Volkswagen op zeker met vijfde Golf BOOT-RIALTO Motorscooter: van 'raceplee' tot woonwerktalent Alfa Romeo's Grand Tourismo kleeft aan de weg WOB C( Valt de finishvlag vo( supersportmotoren't MotoRai i Motorfietsen en scooters, mo- torkleding, accessoires en on derdelen zijn tot en met zondag te zien in drie hallen van de Amsterdamse Rai. De organisa tie denkt dat vooral de emotie van het onbegrensde gevoel van vrijheid de motorrijder nog altijd aanspreekt. Vandaar dat er behalve voor de meeste nieu we modellen ook veel aandacht is voor motorvakanties en motormodeshows. MotoRai 2 Bezoekers van de Rai krijgen weer de kans -mits in het bezit van een geldig motorrijbewijs- een rondje rond de tentoonstel lingshallen te rijden op een 'probeermotor'. Behalve de L motorfiets is het dit keer vooral de rondborstige scooter waar de aandacht naartoe leidt. MotoRai 3 De Amsterdamse tentoonstel- r ng is vandaag open van 11 tot *22 uur. Morgen en zondag van 10 tot 18 uur. De toegang kost 12 euro, kinderen tot 17 jaar be- j talen de helft en peuters tot 4 jaar mogen zelfs voor niks mee naar binnen. Meer informatie: www.motorai.nl KALENDER NOVEMBER t/m 30 Speed Design, Jaarbeurs, Utrecht. 050 3141 122. www.speed-design.nl t/m 7/12 Essen Motor Show 2003, Messe Essen, Duitsland. www.siha.de 29 Modeltreinenbeurs, Amstel veen College, Amstelveen. 29 Namac modelautobeurs, Euretco Expocenter, Houten. 016 5537 054. www.namac.nl 29 Ruilbeurs Friese Modelbaan Club, Scan Tri Hal, Leeuwarden. 058 2161 540 of 061 4985 603. 29-30 Internationale Oldtimer beurs, Flowerdome, Eelde. www.expodia.nl 29-30 Oldtimerbeurs voor auto's en motoren, Flowerdome, Eelde. 073 5233 310. 30 Ruilbeurs voor miniatuur auto's, Heilig Hart College, Maasmechelen (B). 00 32 495 226 942. DECEMBER 6 Modeltreinbeurs, gebouw De Jutter, Den Helder 6-7 Modelbouwweekend, De Hondekop, Oostburg. www.treintjes.info 7 Modelauto en -treinenbeurs, Sporthal De Meent, Alkmaar. 029 9640 354. Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. Weg Wiel vrijdag 28 NOVEMBER 2<f redactie: Peter L den bosch/gpd - Weer heeft Volkswagen het niet gered met de Golf. De vijfde generatie, net op de markt, eindigde als twee de bij de verkiezing Auto van het Jaar, samen met de Mazda 3. Maar dat de vijfde Golf opnieuw een succes gaat worden, daar kunnen we rustig van uit gaan. Hij heeft ze allemaal gehad: van de Golf I uit 1974 tot en met de Golf IV uit 1998. Veertien stuks in totaal en daarvóór ook nog drie Kevers. Hij moet er zo'n twee miljoen kilometer mee hebben afgelegd, al zat hij meestal niet zelf achter het stuur. Mies van de Sande (61) runde ruim dertig jaar een rij school en daarom is hij de idea le copiloot voor een proefrit met de nieuwe, vijfde generatie Golf. Testexemplaar is een hemels blauwe 1.9 TDi, een 3-deurs. De gestrekte portieren zwieren zo enorm ver open dat we, nog voordat we kennismaken met Mies, zulks doen met een ge meen verschanst muurtje langs zijn huis. „Tja, daar was ik al bang voor", gniffelt onze testpi loot. „Zelf rij ik altijd de 4- deurs, dat is verplicht in lesau to's. Ik heb er geen last van." Hij ziet er goed uit, vindt Mies, met die scherpe vouwen in de motorkap en die uitdagend kij kende koplampen. „De pitten gaan nogal 'ns kapot en eerst moest je er een studie van ma ken hoe je ze moest verwisse len. Ik zie dat je deze weer mak kelijk zelf kunt vervangen. Da's beter", stelt-ie tevreden vast. Van de bolle achterklep met achterlichten als ovenwanten raakt Mies niet meteen opge wonden, wel van het boven maatse logo dat voortaan als opener dient. De binnenruimte kan