culturele happening in de wereld zijn. Forum 2004 is vergelijkbaar met de Olympi sche Spelen van '92 wat betreft omvang van de bouwplannen, de organisatie en de uitwerking op de economie. Drie grote ge dachten liggen ten grondslag aan de Forumopzet; culturele verscheidenheid, een houdbare ontwikkeling en voorwaarden voor een blijvende vrede. Alle program ma's, festiviteiten, uitvoeringen, congres sen en ontmoetingen zijn ingepakt in vier hoofdthema's: dialogen, de plaza, de stad en internet/televisie. Bij de zogeheten dialogen, voornamelijk in het Congrescentrum dat nu in de steigers staat, worden duizenden mensen betrok ken, onder wie Bill Clinton en de Dalai La ma. Op de plaza, het open plein en in de con cert- en theaterhallen komen honderden voorstellingen. Ook voor dit deel is de crè me van de culturele wereld uitgenodigd. In Barcelona speelt zich deel drie (gelijktijdig met de andere) af. Musea, theaters, de stra ten en de zee dienen als plek voor honder den voorstellingen, aldoor weer met die multiculturele inslag, die uiteraard zijn be slag ook vindt op televisie en internet. Op en aan zee is een speciaal festival gepland met voorstellingen, demonstraties en mari tieme shows over een lengte van anderhal- Barcelona, de stad van Caudi, heeft voor volgend jaar grote plannen; de mega-happening Forum 2004 moet vijf miljoen extra toeristen lokken. Foto: GPD/Alice Plekkenpol ve kilometer. Forum 2004 kost een vermo gen, want er wordt bijvoorbeeld een nieuw stadsdeel voor gebouwd. De plaza ligt daarin als het op een na grootste plein ter wereld, nummer een blijft Tienamin in Pe king. Meer dan honderd activiteiten worden hier gespeeld, gezongen, gedanst, bepraat en verbeeld. Door gouden namen uit de we reld van cultuur, maar ook door 'naamlo zen' die de wereld-gedachte van Forum moeten onderstrepen. Een nieuwe jachthaven van duizend lig plaatsen is al grotendeels klaar. Met de rea lisering van deze en andere bouwplannen werkt Barcelona aan een nieuwe infrastruc tuur, die ook in de naaste toekomst de gro te toeloop naar deze zo populaire stad aan kan en uitbouwt. Zoals het Olympisch dorp een plek heeft gekregen in de stad en aan de waterkant, zo zal het Forum-terrein, de plaza en de marina het nieuwe gezicht van de Catalaanse metropool bepalen. Er ko men ook nog eens drieduizend nieuwe ho telkamers bij. De omvang van deze plannen wordt mis schien het best geïllustreerd aan de hand van slechts één van de eindeloze reeks ge beurtenissen en exposities: de tentoonstel ling van de beroemde terracotta-krijgers van Xi'an. Nog nooit is deze verzameling opgegraven Chinese beelden, vaak mans hoog, compleet de grens over geweest. Barcelona wil met dit Forum 2004 de ambi tie onderstrepen om een culturele en toe ristische wereldstad te zijn. De wagonla dingen vol euro's die opgaan aan de nieu we Forumgebouwen, de plaza, de haven en het congrescentrum komen wel weer terug. Door de 5 miljoen, veelal buitenlandse, be zoekers van Barcelona. Maar ook door de verkoop van het concept. Want al negen grote steden uit de gehele wereld hebben zich aangemeld om dit verstrekkende idee en een deel van de organisatie in de ko mende jaren over te nemen. De ANWB rekent op 5 procent minder wintersporters dit win- tervakantieseizoen (2003 - 2004). Vorig jaar gingen er nog circa 1,2 miljoen Nederlanders op vakantie naar de sneeuw. Reisorganisaties klagen al enke le jaren over een afnemende belangstelling voor winter sportbestemmingen. „Dit jaar zal de economisch mindere periode van enige in vloed zijn", aldus een woord voerder van de ANWB. „Win tersporten is toch een relatief dure vakantie, zeker omdat de winterzonvakanties elk jaar prijstechnisch aantrekkelijker worden." Desondanks gelooft de ANWB dat de wintersportvakantie niet uit de gratie raakt. „Het is na melijk een hele trouwe groep van 1,1 tot 1,2 miljoen vakantie gangers, die elk jaar weer naar dezelfde plaats terugkeert om te gaan skiën", meent de zegs man. Volgens de woordvoerder van de ANWB bestaat de kans dat er later in het seizoen toch meer mensen naar de sneeuw afrei zen. Hij wijst erop dat een jaar geleden hele slechte sneeuw op de Europese pistes lag tijdens de kerst. „Misschien dat men sen dit jaar hebben besloten eerst af te wachten hoeveel sneeuw er valt voordat ze boeken." In de topvier van bestemi gen zal deze winter weinig I anderen, verwacht de Oostenrijk blijft voor bijna procent van de vakantieg; de meest favoriete winters] omgeving. Frankrijk is goe( tweede, Zwitserland staat drie en Duitsland op vier. deze topvier strijden Italië Tsjechië om de vijfde plaal Driekwart van de skiërs reij met de auto en circa 15 pr< met de bus. Anders dan vi jaar, rijden er deze winter flink wat skitreinen naar d( sneeuw. REISBOEKEN MAGAZINS Ingeklemd tussen het Meer van Lugano en de St. Gotthard ligt het kanton Tessin. Italiaansta lig, maar onvervalst Zwitsers. De Alpen ten noorden en de Po-vlakte ten zuiden bepalen het wisselvallige, maar niette min milde, klimaat van de re gio. Al decennia een populaire vakantiebestemming, ook voor veel Nederlanders. Omdat er meer te zien is dan het Lago Maggiore, Meer van Lugano, Locarno, de Gotthard- pas en hoofdstad Bellinzona, meende Elmar dat het tijd werd voor een eigen gids: Tessin (door Elio Pelzers en Freek van Westreenen, uitgeverij Elmar, 232 blz., 16,95 euro, ISBN 90- 389-1389-3). Behalve een dik pakket achtergrondinformatie en praktische informatie volgen een imposante reeks beziens waardigheden. Waaruit blijkt dat de regio zich ook uitstekend «OTTHARO TOTIAGO MAffGIORfc leent voor meer avontuurlijke vakanties dan slechts luieren aan een van de meren. Capitool moet eens stoppi met zo'n beetje elke nieuw gids te betitelen als 'de best of 'de mooiste'. Is in feite tf1* lijk misleidend. Vorige marer verscheen er wéér een: De en r mooiste wandelingen in N ,ver derland (uitgeverij Uniebor^61] 304 blz., 39,90 euro, ISBN F1™ 410-1886-7). Bij het boek hf S?.s ook een box met dertig loss ^eu kaarten van de beschreven; tes. Volgens het bekende C tool-recept, met veel foto's tekende bovenaanzichten f het wandelgebied en infori tieve kadertjes, worden zesf' routes in twaalf provincies F1 schreven. Met een gemiddt lengt van circa 15 kilometer doen voor de lichtgevorder wandelaar, 't Ziet er allem^as prachtig uit en ook op de il houd valt weinig af te dingP v maar niks 'de mooiste'. Ge[\ V1 woon 'mooi'. |kko< de AirBaltic, de nationale lucht vaartmaatschappij van Letland, vliegt sinds kort vier keer per week tussen Schiphol en hoofd stad Riga. Op maandag, woens dag, donderdag en zondag. De goedkoopste prijs voor een en keltje bedraagt 98. AirBaltic heeft een samenwerkingsver band met de SAS. Gevlogen wordt met de AVRO RJ70, die, zoals het typenummer aan duidt, goed is voor zeventig passagiers. Niet alleen de Efteling is met zijn Wonderlijke Efteling Show bij de IAAPA in de prijzen ge vallen, ook het Dolfinarium scoorde goed met zijn shows. Het zeedierenpark uit Harder wijk kreeg twee awards van de IAAPA, de wereldbond van at tractieparken. In de categorie 'Beste live edutainmentshow' was er een tweede prijs voor de Steller zeeleeuwenshow 2003, terwijl de winterdolfijnenshow Op reis naar het Noorderlicht de derde prijs kreeg in de cate gorie 'Beste show ter wereld rond de 100.000 dollar'. Edward Bekker is een gerenom meerd berggids en -beklimmer. Hij heeft net zijn nieuwe gids uitgegeven en zijn bedrijf Ed ward Bekker, Ski&Alpinisme biedt wat meer dan de gemid delde wintersporter en glühweintijger aan kan. IJsklimtraining, sneeuwschoen- wandelen, toerski-safari's en/of trektochten, gletsjertochten en fietsen in het hoogland, alles is te krijgen bij zijn bedrijf. Tot in Chili, Antarctica, Tibet en Tan zania toe.Voor meer informa tie: Edward Bekker Ski&Alpinis me, Jacob van der Doesstraat 104. 