zijn goedkeuring wegdra gen. „Want dat was gek: in de m kon ik mijn bariton-sax zó in de kofferbak kwijt, maar in de IV, die feitelijk groter was, moest-ie op de achterbank. En de beenruimte was ook kleiner. Deze is gelukkig weer ruimer." Terwijl hij het nieuwe zonne brilvakje in de hemel monstert, en goedkeurt dat het prullerige bekerhoudertje is vervangen door een simpele uitsparing in DJ 338 olie De best verkochte auto aller tijden, de VW Golf, is toe aan de vijfde generatie. Foto: Pon de console, moet Mies even kwijt dat hij heus geen Volks wagen-gek is. „Maar door zijn proporties en zijn rijgedrag is zo'n Golf gewoon een perfecte lesauto. Ook examinators zitten er graag in. Toen het een tijd heel goed ging in de branche en rijscholen in Mercedessen gin gen lessen, heb ik me eens laten verleiden om een Audi 80 te ko pen. Geweldig ding, maar te log en te onoverzichtelijk als leswa- gen. Zo'n Golf past als een jas en hij doet precies wat je wil. Deze ook, alles klopt eraan. Goeie stoelen. Met al mijn kilo meters heb ik geen dag last ge had van mijn rug, dat zegt toch wat. Kijk, de ventilatieknoppen en de radio hebben ze hoger geplaatst. En de pook zit meer naar voren. Stuk beter." De turbodieselmotor heeft voor onze tester geen geheimen. „De oorspronkelijke diesels waren verschrikkelijke rammelkasten, maar toen de TDi's kwamen was dat een enorme verbete ring. Wel lopen ze stationair vrij hard, dat is lastig voor mensen die leren rijden. Dan kom je een bochtje uit in z'n twee, en als je dan meteen op een drem pel stuit, dan gaat-ie er te hard op af. Dan moeten ze afrem men en terugschakelen naar één." Op de snelweg produceert de Golf nogal wat motor- en wind geruis, al kan Mies dat moeilijk vergelijken. „Bij mij staat er al tijd zo'n bord op het dak." In het stadsverkeer waar het aan komend automobilisme de meeste tijd zit te zweten, hou den motor en onderstel zich fraai rustig. „Beter dan in de IV. Wel vind ik de banden roffelen, maar deze lichtmetalen wielen zijn ook erg breed. Dat spul is aan ons vak niet besteed, stoep- randjes hè." Tegen het examen- zweet heeft de jongste Golf trouwens standaard climatic aan boord, een halfautomati- sche klimaatregeling. Mies prijst de nieuwe elektro- mechanische stuurbekrachti ging die zelfs zijwind corrigeert. „Wat stuurt dat soepel! Ideaal voor een lesauto." Onze Golf is tegen 715 euro meerprijs ook voorzien van een elektronisch stabiliteitsprogramma, esp. Dat is geen geld voor mechaniek dat stuur- en taxatiefouten goedmoedig repareert, maar voor Mies zou het niet hoeven. „Ik rij altijd heel kalm. Ik zou van geen een Golf weten wat de topsnelheid was." Belangrijk voor een leswagen is dat hij je niet laat staan. „Is me ook nooit overkomen. In al die jaren heb ik nooit een kapotte koppeling gehad, terwijl er toch anderhalf, twee ton op de teller stond. Zo'n ding rijdt de hele dag, dus de motor is altijd mooi op temperatuur. De 0 met gemak 30.000 kilon zitten en hij verbruikt r. Voor Mies van de Sand na één les duidelijk: de d slaagt met gemak. „Ik ga beslist kopen. En dan Ier voor mezelf." De nieuwe Golf is 400 ei^^™ duurder dan de huidige.' een basisprijs voor de (75 pk) van 18.275 euro.Ld Golf zijn sinds 1974 ruin^^ miljoen exemplaren verlmotje waarmee het de best vermotc auto aller tijden is. Van (Lyj, we verwacht de fabriek e gin gend jaar 600.000 te malre| 0; Duitsland, België en Zui^^ ka' jirsi iple door Rob van Ginneken De motorscooter speelt een hoofdrol in het Europese woon werkverkeer. Vier van de tien motorverkopen betreft in feite een scootermodel. Gek genoeg blijft ons