2518 XR Den Haag. tel: 070-361.43.54, www.edwardbekker.com. Landal GreenParks heeft de vaste regelmaat, die gebruike lijk is bij veel bungalowparken, doorbroken. Steeds meer men sen vroegen om andere dagen dan de vrijdag of de maandag om te arriveren. In de maanden december en januari kan dat nu. Zo is het mogelijk bijv. een weekend te boeken met aan komst donderdag en vertrek zondag of bijv. een midweek van dinsdag tot zaterdag of elke dag aankomen voor een week- verblijf. Alleen in de kerstva kantie is van de flexibiliteit nog geen sprake. Zie ook www.landal.nl Willem Stevens, adviseur van advocatenkantoor Baker en McKenzie en voormalig lid van de Eerste Kamer, is benoemd tot voorzitter van de nieuwe promotieclub van Amsterdam, de stichting Partners van Am sterdam. De oude Stichting Amsterdam Promotion is opge heven. Partners van Amsterdam moet de promotie van de stad nieuw leven inblazen. Dat is volgens het stadsbestuur nodig omdat Amsterdam in hoog tempo voorbijgestreefd dreigt te worden door steden uit Oost- Europa. In het bestuur nemen ook wethouder Geert Dales van economische zaken, burge meester Annemarie Jorritsma van Almere zitting. Burgemees ter Job Cohen gaat het alge meen bestuur leiden. Marokko en Portugal zijn de landen die de ANWB heeft uit gekozen voor een aantal golfcli- nics onder de winterzon. Ko mende maand kunnen begin nende en gevorderde golfers te recht in Marokko (Agadir), in januari, februari en maart in Portugal (Agarve)Nederlands talige PGA-professionals ver zorgen de clinic. Meer informa tie: tel. 070 3141 480 of ww- w.anwb.nl. Van NS Travel is onlangs een nieuwe brochure verschenen met korte stedenvakanties. In RailAway 2004 staan treinreizen inclusief stedenbezoek van twee tot vier dagen. De reis gaat onder meer naar Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Gronin gen, Maastricht en een aantal buitenlandse bestemmingen. De arrangementen kunnen worden geboekt bij de balies van NS Internationaal en de GWK of via internet: www.railaway.nl. VRIJDAG 28 NOVEMBER 200] Leren snowboarden is zwaar. Loodzwaar. „Drie dagen heb je op z'n minst nodig om een beet je op een board te kunnen blij ven staan", vertelt iedereen die het ooit heeft geprobeerd. De meest stoere skileraar en zelfs een voormalige Olympische af daler geven grif toe dat het écht iets anders is dan skiën. Maar, als het op den duur lukt, is het echt gaaf. door Harold Schuil Het uitzoeken van het huurma teriaal in een sportwinkel in het Zwitserse dorpje Wengen be gint met het passen van de schoenen. Die zijn niet zoals skischoenen keihard, maar lij ken meer op snowboots. Een snowboard voor beginners moet tussen je kin en borst rei ken. Een belangrijke vraag: welke voet zet je voor? Rechtse poot voor noemen boarders 'goofy, links voor is 'regular'. Om dat te testen, pakt de jongen van het verhuurbedrijf een aluminium kinderstepje. „Rij maar eens dit hellinkje af", zegt hij. „De voet die je op de step voorzet, moet ook voor op het board." Links blijkt de goede voorste voet te zijn. Regular dus. Geluk kig verhuurt de sportzaak ook polsbeschermers. Dezelfde die je gebruikt bij het in-lineskaten. Zo klappen je polsen niet dub bel als je er op valt. Een gouden greep die zeker een gipsvlucht voorkomt. Kleding in orde, board klaar? Dan kan het échte boarden be ginnen. Lerares Willemijn wacht al. Willemijn komt uit Al melo. In