land mijlenver achter, terwijl de motorscooter een deel van de file- en parkeerproblema- tiek kan oplossen. De scooter is op niet al te lange afstanden bij uitstek geschikt als dagelijks vervoermiddel naar werk of school. Die laatste toepassing is trouwens al lang ontdekt, want bromscooters nemen 80 procent van alle (advertentie) Alphen a/d Rijn Noordwijk Zaagmolenweg 4 0172 44 16 89 Van Berckelweg 34 071 364 00 40 Leiderdorp Hoofddorp Weversbaan 12 071 589 89 00 Parellaan 7 023 561 63 10 bromfietsverkopen voor hun rekening. Bij de aanzienlijk zwaardere motorscooter ligt dat anders. Dit jaar kent ons land tot nu toe 670 kopers en dat is internationaal gezien eigenlijk niets. In Europa vormt de mo torscooter immers hét volu mesegment binnen de motor wereld. Populairder dan toer- machines, sportmotoren en zelfs de Custom-modellen. Dit jaar worden er 490.000 gele verd. Het waarom werd duidelijk in een door deze krant uitgevoer de praktijkvergelijking tussen scooter, auto en openbaar ver voer. De motorscooter legde een parcours dwars door Am sterdam (RAI-Dam-Olympisch Stadion) moeiteloos binnen 28 minuten af en de rijder zat al omgekleed aan de tweede kop koffie toen de auto aankwam. Met de tram duurde het on danks een goede verbinding zelfs meer dan een uur. Waarom komt de scooter dan toch zelden in beeld? Is het om dat hij in motorkringen wel eens pesterig als raceplee wordt omschrijven? Volgens Eugène Daams, woordvoerder van de importeurs, speelt er meer. „Natuurlijk is er een imagopro bleem. Scooters zijn duur, dus mogen ze best spannender worden. Dat gebeurt trouwens ook, vooral de Italiaanse mo dellen ogen sportief en er ko men uit Japan steeds meer ge spierde scooters. Zelfs een met een 650 cc 2-cilinder motor blok, anti-blokkeerremmen en een soort tiptronic automaat die ook handmatig bedienbaar is." Als het beeld van de scooter verandert, komt de doorbraak vanzelf. Het grote publiek denkt nog steeds aan het pruttelende tweetaktje van vroeger. Actieve motorrijders weten beter, maar dié willen nu net niet op een scooter gezien worden. Een motorfiets is hobby en emotie, een scooter een functioneel vervoermiddel. Aan de andere kant: de bromscooterrijders van nu kijken al heel anders tegen het motorscooter-concept aan. De importeurs zouden sowieso met heel andere doelgroepen moeten praten, de zakelijke rij ders bijvoorbeeld." Daams legt uit: „In het hele mobiliteitsverhaal kan dit ook een deel van de oplossing zijn. Geen gedoe met files, op tijd op je bestemming, goede bagage mogelijkheden en parkeerpro blemen zijn er niet. Bovendien kent een motorscooter van de zaak geen fiscale bijtelling en kun je van die nieuwe belas tingvrije kilometervergoeding van 18 cent niet in een privé- auto rijden, maar wel op een dikke scooter. En vergeet niet dat er 1,3 miljoen mensen met een motorrijbewijs zijn, die zo kunnen opstappen." Bij Verkeerscentrum Neder land, onder andere bekend van de file informatie, ziet men elk De MotoRai brengt de (motorjscooter opnieuw als bruikbaar en par- keervriendelijk alternatief voor woon-werkverkeer onder de aan dacht. Foto: GPD serieus alternatief zitten. Mark van der Vusse: „Wanneer er in de spits zelfs maar een klein aantal auto's bij komt, worden de files opeens veel langer. Dat werkt ook omgekeerd, zoals we tijdens iedere schoolvakantie merken. Dring het aantal auto's op drukke punten met een klein percentage terug en je kunt het goed aan de vermin derde fileproblematiek mer ken." Meer mensen uit de auto en op de scooter dus? Of met fiets en trein op pad? Als beide alterna tieven een paar procent voor hun rekening nemen, zo mel den. de kenners, zouden de files en parkeerproblemen in elk ge val merkbaar verminderen. Saillant detail: zelfs in buurland België zijn dit jaar al vier maal zoveel scooters verkocht als in Nederland en in Duitsland zelfs ruim 33.000. Zou het daar dan beter weer zijn? door Rob van Ginneken Tot nu toe ontsnapte de motor fiets grotendeels aan milieu- en veiligheidsnormen zoals die voor de auto gelden. De ko mende jaren haalt de Europese overheid de touwtjes ook in de motorwereld strak aan en dat is goed te-merken aan de nieuwe generatie motoren zoals die op de MotoRai te zien is. De veranderingen zijn nog niet zó spectaculair dat ze iedereen opvallen, maar op de Rai mer ken we de eerste effecten van nieuwe Europese milieuwetten. De bijna spreekwoordelijke vrij heid van motor en motorrijder wordt namelijk aan banden ge legd. Alle nieuw verkochte mo torfietsen en motorscooters moeten volgend jaar voldoen aan de zogeheten Euro2 milieu normen voor geluid en uitstoot van schadelijke stoffen. Voor modellen met klassieke techniek wordt de zwart-wit ge blokte finishvlag gezwaaid. De 2-taktmodellen verdwijnen met hun mengsmering geheel uit beeld en zelfs ouderwets lUcht- gekoelde 4-taktmotoren maken plaats voor stillere en schoner werkende krachtbronnen met vloeistofkoeling en een radia- teur. Tegelijkertijd worden de klassieke carburateurs in toene mende mate vervangen door hightech brandstofinspuiting. Het zal duidelijk zijn dafi,c nieuwelingen niet alleeii rijeigenschappen hebbeF ook een -laten we zegge/*0®' novatief prijskaartje. Ooi gei omdat veel nieuwe motm dellen vast inspelen op d(ooi komstige en nog veel stijurde Euro3 milieunormen. Bikengi beeld door katalysatoreijis e uitlaten te monteren. Ojele a motorseizoenen is het iijr. Aa al zover. Het ligt voor der dat die volgende beperm: 01 maatregelen nog veel infax 07 der zijn dan de huidige.^™ het is het een interessari) of de tot het uiterste opfaM de halve racemachines I ^ou ro3 schifting kunnen ovj. ver Er dient zich ook een ni(nekw trend aan: de zogenaarnj; stUt Supermotards. Een kruijg -, tussen crossmachine en|tel. tieve straatmotor. Een s| voorbeeld is de Yamaha^™ XT660X. De Spartaanse 9g 1 velingen zijn wellicht ee«^™ natief voor de toekomstig q meer rijders vragen zich^el je in ons land eigenlijk iirev. met een motorfiets die eerste versnelling al goeen re voor een kloeke snelheide gn treding. Ook Ducati spejauw op in met hun primeur jntibe Sportclassic studies. Ze i229£ neren nostalgische voinj met hypermoderne teciya^, r, gezond verstand prestal) BLIK IN HET VERLEDEN door Rien van der Steen De nieuwe Alfa GT is een stuur- wonder. Voor 31 mille koopt men een aan de weg klevende coupé. In het najaar komt een goedko pere versie. Alfa heeft weer een GT, een Grand Tourismo, ofwel een coupé met vier zitplaatsen en een voorbeeldig weggedrag. Met een opvallend plompe ach terkant, waar je een tijdje naar moet kijken om het mooi te gaan vinden. En Alfa heeft diep nagedacht waarom er veel mooie coupés zijn, maar ook waarom die zo slecht verkocht worden. Dat heeft natuurlijk te maken met de onpraktische achterbank, die meestal te klein rj is om er mensen op te zetten. Bovendien is een coupé meest al knetterduur. Vooral in verge- lijking met de auto waar hij di rect van afgeleid is. Met zijn wielbasis van 2,60 meter staat de GT op dezelfde bodem als de 156. Alfa Romeo heeft 150 miljoen in de ontwikkeling gestoken. Niet alleen het dashboard, ook de portieren zijn met leer bekleed. De achterruit is door de schui ne ligging wel erg klein, net zo als