de zomer is ze stewar dess, 's winters geeft ze in Wen- gen ski- en snowboardles. We beginnen met een warming-up. Je wilt je koude spieren niet in eens aan het werk zetten. Na wat springen en een partijtje schoptikkertje zijn we warm. De eerste oefening: met alleen de voorste binding vast, probe ren al glijdend te steppen. Dat valt niet mee. Je voorste voet zit muurvast en voor je het weet sta je met je achterste voet op het board. De waterdichte broek blijkt een prima idee. Om je voorste been gaat een band die aan je board vastzit. Handig: mocht je uit je bindin- Overduidelijk een snowboarder met een gouden speldje. Foto: GPD/Switserland Tourism gen schieten, dan ligt je board niet onder aan de helling. Een maal een beetje aan het board gewend gaan we de oefenpiste op. De helling is zo steil dat een lopende band geen luxe is. Het zou je niet lukken om twintig meter omhoog te klimmen met een board letterlijk als een blok aan je been. Boven legt Willemijn uit dat naar beneden glijden met de neus van je snowboard richting dal voor een beginner geen goed idee is. Dat gaat veel te hard. Snowboarden is eigenlijk continue remmen. Eerst leren we hoe je met je gezicht naar de berg - en je board haaks op de helling - naar beneden kunt glijden. Sliden heet dat. Met je gezicht naar de berg heet front- side. Wil je niet direct op je ge zicht of op je achterhoofd lig gen, dan moet je met je tenen de rand van het board in de sneeuw duwen. Door een beet je druk te minderen, glij je een stukje naar beneden. Weer remmen? Tenen in de sneeuw. Onderwijl krijg je heel veel oe fening in het opstaan, want ze ker in het begin lig je om de ha verklap op je kont. Opstaan kan op twee manieren. Zitten, met je rechterhand het midden van je board pakken en met je lin kerhand jezelf omhoogduwen. As dat te zwaar is kan je ook op je buik gaan liggen en zo over eind klauteren. As het 'frontside sliden' na heel veel vallen een beetje lukt, draaien we om. Rug naar de berg, gezicht richting dal: back side zoals boarders het noe men. Met je hakken in de sneeuw houd je nu de controle. Drijfnat Na twee uur zit de eerste les er op, heb je pijn in schenen en vooral kuiten en zijn je broek en jack drijfnat. Van de sneeuw maar niet minder van het zweet. Na de lunch neemt le raar Tom het stokje over. Tom leert ons te draaien. Je glijdt schuin de berg af en stuurt met je gewicht. „Doe alsof je een doos van de linkerkant naar de rechterkant van je board tilt", legt Tom uit. Doordat je je ge wicht verplaatst, draai je een half rondje en sta je ineens met je gezicht naar de berg. Tom: „Evenwicht! Tenen in de berg!" Te laat. Beng, daar lig je weer. Na een middagje ploeteren lukt het om een paar bochtjes ach ter elkaar te draaien. Dat gaat best hard. Hé dit is toch wel leuk. Doodmoe van vallen, op staan, bindingen vast, bindin gen los, weer het liftje op, berg je af, storten we ons in de après-ski. De volgende ochtend - nog een beetje duf van de wat uitgelo pen après-ski - geeft de Zwit serse Vroni les. Ze is superen thousiast en neemt ons direct mee een kleine piste op. Het duurt even voor het gevoel van gisteren er weer is, maar na een paar keer vallen, sta je zowaar langer dan dat je ligt. Tijd om de échte piste op te gaan, vindt Vroni. Het snowboard gaat mee dl binelift in en even staan we| de top van de Manlichen. I uitzicht is echt mooi, maar 3 weinig tijd om er van te gei ten: naar beneden moeten Eerst maar weer een warmj up. Dan gaan we naar het 1 'OIt van de piste. Die is eigenlij^an steil voor beginners. Heel v zichtig slidend redden we 1 P" tot een wat vlakker gedeeltf Een beetje draaien, wat op oefenpiste best aardig lukt< maar dan ineens wordt de 6S I weer steiler en... beng! Daa de grond al weer. Vroni blijft enthousiast: „Si jp Excellent, speed macht spa !f Snel afdalen is inderdaad e jf leuk, maar dat tegen de pis smakken steeds... De polsl schermers doen hun werk ma. Halverwege de piste, het ineens lekker. Bochtje bochtje rechts, links, rechtj gaat hard! De wind suist li je oren. Dan doemt het ei: van de piste op. Remmen? had Vroni het nog niet ovei had. Dan maar een hele scl pe bocht. Auw! Onder aan piste is de sneeuw keihard, meer ijs eigenlijk. bud* Met een stoeltjeslift gaan w weer omhoog. En direct we naar beneden. Het begin v; piste blijft ongelofelijk steil yeê hulp van Vroni gaat het. Er hard ook. Op het vlakkere gaat het opnieuw voor geei meter. Sneeuwhappen blijl het. Vroni komt erbij zitten en i telt dat het bij haar net zo 5 „Ik was al jaren skileraar ei )e de leren snowboarden. Ik me na een middag uitprob bont en blauw af: wil ik dit genlijk wel? Maar als je doe krijg je het na een dag of di onder de knie en dan word echt leuk." Zo halverwege de piste ineens weer beter en komt de lol terug. Want als het g gaat, gaat het hard en dat g fjg d een kick. Nog even doorzet dan maar. Na drie dagen krijgen we e - paspoort en een speldje di< P behaalde niveau aangeven Blauw voor beginners, rooi voor gevorderden, zwart vc experts, goud voor toppers je deze pas bij een andere i •r^ school in Zwitserland laat 2 weten ze direct welk niveai hebt. Volgend jaar op naar rode speldje dan maar. OOI chz« em Het autovrije Wengen in de Jungfrau-regio is alleen per trein, de Wengernalpbahn, te bereiken. Vanaf Lauter- brunnen vertrekt het historische treintje. Lauterbrunnen is per auto of per trein te bereiken. Parkeren kost acht euro voor 24 uur, of zo'n vijftig euro per week (bij ver blijf vanaf een week is reserveren verstandig). Vanaf het vliegveld Zürich rijdt een trein via Interlaken naar Lau terbrunnen. Wengen heeft 1300 inwoners en zo'n vijfduizend bed den verdeeld over appartementen en 28 hotels. Een snowboardles van drie uur in een groep kost 31 euro, een uur privé-les 47 euro. Zes lessen in een groep kosten 151 euro. In de Jungffauregio ligt zo'n tweehonderd ki lometer aan skipiste. Een skipas voor zes dagen voor de hele regio kost 183 euro; voor kinderen en jongeren gel den flinke kortingen. Voor meer informatie over de regio: Zwitserland Toeris me, tel. 00 800 100 200 30 en op internet: www.myswit- zerland.com; Jungffauregio/skipas: www.jungfrauwin- ter.ch; Wengen: www.wengen-muerren.ch en tel. 00 41 338 568 568; Skischolen: www.snowsports.ch; Spoorwe gen: www.ns.nl en www.sbb.ch Wat heb je nodig om te gaan snowboarden? Een snow board natuurlijk. Dat kan je in Nederland nieuw of twee dehands kopen, maar het is ook ter plekke te huren. Voordeel is dan dat je het niet mee hoeft te slepen. Een board huren kost zo'n dertig euro per dag en zo'n hon derd euro per week. Voor schoenen geldt hetzelfde ver haal. Schoenen huren kost ongeveer vijftien euro voor een dag, zestig euro voor een week. Dan de kleding. Snowboardkleren zien er per definitie stoer uit. Je hebt een ruime broek nodig. Dus niet zo'n strakke ski-broek. De broek is het belangrijkste van de uitrusting: die moet waterdicht en ruim zijn zodat j< goed in kimt bewegen en geen natte billen krijgt. Daarop draag je een ruim ski- of snowboardjack. W dicht of in ieder geval -afstotend heeft ook hier de vi keur. Verder kun je het -npt als met gewone kleren- zo gek maken als je wilt. Verder heb je skisokken, een skipull, een muts en e< zonnebril of een skibril nodig. Een paar stevige ham schoenen met veel grip aan de binnenkant voor het remmen als je valt, maken je basisuitrusting compli Polsbeschermers zijn voor weinig geld te huur.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22