de dode hoek aan de achter Alfa's nieuwe GT, gebouwd op dezelfde basis als de 156, ziet er fraai uit. Design is van het bureau van Bertone. Foto: Alfa Romeo kant nogal groot is. Nou houdt de plek in de nieu we GT ook niet echt over trou wens. Maar de achterbank is heus neer te klappen en dan is er zowaar ruimte voor 900 liter bagage. En da's niet mis voor een coupé, die met de achter bank in beschaafde stand ach terin altijd nog goed is voor 320 liter. De markt van coupés is niet bij zonder stabiel. In Europa wor den er nu 200.000 per jaar ver kocht. Alfa gaat het voorlopig proberen met keus uit drie mo toren (2.0 liter 165 pk JTS, 3.2 li ter 240 pk V6 en 1.9 liter 150 pk Multijet), maar behalve een 1.8 komt op termijn ook de 2.4 liter diesel in het pakket. In Italië gaat de 2.0 liter 26.200 euro kosten, de 1.9 wordt 700 euro duurder en de 3.2 mag voor 35.900 mee naar huis. Bij ons scheelt dat dus nogal: de goed koopste GT kost 31.000 euro. En dan heeft-ie ook al cruise control en airco. De diesel is 2.200 euro duurder en de dikke 3.2 V6 kost 43.000 en dat is drie mille meer dan een 147 GTA kost. Alfa wil volgend jaar 20.000 van deze GT's bouwen. Als je Fiat Auto vraagt hoeveel er vanaf ja nuari voor Nederland beschik baar zijn, bots je tegen een minzaam lachende marketing directeur aan. Hij zegt niks. Ook niet of het er maar 500 zullen worden. Meer zeker niet is de gedachte. De nieuwe GT moet vooral ver kocht worden aan mensen die van een eminent stuurgedrag houden. Want de jongste Alfa stuurt fantastisch. De achter kant van de voorwielaangedre- ven schoonheid breekt pas uit als je het veel en veel te bont maakt. In normale omstandig heden en nog een hele tijd daarbuiten gebeurt er niks dat hem onstabiel maakt. Ook met de diesel blijft hij, hoewel na tuurlijk wat zwaarder op de voorwielen leunend, geweldig mooi sturen. Jammer van die irritante piepjes wanneer de schakelaars voor het openen van de zijruiten bediend wor den. Waarom toch? Alfa is druk doende. Volgend jaar komen de 147 en 156 met optionele vierwielaandrijving. En dat zal definitief een eind maken aan het gezeur dat Alfa's met achterwielaandrijving de echte waren. Vooral als daar ook nog de 8C Competizione met zijn achterwielaandrijving en Maserati-techniek op zal volgen. Vandaag gaat de 36ste Essen Motor Show open voor publiek. Deze tentoonstelling is jaarlijks goed voor enkele honderddui zenden bezoekers. Autofabrikan ten, tuningbedrijven, (klassieke) merkendubs en restauratiebe- drijven laten zien wat ze in huis hebben. Nergens ter wereld is zoveel te zien op tuninggebied als in Essen. Aan in- en exterieur, motor en onderstel van een auto is zoveel te verfraaien dat daar omheen een hele industrie is ontstaan. Een enorm aantal au tomodellen staat op de show in opgekalefaterde versie, met gro te verchroomde wielen, speciaal lakwerk of verbijsterend dikke uitlaten. Verder zijn er ruim 400 klassieke auto's, staat er de grootste modelracebaan van Eu ropa en toont Ferrari meer dan 20 racewagens die ooit een Grand Prix wonnen. Een van die wagens is de afgebeelde Ferrari Tipo 625 die actief was in de ja ren 1954 en 1955, toen Mercedes- Benz vrijwel onverslaanlP was. Toch wist deze Ferr9®' aantal Grand Prix te win^~ Essen Motor Show is dagiodic open van 10 tot 18 uur eriis Fi terdag en zondag van 9 uur. In totaal zijn er 570 im houders, verdeeld over ij p jj, De Messe is te bereiken Arnhem via de A3 en de ting Essen. Vanuit VenlOj J het over de A40 en de Ar a'® Breitscheid en dan de A511 Foto: Essen Motor Show

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20